Z. H, de Paus overleden. t.ven luisteren naar den zender uit hot Vijfde Uit de provincie Uit het binnenland Uit hst buitenland Verslagen Met de 3 Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden Bij het ter perse gaan van dit nummer bereikt ons het bericht, dat Z. H. Paus Pius XI in de afgeloopen nacht is overleden Z. H. was tot het laatste oogenblik helder van geest. Hier volgen de voornaamste gebeurtenissen uit de afgeloopen week: Op 21 Februari a.s. hopen P. de Bock en Rosalia Soethart te Westdorpe, den dag te herdenken, waarop zij vijftig jaar geleden in den echt werden ver bonden. De krasse, sympathieke oudjes mogen zich nog in een goede gezond heid verheugen Met ingang van 1 Maart a.s. is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als stationhouder der posterijen te Osse- nisse den heer P. A. Hermans De heeren Ph. Wijne-Rammeloos te Philippine en P. de Waal Kzn. te Brui- nisse zijn door den minister met ingang van 15 Februari a.s. benoemd tot leden van het bestuur van de mosselverkoop- centrale te Bergen op Zoom. De door de S. D. A. P. in te dienen candidatenlijsten zullen in alle kies kringen als volgt luiden: 1 L. Onderdijk, Middelburg; 2 A. C. de Baare, Vlissingen; 3 A. C. de Pauw Terneuzen; 4 C. Hamelink, Axel; 5 A. Rorije, Vlissingen; 6 J de Priester, Sou burg; 7 J. C de Bruine, Haamstede; 8 P. M. Kruithof, Breskens; 9 A. West- strate, Hansweert; 10 P. M. Bayens, Middelburg; 11 C. van Bendegem, Axel; 12 C. Hoek, Bruinisse; 13 P. P. Burkunk, Hansweer; 14 A. J. Berenpas, Middel burg; 15 J. N. 't Gilde, Terneuzen De zes zittende leden kregen de bo venste plaatsen. Mr P. Dieleman veertig jaar advocaat. Woensdag jl. was het 40 jaar geleden, dat Mr P. Dieleman te Middelburg als advocaat werd beëedigd. De jubilaris vertoeft nog buiten Mid delburg al kunnen wij gelukkig melden, dat zijn toestand zeer veel verbeterd is en zijn plan is binnen enkele dagen naar Middelburg terug te keeren Een feestelijke herdenking van het jubileum was niet aan te raden. (Tern. Crt.) In een op 19 dezer te houden buiten gewoon Congres zal het bestuur der Katholiek Democratische Partij voor stellen, de partij te ontbinden, zulks naar aanleiding van met leden van het partijbestuur der Roomsch-Katholieke Staatspartij gevoerde besprekingen. Sir Henry Deterding, oud Directeur- Generaal van de Kon. Ned. Petroleum- Mij is op 72-jarigen leeftijd te St. Moritz plotseling overleden Naar aanleiding van een bomaanslag te Boedapest is voor heel Hongarijë het standrecht afgekondigd. De bomaanslagen in Engeland duren voort. Reeds zijn in verband hiermede tal van personen gearresteerd. Chamberlain heeft in het Britsche Lagerhuis verklaard, dat Engeland Frankrijk in geval van oorlog met al zijn strijdkrachten terzijde zal staan. Ook van Fransche zijde is een dergelijke verklaring ten aanzien van Engeland afgelegd. Mussolini verklaarde, dat de Italianen in Spanje zullen blijven tot na de de finitieve overwinning van Franco Gemeld wordt, dat vluchtende Spaansche anarchisten, alvorens de Fr&nsche grens te overschrijden, zich aan de lieder- iijkste misdaden schuldig maken. Er neerscht nabij de grens een ontzettende terreur, waarvan menschen van allerlei slag de slachtoffers worden, zelfs'zij, die tot de z.g. „regeeringsgetrouwen" be- hooren. KERKBERICHT VOOR SLUISKIL Zondag Sexagesima (12 Febr.) Vanmiddag om 2 uur Lof. Na het Lof maandelijksche vergadering voor de leden van de 3e Orde. Om kwart voor vier kerkelijke Oefe ning voor het Jongenspatronaat. Om 6 uur Gr. Patrohaat en Jongelingenver- eeniging. Om kwart voor vijf Patronaat voor de meisjes Dinsdagavond om 7 uur Lof ter