PRESTO PROBAAT VOOR WAS EN VAAT Boekenweek Crisis-maatregelen DIE HOEST is morgen over Laiflpénparade met lichtinspectie. PRESTO ZEEPPOEDER SLECHTS 5ct. PER PAK FEU ILLETON De Vondelinge Verslagen AKKER'S TteXstèsikte Er zijn vele factoren, waarmede re kening gehouden dient te worden bij dt verlichting van onze woning. Ieder ver trek stelt weer andere eischen; in hei eene geval zal men de voorkeur geven aan gedempt en rustig licht, b.v. in een slaapkamer, terwijl daarentegen voor dt keuken een heldere verlichting te ver kiezen is. Juist om eenige controle te kunnen uitoefenen op de verlichting, die in een bepaald geval gewenscht is, hebben de Philips Fabrieken dit probleem syste matisch aangepakt door eenerzij ds iedere lamp te voorzien van een betrouwbare stempeling, die aangeeft hoeveel licht de lamp uitstraalt (gemeten in DEKA- LUMEN, de nieuwe lichtmaat) eri ander zijds door het mogelijk te maken de helderheid van het licht ter plaatse te controleeren. Zoowel door decalumenstempeling van de Philips „Bi-Arlita" lampen als doori invoering van den „Weston"-lichtmeter, heeft men nu voor elk lokaal en iedere werkzaamheid een basis gekregen voor een goede verlichting. De decalumen is een betrouwbare maat voor de hoeveelheid licht, die een lamp in totaal uitstraalt en niet, zoo als de kaars, een grootheid, die van allerlei bijkomstige omstandigheden af hankelijk is. Als men een Philips lamp koopt weet men dus hoeveel licht hier mede in ruil voor den gebruikten elec- trischen stroom verkregen wordt. Vaak is het evenwel lastig om te beoordeelen hoeveel licht er in een bepaald vertrek noodig is, om goed te kunnen zien zonder abnormale inspanning van de oogen dan moet de Weston-licht- meter geraadpleegd worden Deze Weston-lichtmeter is een handig instrumentje, wetenschappelijk ge construeerd met behulp van een foto- electrische cel het wonderapparaatje, dat even gevoelig op iedere lichtstraal reageert als het oog waarmede op iedere willekeurige plaats de sterkte van het licht gemeten kan worden. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijk .nstrumentje te kostbaar is om zelf aan ,e schaffen; bovendien is een enkele ichtmeting voor langen tijd voldoende. j]lke installateur is evenwel in het be nt van dezen Weston-lichtmeter en is jereid om bij ieder, die dit wenscht .liermede een lichtmeting te verrichten Wie dit vernuftige instrument zelf ter nand neemt, kan zien hoe de wijzer er /an automatisch aangeeft hoeveel licht 3r op een bepaalde plaats aanwezig is aoe meer licht, des te verder slaat de wijzer uit. Op de schaal staan verder eenige gegevens die aangeven, hoeveel licht voor een bepaalde werkzaamheid minstens noodig is om goed te kunnen zien. Wie gewend is om in een luien 3toel bij den haard de krant te lezen ian b.v. met het instrumentje contro leren of het licht hiervoor wel vol doende is. En dan blijkt het in de neeste gevallen nog treurig gesteld te ;ijn met de begrippen betreffende vol doende licht! Het spreekt vanzelf, dat daar, waar onvoldoende licht is, meer of sterker ampen aangebracht moeten worden \an de hand van zijn lichtinspectie zal ie installateur U dan ook voorrekenen hoeveel decalumen licht in de vertrek ken van Uw woning moeten zijn om aan de minimum eischen te voldoen eischen, die niet gesteld worden door sen of anderen professor in de ver- lichtingskunde, maar alleen en uit sluitend door Uw eigen oogen. Dit moet men steeds bedenken. Niemand kan voor korter of langer tijd bij onvol doende licht ingespannen zien zonder daarvan de schadelijke gevolgen te ondervinden, die zich uiten in abnor male vermoeidheid en onherstelbare ooggebreken. Wie dit wil vermijden, doet verstandig gebruik te maken van de gratis service die hem geboden wordt en tot