No 4240 Vrijdag 24 Maart 1939 53ste Jaargang Nieuwsblad voor Oost Zoeuwsch- Vlaanderen Verschijnt eiken Vrijdag ZeeuwsGh-Vlaanderen en de Jaarbeurs. Een PaasGhei voor het zwakke kind. Kunstavond te Zelzate Paus Pius XII en de film Het nut van handenarbeid. de uitzet. door den Weleerw. Heer Dr. A. Stubbe De Coloradokever DE ZEEUWSCHE KOERIER Bevat het voornaamste nieuws uit de Provincie, Binnen- en Buitenland, Wetenswaardigheden voor de Huisvrouw, Kerknieuws, Burgerlijke Standen, Hoog- en Laagwatergetij, Lichten op, Anecdoten enz. enz. Abonnementsprijs voor Oost Z.-Vlaanderen f 1.50 p. j. of 15 ct. per maand. Franco p. p. f 1,75 p. j. Abonné's ontvangen gratis ons Algemeen Advertentieblad voor O. Z.-Vlaanderen en kunnen zich door bijbetaling van slechts 50 ct. p. j. tevens abonneeren op het officieel Raadsverslag van Sas van Gent. Zetel: SAS VAN GENT. TELEF. 15 (doorverb.) POSTREKENING 52419 (Slot) Indien een van onze haastige en op pervlakkige jongeren er toe gebracht kan worden zich in zijn vrijen tijd te gaan toeleggen op handenarbeid, dan is een groote verandering in zijn levens houding mogelijk en wel een verande ring ten goede. Het zou pedant zijn, te meenen, dat hiermede nu werkelijk de algeheele op lossing is gevonden; zooals reeds eerder betoogd, zijn er daarvoor te veel andere factoren van soms zeer uiteenloopenden aard, die hun invloed doen gelden. Dit neemt echter niet weg, dat hetgeen wij hierboven naar voren brachten, toch juist is. Het eenige, dat noodig is, is tijd en een aantrekkelijk, boeiend onder werp om mede te beginnen. Gelukkig is op dit gebied reeds veel bereikt en ook hier hebben jeugdvereenigingen reeds veel goeds verricht. Dat het besef daarvan ook in onderwijs- en andere kringen, die hun invloed ten goede kunnen aanwenden, is doorgedrongen., blijkt wel uit het feit, dat aan het scheppen van mogelijkheden voor handenarbeid vooral den laatsten tijd veel aandacht wordt besteed. In dit ver band mogen vooral genoemd worden de pogingen, om den modellenbouw te be vorderen. Dat deze pogingen niet zon der succes blijven, is wel duidelijk be wezen door de groote belangstelling, die in alle lagen der Maatschappij bleek te bestaan voor het model van het m.s „Oranje", dat het vorige jaar door he* Nationaal Comité Bouw Scheepsmodel len werd uitgebracht, welke belang stelling voor dit Comité aanleiding was den modellenbouw te blijven propa- geeren en hiertoe de Vereeniging Bouw Scheepmodellen op te richten. Deze Ver eeniging heeft inmiddels een nieuw scheepsmodel gebracht en wel van een zeilend jachtmodel, genaamd „De Kemphaan". Het aantal onderwerpen, dat gekozen kan worden om met de handen te ver vaardigen, is legio. Een enkele blik in het maandblad „De Modelbouwer", dat aan modelbouwers aanwijzingen geeft omtrent de te volgen werkwijze enz., kan ons hiervan overtuigen. Een van de allermooiste werkstukken, dat gekozen kan worden om er met animo aan te werken, is echter wel het Scheepsmodel. Het behoeft niet te moeilijk, noch te ge makkelijk te zijn. Het vereischt weinig ingewikkelde of dure gereedschappen. Reeds met eenvoudige hulpmiddelen, waarover in bijna ieder huisgezin wordt beschikt, is een fraai geheel tot stand te brengen, hetzij om als „show-model" te dienen, in welk geval het een natuur- getrouwde nabootsing is van een be staand schip, dan wel als „prestatie model", waarbij weliswaar zqoveel mo gelijk de bestaande scheepsvorm wordt aangehouden, doch dat in verband met het gebruik toch zekere afwijkingen zal vertoonen. Het spreekt vanzelf, dat bij den handenarbeid een leidraad noodig is, wil deze zijn doel kunnen bereiken en die voldoening geven, die met het pro- pageeren hiervan beoogd wordt. Zoo'n leidraad voor het vervaardigen van modellen is echter voor weinig kosten verkr'Jgbaar, een handleiding met vol ledige beschrijving en bouwteekeningen is hiervoor voldoende. De vereeniging Bouw Scheepsmodellen b.v. stelt voor de door haar gebrachte modellen zoo'n handleiding verkrijgbaar bij haar Se cretariaat, Surinamestraat 15 te 's-Gra- venhage De groote waarde van deze soort ar beid, vooral voor onze jonge menschen, wordt steeds meer ingezien en organisa ties, die zich ten doel