De a.s. Jaarbeurs „Geoorloofd hamsteren" No" 4238 Vrijdag 10 Maart 1030 53ste" Jaargang Nieuwsblad voor Oost Zeeuwsch' Vlaanderen Verschijnt eiken Vrijdag Üebarometerstaat op regen Katholieke Filmactie in Zeeuwsch-Vlaanderen DE ZEEUWSCHE KOERIER Bevat het voornaamste nieuws uit de Provincie, Binnen- en Buitenland, Wetenswaardigheden voor de Huisvrouw, Kerknieuws, Burgerlijke Standen, Hoog- en Laagwatergetij, Lichten op, Anecdoten enz. enz. Abonnementsprijs voor Oost Z.-Vlaanderen f 1.50 p. j. of 15 ct. per maand. Franco p. p. f 1,75 p. j. Abonné's ontvangen gratis ons Algemeen Advertentieblad voor O. Z.-Vlaanderen en kunnen zich door bijbetaling van slechts 50 ct. p. j. tevens abonneeren op het officieel Raadsverslag van Sas van Gent. Zetel: SAS VAN GENT. TELEF. 15 (doorverb.) POSTREKENING 52419 Dinsdag zal de jaarbeurs te Utrecht haar poorten weer openen en producent en consument voor de veertigste maal de gelegenheid bieden tot vruchtbaar contact Steeds grooter wordt het getal der genen, die van het kostelijk en daarbij toch zoo weinig kostbaar intermediair van de jaarbeurs gebruik maken. De jaarbeurs groeit en breidt zich steeds meer uit tegen de verdrukking der tijdsomstandigheden in Daaruit valt een les te trekken voor hen, die zich tot dusverre afzijdig hiel den Als steeds meerderen het nut van een vertegenwoordiging ter jaarbeurze of van een bezoek aan dat instituut blijken in te zien, wordt het dan niet meer dan tijd, dat ook gij, U eens daarvoor gaat interesseeren? Alleen het feit al, dat uit het boven- gesignaleerde verschijnsel de vraag zich opdringt: „Zou daar nu werkelijk nut in steken?", zou U, als vooruitstrevend zakenmensch, er reeds toe moeten brengen, persoonlijk te Utrecht eens een kijkje te gaan nemen. Dat kost toch geen schatten en ge kunt in één dag ook vanuit Zeeuwsch Vlaanderen uit en thuis zijn Wei groeit ook in ons gewest gelukkig de belangstelling voor deze centrale van Neüerianas Handel en Industrie en vrij groot is reeds het getal dergenen, die in voor- en najaar Utrecht bezoeken en vandaar met nieuwe ideëen en nieuwe relaties voldaan huiswaarts keeren Maar naar verhouding is dat aantal nog veel te gering en wordt door Zeeuwsch-Vlaanderen nog veel te wei nig van het jaarbeurs-intermediair ge bruik gemaakt. Moge thans, na 40 jaren jaarbeurs eindelijk ook hier de belangstelling voor dit hoogst nuttige instituut eens meer algemeen worden en Zeeuwsch- Vlaanderen toonen, dat het de belan gen begrijpt, die het evengoed en meer nog misschien dan andere deelen van Nederland bij deze halfj aar lij ksche bijeenkomsten van Handel en Industrie heeft. Allen op naar de Jaarbeurs! DE LEIPZIGER VOORJAARS-MESSE. o Men melt ons uit Leipzig: Tijdens een groote bijeenkomst in het Gewandhaus heeft Rijksminister dr. Goebbels met een toespraak, waaraan door radio-uitzending algemeene be kendheid is gegeven, de voorjaarsbeurs in Leipzig geopend Al aanstonds is het begin gekenmerkt door een zeer druk bezoek, hetgeen de goede verwachtingen, die men hier ter plaatse heeft omtrent het verloop, over het geheel schijnt te bevestigen. De toetreding van exposanten is in verge lijking met een jaar geleden van 9512 tot 9894 vermeerderd. Hierbij zijn 557 deelnemers uit het buitenland. Het ge tal der exposanten uit het vroegere Oostenrijk is gestegen van 163 tot 209, dat van het Sudetengebied bedraagt 256, hetgeen ruim het dubbele is. Voor zoover dit op het oogenblik valt