K e r i e u w s Lichten op Hooawatorgetij 10.000 BABY'S, Gebedsactie S.P.L Burgerlijke Standen N Zilveren Pastoorsjubileum te Hengstdijk Maandag jl. is het zilveren pastoors jubileum van den Zeereerw. heer E. E de Kerf op luisterrijke wijze herdacht Het dorp was feestelijk versierd en ver schillende fraaie eerepoorten waren aangebracht. Onder overgroote belangstelling droeg de jubilaris om 10 uur een plechtige H. Mis op, met assistentie van den Hoog- eerw. heer Deken de Meulemeester en den Zeereerw. heer pastoor J. Staal. De feestpredicatie werd gehouden door Deken de Meulemeester Na afloop van de H Mis heeft oud burgemeester van Esbroeck den jubi laris aan de pastorie namens de paro chianen geluk gewenscht. Hij bood uit naam van de parochie een prachtig missaal met koperen standaard ten ge schenke aan. Kapelaan van Boxtel heeft daarna den jubilaris nog toegesproken, waarna hem nog een treffende kinderhuid^ werd gebracht. Pastoor de Kerf heeft ten slotte allen hartelijk bedankt en zijn parochianen een foto met bijschrift geschonken. R.-K. KERKDIENSTEN GROENENDIJK. Hü. Missen op Zondag om 7 uur, hall 9 en hall 11. Op werkdagen om 7, 7,30 en 8 uur. HULST (Zie pagina 2) SAS VAN GENT Zondag 26 Febr. 1ste Zondag van de Vasten; 4de Zondag van de maand; alg. H. Communie jongens. Reliquie H. Kruis. Vroegmis voor de parochie Hoogmis voor de Wed. Goethals In den namiddag om hall 3 het Lol Vandaag vóór de preek het gebed voor priesterroepingen. De maand Maart is de maand van den H. Jozef. Na iedere vastgestelde ge lezen H. Mis zal het gebed van den H. Jozef gebeden worden. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag zijn het de Quatertemperdagen, geboden vasten- en onthoudingsdagen. A.s. Woensdag, 1ste Woensdag van de maand, verg. van de H. Familie. A.s. Donderdag biechthooren voor de kinderen van het 4de, 5de, 6de en 7de leerjaar. A.s. Vrijdag, 1ste Vrijdag van de maand Woont in den H. Vastentijd veelvuldig, zoo mogelijk dagelijks de H. Mis bij; nadert dikwijls tot de heilige Tafel Gebruikt in den Vastentijd uw „Vastenboekje" Maandag 27 Febr. 7 uur de H Mis bij de Eerw. Zusters; 7,45 gez. H Mis uit dankbaarheid Dinsdag 28 Febr. 7 uur gel. H. Mis uit dankbaarheid; 7,45 gez. H. Mis voor dhr en mevr. Temmerman-van Acker. Woensdag 1 Maart 7 uur gel. H. Mis voor de overl. ouders van dhr en mevr. W. van Goethem-de Miliano; 7,45 gez H Mis voor mej. Emilie Martens Donderdag 2 Maart 7 uur gel. H Mis voor dhr Angelus Vervaet; 7,45 gez. H. Mis voor dhr Amand Stubbé In den namiddag biechthooren van 6-7 en om 7 uur de oef. van het H. Uur. Vrijdag 3 Maart; 1ste Vrijdag; 7 uur gez. H Mis voor mevr. Maria van Waes- van Acker; 7,45 gez. H Mis voor de overl ouders van dhr en mevr. Ch. L. Wauters In den namiddag om 7 uur het Lof. Zaterdag 4 Maart 7 uur gel. H Mis voor mevr. Anna Catharina Maria Schuurs-Waals; 7,45 gel. H. Mis voor mevr. Adolf van Loy-Willems In den namiddag van 6-8 uur biecht hooren en om 7 uur het Lof Zondag 5 Maart; 2de Zondag vaj. de Vasten; 1ste Zondag van de maand; alg. H. Communie voor de leden van den Bond van het H. Hart Reliquie van het H. Kruis. Vroegmis voor de parochie Hoogmis voor mevr. Ludovica v. de Weijer, echtg. van dhr Alph. van Voren Het gebed wordt verzocht voor die parochianen, die verzuimen hun gods dienstplichten te vervullen. SLUISKIL (Zie pagina 2) TER NTUZEN Zondags 7 uur, 8,30 uur en 10 uur HH Missen; 2 u 30 Lof. Op werkdagen de HH Missen ten 7 uur en kwart voor 8. WESTDORPE O. L. Vr. Visitatie. Eerste Zondag van den Vasten 26 Febr.