Eer en Liefde DE MAASBODE Van onze adverteerders. Nederl. ft-K. Politiebond „St Michael" afd. Hulst en omstreken. Feestelijke herdenking van het 20 - jarig bestaan FEU ILLETON trouw te blijvett aan St Michaël Op waardige wijze hebben de in Zeeuwsch-Vlaanderen in bovengenoem- den bond vereenigde R.K. Politie mannen Donderdag 23 dezer het vierde lustrum van hun organisatie herdacht, des ochtends door het bijwonen \an een H Mis, opgedragen in de parochiekerk van Westdorpe door den geestelijken adviseur der afdeeling, den Weleerw. heer E. Modde, kapelaan te Westdorpe, daarna in een feestvergadering in hotel „Concordia" te Sas van Gent en ten besluite met een feestmaaltijd en ge zellig samenzijn Evenals 10 jaar geleden, ter gelegen heid der viering van het tweede lustrum der afdeeling in hotel Brana te Hulst, waarvan wij destijds een zeei uitvoerig verslag in „De Zeeuwsche Koerier" publiceerden, hebben wij ook ditmaal van de uitnoodiging tot het bij wonen der feestvergadering van deze sympathieke organisatie gaarne gebruik gemaakt, teneinde de voornaamste bij zonderheden van deze lustrumviering in een verslag te kunnen boekstaven. Toen wij ten circa 11 uur in hotel „Concordia" arriveerden, prijkte daar in de vergaderzaal in vollen luister het fraaie vereenigingsvaandel, dat, bij de viering van het 10-jarig bestaan namens tal van vooraanstaande R.K. bewoners van Zeeland door den heer J. W. Vie- nings, destijds burgemeester van Clinge met een gloedvolle speech aan de feest vierende afdeeling was aangeboden Bijna alle leden der afdeeling waren present. Slechts een drietal had zich om ernstige redenen moeten laten veront schuldigen. vuoxws werd de vergadering bijge- wuuuu aoor aen Weieerw. Heer E. iviuaue, bovengenoemd, geestelijk advi seur uer aiueenng, aen Edeiachtb. Heei jmu*. cr. p. j. m. ae Kerf, eere-voorzitter, en J. P. H. Korner, lid en afgevaardigde van net nooiuoestuur van den lande- AO&en Bond. 4-/c neer u. F. Ferket, veldwachter te «au creiit en voorzitter der af- ucenng, naa de leiding. Openingswoord D. F. Ferket. Na opening der bijeenkomst met den christeiijken groet sprak de voorzittei een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot de gasten. Hij wees op de beteekenis der kerkelijke herdenking van dit lustrum, waarmee het feest was ingezet en her- uacnt in huldigende bewoording den pioniersarbeid der oprichters, waarvan er vijf n.l A. de Block te Clinge, C. Martinet en A. Wijnacker te Vogel- waarue, M. Knopjes te 's Heerenhoek en L. ivens te St Jansteen nog in leven Zijn, besluitend met een beroep op allen om nun beste krachten aan de vereeni- ging te blijven geven opdat deze haar nuttige taak onder de leuze: trouw aan het Kerkelijk gezag, trouw aan de Ko ningin, trouw aan de superieuren, steeds beter zal mogen kunnen vervullen Vervolgens deed hij voorlezing van een tweetal telegrammen, een, waarin trouw en aanhankelijkheid werd betuigd aan Z.H. Exc. Mgr P. Hopmans, bisschop van Breda en om den bisschoppelijken ze gen werd verzocht en een aan H. M. de Koningin, eveneens met betuiging van trouw en aanhankelijkheid alsmede met den wensch, dat Gods zegen in deze zorgvolle tijden op Haar en Haar Huis zou mogen rusten. Door een krachtig applaus betuigde de vergadering hiermede haar instem ming. Alsdan was het woord aan den se 1) Een armband, tien gulden! Een stem klonk: Twintig gulden! Dertig gulden! een andere stem Veertig gulden! Vijftig gulden!Vijftig gulden! Vijftig gulden. Eenmaal, andermaal: vijftig gulden! Dames en heeren, vijftig gulden!Vijftig gulden Maar dat is ongehoord. Daar doet geen sterveling meer iets bij: we heb ben al die dingen op 't driedubbele van hun waarde gebracht, beet nijdig het stemmetje van een klein baronesje met fcegeerige schitteroogjes cretaris, den heer C. Martinet, die aller eerst de notulen voorlas van de vorige vergadering en daarna mededeeling deed van de ingekomen stukken. Verslag C. Martinet. Nadat een en ander was afgehandeld, gaf