Ëvêh i uister on naar tien zonder uit het Vijfde. PRESTO ZEEPPOEDER SLECHTS 5er. PER PAK Kerknieuws Nieuwe Uitgaven Uit de provincie Verslagen Griegavond De Bie Zoon koepoortkaai 23, Gent. bij abonnement. 30 Hier volgen de voornaamste gebeurtenissen uit de afgeloopen week: Prins Bernhara heeft Zaterdag jl. op de werf van „De Schelde" te Vlissingen de doopplechtigheid verricht van het nieuwe motormailschip, de „Prinses Beatrix", van de Sch. Mij „Zeeland" Voor machineschrijven, diploma C (hoogste snelheidsdiploma) van het In stituut Riënts Balt te Den Haag slaag den de dames N. Lensen te Philippine en A. Post te Axel en de heeren A. Neve te Terneuzen en J. Wolfert te Axel. Te Lamswaarde overleed in den ouderdom van 78 jaar de heer Jac. de Waal, een zeer bekende persoonlijkheid in polder en landbouwkringen in het „land van Hulst" i In den komenden zomer zullen te Hulst grootsch opgezette WURbrordus- feesten worden gevierd. Mgr Hopmans zou bij die gelegenheid een pontificale H. Mis in de Kathedraal komen opdra gen. Bridge drive voor liefdadig doel Naar wij vernemen is door de heeren F. Jacobs en H. Gras te Sas van Gent een bridgewedstrijd (wilde drive) geor ganiseerd ten bate van de T.B.C.-be strijding en wel op 17 April in hötel „Rotterdam" en op 24 April in hötel de la Bourse, aldaar Uit li^t binnanlond v tüöfciiieixen is nee versiag over lyüö van uen xvuuaensi.anasraad De sportbetrekkingen Duitscniand zijn hervat Nederland- Tusschen Nederland en Duitschland is een nanaeisverarag gesloten Opgericht is d« stichting „Katholiek Neaenandsch Persbureau". Enorme toeloop van candidaten voor het middenstandsexamen Het was te voorzien, dat naarmate voor meer bedrijfstakken vestigings- eischen zouden worden afgekondigd, de betrokken middenstanders steeds meer de noodzakelijkheid van het volgen van een middenstandscursus zouden gaan inzien Niet voorzien was echter, dat een zoo groot aantal middenstanders zich voor het volgen van een cursus zou aan melden. Aan de examens van Juni en Novem ber 1938 namen in totaal ruim 13.000 middenstanders deel, waarvan 8000 aan het speciaal examen voor ouderen en 5000' aan het normaal examen De aantallen echter, die zich voor het examen van Mei 1939 aanmeldden, zijn verbijsterend te noemen. Alleen reeds voor dit examen meldden zich bijna 14.000 middenstanders aan, verdeeld in 9400 voor het normaal en 4300 voor het speciaal examen. Het grootste aantal candidaten heeft de R.K. Onderwijscentrale met 6433 can didaten. Dan volgt het Instituut voor Middenstandsontwikkeling met 4681 en ten slotte de Christelijke Onderwijs centrale met 2581 Het rijtijdenbesluit De Commissie voor het Toerwagen- bedrijf, ingesteld door den B.B.N., kwam op 24 Maart jl. in vergadering bijeen ter bespreking van het dezer dagen af gekondigd Rijtijdenbesluit De Commissie bleek van oordeel, dat Rijtijdenbesluit de ondernemers in het toerwagenbedrijf, vooral in het reis- seizoen, voor groote moeilijkheden zal plaatsen, en droeg den B.B.N. op, haar bezwaren en wenschen ter kennis van de Overheid te brengen, vfilo Uit het buitenland Zaterdag jl. werd gemeld, dat tus- schen Hongaarsche en Slowaaksche troepen op verschillende punten ge vochten werd. Naar gemeld wordt heeft Zwitserland maatregelen getroffen om zijn grenzen te beschermen. Gemeld wordt, dat Amerika toebe reidselen treft om de televisie tijdens de a.s. wereldtentoonstelling te popula- riseeren. Te