-5 Maart Zondag 7 Gez. voor Constantinus van den Abeelen en overleden dochter, 10 Hoogmis voor de parochianen Maandag 7 Gez voor Erna de Smet, 7,30 Wek. Gez. voor Joanna de Ridder en overleden ouders Dinsdag 7 Wek. gez. voor een over ledene, 7,30 Gez voor Leonardus van Himschoot-Spuessens en overl. kinderen Woensdag 7 Gez. ter eere van O. L. Vrouw van Schreijboom, 7,30 Wek. gez. voor Emerence van Waes. Donderdag 7 Gez voor Joannes Aloys1 Verhaegen, 7,30 Gez voor Henricus Petrus Puylaert Vrijdag 6 Maand. gez. voor de lev. en overl. leden van den Bond v. h. H Hart 7 Gez voor Eduardus van Waes en Ju liana van Acker Zaterdag. 7 Gez. voor Clarisse Geerinckx (H. Theresiafonds)7,30 Wek. gez. voor Theophiel Daelman. Zondag 5 Maart. 7 Gez voor Amadeus de Moor, echtg. van Martha Goethals, 10 Hoogmis voor de parochianen Vandaag, vierde Zondag der maand, bijzondere Communiedag voor de ge huwde vrouwen, bijzonder voor de leden van den Vrouwenbond Vastenbul. Gebed om priesterroepin gen (Preces p. 22). Na de H. Mis relikwie van den H. Joseph, patroon der H Kerk Om 2 uur Lof met Lijdensmeditatie. Vóór de meditatie wordt het eerste deel van „Miserere" gezongen; na de medi tatie het tweede gedeelte (Zangb. p. 136) Patronaat voor jongens en meisjes op den gewonen tijd Woensdag, Vrijdag en Zaterdag zijn Quatertemperdagen, geboden vasten- en onthoudingsdagen. Maandag 27 Febr. om 7 uur alge- meene ledenvergadering van het Wit- Gele Kruis in het Jongenspatronaat, waarbij de nieuwe klankfilm „Zonne lied" vertoond wordt; om 3 uur draait de film voor de kinderen. Gratis toe gang. Gedurende de maand Maart zal na iedere gelezen H. Mis het gebed tot den H Joseph gebeden worden. Woensdag na de H Mis van half acht biechthooren voor de schoolkinderen der 3 hoogste klassen; Donderdag na de H. Mis voor de 3 laagste klassen. Voor de overige parochianen9 wordt er Donder dagmiddag biechtgehoord van 6-7 uur Vrijdag, eerste Vrijdag der maand, toegewijd aan het Godd. Hart van Jezus Denkt aan de H Comm. van Eer herstel en tracht de Novene der 9 achtereenvolgende Eerste Vrijdagen der maand te volbrengen. De HH Missen zijn om 6 en 7 uur. Na de HH Missen relikwie van het H Kruis Onder de H Mis van 7 uur alg. H. Communie der schoolkinderen, die allen plaats nemen aan den mannenkant 's Avonds om 6 uur Lof met Kruisweg Na het Lof het lied: O Jezu zoet Zaterdag om 6 uur Lof ter eere van O L. Vrouw van Schreijboom Biechthooren van 5-7 uur Na het Lof zangrepetitie der Maria- Congregatie Zondag, 5 Maart, eerste Zondag der maand, bijzondere Communiedag voor de gehuwde mannen en voor de leden van den Bond van het H Hart. Om 7 uur Bondsmis, waaronder ge nerale H Communie der leden. Daarna Tantum ergo, Benedictie en Bondslied. A.s. Zondag onder beide HH Missen collecte met open schaal voor den St. Pieterspenning. Ouders, laat vooral in den H Vasten tijd Uw kinderen trouw naar de H Mis gaan en spoort ze door woord en voor beeld aan veelvuldig te Communiceeren ZUIDDORPE Des Zondags: de Vroegmis om 7 uur de Hoogmis om 10 uur. Des middagsom 2 uur Lof met relikwie-zegening van <_>nze Lieve Vr. Om 2Vfe-5 uur meisjes- patronaat. Op de werkdagen: de H Mis om 7 uur Maandelijks wordt in de parochiekerk een gezongen H Mis opgedragen vooi ie levende en overleden leden van d< Broederschap van Onze Lieve Vrouv van Lourdes, gevestigd te Zuiddorpe. PROTESTANTSCHE KERKDIENSTEN PHILIPPINE Ned. Hervormde Gemeente Zondag Nm. 2,15 u Leesdienst SAS VAN GENT r I. Hervormde Gemeente. Zondag V.m. 9,30 u Ds W. Hermanidesvan Hulst werk o.a. het volgende: „Ik weet niet wat ik in dit boek, na zijn