PRESTO Even luisteren naar dan zonder uit hot Vijf do. Uit de provincie USft het binnenland Uit het buitenland gïngen acfiterfllf TB zëteïs ïn cfë Kamër- Nieuwe Uitgaven Fëëcls tn gróoTê trëfen In fiootë htët tmrnn. Zmti ftoort M en kost F knapt de was weer op PRESTO ZEEPPOEDER SLECHTS 5 CENT PER PAK Hier volgen de voornaamste gebeurtenissen uit de afgeloopen week: Tot gemeente-secretaris van Zaam- slag is benoemd de heer J. W. Kuzee,; thans waarnemend secretaris Naar gemeld wordt, heeft de heer Fr. B. G. de Meijer te Terneuzen zitting ge nomen in het streekcomité „Naar de Nieuwe Gemeenschap" als vertegen woordiger van de Werkgeversvereeniging Woensdag jl. herdacht de heer J Bedet, besteller bij den Prov. Stoomboot dienst op de Westerschelde zijn 25-jarig ambtsjubileum Te Sluiskil is wederom een RK Kies- vereeniging opgericht met aanvankelijk 30 leden. Tot voorzitter werd gekozen dé heer J. de Cock en tot bestuursleden mej. I. Cortvriendt, Mej. C. de Krijger- Blijenberg en de heeren O. Stockman, C. Compiet, J. Eggermont en E. Kalle Stopzetting Mosselhandel Door het Centraal Verkoopkantoor van mosselen te Bergen op Zoom wordt medegedeeld, dat de verkoop en ver zending van mosselen worden stopgezet op 30 April. Vanaf 1 Juni worden weder om bestellingen aangenomen, doch eerst vanaf 5 Juni zal begonnen worden met de verzending. Er zal dus van 30 April tot 5 Juni geen verzending van mosselen plaats hebben. Nieuwe N. V. Blijkens een bijvoegsel tot de Neder- landsche Staatscourant van 23 Maart is te Hulst opgericht de naamlooze ven nootschap „Administratiekantoor Huls- terloo NV." door de heeren W. L. J. M. van Waesberghe, bankier en O. A. L. J. van Aerde, procuratiehouder. Het maat schappelijk kapitaal bedraagt tien dui zend gulden, verdeeld in honderd aan- deelen, elk groot honderd gulden Aan den heer E. Eysackers, kelner in het Hotel Rotterdam te Terneuzen, is, bij gelegenheid van zijn koperen jubi leum als kelner in genoemd hotel, de Horecaf-medaille toegekend Mgr. Hopmans zal bij gelegenheid van de St. Willibrordusherdenking te Hulst een pontificale H Mis opdragen in de basiliek te Hulst op 30 Juli a.s. Voor het huishouddiploma van de naai- en knipcursus slaagden de dames Julienne v d Calseijde te Westdorpe en Elizabeth de Jonge, Zaamslag, beiden leerlingen van mej. Corrie de Smidt te Axel, coupeuse-leerares in het modevak Het Prinselijk Paar is Maandag uit den Haag naar Soestdijk vertrokken H. M. de Koningin vertrok Woensdag voor een -verblijf van enkele weken naar den Ruigenhoek De A.N.W.B.-grenskiosken De grenskiosk te Wernhout is, zooals nien weet, het heele jaar open. De her opening van de grenskiosk te Sluis in Zeeuwsch-Vlaanderen kan bij den aan vang 'fan het toeristenseizoen verwacht worden Vier radiovoordrachten van den Mi nister van Economische Zaken over de we zullen aan hem denken, zoodra we hem noodig hebben. Zoo spraken de meest welwillenden Maar hun medelijden hield hiermee op. Dat adres werd, evenals vele andere in een laadje gestopt, of raakte verzeild op den bodem van een papiermand Men dacht er niet meer aan. En nie mand scheen er aan te denken, dat: door het wegblijven van den beloofden den reddenden arbeid, de ellende zich van dag tot dag meer vestigen ging aar de haardstede der familie Lenooy De- opbrengst van enkele borduur werkjes, die Christien had Vervaardigd het slecht betaalde copiëerwerk, wat Piet, na vele pogingen, had gekreger van een grooten muziekuitgever, be- "fceekenden nog niet veel voor de onmis bare uitgaven van het dagelij ksch lever eh veroorloofden nog niet eens om voor de versleten kleeren en de al te kleinr schoentjes der kinderen nieuwe aan tr