Eer en Liefde 10 ct. Bidden Crisis-maatregelen „Gids voor de Luchtbescherming" 1939, FEUILLETON Voor do Vrouwon Kerknieuws in êen ter plaatse gegraven kuil gè- mevrouw? Een gulden cadeau? Nou.dal" is kras hoor! Hoe kan da) maar zoo? Nee.niel- cadeau.nee, ik heb hem gespaard: Van al wa) persil maakh, heb 'k zegels bewaard. Beveilig Uw gezin. worpen en, nadat zij met petroleum en benzine begoten waren, met een flinke laag aangestampte aarde bedekt. Daarna werd, indien het mogelijk was (op zandgrond), de grond op de aange taste plek gezeefd, ten einde de daarin reeds weggekropen larven of aanwezige poppen te kunnen verzamelen en ver nietigen, terwijl de grond ter plaatse ten slotte nog werd ontsmet door be gieting met 5 liter petroleum benzine per m2. Alleen daar, waar de ontwikke- lingstoestend der larven voldoende zekerheid vgafu^dat er nog geen larven in den grond weggekropen konden zijn werd grondontsmettirig niet 'toegepast In het geheel aijn voor deze ont- mettingen 45.829 liter petroleum en benzine gebruikt Deze behandeling der haarden kon ech ter niet de eenige wijze van bestrijding zijn. Het was ook noodig, dat getracht werd de vorming van haarden te voor komen en dit kan alleen bereikt worden door alle aardappelvelden in het gebied dat met invasie bedreigd werd, te doen bespuiten met een insectendoodend middel. De noodzakelijkheid hiervoor kwam echter zoo plotseling op, dat het noodig geacht werd van rijkswege steun voor de uitvoering dezer bespuitingen te ver- leenen, door het daarvoor benoodigde loodarsenaat van rijkswege kosteloos ter beschikking van de aardappelver bouwers te stellen. Voor de distributie werd de hulp ingeroepen van de ge meentebesturen, welke welwillend is ver leend, zoodat in zeer korten tijd 150.000 kg loodarsenaat -aan de ge meenten werd toegezonden en door dezen onder de aardappelverbouwers werden uitgedeeld naar een hoeveelheid van 5 kg per ha. Gerekend werd op 800 lit^r sproeiyloeistof per ha met 0,6 loodarsenaat. Zeer kort daarop is een tweede "uitdeeling gevolgd voor een tweede bespuiting In vele gemeenten is door het ge meentebestuur ook hulp verleend bij de bespuitihg van kleine perceelen, omdat de verbouwers daar door gemis aan sproeiapparaten vrijwel geheel niet op de uitvoering daarvan ware/ ingesteld. Daarom zijn sproeidiensten ingesteld, die de bespuiting voor de verbouwers uitvoerden. Voor de sproeidiensten zijn in een aantal gevallen van rijkswege een aantal rugpulverisateurs beschik baar gesteld. Voor de bespuiting der landbouwperceelen zijn door de ver bouwers nog vele machines aange schaft en verder is door samenwerking van de aanwezige machines een zoo ruim mogelijk gebruik gemaakt In de omgeving der haarden werd een intensievere bespuiting uitgevoerd daar hier de kans op het aanwezig zijn van levende kevers nog grooter was In het algemeen kan gezegd worden, dat door de aardappelverbouwers vol doende medewerking is verleend bij de uitvoering der bespuitingen. Het vinden van kevers en larven in zoovele ge meenten was dan ook wel een duide lijke aanwijzing voor de noodzakelijk heid ervan. Natuurlijk waren er ook onverschilligen, die niet of onvoldoende spoten, maar hiertegen is met behulp van de politie zoo krachtig mogelijk op getreden; Door scheikundig onderzoek is in ©en^aantal gevallen vastgesteld, dat het:loof niet met een arsenicum - houdend middel was bespoten en in die gevallen is procesverbaal opgemaakt en zijn veroordeelingen uitgesproken. Op deze wijze kan een zeer effectieve con trole worden uitgevoerd, waarvan ook voor het vervolgd gebruik gemaakt zal worden 3) Piet dacht er eensklaps aan, dat hij. om deze opdracht uit te voeren, ver schillende materialen *,npodig had, die hij contant moest betalen. Want net zoo min als aan een, ander zou de groote zaak L. A. Co. aan hem op crediet levéren Een voorschot moet hij daarom heb ben, dat was beslist noodzakelijk. Maar hoe kon hij dat zeggen aan die vrouw? Als zij eens zou weigeren hem het werk toe te