na te gaan, wordt het buitenlandsche bezoek begroot op 25 a 28.000 personen. Een vermeerdering wordt gemeld uit som mige landen, vooral Scandinavië en de Randstaten. tiHet levendigst is het toe gegaan in ^e technische en bouwvak- afdeeling., in de meubelgroep en in die voor te^tielgoederen en confectie- klPr ng. Ier de vele collectieve tentoon- .ngen uit het buitenland maakt de ^rlandsche in het „Ring-Messhaus' rom een bepaald goede^ indruk het jammer is, dat het statis- 1 aanschouwelijke materiaal Economischen Voorlichtings- ker naar voren wórdt ge- e aanwezigheid, in vol- Het alarmsignaal voor rheumatiek heeft geslagen. Neem Uw veiligheids maatregelen als duizenden anderen, die slechts één middel kennen, dat hen in het vochtige Hollandsche klimaat tegen rheumatiek beschermt. Zet Uw ge zondheidsbarometer weer op „zonnig" en gebruik Kruschen. Eiken morgen „de kleine, dagelij ksche dosis" in Uw eersten kop thee of op een glas warm water en het kan regenen zooveel het wil. Rheumatiek behoeft bij U niet aan te kloppen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak) (27) doende mate, van het Nederlandsche industrieele product. Het Koloniaal In stituut heeft zorg gedragen voor een alleszins bevredigende inzending, bijna uitsluitend van Oost-Indische voort brengselen en voor een gedeelte aan den loopenden band, hetgeen bijzonder de aandacht trekt. Dit laatste is ook het geval met een reeds vroeger getoond model van onze groote sluiswerken. Rotterdam laat op duidelijke wijze de voortreffelijke en moderne outillage van zijn havenwerken zien, Schevenin- gen met een interessant reclame apparaat de aantrekkelijkheden van deze badplaats. Verder wordt propa ganda gemaakt voor de Nederlandsche land- en tuinbouw, de zuivel-industrie en de visscherij. Door het Centrale Bloembollen-Comité te Haarlem is ge zorgd voor een inzending van bloemen. Overigens is de gebruikelijke mede werking verleend van vroeger, o.a. door de Koninklijke Nederlandsche Jaar beurs, de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland en de A.N.V.V. In een nabijgelegen stand zijn de Nederlandsche Spoorwegen en de Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland" vertegenwoordigd. Er zijn eenige af zonderlijke exposanten uit ons land op de Technische Messe. Zijn Excell. de Minister van Econo mische Zaken, Mr Steenberghe, ver toefde Woensdag en Donderdag te Leipzig voor een bezoek aan de Voor- jaars-Messe. Actie van de vereeniging voor nationale veiligheid i Het vraagstuk van het hamsteren is sinds de angstige Septemberdagen weer actueel geworden. Wordt het hamsteren in den zin van veel en tegelijkertijd voedselvoorraden opslaan, wanneer de dreigende tijd is ingetreden, algemeen veroordeeld, het opslaan van een klei nen goederen-voorraad in rustige tij den om een reserve aan' te kweeken voor de kritieke momenten, vormt een be langwekkend vraagstuk; Al zijn enkele goede?en ^wellicht meer voorradig dan in 1914 en dit mede ten gevolge van maatregelen zooals de land bouwcrisiswet, toch mag men in het al gemeen aannemen, dat door de perfecte werking van het vervoerswezen de meeste voorraden, zeker bij particu lieren, tot het minimum zijn terugge bracht. Om het hamsteren op kritieke momenten tegen te gaan, om daardoor prijsverhooging te voorkomen, doch bovenal om den totalen voorraad van goederen te verhoogen, werd het „hamsteren in rustiger tijden" aanbe volen. Men mag echter betwijfelen of