stellen dien arbeid te bevorderen, ondervinden daarbij in toenemende mate grooten steun van prominente figuren op elk gebied. Het is te hopen, dat als resultaat ve len zelf aan den slag gaan om den ze genrijken invloed van het scheppen van werkstukken, waarop men trotsch kan zijn, zelf te ervaren. Het zal in vele ge vallen behoeden voor oppervlakkigheid en daarbij het doorzettingsvermogen vergrooten. MEER VERKEERSFACILITEITEN VERLANGD De Secretaris-Generaal van de Kon. Ned. Jaarbeurs, de heer W. Graadt van Roggen, heeft in zijn rede, gehouden bij de opening der jongste voorjaarsbeurs, krachtig geprotesteerd tegen de weige ring van de verkeersinspectie om aan particuliere autobusondernemers toe te staan, excursies vanuit sommige ge- isoleerde gedeelten van ons land met name uit ons gewest naar Utrecht te ondernemen. Wij meenen goed te doen de desbetreffende passage uit zijn rede hier alsnog naar voren te brengen. „Gedurende deze voorjaarsbeurs", al dus de heer Graadt van Roggen, „zullen door de Nederlandsche Spoorwegen 5 extra-jaarbeurs-treinen worden inge legd. Voor het gewone vervoer van jaar beursbezoekers zijn de reisfaciliteiten weder uitgebreid: de reductie van 80 op den prijs tfan de terugreis geldt tharn voor alle afstanden en voor alle station; van het Nederlandsche spoorwegnet. Uh - eèri landsbelang gaat, dat niet _t£® Van plaatsen zijn excursies var. iels- en middenstandvereenigingen ekondigd; o.a. ook uit Belgisch- ïderen en Brussel. In verband hier- wordt het dooR het Jaarbeursbe- wel zeer betreurd, dat voor die ten van ons eigen land, waarvoor reinverbinding met Utrecht min- /oor de hand liggend is bijv. Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid-West- Friesland het vervoer van jaarbeurs bezoekers per autobus door de Inspectie van het Verkeer, tot in hoogste in stantie toe geweigerd is geworden. Het jaarbeursbestuur betreurt dit niet al leen, maar vraagt zich af of het uit een oogpunt van algemeen belang juist is onder de huidige omstandigheden een economisch belang, in het bijzonder ook een middenstands- èn een streekbelang zoo onverbiddelijk ondergeschikt te maken aan het verkeersprobleem. Ten opzichte van de Jaarbeurs doet zich hier toch wel het geval voor, dat het „vliegend wiel" voorrang kan verleenen aan den gevleugelden Mercurius". Wij hopen, dat dit protest in hoogste instantie weerklank zal mogen vinder- en men ten betreffende departemente tot het besef zal komen, dat men, om het doel te bereiken, óók de middelen moet gebruiken. Wil men voorkomen, dat de Zeeuwsch-Vlaamsche bevolking zich steeds meer naar het Zuiden oriën teert en aan het Noorden ontwent, dan dient men aan het verkeersvraagstuk de meest mogelijke aandacht te wijden en alles te bevorderen, wat de verbin ding met Nederland-boven-de Schelde gemakkelijker en goedkooper kan maken Men moge bedenken, dat het hier om aan mag kleinere belangen ondergeschikt worden gemaakt. Logische conclusie Aan de lus, doornat geregend, koud en rillerig van 't wachten op overvolle trams. Wie is Uw medepassagier? RHEUMATIEKOn zichtbaar, nü nog voor U, doch binnen kort zult U hem voelen. En hoe! Hij bezorgt U de vreeselijkste pijnen, onder mijnt Uw gezondheid en berooft U van Uw levensvreugde. Geef hem geen kans! Verban hem met het eenig juiste middel Kruschen Salts. Eiken morgen „de kleine, dagelijksche dosis" en hij heeft op U geen vat. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak) (26) Evenals vorige jaren organiseert het x>Jed. R.K. Huisvestingscomité in samen werking met de bij het comité aange sloten organisaties met Paschen a.s. in net Aartsbisdom Utrecht en de bis dommen Breda, 's-Hertogenbosch en Roermond zijn Paaschei-actie voor het zwakke kind Men kent het doel van deze actie: de geldelijke middelen bij een te brengen voor uitzending van katholieke zwakke kinderen, gedurende een zestal weken naar een der voor hen bestemde kolonie huizen De behoefte aan uitzending is de laatste jaren voortdurend gestegen; het aantal uitzendingen neemt van jaar tot jaar toe. Maar de bijdragen uit de openbare kassen worden evenals andere subsidies gekort, en dus is voor elk uit te zenden kind een grooter bedrag dan voorheen