vertrouwen of zou twijfeden gaan aan zijn eerlijkheid? Verschrikkelijk! En niet wetend hoe dat vraagstuk op te lossen, bleef hij een oogenblik staar in pijnlijk stilzwijgen Antwoordt u niet mijnheer Lenooy? ging de markiezin ongeduldig voort. Is het dan werkelijk het onmogelijke, wat ïn eenlgé gêmeenten bleken bij ver bouwers gemoedsbezwaren te bestaan tegen de bespuitingen. Ook hiervan zijn processenverbaal opgemaakt en hierop zijn veroordeelingen gevolgd. In al deze gevallen is, in verb&nd met Art. 5 sub 3 van den Coloradokeverwet, de be spuiting alsnog van gemeentewege op: kosten van de overtreders uitgevoerd. Resumeerende kan dus worden vast gesteld, dat in 1938 de Coloradokever op 606 plaatsen in 161 gemeenten is op getreden verdeeld over Zeeland, Noord- Brabant en Limburg; de Zuid- Hollandsche eilanden ten Zuiden van de Oude Maas en op een plaats in de Vijfheerenlanden en in Gelderland. Ge tracht is het insect uit te roeien door: het instellen van een zoekdienst over 15.000 ha aardappelen, i-waar- aan 2200 jonge boeren hebben deel genomen, het volkomen vernietigen van het insect zoowel op het gewas als in den grond, op de plaatsen, waar lar ven (en poppen) aanwezig waren (zgn haarden), en het bespuiten van het gewas in de omgeving van deze haarden; het doen bespuiten van het geheele aardappelgewas, zoowel op groote per- céelen als in kleine tuinen, tweemaal met 0,6 loodarsenaat 30.000 ha) Het resultaat van deze bestrijding moet dit jaar worden aïgewacht. (Wordt vervolgd). Wat eten we eiken dag? ZONDAG Ossenstaartsoep, kaasbroodjes, sla, koude kip, aardappelpurée, abrikozen compote, nougat-.eieren i MAANDAG Harde eieren met tomatensaus, dop erwten, gestoofde aardappelen, citroen vla DINSDAG. Varkenslappen, stamppot van aard appelen én raapsteeltjes, fruit WOENSDAG Lendestuk, gestoofde prei, aardappe len, rijst met bessensap DONDERDAG Jachtschotel, gestoofde bieten, fruit VRIJDAG Selderij soep, gekookte visch, aardap pelen met botersaus, worteltjes. ZATERDAG Gebraden saucijsjes, bloemkool, aard appelen, fruit ii- - -•- Kaasbroodjes 8 kleine geraspte broodjes, 100 G. ge raspte kaas, iy2 dL. melk, 2 eieren, wat peper en zout, 1 theelepel Maggi's Aroma, ongeveer 80 G bot.er Snijd van de broodjes de kapjes af; hol het ondergedeelte uit en besmeer het inwendig met wat boter. Klop de eieren met wat peper en jzout, roer er de melk, de Maggi's. Aroma, de geraspte kaas en 1 eetlepel van de boter door; verwarm het mengsel op. een zeer zacht vuur of „au bain marie" in een pan met kokend water tot de kaas ge smolten is en het geheel er uitziet als een roomige massa. Vul daarmee de uitgeholde broodjes, dek ze dicht met ik van u eisch. Welnu, als veertien da gen te kort is, laten-iwe dan over drie weken afspreken. Is dat goed? Ik houd er niet van voor niets te komen, maar houdt u dan ook stipt aan den tijd, besloot de markiezin, hem het juweel kistje overreikend. Niet de datum is het, die mij onmo gelijk voorkomt, mevrouw de markiezin De tijd is kort, maar ik hoop gereed te zijn, zoo spoedig u het ook maar verr langt. Maar, om dat werk te volbrengen, moet ik verschillende materialen koo- pen, en ik heb op het oogenblik niet genoeg geld om die groote uitgaven vooruit te bekostigen', zeide hij eindelijk met aarzelende stem. Een schel, wreed schaterlachen volg de op deze woorden. De groote dame stond op en zich voor het voórhócrfd* slaande, zeide zij in zichzelf: Hoe heb ik ook kunnen vergeten, dat die man geruirfrïerd is? Vervolgens ging zij op hoogen toon voort: Dat wil met andere woorden zeggen. Mevrouw de markiezin, geef mij een voorschot. Is 't niet? Neen, beste vriend, dan ben je ongelukkigerwijze aan het verkeerde adres; dan ben ik niet ge Cl. D. (26) hun kapjes, aan den onderkant be streken met wat boter, schik ze op een met boter ingesmeerd bakblik en be strijk hun buitenkant met de rest van de gesmolten boter Zet de broodjes in een vrij heeten oven en laat ze daarin vrij warm en knappend worden Harde eieren met