Londen konden tijdens het bezoek van president Lebrun de be zoekers van een bioscoop door televisie de plechtige ontvangst' van het Fransche Staatshoofd volgen. Men hoopt binnen zeer afzienbaren tijd de wereld op dit gebied voor verrassingen te kunnen plaatsen. De met zooveel spanning verwachte rede van Mussolini, Zondag jl. gehou den, bracht weinig nieuwe gezichts punten Maandag jl. werd er tusschen Hon garen en Slowaken hevig gevochten. In tusschen werden te Boedapest bespre kingen begonnen over een regeling van het grensgeschil Dinsdag is Madrid door Franco's troepen bezet Dinsdagochtend jl, heeft Miaja, de leider der republikeinsche troepen, het nog door de republikeinen bezette deel van Spanje onvoorwaardelijk aan Franco overgegeven Dinsdag werd gemeld, dat de span ning tusschen Polen en Duitschland toe neemt De Fransche minister-president Da- ladier heeft in een Radiorede o.a. ver klaard, dat Frankrijk er nooit mee ac- coord zal kunnen gaan, dat de betrek kingen van volk tot volk slechts door PRO. 34-0419- (24) crisis, maar de deur, dat in verbinding stond met een klein vertrek, dat hun tegelijk tot salon en tot eetkamer dien de, ging open onder den druk van een kinderhand. Een blond hoofdje, met sierlijk verwarde lokken, stak zich door de opening Pa, u moet eten, Dini heeft honger en moe wacht op u Deze geliefde stem trok Piet Lenooy uit zijn overpeinzingen. Hij streek de hand over zijn voorhoofd, alsof die be weging de vreeselijke gedachten, die hem bestormden, kon op de vlucht ja gen en antwoordde eindelijk aan het 'cleine meisje, dat op eenigen afstand 'an hem stil bleef staan, zonder vóór- achteruit te durven kijken: '-a heen, beste kind, zeg aan moe, dat dadelijk kom. Voor een oogenblik moest hij de zorg, 3 hem drukte, van zch afzetten en een torbeeld nemen aan den moed van zijn liefde vrouw; zijn geliefde kinderen, in zijn oogen de gevoelens van zijn 3/ mocht hij niet al te vroeg tijdig het lijden leeren. Hij veegde zijn tranen weg, stond werktuigelijk op en volgde het kind. Hij was plotseling ge sterkt door de zuivere, gezegende at mosfeer van zijn huiselijk geluk, door het bewustzijn van de innige liefde der zijnen. Vijf kinderen hadden de Lenooy's ge had, twee alleen waren er overgebleven Walter, de oudste, ongeveer acht jaar oud en de kleine Dini, het benjaminne tje, die haar vierde jaar intrad, het troetelkindje van haar ouders en ook van Walter, die trotsch was als een prins op de paar jaar, die hij ouder was dan zij. In het smakelijk gemeubileerde ver trek, jaren achtereenvolgens verfraaid door de cadeaux, die Piet Lenooy en Christien elkaar wederkeerig geschon ken hadden, heerschte een rustige wer stand. Piet had zulke heerlijke uren doorge bracht in dat kleine vertreklederen avond, na den harden dagarbeid, was het zoo'n genot voor hem geweest, zich geweld gerégeld Wórden. Wa? de Italiaansche wenschen betreft, is Frankrijk steeds bereid, voorstellen, die zullen worden gedaan, te onderzoeken De bezetting van Tsjecho-Slowakijë door Duitschland heeft een eind gemaakt aan de pogingen tot toenadering, sinds het accoord van München gedaan In Spanje zijn thans alle steden in handen van Franco. Dit beteekent dus het einde van den burgeroorlog De spanning om Polen neemt toe. Er gaan geruchten over Duitsche troepen concentraties aan de Poolsche grens. Engeland zou Warschau garanties heb ben aangeboden. KATHOLIEKE KRING - ZELZATE Ten besluite van de Katholieke Voor drachtenreeks, seizoen 1938/39, hebben Maandagavond in de zaal van den Ka tholieken Kring te Zelzate een drietal kunstenaressen nl. Mevr. de France (zang), Mejuffr. S. van Maldeghem (piano) en Mejuffr. D. Gillis (viool) composities van den wonderen Noor, Edvard Grieg, ten gehoore gebracht op een wijze, die het vrij talrijk publiek enkele uren van onverdeeld muzikaal genot heeft geschonken. Al kon een werk als de Peer Gynt- Suite in een arrangement voor viool en klavier slechts zeer onvolmaakt tot z'n recht komen, zoo is toch door de knap pe, gave voordracht, zoowel van de violiste als van haar begeleidster, de karakteristiek ervan voldoende tot uiting gekomen om de toehoorders van het Grieg-eigene een duidelijken indruk te geven. Minder viel het tekort aan klank- weelde op in het arrangement voor klavier van de Holberg-suite, die door Mej. van Maldeghem waarlijk meester lijk werd vertolkt. Men kreeg den in druk, dat hier wèl een buitengewoon be gaafde artiste aan het woord was. Mevr. de France heeft met veel ex pressie en fraai stern-materiaal een 5- tal liederen van den grooten Noorschen meester gezongen. Het inlasschen van een aria uit de Freischütz hoe in drukwekkend ook vertolkt leek ons op een stemmingsavond als deze minder gelukkig. Jammer was ook, dat in de Sonate voor viool en klavier in do mineur op. 46 op verschillende momenten het voor treffelijk vioolspel van mej. Gillis door de klankontwikkeling van de open Pleyel-vleugel wellicht was ook het accompagnement van dit opus wel iet wat te forsch overstemd werd De Eerw. heer Dr A. Stubbe, gezag hebbend en begaafd docent als hij is, neeft den avond op zijn steeds belang wekkende manier met een korte voor dracht over de beteekenis en karak teristiek van Grieg ingeleid en de af zonderlijke nummers toegelicht, zoo doende den hoorders een beter begrip en dientengevolge ook grootere waar deering en meer genot van het gehoorde bijbrengend. Het was weer een even genotvolle als leerzame avond. Met een kort woord heeft hij ten slotte solisten en publiek bedankt en het bestaansrecht en de cultureele waarde van de voordrachtenreeks op dezen slotavond nog eens onderstreept. Dat een dankwoord aan Dr Stubbe zelf uitbleef, heeft ons zeer bevreemd. Als prómotor en (wellicht eenig) organi sator van deze voordrachtenreeksen, had hem van een of andere zijde stellig voor zijn respect-afdwingenden arbeid openlijk hulde mogen worden gebracht. Vïiï Ttémm öfi§ tot tofë të ffia&fï van de Nederlandsche bezoekers van deze avonden door hem onze groote waardeering en erkentelijkheid te be tuigen voor de verheffende ontspanning en het artistiek genot, ons ook dit sei zoen weer bereid. KEKKBEKICHT VOOR HOLST Zondag 2 April 6V2 mej. Fidelia Man- naert; 7% jaarg. Victor Maas en overl. ouders; 9 mevr. Vuister-v. d. Walle; 10 mevr. Verdurmen-Broekaert Maandag 3 April 6y2 Weled. Heer Norb Francisc. Verdunnen; 7 dhr Eduardus August Cortvriendt; 8 Weledelgeb. Heer Joseph Seijdlitz Dinsdag 4 April 6y2 mej. Leonie Ver- durmen en fam.; 7 mej Eulalie Coene en fam.; 8 mevr. Pohlman en fam. Woensdag 5 April 6V2 dhr Petrus Menu; 7 dhr Carolus Joannes Burm; 8 Jaarg. Hoogeerw. Deken Brouwers Donderdag 6 April 7 uur H Mis uit dankbaarheid Zaterdag 8 April 8 uur ter eere O L Vrouw Vandaag bij alle HH Missen collecte met open schaal voor het H Land; na de HH Missen vereering der