No 4239 Vrijdag 17 Maart 1939 53ato Jaargang Nieuwsblad voor Oost Zoeuwsch-Vlaanderon Verschijnt olkon Vrijdag De 40ste Jaarbeurs geopend. Neutraal Comité voor hulp- wleening aan kinderen in Spanje. Voor do Vrouwen 20 weken thuis met rheumatiek Vrouw dacht, dat haar man nooit meer zou kunnen werken. Het nut van handenarbeid. guldens sparen Gaal- van zèlF, mei- gróól- gemak! Trouw de zegeltjes bewaren! Koop 'f Persil-produch en plak! DE ZEEUWSCHE KOERIER Bevat het voornaamste nieuws uit de Provincie, Binnen- en Buitenland, Wetenswaardigheden voor de Huisvrouw, Kerknieuws, Burgerlijke Standen, Hoog- en Laagwatergetij, Lichten op, Anecdoten enz. enz. Abonnementsprijs voor Oost Z.-Vlaanderen f 1.50 p. j. of 15 ct. per maand. Franco p. p. f 1,75 p. j. Abonné's ontvangen gratis ons Algemeen Advertentieblad voor O. ^.-Vlaanderen en kunnen zich door bijbetaling van slechts 50 ct. p. j. tevens abonneeren op het officieel Raadsverslag van Sas van Gent. Zetel: SAS VAN GENT. TELEF. 15 (doorverb.) POSTREKENING 52419 Dinsdag jl. heeft zonder eenige ceremonieel de Nederlandsche Jaar beurs te Utrecht haar 40ste weder geboorte beleefd. Des namiddags heeft de Secretaris- Generaal, de heer W. Graadt van Roggen, dit heuglijk feit in zijn ge bruikelijke speech ter persconferentie in de Industrieele Club in het Jaarbeurs gebouw uiteraard met groote voldoening gememoreerd en zijn auditorium, be staande uit binnen- en buitenlandsche journalisten en verschillende andere ge- noodigden - waaronder de burgemeester van Utrecht, Mr Dr G. A. W. ter Pelkwijk, heeft het, na een rondgang over de ju- bileerende beurs met een door het Jaar- beursbestuur aangeboden luisterrijken maaltijd in het Jaarbeursrestaurant onder presidium van den voorzitter van den Raad van Beheer der Jaarbeurs, den heer Dr. Fentener van Vlissingen, meer nadrukkelijk herdacht. Wat deze 40ste Jaarbeurs biedt, heb ben wij reeds in vorige edities van ons blad uitvoerig gepubliceerd en de radio rede van den heer Graadt van Roggen, op den openingsavond gehouden, heeft hieraan uitvoerige' beschouwingen ge wijd, zoodat onze lezers geacht mogen worden, hiermede bekend te zijn. Rest ons dus, hier nogmaals alle handeldrijvenden en industrieelen in ons gewest aan te sporen, aan den wek roep: „Naar Utrecht!", die dezer dagen over heel ons land weerklinkt, gehoor te geven. Moge ook Zeeuwsch-Vlaanderen uit deze Jaarbeurs ten volle het voordeel trekken, dat er ook voor ZIJN handel en industrie ontwijfelbaar zeker in gelegen is. Zeeuwsch-Vlaanderen ken Uw belang! Let op Uw saeck! Toen haar man 20 weken thuis was geweest met rheumatische pijn in zijn rug, begon deze vrouw te vreezen, dat hij nooit meer zou kunnen werken. Ten einde raad probeerde hij Kruschen en de verandering was „als een wonder". Lees haar brief: „Mijn man heeft rheu matiek en leed vreeselijke pijnen in zijn rug. Eenigen tijd geleden was hij 20 weken thuis. Ik dacht werkelijk, dat hij nooit meer zou kunnen werken. We probeerden alles, wat we maar bedenken konden en niets hielp. Toen nam hij Kruschen en sindsdien weten we, dat Kruschen zijn gewicht in goud waard is. De verandering, die het teweeg bracht, is als een wonder". Mevr. B. Twee bestanddeelen in Kruschen zijn de meest werkzame oplossingsmiddelen van urinezuur, die de wetenschap kent. Het urinezuur en andere schadelijke af valstoffen worden door Kruschen Salts langs de natuurlijke kanalen uit het lichaam verwijderd, waardoor de pijnen spoedig zullen afnemen om tenslotte ge heel te verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak) (35) Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: De nood der door den Spaanschen burgeroorlog getroffen bevolking en in het bijzonder der kinderen, is in al zijn verschrikkelijkheid bekend. Vele kin deren zijn door gebrek aan voedsel en kleeding omgekomen. Dit heeft in tal van kringen