slot daar van een groote lampenparade in zijn woning te houden met een speciale de- calumen-inspectie. DE LEIPZIGER VOORJAARS-MESSE. Zooals reeds medegedeeld, zullen op de in het begin van Maart te houden Leipziger Messe behalve de inzendingen van de Duitsche industrie ook buiten- landsche producten in groote verschei denheid aanwezig zijn. Ons bepalend tot de collectieve tentoonstellingen uit den vreemde, kunnen wij thans melding maken van de navolgende bijzonder heden Egytpe zal katoen tentoonstellen, als grondstof en tot goederen verwerkt. Uit Algarië zijn zuidvruchten, conserven, wijnen, olijfolie, planten vezels, tapijten, bijouterieën, enz. te verwachten. België zal het verkeer over de haven van Ant werpen propageeren, terwijl ook het Departement van handel vertegenwoor digd zal zijn. Bulgarije exposeert land bouwproducten, grondstoffen en voort brengselen van de zeer ontwikkelde volkskunst. De Braziliaansche groep zal o.a. exportartikelen als koffie, tabak, vruchten en caoutchouc omvatten. Cey lon komt voor de tweede maal en wel met graphiet, specerijen, vooral kaneel plantenolie en uit cocosnoot verkregen producten. Van Griekenland zijn linnen tapijten, borduurwerk, ceramische voor werpen, vruchten e.a. te vermelden Italië heeft industrieele producten, le vensmiddelen en ruwe materialen aan gekondigd. Japan zal doen zien, wat de nijverheid aldaar voortbrengt en ook de Japansche Staatsspoorwegen zullen tot de deelnemers behooren. Zeer groot wordt de expositie van Yoego-Slavië met artikelen van kunstnijverheid grondstoffen en producten van den land bouw. Letland neemt voor het eerst aan de Leipziger Messe deel en is voorne mens, aldaar zaden, brandewijn, vlas: hout, voedings- en genotmiddelen zooals b.v. kaas en conserven, verder been- derenmeel, huiden en gipsplaten te ex- poseeren. Madeira beoogt, evenals vroe ger, de bevordering van het toerisme maar zal daarnaast ook wijnen en bor (24) Naar het Engelsch van MAY CROMMELIN 20) Daar kwamen de zwarte romp, de rookende schoorsteen en de roode zeilen van de boot in het gezicht; zij door kliefde het spattende schuim der spe lende golven. Toen zij nader kwam, ont dekte Angela's scherpe blik van verre een vreemde gestalte en haar hart klop te onstuimig.Ach! het was een vrouw, gelijk zij weldra bemerkte, en na deze teleurstelling keek zij met minder belangstelling naar het aanleggen der stoomboot. Doch wat beteekende dat? De matrozen, die Angela kenden en ge woon waren, om haar daar te zien staan zij kwam nooit nader om naar tijding te vragen, want dit ware vergeefsche moeite geweest wezen op haar. De vreemde groote dame in nieuwmodische zwarte kleeding, werd aan land gezet en kwam langzaam, maar met vasten tred van den weg afwijkend, op het meisjes toe. Angela was niet weinig verbaasd. Zi, wist niet met welk een gretig verlangen de groote oogen der vreemde sinds bijna een uur lang op het steeds grooter wor dende ettand gevestigd waren geweest en hoe zij, zoo dicht bij de uitvoering van een haastig ontworpen wraakplan, flik kerden en gloeiden, toen de matrozen haar op het vragend herhalen van een naam „Engeltje Smit", op het meisjes aan het strand wezen. Mrs Bracegirdle had den naam in haar geheugen be waard met al de bijzonderheden, die zij den armen Harry Vane had ontlokt. Thans naderde de dame. Zij droeg een zwarten hoed, een zwart zijden kleed en een reismantel; alles zeer eenvoudig, maar fijn. De vreemde bleef staan en zeide eenigszins haperende: Ik ben een Engelsche ik zou Engeltje Smit willen spreken! duurwerken aanbieden. De omvangrijke tentoonstelling van Nederland en Ko loniën is reeds van vorige gelegenheden bekend. Door Tsjecho-Slowakije wordt van regeeringswege een collectieve ten toonstelling ingericht. De Zuid-Afri- kaansche Unie zal wol en katoen in zonden. Uit de bij het internationale Wolcomité aangesloten landen zal een, groot aantal firma's gezamenlijk ten toonstellen. Bovendien hebben zich voor verschillende branches afzonderlijke deelnemers aangemeld uit de hier ge noemde en andere staten Muziekschool voor Terneuzen en omstreken Onder leiding van de Directrice, Mevr. A. W. 