No 4243 Vrijdag 14 April 1939 33ste Jaargang le Radiorede van den Minister van Economische Zaken omtrent de landbonw-crisispolitiek. net resultaat vau du kip- ziyer vuuijaars-musse. Nieuwsblad voor Oost Zeeuwsch- Vlaanderen Verschijnt eiken Vrijdag Spijsverteringsstoornissen plaagden hem. Geniet thans een blakende gezondheid. De Coloradokever ZEEUWSCHE KOERIER Bevat het voornaamste nieuws uit de Provincie, Binnen- en Buitenland, Wetenswaardigheden voor de Huisvrouw, Kerknieuws, Burgerlijke Standen, Hoog- en Laagwatergetij, Lichten op, Anecdoten enz. enz. Abonnementsprijs voor Oost Z.-Vlaanderen f 1.50 p. j. of 15 ct. per maand. Franco p. p. f 1,75 p. j. Abonné's ontvangen gratis ons Algemeen Advertentieblad voor O. Z.-Vlaanderen en kunnen zich door bijbetaling van slechts 50 ct. p. j. tevens abonneeren op het officieel Raadsverslag van Sas van Gent. Zetel: SAS VAN GENT. TELEF. 15 (doorverb.) POSTREKENING 52419 Gezien het vele wanbegrip en mis- zijn producten een zoodanige opbrengst verstand, dat inyakp de Regeerings-te verschaffen, dat zijn productiekosten maatregelen ten behoeve van den land- werden goed gemaakt (zgn. richtprijs), bouw nog heerscht, is de Minister van Economische Zaken voornemens in een 4-tal radiovoordrachten een uiteen zetting te geven van de landbouw- crisispolitiek. Dinsdagavond hield de Minister zijn eerste lezing, waarbij hij een algemeen overzicht gaf van de redenen, die de Regeering tot deze maatregelen hebben genoopt, hun inhoud en hun doel. De Minister gewaagde van de alge- meene belangstelling voor de landbouw crisismaatregelen, begrijpelijk, omdat ieder Nederlander er den invloed van ondergaat, niet alleen de boer, de tuin der, de bollenteler, de boom- en bloemen kweeker, de kippenfokker, de haring- of garnalenvisscher (ook de visscherij valt onder deze maatregelen), maar ook tal van l|xndelaren en fabrikanten, zoo- als de graanhandel, dé margarine-, vet en olie-industriè, de in- en uitvoer handel van landbouwproducten, terwijl wegens den invloed dien deze maat regelen op den prijs hebben, ook de consument dagelijks de werkfng ervan ondervindt. De aanleiding tot het re- geeringsingrijpen in het licht stellende, herinnerde Spreker aan den prijsval der landbouwvoortbrengselen in de jaren 1929-1931. Zoo daalde de buitenlandsche tarwe op de Amsterdamsche en Rotter- damsche markt van f 14.75 per 100 kg in 1927 tot f 12,25 in 1929, tot f 9.67 in 1930 en tot f 5.55 in 1931. En de in- landsche rogge op de Groningsche markt zakte van f 9.36 in 1929 tot f 4.76 in 1931, terwijl ook bij de vee houderij en de zuivel de prijsdébacle zich weldra deed gevoelen. Vette var kens, die in Rotterdam in 1929 nog f 0.83 per kg levend gewicht op brachten, deden in 1931 f 0.43, in 1937 zelfs slechts f 0.28. De wereldmarkt prijs voor boter verminderde van f 2.04 tot t 0.95 per kg in de jaren 1929-1932, daalde verder tot f 0.60 in 1933 en tot f 0.44 in 1934. De groQte nood, waarin de landbouw door deze sterke prijsdaling kwam te verkeeren, deed verwachten, dat, in dien geen maatregelen tot hulp ge nomen werden, de géheele boerenstand ih Nederland ten onder zou gaan en het land weldra braak zou komen te liggen met zeer funeste gevolgen voor geheel Nederland, hetzij men al of niet rechtstreeks bij den landbouw was be trokken. Immers omstreeks y3 van de geheele bevolking is direct of indirect van den landbouw afhankelijk. Boven dien zou .aan het economisch bezit van Nederland groote schade zijn toege bracht, indien