VERSTUIKINGEN KLOOSTERBALSEM Crisis-maatregelen Evan iuisieran naai* dan zender uit het Vijf dB. Zaeu wsch- A dverteniieblad" ,OE SPIE" Firma Gebrs. SIEPMAN Tal. 199. GOES avondtekenschool te terneuzen Land- en Tuinbouw AKKER'S Verslag e n Nieuwe Uitgaven Hier volgen de voornaamste gebeurtenissen uit de afgeloopen week: Uit de provincie J. C. Vink t Dinsdag jl. overleed te Axel de heer J. C. Vink, sedert 1917 redacteur-uit gever van de Axelsche Courant, in den ouderdom van 57 jaar Vorige week heeft de Chr. Zangver- eeniging „Asaf" te Axel op feestelijke wijze haar 25-jarig bestaan herdacht. De stopzetting van het personenvervoer op den spoorweg Terneuzen-Zelzate Naar ons wordt medegedeeld, is door de Buurtvereeniging „Eensgezindheid' te Sluiskil, in een gehouden vergadering besloten een schrijven te richten tot den Minister van Waterstaat, waarin zij, kennis genomen hebbende, dat door de spoorwegmaatschappij MechelenTer- neuzen te St. Nicolaas op 15 April a.s. het personenvervoer op het traject Ter neuzen-Zelzate en omgekeerd zal wor den opgeheven, beleefd de welwillende medewerking van den Minister verzoekt, om dit besluit alsnog ongedaan te ma ken, en wel om de volgende redenen: dat Sluiskil, met zijn fabrieken en zijn ligging aan dit spoorwegnet voor het personenvervoer uit de omgeving niet kan worden gemist; dat tevens door vele kinderen uit de omgeving dagelijks gebruik wordt ge maakt van het vervoer op deze lijn voor het bezoeken van verschillende scholen te Terneuzen; dat zij tevens hiermede onder de aan dacht van den Minister brengen het groote gevaar, dat er steeds bestaat mei het rijden van autobussen langs het kanaal Terneuzen-Zelzate, indien dit in de toekomst de eenige aangewezen weg zou zijn om deze route te volgen; dat ook volgens haar meening auto bussen de geregelde aansluiting op de provinciale booten te Terneuzen en treinen te Zelzate niet steeds kunnen verzekeren dat zij daarom Zijne Excellentie met den meesten aandrang eerbiedig ver zoekt, zijn medewerking te willen ver- leenen, dat dit traject alsnog voor het publiek in de toekomst behouden mag blijven. (Tem. Crt.) Uit het binnenland Het Prinselijk gezin is Dinsdag jl. te Soestdijk teruggekeerd De Interland voetbalwedstrijd België- Holland te Antwerpen is Zondag jl. met 5-4 door België gewonnen In een schuur te Lisse is een geheime zender van N.S.B.-ers in beslag genomen Bij de Nederlandsche Spoorwegen zijn nieuwe automatische lichtseinen in dienst gesteld, die in de plaats zijn ge komen van de bekende automatische armseinpalen. De B.B.N. brengt ter kennis van be langhebbenden, dat bij Belgisch Mi- nisteriëel Besluit is vastgesteld, dat de eigenaren van vrachtauto's, waarvan het totaal-gewicht (eigen gewicht lading) de 12 ton overschrijdt, vóór 1 April 1939 zich in het bezit moeten stel len van de formulieren ter verkrijging van de maximum-gewichtsplaat en het certificaat, bedoeld in Art. 127 van de Wegcode. De Dienst van het Wegverkeer te Brussel beslist over de aanvrage Deze bepaling geldt ook voor de Ne- ierlandsche vrachtauto's, die in België .ij den, onverschillig of zij gebruikt «vorden voor eigen vervoer of voor ver- /oerd voor derden. Ook deze wagens zullen dus t.z.t. voorzien moeten zijn /an de maximum-gewichtsplaats en het -certificaat. Nadere inlichtingen zijn bij den B.B.N (secretariaat Groot-Hertoginnelaan 16, s-Gravenhage) verkrijgbaar Uit het buitenland Sedert het verschijnen van ons jongste nummer vonden op internationaal