't Gilde-van Staveren, werd Maandag jl. in de zich hiervoor uit stekend leenende, intieme zaal van het Luxor-Theater te Terneuzen de j aar lijksche leerlingen-voordrachtavond van de Terneuzensche Muziekschool gegeven De heer A. Littooy, sprekende namens de Commissie van Toezicht, opende de avond met een kort welkomstwoord tot de talrijk opgekomen genoodigden. Hij maakte gewag van enkele wijzigingen in de samenstelling der Commissie van Toezicht en deelde voorts o.a. mede, dat het gezien de verblijdende belang stelling in de bedoeling ligt, ten ver volge inplaats van één twee voordrachtavonden te geven, een mede- deeling, die met applaus werd begroet. Dan volgde de muzikale opening met kamermuziek voor een strijk-ensemble met piano en orgel, dat Opus 4 nr V van A. Corelli op alleszins verdienste lijke wijze ten gehoore bracht, een ge lukkige inzet, die blijkens het ap plaus door de aanwezigen zeer ge waardeerd werd. Successievelijk hebben zich daarna, vóór de pauze, leerlingen uit de voor bereidingsklas en van het eerste en tweede leerjaar in viool-, piano-, harmonium- en zangnummertjes (no ten- en koorzang) doen hooren, zoodat het auditorium ruimschoots gelegenheid kreeg, de resultaten van het onderwijs te beoordeelen, waarbij de algemeene indruk niet anders dan zeer bevredigend geweest kan zijn. Na de pauze kwam het Kamermuziek- ensemble weer het eerst aan net woord en bracht in behoorlijk lamenspel een viertal kleinere nummertjes (o.a Moment Musical van Schubert) met muzikaal sentiment ten gehoore. Verder werd dit tweede gedeelte van den avond gevuld met piano- en vioolvoordrachten alsmede samenzang van leerlingen uit de hoogere leerjaren, wier praestaties in velerlei opzicht te loven vielen, zij het dan, dat de keuze der nummers aan het technisch kunnen der executanten o.i soms wel eens iets te hooge eischen stelde. Dit laatste gold niet voor mejuffr Josée van Puyvelde (6e leerjaar), die door een gave vertolking van „Kerst vertellingen" van Jef Vermeiren en van de Polonaise in A. dur van Chopin (die het waardig sluitstuk vormde van den avond) blijk gaf, over benijdenswaardi ge muzikale gaven te beschikken en die ook te kunnen demonstreeren. Het spontaan applaus, dat haar te beurt viel, was danook alleszins verdiend, en de hulde, haar „achter de schermen" gebracht voor haar keurig accompagne ment van tal van nummer van de an dere leerlingen, niet minder. Voor de reputatie van de school was het een goede avond, waarop de direc trice alsook de heer V. de Bo (leeraar in orgel en piano) met voldoening mogen terugzien. Mevr. 't Gilde ontving bloemen, de heer de Bo een geschenk. Dat is mijn naam. Ik ken ook een weinig Engelsch, luidde het verbaasde, schuchtere antwoord. De dame sloeg hare handen met een lichten uitroep en een gebaar van ver rassing ineen, en zag het meisje, dat in toenemende verlegenheid rood en bleek werd, uitvorschend aan. Deze oogendit gelaat! Ja, ja! riep zij. Meisje, ik heb een verre reis ge maakt om u te vinden. Ik hoorde van u. Zeg mij, gij zijt hier niet geboren? Gij behoort niet onder deze visschers thuis? Op deze haastige vragen antwoordde Angela even haastig: Neen, neen! Ik werd op zee gevonden, op het wrak eener brik. Men vermoedt, dat ik eene En gelsche ben Dat wist ik wel! riep de vreemde met een scherpe, doordringende stem. Zeg mij, kind, hebt gij er nooit aan