WAS EN VAAT VINDT BIJ PRESTO BAAT j PRESTO ZEEPPOEDER SLECHTS 5er. PER PAK F E UIL L ETON De Vondelinge f grootê organisatie van de Kederl. Kath. r uuiacue, uie naar voiie steun zal ver- iecnen uoj evemueeie oespremngen meo uiuocuupcupioii/anten. De Dioscooponaer- nemeüs zunen uaar ongetwijieiü gevoelig voor zijn. opr. citeerde aan enkele spre- jteiioe staaltjes o.a. een geval, waarm ue xvauioneaen ter plaatse in de min- oerneid waren en toch, door eendracn- tig optreaen, oereiKten, dat de bioscoop exploitant eigener beweging zijn pro gramma's ter goedkeuring kwam aan bieden. Dat kunnen wij hier óók be reiken, aldus spr., mits we niet opzien tegen moeite en teleurstelling. Boven eiK groot werk staat het Kruis. Slechts met moeite en teleurstelling kan hei aoei oereixt worden. Men worde niet te spoedig moedeloos. opr. zette aan met enkele woorden nog eens het doel uiteen, waarvoor dt propagandaavond was belegd ni. om een comité te stichten, dat de alge- meene leiding in handen zou nemen* voeling zou trachten te krijgen met do bioscoopondernemers e.d. en vervolgens' ook om een propagandaclub te vormen. Zondag a.s. wordt onder beide HH Mis sen over de filmactie gepreekt, zoodat eenieder zal weten, wat wij met onze filmactie willen. Dat zal het werk der propagandisten, die de week daarop leden voor de afdeeling zullen trachten; te werven, niet weinig vergemakkelijken Wij moeten de menschen trachten te trekken uit de sfeer van sufferigheid, waarin ze op het oogenblik ten opzichte van het bioscoopvraagstuk nog ver- keeren, aldus spr. Spr. citeerde dan nog een staaltje uit de praktijk van zijn gevangenis- almoezenierswerk. Een jong Communist had al z'n spaarcenten besteed om zijn reis naar Spanje te bekostigen, waar hij bij Teruel meegevochten had. Hij had zich voor volle 100 pCt gegeven aan de zaak, die in zijn oog het ideaal was. Wij, Katholeken, kunnen daaraan een voor beeld nemen. Wij moesten meer de fel heid bezitten van de Communisten. Dat zijn in elk geval kerels met een gewel dige overtuiging, die instaat zijn, alles, wat hun idealen in den weg staat, kapot te slaan. Als de duivel geen menschen kan gebruiken van 20 pCt., denkt ge dan, dat Jezus Christus die wèl kan ge bruiken? En als de duivel menschen van 100 pCt eischt om de wereld in elkaar te trappen, zou dan God minder eischen om ze op te bouwen, aldus spr. Spr. eindigde met een krachtige op wekking tot alle goedwillenden om mede te werken tot opbouw van de Katholieke Filmactie, het grootste apostolaat in dezen modernen tijd. Zoodoende zullen we behooren tot de grootste vrienden van Christus. (Krachtig applaus) De pastoor verwelkomde dan den bur gemeester, die inmiddels ter vergadering was gekomen, waarna enkele oogen- blikken werd gepauzeerd. Gedachtenwisseling. Hierna werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, het maken van opmerkingen, enz. Allereerst vroeg een der aanwezigen, hoe de Rijksfilmkeuring functionhêèrt.. "Pater"* van Schalen antwoordde, dat deze de films verdeelt in: a-films, die toelaatbaar zijn voor alle leeftijden, b-films, die toelaatbaar zijn voor per sonen boven 14 jaar, c-films, die toelaatbaar zijn voor per sonen boven 18 jaar. Toelaatbaar be teekent niet: „positief goedgekeurd". Het wil zooveel zegge(i als: Het kan ermee door; wij laten de film voor openbare vertooning in Neder land toe. Later worden de films nage zeurd door de Katholieke Film-Centrale, de z.g. Zuidelijke nakeuring. Een paar maanden geleden is tusschen deze na- Keuring en de Nederl. Katholieke pers een compromis tot stand