uit onze samenleving het verlangen doen groei en om te komen tot een krachtige, neutrale hulpactie op breede basis. Het ontstaan van een „Neutraal Comité voor hulpverleening aan Kinderen in Spanje" is het eerste gevolg van dezen wensch. Tot dusver werkte in ons land nog geen O- De Vereeniging ter Bevordering van het Bouwen van Scheepsmodellen te 's-Gravenhage verzoekt ons plaatsing van het volgende: Een der ernstige verschijnselen van dezen tijd, is de toenemende oneven wichtigheid en oppervlakkigheid der rijpere jeugd. Hierover is reeds veel ge schreven en gesproken. Dikwijls werd daarbij een weg tot verbetering ge wezen, doch vaak ook bepaalde men zich ertoe op het bestaan van het euvel te wijzen en te betoogen, dat getracht moet worden het zooveel mogelijk te bestrijden of, beter nog, te voorkomen Een algeheele oplossing is hiervoor helaas nog niet gevonden en zulks is begrijpelijk, wanneer men zich realiseert hoe veelomvattend het is. Het probleem is echter van verschillende zjiden reeds aangevat en het stemt tot voldoening te kunnen constateeren, dat vele van dr aangewende pogingen er het hunne tor bijdragen om een bepaalde zijde var het vraagstuk aanmerkelijk dichter bi; de oplossing te brengen of althans een gedeelte van den schadelijken invloed nivelleeren. In het samensfc m, die tot insel hebbe l van ongunstige fac- qtstaan van dit ver- eid> is werkloosheid l de voornaaMste en vele organisatie' rachten ieder voor zich of met vereen- e krachten den invloed hiervan zoo- °1 mogelijk te beperkën^ Een andere srkëm i zeer belangrijke factor is ongetwijfeld het moderne productie-systeem. De tot het uiterste gerationaliseerde arbeids- methode, waarbij iedere werker slechts een miniem aandeel in het te vervaar digen werkstuk heeft, welk aandeel in verband met het voordeel der routine beperkt blijft tot steeds dezelfde, zoo eenvoudig mogelijke handeling, doodt de belangstelling in den te verrichten arbeid en de liefde voor dien arbeid; het stompt de menschen af, doet de jongeren hun idealen verliezen en drijft naar vermakelijkheden, waar de ver dorde geest door sensaties wordt geprik keld. Jeugdorganisaties kunnen hier veel goeds verrichten en zij doen dat ook ongetwijfeld. Gelukkig valt ook bij een deel der jeugd nog te constateeren, dat zij het hen dreigende gevaar be seffen en zich hiertegen zoo goed mo gelijk trachten te verzetten. Vele pogingen zijn gedaan om de oorzaken geheel te doorgronden en zeer vaak ook werd verklaard, dat de jeugd zelve grootendeels schuld heeft. Echter, de eerder genoemde factoren: werkloosheid en gerationaliseerde ar- beidsmethoden, kunnen moeilijk aan de 'eugd geweten worden. Het zijn ver schijnselen, eigen aan den tijd waarin vij leven, een tijd, waarin veel op losse schroeven is gesteld. Het aanbod over- I treft de vraag op bijna ieder gebied; j het evenwicht tusschen deze factoren is uitsluitend humanitaire en van politiek volkomen vrij organisatie ten behoeve van komen vrij organisatie ten behoeve van de Spaansche kinderen, zooals elders wel het geval was en is. Het Comité wil, diep dooi drongen van de noodzakelijkheid eener onder steuning van lijdende medemenschen, ook in Nederland een dergelijke hulp actie organiseeren. Het beoogt hulpverleening aan Spaansche kinderen in Spanje op alleen en uitsluitend humanitaire basis, ge heel los van politiek. In denzelfden geest waarin o.a. Pres. Roosevelt, de Quakers en verschillende andere orga nisaties in andere landen confes- sioneele en niet-confessioneele beide onpartijdige hulp aan Spanje verleenen. Het wil dus steun verschaffen aan de in grooten nood verkeerende kinderen uit de twee nog tegenover elkaar staan de partijen in den Spaanschen strijd. Ook na het beëindigen van den burgeroorlog wil het Comité zijn actie voortzetten, zoolang dit noodig is. Op den officieelen datum van het einde van