Een Grootsch Feest van den Middenstand. »St. Homobonus« herdenkt zijn zilveren bestaansjubileum en opent een imposant, nieuw vereenigingsgebouw te Rotterdam. Crisis-maatrepelen Door EEN Centrale Inkoop „St. Homobonus" :rerden geest No 4235 Vrijdag 17 Februari 1939 53sie Jaargang Nieuwsblad voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen Verschijnt olken Vrijdag Altijd rheumatische rugpijr Nu is zij beter en ziet er jaren jonger uit. bieden wij U steeds: NIEUWE SNUFJES RUIME SORTERING DEGELIJKE GOEDEREN aan uiterst lage prijzen. HOBO artikelen zijn degelijk, onmisbaar engoedkoop. 10 cent 25 cent 50 cent 7% Gebr VAN GOETHEM KOERIER! Abonnementsprijs voor Oost Z.-Vlaanderen f 1.50 p. j. of 15 ct. per door bijbetaling van slechts 50 ct. p. j. tevens abonneeren op het officieel Raadsverslag van Sas van Gent. Bevat het voornaamste nieuws uit de Provineie, Binnen- en Buitenland, Wetenswaardigheden voor de Huisvrouw, Kerknieuws, Burgerlijke Standen, Hoog- en Laagwatergetij, Lichten op, Anecdoten enz. enz. maand Franco p p f 1,75 p. j. Abonné's ontvangen gratis ons Algemeen Advertentieblad voor O. Z.-Vlaanderen en kunnen zich maand, rranco p. p. u p j SAg yAN GENT. TELEF. 15 (doorverb.) POSTREKENING 52419 Het overlijdensbericht van Z. H. Paus Pius XI, waarvan wij in ons vorig num mer nog juist melding konden maken, is in heel de wereld met groote ont roering ontvangen. Alom is bij deze ge legenheid een diepen eerbied tot uiting gekomen voor den overleden opper priester, wiens zegenrijke arbeid in woord en geschrift met de treffendste waardeering ook door andersdenken den is herdacht en die een der grootste figuren wordt genoemd, die ooit op den Stoel van Petrus hebben gezeteld. De Kerk rouwt om het verlies van een wijs en krachtig leidsman, de wereld om het heengaan van een hoogstaand, edel mensch. Moge zijn voorspraak bij God het menschdom, datgene deelachtig doen worden, wat het streven en doel was van zijn leven: Den vrede op aarde, ge baseerd op Rechtvaardigheid en Liefde Paus Pius XI ruste in vrede. Het stoffelijk overschot des Pausen is Dinsdagnamiddag met indrukwekkende plechtigheid in de crypte van den St. Pie ter te Rome bijgezet. Deze dame werd hevig gekweld door rheumatische rugpijn. In onderstaanden brief vertelt zij, hoe zij van haar lijden werd verlost door Kruschen Salts. „Ik begon eenige maanden geleden met Kruschen Salts tegen mijn rheu- matiek. Mijn rechterarm kon ik niet gebruiken en de pijn in mijn rug hield geen oogenblik op. Ik las een adver tentie van Kruschen Salts en besloot het ook te probeeren. Tot mijn blijd schap voel ik mij nu niet alleen veel beter, maar zie er ook jaren jonger uit". Mevr. N. N. De oorzaak vg.n rheumatische rug pijn ligt meestal in de opgehoopte afvalstoffen, welke in het organisme achterblijven. Hieruit ontstaat o.a. het urinezuur. Kruschen Salts spoort Uw afvoerorganen zacht maar zeker aan tot regelmatige werking, waardoor alle schadelijke stoffen worden verwijderd •en de oorzaak van Uw pijnen- is ver dwenen. (33) Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak) Geschiedenis en werkwijze der Inkoopvereeniging. Op 17 October 1913 stichtte Ferdinand Meijer, tezamen met 8 Rotterdamsche collega's, de Coöperatieve Inkoopver eeniging „St. Homobonus", waarvan hij tot aan zijn dood, 1 Augustus 1932, het Voorzitterschap bekleedde. Op 17 October 1938 bestond de Ver- eeniging dus 25 jaar en dit zilveren Bestaan jubileum is feestelijk gevierd bij de officieele opening van het nieuwe Vereenigingsgebouw, welke plechtigheid op 16 Februari door Zijne Excellentie den Minister van Econo mische Zaken is verricht. Het doel der coöperatoren was: om door samenwerking en gemeenschap- pelijken inkoop hunne middenstands zaken in staat te stellen het hoofd te bieden aan de steeds scherper worden de concurrentie der warenhuizen en massafiliaal-bedrijven, welke toen in hunne snelle ontwikkeling den midden stand ernstig in zijne bestaansmoge lijkheid bedreigde. De Coöperatie groeide geleidelijk uit: begonnen met 10 zaken, omvatte zij in 1918: 90 zaken; in 1923: 130 zaken; in 1928: 190 zaken; in 1933: 310 zaken; in deze goederen van verscheiden fabri kaat in soort, model en prijs op stapels bij elkaar. Na deze voorbereiding door de afdeeling Inkoop, worden de Inkoop- cominissies opgeroepen, die tot taak hebben uit het voorbereide materiaal het beste artikel voor den prijs te kiezen en Homobonus-collecties samen te stel len, waarop straks door de Leden de groote bloc-orders zullen worden ge concentreerd. De Inkoopscommissies worden jaar lijks door het Bestuur uit de Leden ge kozen en betaan voor alle in het inkoop- rooster voorkomende goederen-rubrie ken uit 4 a 5 leden, die door hun koop manschap en bijzondere kennis van het. artikel geacht worden deze goederen het best te kunnen beoordeelen. De verantwoordelijke taak der inkoop commissie-leden wordt in de Vereeni- ging als een eere-functie van den eersten rang beschouwd. 