po litiek gebied o.a. de volgende belangrijke gebeurtenissen plaats: Duitschland bezette Tsjechië. Hongarije maakte zich meester van ie Karpathische Oekraïne. Frankrijk, Engeland, Rusland en Amerika weigerden de annexatie van Tsjechië door Duitschland te erkennen Engeland en Frankrijk wendden zich oot Rusland met verzoek om samen werking. Rusland heeft daarop een zes- .nogendhedenconferentie voorgesteld. Naar verluidt zullen de „natuurlijke aspiraties" gebiedsuitbreidingsplannen /an Italië op 26 Maart bekend worden gemaakt. Amerika heeft, naar aanleiding van ie annexatie van Tsjecho-Slowakije, jconomische représaillemaatregelen te gen Duitschland getroffen o.a. door ver- .iooging van de invoerrechten op Duit- sche goederen j Hongarije heeft Zaterdag de bezetting gemeld van de geheele Karpathische Oekraine. De speciale belasting voor den invoer /an landbouwproducten in België is af geschaft. Gemeld wordt, dat door Roemenië militaire maatregelen zijn getroffen voor bescherming van zijn grenzen, zulks in verband met de actie van Hongarije in de Oekraine De president van de Fransche repu bliek, Lebrun, is Dinsdag jl. naar Enge land vertrokken voor het brengen van een tegenbezoek. Hij is met uitbundige geestdrift door het Engelsche volk ont vangen Litauen heeft Memel aan Duitschland afgestaan. De groote fascistische Raad in Italië heeft zijn trouw aan de „as"-politiek bevestigd. Italië heeft een groot aantal reser visten onder de wapens geroepen. Ook in Roemenië zijn 500.000 man gemobi liseerd Hongaarsche troepen zijn Slowakije binnengevallen. In verband hiermede heeft laatstgenoemd land geëischt, dat de Hongaren binnen 24 uur zullen terug trekken. Tusschen Duitschland en Roemenië is een handelsverdrag afgesloten, hetwelk aan Duitschland zeer ver gaande tege moetkomingen verleent. Een, die genoot Er werd een uitvoering gegeven met het beroemde klokkenspel en de dame, die vlak bij den toren woonde, had een aantal gasten genoodigd Prachtig, hè? s£i zer toen de zaak aan den gang was Wat zegt u; vroeg de gast Ik zei, dat het zoo mooi is, vindt u niet? herhaalde de gastvrouw Vraag excuus, brulde de gast, door dat lawaai van die klokken kan ik geen woord verstaan! in Volkshumor Op een bokswedstrijd verscheen den ring een soort van oermensch, be haard als een aap. Hé, schreeuwde er een uit het publiek, trek je je jumper niet uit? Plaatst Uw advertenties voor Zuid- en Noord-Beveland in het oplage: 15.300 ex. er. ?oor Walcheren In oplage: 18.250 ex. Twee bladen, waarmede de GEHEELE BEVOLKING VAN ZUID- Sc NOORD-BEVELAND en WALCHEREN wordt bereikt. Vraagt proefnummers en tarieven bij de Drukkers-Uitgevers: 30 Sluiting van het cursusjaar 1938-1939, der avondtekenschool te Terneuzen, met uitreiking van verklaringen en diplo ma's, in een der bovenzalen van de Ambachtsschool te Terneuzen, op Donderdag 16 Maart 1939, des n.m. te 7 uur. Hiertoe kwamen op dat tijdstip Dij een, het Bestuur, Directeur, Leraren en leerlingen. Was het onderwijs aan deze inrich ting tot heden steeds beperkt tot de theoretische- en tekenvakken, met uit zondering dan van praktijk in het schilderen, gedurende deze cursus, werd naast de hier genoemde vakken, ook onderricht gegeven in werkplaats praktijk voor Timmerlieden, Bank werkers, Draaiers, Automonteurs, Elec- triciëns en Lassers. Het laatste zowel in Electrisch- als in Autogeenlassen. Dat door deze uitbreiding van onder wij svakken in ene ware behoefte werd voorzien, mocht al direct blijken, bij