DE MAASBODE Even luisteren near den zonder uit het Vijfde sS Begin van alle wijsheid Verslagen Hier volgen de voornaamste gebeurten Uil de provincie Katholiek Vluchtelingenkamp te Sluis (Z.) Door de Nederlandsche Regeering is op verzoek van net Katholiek Comité voor Vluchtelingen te Utrecht toe stemming verleend om de Katholieke uitgewekenen i^it C^tprjrijk.en Duitsch land in een eigen kamp onder te bren gen nr stood! Hiertoe zullen de gebouwen van de voormalige scnool van de Broeders dei Christelijke Bcnolen, gelegen aan de Sint Annastraat in de gemeente Sluis (Zeeland), nabij de Belgische grens, worden ingericht en zal het kamp zoo spoedig mogelijk worden betrokken Aangezien aan de meubileering van dit gt bouw, waar honderden vluchtelingen woraen ondergebracht, nog wel een en anaer ontbreekt, kunnen degenen, dit in het bezit zijn van in nog goeden staat zijnd meubilair een goed werk vei richten om het voor dat doel aan even genoemd kamp af te staan. Ook gelden worden in dank aangeno men. Oironummer van het Comité is nr 320372 Met ingang van 16 Mei 1939 wera eervol ontslag verleend aan den as sistent der Belastingen P. Bauwens uit Hulst Naar de Nieuwe Gemeenschap Te Westdorpe is in verband met de actie voor de „Nieuwe Gemeenschap" een plaatselijk comité van actie opge richt onder voorzitterschap van den heer W. van Unen. Het is voorts samen gesteld uit bestuursleden der verschil lende katholieke vereenigingen. Als hoofdpunten heeft het comité voor- loopig op zijn programma geplaatst: 1 Strijd tegen de socialistische, libe rale en neutrale pers 2 Versterking van het katholieke gemeenschapsleven in de organisaties. Tot brugknecht aan de Hoeksche Brug te Terneuzen is benoemd J. Klaassen, thans kantonnier bij den Rijkswaterstaat te Sas van Gent issen uit de afgeloopen week: Gemeld wordt, dat aan militairen onder zekere voorwaarden vrijstelling van port is verleend voor briefkaarten en couranten In verband met de invoering van den Zomertijd in België op 16 April a.s. zullen van dien datum af alle treinen één uur vroeger vertrekken dan op de dienstregelingen staat aangegeven Vanaf 15 April zullen geen personen treinen meer rijden op het baanvak TerneuzenZelzate Wij brengen nog even onder de aan dacht, dat de tweede radiovoordracht, welke de Minister van Economische Zaken over de landbouwcrisispolitiek zal houden, Vrijdagavond 14 dezer over alle drie de Nederlandsche zenders varT 7 tot 7,30 uur zaj,. worden uitgezonden. De Minister zal dezen avond in het bij zonder de maatregelen terzake van den akkerbouw bespreken. Uit het buitenland Z. H. de Paus heeft- op oen eersten - aascnaag in ae Basiliek van St. Pietex een toespraaK genouaen over oen vrede, Lie siecnts op recnGVaardighèid ge- .ronavest kan zijn Italië heeft aan Engeland doen weten, aat het geen wijziging zal brengen in aen bestaanaen toestand in oe Middel- iandscne Zee. Tevoren zou Engeland hebben verklaard, dat een aantasting van uriëksch grondgebied door Italië oorlog zou beteekenen èn ftoemenie op Engeland's en Frankrijk's steun mogen rekenen, in-' dien zij zouden worden aangevallen en! zich daarbij teweer zouden stellen. Ondanks het optreden van Italië tegen Albanië wenscht Engeland de Middel- landsqhe-Zee overeenkomst met Italië 'nïteftcjp te zeggen De Franschë prejnierDaladierheeft heeft een verklaring in gelijken 'geest afgelegd als zijn Engelsche collega De Amerikaansche maatschappijen sluiten geen verzekeringen meer tegen oorlogsrisico op schepen, die van of naar Duitschland en Italië varen Uit het binnenland Mmister-presiuent Dr