gedacht, dat uwe ouders nog in leven konden zijn en u door de geheele wereld zoeken, en hopen, ach! vergeefs hopen, u te vinden en gij misschien verre van hier nog eene moeder kunt hebben? Angela was geheel verbijsterd; zij moest zich eerst eenigszins herstellen Ambachtsschool Terneuzen Op Woensdagmiddag 15 Febr. werd irf de Ambachtsschool te Terneuzen een openbare les gehouden, die zich in een zeer druk bezoek van de zijde der ouders van leerlingen en toekomstige leerlingen mocht verheugen. Duidelijk is gebleken, dat deze gelegenheid, om de jongens aan het werk te zien, door de ouders zeer wordt gewaardeerd. Van de ge legenheid, om met de leraren over de vorderingen en het gedrag te spreken, werd een ruim gebruik gemaakt. Vele nieuwe leerlingen werden inge schreven, waarbij het de aandacht trekt, dat het metaalvak bijzonder in de belangstelling van de jongens staat. Hoewel de moderne tijd voor dit vak een ruimere werkgelegenheid heeft ge schapen, wil het ons voorkomen, dat een meer evenredige verdeling over de verschillende vakken, niet alleen voor de a.s. vaklieden, doch ook voor de in dustrie gunstiger zal zijn. De inschrijving van leerlingen is tot en met 28 Febr. a.s. opengesteld, terwijl voor alle vakken nog plaats op de school is. „De Bruinvisch" Gisterenavond hield de Sassche Zwem- en Poloclub „De Bruinvisch" haar algemeene (jaar-) vergadering in hotel „Rotterdam" te Sas van Gent onder presidium van Dr. J. A. de Bas. In zijn openings-, tevens welkomst woord moest de voorzitter constateeren, dat verschillende leden wegens griep verhinderd waren aanwezig te zijn. De notulen der vorige vergadering werden zonder op- of aanmerkingen ioedgekeurd. Een door een 12-tal leden ingezonden voorstel, om óók voor den voorzitter een 3-jarige zittingsperiode vast te stellen, werd met algemeene stemmen aange nomen. Het reglement werd conform gewijzigd. De voorzitter deelde mede, dat ver schillende prominente krachten wegens dienstplicht dezen zomer niet beschik baar zullen zijn. Met het oog hierop spoorde hij de overige leden aan, dubbel hun best te doen. Hierna werden de jaarverslagen van den secretaris en van de technische Commissie uitgebracht en onder dank aan de samenstellers goedgekeurd. Met groote voldoening kon in deze verslagen worden geconstateerd, dat in 1938 buitengewone sportieve successen moch ten worden geboekt. De Bruinvisch wist 5 van de 9 kampioenschappen op haar naam te brengen terwijl voor Polo, on geslagen, het eerste officieele kampioen schap werd veroverd. Uit het verslag van de penning- meesteresse bleek, dat de inkomsten i 334,48, de uitgaven f 445,93 hadden oedragen, latende derhalve een na- deelig saldo van f 111,45. Het kassaldo nedroeg desniettegenstaande f 362,12. De bestuursverkiezingen hadden tot resultaat, dat de aftredende bestuurs leden, de heeren Dr. J. A. de Bas (voor zitter), A. Fermont en M. L. Remery bij acclamatie werden herkozen evenals de leden der Technische Commissie, de heeren M. L. Remery, H. v d Steen en P. J. Stouthamer. Hierna werd even gepauzeerd om de Kascommissie (mejuffr. A. Vermandei en de heer W. Slock) gelegenheid te geven, de boeken en bescheiden van de penningmeesteresse na te zien. Na her opening der vergadering deelde de commissie mede, dat alles keurig in orde was bevonden, waarna aan de penningmeesteresse décharge werd ver leend. Bij de Rondvraag werd voorgesteld, aan het zieke lid, R. Claeyssens te Bergen op Zoom, een verrassing te zen den benevens e.en kaart, geteekend door alle aanwezigen, om hem spoedig herstel te wenschen. Om 9 uur 30 volgde dan de sluiting van het officieele gedeelte, zoodat de agenda in een record-tijd was afge werkt. Het verdere gedeelte van den avond werd in gezellig samenzijn doorgebracht, waarbij