de aangifte van leerlingen voor de thans beëindigde cursus en de aangifte voor ane geheel los van deze cursus staande speciale lascursus, welke gehouden wordt in het gebouw der Ambachts school, onder leiding van den Directeur sn betrokken Leraren dezer school, waar aver een keur van lastransformators enz. wordt beschikt. De cursussen aan de Avondteken school waren voor de hierboven reeds genoemde vakken als volgt: le. Een vijfjarige cursus, met in het 4e en 5e jaar, naast theorie en tekenen,, 5 uur per week werkplaats-praktijk. 2e. Een vijfjarige cursus theorie en tekenen. 3e. Een voortgezette-theoretische-cursus le. Een voortgezette-cursus met 5 uur oer week werkplaats-praktijk. 5e. Een mrsus voor z.g. Hospitanten (alleen 5 our per week werkplaats praktijk). De cursus, welke dit jaar in verband net de wettelijke bepalingen dienaan gaande voor de praktische-cursussen, vijf maanden duurde, n.l. van 16 Oct. 1938-15 Maart 1939, werd aangevangen net 111 leerlingen. Tussentijds ver trokken 14 leerlingen wegens verhinde- ;ing door werkzaamheden enz. en werd t leerling toegelaten, zodat de cursus verd beëindigd met 98 leerlingen. Van de Afdeling Timmeren, werden jevorderd, van le naar 2e klas: C. ^areman, J. Krijger en H. A. Reyërse, allen te Terneuzen. Van 2e naar 3e klasse: C, L, v d Bent en Ant. Wisse, beide te Terneuzen Van 3e naar 4e klas: M. J. Doorns te Terneuzen. Van 4e naar 5e klas: J. G v. d. Bent te Zaamslag. Diploma vijfjarige cursus: M. A. Ver schelling te Terneuzen. Verklaring voor het met goed gevolg doorlopen van de cursus '38-'39 (met verkplaatspraktijk)I. de Back, D. Jllebek, J. A. Verdoorn, J. A Weststrate en J. M. Harte, allen te Terneuzen en J. R. Hamelink, J. A. Jurry en J. F. Stoffels te Hoek, en I. Kayser te Drie wegen Gem. Terneuzen Verklaring voor het met goed gevolg doorlopen v. d. cursus voor Hospitanten: A. F. d'Hont en J. F. Schoonakker, beide te Terneuzen Verklaring voor het met goed gevolg doorlopen van de theoretische-cursus: Ph. Kayser te Driewegen gem. Ter neuzen, J. de Jong te Terneuzen en A. de Ruyter te Axel Afdeling metselaars en straatmakers. Bevorderd van le naar 2e klas: J. J. Nieuwelink en Joz. Nieuwelink, beide te Hoek en A. L. de Winne te Axel Van 3e naar 4e klas: P. Houg te Zaam slag en P. J. de Kok te Terneuzen Van 4e naar 5e klas: W. Nieuwelink Pz te Terneuzen Afdeling meubelmakers. Bevorderd van 4e naar 5e klas: Abr. Hamelink Pz te Terneuzen Afdeling Bankwerken. Bevorderd van le naar 2e klas: Joh. F. Dekker en D de Hooglander, beide te Hoek en C. den Engelsman te Zaamslag Van 2e naar 3e klas: I. J. Schoon akker, C. G v d Velde en L. A. Neve allen te Terneuzen Van 3e naar 4e klas: Niet bevorderd 1 leerling Van 4e naar 5e klas: Jac. Riemens te Axel, D. C. Pladet te Hoek en A. Hofman te Sluiskil gem. Terneuzen. Diploma vijfjarige-cursus met werk plaatspraktijk: L. B. Wijffels te Ter neuzen Verklaring voor het met goed gevolg doorlopen van de theoretische-cursus J. Oosterhout te Sas van Gent Verklaring voor het met goed gevolg doorlopen v. d. cursus (met werkpl praktijk): D. Faas, H. Hoornaert, G. J P. Kramer, A. J. Luteyn, J. A. Wisse en L. B. Wijffels, allen te Terneuzen, F. A Dhont te Sluiskil gem. Terneuzen, P E. D. Dhert te Sluiskil gem. Axel en C P. Vos te Zaamslag Verklaring voor het met goed gevolg doorlopen v. cl. cursus vóór Hospitanten: j. J. Willemse en G. Tolhoek te Ter neuzen, J. Mangold, L. Schieman, J. C. overduive, C. Verstraeten en E. C Fer- mont te