derge lijke gedachten verwezenlijkbaar zijn, indien er geen systematische actie voor wordt gevoerd. De Vereeniging voor Nationale Veilig heid meent daarom goed te doen deze gedachte krachtig te propageeren. Een actie als deze ligt geheel op het terrein van deze vereeniging, welke zich ten doel stelt een geest van weerbaarheid op te wekken bij het Nederlandsche volk Om een ieder te overtuigen, dat ook in vredestijd elkeen zich op zulk een toestand kan en moet voorbereiden, wil de vereeniging voor nationale veiligheid thans aller aandacht vestigen op de Te Sas van Gent is Dinsdagavond de grondslag gelegd voor een actie, die voor Zeeuwsch-Vlaanderen van buiten gewoon groote beteekenis belooft te worden. Daar is op initiatief van de Nederlandsche Katholieke Filmactie de eerste plaatselijke af deeling van deze vereeniging opgericht in Zeeuwsch- Vlaanderen, als inzet voor de groote beweging, die alle Katholieken in ons gewest in dienst van de goede film wil mobiliseeren. Inleiding pastoor Smeltzer. Pastoor P. omen-zer, uxe VuutU uexi xva.iis.ei en uoor net. ronuzenaen van v-neiuiures uezen avona nau vooroereiu, ixeeio vry tauijKe aanwezigen van oeiuenei Kunne in een gioeavone inlei- uing aoei en DeteeKenis der KatnoiieKe nmiactie uiteengezet. Hij wees er op, aat er weiiicnt geen plaats in Neder land valt aan te wijzen, waar de toe stand op bioscoopgeoied zoo moeilijk is ais te öas van Gent, zulks met het oog op de geweldige zuigKracht van het nabije Zeizate, dat vrijwel alles tot zich trekt. Na in korte trekken de geweldige Kracht, zoo ten goede als ten kwade, te nebben geschetst, die van de film uit gaat, deelde spr. mede, dat de bedoeling- was, voorloopig te Sas van Gent, later ook in andere plaatsen, een afdeeling te stichten van, de Nederlandsche Katho lieke filmactie en hierin zoo mogelijk alle Katholieken samen te brengen. Door eendracht sterk zal men dan de slechte films kunnen boycotten en pro paganda kunnen maken voor de goede, evenals zulks in Amerika met groot succes geschiedt. Men zal zoodoende de bioscoopondernemers ertoe kunnen brengen, geen slechte films meer te draaien. Spr. meende, dat door overleg zeker te Sas van Gent reeds veel te bereiken zal zijn. De Nederlandsche Katholieke Filmactie zal daarbij haar machtige medewerking verleenen. In haar prachtig, tweemaal per maand ver schijnend tijdschrift, „Katholiek Film front" worden alle in Nederland uit komende films besproken en zij ver leent ook assistentie bij het samen stellen van programma's voor film avonden, waarvoor zij zoowel smalfilms als no'rmaalfilms beschikbaar stelt. Na er nog op gewezen te 'hebben, dat deze actie met politiek niets te maken heeft, doch een zuiver Katholiek zede lijke zaak is, waarbij het gaat om de film als machtig middel om cultuur en ontspanning te brengen, gaf spr. het woord aan den propagandaleider van de Nederl. Kath. Filmactie, pater van Schalen O.F.M. Causerie pater van Schalen. Spr. ving zijn causerie aan met te wijzen op de groote invloed van het grijpbare, het zichtbare, het tastbare op den mensch vooral in onzen tijd. Eenieder weet dat uit eigen ervaring. Wanneer wij b.v. over een auto-ongeluk LEZEN, maakt dat een voorbij gaanden wenschelijkheid van voorraadsvorming door particulieren De brochure, welke dit onderwerp zal behandelen, wordt thans in 100.000 exemplaren over het land verspreid, terwijl het in de bedoeling ligt haar binnen twee maanden in elk Neder- landsch