schaffen. Eén voor één waren de netste meubel, ij es, de beste kleeren en eenige kleinr imiliestukken, overblijfselen uit hur tijd van welstand, door landbouwcrisispolitiek Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, zal de Minister van' Economische Zaken voor de microfoon vieu* radio voordrachten houden over de landbouw crisispolitiek en wel op Dinsdag 11 April, Vrijdag 14 April^ Maandag 17 April en Vrijdag 21 April, telkenmale des avonds van 7 uur tot 7 uur 30. In de eerste voordracht zal een algemeene inleiding worden gegeven; in de vol gende voordrachten zullen de akker bouw, de veehouderij (waaronder de zuivel), de groenten-, fruit- en sier teelt, de pluimveehouderij en de vis- scherij worden behandeld. De bedoeling van deze voordrachten is om doel en inhoud der landbouw crisis-maatregelen voor breeden kring toe te lichten. Ingediend is een wetsontwerp tot ver hooging van het crediet voor werkver ruiming met f 30 millioen ALBERT LEBRUN IS MET 506 VAN DE 909 UITGEBRACHTE STEMMEN TOT PRESIDENT VAN DE FRANSCHE REPUBLIEK HERKOZEN Z. H. Em. Kardinaal Donato Sbaretti is overleden. In het Engelsche lagerhuis heeft minister-president Chamberlain Vrijdag jl. medegedeeld, dat de Engelsche re geering Polen den volledigen steun heeft toegezegd van Groot-Brittanië's ge wapende macht voor het geval Polen's onafhankelijkheid zou worden bedreigd en de Poolsche regeering zich tegen die bedreiging te weer stelt De Fransche regeering heeft ver klaard, dat zij zich op hetzelfde stand punt stelt als de Engelsche Hitler's rede te Wilhelmshafen, Zater dag jl. gehouden, bevatte geen sensa- tioneele mededeelingen. Hij zeide o.a., dat Duitschland geen omsingelings- politiek zal dulden, verdedigde de an nexatie van Tsjecho-Slowakije en liet zich zooals gewoonlijk schamper uit over de z.g. democratieën, meer speciaal over Engeland. Van Polen werd in de rede niet gerept. De „Führer" sprak zijn rede uit, staande achter een scherm van kogelvrij glas Slowakije heeft de Hongaarsche eischen inzake grensherziening aan vaard. Dr Martens, wiens benoeming tot lid van de Vlaamsche Academie voor Ge neeskunde aanleiding is geweest tot de parlementsontbinding in België, heeft ontslag aangevraagd De Britsche regeering heeft Maandag jl. in het parlement nieuwe verklaringen afgelegd ten aanzien van de buiten- landsche politiek. „Engeland wil een machtige, onneembare barricade op werpen, tegen agressie", verklaarde een der parlementsleden De verkiezingen in België hebben groote winst opgeleverd voor katholieken (10 zetels in de Kamer en 4 in den Senaat) en liberalen (10 in de Kamer en 5 in den Senaat). De socialisten Christien naar de bank van leening ge bracht, om tegemoet te kunnen komen in de kosten van huishuur en van ver warming. Maar er bleef niets meer over tenslotte, wat nog iets noemenswaard kon opbrengen. En tegenover die ab solute ontbering, kwam een bittere moedeloosheid heimelijk het krachtige werkmansgestel van Piet ondermijnen. Hij streed er haast niet meer tegen, hij ïad geen kracht meer. Op zekeren November-avond kwam ?en naamkaartje, met een adellijk familiewapen, gebracht door den huis knecht van een rijke klant uit vroeger lagen, een lichtstraal brengen in het sombere huis. Volgens den bediende moest het een gewichtige opdracht zijn, een geheel iiamanten collier moest in elkaar gezet vorden. De markiezin A. had zelf de eekeningen gemaakt van het werk, dat ij verlangde en niemand dan Lenooy, net zijn bekende bekwaamheid, was in taat, naar zij beweerde, haar plan -unstvol uit te voeren De markiezin was eigenzinnig en daarbij wantrouwend, maar zij was on en 4 in den Senaat) terwijl de Rex- partij verloor 17 