H. Conjn heeu Dinsuago.cntend in een Radiorede o.a veiKiaaid, oat er geen enKeie reden voor Dijzonoere ongerustheid voor ons land aanwezig is. De getroffen militaire maatregelen oeooeien siecnts een over gang te zijn naar een meer permanente paraatheid van Nederland, die in ver- Dand met de telkens terugkeerende in ternationale spanningen gewenscht is. Te Holten is een 71-jarige landboüwei vermoord en zijn 61-jarige vrouw ernstig gewond. Het Departement van Defensie doet het verzoek, dat eenieder zich bij het voeren van telefoongesprekken zoo wel wat aantal als wat duur van de gespreken betreft tot het uiterste zal beperken, daar anders noodzakelijk zal zijn over te gaan tot uitsluiting van een groot gedeelte van de aansluitingen van de telefoongebruikers. Dit verzoek wordt gedaan teneinde gesprekken, welke van militaire zijde moeten wor den gevoerd, niet te vertragen zijn beenen wankelden en hij moest zich stevig vast grijpen, om niet te val len. Alle kracht ontvlood zijn lichaam, zijn gelaat werd doodsbleek, zijn oogen stonden wijd open en zijn verstand re deneerde niet meer. Een dolle drift, om een einde te maken aan zijn rampzalig bestaan steeg hem naar het hoofd; hij t voelde in zich de kracht niet meer om zijn bitteren levensstrijd nog langei voort te zetten Geheel overmeesterd door een koorts achtige oversnaHhing" daqht hij niet aar. zijn vrouw, die'bem: Ihèstig Jachtte ir haar povere wöning, noch aan zijn kinderen, welker verzorger hij was, noch Aan het oordeel van God, voor Wier hij' zou moeten verschijnen om reken schap van zijn daden af te leggen, als tl den drempel der eeuwigheid over- shreed: het water scheen hem een ge heimzinnige aantrekkingskracht te heb ben en voordat iemand het sombere drama, wat zich in hem afspeelde, had kunnen vermoeden, boog hij zich over den rand van de borstwering en liet rich in het diepe water vallen. Een dof ^ons; het water opende zich onder "tcht van het lichaam en sloot "ïrTBulgarije zijn op last der regeering de Nationaal-Socialistische organisaties ontbonden, als zijnde in strijd met het landsbelang In Amerika komt steeds meer anti pathie tot uiting tegende totalitaire staten'. Hongarije en Peru zijn Volkenbond getreden uit den Koning Zogoe van Albanië is met zijn gemalin naar Griekenland uitgeweken Zaterdag jl. hebben de Italianen de 4 havensteden van Albanië bezet Italië verklaarde, dat ge bezetting van Albanië slechts „tijdelijk" is. Zoodra de „orde" in Albanië is hersteld zullen de troepen worden teruggetrokken. Uit Tirana, de hoofdstaTd van Al banië wordt gemeld, dat door een z.g. „constitueerende vergadering", bestaan de uit Alb&neezen, die zich aan de Italianen hebben onderworpen, her be sluit is, genomen, de Kroon van Albanië aan Koning-Keizer Victor Emmanuel van Italië aan, te bieden 'i, 1 - Gemeld wordt, dat Franco voor nemens is tot gedeeltelijke demobilisatie over te gaan. -.Eerlang zouden ook de buitenlandsche vrijwilligers Spanje ver laten Voorts wordt gemeld, Hat Spanje zich weldra uit den Volkenbond zal terug trekken In zijn gisteren in het Engelsche Lagerhuis gehouden, rede heeft Chamber lain o.a. gezegd, dat óók Griekenland 11 i zich weer met een lichte borreling. Help! Help! Een man te water! Terwijl die kreet, uitgeschreeuwd door eén politieagent, zich van mond tot mond herhaalde bij de voorbij gangers, verscheen 't verwrongen ge laat van den juwelier aan de opper vlakte van den vloéd, zonk weer'onder, Kwam weer boven, terwijl een paar armen zich wanhopig in de hoogte sloegen. Verschillende arbeiders, die hun werk verlieten om