gezin te brengen. Deze distributie vindt plaats door middel van de kruideniers, waar de klanten deze brochure kunnen vragen en gratis ontvangen. Allereerst is in dit geschrift opge nomen een lijst van artikelen, welke het meest voor voorraadsvorming in aanmerking komen. Na een veelzijdig onderzoek is men tot deze concrete sa menstelling gekomen. De lijst bevat de goederen, welke in verband met de nor male voorraden voor een extra ver zorging in aanmerking komen. Zij be vat tevens goederen, die gedurende een indruk, die spoedig weer verdwijnt. Maken wij datzelfde ongeluk mede, zijn wij er ooggetuige van, dan zullen we het ons tot onzen dood herinneren en telkens en telkens weer erover spreken. Hieruit kan men den invloed afleiden, die van de film uitgaat, die op zicht bare, geraffineerde wijze de gebeurte nissen vertoont met de bedoeling om indruk te maken. En als men dan be denkt, dat b.v. in één week in de ge-- heele wereld 300 millioen menschen de bioscoop bezoeken en dat in Amsterdam op 1 dag gemiddeld 30.000 bioscoop bezoekers geteld worden, dan kan men zich een denkbeeld vormen van de ge weldige macht van het bioscoopbedrijf. De groote volksleiders zijn zich daar van zeer goed bewust. Lenin b.v. heeft eens gezegd: Geef mij 5 jaar de macht over de film en ik maak heel de wereld Communistisch. En dat zijn geen groote woorden. Ikzelf, aldus spr., heb ervaren, hoe de communistische film opstan dige gevoelens opwekt en een haat tegen alles wat kapitaal heet. De bios coopbezoeker kan aan die suggestie niet ontkomen. En als dat bij ont wikkelden het geval is, hoe moet het dan zijn bij onontwikkelden? Wat in Spanje geschied is, is grootendeels te wijten aan de film. Katholieken hebben daar op de gruwelijkste wijze hun eigen priesters vermoord, opgezweept door de films, die jarenlang door Rusland naar Spanje zijn gestuurd. Mussolini heeft te Rome een groot studio laten bouwen, overtuigd als hij is van de macht, die daarvan kan uitgaan. En in Oostenrijk zijn de Nationaal Socialisten allereerst afgevlogen op de bioscopen, omdat zij zeer goed weten, dat daardoor voor het grootste deel de mentaliteit van het volk wordt beïnvloed. De bioscoop kan dus een geweldige macht uitoefenen zoowel ten kwade als ten goede. Daarom ook mogen wij, Ka tholieken, het bioscoopvraagstuk niet naast ons neerleggen. Wij hebben den plicht, de bioscoop te gebruiken als propagandamiddel voor het goede en de slechte film te boycotten. Pius XI z.g. heeft aan het bioscoopvraagstuk een afzonderlijke encycliek gewijd en het voor den Katholiek een gewetensplicht genoemd om mede te werken aan de verheffing en veredeling van de film. En Pius XII heeft de Katholieke film actie het grootste apostolaat van dezen modernen tijd genoemd. Dergelijke fei ten spreken voor zichzelf. Hoe kunnen wij nu op de film invloed uitoefenen? Het antwoord op deze vraag is niet moeilijk te geven. In Nederland bestaat het bioscoop bezoekend publiek voor minstens 50 pCt uit Katholieken. Sommigen ramen dit percentage zelfs op 60-62 tot 65 pCt. De bioscoope*ploitanten moeten het dus van ONS hebben. Als morgen aan den dag alle Katholieken uit de bioscopen zouden wegblijven, zou men de bioscoop theaters wel grootendeels kunnen af- langeren tijd bewaard kunnen blijven. Het moeilijkste element in deze actie is het feit, dat de meesten nu eenmaal niet tot zulke veiligheidsmaatregelen willen overgaan voor zij het gevaar direct voor zich