vruchtbaar bouw- en weideland braak kwam te liggen, om van de gevaren, welke uit een derge lijke» toestand in geval van oorlog voor de voedselvoorziening van ons volk zouden ontstaan, niet te spreken. Daar om besloot de Regeering tot het ver leunen van steun om den landbouw voor ondergang te behoeden. De mid delen hiertoe wilde hij in hoofdzaak verkrijgen door de landbouwproducten met een heffing te belasten, waardoor de prijzen zouden stijgen. Dit was vol komen gemotiveerd, aangezien de prij zen zoodanig waren gedaald, dat d( consument er abnormaal profijt var trok, terwijl de boer zelfs de kosten var voortbrenging nog niet vergoed kreeg een ook sociaal niet te rechtvaardiger toestand Poor nu verschillende producten al h.v. heter, rund- en varkensvleesch suiker, met een heffing te belasten ei andere producten zooals b.v. brood or andere wijze in prijs te doen stijgen bereikte men, dat eenerzijds de consu ment voor de producten zooveel moge lijk de Nederlandsche productiekoster betaalde en anderzijds gelden beschik 9 Jrartuueo om aan den boer voor Van de zijde der consumenten is op de landbouw-crisismaatregelen vaak de critiek uitgeoefend, dat zij de kosten van levensonderhoud hebben doen stij gen. Deze critiek is niet billijk. Men ziet daarbij voorbij, dat deze maat regelen geen extra-belasting beteeke- nen, maar dat zij dienen om te voor komen, dat de consument ten koste van den boerenstand van de abnormaal lage prijzen zou profiteeren. Aan den anderen kant wordt van landbouwzijde wel beweerd, dat hetgeen de boer voor zijn producten ontvangt, niet meer is dan de wereldmarktprijs. Ook dit is niet juist. De maatregelen toch zijn er op gericht den boer zijn productiekosten zooveel mogelijk te ver goeden en waar deze kosten in ons land in het algemeen hooger liggen dan in de overige landen, ontvangt de boer dus ook meer dan de wereldmarktprijs. Boter kost b.v. op het oogenblik op de wereldmarkt f 0.80 per kg, de Neder landsche boer ontvangt echter een prijs van f 1.45 in den winter en f 1.30 in den zomer. De twee beginselen van de genomen maatregelen zijn dus: lo. de boer moet zooveel mogelijk zijn productiekosten vergoed krijgen. 2o. de consument moet voor de pro ducten zooveel mogelijk de Nederland sche productiekosten betalen. Op den duur bleek, dat de prijsval geen voorbijgaand verschijnsel was, maar een gevolg van belangrijke struc- tureele veranderingen in de econo mische politiek van verschillende landen. Vroegere afnemers van onze landbouwproducten legden zich zelf op den landbouw toe, andere landen zoo als b.v. Australië, Nieuw-Zeeland en Canada kwamen meer en meer met hun producten ter West-Europeesche markt. Door al dergelijke verschuivin gen waren de normale prijsverhoudin gen verbroken en waren ook belang rijke buitenlandsche afzetgebieden voor onzen landbouw verloren gegaan Met het oog op al die omstandigheden dienden verschillende maatregelen ge troffen te worden. Ten einde den boer den richtprijs voor zijn producten te waarborgen zijn verschillende wegen ge kozen. Voor sommige producten werd dit bereikt met een toeslag op den prijs. Voor granen is een ander systeem ge nomen, nl. betaling eener heffing bij den invoer, het zgn. prijsverschil, waar door de prijs van het binnenlandsche graan ook automatisch verhoogd wordt. Eveneens zijn door binnenlandsche hef fingen prijsverhoogingen bereikt Bij de steunverleening gold het be ginsel van steun aan het product, on afhankelijk van den toestand van den producent. Vaak