hun middagmaal te gaan gebruiken, kwamen uit een fabriek; twee van hen ontkleedden zich haastig en sprongen in het water volgens de aanwijzingen van den politieagent, die op den steilen rand staan bleef. Een der moedige rédders slaagde er in den drenkeling bij de haren omhoog te brengen en, geholpen door zijn kame raad, bracht hij het beweginglooze lichaam in de reddingsboot, die juist op hen was komen toevaren III. Al wel tien maal had Christien, vol ongerustheid om het lange wegblijven Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons: Waarborgen en overeenkomsten voor internationale veiligheid zijn alleen dan van eenige waarde, wanneer het geloof in God en de vrees, om Zijn recht te schenden, erkend worden als het begin van de wijsheid. Mannen, in wier han den het lot der naties gelegd is, moeten erkennen, dat vrede niet de vrucht is van diplomatie, maar een Gave Gods. Kardinaal HINSLEY. ?ÖST«MPÖü!? STfê VAff GFNT Dienstregeling ingaande 15 April 1939 tot nadere aankondiging VERTREKKENDE POSTEN Naar Holland: 4 u 35 laatste bus 4 u 25 12 u 30 laatste bus 12 u 20 17 u 35 laatste bus 17 u 25 19 u 10 laatste bus 19 u Naar België: 6 u 20 laatste bus 6 u 10 11 u 50 laatste bus 11 u 40 18 u laatste bus 17 u 50 AANKOMENDE POSTEN Van Holland: Van België: 7 u 20 6 u 55 11 u 50 12 u 30 18 u 19 u 10 18 u 30 üagblad met ochtend- en avondeditie DE BESTE COURANT VAN NEDERLAND OP ELK GEBIED DE SNELSTE EN VLEEST COMPLETE BERICHTGEVING DE VRIEND VAN HEEL HET HUISGEZIN Ln de agentschappen te: Sas van Gent, Ter Neuzen, Sluiskil, Westdorpe, Axel, Philippine, Hulst, Kloosterzande, IJzen- dijke en Sluis ontvangen de abonné's des ochtends vóór 9 uur het ochtendblad en des avonds vóór 9 uur het avondblad. Dat is vooral voor den zakenman doch oók voor den particulier een factor van groote beteekenis, vooral in dit ge ïsoleerd gewest. Abonneer U nog heden! Gij zult er geen spijt van hebben. Abonnementsprijs f 0.35 per week (alleen ln agent schappen). 11.59 per maand. 1 4.50 per kwartaal. Ontstellende vraag In zeker plaatsje was de kanton rechter ook wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand. Dit bracht hem nogal eens in de war. Zoo had hij eens een paartje te trouwen. Wilt u, vroeg hij de bruid, dezen man tot echtgenoot? Ja, zei de bruid En wat heb jij tot je verdediging in te brengen? vroeg hij daarop den bruidegom. Voorbarig Mijn schoonmoeder komt maar twee maal per jaar bij ons op bezoek Wat een geluksvogel ben jij! Kerel, laat me uitspreken: en ze blijft iederen keer vier maanden! van haar echtgenoot, de deur geopend of met haar oor aan de trapleuning staan luisteren, altijd hopend het be kende geluid te hooren van de stappen van Piet, toen een ongewoon leven op de trap en het geruisch van de stem men der mannen, die den drenkeling thuis brachten, haar deden opschrikken Het opklimmen langs smalle treden naar de vijfde verdieping, ging lang zaam en moeilijk Eindelijk hield de treurige stoet boven op het portaal stil. Een der dragers ver wijderde zich en richtte zich naar de deur, die Christien juist gesloten had. De jonge vrouw opende en bevond zich voor een politiebeambte. Deze groette: Juffrouw Lenooy? Mijnheer! Vanzelf had zij de handen gevouwen en bleef sprakeloos staan, bevend. Haar blik alleen ondervroeg. Eindelijk kon zij uitbrengen Is er een ongeluk met mijn echtge noot gebeurd? Stel u gerust en houdt u kalm, juf frouw. Uw echtgenoot heeft uw zorg, maar ook uw moed noodig Wat is er gebeurd? Zeg het toch, ik Verkiezing Prov. Staten Voor een slechts matig bezochte ver gadering heeft