alles No 4È3B Vrij da tg 24*Februari 1933 53ste Jaargang Nieuwsblad voor Oost Zoouwsch-Vlaanderen Verschijnt eiken Vrijdag InaBrf ci. a i Ifoor do Vrouwon Rapport betreffende over neming der landbouw-Grisis- maatregelen door de bedrijfsgenooten Rast, te midden der woeste baren. Dubbel sparen! Wat mankeert er aan onze verlichting Verdoovende middelen tegen rheumatische pijnen. DE ZEEU1S0HE KOERIER Bevat het voornaamste nieuws uit de Provincie, Binnen- en Buitenland, Wetenswaardigheden voor de Huisvrouw, Kerknieuws, Burgerlijke Standen, Hoog- en Laagwatergetij, Lichten op, Anecdoten enz. enz. Abonnementsprijs voor Oost Z.-Vlaanderen f 1.50 p. j. of 15 ct. per maand. Franco p. p. f 1,75 p. j. Abonné's ontvangen gratis ons Algemeen Advertentieblad voor O. Z.-Vlaanderen en kunnen zich door bijbetaling van slechts 50 ct. p. j. tevens abonneeren op het officieel Raadsverslag van Sas van Gent. Zetel: SAS VAN GENT. TELEF. 15 (doorverb.) POSTREKENING 52419 De Persil-producten bieden U een leuke nieuwigheid; De Persil-produclen helpen Sparen in deez' duren lijd. leder pakje heefl een zegel Spaar en plak die zegels ópM Een verzamelkaart, die vól is. Heeft de waarde van een pop! HENCO Wie Persil gebruikt, spaart dubbel. Tot heil van haar huishoud-kas: Zij spaart geld èn door de zegels, En door kosten van de wasch. C1D. Door voor alles wat gewasschen moet worden Persil te nemen, spaart U nu dubbel, want Persil is allerzuinigst in het gebruik en bespaart U een heele hoop werk, tijd en moeite. Bovendien kunt U, door de spaar- zegels, welke zich thans op Persil en de andere Persil-produjcten Henco, Ata, iMi en Sil bevinden, te verzamelen en op te plakken op een verzamelkaart, welke bij iederen winkelier gratis te krijgen is, contant geld sparen. Een geheel volgeplakte verzamelkaart kunt bij Uw winkelier inwisselen en U ont vangt daarvoor van hem een gulden! Dus, Dames, gebruikt regelmatig de Persil-producten dan spaart U dubbel (24) zijn geheel aan toe, verdun bloem en boter met deze vloeistof onder voort durend roeren, doe de tomatenpurée er bij en laat alles te zamen een minuut of tien zachtjes doorkoken. Presenteer de saus afzonderlijk bij de witte boonen Schelvischschotel 2 schelvisschen, 50 G. boter, 100 Gr. geraspte kaas, 25 Gr. bloem, 1 uitje, een eetlepel peterselie, 2 theelepels Maggi's Aroma, beschuitkruim of paneermeel, l/\ L. melk. Kook de schelvisch gaar in kokend water met wat zout, het uitje en de peterselie. Schik de stukken visch, van graat ontdaan, in een vuurvast scho teltje. Maak een saus, door roerende de boter met de bloem te verwarmen en er daarna langzaam steeds roerende de O— Wat geeft het, of men tevreden is met de verlichting binnenshuis, op het kantoor of in de werkplaats, wanneer dit voldoende en schadelijk voor de oogen blijkt te zijn? Het heet, dat de struisvogel zijn kop in het zand steekt als er gevaar dreigt, opdat zijn vijanden hem niet zien! Struisvogelpolitiek is het, om genoegen te nemen met een onvoldoende verlich ting en zich te verbeelden, dat dit geen schadelijken invloed heeft op het werk en op de gezondheid, zoolang het mo gelijk is om te zien. Hoe hemelsbreed is evenwel het ver schil tusschen zien en goed zien! Wie zou nog treuzelen met de fouten van het licht, waarbij men avond aan avond zit te werken, flink onder de oogen te zien en radicaal te verbeteren, als ieder een er goed van doordrongen was hoe groot de directe en indirecte nadeelen zijn van een onvoldoende verlichting? Laat men vooral letten op de volgen de belangrijke punten: Is de sterkte van het licht op iedere plaats, waar de oogen ingespannen worden door hoofd- of handenarbeid voldoende voor rustig en duidelijk zien? Een onderzoek met den Weston- lichtmeter zal hierop het juiste ant woord geven. Uw installateur kan hier bij behulpzaam zijn en zal gaarne overal waar het noodig is, in kantoren en fabrieken, maar ook in Uw woning, een lichtmeting verrichten. Hoe sterker het licht, des te beter zijn de arbeids prestaties en des te meer zijn onze oogen ermee gebaat. Is het licht storend bij den arbeid? Een naakte gloeilamp in een te klei nen reflector, een verkeerd opgesteld ornament of hinderlijke lichtweer- o— Op 14 dezer is bij de Algemeene Landsdrukkerij verschenen een rapport betreffende overneming der landbouw crisismaatregelen door