gekomen, waar bij de pers beloofd heeft, dat ze zich aan de beslissingen van de nakeuring zal houden, ook al zou de een of andere journalist een andere opinie zijn toege daan. Een volgende interpellant meende dat de bioscoophouders aan den „man in de leuningstoel" en aan hen, die nooit een film bezoeken, maling zullen hebben. Dezulken zullen dus weinig steun verleenen aan de filmactie Het gaat vooral om hen, die geregelde bioscoopbezoekers zijn en waarvan ik er hier tot mijn spijt weinig zie, aldus spr In antwoord hierop merkte p. van Schalen op, dat momenteel vele Ka tholieken afkeerig staan tegenover de bioscoop, met het oog op de films, die gedraald worden. Als er werkelijk mooie en goede füms draaien, zullen velen van deze menschen wèl bioscoopbezoekers worden. Zij zullen den weg leeren naar de bioscoop, die een edele gave is van God. Natuurlijk moeten vooral ook zij, die dikwijls de bioscoop bezoeken, tot onze actie toetreden. Spr. illustreerde een en ander met een treffend voor beeld. De Katholieke film-actie moet groeien, 't Is best mogelijk, dat eerst over 10 of 20 jaar het doel ten volle bereikt wordt, misschien nog later, doch het gaat er thans om, voor deze actie den grondslag te leggen. En daar toe wordt aller medewerking ingeroepen De film kan zijn een soort moderne conferentie voor andersdenkenden. Wij moeten alle moderne middelen gebrui ken om de wereld te bekeeren. Dus óók de bioscoop. De Katholieken wenschen een boeiende, spannende film met een veredelende gedachte. Spr. wees dan nog nader op de goede invloed, die van de goede film kan uitgaan. De tegen woordige filmproducenten, die meestal ongeloovig zijn, leggen in hun films HUN levenshouding neer, die uiteraard materialistisch is. Dat moet veranderen, aldus spr. Wij, Katholieken, moeten meer zelfrespect toonen en teveel per soonlijkheid zijn om ons daarbij neer te leggen. Wij kunnen alles bereiken, als we slechts willen. Hoe de Rijkskeuringscommissie is sa mengesteld, werd dan gevraagd. P. van Schalen antwoordde, dat de (24) Naar het Engelsch van MAY CROMMELIN Sttfck,.. 23) Breng ons bij hem! riep Hope, en door Vane vergezeld, volgde hij den waard naar de werf aan de haven. Hier lag de Marker visscherssmak, een paar donkere gedaanten bewogen zich op haar dek. Zij gingen aan boord na de wisseling van eenige schorre vragen en antwoorden tusschen den waard en den patroon; de laatste, een groote, breedgeschouderde man, trad nader en belichtte met zijn lantaarn de gezichten zijner late bezoekers. Zoowel hij als Harry Vane herkenden elkander. Pieter Kleist! Mijnheer de schilder! Nadat Pieter deze woorden gesproken had, trad hij terug, zette zijn lantaarn neder en stak de handen diep in zijne zakken, terwijl Vane hem de hand bood Wij moeten nog hedennacht naar Marken! riep sir Hope, zonder in zijn opgewondenheid te bemerken, dat er iets haperde. Gij zeidet, dat gij ons wildet overzetten? Nu niet, ik moet weer op de visch- vangst uit Maar gij beloofdet het zoo even eerst aan den waard! Gij kunt uw woord niet terugnemen! Ik neem het terug daar zie ik geen bezwaar in. De schilder kan tot morgen wachten. Waarom verlangt hij het juist van mij? Vraag het hem zelf maar eens! zeide hij barsch Hope wendde zich hulp zoekende tot Harry. Deze legde hem in korte woorden den toestand bloot en voegde er bij; verhouding tusschen de VèrSchillende richtingen, overeenkomt met die van de Kamer. Er zijn dus allerlei gezindten en richtingen in vertegenwoordigd. Zij, die zitting hebben, mogen echter alleen af keuren, hetgeen indruischt