eere van den H Antonius Vrijdagavond om 7 uur Kruisweg oefening. jjnsdag en Vrijdag, onder de H Mis van 7,30, algemeene H Communie voor de kinderen Zondag a.s. generale H Communie voor het Jongenspatronaat De HH Missen zijn deze week als volgt» Vandaag om 6,30 voor een overleden vader»' om 8 uur voor de overleden familie Mobach-Lafort; om 10 uur voor de voldoeners Maandag om 6,30 ter eere van den H Antcfüius uit dankbaarheid; om 7 30 ter eere van den H Antonius en den H. Koenraad uit dankbaarheid Dinsdag om 6,30 voor een overleden vader; om 7,30 voor de weldoeners Woensdag om 6,30 tot zekere intentie; om 7,30 voor de levende en overleden leden v. d. Aartsbroederschap van den H Antonius van Padua. Donderdag om 6,30 voor een over leden vader; om 7,30 voor Josefina Meerte Vrijdag om 6,30 voor Dom. v. d. Berg en echtgenoote; om 7,30 voor de wel doeners Zaterdag om 6,30 om 7,30 ter eere van O.L. Vrouw van Altijd durende Bijstand Zondag a.s. om 6,30 voor een over leden vader; om 8 uur voor Felicita Goethals-van lèecke; om 10 uur voor de weldoeners Uit de Rectoraat-Registers: Het H Doopsel heeft ontvangen:. Maria René, dochter van Coinelis Compiet en Margaretha Roels Van laatste HH Sacramenten voorzien: Petrus Meert In den kerkelijken ondertrouw: Ivönna Simoen en Bernard de Waal ,,iet werktuig tot de ontbinding der ver ving van Miriam Frost met lord 1nston geworden was. Ik kende uwe ite niet persoonlijk, maar Cranston s mijn boezemvriend. Zijne verloving 1 1 onverwachts plaats, kort nadat hij 'iiriP sf-nruên rm Hp landbouwkundige kom^n in Mrs Bracegirdle's voorkamér, de g'-elligste van het sombere huis: want innig Esther ook aan ha' meesteres gehecht wag, had zij h toch zooveel mogel.Vjk afgeperst. Dat wak"Jl.es wat ferry*Vernam, wei- licht alles wat deoude;. Thomas zeggen dine studiën op de kon. Sir Hope er: hij maakt*.n met .bét ■rme dienstmeisje dat zij overreetfJia.d- ue bij den hulpen/vazen grijsaard te blijven, in der haast nog eenige afspra ken voor de toekomst; daarop spoedden zij zich ïaar huis om de toebereidse en tot een onverwijld vertrek te maken. Onderweg poogde sir Höpe de?* crmdn schilder te troosten, die van schaamte "er de Jisdadige auwernoc '-beeld mldh jze zij her zijn hoofdjjjpirf le och niet, dat ik ens de toeval- ~e schuldige eidfe hij. Ik heb der menschen dat ik door dé vroor alles ie schoonheid zijner bruid en van zijn ?eluk; al zijne bloedverwanten waren achter tégen dit ongepaste huwelijk. Bij mijn terugkeer in Londen maakte ik toe vallig bij een met.mij bevriend echtpaar gewag van die verloving het. was een geheim. Ik wil u al dadelijk zeggen, dat mijne vrienden een eenige docïiter, des tijds nog bijna een kind, bezaten, die later mijne gelief d£ vrouw werd: Bij den naam van Miriam Frpst zagen de héér n mevrouw Bl^ir mij onthutst aan en Harmoniegezelschap „De Vereenigde Vrienden" - Sas van Gent Zondag jl. n.m. 2 uur heeft ons Sassche Harmoniegezelschap „De Ver eenigde Vrienden" in zaal „Flora" bij- den heer P. J. Dierick zijn jaarver gadering gehouden, die door 43 werken de leden werd bijgewoond. Nadat door de leerlingen-tamboers het vaandellied was geroffeld, opende de voorzitter, de heer A. O. Acke, de vergadering met een woord van welkom De notulen der vorige algemeene ver gadering, gehouden op 7 Februari 1938, werden voorgelezen en ongewijzigd goed gekeurd Medegedeeld werd vervolgens, dat van de Commissie voor het nazien van kas en boeken bericht was ontvangen, dat alles in orde was bevonden. De in komsten bedroegen in het afgeloopen jaar f 1535,49, de uitgaven f 1232,13, zoodat er een batig slot was van kozen Bij de Rondvraag deelde