uit particuliere middelen noo dig Wil het Ned. R.K. Huitvestingscomité aan alle aanvragen kunnen voldoen, dan is krachtige hulp Van alle kinder vrienden dringend noodzakelijk. Laat iedereen daarom zijn steun ge ven aan de a.s. Paaschei-actie voor het zwakke kind! Wij herinneren nog eens aan den Griegavond, welke als laatste uitvoering van de Katholieke voordrachtreeks op 27 dezer te Zelzaete gegeven wordt met medewerking van verschillende uitste kende artistieke krachten Men late deze gelegenheid niet voor bij gaan Wij laten hier het volledig program van den avond volgen: I. Peer Gynt suite, eerste deel, arran gement voor viool en piano a) Morgenstimmung b) Ases Tod c) Anitra's Tanz d) In der Halle des Bergkönigs II. Drie liederen: Ich liebe dich, Die kleine Prinzessin, Solvaig's Lied. III. Klavierintermrzzode beroemde Holberg-suite, (Allegro assai, sarabande, gavotte, aria, Rigaudon IV. Vier liederen: Margaretha's Wiegen lied, Ein Schwan, In der Zeit der Rosen, en Frühling. V De groote sonate voor viool en kla vier in do min. (allegro appasionato, allegretto expressivo alla Romanza, alle gro animato) Zangeres: Mevr. De France, leerares aan het conservatorium te Gent Pianiste: Mejuffr. J. van Maldeghem, Dokter: De volgende maalid .doe mijn practijk over aan mijn aaStfen-jk $«fliste: Mejuffr. Denise Gillis, vir- den schoonzoon -*** xx tuosiübitsprijs Patiënt: Dus ik behoor zooveel tls tot Inleidende en begeleidende verklaring Heeft Z. H. Paus Pius XI z.g. zich in de magistrale Encycliek „Vigilanti Cura' („Met Waakzame Zorg") wel zeer posi tief uitgesproken omtrent de houding, welke de Katholieken ten opzichte van het film- en bioscoop-vraagstuk hebben aan te nemen, zeker niet minder stellig luidt de mening van den nieuwen Paus Pius XII, die toen nog Kardinaal Pa- celli van Katholieke Film-Actie ge zegd heeft, dat wij haar te beschouwen hebben als „het grootste en mooiste lekenapostolaat van deze tijd". Beharti genswaardig: is ook het volgende, spe ciaal tot Nederland gerichte woord, van den toenmaligen Kardinaal: „De film is de bondgenoot van de meest verklaar de vijanden van God, die zich van haar bedienen, om alles wat Goddelijk en bovennatuurlijk is in den mens te ver nietigen. Wanneer de Katholieken trach ten de film aan die greep te onttrekken, doen zij een groots en apostolisch werk" In ons land is een massale actie op het gebied van film en bioscoop bezig zich krachtig te ontwikkelen. Dit zo bij zonder door Paus en Bisschoppen aan bevolen werk voor de goede film, mag zich thans reeds verheugen in den steun van meer dan 60.000 Katholieke land genoten. Een aanzienlijk leger: zeer ze ker! Maar nog niet sterk genoeg. Allen dienen zich aan te sluiten, wil de K.F.A in Nederland haar doel kunnen bereiken Ook Uw stem betekent een invloed ten goede meer. Denkt niet, dat de K.F.A een vereniging is van Katholieke bios coopbezoekers; zij is een ideële be weging, waarin elke waarachtige Katho liek, het zij jong of oud, valide of in valide, bioscoop-bezoeker of niet- bioscoop-bezoeker, zijn plaats vindt. K.FA. is het grootste en mooiste leken apostolaat van deze tijd. Het Centr. Bureau van de K.F.A. is gevestigd: Nieuwstraat 24, 's-Hertogenbosch n. Van welken omvang is het optreden van den Coloradokever nu in het af- geloopen jaar geweest en wat is er ter bestrijding van het insect gedaan? In 1937 was de kever slechts op drie plaatsen in ons land gevonden nl. te Castenraay, Baarlo en Bakel In het eerste geval werd op een plek in een aardappelveld een 70-tal larven gevonden op 6 Juli, in Baarlo werden eenige kevers gevonden op 11 Augustus bij het rooien van een perceel aardap pelen en op die plek zijn toen, door nauwkeurig zoeken en afzeven van den grond in totaal 70 kevers gevonden. De haard te Bakel is op 20 September, ook tijdens het rooien, gevonden en daar zijn toen een 24-tal kevers ver zameld, die voor overwintering in den grond gekropen waren. Deze haarden zijn ontstaan door uit België door den wind overgebrachte kevers, welke waarschijnlijk van één plaats afkomstig waren De bestrijding ervan is op zeer krach tige wijze aangevat en het resultaat is geweest, dat die te Castenraay en te Baarlo volledig