hij ten slotte een zeer verzorgd, flink gedocumenteerd overzicht over de afge- loopen 20 jaar, waarin hij achtereen volgens de oprichting der afdeeling en naar ontwikkeling in de twee decennia van haar bestaan naging, de mutaties in bestuur en ledental vermeldde, op de verbeteringen wees, die mede door toedoen der organisatie tot stand waren gekomen en over verschillende belangrijke episoden uit de geschiedenis der afdeeling uitweidde. Met name bracht hij hulde aan de oprichters en aan de nagedachtenis van wijlen den voormaligen eere-voorzitter, den Edel- achtbaren heer L. W. G. Hoefnagels, die de organisatie steeds zulk een warm hart heeft toegedragen en haar steeds zoo daadwerkelijk heeft gesteund. Hij eindigde met den wensch, dat allen op den ingeslagen weg zouden mogen voort gaan in de richting van het zilveren jubileum en zich steeds trouw zouden scharen onder de banier van den schutspatroon van den Bond, St Michaël Toespraak burgemeester de Kerf De eere-voorzitter, burgemeester mi G. P. J. M. de Kerf, üie als feestredenaai op het program vermeld stond, begon met te zeggen, dat hij de vergadering eenigszins moest teleurstellen, daar het siecnts zijn bedoeling was, een kort woord van gelukwensch tot bestuur en ïeden te richten. De verleiding is wei groot, aldus spr., om bij deze feestelijke nerdenking uit te weiden over het nut eener organisatie als de Uwe in Katho liek verband, doch ik zal aan die ver leiding weerstaan, mede, wijl de afge vaardigde van het hoofdbestuur van Uwen bond, de heer Körner, ongetwij feld straks hierop voldoende het licht zal laten vallen. Ik bepaal er mij dus toe, aldus spr., U allen met de herden king van Uw vierde lustrum van harte geluk te wenschen. Het feit, dat Uw af deeling 20 jaar bestaat is zeer zeker een gelukwensch waard. Er is onge twijfeld een zekere mate van moed noodig geweest om in 1919 tot op richting van deze afdeeling over te gaan. De omstandigheden in dit gewest immers liggen eenigszins anders dan in vele andere deelen van ons land. Be halve de gewone moeilijkheden, aan de oprichting van een vereeniging ver bonden, had men hier rekening te hou den met de groote afstanden, die de leden van elkaar scheiden terwijl de verbindingen veel te wenschen over lieten. Dat men niettegenstaande deze moeilijkheden de oprichting toch heeft aangedurfd, eert de mannen, die hier toe het initatief namen en hun komt daarvoor hulde toe. Voor den bloei eener vereeniging is noodig, dat men op gezette tijden bij eenkomt om zoodoende het saamhoorig heidsgevoel te bewaren en te versterken Die bijeenkomsten zijn van belang niet alleen om de zakelijke aangelegenheden te bespreken en te regelen, doch ook om het gezellig samenzijn, waartoe zij de gelegenheid bieden. Nu zou ik niet willen beweren, aldus spr., dat elke ver gadering gevolgd moet worden door een diner, zooals heden op 't program staat want daar zou allicht Uw penning meester eenig bezwaar tegen maken Doch ook zonder dat kan door gezellig samenzijn de kameraadschappelijke geest worden bevorderd Die ongelukkige menschen zullen niet te klagen hebben! antwoordde mevrouw De Verbrugge glimlachend; en op mede lijdenden toon voegde zij er aan toe Het was een degelijk werkman, die kerel, en hij verdiende, dat het hem beter gegaan was. Vijftig gulden! Vijftig gulden! De afslager liet zijn blikken gaan over de menigte kooplieden en liefheb bers, die zich verdrongen in den winkel van den juwelier: en ziende, dat nie mand nog hooger wilde bieden, besloot hij: Voor de derde maal! Verkocht! en overhandigde aan de elegante jonge dame, die het laatste bod gedaan had sen juweelkistje van fijn leder en gra naatsteen, van binnen gevoerd met sa tijn en ivoor, dat een gouden armband inhield, bezet met kostbare paarlen Met dezen koop eindigde de publieke verkooping bij opbod, die had plaats ge grepen vanwege het faillissement van Piet Lenooy De menigte verwilderde zich: de een Dat nu, ondanks de geschetste