gisterenavond de heer Max van Poll, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voormalig hoofd redacteur van „De Morgen" een spreek beurt vervuld te Sas van Gent in ver band met de a.s. Statenverkiezingen. In een diepgaand, streng logisch be toog, heeft spreker zijn luisterstil, aan dachtig gehoor gewezen op den ernst van den huidigen tijd. We staan aan een keerpunt van de wereldgeschiedenis De diepste levensbeginselen staan op 't spel. Daarvan moet men zich terdege rekenschap geven óók bij deze schijn baar minder beteekenende verkièzingen voor de Provinciale Staten Uitvoerig heeft spr. aan de hand van onloochenbare feiten aangetoond, dat de grondslagen der verschillende par tijen wankelen. Het liberale Kamerlid Wendelaar drong in de Tweede Kamer aan op een dieper ingrijpen door de regeering in de vrijheid van drukpers, van het woord, van vergadering en ver- eeniging. Zelfs erkent men van die zijde, dat aan de economische vrijheid onder de tegenwoordige omstandigheden niet meer kan worden vastgehouden De Vrijzinnig-Democraten, vroeger zulke uitgesproken voorstanders van eenzijdige ontwapening, dringen thans met de Sociaal-Democraten aan op zoo krachtig mogelijke versterking der weermacht. De Sociaal-Democraten, eertijds voorstanders van den klassen strijd en van de dictatuur van het proletariaat, hoorde men bij monde van hun leider Albarda op het jongste Paaschcongres Rechtvaardigheid en Naastenliefde als redmiddel aanprijzen. Wat de N.S.B. betreft, geen partij speelt wel een zoo landsverraderlijke rol als deze, aldus spr. Dat spel is echter al te doorzichtig. Als de Nederlandsche regeering maatregelen treft om de veiligheid van het land te verzekeren, wordt daartegen geageerd. Dat Duitsch land zich wederrechtelijk grondgebied van andere staten toeëigent, wordt goed gepraat. Toch is de propaganda van deze partij niet zonder gevaar. Met name, waar men schermt met het on loochenbaar juiste feit, dat Duitschland onder het Notionaal-Socialistisch re giem, ondanks de invoering van een 10-urige arbeidsdag en ondanks het tewerkstellen zelfs van vrouwen en kinderen, geen werkloosheid kent, ja zelfs een millioen arbeidskrachten te kort komt. De oorzaken van dit verschijnsel worden door spr. uitvoerig verklaard. Hij wijst op het volkomen kunstmatig karakter 'deze schijnwelvaart. 40 pet der arbeidsloonen wordt betaald met geleend geld, met belastingbons. De Staat verteert thans reeds de gelden, die zij uit in de toekomst te innen be lastingen hoopt te ontvangen. Dat moet tot een catastrofe leiden, die dan ook in 1940 noodzakelijk zal moeten komen. Dat alles zegt men er niet bij. Spr. gaat dan in den breede de diepere oorzaken na van de ontwrichting der maatschappij om te besluiten, dat alleen de volle beleving van het christelijk be ginsel redding zal kunnen brengen Als een van de millioënén kleine da den, die noodig zijn om tot de nieuwe gemeenschap te komen, heeft ook het stembiljet diepen zin. Men geve zich hiervan in deze allergewichtigste oogen- blikken terdege rekenschap De voorzitter der Kiesvereeniging, de heer G. Goossens, dankte spr. voor diens overtuigende woorden en wekte de aanwezigen krachtig op bij de a.s. Staten verkiezingen organisatorisch te stemmen op nr 1 van lijst 3 en daartoe ook an deren op te wekken. Hij wees erop, dat met alle macht gestreefd moet worden om in dezen Kieskring 4 leden in te Staten te krijgen óók om te voorkomen, dat eventueel een Katholieke zetel in het college van Ged. Staten verloren gaat. Speciaal bracht spr. hulde aan de jongeren, die door hun aanwezigheid