Crisis-maatregelen Vrijdag 7 April 1939 Ho 4343 53ste Jaargang Nieuwsblad voor Oost Zoeuwsch- Vlaanderen Verschijnt eiken Vrijdag De Invaliditeitswet en een gouden regen. w Voor de Vrouwen Fleurig Paaschfeest U en Uw rheumatiek liggen samen onder één deken. De Coloradokever OE ZEEUWSCHE KOERIER Bevat het voornaamste nieuws uit de Provincie, Binnen- en Buitenland, Wetenswaardigheden voor de Huisvrouw, Kerknieuws, Burgerlijke Standen, Hoog- en Laagwatergetij, Lichten op, Anecdoten enz. enz. Abonnementsprijs voor Oost Z.-Vlaanderen f 1.50 p. j. of 15 ct. per maand. Franco p. p. f 1,75 p. j. Abonné's ontvangen gratis ons Algemeen Advertentieblad voor O. Z.-Vlaanderen en kunnen zich door bijbetaling van slechts 50 ct. p. j. tevens abonneeren op het officieel Raadsverslag van Sas van Gent. Zetel: SAS VAN GENT. TELEF. 15 (doorverb.) POSTREKENING 52419 Men schrijft ons van officieele zijde: In enkele bladen zijn min of meer opzienbarende berichten verschenen over een z.g. gouden regen, die in het gebied van dep Raad van Arbeid te 's-Gravenhage zou zijn gevallen in den vorm van hoogere renten en kapitaaltjes krachtens de sociale verzekeringswetten Waar deze berichten uiteraard ook in onze provincie verwachtingen hebben gewekt en daarbij ook wel ongemoti veerde verwachtingen, is het goed er op te wijzen, dat wat in den Haag is geschied, niets bijzonder is en geener lei verband houdt met eenige wetswij ziging of verandering van interpretatie Ook in de provincie Zeeland heeft de Raad van Arbeid in den loop der jaren een dergelijken gouden regen doen neer dalen. Van de in de periodieke staatjes van toegekende renten vermelde be dragen krijgt natuurlijk ook Zeeland zijn deel. In vele gevallen zijn ook belangrijke bedragen in eens uitbetaald kunnen worden, doch dit was alleen in heel bij- zondere gevallen mogelijk. Bijvoorbeeld: een verzekerde had bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd voldoende pre- miën voer het recht op ouderdomsrente ex art. 373 der I. W. Hij vroeg die rente wegens gemoedsbezwaren niet aan, doch na verloop van 11 jaren liet hij die bezwaren niet meer gelden en diende hij een aanvrage in. Deze werd hem volgens de wet toegekend met terugwerkende kracht, zoodat hij voor de eerste maal 11 X f 156.- f 1716.- in handen kreeg. Een weduwe, die van een dergelijk geval kennis kreeg, herinnerde zich, dat zij enkele jaren geleden wegens ge moedsbezwaren nagelaten had weezen- rente voor haar kinderen aan te vragen krachtens de verzekering van wijlen haar echtgenoot. Zij vroeg die rente aan en haar kinderen, waarvan het jongste intusschen reeds den 14-jarigen leeftijd had overschreden, werden als nog in het genot gesteld van de weezen- rente, die zij anders reeds hadden kun- pen genieten van den datum van het overlijden van hun vader af tot den dag waarop zij den 14-j. leeftijd be reikten. In vele andere gevallen wordt een ouderdomsrente vervangen door een hoogere invaliditeitsrente, hetgeen dik wijls nog gepaard gaat met verhooging van de rente der echtgenoote van f 2,50 tot f 3,- per week Alleen bij den Raad van Arbeid te Middelburg werden in 1938 niet minder dan 150 ouderdomsrenten vervangen door een hoogere invaliditeitsrente. Door de buitendienstambtenaren werden deze omzettingen reeds gedurende enkele jaren bevorderd, waar dat maar moge lijk was, en den laatsten tijd wordt dit zelfs nog meer systematisch gedaan met medewerking van de Rijksverzekerings bank Hierbij moet evenwel opgemerkt worden, dat de invaliditeitsrenten nimmer met terugwerkende kracht kunnen worden toegekend, doch ingaan op den dag van indiening der aan vrage. Van den stand der verzekering hangt af, of er inderdaad voordeel ligt in het aanvragen van invaliditeitsrente Het behoeft geen betoog, dat nfën elkander op straat wel vertelt van deze verzekeringsmogelijkheden en dan zijn verder licht gaat opsteken bij den Raad van Arbeid. En zoo deelt ook het ge bied van den Raad van Arbeid te Mid delburg in den gouden regen, welke de validiteitswet over ons land laat vallen EEFT U IETS OP TE RUIMEN? T EEN KOERIERTJE RAAKT GE T HSR KWIJT. KOERIERTJES BIE- UW ARTIKEL OVERAL AAN. 