moei lijkheden, die aan dit noodzakelijk on derling contact in den weg stonden, de oprichting toch is doorgezet en thans, na 20 jaar, Uwe vereeniging zich heeft ontwikkeld en tot bloei is gekomen, is DE groote reden om hier een hartelijke gelukwensch tot U allen te richten. Daaraan moge ik ook een heilwensch toevoegen, aldus spr. Ik wil niet tever vooruitloopen, maar mij bepalen tot Uw zilveren jubileum. Moge in de komende vijf jaar het bewustzijn in U levendig blijven en groeien, dat het voor den katholieken politieman nuttig en noodig is, in katholiek verband georganiseerd te zijn. Dan zult gij bij de viering van Uw 25-jarig bestaan ongetwijfeld met voldoening mogen wijzen op den steeds toenemenden groei en bloei van Uwe vereeniging. Zoo moge het zijn. (Applaus) Toespraak J. P. H. Körner. De heer Körner verklaarde, dat het hoofdbestuur er prijs op had gesteld, zich door een zijner leden te doen ver tegenwoordigen. De voorzitter, die gaar ne gekomen zou zijn, was verhinderd en nu was spr. de eer tebeurt gevallen, deze taak te vervullen Spr. wenschte dan de afdeeling, na mens het hoofdbestuur op dezen her denkingsdag van het vierde lustrum hartelijk geluk. Evenals Bethlehem, volgens het woord van den Evangelist, niet de minste was onder Juda's steden, zoo is ook de afdeeling Hulst van den Ned. R.K. Politiebond „St. Michaël" geenszins de minste onder St Michaël's afdeelingen. Het is een afdeeling, waar de Bond op kan bouwen, met een actief bestuur, trouwe leden, een eminent geestelijk adviseur en als beschermheer een burgemeester (i§ts, waarop lang niet elke afdeeling zich kan beroemen), die hier thans broederlijk met ons die feitelijk ook gezagsdragers zijn samenzit. Afzonderlijk wenscht spr. dan ook den eere-voorzitter met dit jubileum geluk. Na eveneens warme hulde te hebben gebracht aan de oprichters der afdeeling en aan hen, die medewerkten aan haar uitbouw, zeide spr., dat men op de af- geloopen 20 jaar met. trots mag terug zien. Er is veel ge.daan voor de geeste lijke en stoffelijke belangen der leden en het hoofdbestuur heeft het werk dezer afdeeling steeds met waardeering gevolgd en, zoo noodig, krachtig ge steund. De afdeeling Hulst kan de toets der critiek waarlijk schitterend door staan. Ondanks de bestaande moeilijk heden door de groote afstanden en ge brekkige verkeersmiddelen mag van een goed vereenigingsleven gesproken wor den. De ledenvergaderingen worden be hoorlijk bezocht en er heerscht steeds een solidaristische geest. Twintig jaar heeft St Michaël thans bestaan en gewerkt als onderdeel van den grooten landelijken bond en het heeft getoond zijn plicht te verstaan. Katholiek zijn, brengt verplichtingen mee. De leden hebben blijk gegeven, dat te begrijpen door zich te organiseeren op principieelen grondslag. Ons doel hier op aarde is in de eerste plaats God dienen om in den hemel te komen. Het geestelijk element moet onder alle om standigheden den doorslag geven. St. Michaël heeft danook vanaf haar stich ting retraites georganiseerd om zijn leden te brengen tot inniger gods dienstig leven. Velen hebben daarvan de zegenrijke vruchten geplukt. Zij mogen daarom bij dezen nog eens in aller be langstelling bijzonder worden aanbe volen. Ook door het opdragen van HH Missen zooals dat hedenmorgen nog is geschied wordt Gods zegen over de afdeeling en haar leden gebracht. Dat kunnen andere bonden hun leden niet geven. Daarnaast worden ook de ma- terieele belangen der leden niet ver geten. Ook het hoofdbestuur staat daar voor voortdurend op de bres, niet uit eigenbelang, want dat? is bij St Michaël uitgesloten. De functionarissen worden niet gesalarieerd. Men houde dat steeds in het oog en waardeere den arbeid, die zoo belangloos wordt verricht. Spr. wees er dan op, dat de positie der veldwachters zoo veel moeilijker is dan die van de stadspolitie. De laatste kan steeds te rade gaan bij superieuren of collega's. Gij echter staat geïsoleerd en Uw eenig contact vormen Uw