uitgeroeid waren, daar aldaar geen enkele kever in den loop van 1938 meer is gevonden. Te Bakel was de uitroeiing niet volledig geweest, doordat de omvang van den haard niet voldoende meer bepaald kon worden en daardoor waren eenige kevers in den grond achtergebleven. Deze zijn in 1938 op de ter plaatse uitgezette aardappel- vangplanten gevangen. Het jaar 1938 heeft echter een nieuwe ihvasie van het insect gebracht, in een omvang als wellicht nog niet in Europa was voorgekomen. Uit Frankrijk zijn toen, eerst in het begn van Juni en daarna in Juli, zeer veel kevers door hevige Zuidenwinden naar België en ons land gevoerd over afstanden van 150 en meer kilometers en deze kevers Jzijn, wat de eerste vlucht betreft, vooral in het Zuidwesten van ons land en later ook meer in het Zuidoosten in onze aardappelvelden terecht gekomen De eerste kevers werden op 8 Juni waargenomen Aanvankelijk werden kevers gevonden niet alleen in aardappelvelden, maar ook op perceelen met andere gewassen, waarop zij uit de lucht waren neerge komen. Eenigen tijd later vond men ook eihoopjes aan de onderzijde der bladeren van aardappelplanten en kort daarop ook de roode larven, gewoonlijk op groepjes planten, omdat de kever eenigen tijd achtereen zijn eieren op een aantal bij elkaar staande planten legt. Men vond dan ook duidelijk eenige planten met grootere larven, die uit de eerst gelegde eieren waren gekomen en andere met kleinere larven uit de later gelegde. Nog later werd de aanwezigheid van het insect ook ontdekt alleen aan de aangevreten bladeren, als de larven voor verpopping in den grond waren gekro pen en in Augustus en September vond men op de planten wederom kevers, die na het beëindigen van den poptoestand uit den grond te voorschijn waren ge komen om nog wat aan het aardappel blad te vreten. Er werden echter ook pleksgewijs en soms in vrij groot aantal kevers in den grond gevonden; dit waren dan kevers, die na het beëindigen van den pop toestand in den grond waren gebleven of wel kevers, die, nadat'zij eenigen tijd boven den grond waren geweest, voor overwintering weer in den bodem waren gekropen. De eerstgevonden kevers zijn waar schijnlijk rechtstreeks uit Frankrijk ge- xomen. Gedurende den zomer zijn ech ter ook kevers uit België, dat nog meer dan het zuiden van ons land door ke vers overstroomd was, ons land binnen gekomen. Daardoor zijn er wel gedu rende een tiental weken kevers en ook eieren en larven gevonden. Het schijnt echter, dat in ons land slechts één ge neratie tot ontwikkeling is gekomen, dat wil dus zeggen, dat de kevers, die uit de in onze aardappelvelden gelegde eieren tot volledige ontwikkeling waren gekomen, in dit jaar geen eieren meer hebben gelegd. Dit is van belang, daar als dit regel zal blijken te zijn, de ver meerdering van het insect hier te lande minder snel zal gaan dan in de Zuide lijker gelegen landen, waar twee of zelfs drie generaties in een jaar moge lijk zijn. In het geheel zijn er kevers, eieren en larven gevonden op 607 plaatsen in 161 gemeenten in ons land, waarvan er 297 Het grootst aantal gevallen is in de Zuidelijke gemeenten waargenomen. Dat is zeer begrijpelijk, daar van de als haard moeten worden beschouwd, massa's kevers, die met den wind zijn aangevoerd, het grootste deel in het Zuiden moet zijn terechtgekomen en dit aantal naar het Noorden steeds af nam. Het gebied, waar de kever ge vonden is, omvat de provincies Zeeland, een groot deel van Noord-Brabant en de helft van Limburg, Zuid-Holland ten Zuiden van de Oude Maas en de Mer- wede, met een enkel geval in de Vijf- heerenlanden even ten Zuiden van de Lek en een in Gelderland Feitelijk vormen dus de Maas, de Merwede en de Oude Maas de Noord grens van dit gebied. In het Noordelijk gedeelte daarvan zijn de gevallen zeer sporadisch en beperken zij zich, met één enkele uitzondering, tot vindplaat sen van een of enkele kevers en/of enkel jonge larven. De eigenlijke haarden komen, met een enkele uit zondering, alleen in het Zuiden voor. (Wordt vervolgd). ABONNEERT U OP „DE ZEEUWSCHE KOERIER", het blad, dat zoowel voor den zakenman als voor het publiek be lang heeft.

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 1