getoond hebben, in de politieke actie be lang te stellen Hij deelde ten slotte nog mede, dat op 27 dezer opniëuw een algemeene ver gadering zal worden gehouden, waarop gelegenheid zal bestaan om candidaten te stellen voor den Gemeenteraad. Op Zondag 7 Mei zal hiervoor een proef- stemming worden gehouden (Tijd- en plaatsgebrek noopten ons, dit verslag aanzienlijk te bekorten. Red.) KON. NED. SCHOUWBURG GENT Zondag 16 April, in dagvertooning te 2,30 en 's avonds te 8 uur: „Het Land van den Glimlach". Donderdag 20 April, te 8 uur: „Het Land van den Glimlach" Zendag 23 April, in dagvertooning te 2,30 en 's avonds te 8 uur: „Cirkus- prinses" Maandag 24 April, te 8 uur: sluitings voorstelling bestaande uit een gemengd schouwspel Riaaisoespreking eiken dag van 10 tot l uur. Telefoon: 100.05 bid het u, ik wil het weten, ik moet| het weten! Mijnheer Lenooy heeft langs de borst wering van de kade het evenwicht ver-| loren en is in het water gevallen O! Godgilde zij, terwijl een doods bleeke kleur haar gelaat overtrok Men heeft hem gelukkig bijna onmid dellijk weer eruit kunnen halen, hernam] de beambte snel. Zij richtte tot den overbrenger van dit vreeselijk nieuws haar groote,| angstige oogen en moedig vroeg zij hem: Ik bid u, mijnheer, breng me onmid dellijk bij hem, ik wil hem zien, ik wil hem redden Hij is hier vlak bij: uw adres, wat wij vonden op een brief, dien uw man bij zich droeg, stelde ons in staat hem tot u te brengen. Breng spoedig het een en ander in orde. We volgen onmiddel lijk In een oogwenk had Christien het eenige paar schoone lakens op bed ge legd, stak het vuur aan, wat zij uit zuinigheid had laten uitgaan en liep naar de deur, waar op hetzelfde oogen- blik de treurige stoet aankwam. De drenkeling gaf geen enkel teeken Zijn kans Wat bewoog u uw vrouw die slag te geven, vroeg de rechter strepg aan het Kleine mannetje, dat in de beklaagden- oank stond, terwijl zijn vrouw van zes voet wraakgierig in de getuigenbank troonde Dat zat zoo, Edelachtbare, legde het mannetje bevend uit, ze stond met haar rug naar me toe, ik had de braadpan vlak bij de hand en de achterdeur was open, zoodat ik bij mezelf dacht: nu of nooit! Macht der verbeelding De vader stond er geamuseerd bij, toen zijn zestienjarige zoon zich voor het eerst schor. Met vader's veiligheids scheermes deed hij flinke streken over zijn gezicht, haalde geleidelijk de zeep eraf, wies zich tenslotte, streek zich des kundig over de kin en zei toen tevreden: Zoo is het tenminste beter. Waarop zijn vader, nog steeds grin nikend, een mesje in de hoogte hield en zei: Maar een volgende keer moet je dit er ook eens indoen! van leven meer. Bij den eersten aan blik had men gemeend een lijk voor zich te hebben. Maar toch, hoe zwak ook, hij ademde nog. Christien smoorde de snikken, die haar naar de keel wel den; het was nu de tijd niet, om zich aan haar smart over te geven. Zich overwinnend in energieke toewijding, besteedde zij aan den stervende haar uiterste zorgen, in' afwachting van den geneesheer, dien een gedienstige buur vrouw was gaan roepen, terwijl een andere, op verzoek van de jonge vrouw, een priester was gaan halen. Het is een zeer ernstig geval, dat mag ik u niet ontveinzen, zeide de dokter. Behalve een verbazend hooge hersen koorts, komt er nog een longontsteking bij: het gevaar is zeer groot (Wordt vervolgd). HEEFT U IETS OF TE RUIMEN? MET EEN KOERIERTJE RAAKT GE T ZEKER KWIJT. KOERIERTJES BIE DEN UW ARTIKEL OVERAL AAN. v PRIJS SLECHTS 51 CT. (VOORUIT- BETAALBAAR).

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 3