tomatensaus 6 hard gekookte eieren, V2 L. kokend water met 2 Maggi's Bouillonblokjes, 1 volle eetlepel tomatenpurée, 40 G. (4 afgestreken eetlepels) bloem, 40 G (2 afgestreken eetlepels) boter, wat peper en zout Kook de eieren hard, terwijl de saus bereid wordt, zoodat het gerecht goed warm op tafel kan komen. Verwarm voor de saus roerende de boter met de bloem, giet daarbij onder voortdurend roerenlangzamerhand de bouillon, voeg er Ook de tomatenpurée bij, laat het sausje even doorkoken en maak het op smaak af met peper en zout Pel de eieren, halveer ze en schik ze met de bolle kant omhoog op een schotel; bedek ze met de warme saus In deze rubriek wordeh zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt yermela, welke van regeeringswege in verbana met de crisis worden genomen. Nadert bijzonderheden, welke ons door hei Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore vooi <tbonné's ter inzage. Verschenen zijn de volgende crisis- oublicatiën: 6 April. Prijzen der Bacon varkens. Verhooging met 4 cents 13 April De Boterheffing 13 April Biggenmerken Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons: Nederland paraat. Onze grenzen worden beveiligd. Allerlei maatregelen worden genomen Vergeet niet: TE BIDDEN woon en ik ben dan ook niet van plan mijn gewoonte op dat punt te veran deren. Dat zijn gevaarlijke zaken, weet u? Men stelt zijn geld en zijn juweelen in de waagschaal. Uw werk bevalt me, 't spijt mé wel. Maar in die omstandig heden kan ik u niets toevertrouwen. Piet hoorde die woorden, hij zag den blik van de gravin, waarin een bittere ironie lag. En trotsch zette hij voor die vrouw, wier wreedheid misschien onbe wust was, het juweelkistje weer neer, wat zij hem zoo juist had ter hand ge steld. Al zijn waardigheid kwam in op stand tegen dat onverdiend verwijt en woorden van toorn kwamen hem op de lippen, die hij de markiezin A. naar het hoofü wilde slingeren, zooals zij' 'vejrdiend had voor de orftfeï^che jyijze waarop zij hem behandeld had. Klaar hei-beeld elletfdé, w&!a'rvoor hij met aL zijn liefde de zijnen niet kon beschermen, kwam weer voor zijh geest; en zijn toorn onderdrukkend, hield hij moedig aan: Als u mij zelf eens de materialen ver schaf tet die noodig zijn, zonder mij een voorschot te geven, zou ik mij zeer ver eerd achten uw opdracht te mogen vol HET WERK VOOR DË GOEDE FILM. Het Nationaal Comité van de Katho lieke Film-Actie in Nederland schrijft: Wil de Katholieke Film-Ac tie in Ne derland het katholieke volksdeel ai- seneiden van anders-denkende film- vr lénden? Wil de K.F.A. de katholieken sépa- reeren in aparte bioscopen, bij films, welke alleen voor hen genietbaar zijn? Wil de K.F.A. uitsluitend het positief- katholieke element in film en bioscoop brengen? Op al deze vragen moet het antwoord ontkennend luiden: De K.F.A. streeft er niet naar, de Katholieken weg te houden bij de neu trale film en uit de neutrale bioscoop; zij wil dïleen den smaak van het katho lieke publiek veredelen, om zoodoende de goede film iri den ruimen zin van het woord te stimuleeren, en de slechte (waaronder ook en vooral verstaan dient te worden: smake\bözè) te weeren Geen katholieke bióscopen dus en geen films, die alleen0' éen bepaalde volksgroep bevredigen, maar samen werking met de bestaande bioscoop bedrijven, en goede films-voor-iedereen. Goed in de beteekenis van mooi, ver edelend, verheffend, werkelijk ont spannend, ontwikkelend, opvoedend; moreel, zedelijk en artistiek verantwoord Vanzelfsprekend heeft de K.F.A. ook een positief katholieke taak; maar deze ziet zij als. een onderdeel van haar taak- in-het- algemeen De doelstelling van K.F.A. wordt zui ver aangeduid met den titel: „Het werk voor de goede film" Wie meer wil weten omtrent „Het werk voor de Goede Film" vrage in lichtingen bij Centr. Bureau K.F.A. Nieuwstraat 24, 's-Hertogenbosch het jaar mijnèr geboorte, deel dat 0$ mijn telefoonnummer, trek er den ouderdom van mijn vrouw af, dan krijg ik als resultaat de maat van mijn overhemd. Welkome