werd getwijfeld of dit systeem wel juist is en of de steun niet afhankelijk moest zijn van de om standigheden waarin de boer verkeerde. Onder het huidige systeem krijgt im mers de welgestelde boer voor zijn producten naar verhouding evenveel steun als zijn arme buurman. Bij de keuze van dit beginsel heeft de Re geering zich laten leiden door verschil lende motieven. Bij steun naar behoefte zou de mogelijkheid worden geopend, dat de rijke boer óf onmiddellijk zijn bedrijf zou verpachten aan een pachter, die wel voor steun in aanmerking kwam, óf zijn grond braak zou laten liggen. Voorts heeft steun naar be hoefte eenigszins het karakter van armenzorg, en voor den algemeenen toestand en de geestesgesteldheid op het platteland zou dit Ver ongunstig zijn. Het karakter van bedrijfssteun is dan ook gekozen en behouden. De vermindering van afzetgebied maakte beperking van de productie noodzakelijk. Zoo werd voor het vee een teeltregeling vastgesteld, werden de oppervlakten, welke met aardappelen, warmoezerij gewassen of bloembollen waren beteeld, ingekrompen, het aan tal eieren, dat men in de broedmachines mocht inleggen, beperkt, enz. Voorts werd door heffingen bij invoer zoowel invloed op den prijs als op de ingevoerde hoeveelheid uitgeoefend: bij den invoer van fruit en warmoezerij ge wassen b.v. werd met de heffingen be oogd het buitenlandsche product zoo veel mogelijk van de binnenlandsche markt te weren, als dit voor den afzet van Nederlandsche groenten en fruit noodig is. De opbrengst van de invoer heffingen b.v. van de granen dient dan voor het financieren van steunmaat regelen op andere producten. In verband met de moeilijkheden op net gebied van den afzet in het buiten land zijn tevens verschillende maat regelen genomen óm onzen uitvoer nog in zoo goed mogelijke banen te leiden. De maatregelen ter verbetering van de kwaliteit zijn hierbij van veel beteekenis Ook voor de producten, die ter ver vanging van de voortbrengselen van landbouw kunnen dienen, bleken op den duur bijzondere voorzieningen noodig. Zoo moesten, toen de boter duurder werd, om te voorkomen, dat margarine, vetten en oliën als vervan gingsproducten veel gekocht zouden worden, deze producten ook belast worden. Uit deze heffingen kon weer de steun aan de veehouderij worden be taald. Uit een en ander blijkt, dat aan de ïandbouw-crisis-maatregelen zeer doel- oewuste richtlijnen ten grondslag lig gen, waaraan sedert het uitvaardigen van' de Tarwewet 1931 is vastgehouden. Ten slotte betoogde de Minister, dat het, groote doel, hetwelk met deze maat regelen werd beoogd, het in stand houden van den Nederlandschen land bouw, ongetwijfeld is bereikt. Konden in den aanvang bij gebrek aan vol doende financiën nog vaak niet de productiekosten ten volle worden ver goed, zooals b.v. bij de zuivel, de laatste jaren is hierin aanmerkelijke verbete ring gekomen. Hoewel door den terug val der prijzen in den loop van 1938 de huidige opbrengsten wat minder gunstig zullen zijn, kan men toch zeggen, dat sinds het begin der crisis een belang rijke verbetering in de opbrengst is in getreden. Spreker verwachtte, dat deze maat regelen zeker nog geruimen tijd noodig zullen zijn. Bij intrekking van den prijs steun zou het landbouwbedrijf weer met verlies werken. Slechts bij verbetering van de internationale toestanden zou er kans komen op beëindiging van de landbouw-crisismaatregelen. De Re geering is echter bezig te trachten eenige verandering in den vorm te brengen, daar zij