zetels in de Kamer en 7 in den Senaat. De communisten be hielden hun aantal in de Kamer en verloren een zetel in den Senaat en de Vlaamsche Nationalisten wonnen 1 zetel in de Kamer en 3 in den Senaat Ghazi I, Koning van Irak, is Maandag nacht bij een auto-ongeluk om het leven gekomen De Britsche consul te Irak is ver moord. Het consulaat is in brand ge stoken. Men had de bevolking wijs ge maakt, dat de Koning door Engelschen was vermoord Het program voor H. M. Koningin Wilhelmina aan België op 23 t/m 26 Mei a.s. is definitief vastgesteld Duitschland heeft groote bestellingen eieren in Nederland .geplaatst Thans komt plotseling het Koninkrijk Albanië, het land van Koning Zogoe, weer internationale aandacht vragen in verband met berichten, dat Italië toe bereidselen zou treffen, dezen Balkan- staat zoogenaamd „onder zijn be scherming" te nemen. Tusschen Nederland en Duitschland is een nieuwe regeling getroffen inzake overmaking van een deel van het loon. De Engelsche ministerraad heeft het Engelsch-Poolsche defensieve militaire verdrag goedgekeurd In het Lagerhuis heeft Chamberlain de totstandkoming van een overeen komst van blij venden en wederkeerigen aard tusschen Polen en Engeland aan gekondigd Alle Boeken en Tijdschriften zijn krijgbaar bij den Boekhandel 'an „DE ZEEUWSCHE KOERIER" „ULLE DEN BOER" Roman uit Zeeuwsch-Vlaanderen door J. L. Eggermont N.V. Uitgeverij De Torentrans, Zeist Prijs ingen. f 1,75 - geb. f 2,50 Deze nieuwe streekroman van onzen gewestgenoot-litterator J. L. Eggermont" is een warme geiukwensch waard. Zoo wel aan het adres van den schrijver als aan dat van de Zeeuwsch-Vlamingen, voor wier waarlijk niet rijke streek- litteratuur zij een kostbare aanwinst beteekent. Geheel in het streek-dialect geschreven, sterk van compositie en Knap uitgewerkt, moet een roman als deze het hart van den echten Zeeuwsch- Vlaming stormenderhand veroveren, zou men zeggen. Hij vindt er z'n taal, z'n zeden en gewoonten, z'n landbouw ver werkt in een boeiend verhaal, door een zoon uit z'n eigen streek, op een wijze, die hem pakt en die hem goed moet doen, talentvol en met kennis van de dingen, die hem zoo na aan 't hart liggen en waarop hij terecht fier is. Lewie Verkammen, de krachtige jonge kerel zoon van Peer, den vlasser uit d'n Heibos met z'n groote, mooie liefde voor het boerenleven, is door z'n vader, die in de vlassersstiel z'n ideaal vindt en daar geheel in opgaat, zóózeer zelfs, dat hij er vrouw en kinderen bij na voor vergeet, voorbestemd om op volger te worden in diens bloeiend be drijf. Lewie zal de leider worden van de vlasfabriek, waarvan Peer de plannen metelijk rijk; zij betaalde royaal en het werk, waarvan sprake was, zou maanden lang de huishuur en het noodzakelijke levensonderhoud der familie opbrengen Verscheidene malen gedurende dien nacht was Piet wakker geworden en had gedacht aan het geluk wat de zijnen wachtte. De versleten schoenen van Walter zouden door nieuwe vervangen worden; een nieuwe japon zou Christien op haar wandelingen beschermen tegen de winterkou, die zich met buitenge wone strengheid aankondigde; en ver sterkend voedsel zou weer kleur bren gen op de bleeke, ingevallen wangen van het kleine benjaminnetje En dan, wie weet?Spoedig zouden misschien andere opdrachten volgen en evenals vroeger zouden de bestellingen ingeboekt worden, in afwachting dat zij een „voor een zouden worden uitgevoerd, want de markiezin A. had uitgebreide kennissen, zij zou hem klanten brengen, al was het alleen maar om des te eerder en des te meer van nabij haar kunst werk te laten bewonderen*. Met een hart, kloppend, van een blij vertrouwen, dat hij in langen tijd niet heeft. Moeder Verkammen, met hart en zie. boerin, is, ondanks de belofte, haar vóó* haar huwelijk door Peer gedaan, doo. dezen in een omgeving verplaatst, waar in zij niet kan aarden. Zij schikt ziel. in het onvermijdelijke, hoewel zij difcu zichtbaar onder lijdt. Lewie echter kar. zijn aangeboren aanleg niet onder drukken en z'n drang naar den buiten wordt nog heviger, als hij liefde opvat voor Melanie de flinke, ongekunstel de dochter van boer Bolsen zelf van top tot teen boerin, en zijn liefde door deze beantwoord ziet. 