algemeene strekking, die het een apotolisch karakter verleent, 't meest moet bewonderen: den delicaten tact en grooten weemoed eener jonge moeder en weduwe, het charmante van fijne, vroegrijpe fransche kindertjes en hun bekoorlijk levensspel, zoo gauw volbloeid tot het edelste en heldhaftigste van het roomsche leven; de geestige bonhomie en 't comisch-liberale van den quasi gewichtigen oud-officier van gezond heid, die bij de eerste H. Mis van zijn pupil, eindelijk sedert den Krim-oorlog ietwat onhandig maar martiaal zijn „kerkgang doet" en de kleine guitige maar opgetogen Monique, in alles be halve kerkboekentaai bezweert, dat hij een „curé qui ait la manche large" zal gaan opzoeken. Ge ademt er de ijle scherpe berglucht der Baskische Pyre neeën, de onnoembare kalmeerende geur van deftige oude meubelen en behage- lijke interieurs, waar nog de aroom vani stoere geslachten en fijne zielen hangt; en in die stille atmospheer van oude landhuizen, leeft en lieft een heerlijk ras van menschen, wien 't heldhaftig^ van 't roomsche leven tot alledaagsch- heid werd. Ge volgt er de ontwikkeling van 't ranke, speelsche knaapje, met zijn even gevoileerd stemmetje, dat trillend-hooge hymnen de wijdsche ka thedraal injuicht en ver weg, verborgen in de Moeder Gods kapel, mama's hart smelten doet, een zucht van verliefde bewondering aan menig vrouwenhart ontlokt, als 't daarna, angstig ingepakt door moeder, zorgeloos en huppelend aan haar hand tusschen 't opgetogen publiek verdwijnt;tót hij, na har den strijd, op den dag zijner eerste H. Mis, aan het graf vin zijn engelachtige zusje, den kostelijken prijs voor zijn priesterschap, Moeder 't laatste offer vraagt en zegt, dat hij heengaat als Missionaris naar Alaska met zijn eeni- gen missiepost: „il faut.... qu ce mis sionaire la soit un Basque"; naar Alaska ,4e pays des grandes neiges". Kortgeleden verscheen van dit boek (tweede druk) eene goedkoope uitgave, £ie het binnen het bereik brengt van een breede kring van menschen, die het zullen kunnen waardeeren. Mogen velen zich aan de ontroerende schoonheid van dit kostelijk werkje stichten. S. QUO VADIS? (II) door W. C. Sickesz Uitg. Holdert Co., Amsterdam Prijs 30 ct Begin December verscheen bovenge noemd vervolg op het reeds in dit blad aangekondigde werkje van de hand van den heer W. C. Sickesz, oprichter en bestuurder der N.V. Hollandsch- Zwitsersche Chocoladefabriek „De Tjoklatfabriek", „Quo Vadis?" of „Dé weg naar ongekende welvaart". Zooals onzen lezers bekend, ontwierp de schrijver, zich baseerend op 's werelds overvloedigen rijkdom, een drietal plan nen, die aan de wereldmalaise en de werkloosheid een eind zouden maken, een kwestie, die de knapste economen tot dusverre nog niet vermochten op te lossen. Plan A. voorziet in een soort alge meene onteigening van bezit. Een huis, een schip etc. gaat na een bepaald aan tal jaren in eigendom over aan den Staat, die het vernietigt, aldus de nood zakelijkheid scheppend tot nieuwbouw en de daaruit voortvloeiende mogelijk heid voor werkgelegenheid, leverantie enz. enz. Volgens plan B. zal een z.g. welvaartcommissie den levenstoestand van de massa over de geheele linie moeten opvoeren, terwijl plan C. aan het overschot van werkloozen produc tieven arbeid wil brengen. Het thans verschenen tweede deel (vervolg) op deze brochure werkt de evengenoemde plannen nader uit en verduidelijkt ze met voorbeelden. Tevens bevat het een bestrijding van stelsels, die hetzelfde doel nastreven, doch, volgens den schrijver, zonder kans op succes. Wij laten de beoordeeling, in