Axel, C. A. de Witte te Othene, J. J. v. Drongelen te Hoek en R. de Graeve te Sluiskil gem. Tdneuzen. Ver klaring niet toegekend aan 1 leerling. Afdeling Autotechniek. Bevorderd van ie naar 2e klas: A. Loof en C. Tollenaar, oeide te Terneuzen en D. W. Kayser te Driewegen gem. Terneuzen Van 3e naar 4e klas: A. Bolleman te Magrette gem. Axel Van 4e naar 5e klas: P. Lenos te Axel. Niet bevorderd 1 leerling Diploma vijfjarige-cursus met werk plaats-praktijk: C. Peters te Terneuzen Verklaring voor het met goed gevolg doorlopen v. d. cursus (mét werkpl. prakt.): H. M. Meeusen te Hoek en P. J. Pladdet te Zaamslag. Verklaring voor het met goed gevolg doorlopen v. d. cursus voor Hospitanten: J. Koster te Hoek, P. Schieman te Axel en L. Allaart te Terneuzen. Afdeling Electrotechniek: Bevorderd van 2e naar 3e klas: A. Regeling te Ter neuzen Van 3e naar 4e klas: W. G. de Bruyn en C. J. v. Driel, beide te Terneuzen Van 4e naar 5e klas: G. J. de Bokx te Terneuzen Diploma vijfjarige-cursus met werk plaatspraktijk: Joh. J. den Exter te Ter neuzen Verklaring voor het met goed gevolg doorlopen v. d. theoretische cursus: I. J. de Ruysscher te Zaamslag Verklaring voor het met goed gevolg doorlopen v. d. cursus met werkpl.prakt.: A. van Gink te Axel, A. M. Tacq te Sluiskil gem. Axel, J. C. Hamelink te Zaamslag en A. A. G. Hoek te Terneuzen Verklaring niet toegekend aan 1 leer ling. Verklaring voor het met goed gevolg doorlopen van de cursus voor Hospi tanten, J. de Danschutter te Axel Afdeling schilderen. Bevorderd van le naar 2e klas: L. v. Langevelde te Terneuzen Van 4e naar 5e klas: J. D P de Doel- der, J. J. L. Michielsen en A. J. IJse- baert, allen te Terneuzen, en J. Maas en J. de Putter te Zaamslag Diploma vervolgcursus met werkpl. praktijk: H. P. de Jonge en J. J. Lensen, beide te Zaamslag Verklaring voor het met goed gevolg doorlopen v. d. cursus (met werkpl. prakt.): R. J. de Jonge te Zaamslag, M. Romeynsen te Terneuzen en C. Vinke te Axel Verklaring voor het met goed gevolg doorlopen v. d. cursus voor Hospitanten, J. A. de Smidt te Hoek Afdeling lood- en zinkwerken. Be vorderd van: 'le naar 2e klas: Adr. van Alphèn te Terneuzen Het planten van aardappelen in ver band met de bestrijding van den Coloradokever. De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen verzoekt ons plaatsing van net volgende: In een vorig bericht is reeds mede gedeeld, dat het, om het optreden van den Coloradokever volledig tegen te gaan, dit jaar noodig zal zijn, dat alle aardappelplanten eenige malen met een arsenicumhou,dend middel bespoten worden, om de daarop eventueel voor komende kevers en larven te dooden Als het gebied, waarin deze bespuiting algemeen zal moeten worden toegepast zal worden aangewezen het gedeelte van Nederland gelegen ten Zuiden van den Rijn, de Lek en de Nieuwe Maas. Deze bespuitingen zullen dus uitge voerd moeten worden niet alleen op alle land- en tuinbouwperceelen waarop aardappels voor consumptie of voor pootgoed geteeld worden, maar ook op kleine perceelen en in particuliere tui nen, waar aardappels voor eigen ge bruik worden verbouwd. Ten einde moeilijkheden bij de uit voering der bespuitingen te voorkomen vestigt de Plantenziektenkundige Dienst er de aandacht van alle verbouwers op dat het gewenscht is de aardappels zoo danig te planten, dat de bespuiting zonder bezwaar voor andere gewassen kan worden uitgevoerd. De aardappels moeten dus zoo weinig mogelijk tus schen andere gewassen worden geplant en in geen