relikwie van het H Kruis. Vóór de Hoogmis Palm- wijding en processie; om 2 uur Lof met meditatie over het H. Lijden Vandaag en de volgende dagen Ge nerale absolutie voor de leden der Derde Orde Maandag, Dinsdag, Woensdag en Don derdag zijn het Vastendagen. Vrijdag en Zaterdag tot den middag zijn het vasten- en onthoudingsdagen Op Witten Donderdag begint de plech tigheid om 7 uur; bij het einde der H. Mis is er nog gelegenheid om te Com- municeeren Op -Goeden Vrijdag begint de plechtig heid om 8 uur Op Paasch-Zaterdag wijding der Paaschkaars om 6V2; de H Mis begint omstreeks 8 uur Zijn voornemens een christelijk huwe lijk aan te gaan: Dhr Desiré Andreas Verbraecken en mej. Bertha Maria de Silva, dhr Henricus Petrus Joannes van der Manacker en mej. Rachel Mathilde Baecke, van Watervliet beiden 2e afkondiging Alle Boeken en Tijdschriften zyn krijgbaar bij den Boekhandel van „DE ZEEUWSCHE KOERIER" DE KATHOLIEKE KERK Doopsel en Vormsel. Als deel 12 van het grote standaard werk De Katholieke Kerk, uitgegeven door de Uitgeverij Het Spectrum te Utrecht, in opdracht van 't Katholiek Comité van Actie Voor God, is thans 'vëf&fiêfléft fiööpsèl êfi Vormsel, van 09 hand van Prof. Al. Janssens C.I.C.M. De schrijver heeft zijn moeilijke stof zo helder en duidelijk mogelijk behandeld en verschillende voor leken onduidelijke begrippen omschreven en verklaard, zo dat ook dit deel in brede kringen zal worden gelezen en gewaardeerd. In de inleiding beantwoordt de geleerde en oevoegde schrijver allereerst de vraag, of er vóór Christus sacramenten be stonden. Vervolgens wordt in het eerste gedeelte een uitvoerige behandeling van het Doopsel gegeven, en in het tweede gedeelte van het Vormsel. Van beide voorname sacramenten worden de naam, begrip en instelling, de wezen lijke bestanddelen, de bedienaar en het subject, de genadewerking, het merk teken, de noodzakelijkheid en de prac- tijk, aan een alleszins competente en diepgaande beschouwing onderworpen. Doopsel en Vormsel beide zijn sacra menten, waarvan onze katholieken in deze dagen, welke zo vol zijn van brandende en actueele vraagstukken, zo bitter weinig weten Moge het den schrijver gegeven zijn, dat velen in dezen tijd van Katholieke Actie zijn studie over beide zo waarde volle en voorname sacramenten ter hand nemen en ernstig lezen en be studeren, tot geestelijk voordeel en nut van zichzelf en anderen. Zooals wij reeds vroeger uitvoerig vermeldden, bestaat het ge- heele werk uit 40 deelen van ieder on geveer 130 bladzijden, waarvan de eerste 25 deelen aan Godsdienstleer en de an dere 15 deelen aan de geloofsverdediging zijn gewijd. De prijs bedraagt slechts 60 ct per deeltje, ingenaaid in stevig cartonnen omslag en 90 ct in prachtig donkerblauw linnen, soepel gebonden met gouden stempels De deelen verschijnen met korte tusschenpoozen, zoodat het geheele werk binnen drie jaar compleet zal zijn Uitvoerig prospectus wordt desge- wenscht gaarne toegezonden IK ZOEK HET GEVAAR avonturen onder en boven de Zeven Zeeën, door John D. Graig (geïllustreerd) 208 bldz. Prijs: los f 1,30. Geb. f 1,80 Een boeiend boekje. Men leest het vol spanning. Het zeer gevaarlijke werkje van onderwater-opnamen voor natuur films wordt aardig verteld. De schrijver verhaalt zijn kennismaking met gevaar lijke land- en zeedieren. Het duiken, ook diepduiken, wordt beschreven. Jammer, dat er een paar fouten zijn ingeslopen. Op bldz. 162 