tegen de openbare orde en de goede zeden, ZOO ALS DIE IN DE NEDERLANDSCHE WETGEVING WORDEN VERSTAAN. Vrager zou liever zien, dat, als 50 pCt. der bioscoopbezoekers Katholieken zijn, zij ook voor 50 pCt. zeggenschap zouden hebben. P. van Schalen antwoordde, dat door een krachtige Katholieke Filmactie veel bij de regeering bereikt zal kunnen worden. Wellicht zal mettertijd ook de bioscoopwet veranderen. Reeds thans na een bestaan van nog slechts één jaar zijn door de filmactie groote successen geboekt. Als de groote Amerikaansche films, door de Katholieken in Amerika ge censureerd worden, hoe komt het dan, dat zooveel van die films niet door den beugel kunnen, luidde een volgende vraag. P. van Schalen antwoordde, dat nog lang niet ALLE Amerikaansche films door de Katholieken gecontroleerd worden Hoe bewijst U, dat meer dan 50 pCt. der bioscoopbezoekers Katholiek zijn, werd dan gevraagd. P. van Schalen antwoordde, dat de bioscoopexploitanten zelf verklaren, dat zij het van de Katholieken moeten heb ben. Experts, die reeds jarenlang in het bedrijf zitten, bevestigen, dat de meer derheid van het bioscoopbezoekend pu bliek uit Katholieken bestaat. Dezelfde vrager: Hoe is dat psycholo gisch te verklaren? Zijn de Katholieken dan een uitgaand volk? P. van Schalen antwoordde bevesti gend. Wij, Katholieken, zijn menschen van de Blijde Boodschap. De grootste heiligen waren blije heiligen en de heiligste Fransen waren ook de vro lijkste Fransen. Opgemerkt werd, dat in deze om geving de film Sneeuwwitje onverkort heeft gedraaid ondanks het feit, dat de Rijkskeuring bezwaar had gemaakt te gen sommige gedeelten. P. van Schalen: De Rijkskeuring heeft alleen bezwaar gemaakt tegen sommige gedeelten, die men gevaarlijk achtte voor kinderen, sommige spookgeschie denissen, die, naar men vreesde, op de verbeelding der jeugd een ongunstigen invloed zouden kunnen uitoefenen. Dezelfde vrager: Dus heeft men zich laten leiden door opvoedkundige over wegingen? P. van Schalen: In negatieven zin. Gevraagd werd vervolgens of óók door andersdenkenden een dergelijke actie gevoerd wordt. P. van Schalen: Neen. Ze heeft bij de Protestanten wel bestaan, doch men heeft niet doorgezet. Verschillende Protestanten en zelfs Joden steunen de Kath. Filmactie Zeg hem, dat wij om Engeltje willen overvarendat haar gevaar dreigt Pieter lachte schamper. Op ons eiland dreigt haar geen gevaar alleen als vreemden tot haar komen. Hoor mij aanIk ben de vader van Engeltje, sprak de heer Hope dringend. En toen de visscher verbaasd den klaar blijkelijk rijken heer aanstaarde, wien het rijtuig met twee dampende paarden tot aan den waterkant gevolgd was, ging deze voort: Ja, ik heb mijn kind jarenlang in de wijde wereld gezocht, en gij, als gij mijne dochter gekend en lief gehad hebt, zult begrijpen, hoezeer ik er naar verlang haar weder te zien. Tieter stond eene poos als kwam hij weder tot bezinning; hij had tijd noodig Om de verwonderlijke tijding te bevatten. Daarop knikte hij. Sir Hope zag, dat de eerlijke, verweerde trekken zachter werden, daar een liefdevoller geest in hem gevaren was. De gelegen heid aangrijpende, schilderde hij in korte woorden zijne vrees, het gevaar, dat Angela door de vijandin harer kinds heid dreigde, die thans daar ginds op Kunnen ook andersdenkenden lid worden, werd gevraagd. P. van Schalen antwoordde, dat in de toekomst mogelijk met anders denkenden zou kunnen worden samen gewerkt. Op welke wijze wordt het publiek voorgelicht, vroeg een ander. i P. van Schalen: 1. Door de organi satie; 2 door het beleggen van