hoever schrijver's theorieën geheel of ten deele voor verwezenlijking vatbaar zijn, aan meer bevoegden over. De „massa" is tot zulk een oordeel uiteraard in competent. Interessant zijn schrijver's uiteen zettingen in tusschen ongetwijfeld en lofwaardig is zijn streven in hooge mate. In hoeverre men een experiment in de door hem aangegeven richting zal durven wagen, zal moeten worden af gewacht. S. door Dr. A. W. Ausems Uitg. „Het Spectrum" - Utrecht Ingen. f 2,75 Geb. f 3.75 Ieder weet hoe moeilijk het is dokters, advocaten, rechters en al diegenen die krachtens hun amtb gelegenheid heb ben een blik in het onbeschermde, in tieme leven van hun mede-mensen te slaan, wat men noemt „aan het praten" te krijgen. Een vaak aangeboren, later nog ontwikkelde voorzichtigheid en terughouding, stellen „een wacht aan hunne lippen". En toch, hoevelen die zich geroepen wanen hunervaringen en hun levensgang te boek te stellen, hebben veel en veel minder te vertellen dan deze, die de mensen bijstonden in hun lichamelijke en maatschappelijke moeilijkheden. Het is dan ook een heuglijk feit, dat in het najaar 1938 de memoires van den bekenden Utrechtsen gynaecoloog Dr. A. W. Ausems aan de openbaarheid konden worden prijs gegeven. Wanneer deze in wijde kring bekende geneesheer te spreken komt over zijn 10.000 BABY'S, (en slechts zijn be scheidenheid belette hem het^ware ge tal te noemen, dat nog heel wat hoger ligt) dan put hij uit een ervaring die wel allentwege zeldzaam zal zijn. Ausems is in het Utrechtse niet alleen, maar ver daarbuiten, het type van den va derlijken arts, van den vertrouwens man in de uiterst delicate aangelegen heden der gezinsvermeerdering. Hij vertelt in dit omvangrijke boek (onge veer 250 bladzijden tekst) willekeurige episodes uit zijn overvol en overdruk leven, en hij doet het met de bezonken heid van zijn jaren. Humor en tragiek werden door-een geschikt tot een bonte tuil, bont, zooals het leven zelf bont is, en zo waarachtig en ontdaan van franje als slechts een dokter het leven zien kan. Zo werd 10.000 BABY'S een boeiend, aangrijpend geschrift, dat niet alleen de 10.000 baby's die mede met zijn hulp veilig het levenslicht aan schouwden zal interesseren, maar ook de duizenden en duizenden die de uren van geboorte en kraambed hebben leren kennen als hoge, uiterst belangrijke en vaak zo schone toppen van de levens keten Ausems zou de levendige, strijdbare en steeds vóórt-willende figuur niet zijn die hij is, had hij de gelegenheid niet te baat genomen om over verschillende vraagstukken in verband met zijn be roep het licht te laten schijnen. Het boek werd dan ook meer dan een bundei herinneringen; het werd een uiterst belangrijk boek voor allen die de morele en physieke volksgezondheid beschou wen als eeh hoog en heilig goed. Het boek, gestoken in een zeer fraaie linnen band met een zonnig, fleurig stof-omslag van Karei Thole, bevat on der andere hoofdstukken over: vroed vrouw en arts; verloskundige en pa tiënte; de vaders en de moeders; van ongeweten leed; geboortebeperking; consultatie-bureaux; langs, de weg; het honorarium; trouwen, met (wie(n)?; bakers en verpleegsters; moeder, mis handel uw kindje toch niet; moeilijke bevallingen; kroostrijke moeders; be valling thuis?; of in het ziekenhuis?; meerlingen; etc. Wij hopen, dat mèt ons zeer velen zich aan den kostelijken inhoud van dit werk tegoed zullen doen. Begaafd pu blicist, als de schrijver is, heeft hij op zeldzaam gelukkige wijze in zijn lijvige bundel „Herinneringen en Overpein zingen" het aangename aan het nuttige