'IS SLECHTS 5« CT. (VOORUIT- Wanneer U onder de dekens kruipt, blijft Uw rheumatiek niet aan Uw bed staan, al hebt U er 4, 5 of 6. Dacht U nu werkelijk alleen met een groot aan tal dekens Uw rheumatische pijnen te kunnen verdrijven? U als leek weet niet beter. U denkt: „Warmte zal mij goed doen". Maar bij de minste afkoeling is de pijn er weer met verdubbelde hevig heid en te meer, omdat rheumatiek- lijders door de bij rheumatische aan doeningen optredende storing in de huidfunctie, extra gevoelig zijn voor koude, tocht en vocht. Pak de koe bij de horens en gebruik niet langer lap middelen! Ge moet de oorzaak bestrij den en die ligt in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Wat ge noo- dig hebt is een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts, dat het urinezuur radicaal doet verdwijnen door aan sporende werking op lever, nieren en ingewanden. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak) (37) Jy> ui. Welke bestrijdingsmaatregelen zijn nu in ons lana genomen? Hierbij moet vóór anes opgemerkt worden, dat de ^ever in veel grooter aantal en over veel grooter afstand ons land is binnengedrongen, aan verwacht was. Hetzelfde is het ge val geweest met de landen, die aan Frankrijk, het land, vanwaar de Coloradokever zich over Europa ver spreidt, grenzen. Ook België, Luxemburg, Duitscnland en Zwitserland hebben on der een enorme invasie van kevers te lijden gehad en het zal daar nog veel moeilijker zijn, de verspreiding van het insect te stuiten Ons land ligt nog het verst van de groote haard, die Frankrijk is, verwij derd, zoodat wij nog het meeste kans op succes van onze bestrijdingsmaatregelen kunnen verwachten. Hier te lande was rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de Colorado kever uit België ons land zou binnen dringen, indien aldaar dicht bij onze grens haarden zouden voorkomen. Deze verplaatsing zou dan over betrekkelijk kleine afstanden verwacht kunnen worden. Daarom is in een breede strook langs onze Zuidgrens, dus in Zeeuwsch- Vlaanderen, het Zuiden van Noord- Brabant en het midden en Zuiden van Limburg een zoekdienst georganiseerd, waarvoor de medewerking van land bouw vereenigingen in het bijzonder van de Roomsch-Katholieke Jonge Boeren is gezocht, en welke op zeer gewaar deerde wijze is gegeven door ongeveer 2200 jonge boeren. Aan dezen is een aanstelling gegeven als controleur bij den Plantenziektenkundigen Dienst, op dat zij volgens art. 7 van de Planten- ziektenwet de bevoegdheid zouden heb ben alle aardappelvelden te betreden, wat voor het onderzoek natuurlijk noo- dig was. Aanvankelijk was bepaald, dat de aardappelvelden in de maanden Juni, Juli en Augustus zesmaal onderzocht zouden worden; in verband met het laat in het seizoen aanvliegen van kevers uit België is in September daaraan nog een zevende contróle toegevoegd. Voor deze werkzaamheden is een bescheiden ver goeding verleend, welke voor de kleine perceelen hooger gesteld is dan voor de groote, omdat het onderzoek van eerst genoemde meer tijdverlies veroorzaakte De door deze controleurs op de aan wezigheid van Coloradokevers en -larven onderzochte oppervlakte heeft bedragen 13.340 lf"t en 55000 kleine perceelen (van ten hoogste 3 aren) Deze zoekdienst heeft, de moeilijk heden, die aan de uitvoering ervan ver bonden waren, in aanmerking geno men, zeer nuttig gewerkt en in het ge controleerde gebied zullen ongetwijfeld weinig aantastingen onopgemerkt zijn gebleven. Het is echter mogelijk, wat ook voor het overige deel van het gebied, waar de Coloradokever is neergevallen, geldt, dat de aanwezigheid van het in sect in aardappelopslag in sommige ge vallen niet zal zijn opgemerkt. Dit zal het geval zijn op die velden, waar dit opslag in een hoog opgroeiend gewas (b.v. graan) voorkwam. In verscheidene perceelen met een laag gewas en waar een zomerbewerking plaats vond, zijn Coloradokevers en -larven in aardappel opslag gevonden (tusschen bieten, boo- nen), maar het blijft mogelijk, dat dit in andere gewassen niet het geval ge weest is. van groot belang moet ook de op- voeaenae waarae van dit zoekwerk