ver gaderingen door het hoofdbestuur en het organiseeren van bioscoopavonden; 3 door ons eigen tijdschrift, waarin alle films, die in Nederland draaien, bespro ken worden; 4 door publicaties in de kerkportalen Het bezwaar werd geopperd, dat in Zelzate films kunnen worden vertoond, die niet gecensureerd zijn. P. van Schalen: Als men twijfelt, dient men weg te blijven. Wij Katho lieken moeten een offertje weten te brengen. Misschien is voor deze moei lijkheid echter een oplossing te vinden. Vrager betwijfelde of de trouwe bioscoopbezoekers dat offertje zullen brengen. P. van Schalen: Dan moet de menta liteit veranderd worden. Desgevraagd, zeide p. van Schalen, dat natuurlijk ook de Katholieke pers voorlichting verstrekt aan het publiek. Een vraag omtrent de werkwijze van de afdeeling beantwoordde de Eerw. spr met de mededeeling, dat het Comité van actie leiding zal moeten geven, terwijl dé propagandisten leden zullen moeten werven en de biljetten zullen moeten ophalen, waarin de Katholieken door hun handteekening verklaren: le dat zij de Katholieke Filmactie moreel zullen steunen, 2e dat zij geen minderwaardige films zullen bezoeken, 3e dat zij een kleine jaar lij ksche contributie beschikbaar zullen stellen imen is aan geen bedrag gehouden, ook de kleinste bijdrage wordt in dank aanvaard) V Is het de bedoeling in alle gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen een afdeeling op te richten, werd ten slotte gevraagd. P. van Schalen: Dat zal ervan af hangen, hoe de actie groeit Comité van actie benoemd. Teneinde „spijkers met koppen" te slaan, stelde de pastoor daarop voor, er genoegen mede te nemen, dat voor- loopig door hem een Comté van actie zóu worden benoemd en, toen de ver gadering door applaus hiermede haar instemming had betuigd, droeg Zijn- zeereerw. voor als voorzitter den heer Adh. van Loy, arts, als secretaris den heer W. de Bruyn, hoofd der R.K. School in de Zandstraat en als penning meeter den heer C. Aarsen, hoofd der R.K. Jongensschool. Hij stelde zich voor, dit Comité nog met twee leden uit te breiden, b.v. met een vertegenwoordiger van de R.K. Werkliedenvereeniging en nog een lid. Desgewenscht zou dan in een volgende vergadering een defini tieve verkiezing kunnen plaatsvinden. Onder applaus der vergadering ver klaarden de drie genoemde heeren, hun het eiland zijn moest. Hij woes over het donkere water en smeekte Pieter drin gend hem Engeltje te helpen redden Ik wil het doen! riep de jonge vis scher; ik zal p overzetten! Maar zich eensklaps bezinnende, ging hij, op Vane wijzende, voort: En hij? Zal hij haar huwen? Sir Hope knikte. In de ziel van den armen visscher woedde een strijd. Moest hij, juist hij, zijne verlorene geliefde een bruidegom toevoeren in zijn eigen schuit „De Hoop op Zegen?" Hoe dik wijls had hij zich Angela als meesteres op zijn dek staande voorgesteld, en nu! Tien minuten later had de groote visschersschuit de haven verlaten en doorkliefde zij de zware golven. Zoodra Pieter begrepen had, dat Angela gevaar dreigde, handelde hij snel en met over leg. Geen stuurman kende beter dan hij de dikwijls gevaarlijke doorvaart tus schen de zandbanken en het was goed, dat hij hedennacht het schip bestuurde, want de wind was opgestoken en van tijd tot tijd deden zich rukwinden ge-, benoeming te étanvaardeh. Op de vraag, wie zich voor propagan dist beschikbaar wilden stellen, stonden onmiddellijk tal van leden der R.K. Jeugdbeweging recht, zoodat ook hier in voorzien was. l P. van Schalen bedankte daarop de leden van het Comité van actie en de