een tombola als steeds niet weinig de stemming verhoogde. Dokter J. Puylaert zorgde bovendien voor een buitengewone verrassing door aan de club een prachtige duikpop over te dragen als huldeblijk voor de door het lid H. Uytterhoeven verrichte red ding van Mevr. Puylaert De voorzitter dankte dokter Puylaert voor dit prachtige geschenk en zeide te hopen, dat de vereeniging er lang plei- zier van zou mogen hebben en de leden erdoor geïnspireerd zouden mogen wor den om ook het reddend zwemmen ernstig te beoefenen. eer zij die verrassende, zoo snel uitge sproken vragen kon bevatten. Eensklaps echter schoot er als een lichtstraal uit hare oogen en zij riep vol ontroering uit: Zijt gij mijne moeder? Een oogenblik aarzelde de vrouw. Zij staarde op het liefelijke, in angstige spanning vlammende aangezicht, op de armen en lippen, die tot omhelzen en kussen bereid waren, doch wendde het hoofd ter zijde, men zou bijna gezegd hebben uit afkeer, en antwoordde haastig: Neen, die ben ik niet! Nauwe lijks waren die woorden over hare lippen, of zij knarste met de tanden van toorn over zich zelve, want deze overwel digende opwelling van haat vernietigden het plan, dat zij gedurende haar geheele reis herwaarts zoo zorgvuldig ontworpen had. Hoe dwaas, dat zij in het laatste oogenblik hare rol ontrouw werd! En wat zou zij zeggen en doen? Haar hoofd duizelde, zij kon niet snel genoeg hare gedachten verzamelen, om dadelijk een gepaste opheldering te geven. Doch An gela bemerkte hier niets van en ant woordde: Dan moet mijne moeder dood zijn; want als zij van mij gehoord had, 25 Februari-4 Maart. (Zie aankondiging elders in dit blad). In deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor bonné's ter inzage. Verschenen zijn de volgende crisis- oublicatiën: 16 Febr. De Boterheffing Gevat Onderwijzer: Hoeveel haren heeft een paard? Wie deze vraag beantwoordt, krijgt geen andere vraag meer te be antwoorden! Piet: 1764869, meester! Meester: Hoe weet je dat? Piet: Ik hoef geen vraag meer te be antwoorden! mits Ge Uw kind vanavond nog AKKER's Abdijsiroop geeft. Gedu rende den nacht gaat de heilzame werking der kruiden door en maken zij de verkoudheid los. terwijl de hoeststillende kracht der „codeïne" zorgt, dat Uw kind rustig slaapt en niet wakker blijft door benauwende hoestprikkeling. De slijm komt los en de hoest verdwijnt, dat is de verrassende dubbele werking van Abdijsiroop, welke uit kruiden-ex tracten en „codeïne" bestaat. Zorgt dat JJ altijd Abdijsiroop in huis hebt. „Een lepel Abdijsiroop aan Uw kind vóór het naar schooi gaan, werkt als een „beschuttend schild". tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct„ f 1.50, f 2.40, f 4.20. Alom verkrijgbaar (1) (33) zou zij geen andere in hare plaats ge zonden hebben Miriam Bracegirdle greep die reddende gedachte met gretigheid aan. Gij hebt gelijk', zij is dood; het hart der dochtér heeft hier gesproken. Maar, Angela, gij gij kunt nog andere bloedverwanten heb ben. Wat zoudt gij zeggen, als uw vader nog leefde, en u sinds jaren gezocht had? Wellicht was de waarheid nog de beste hefboom. Ja, ja, als niet nog een der ouders leefde, zouden de eilandbewoners het meisje ten slotte niet medegeven! Het is een oude man, Angela, zoo zwak en ziek, dat hij niet zelf herwaarts kor komen. Maar gij zult volgaarne met rr mêdegaan; want hij verlangt zoo vu) naar zijn eenig kindj hij heeft u zor nig lief! Wilt gij niet, Angela? Het meisjes van Marken sloeg t groote bruine oogen op, alsof de hei zich voor haar had ontsloten en ha- een nieuw leven geopenbaard; zi1' te hare handen tegen haar bors zij was in het binnenste zoo overweldigd door de h de gevoelens, dat zij n- Mijn vader! En hij h

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 2