't Komt tot een heftige scène tusschen vader en zoon Verkammen en aan Lewie wordt de ouderlijke woning ontzegd. Hij vindt een onderdak bij Nonkel Miel, een ge zeten boer in 't Land van Cadzand, waar hij als zoon des huizes in het ge zin wordt opgenomen Op Wiesken, het 17-jarig broertje van Lewie, een gebrekkig, idioot kereltje, dat tot dusverre door den ouderen broer (Ulle pleegt hij hem te noemen) op ontroerende wijze is vertroeteld, heeft het gemis van zijn onaf scheidelij ken speelkameraad een fatale uitwerking. Hij windt zich erover op, raakt van streek en sterft in een benauwdheid, wat óók vader Verkammen zich sterk aantrekt. Lewie's moeder de eens zoo krachtige vrouw, die voor haar in stilte gedragen leed tot dusverre verstrooiing vond in haar werk, raakt door al de misère aan 't sukkelen. Lewie, die zijn Melanie te zeer bemint om haar op dezelfde manier te behan delen, als z'n vader eertijds z'n moeder heeft gedaan, heeft inmiddels z'n ver loving verbroken. Zoowel hij als Melanie blijven echter van elkaar houden Ook op den hof van Nonkel Miel zit het scheef. In Ward, de derde zoon, zit geen boeren in. Hij voelt zich, tot teleur stelling en zorg van z'n ouders, meer tot techniek aangetrokken en steekt dat niet onder stoelen of banken Lewie verneemt dan bij geruchte, dat Melanie zich zal verloven met Piet Ver- schram, een jongen boer, die een stee heeft gekocht en nu daarvoor een bazinne zoekt. Hij houdt het nu bij z'n oom niet langer uit en trekt naar huis, waar vader en zoon zich, tot innige vreugde van moeder Verkammen, met elkaar verzoenen. Lewie zal zich, ter- wille van z'n moeder, in z'n lot schikken en vlasser worden. Nonkel Miel is het ten slotte, die een oplossing vindt. Hij stelt Verkammen voor, Lewie een boerderij te koopen en Ward voor de vlasserij op te leidpn Verkammen keurt dat goed en zoo komen beide jongens op hun bestem ming. Ook de zaak met Melanie komt nu in 't reine. Zij heeft Verschram, ondanks het aandringen van haar ouders, het ja woord geweigerd nadat zij hem de be kentenis heeft ontlokt, dat het hem slechts om een bazinne op z'n stee te doen is en eene met geld. Melanie, die de herinnering aan haar liefde venr Lewie, diep in haar hart bewaard heeft, wil op een dergelijke zakelijke basis .iem weinig moeite de verbroken band weer te herstellen, 't Wordt een „happy end". Dit alles wordt in dit waarlijk mooie ooek meesterlijk beschreven. Natuur getrouw worden de karakters geteekend. De ruwe bolster wordt niet verdoezeld maar daarnaast ook laat de auteur het /olie licht vallen op de ontroerende schoonheid van, wat daaronder schuilt. Dat geeft aan dezen roman een bij zondere aantrekkelijkheid. Slechts één aanmerking hebben wij en die is, dat de schrijver zich een en- iele maal tot een al te realistische weergave heeft laten verleiden. Een iet- vat gekuischter behandeling van de /loekpartijen, die er om der waar- aeid wille in moesten worden inge- lascht, zou aan de waarde van zijn )euvre sleëhts ten goede zijn gekomen. Thans meenen wij voor niet volwas senen voorbehoud te moeten maken. S. IK ZOEK HET GEVAAR avonturen onder en boven de Zeven Zeeën, door John D. Graig (geillustreerd) 208 bldz. Prijs: los f 1,30. Geb. f 1,80 Bij de beschrijving, van bovengenoemd interessant werkje, opgenomen in ons vorig nummer, viel de naam van de uitgevers weg. Het boekje verscheen bij de N.V. Uitg. Mij. AE. E. Kluwer te Deventer BOEKENGIDS. Algemeen* Neder- landsch Bibliografisch Tijdschrift, orgaan van het Algemeen Verbond van Katholieke Boekerijen. N.V. Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg. 16de Jaargang. Afl. 10. Deze aflevering van Boekengids wordt geheel gevuld door registers op den af geloopen jaargang. Op zichzelf is dit geen bijzonder aangename lectuur, voor al niet als men daarbij terugdenkt aan de zeer interessante afleveringen, rijke lijk geïllustreerd, welke in den loop van i938 verschenen Maar toch loont het de moeite, om jok deze dorre bladzijden vol titels en cijfers wat nauwkeuriger te bekijken. Cijfermateriaal kan soms zeer leerzaam zijn. Het eerste register heet „Schrijvers cataloog". Alphabetisch staan hier gerangschikt de auteurs, van wie in den voltooiden jaargang boeken zijn besproken. Veer tig bladzijden vol schrijversnamen, dat zijn er ruim 2000, met de titels der be sproken boeken erbij en het nummer, waaronder de recensies in de afleverin gen te vinden zijn. Uit den titelcataloog, die daarop volgt, blijkt, dat ruin), 2100 boeken in den 16den jaargang 'zijn be sproken. En hoe? Dat is van nog meer belang, dat 't verbluffend aantal. De recensenten, we weten het uit de tra ditie, welke de redactie in eere houdt, zijn allen menschen, welke voor hun taak berekend zijn. Op hun oordeel, zoo wel wat het aesthetische als het mo- reele en godsdienstige element in een boek betreft, kan men zich veilig ver- - tilfljMl Ifi PR0 37-0419X (24) meer gekend had, belde Piet den vol genden dag aan een der rijkste wonin gen in een deftige wijk. Aanstonds binnengelaten in de voor kamer van een elegant donkerblauw- behangen boudoir, waarin de markiezin haar leveranciers ontving, moest hij langen tijd wachten, omdat d? freule juist bezig was te redeneeren met haai behanger, over de kleurschakeeiing en nuanceering van het behangsel voor een Chineesch salon, dat zij nieuw wilde laten inrichten. Eindelijk kwam Piet aan de beurt. Rechtop staande voor een klein tafeltje, waar een kamer juffrouw, op last harer meesteres, de diamanten had neerge legd, bekeek Lenooy aandachtig de kunstvolle origineele teekeningen, raad de hier en daar een verandering aan in de schikking der diamanten en in d»5 sluiting van het collier De markiezin betuigde haar volle in stemming met zijn opmerkingen en stelde de aanmerkingen van den vak kundige op hoogen prijs. Vervolgens toen alles vastgesteld was, zeide zij op haar eigenaardig sleependen toon: Dat is dus afgesproken, mijnheer Lenooy. Ik reken op uw bekwaamheid, om mij een onberispelijk, werkelijk ar tistiek werk te leveren. Lever goed en vlug werk, dat zijn mijn eenige eischen; ik wil geen prijs bepalen, ik ben over tuigd, dat u naar billijkheid met mij handelen zult. Voor mij te werken is reclame, dat weet u. Laat ons zien, wanneer zoudt u iets klaar kunnen hebben? Als ik vandaag over veertien dagen eens bij u kwam, zoudt u dan al zoover gevorderd zijn, dat ik over het geheel een oordeel zou kunnen vellen? Bij de gedachte, dat die rijke vrouw in zijn povere woning zou komen, waar hij zoo fier zijn armoede verborgen hield, kwam er een angstige siddering op bij den juwelier Vervolgens was er nog iets anders wat hem verontrustte. (Wordt vervolgd). VBONNEERT U OP „DE ZEEUWSCHE FOERIER", het blad, dat zoowel voor len zakenman als voor het publiek be- lang heeft.

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 3