be- scxiouwd worden en ait is ook wel dege lijk een aer redenen geweest, waarom oij de instelling van dezen Dienst er ernstig naar gestreefd is, de mede werking aer jonge boeren te verkrijgen, net vaststellen van de aanwezigheid van net insect zal toen voorloopig nog de oeiangrijkste factor "zijn, waardoor da- uenjk tot het nemen van maatregelen tot uitroeiing ter plaatse kan worden overgegaan. Zoolang de kever hier te lande nog niet in zoodanig aantal voor komt, dat hij als onuitroeibaar moet worden beschouwd, zullen de omstandig heden er ons toe dwingen nog steeds naar plaatselijke uitroeiing te streven en hiervoor zijn veel krachtiger maat regelen noodig, dan als het er slechts om gaat, schade aan het aardappel gewas te voorkomen. In het laatste ge val zijn eenige bespuitingen met een insectendoodend middel (waarschijnlijk hoofdzakelijk arsenicumpraeparaten, maar wellicht zullen op den duur ook enkele andere middelen voldoende succes kunnen opleveren) voldoende, en ook het eenige, wat men kan toepassen, maar in het eerstgenoemde geval moeten de bespuitingen met deze mid delen wel als eerste poging ter voor koming van een haardvorming van het insect beschouwd worden, maar daar naast zal afzoeken der velden een nog belangrijker maatregel zijn, om de vorming van haarden te voorkomen. Ook moet, als er een haard gevonden wordt, ook al is deze van geringen om vang, deze met meer zekerheid uitge roeid worden, "tian alleen door bespui ting met een der bedoelde insecten- doodende middelen verkregen kan worden. Wij halen er wat binnen, van die teere berkentakjes en die frissche ma deliefjes, narcissen of crocusjes; wij versieren er onze kamers mee, en wij vergeten daarbij niet onze feestelijk ge dekte Paaschtafel, waar tusschen het krentenbrood en de gekleurde eieren een paar pulletjes met speenkruid of madeliefjes zoo aardig een voorjaars tintje kunnen aanbrengen Wat zal er verder op die feesttafel verschijnen? Hoe zullen wij b.v. het middagmaal in elkaar zetten? Een groen tensoepje als begin hoort er vast en zeker bijSchikt het ons niet, om er naar hartelust jonge versche soepgroente voor te gebruiken de prijs daarvan valt nl. in dezen tijd niet mee! dan kunnen wij ons de hulp verzekeren van de Maggi-fabriek er onze keus bepalen op een smakelijke julienne-soep, een tapioca-julienne of een rijst-julienne; of wel, wij kiezen een groente- of een groente-met-ver- micellisoep. Voor die alle geldt meteen, dat wij er weinig moeite en tijd aan te besteden hebben; bouillon trekken en groente schoonmaken zijn werkjes, die vervallen: wij hebben eenvoudig de ge bruiksaanwijzing op het etiket te vol gen om als resultaat 2 a 3 borden geu rige soep te verkrijgen Mocht de een of ander toch liever haar soep met versche groente be reiden, dan kan als grondstof uitstekend een bouillon van Maggi's Bouillon blokjes dienst doen; het langdurige bouillontrekken blijft ook hierbij achter wege, en het vleeschnat zal er zeker niet minder geurig en krachtig door smaken Op de soep laten wij waarschijnlijk een eiergerecht volgen: roereieren op gesmeerde stukjes toast b.v., of wel een omelette of een eierragöut Als hoofdgerecht kiezen wij vleesch met één of twee groenten en met de bijbehoorende aardappelen, terwijl wij voor dessert een fleurigen pudding be stemmen: een blanc-manger met ge vulde sinaasappelpartjes, een maizena- of griesmeelpudding met bessen- of frambozensaus, een vanillerijstpudding met abrkozenof iets dergelijks Voorjaarssoep 1 L. kokend water, 4 Maggi's Bouil lonblokjes, 4 volle eetlepels fijnge hakte groente (peterselie, selderij, kervel, spinazie, prei) Maak de groente schoon en hak ze fijn Overgiet de bouillonblokjes met het kokende water, voeg; er de gehakte groente bij en laat die even mee koken (ongeveer 5 minuten) Presenteer de soep bij voorkeur in koppen, met een stukje geroosterd brood op elk schoteltje tijm even hebben getrokken; laat het sausje koken tot het voldoende gebon den is, neem er de kruiden uit en roer er de in kleineblokjes gesneden gestolde „eierkaas" door. Laat alles samen goed neet worden, roer er het achtergehou den