leden vergaderingen, aldus spr. Laat dit een aansporing voor U zijn om steeds met Uw vakorganisatie in nauwe verbinding te blijven. Zij kan veel voor U doen. Zorg er voor, dat de goede geest in Uw afdeeling bewaard blijft. Gij hebt een naam op te houden. Als R.K. politie mannen moet gij steeds voor 100 pCt Uw plicht doen. Slechts als gij daarvoor zorgt, zal ook het hoofdbestuur U kun nen helpen. Dan zult gij steeds bij ons kunnen aankloppen. Na nog gewezen te hebben op de ver blijdende perspectieven, die zich te Hulst hebben geopend voor het verkrijgen van kindertoeslag, besloot spr. zijn op wekkende toespraak met een herhaalde gelukwensch en het uitspreken van de hoop, dat de goede geest en een krachtig solidariteitsgevoel onder de leden der afd. Hulst steeds behouden mocen blij ven zoowel in het belang der afdeeling zelf als in dat van den landelijken bond (Applaus) Toespraak Kapelaan E. Modde. Met enkele woorden gewaagde dt Eerw. spreker van zijn benoeming to geestelijk adviseur der afdeeling in 193/ Hij wees vervolgens op de zinnebeeldige beteekenis van het vaandel der afdee ling. Daarop staat St Michaël afgebeeld met schild en zwaard. Ik zou dezen aartsengel den eersten politieagent wil len noemen, aldus spr. Hij was het, die Lucifer en de andere opstandige engelen uit den hemel verdreef. Toen Adam en Eva gezondigd hadden en uit hei Paradijs waren verjaagd, was Hij het die aan den ingang van dat lustoora postvatte om den mensch den toegang te beletten. St Michaël was dus een orde-handhaver, evenals gij. De naam van Uw bond is danook zeer gelukkig gekozen. Ook gij hebt tot taak de orde te handhaven en ervoor te zorgen, dat de wetten niet worden overtreden. Laat St Michaël U daarbij tot voorbeeld zijn. Zorg ervoor, dat gij de plichten, die gij op U hebt genomen, steeds zoo goed mogelijk vervult. Spr. bracht dan hulde aan de pion niers, die de vereeniging hebben opge richt en het eenmaal begonnen werk op zoo voorbeeldige wijze hebben voort gezet. Als zij niet met onverwoestbare kracht en ijver hun moeilijke taak hadden vervuld, zou St Michaël thans zijn 20-jarig bestaan niet kunnen her denken en hadden de leden de voor deelen moeten derven, die thans hun deel zijn geworden. Na nog gewezen te hebben op de ge weldige actie, die men door communisten en vurige socialisten ziet ontplooien, die slechts voor stoffelijke belangen ijveren terwijl het katholieke ideaal zoo on eindig veel hooger ligt, wekte spr. zijn hoorders op, er naar te streven, altijd en overal een voorbeeld'te zijn en steeds droeg een paar massief zilveren kande laars, zuiver stijl Lode wijk XV, gekocht voor een bespottelijk prijsje, een ander was verrukt over zijn goud horloge met acht robijnen, betaald met nog geen kwart van de waarde; weer een andere beschouwde met zichbare voldoening, haar briljanten-halssnoer, reeds maan den lang vurig begeerd, maar tot nu toe steeds onbereikbaar gebleven voor haar betrekkelijk bescheiden beurs. Overigens waren allen totaal ongevoelig voor de wanhoop, de ellende, die na den ge rechterlijken verkoop het van Piet Le nooy waren binnengedrongen De advocaat sloeg zijn portefeuille dicht en maakte zich gereed, te vertrek ken. Hij was geen hardvochtig mensch. Toch had zijn dagelijksch ambt, dat hem telkens met allerlei ellende in aaq raking bracht, hem althans schijnbaar, ongevoelig gemaakt. Zoo dikwijls had hij de faillieten van vandaag morgen hun handel weer op uitgebreider schaal zien hervatten, dat hij, volgens zijn meening, zijn leven niet door kon bren gen met zich over al die lui het hoofd te breken. Maar vandaag stond de man van het gerecht tegenover een dier slachtoffers van de fortuin, zooals men er altijd zal aantreffen, die werkelijk medelijden verdienen en wier houding eerbied in boezemt. Toen hij dan ook tegenover den nog jongen man stond, wiens in vallen gelaat duidelijk sprak van de geldzorgen, die de laatste maanden voor zijn faillissement zijn nachten slapeloos