de bedrijfsge nooten. Over het ontstaan van dit rap port vernemen wij van bevoegde zijde het volgende: Toen in April van het vorig jaar de dagelij ksche besturen der drie centrale landbouw-organisaties (het Kon. Ned. Landbouw-Comité, de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond en de Christ. Boeren- en Tuindersbond in Neder land) bij den Minister van Economische Zaken op audiëntie waren, is o.a. de wenschelijkheid besproken, de nog steeds noodzakelijke maatregelen voor het landbouwbedrijf meer in handen te leggen van het bedrijf zelf. Bij die ge legenheid hebben deze organisaties zich bereid verklaard daarover met het «College van Regeeringscommissarissen •in overleg te treden. Ten einde eenige algemeene richtlijnen op te stellen, welke bij de overneming van de ver schillende regelingen zouden kunnen dienen, werd een kleine commissie ge vormd, bestaande uit twee leden van het College (den voorzitter, mr dr. A. A. van Rhijn, en den onder-voorzitter ir. S. L. Lpuwes) en twee vertegenwoor digers van elk der drie organisaties (ir. T. P. Huisman en de heer N. H. Blink voor het Landbouw-Comité, de heer H '^yter en mr. H. van Haastert voor den .N.B.T.B. en de heer Chr. van den euvel en mr. W. Rip voor den C.B.T.B) ze commissie heeft na een aantal ••rekingen een rapport opgesteld \an het College en de dagelijksche n der drie centrale Landbouw- es voorgelegd. In een ge- .3 vergadering is daarop port den Minister aan. kaatsingen op glanzende oppervlakken, verhinderen het rustig en duidelijk zien en zijn daarom schadelijk voor de oogen. Een goede opstelling van de lichtbron, een juiste keuze van reflec toren, die de lamp afschermen, de toe passing van een diffusor om het licht te verstrooien, zijn voor een goede ver lichting van niet minder oelang dan een voldoende lichtsterkte. Is de verlichting wel voldoende ge lijkmatig? Een plaatselijke verlichting van de schrijftafel of de werkbank is uitste kend, maar ook de omgeving moet hel der verlicht zijn. Het is zeer vermoeiend voor de oogen om zich voortdurend op een andere helderheid te moeten in stellen. Is Uw werktafel vrij van hinderlijke slagschaduwen Schaduwen, die op het werk vallen zijn niet alleen onrustig, maar nood zaken het oog ook om zich afwisselend op licht en donker in te stellen, waar door een duidelijke waarneming, zoowel binnen als buiten den schaduwkring onmogelijk wordt. Gebruikt U betrouwbare gloeilampen? Goede gloeilampen van een bekend fabrikaat, zooals de Philips „Bi-Arlita" lampen geven meer licht voor minder stroom, hetgeen door het stempel op die lampen wordt gegarandeerd. Wie een verlichting wenscht, die al thans aan redelijke ei^bhen voldoet, dient zich ernstig bezig te houden met bovengestelde vragen, zoowel terwille van zijn arbeidsprestaties als ter be scherming van het gezichtsvermogen het kostbaarste en teerste zintuig, dat! wij bezitten. te bieden met het verzoek dit te publi- ceeren, opdat de betrokken groepen op het gebied vqn landbouw, handel en nijverheid zich over de daarin als proe ve neergelegde richtlijnen zullen kun nen uitspreken. Daar het den Minister van Econo mische Zaken gewenscht leek, dat de publieke opinie zich over dit rapport zal kunnen uiten, heeft deze aan dezen wensch voldaan en zich tevens tot der Economischen Raad gewend met het verzoek, hem na overleg met den Nij- verheidsraad en den Middenstandsraac advies uit te brengen. Intusschen zal het College van Regeeringscommissaris sen besprekingen houden met den In dustrie- en Handelsraad voor Land- er. Tuinbouw. Deze besprekingen zullen niet zoozeer gaan over de wijze, waarop handel en nijverheid zullen kunnen worden ingeschakeld welke kwestie het rapport geheel in het midden laat en die beter later voor elke regeling afzonderlijk zal kunnen worden bezien doch meer over de algemeene be ginselen van de overneming. Het ligt in de bedoeling van den Mi nister, dat het College over eenigen tijc overleg zal plegen inzake de overneming van bepaalde regelingen. In dit overleg dat dus telkens over onderdeelen van de landbouw-crisismaatregelen zal han delen, zullen dan mede de organisatie? worden betrokken, die zoowel aan de zijde van den landbouw als aan die van handel en nijverheid op dat speciale gebied haar belangen hebben. Over den inhoud van het rapport hopen wij in ons