'Zij wordt niet financieel gehonoreerd; alleen de reis- en verblijfkosten worden den commissie leden vergoed. Alle op bovenomschreven wijze ver kregen gegevens en verder alle zakelijke mededeelingen, die met den inkoop in verband staan, worden wekelijks in een Regelmatig worden ook door diverse Inkoopcommissies de industriegebieden afgereisd tot het koopen van partij - goederen, waardoor den Leden buiten gewone voordeelen bij hunnen inkoop kunnen wórden geboden. De verkoop der leden wordt krachtig gesteund, en tegen minimale kosten, door gecombineerde en individueele re clame, geheel aangepast aan de be hoefte van iedere zaak en uitgevoerd door een eigen Reclame-Studio onder zeer bekwame en artistieke leiding. Alle goederen worden den Leden af geleverd zonder eenige winst-berekening en het exploitatie-saldo wordt in ver houding tot ieders omzet aan het einde van ieder jaar door de leden aan de Vereeniging vergoed. Voor alle zaken-transacties, waarvoor St. Homobonus bemiddeling verleent, draagt de Vereeniging ook de volle fi- nancieele verantwoordelijkheid. Natuurlijk brengt dit de consequentie met zich mede, dat de Vereeniging uit sluitend financieel gezonde leden heb ben kan en dat zij een nauwkeurige controle moet uitoefenen op de crediet- waardigheid der leden. En dit geschiedt dan ook met de In deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande rfbrden verstrekt, liggen te onzen kantore voor abonné's ter inzage. Verschenen zijn de volgende crisis- oublicatiën: 10 Fe^r. Steunvergoeding erwten en veldboonen. 13 Febr Extra Kalverschetsen SAS VAN GENT-POSTCH REK 93481 OOSTDAM 51-TELEFOON 39 isplaatst medelijden V,eesje komt hullend binnen. Huil Ir niet! Welke leolijke jongen heeft nu weer geslagen? vraagt moeder ostend. Die daar aan den overkant, met dat auwe oog en dien bloedneus! it U niet? Dat was toch mop" ur van „De Humorist" mijn vrijen avond! 1938: niet minder dan 370 zaken. Deze groei der Coöperatie is op zeer suggestieve wijze in statistische lijnen uitgebeeld tegen den achtergrond van een giganteske vergrooting van den n:\uwbouw, welk tableau in de hal van het gebouw onmidellijk de aandacht van den bezoeker vraagt. De ontwikkeling en perfectioneering der organisatie van het bedrijf hield met den groei der Coöperatie gelijken tred. Steeds veelzijdiger werden de be moeiingen der Vereeniging en de ge combineerde inkoop omvat thans alles op het gebied van manufacturen, mode artikelen, dames- en heerenconfectie, meubelen, bedden en tapijten in den meest uitgebreiden zin. Al naar gelang de voortschrijding der seizoenen, komen diverse categorieën van goederen volgens een vastgesteld inkooprooster aan de orde van be handeling^' De collecties van alle binnen- en buitenlarfdscée producenten van een bepaald artikel wordeh tegelijkertijd op het offerte-kantoor ter vergelijking ge deponeerd. De Vereeniging herleidt de prijzen van alle monsters tot franco Nederlandsche prijzen en sorteert al „cyclostyle" aan de leden ter kennis gebracht. Het belangrijkste en meest omvang rijke n\immer der cyclostyle verschijnt vóór de maandelijksche beursdagen, welke te Rotterdam en te Amsterdam georganiseerd worden. Een 80-tal met namen genoemde fa brikanten, wier producten in die maand „aan de orde" zijn en door de Inkoop commissies als de beste zijn aange wezen, worden uitgenoodigd om op die beursdagen hunne collecties aan de leden voor te leggen. De omschrijving in de cyclostyle vol gend, kan ieder lid nu 4 a 5 dagen vóór den beursdag zijn voorraden con troleeren, noteeren welke goederen hij te koopen of aan te vullen heeft, zoodat hij voor het plaatsen zijner orders vol komen voorbereid is, zijn assortiment steeds goed volledig houden kan, daar bij nochtans het opnemen van over-1 tollige voorraden zorgvuldig vermijdend De beursdagen, die éénmaal per maand in