zien en wanneer na een tijd van spanningen de wolken weer wegdrijven dan zal men geneigd zijn om dien vooraad weer weg te werken. Hiermede zou het doel natuurlijk niet zijn bereikt. Noodzakelijk is hiervoor, dat de eenmaal aangelegde voorraad in stand wordt gehouden al is een regel matige verversching evenzoo noodzake lijk. Het is vooral daarom, dat de Ver eeniging voor nationale veiligheid op allen, die het belang van deze aange legenheid inzien, een beroep doet niet enkel óm deze gedachte eenmaal op gang te doen maken, maar vooral om in stand te houden. (Msb.) breken. Is het dan niet ongehoord, al dus spr., dat wij, Katholieken, op film gebied bijna niets te zeggen hebben. En zou men ons dan eigenlijk niet de grootste suneras mogen noemen, die op Goas aardbodem rondioopen, wijl we een toestand toelaten, die ten hemel scnreiend is, terwijl we de macht be zitten om er een eind aan te maken? Wij zijn goeierikken, aldus spr., die er ons bij neerleggen, dat men een loopje neemt met onze principes. En we be talen er zelfs nog voor op den koop toe! De bioscoopexploitant woont in een pracht-villa van het geld, dat hij ver dient met het door het slijk sleuren van ONZE principes. Als wij wilden, aldus spr., zouden wij heel het bioscoopbedrijf in Nederland in onze macht kunnen hebben. Wat vormt de kracht van de leiders der groote naties? Het feit, dat zij niet alleen staan, doch erop kunnen wijzen, dat zij een geweldige macht achter zich hebben, die den tegen stander angst inboezemt. Daarom schermt b.v. Mussolini voortdurend met de 8 millioen soldaten, die hij, als het moet, morgen tot zijn beschikking kan nebben. En als Hitier indertijd alleen Oostenrijk zou zijn binnengetrokken en niet had kunnen wijzen op de 30000 ge motoriseerde eenheden, die achter hem aankwamen, zou hij waarschijnlijk ver pulverd zijn geworden. Als ik ALLEEN naar den Bioscoopbond zou trekken, al dus spr., al ware het met nog zoo'n brutaal gezicht en m<Jt nog zoo'n bru talen mond, en daar met eischen voor den dag zou komen, dan zou men mij in 3 tellen buiten zetten. Maar als ik erop kan wijzen, dat achter mij 100.000 of 200.000 Katholieken staan, dan zal men mij op een meer dan behoorlijke manier ontvangen, omdat men bang is voor die macht. Door gemeenschappe lijke actie is ook op het terrein van de bioscoop ontzaglijk veel te be reiken. Dat zien wij in Amerika, waar het „Legioen van Eerbaarheid", waarin millioenen Katholieken vereenigd zijn, reeds zulk een grooten invloed op de filmvertooningen heeft verworven. Als in Nederland tienduizenden Katholieken zich bij onze actie aansluiten, zullen wij dat hier óók kunnen bereiken. Nu moet men niet zeggen: „Ik ga toch nooit naar een bioscoop. Waarom moet ik dan met die actie meedoen?" Ook Piüs XI z.g. ging niet alle avonden naar een bioscoopvoorstelling en ikzelf evenmin, aldus spr. Doch dat ontslaat' niet van de verplichting om deze beweging tot redding van de maatschappij te steu nen. Zelfs een 80-jarige, die zijn leun stoel niet meer verlaten kan, behoort lid te worden van de filmactie. Zijn moreele steun is een heerlijk apostolaat, dat hem Gods zegen verzekert. Ik hoop danook, aldus spr., dat óók hier velen, hetzij als lid, hetzij als propagandist, onze beweging zullen steunen. Ook hier zal men evengoed als elders op die manier veel kunnen bereiken. Men ver- gete niet, dat men achter zich heeft dq

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 1