volgend nummer na dere bijzonderheden te wermelden. De slechte eigenschap Onderwijzer: Karei de Groote had naast zijn goede ook slechte eigen schappen, wie kan er een noen.en? Leerling: Hij bouwde scholen, mees ter! Al te voorkomend Inbreker: Wat wou jij hier? Bange heer des huizes: Ikik wouje helpen inpakken! Zij zijn min of meer gevaarlijk lapwerk en het resultaat is slechts tijdelijk. Bovendien is een rheumatieklijder, door de bij rheumatische aandoeningen op tredende storing in de huidfunctie, bij zonder gevoelig voor tocht en kou, waar door ook na het minste tochtje de pijnen weer zullen beginnen. U moet ook niet de pijn bestrijden, maar de oorzaak hiervan, die ligt in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Ge moet het kwaad met de wortels uitroeien. Wat ge noodig hebt is een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts, dat lever, nieren en ingewanden aanspoort tot krachtige, regelmatige werking, waar door het schadelijke urinezuur, dat Uw pijnen veroorzaakt, zal worden verwij derd. En als U de Kruschen-gewoonte trouw blijft, zullen Uw pijnen geleidelijk verdwijnen, om nooit meer terug te komen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak) (39) Tweemaal daags in de groote, wat minder vaak in de kleine steden en dorpen ontvangen wij de nieuwsbladen in onzen bus. Met één oogopslag weten wij, waar op dat moment onze groote politieke figuren zich bevinden, hoe een auto te water geraakt is, dat ergens ge knoeid is met iemands effecten, dat een onbewaakte overweg weer slachtoffers geëischt heeft, koersen, die al weer „oud" zijn. Wij haasten ons om zoo snel mogelijk al dat nieuws te bevatten en vergeten, dat het ons eigenlijk niets kan schelen, dat A met het geld van B gespeculeerd heeft met noodlottige ge volgen, dat mejuffrouw C een hersen schudding heeft, waar een Fransche minister de lunch gebruikt heeft. Wij zouden niet minder gelukkig zijn als wij van al die woeligheid van een stuk of drie, vier werelddeelen minder of niets wisten, maar toch moeten wij nu een maal de gebeurtenissen volgen en het is noodig, dat de courant deze onrust in onze huiskamer brengt. Doch „our home is our castle!" Wij moeten er wel van de onrust hooren, doch dan verlangen wij van ons huis, dat het ons de rust geeft, die ons al die onrust doet verdragen. En bij die rust hooren mooie muziek, mooie boeken en mooie tijdschriften, die ons naar vorm en inhoud bekoren en ons leeren de rust te herwinnen, die wij bij de toenemende onrust van de wereld zoo noodig hebben. Niet die tijd schriften, die wij hier en in het buiten land zoo veelvuldig kennen, gedrukt op slecht papier, met vlekkerige illustratief en vertaalde artikelen in een schreeu wend omslag om de aandacht te trek ken en sensatie te maken, maar een wat inhoud en uiterlijk betreft verzorgd tijdschrift, waarbij wij b.v. denken aan een maandblad als DE VROUW EN HAAR HUIS e.d. Reeds het goed verzorgde uiterlijk, het kalme, voorname cachet van dit uitstekende tijdschrift en de goed ver zorgde artikelen en illustraties geven dat veilige gevoel van in een goede haven te zijn binnengeloopen. Want is deze tijd, die voor velen wel zeer beslist te veel zenuwspanning brengt, kan de vrouw met een werkelijk „haar huis" een rust en een gezondheid geven, die met vele drankjes en vele versterkende middelen en dure reizen niet te krijgen is. (64) Wat eten we eiken dag? ZONDAG Champignonsoep, gevulde kalfsborst, lof, aardappelen, appelmoes MAANDAG Koud vleesch, gestoofde uien, aard appelen, fruit DINSDAG. Gehakt, savoye kool, aardappelen, wentelteefjes WOENSDAG Gesneden ham, witte boonen met tomatensaus, gestoofde knolselderij, fruit. DONDERDAG Runderrolletjes, gestoofde bieten, aardappelen, rijst met pruimen. VRIJDAG Tomatensoep, schelvischschotel, an- dijvie-sla, aardappelen. ZATERDAG Gekookte worst, stamppot van zuur kool en aardappelen, fruit Witte boonen met tomatensaus 500 G. (1 pond) witte, boonen, 1 blikje tomatenpurée, 2 Maggi's Bouillonblok jes, 1 uitje, i/2 L- vloeistof (bv. boonen- nat en selderij water), 40 G. tarwebloem, 50 G. boter Kook de witte boonen ?n het week- water gaar, maak dan de saus, door boter en bloem al roerende te ver warmen, los de Maggi's Bouillonblokjes in de vloeistof op, voeg er het uitje in

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 1