overtuigd is, dat aan het huidige ambtelijke gecentraliseerde systeem van uitvoering belangrijke ge breken kleven en het gevaar dreigt, dat de landbouw verleert op eigen beenen te staan. Het ligt dan ook in het voor nemen der Regeering bij de bepaling en uitvoering der maatregelen meer en meer terug te treden en het georga niseerde landbouwbedrijf zelf de rege lingen in handen te geven, waartoe het eigen organen zal moeten vormen. Wel licht zal dan ook een betere belooning in den landbouw kunnen worden bereikt Met den wensch, dat de landbouw van deze mogelijkheden op juiste wijze ge bruik zal maken, besloot de Minister deze eerste voordracht. (Ingezonden mededeeling) Acht jaren geniet deze man nu reeds een blakende gezondheid, nadat hij te voren gekweld was geweest door indi gestie. „Ten jaar geleden werd ik ge kweld door spijsverteringsstoornissen. Na ontelbare middelen te hebben ge probeerd zonder verlichting te kunnen vinden, werd mijn toestand steeds erger. Eindelijk probeerde ik Kruschen en ge durende 8 jaren geniet ik nu al weer een blakende gezondheid. Ik ben op zichter in een bekende motorenfabriek en hoewel ik 65 ben, ga ik door voor 50". E. T. Kruschen Salts is een combinatie van zes zouten, die ieder een eigen werking hebben. Zij verwijderen de opgehoopte afvalstoffen, die de oorzaak zijn van Uw klachten, door aansporende werking op lever, nieren en ingewanden, waar door niet alleen rheumatische pijnen, maar ook spij sverteringsstoorqissen, voorkomen en bestreden worden. Uw bloed wordt gezuiverd en binnen korten tijd zullen Uw pijnen verminderen, om tenslotte geheel te verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak) (38) De volgende voordracht, waarbij de belangrijkste vraagstukken op het ge bied van den akkerbouw zullen worden behandeld, zal op Vrijdag 14 April 's avonds van 7-7,30 uur over de drie zenders worden gehouden Volgens door ons uit Leipzig ontvangen gegevens is de aldaar van 5 rot 13 Maart genouaen Messe aoor 331.256 personen oezoent. Dit is ongeveer 9 pCt meer dan een jaar geleden. Niet medegeteld zijn ue tienduizenden bezoekers, welke met extratreinen en autobussen van „Kraft uurch Freude" naar Leipzig gekomen waren Vooral uit Duitschland zelf blijkt de oelangstelling zeer groot te zijn ge weest. Omtrent het overige gedeelte van Europa en de andere werelddeelen valt te vermelden, dat sommige lagere be zoekcijfers weer ten deele zijn goedge maakt door andere, die hooger waren, met onderstaand eindresultaat: zij, die na een lange onderbreking en voor het eerst waren toegetreden. Hier bij valt te bedenken, dat het inter nationale karakter van de Leipziger Messe tevens gunstige kansen opent voor het aanknoopen van handelsbe trekkingen tusschen buitenlanders on derling. De collectieve tentoonstellingen, waaronder die van Nederland en de Overzeesche Bezittingen, hebben sterk de aandacht getrokken, zoowel van Duitsche als van andere gegadigden. Het mag waarschijnlijk worden geacht, dat de op deze wijze door de betrokken landen gemaakte economische pro paganda nog zal nawerken. 