wordt de druk per cM2 ver keerd voorgesteld. Ook op bldz. 166 een verkeerde vergelijking met autobanden betreffende den druk. Op bldz. 165 wordt micro en telefoon door elkaar ge haald. Doch alles bij elkaar genomen, een zeer interessant boekje H. Geraffineerd Twee compagnons, leden van een firma, die duistere financieele zaken deed, waren beschuldigd van oplich ting, maar bij gebrek aan bewijs moesten ze worden vrijgesproken. Het- te bevinden bij Christien en hunne kin deren, te spelen met Dini, af te zien naar Walter, als hij zijn schoolwerk maakte Vóór den rampzaligen dag, waarop Lenooy, verleid door zijn goed hart, zich borg gesteld had voor een ongelukkigen bloedverwant, die den ondergang nabij was, leek het jonge huishouden be straald door een gouden geluk Als een flink, degelijk werkman had de juwelier spoedig het vertrouwen ge wonnen van zeer vele klanten. Men kon er zeker van zijn, als men zich tot Le nooy wendde, dat de diamanten van groote waarde, die men hem toever trouwde, uitstekend gezet en niet ver vangen zouden worden door valsche kristallen En de jonge echtelieden waren trotsch op het algemeene vertrouwen, dat zij, volgens eigen overtuiging, verdienden; zij zagen ieder jaar hun zaak vooruit gaan, zij verheugden zich over het on bezorgde leven, wat zij van hun hard werken leiden konden en zagen in verre Telef. No. 4875 Leveranciers van Schrijfmachines en Rekenmachines en andere <antoor- benccdigheden, nieuw en occasie Reparatie-Inrichting Belast zich ook met het nazien van Machines toekomst al reeds den dag, waarop hun kinderen in goede maatschappelijke po sitie gevestigd zouden zijn en zij konden denken gaan aan de zoetheid van de rust in den herfsttijd van hun leven Vandaag waren al die heerlijke voor uitzichten den bodem ingeslagen; alles moest opnieuw begonnen worden, en zij mochten blij zijn, als de opbrengst van de openbare verkooping voldoende zou zijn om die schuld van een ander, maar die door een rampzalige handteekening de hunne geworden was, te kunnen be talen Toen de kinderen ter ruste gelegd waren, was Christien, met haar naai werk, bij haar man komen zitten, die wederom over zijn boeken gebogen zat eh in afmattende inspanning het totaal van de verkoopingen van vandaag en gisteren optelde, altijd nog hopende, dat het totaal van de opbrengst vol doende zou zijn om de verschillende on betaalde wissels, waarvan hij de fac turen koortsachtig door elkaar haalde, af te betalen. De pen viel uit zijn handen en op een toon van de diepste moedeloosheid ant woordde hij op de stomme ondervra ging van de jonge vrouw: Arme Christien, al offeren we alles op wat we hebben, zullen we toch nog ko men te staan voor een tekort van dui zenden. Is het niet. verschrikkelijk? Christien nam het boek uit de handen van haar echtgenoot en hervatte nauw keurig de optellingen en vermenigvul digingen, die hij zoo pas gemaakt had: plotseling verhelderde haar gelaat. Maar Piet, ik zie een verschil van bij na tien duizend gulden, tenminste, dat is men ons nog schuldig, minstens. Ik heb nog wel hoop, dat we, al betalen we al onze schulden volkomen af, toch nog wel het onmisbare materiaal zullen kunnen behouden om onze zaak voort te zetten en een deel zullen kunnen te- rugkoopen van onze meubelen, waaraan voor ons de herinnering aan zooveel gelukkige dagen verbonden is. (Wordt vervolgd),

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 3