propagandisten voor hunne mede werking. I De pastoor sprak hierna een slot woord, waarin hij da^ bracht aan den Eerw. spreker en -raet'i groote vreugde constateerde, dat d® avond vruchtbare resultaten had opgeleverd. (Uiteraard is zelfs dit uitgebreide ver slag op verschillende punten nog on volledig. Wij meenen echter, onzen lezers hiermede een voldoende duidelijk overzicht te hebben gegeven van dezen uiterst belangrijken avond. Red.) Nader vernemen wij nog, dat het Comité van Actie inmiddels verder is aangevuld met de heeren P. Doesburg en Julien Goossens xreKKing Vliegkracnt Verloting mal) 6 April a.s. Hoofdprijs t. w. v. f 6000,- Ruim luu.uOO K.M. gratis eigen Auto-rijden! Voor de VUegxracnt-Verioting van de Koninklijke Neaeriandscne Vereeniging voor Liucntvaart blijkt zooveel animo en medewerking te bestaan, dat de trek- King is bepaald kunnen worden op 6 April a.s. Deze verloting, welke in 1937 in enkele weken tijds was uitverkocht, biedt ook aians weer een keur van prijzen, ter wijl de Lotprijs binnen ieders bereik ligt, iil. 60 cent Voor de hoofdprijs heeft men de Keuze in een vliegtocht per K.L.M. voor A Personen naar Sidney v.v., benevens een reis door Indië; het Landhuis „De Rozenhof", 12 Stamboekkoeien, en als zeer bijzondere prijs: „Ruim 100.000 km. gratis eigen auto rijden, dwz. de geluk- Kige winnaar wordt eigenaar van een auto en krijgt daarenboven benzine, olie, banden, e.d., terwijl van de zijde van de Verloting ook de Belasting en verzekering wordt betaald. Bij den verkoop van de loten heeft net Comité zeer veel hulp. Tot in de kleinste plaatsen van ons land zijn de Vliegkracht-Loten verkrijgbaar, bene vens per giro (Vliegkracht Giro 241.000, Den Haag). Men verzoekt ons nog mede te deelen, dat van de Vliégkracht Verloting 1937 nog steeds niet is afgehaald het F.N. Motorrijwiel. Deze prijs is nog disponi bel voor den gelukkigen winnaar. Lot nummer 52853 Ook aan het Bureau van ons Blad kan men de Vliegkracht-Loten ad 60 cent bekomen. Een advertentie in dit nummer vermeldt nadere bijzonder heden Men meldt ons nog: De 60 ets. Vliegkracht-Loten doen hun naam wel eer aan. Zij vliegen weg! Van alle zijden in het land ontvangt het Verlotingscomité nabestellingen en aan alles kan men merken, dat er voor de Vliegkracht-Loten groote animo is. De factoren voor succes zijn dan ook wel aanwezig in een uitgebreiden ver- koopdienst en bovenal in de schitteren de prijzen, met een hoofdprijs-bekroning ter waarde van f 6000.- Voor het houden van de. trekking heeft men de welwillende medewerking verkregen van Notaris J. C. J. Waldorp te 's-Gravenhage, welke trekking vast- gesteld is op Donderdag 6 April a.s. voelen, die een geoefende hand aan het roer vorderden; zij moesten voortdurend laveeren en zwaarden uitleggen. Zij hadden bijkans drie kwartuurs ge varen. Het eiland geleek nu een donker, reusachtig vlot, dat zich slechts even boven het water verhief; de kleine licht toren aan de haven had eerst niet grooter dan eene ster boven de golven van de „Goudzee" geschermd; thans scheen hef licht klaar en helder. Hope en Harrf hadden zijn gestadige ver grooting met verlangende blikken gade geslagen; zij stonden in de nabijheid van Pieter en spraken za ht met el kander. Wij zullen he' h tien minuósn langer moeten varen,yfliKwijls komen wij "■ep half uur ov^r, mompelde Pieter duisternis voor zich uit ziende, lichte kreet van verbazing ontsi hem en hij vroeg haastig aan J Ziet gij 'dat licht daar links? mijn huis. Het staat alleen. (Wor

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 2