1939 Europa 28535 Afrika 133 Vereenigde Staten 344 Overig Noord-Amerika 86 Centraal- en Z-Amerika 337 Azië 469 Australië 21 1938 31394 123 566 164 465 432 38 Voormalig Oostenrijk, nu bij Duitschland geteld 29925 33182 2813 29925 35995 -fmet inbegrip van het Sudetengebiec' Het aantal voor Nederland was 2339, tegen 2607 in Maart 1938. Er waren 9337 Duitsche en 557 buiter. landsche deelnemers, tezamen dus 9894, of 4 pCt meer dan het jaar tevoren. He /erdient onmerking, dat vele exposanten een grootere ruimte hadden gehuurd hetgeen in het bijzonder geldt voor dc Technische /en Bouwvak-Messe. Het verloop van den handel voor dt binnenlandsche markt wordt bepaalc Tunstig genoemd, zoodat in dit opzicht leze Messe wel de beste mag heeten >edert de na de crisisjaren ingetreden opleving. Ook met verschillende vreem de staten, met name die in het Noorden Oosten en Zuid-Oosten van Europa moeten flinke zaken tot stand zijn ge komen. De buitenlandsche deelnemers hebben hun tevredenheid te kennen gegeven over het behaalde succes, ook IV. De omvang van het optreden van den Coloradokever in 1938 heeft echter alle verwachtingen verre overtroffen. Dit was niet alleen in ons land het ge val maar ook in alle andere landen, waar het insect reeds is binnengedron gen. Wat ons land betreft kan worden medegedeeld, dat de kever niet alleen in de strook, waarin met behulp van den zoekdienst getracht zou worden -het eerste optreden te stuiten, is binnen gedrongen, maar ook nog tientallen kilometers verder. De grootste afstand van af de Belgische grens is ruim 70 km. Dit is het gevolg geweest van voor de verspreiding van het insect buitenge woon gunstige weersomstandigheden. De Coloradokever verplaatst zich uit eigen beweging vliegend slechts over be trekkelijk kleine afstanden van eenige honderden meters tot hoogstens eenige kilometers. Maar door den wind kan hij zeer ver medegevoerd worden en dat is ,in 1938 in ongemeen grooten omvang geschied In het laatst van Mei en in Juni had den de kevers in zeer groot aantal in Frankrijk den grond verlaten en daar na hebben warme en zonnige dagen de vlucht van deze kevers in hooge mate bevorderd. Toen nu zeer krachtige Zuiden en Zuidwesten winden optraden, werden de kevers over groote afstand meegenomen. In het gebied, waar de zoekdienst ge organiseerd was, verliep het opsporen van het insect normaal en deze dienst heeft zeer voldoende gefunctionneerd. Maar toen de verspreiding zooveel ver der bleek te zijn gegaan, dan verwacht was, moest ook in dit veel grootere ge bied het zoeken in de velden worden ter hand genomen. Daartoe zijn ln de eerste plaats de aardappelverbouwers zelf opgewekt, door radio- en couranten berichten, terwijl alle personen, die ambtelijk of halfambtelijk met den land bouw verboden zijn (consulenten, leeraren, land- en tuinbouw- en -vak onderwijzers, controleurs van het U.C.B.) zoomede de ambtenaren van rijks- en gemeente-politie en de maréchaussée hun medewerking hebben verleend. In hoeverre alle vindplaatsen zijn ontdekt, zal in den loop van dit jaar moeten blijken. Daar waar een haard onopge merkt is gebleven, zal een verspreiding van den kever over de omgeving ver wacht kunnen worden. Van de waargenomen gevallen, dat zijn dus die, waar een of enkele kevers of groepjes jonge of oudere larven of wel plekken met alleen de bladbescha diging werd waargenomen, is vrijwel steeds aangifte gedaan ten gemeente huize, zooals dit in Art. 1 van de Coloradokeverwet is voorgeschreven Zoodra een vindplaats werd aange geven, werden de noodige maatregelen genomen, om deze haard volledig uit te roeien en dus voor de omgeving geheel onschadelijk te maken. Daarvoor wer den de aanwijzingen gevolgd, die in het buitenland gebleken zijn tot uitroeiing te leiden. Alle kevers en larven worden verzameld en de aangetaste planten met de omgevende werden uitgetrokken.

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 1