het gevecht houdt de nood van een volk, dat zoo veel geleden heeft, immers niet automa tisch op. De gevolgen van den wereld oorlog hebben dit in Nansen's arbeid en in het weifc voor de Oostenrijksche en Hongaarsche kinderen overduidelijk aangetoond. Ontegenzeggelijk worden ook van ons volk in tal van opzichten reeds vele offers gevraagd. Ons Comité is er echter van overtuigd, dat Nederland in de hulpverleening aan Spaansche kinderen niet bij andere landen wil achterblijven en doet bij deze een beroep op alle kringen van ons volk. Uit onderstaande namen blijke het onpartijdig en met alle schakeeringen van ons volk verbonden karakter van ons Comité. Moge Nederland ons neutraal en hu manitair streven steunen en ook dit maal, overeenkomstig onze tradities en ons volkskarakter, het lijden van dui zenden kinderen helpen verzachten. Bijdragen worden (met vermelding „voor het Spaansche kind") gaarne te gemoet gezien op postgiro No 60000 van de Nederlandsche Middenstands Bank .te Den Haag en op postrekening No 88267 van den penningmeester van ons Comité, den Heer C. J. L. Schüller, Den Haag. Ter voorkoming van versnippering verzoeken wij hen, die elders werkzaam of geïnteresseerd zijn in de oprichting van Plaatselijke Comités van gelijke stekking, zich in verbinding te stellen met ons Landelijk Comité, voor nader overleg tot samenwerking als sub- Comité Het Aanbevelings-Comité bestaat uit de heeren: Ex-Minister Mr Dr L. N. Deckers, Den Haag; ex-Minister Mr Dr J. Donner, Den Haag; ex-Minister Prof. Dr Ir H. C. J. H Gelissen, Maastricht; ex-Minister Jhr Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, Den Haag; ex-Minister Mr P. J. Oud, Burgemeester van Rotterdam; Staatsraad Dr. A. A. L. Rutgers, Den Haag; Dr W. de Vlugt, Burgemeester van Amsterdam; B. W. Th. van Slobbe, Burgemeester van Breda; E. Enthoven, Baarn-Amsterdam; Prof. Dr. Ir. J. Goudriaan, Hilversum; Mr R. Mees, Rotterdam; Ir A. Plate, Rotterdam v v Wat eten we eiken dag? ZONDAG Kop bouillon, kalfsvleeschschotel, aard- appelpurée, raapsteeltjes, perziken compote MAANDAG Gebakken rolpens, aardappelen, appel moes, rijst met bessensap DINSDAG. Varkensfricandeau, gestoofde prei, kerryrijst, fruit. WOENSDAG Koud vleesch, worteltjes, aardappelen, gedroogde appeltjes DONDERDAG Biefstuk, lof, aardappelen, fruit VRIJDAG Koninginnesoep, gekookte Visch, aard appelen met botersaus, sla ZATERDAG Stamppot van andijvie met aardap pelen, gekookte worst, fruit Kalfsvleeschschotel 500 G. kalfsvleesch, in blokjes gesne den, peper en zout, een paar lepels verbroken. Dit laatste geldt ook op geestelijk gebied. Studie kan hier dik wijls een tegenwicht geven, doch ook dit is zeer betrekkelijk. Diploma's geven geen voldoende kans meer om tewerk gesteld te worden of zich aan den ban van het dagelijksche sleurleven te ont worstelen, met het gevolg, dat het voor velen uitermate moeilijk is met een vast doel voor oogen te streven naar het volbrengen van een voorgenomen taak. Dat vooral voor de jonge menschen dit gebrek aan houvast zijn gewicht in de schaal legt, behoeft geen betoog. Het werken voor een diploma heeft soms groote ideëele waarde, zeker, maar het is slechts middel, geen doel. En men behoeft meer, men moqt iets kunnen bereiken, iets tot stand bren gen. Men moet iets kunnen aanwijzen: „Dit heb ik gemaakt, dit is mijn werk". Diploma's, die voor de Maatschappij van problematische waarde zijn, geven deze mogelijkheid niet, zij schenken slechts geringe vol doening. Deze feiten beïnvloeden onze samen leving op ernstiger wijze df.n vaak be seft wordt. Zij geven aanleiding tot oppervlakkigheid, tot gebrek aan door zettingsvermogen, tot geestelijke en moreele ontredderng dikwijls. Zij zijn er de oorzaak van, dat onze jeugd haastig over de problemen, die het leven haar stelt, heen loopt; er ls een gebrek aan verdieping, een gebrek aan streven