weten te paren, zoodat men ze niet al leen met groot genoegen leest maar er ook veel, zeer veel leering uit kan trekken. Een pracht-geschenk voor de a.s. Boekenweek! S. DE DIETSCHE GEDACHTE. Inhoud van het Februari-nummer Een eeuw van onrecht door Prof. H. Burger; De taaltoestanden op de scholen te Brusel en omgeving (I). door P. Finné; Oerkrachten, door Mr. W. J. L. van Es; Dietsche Kroniek. (Ingezonden) „Dat de parochiale organisatie van S.P.L. overal moge groeien en bloeien", is de intentie voor de maand Maart voor de Gebedsactie vanwege het Pause lijk Liefdewerk van den H. Apostel Petrus voor de opleiding van inlandsche priesters in de missielanden In ongeveer 1000 parochies en open bare rectoraten van Nederland is een af deeling van S.P.L. opgericht, doch in ongeveer 400 parochies en rectoraten bestaat S.P.L. nog niet. Bidden wij derhalve tot God, dat Hij in zijn groote goedheid onze offers blijve aanvaarden en aan dit werk on der ons nog grootere uitbreiding en bloei zal geven: de missiegeest voor S.P.L. moet aangewakkerd worden in onze parochies, de parochianen moeten in veel grooter aantal gaan deelnemen aan de actie van S.P.L. om de missie landen eigen priesters uit eigen volk te verschaffen. Juist in deze tijden van allerwegen oplaaiend nationalisme blijkt zoo overduidelijk de dringende nood zakelijkheid van eigen priester voor ieder volk. Wanneer wij medewerken om de missielanden hun eigen priesters te geven, dan zal de goede God ook ons goede en heilige priesters schenken, tot heil van onze eigen zielen. Voor de opleiding van inlandsche priesters had onze Heilige Vader Pius XI z.g. zooveel groote zorgen: welnu geeft allen gehoor aan zijn meermalen iherhaalde oprooep om steun, wordt lid van S.P.L. en meldt U aan bij den eer waarden Heer Directeur van S.P.L. in Uw éigen parochie. De contributie be draagt slechts 50 cent per jaar of één cent per week. U kunt nog steeds deelnemen aan deze Gebedsactie en de intentielijst aanvragen bij Mgr. TH. M. P. BEKKERS, Nationaal Secretaris. Voorschoten, 24 Febr. 1939. SAS VAN GENT Loop der Bevolking, Week van 12 tot en met 18 Febr. 1939 Aangekomen. L. J. A. de Vries, fabr.arb. van Phi lippine A. M. Casier, zonder beroep van West- dorpe Vertrokken: P. C. van Vijven, bankwerker naar Willemstad (Curasao) WESTDORPE Loop der bevolking, Week van 16-23 Februari 1939 Ingekomen: C. M. Verhoeven, van Gent. Vertrokken: H. A. Brakman met gezin naar Axel Werkloosheid* Aantal werkloozen: 116 van 's avonds 25 Febr 18,uur 26 Febr 18,01 uur 27 Febr 18,03 uur 28 Febr 18,05 uur 1 Maart 18,07 uur 2 Maart 18,09 uur 3 Maart 18,11 uur tot 's morgens 6,26 6,24 6,22 6,19 6,17 6,15 6,13 uur uur uur uur uur uur uur TER NEUZEN 25 Febr vm. 5,13 u nm 5,40 u 26 Febr vm 5,55 u nm 6,27 u 27 Febr vm 6,46 u nm 7,25 u 28 Febr vm 7,52 u nm 8,42 u 1 Mrt vm 9,24 u nm 10,11 u 2 Mrt vm 10,53 u nm 11,24 u 3 Mrt vm u nm 0,01 u In vergelijking met Ter Neuzen is de tijd van hoogwater te VEERE 10 min. vroeger, te BORSSELe 20 min. vroeger, te HOOFDPLAAT 20 min. vroeger, te BRES KENS 35 min. vroeger, te VLIS- SINGEN 45 min. vroeger, te WEST- KAP ELLE 1,15 uur vroeger, te DE WIELINGEN 1,15 uur vroeger, te COLIJNSPLAAT 15 min. lateer, te HOEDEKENSKERKE 20 min. later, te BROUWERSHAVEN 30 min. later, tf ZIERIKZEE 30 min. later, HANS WEERT 40 min. later, te WALJ OORDEN 50 min. later, te GOESSCH SAS 1,10 uur later, te WEMELDIN 1,15 uur later, te BERGEN OP Zr 1,20 uur later, te BATH 1,30 to THOLEN 1,30 uur later, uur later, ANTWERPEN later.

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 4