gehouden hadden, werd zijn hart week en hartelijk reikte hij den juwelier zij groote, open hand Mijn vak is wel een beetje hard vochtig, zeide hij, als ik, zooals van daag, tegenover een eerlijk man sta, die door het ongeluk getroffen is. Het is een verschrikkelijke beproeving voor beste vriend. Echter, verlies geen moed op uw leeftijd heeft men nog een lange toekomst voor zich, de fortuin zal zich naar ik hoop, niet altijd zoo onrecht vaardig tegenover u toonen. (Applaus) Rondvraag. Door enkele aanwezigen werd dan nog gebruik gemaakt van de door den voor zitter gegeven gelegenheid om vragen te stellen. Voornamelijk kwam daarbij de kwestie van den kindertoeslag ter sprake, waarbij de heer Körner erop wees, dat het hoofdbestuur niet zou rusten, vóór het doel zou zijn bereikt en dat ook aan de algemeene toepassing der salarisnormen Voortdurend blijft gewerkt worden. Men moet échter ten dezen met beleid te werk gaan. Ten slotte werd nog medegedeeld, dat de volgende vergadering te Klooster- zande zou worden gehouden. Met een dankwoord tot de sprekers en alle verdere aanwezigen sloot de voorzitter dan de uitstekend geslaagde vergadering Na afloop is van de aanwezigen nog een groepsfoto gemaakt, waarna men zich aan een feestmaaltijd vereenigde. Overbodig te zeggen, dat de stemming daarbij niets te wenschen overliet. Vermelden wij nog, dat op de tele- N grammen aan bisschop en Koningin nog tijdens de bijeenkomst dankbetuigingen werden ontvangen. Het Wit-Gele Kruis Dinsdag 4 April zal, blijkens een an nonce in dit nummer, het Wit-Gele Kruis, afd. Sas van Gent, zijn jaarver gadering houden, welke ditmaal speciale oeteekenis ontleent aan het feit, dat de schitterende Wit-Gele Kruis-film „Zon nelied" zal worden vertoond. Gaarne sporen wij bij dezen allen tot een bezoek aan. Ook niet-leden zijn welkom Wraakneming Er was eens een spreker, die de ge woonte had zijn speeches erg lang te maken. Bij een zekere feestelijke ge legenheid kon hij niet worden gepas seerd, maar hem werd dringend ver zocht het erg kort te maken. Toen het zijn beurt was, stond hij op en sprak: „Mij valt de eer te beurt iets te zeggen over onzen jubilaris, maar voordat we a.an tafel gingen heeft de feestcommissie ;e kennen gegeven, dat hoe minder er over gezegd werd hoe beter het zou djn dagblad met ochtend- en avondeditie >E BESTE COURANT VAN NEDERLAND AP ELK GEBIED DE SNELSTE EN 'IEEST COMPLETE BERICHTGEVING DE VRIEND VAN HEEL HET HUISGEZIN In de agentschappen te: Sas van Gent, Ter Neuzen, Sluiskil, Westdorpe, Axel, Philippine, Hulst, Kloosterzande, IJzen- lijke en Sluis ontvangen de abonné's des ichtends vóór 9 uur het ochtendblad en les avonds vóór 9 uur het avondblad. >at is vooral voer den zakenman doch >ók voor den particulier een factor van rroote beteekenis, vooral in dit ge soleerd gewest. Abonneer U nog heden! Gij zult er geen sptft van hebben. Abonnementsprijs f 0.35 per week (alleen ln agent schappen). 11.59 per maand 14.50 per kwartaal. De juwelier stamelde een bedankje op die deelnemende woorden En daarna bleef Piet Lenooy alleen in dat groote huis met de leege planken, de leege vensteretalage. Hij liet zich op een stoel neder vallen en met zijn elle- oogen steunend op het kleine bureau, waarvoor hij zoo dikwijls de balans van zijn tegoed en tekort had opgemaakt, met sombere oogen, zijn hoofd gewron gen tusschen zijn handen, gaf hij zich over aan zijn diepe neerslachtigheid. En bittere tranen begonnen te stroomen over zijn vermagerd gezicht. Kramp achtige snikken deden zijn borst ineen krimpen, terwijl een woord, altijd het zelfde, zonder ophouden in zijn oor[ n dreunde: geruineerd! Totaal geruïneer De naam Lenooy, tot nu toe zu» smetteloos en eervol, was voortaan de naam van een gefailleerd man. Na zoo hard gewerkt te hebben, hiertoe te moeten komen! O, mijn arme kinderen! jammerde hi} Langen tijd zou hij misschien zie' hebben overgegeven aan die W

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 2