naar werkelijk inzicht ontstaan. Paedagogen en autoriteiten op onder wijsgebied erkennen dit en zien dit misschien als een noodzakelijk gevolg van de onbestendigheid en gejaagdheid van onzen tijd. Toch zijn er nog bevolkingsgroepen, die niet door deze kwaal zijn aange tast, die nog het geduld en het door zettingsvermogen hebben een eenmaal opgelegde taak tot een goed einde te brengen. Dat zijn de groepen van onze handwerkslieden. Handenarbeid laat nu eenmaal niet toe, dat er „de hand mee gelicht wordt". Hier staat een vast doel voor oogen. Wat er gemaakt wordt is een tastbaar iets, dat de volle aan dacht vraagt, dat tot een goed einde gebracht moet worden en den ver vaardiger uiteindelijk het prettige ge voel geeft iets nuttigs te hebben voort gebracht, waarnaar met voldoening er rechtmatigen trots kan .worden gezien Het houdt de belangstelling voor der arbeid levendig. Dit verklaart tevens waarom onze handwerkslieden dikwijls de innerlijke rust en het geestelijk evenwicht bezit ten, dat zoowel onze intellectueelen als zij, die in het proces der massaproduc tie zijn betrokken, zoo vaak missen er dat vooral den jongeren arbeiders dezer groep en der studeerende jeugd ont breekt. Het doet echter tevens de therapie aan de hand. (Wordt vervolgd ABONNEERT U OP „DE ZEEUWSCHf KOERIER", het blad, dat zoowel voot den zakenman als voor het publiek be lang heeft Cl. D (25) bloem, 50 G. boter, 1 uitje, 5 lepels dik ke tomatenpurée, 4 d.L. water met 2 Maggi's Bouillonblokjes, wat gehakte peterselie Bestrooi de gewasschen stukjes vleesch met wat peper en zout, wentel ze door bloem en laat ze in de grootste helft van de boter even kleur aannemen. Voeg er dan de fijngehakte ui, de to- matenpuré en de Maggi's Bouillon bij, roer dit mengsel goed om en doe het over in een met boter ingesmeerde vuurvaste schotel, strooi er beschuit- kruim over en leg hier en daar een klantje boter op en laat het schoteltje in een matig warmen oven gaar worden Kerryrijst 250 G. (i/2 pond) rijst, 80 G. boter, 2 eetlepels fijngehakte ui, 1 theelepel kerry, y2 L. kokend water met 2 Maggi's Bouillonblokjes, snufje zout Laat in 3 eetlepels boter de gehakte ui lichtbruin kleuren, meng er de kerry door en daarna de gewasschen en ge droogde rijst. Roer alles flink door el kaar, zoodat de rijstkorrels overal met de kerry in aanraking zijn geweest, giet er dan de Maggi's Bouillon bij, sluit de pan en laat de rijst op een zacht vuurtje gaar worden. Roer er voor het opdoen de overige boter door en voeg er zoo noodig nog wat zout aan toe. WAARSCHUWING VOOR VERVAARDI GERS EN GEBRUIKERS VAN RIJWIEL- BLOKKEN. Men verzoekt ons, de aandacht te vestigen op het volgende: Kortgeleden werd in het Dagbl. v. N. Br. en Zeel. melding gemaakt van de veroordeeling door de Rechtbank te Den Bosch van een betonwerker uit Uden, iie rijwielblokken van beton had ver vaardigd en verkocht. Genoemd blad teekende hierbij aan: Het mag voldoende bekend zijn, dat de Meteoor te De Steeg, gemeente Rheden, octrooi heeft op deze uitvin ding van „fietsenrekken" Volgens artikel 30 van de octrooiwet is he'; aan anderen verboden om ze te vervaardigen', TERWIJL DE GEBRUI KERS OOK STRAFBAAR ZIJN, DOOR DEZE BUITEN DE OCTROOIHOUD STER OM VERVAARDIGDE BLOKKEN TE GEBRUIKEN. Door verschillende betonwerkers wordt daar te licht over gedacht, ter wijl de gebruikers er ook de dupe van kunnen worden. De Météoor deelde ons mede, dat zij niet meer voornemens is om deze zaken soepel te regelen. Dit mag dan voor de verschillende fabrikanten, betonwerkers °n gebruikers een reden zijn om met een en ander den wettelijken weg te volgen en zich met de. octrooihoudster, de firma Meteoor, in verbinding te stellen. Wij geven deze waarschuwing naar aanleiding van de veroordeeling en in het belang van de nog onwetenden od dit gebied.

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 1