dezelfde week te Rotterdam en te Amsterdam plaats vinden, worden in den regel door alle leden bezocht. Zij plaatsen daar hunne orders, welke ge middeld een waarde van circa één mil- lioen gulden vertegenwoordigen. grootste nauwkeurigheid Ieder lid is verplicht jaarlijks zijn balans en winst- en verliesrekening in te dienen bij den Directeur der Vereeni ging, die als onzijdig persoon met dit onderzoek is belast. Deze verplichte controle is, vooral in de achter ons liggende crisisjaren, een der grootste zegeningen geweest, die de Vereeniging haren leden heeft kunnen schenken Door deze controle en de daaruit voortvloeiende adviezen konden in vele gevallen onjuiste verhoudingen in de bedrijfsvoering worden opgeAeven en intering van kapitaal voorkomen, die zonder deze verplichte controle de be treffende détaillisten ongetwijfeld naar den ondergang zou hebben gevoerd. Het spreekt vanzelf, dat door de ge weldige kwantiteiten goederen, welke dagelijks in- en uitgaan, hooge eischen aan de afdeelingen Distributie en Ex peditie worden gesteld. Dit enorme goederenverkeer, gepaard gaande met een ontzaggelijk uitgebreide correspon dentie en een steeds stijgend aantal boekingsposten, hebben een in de uiterste perfectie gemechaniseerde ad ministratie doen groeien, welke met de grootste snelheid en accuratesse deze duizenden posten kan verwerken. Merkwaardig vooral is als onderdeel dezer administratie de gemechaniseerde Statistiek-afdeeling, waar men in den kortst denkbaren tijd beschikken kan over alle mogelijke en gewenschte sta tistische bedrijfsgegevens, zooals: om zetten in bedrag en per artikel, per lid en per fabrikant, zoowel over langere als kortere perioden. Niettegenstaande de uitgebreide ser vice, die de Vereeniging den leden schenkt, is zij de goedkoopste van alle instellingen op dit gebied, terwijl uit de regelmatig door haar gepubliceerde belansgegevens blijkt, dat hare solidi teit en liquiditeit niets te wenschen overlaten. Het nieuwe gebouw. De ongewone ligging van het gebouw van St. Homobonus, tezamen met de bijzondere bedrijfseischen, hebben het den architect hier niet gemakkelijk ge maakt. Vooreerst door de vrije ligging rond-om en door den grooten afstand der omringende bebouwing: hier werkt de omgeving nergens mede om een ar chitectonische schaal aan het gebouw te geven. Dit valt na het binnentreden direct in het oog: onmiddellijk wordt een veel ruimer indruk verkregen van de maten, dan men zou hebben ver wacht. Ook hebben de typische eischen van het bedrijf van S.t Homobonus een dwingenden invloed op de plan- indeeling en daarmede op den opbouw van het pand gehad. Het bedrijf eischte nl. een scherpe scheiding tus- schen drie elementen: le Opslag van goederen en expeditie 2e De administratie-ruimten; 3e De inkoop-organisatie en beurszaal Hiervan moesten de opslag en expe ditie meer dan het dubbele oppervlak verkrijgen van de beide andere ele menten. Hieruit volgde noodzakelijk de laagbouw, welke bij de vrye ligging de architectonische opgave niet gemakke lijker maakte Op de houten paalfundeering is tot aan den hoogsten vloer het skelet uit gevoerd in gewapend beton, terwijl de groote overspanningen van de beurszaal in staal zijn geconstrueerd. De skelet- bouw schiep de voor de hand liggende mogelijkheid, om, daar de gevels geen dragende elementen in den opbouw vormden, de ramen ononderbroken langs de vertrekken te voeren, waar mede voldaan werd aan een der eerste vereischten: „1. een ruime verlichting In den kelder is, ten behoeve van het personeel, een nieuwe fietsenberging welke tevens een gas- en scherfvrij on derkomen biedt by lucht-aanvallen heel! h uitwerking van het project heeft de ontwerper er naar gestreefd in plastiek, materiaal en détailleering een de arreeher°teUgheid e" levendigheid in de architectuur te bereiken, welke het frek1UTr|nenSChelijker e" daard°or aan trekkelijker zouden maken. Het wil zich daardoor afwenden van de tp Pr ncipieele dorre, experimented z.g. „nieuwe zakelijkheid" Getracht is, vooral in de interieurs te komen tot een juiste afgewogenheid van open en gesloten wanden, welke in de verschillende ruimten een fraaie lichtwerking geeft. Naast de interieurs, welke ontwerper heeft verzorgd, zyn voor de bestuurs- en directie-vertrekken en voor de kantoor-lokalen tevens de meubelen ontworpen, die zich harmonisch- aan-

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 1