de voorzitter mede, dat het bestuurslid J. V. Vermoet ontslag heeft genomen. In zijn plaats werd dan tot commissaris gekozen de heer A. Ranschaert. De heer Verplanken werd benoemd tot commissaris van materiaal terwijl tot commissarissen voor het Variété gezelschap werden benoemd de heeren J. Arens (voor de heeren-afdeeling) en A. van de Walle (voor de dames- afdeeling) Ten slotte sprak de voorzitter nog zijn beste wenschen uit voor het succes der vereeniging, ook in 1939. R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" afd. Sas van Gent Gisterenavond hield boengenoemde vereeniging een ledenvergadering in het patronaat. De geringe opkomst was voor den voorzitter, de heer M. van I .n gekozen de heer J. B. Stofferis. Gewezen werd nog op het belang tot bijwoning van de vergadering der-Con tactcommissie op 14 dezer des akorrus ten 6 uur in hötel „Rotterdam" Bij de rondvraag kwam nog het pro gram van actie ter sprake voor 1^39. Het bestuur zal verschillende mogelijk heden, die geopperd werden, overwegen o.a. het beschikbaar stellen van reis- bons, het permanent uitgeven van zegeltjes volgens het systeem van Sluis kil etc. De voorzitter wees ook nog op de actie inzake beperking van net groot winkelbedrijf, welke, mede op voorstel van de afd. Sas van Gent, was ingezet.'1 Voor de rechtbank President van de rechtbank: Vertel eens, hoe heb je die brandkast open- gekregen? Beklaagde: Neem mij niet kwalijk, edelachtbare, maar dat is beroepsgeheim Dampo-verkoudheids-balsem, Pot 50, Doos 30 ct. Dampo-hoestbonbons, Doos 25 c druppelspuitje 60 ct. Dampo-neusdruppels, Flacon met (12) f 303,36. Na dank te hebben gebracht aan de Controle-Commissie, merkte de voor zitter op, dat een dergelijk batig slot gedurende het 40-jarig bestaan van het muziekgezelschap nog nooit was voor gekomen. Hij sprak de hoop uit, dat het ook dit jaar weer te geven zomerfeest tot verdere versterking der kasmiddelen zou mogen bijdragen. Vervolgens bracht de secretaris, de heer G. A. van den Hemel zijn jaarver slag uit, waarin hij dank bracht aan allen, die ertoe hadden bijgedragen om de vereeniging vooruit te brengen. Met name vermeldde hij daarbij den voor zitter en ondervoorzitter, den penning meester de la Ruelle, den heer Gras (dien hij den „Führer" noemde) den directeur L. Vervust en den onder directeur A. Ranschaert en het Variété gezelschap „Die fröhlichen Sanger". De in 1938 gehouden fancy-fair heeft een zuiver overschot opgeleverd van f 750, waardoor men gelegenheid kreeg tot aanschaffing van 5 nieuwe instrumen ten, 1 trommel en 2 fakkels, waaraan de vereeniging dringend behoefte had. Spr. memoreerde den verdienstelijken arbeid van den tamboer, die de zooeven opgetreden leerlingen-tamboers heeft opgeleid. Hij is thans bevorderd tot tamboer-majoor. Met voldoening werd geconstateerd, dat de repetities trouw worden bezocht en dat het muzikaal peil omhoog gaat, dank zij vooral ook de leiding van den voor zijn taak zoo uitstekend bereken den directeur, <jen heer L. Vervust, die zoo verdienstelijk wordt bijgestaan door den heer A. Ranschaert De leerlingen-muzikanten, die door den heer Ranschaert worden opgeleid en die op de onlangs gehouden feestavonden getoond hebben, reeds zulke flinke vor deringen te hebben gemaakt, beloven een steun voor de vereeniging te zullen worden. Met een opwekking tot alle leden om de discipline in de vereeniging hoog te houden en om ook verder mede te werken tot bloei van het muziekgezel schap eindigde het verslag. Na een hartelijk dankwoord van den voorzitter, bracht vervolgens ook de penningmeester eën uitvoerig, zeer ver zorgd verslag uit, waaruit o.a. bleek, dat de vereeniging thans 150 contribueeren- de leden telt. Sedert de jongste feest avonden zijn 12 nieuwe eereleden toe getreden. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden, de heeren A. O Acke, P. A. NeeöpSon en H. Gras, werden her- "V wil u niet gaarne nog meer schokken, Vane, maar Verder! Ik houd haar thans tot bijna alles in staat. Zij was met mijne aanstaande fn het zelfde pensionaat geweest en wegens een laaghartige laad weggejaagd geworden.. school verlaten had. Hij schreef mij van. Zij had v K re medescholiersters door haar qpvlic nd, heerschzuchtig karak ter gekweld en eindelijk een onderwijze res vodr haar geheele leven ongelukkig gemaakt $oor vitriool op het gelaat der slapende te gieten. Het was een voorbe dachte daad Angela Blair, mijne arme vrouw, trad met weerzin en leedwezen als getuige tegen haar op. Kortom, ik voelde mij met een bloedend hart ge drongen, Cranston zulks mede te deelen. Hij was er zoo-door ontzet, dat hij het niet gelooven wilde; om rechtvaardig vroegen naar mijn vriend. Nadat zij metj jegens haar te zijn deed hij persoonlijk elkander beraadslaagd hadden, nam deonderzoek naar de zaak. En alles bleek moeder mij ter zeide en zeide-,'dat, daar j waarheid te zijn. De jen Cranston mijn boezemvriend en een maakten de daad ./ijker. zev^jdng mei^sch zonder ouders was, zij Natuurlijk brak sK' de ver- het haar betref-" f Goethem, aanleiding tot een korte be schouwing over het chronische gebrek aan belangstelling, terwijl toch juist in dezen tijd het BELANG van de midden standers bij hun organisatie steeds grooter wordt, alleen al met het oog op de Vestigingseischenwet. Straks zal men het nog zien gebeuren, dat voor het beoordeelen van de vakbekwaam heid ambtenaren worden aangewezen inplaats van menschen uit de praktijk. Hij spoorde de aanwezigen aan, de on georganiseerden hierop te wijzen en de noodzakelijkheid van organisatie onder het oog te brengen. De secretaris, de heer G. de Mul, las daarop de notulen voor van de laatste ledenvergadering, welke op 20 Juni 1938 is gehouden. Deze werden goedge keurd. Met het oog op het reeds zoover ge vorderd seizoen achtte de voorzitter het niet noodig in den breede thans nog het winterprogram te bespreken. Hij op perde echter het denkbeeld ook te Sas van Gent eens een oudersavond te or- ganiseeren teneinde de belangen van de jonge middenstanders te bespreken. Te Westdorpe bestond hiervoor flinke belangstelling. Na een korte discussie werd overeengekomen, dat de Weleerw. Heer Dierick, geestelijk adviseur der af- deeling, tezamen met den voorzitter de mogelijkheid tot het organiseeren van zoo'n avond eens zouden onderzoeken. Gezien het gering getal (8) aanwezi gen zag de geestelijke adviseur van zijn voorgenomen lezing af. In het kort deelde hij echter den inhoud van die lezing mede, waarin hij de vei houding van den middenstand tegenover de ge meenschap had willen bespreken en had willen aandringen zich zooveel mogelijk te doordringen van de vingerwijzingen, door Paus Pius XI in Quadragesimo Anno gegeven inzake de rechtvaardig heid en de liefde. Op voorstel van den voorzitter stelden zich een drietal leden beschikbaar om nog een door huisbezoek te trachten, nieuwe leden voor de vereeniging te werven. De heer Em. Cleemput werd in de vacature in. de Santos-Commissie be noemd. Nadat de voorzitter, naar aanleiding van een schrijven van de Middenstands- bank te Terneuzen nog enkele mede- deelingen had gedaan betreffende het middenstandscrediet, waarvan door onbekendheid waarschijnlijk nog te weinig gebruik wordt gemaakt, werd in het bestuur vacature de Pauw zondheid geweest en stierf