oplossing En toen je met dat meisje wegliep, heeft haar vader jullie toen weer opge spoord? Opgespoord? Man, hij woont bij ons in jlV Verschil van ontwikkeling iobno ^roÊiJ ygio Moeder: Foei, stoute jongen, hoe durf je zoo'n leelijk woord te gebruiken? Zoontje: Maar Shakespeare heeft het ook gebruikt! Moeder: Zoo....? Dan zoek je maar een ander vriendje De onverstoorbare Rechter, tot ouden bekende: Jij al weer? Ja, Edelachtbare Wat bracht je nu weer hier? Twee agenten, Edelachtbare Kom, kom, ik ken dat. Weer dronken zeker? Ja, allebei, Edelachtbare. De nuttige wiskunde Wiskunde is de meest interessante aller wetenschappen, mijne heeren; daarin zijn de meest ingewikkelde com binaties mogelijk. Ik neem bijvoorbeeld KERKBERICHT VOOR SLUISKIL Beloken Paschen (16 April) Vandaag sluiting van den Paaschtijd. Vanmiddag om 2 uur Lof en Rozen- noedje £reen Patronaat voor de jongens Om kwart voor vijf Patronaat voor de meisjes Dinsdagavond om 7 uur Lof ter eere van den H Antonius Vrijdagavond om 7 uur Kruisweg oefening Zondag a.s. generale H Communie voor de K.A.J.V. en Jongelingenvereéni- ging De HH Missen zijn deze week als volgt: Vandaag om 6,30 voor Louisa Verhelst- Begheijn; om 8 uur voor de fam. van Bracke en van Vooren; om 10 uur voor de weldoeners Maandag om 6,30 voor een overleden vader; om 7,30 Dinsdag om 6,30om 7,30 voor de weldoeners Woensdag om 6,30 voor een overleden vader; om 7,30 voor Pieter Francis Fer- mont en echtgenoote Donderdag om 6,30 voor overleden ouders en famile; om 7,30 Vrijdag om 6,30 om 7,30 voor de weldoeners Zaterdag om 6,30om 7,30 tot intentie Zondag a.s. om 6,30 voor een over leden vader; om 8 uur voor de geeste lijke belangen van de parochie; om 10 uur voor de weldoeners Wacht niat langer mat het aanschaffen van de ür, uitgegeven door de Ned. Yereeniging Luchtbescherming voor Verkrijgbaar in den Boekhandel ^De Zeeuwsche Koerier" d J voeren en ik durf' u "verzekeren, dat u zich niet over mij zult Dehoeven te be klagen. Er glansde èen vage besluiteloosheid in den blik van mevrouw A Dat zou nog eén middel zijn, ja: ik zal er over nadenken en als ik er toe besluit, zal ik het u doen weten, ant woordde zij op doffen töön, den juwe lier de deur wijzend. Lenooy boog en vertrok, totaal ge knakt door den vreeselijken strijd, dier hij gestreden had. Het was hem onmogelijk nog hoop te houden, want hij had bij die vrouw, op 't oogenblik, dat hij den drempel over trad, een minachtenden glimlach op gemerkt. Een diepe ontmoediging over viel hem. Waar was 't goed voor, nog tefTeéén, nog te strijden? Overal zal hij op dezelfde wijze ontvangen worden! Overal zal hij voortaan hetzelfde wan trouwen ontmoeten, want de wereld is hard en dikwijls onrechtvaardig voo' den behoeftige. Zij buigt zich en kruipt dikwijls voor een ^bedorven mensch, als hij zich vertoont/ omgeven door het prestige van macht of fortuin, maar zij wendt zich minachtend af van den eerlijken man, die met rampspoeden getroffen is. Piet had het zoo wreed ondervonden Al de geluksdroomen, die hij sinds den avond van den vorigen dag ge droomd had over de winst, die dit werk hem zou opleveren, braken plotseling af en daar stond hij weer voor de diep- treurige werkelijkheid Een fijne, ijskoude regen, viel drenze rig neer, drong door zijn dun lakensch pak; maar hij voelde 't niet. Onrustige gedachten wpeldép^ ip zijn hoofd en martelden '^fin hérsèhs, diet door de maandenlange zorgen ejri ^'ontberingen uitgeput waren. In koortsachtige haast liep dé onge lukkige huisvader voort, altijd voort, zonder te letten op den weg, dien hij liep, nu en dan met zijn ellebogen tegen de voorbijgangers aanstootend, zonder hen aan te zien. Terwijl hij langs de Seine liep, bezag hij werktuigelijk dat groen-blauwe triestige water; allerlei vaartuigen gle den over de oppervlakte en lieten een vaargeul achter, die aanstonds weer dicht stroomde. Daar was het eens klaps, alsof een duizejling hem ove*- IÉ l

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 2