geval tusschen gewassen, die voor directe consumptie bestemd zijn daar deze door de bespuiting ongeschikt voor gebruik worden gemaakt. Vooral op kleine perceelen en in particuliere tuinen plante men de aardappels dus in rijen en op aaneengesloten vakjes en daarnaast geen consujnptiegewassen die spoedig geoogst worden als sla, an dijvie, aardbeien e.d. Tegen het planten tusschen aardappels van een gewas, dat laat geoogst wordt b.v. spruitkool, bê- staat geen bezwaar. Indien hiermede rekening wordt ge houden, levert de bespuiting der aard appels met een arsenicumhoudend mid del geen enkel bezwaar op en kan deze gemakkelijk en snel worden uitgevoerd door de spuitdiensten, die daarvoor zul len worden ingesteld. De aardappels zelf ondervinden van de beSpuiting geen enkelen nadeeligen invloed. DE VLIEGKRACHT VERLOTING o April trekking Notaris J. C. J. Waldorp De trekking van de Vliegkracht Ver lotingen, ieder met een hoofdprijs van 6000,- waarde en een groote reeks van schitterende prijzen zal plaats vinden ten overstaan van Notaris J. C. J. Waldorp te 's Gravenhage, in het Venduhuis der Notarissen De Kon. Vereeniging van Luchtvaart vestigt in een advertentie in dit num mer de aandacht op de adressen, al- vaar nog Vliegkrachtloten verkrijgbaar zijn, althans volgens de stand van zaken bij het ter perse gaan van deze courant. De mogelijkheid, om zich van Vlieg- kracht-loten te voorzien, is er nog slechts enkele dagen Verschenen zijn de volgende crisis- oublicatiën: 16 Maart Boterheffing 17 Maart Biggenmerken 17 Maart Steunvergoeding erwten en veldboonen 23 Maart. De Boterheffing De spieren zijn plotseling gerekt en uit hun verband geweest. Geef die spierver- rekking rust door een goed verband met flink Kloosterbalsem erop en vernieuw dat dagelijks. Na eenige dagen zachtjes met Akker's Kloosterbalsem masseeren en dan zult Ge er spoedig niets meer van merken. Akker's Kloosterbalsem Is 'n ideaal wrijf- en massage-middel tegen spierverrekkingen. Kloosterbalsem heeft de bijzondere eigen schap diep in de weefsels te dringen en daar soepel makend en lenigend te werken op de spieren die aangetast en stijf zijn. Daardoor onovertroffen tegenrheumatische pijnen, spit, spierpijnen, stramheid enz. Per pot van 25 Gram f 0.621/2, pot van 50 Gram f 1.04 1) (33) Nederl. R.K. Politiebond „St. Michael" Gisteren heeft de afd. Hulst en om streken van bovengenoemden bond op feestelijke wijze haar 20-jarig bestaan nerdacht. Het verslag van de feestver- gadering, hetwelk om technische re denen in dit nummer niet meer kon worden opgenomen, zal in onze volgen de editie worden gepubliceerd. Alle Boeken en Tijdschriften zijn krijgbaar bij den Boekhandel /an ,JDE ZEEUWSCHE KOERIER" Economisch Instituut voor den Middenstand Verschenen is het uitgebreide jaar verslag over 1938, hetwelk in een be perkte oplaag tegen den prijs van 30 ct verkrijgbaar wordt gesteld. Handelsrekenen voor het Midden standsdiploma door C. A. Aarsen, Leeraar Boek houden M. O. Uitg. W. Versluys (N.V.) Amsterdam Deel I ingen. f 1,30. Deel H ingen. f 1,10 „Handelsrekenen voor het Midden standsdiploma" is de uitwerking van het examenprogram voor handels rekenen, dat vermeldt: „Kennis en vaardigheid in het maken van een voudige berekeningen, welke met de onder Handelskennis genoemde onder werpen samenhangen" Ter herhaling van vroeger genoten onderwijs en om de moeilijkheden te splitsen, zijn bij ieder hoofdstuk tal van

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 3