kort daarop. Nu kent gij de aanleiding tot haar vreeselijke wraak. Nochtans wil ik haar niet vervolgen! Heeft zij mijn kind ge stolen, gij, mijne getrouwe vriend, hebt Angela weergevonden! Harry dankte hem met een innigen blik, doch sprak evenwel geen woord. Daarna ging sir Hope bemoedigend voort: Zij is gevlucht; natuurlijk vrees de zij voor de gevolgen der ontdekking. Die arme, rampzalige vrouw! Hare ge wetenswroeging en haar angst moesten straf genoeg voor haar zijn. Toch zou ik wel willen weten waarheen zij gevlucht is. Ach! waarheen! sprak Harry aarze lend; ik vreesik vrees, dat zij ons vooruitgesneld is. Gelooft gij inderdaad, dat zij naar Marken is? Ja. Er ontstond een kleine pauze. Arthur Hope voelde zijn hart ineenkrimpen bij den onbestemden angst, die zich in Har ry's stem openbaarde. Wat zij vreesden geen van beiden kunnen zeggen; KATHOLIEKE VOORDRACHTENREEKS TE ZELZATE Opvoering van „De Vreemdeling" o Voor een stampvolle zaal heeft Maandagavond de groep Staf Bruggen van het Vlaamsche Volkstooneel het tooneelspel in 4 bedrijven „De Vreem deling" van Anton Coolen vertolkt. Al bleef deze vertolking ook nog een heel eind beneden het volmaakte, zoo mag het woord verdienstelijk er toch zonder twijfel op worden toegepast. Het Vlaamsche Volkstooneel huldigt nu een maal niet het zoogenaamde „Ster"- systeem, d.i. het steeds optreden van de beste spelers in de hoofdrollen. Het is veeleer een soort beweging, die ook den jongeren een kans wil geven om hun talenten te ontwikkelen. Dat hierdoor het spel-peil wel eens een weinig in het gedrang moet komen, is haast onver mijdelijk. Doch waar het publiek nu eenmaal ook weer vanzelfsprekend Liefst het beste te zien krijgt, verdient het o.i. wel aanbeveling met dit experi menteeren uiterst voorzichtig te zijn. Het Volkstooneel heeft nu eenmaal een reputatie te verliezen en het is zeer zeker óók in het belang der jongeren gewenscht, dat die reputatie onaange tast bPjft. W willen hiermede geenszins zeggen, da de uitvoering van Maandagavond, waaraan ditmaal ook door enkele min der bekende krachten werd mede gewerkt, geen waardeering verdient. Alleen: Velen zullen er iets meer van verwacht hebben. Al met al is de avond een succes ge weest en viel er in het spel van het kleine ensemble veel te loven, hetgeen ook door het dankbaar gestemde pu bliek meermalen ondubbelzinnig ge toond is. Wij kunnen danook den organisatoren van den avond zonder voorbehoud ge- lukwenschen. Met verlangen zullen velen met ons 'hans weer naar den laatsten kunst- ivond (een Griegavond) op 15 Maart i.s. uitzien, waarop beroepsartisten aan iet woord zullen zijn en waaraan een inleidend woord en begeleidende ver klaring van den Eerw. heer Dr. A. Stubbe een bijzonder cachet zal geven. Wij hopen hierop t.z.t. nog nader terug te komen. naar et dreigde gewis onheil als Miriam 3racegirdle hen vooruitgereisd was. Zullen wij daar tijdig aankomen? /roeg de vader. Zij is ons bijkans een vollen dag voor, uidde het treurige antwoord van Harry. XV. „Kom met mij!" Angela stond aan den oever en wacht- e op de postboot van het Vasteland. Sinds eenige weken, als de dagen wat anger en warmer waren geworden, had ij zoo gewacht. Waarom? Dat waagde :ij zich zelve ternauwernood te beken- ïen; de lente, die rondom haar de aarde net een nieuw leven bezielde, vervulde iok haar hart met onbestemde hoop. Vie kan weten welke vreugde zij haar jeschoor? Zij wist, dat het een dwaas- leid was op een brief te rekenen, een ïersenschim naar een welbekende ge halte uit te zien; en toch wachtte zij* log, hoewel zij het voor vruchteloos hield.

Zeeuwsche Koerier | 1939 | | pagina 3