geklopte ei door en breng de ra gout over in de schelpen; schik die op een schotel met hier en daar een achtste partje citroen ertusschon. (In plaats van in schelpen kan de ragout ook in een schaal worden opgedaan, die dan met de citroenpartjes wordt omringd.) In deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor abonné's ter inzage. Verschenen zijn de volgende crisls- oublicatiën: 30 Maart De Boterheffing 31 Maart Biggenmerken 31 Maart De Zomerprijs voor boter 31 Maart Steun vergoeding erwten en veldboonen 5 April Teeltpremie vlas Professor Commissaris van politie: Maar heeft u dan niets gevoeld van de hand van den zakkenroller, die u uw portemon- naie ontstal? Zeer verstrooide professor: Ik heb wel een hand gevoeld, maar ik dacht, dat het mijn eigen was Ondeugend Dokter, ik heb zoo vaak een prikke lend en stekend gevoel in mijn gezicht. Is daar niets tegen te doen? Tja, jongedame, het beste is wel, dat u hem zegt, dat hij zich beter moet scheren Kinderlogica Waarvoor wordt een koeienhuid ge bruikt? vroeg de onderwijzer aan Hansje Om de koe bij elkaar te houden, antwoordde Hansje De zoekdienst was dus ook bedoeld om het deel der bevolking van het eerst bedreigde gebied te leeren, dat en op welke wijze de Coloradokever in de aardappelvelden moet worden opge spoord. (Wordt vervolgd). Paschen valt dit jaar tamelijk vroeg; en de winter, die ons juist verlaten heeft, was zóó, dat de natuur alle krachten thans moet inspannen om met het jonge groen en de jonge bloe sems nog op tijd te zijn Toch hangt over de boomen al een groen waas, de „katjes" stuiven en de voorjaarsbloempjes doorspikkelen het grasveld. Ragout in schelpen (8 schelpen). Voor het vulsel: 4 eieren, 1 d.L. lauwe melk, 10 G. (*/2 afgestreken eetlepel) boter, 1 theelepel ge schrapte ui, y2 eetlepel gehakte peterselie, wat zout, peper en noot muskaat Voor de ragoutsaus: 2y2 d.L. kokend water met 1 Maggi's Bouillonblokje, 30 G. (1 y2 afgestreken eetlepel) boter), 25 G. (2y2 afgestreken eet lepel) bloem, stukje foelie, klein plukje tijm Klop de eieren; neem er 1 eetlepel af, om later door de saus te doen. Roer door de geklopte eieren de peper, de nootmuskaat en het zout; voeg er ook de melk en de peterselie bij en giet het mengsel in een kommetje of schaaltje, dat eerst flink met de boter is inge smeerd. Zet het schaaltje dichtgedekt V2 a uur in een pannetje met kokend water en laat op een zeer zacht vuur het mengsel stollen (zóó, dat het water juist tegen de kook aan is, maar niet bepaald doorkookt). Bereid intusschen de saus door roe rende boter met de bloem te verwar men en er geleidelijk den Maggi-Bouil- lon bij te gieten, waarin de foeli en de 3 AVONDVAKTEKENSCHOOL TE HULST vrijaag jl. eindigde ae lessen aan de avonavaktekenscnooi en de daaraan ✓erDonaen textieicursus 1938-1939 Van ae le naar ae 2e klasse werden uevorderd: L. de Bruijn Huist, A. van nooye St Jansteen, G. van Putten Clin ge, P. de Cock St Jansteen en W. ocnalkwijk Hulst voorwaardelijk. Een leerling niet bevorderd Van de 2e naar de 3e klasse bevor derd: J. Verras Hontenisse, J. Herwegh St Jansteen, P. Segers Hontenisse, Ed. de Nijs, Jos Blommaert, Em. de Bruijn Hulst Van de 3e naar de 4e klasse bevor derd: J. Lansu Clinge, L. de Mooter Hulst, J. van Driessche Hontenisse, H. van Laere Hontenisse Een getuigschrift kon worden uitge reikt aan: P. Verdurmen Graauw, R. Josiassen Hulst, H. Prevoost Axel, E. Lansu Clinge, P. Blommaert Hulst en H. Freyser Hontenisse Van de Textieicursus werden bevor derd Afdeeling breien: 1 Al. de Cock, 2 G. van Dorselaar, 3 Jos de Cock, 4 Vic Ver- straeten, 5 G. v d Lavoir, 6 Ed. Blom maert, 7 Jos de Wilde, 8 Jos Woytal, 9 F. Woytal, 10 Joh. v d Hende, 11 Fl. Hesseling, 12 Des. van Kerckhoven, 13 Jos de Witte, 14 Al. Verschuren, 15 Joh. Boere, 16 H. Jansen, 17 F. de Thijs (voorw.) 18 P. Neefs (voorw.) Afdeling weven: 1 G. Stroecken, 2 F. de Bot, 3 J. de Smit, 4 Th de Bot, 5 F. de Vos, 6 J de Bakker, 7 A Adriaansen, 8 P. Bogaert, 9 L. Verstraeten, 10 P. Freyser, 11 Aug. Blommaert, 12 K. Bracke. Een leerling niet bevorderd

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 1