De Zeeuwsche Koerier Üo. 422? Vrijdag 21 December 193S §3ste Jaargattfl Nieuws-Bijvoegsel van Een rijdende verliGhtingstentoonstelling Zilveren jubileum ter gemeente-secretarie te Sas van Gent P IS Ned. R.-K. Middenstandsbond Ifoor do Vrouw on Kwellende hoofdpijn 1 ALGEMEENE VERGADERING TE UTRECHT. DE POLITIEK TEN OPZICHTE VAN DEN MIDDENSTAND Te Utrecht kwam vorige week de Ned. R.K. Middenstandsbond voor een algemeene vergadering bijeen. Meer dan 300 bestuurders van diocesane mid-: denstandsbonden, landelijke patroons-' vakbonden en plaatselijke midden- standsvereenigïngen vulden de groote zaal van Hotel Noord Brabant De Hoofdbesturen der 3 Ned. Midden standsbonden hebben zich in de loop van 1938 beraden over de opstelling van een -—schappelijk program van actie Nog niet in alle 3 Bonden is dit be raad zoover gevorderd, dat tot het uit dragen van een nieuw gemeenschap pelijk program naar buiten kon worden overgegaan Het Hoofdbestuur van den Ned. RK Middenstandsbond had echter gemeend niet langer te mogen dralen om, in af wachting van dit oogenblik, aan de leden der bij den N.R.K.M. aangesloten Bonden mededeeling te doen van de leiddraad, waarnaar het zich momen teel bij zijne actie richt. Te dien einde was deze algemeene vergadering belegd, waar door een vier tal sprekers inleidingen zijn gehouder over de voornaamste onderdeelen var het program Door de parlementaire behandelinr der begrooting van Economische Zaken in de voorafgaande week had de ver gadering onverwacht een bij uitstel- actueel karakter gekregen. Tot uiting kwam daarbij de groote teleurstelling in den Nederlandschen middenstanc" over het standpunt, dat door de re giering blijkt vooralsnog te worden in genomen tegenover wettelijk verbod va*- het cadeaustelsel en wettelijke rege ling ten aanzien van het grootwinkel bedrijf Openingsrede Voorzitter De vergadering werd geopend door den Heer J. A. Koops te Venlo, Voor zitter van den Ned. R.K. Middenstands bond Spr. vroeg belangstelling voor de actie „Naar de Nieuwe Gemeenschap". De Kath. Middenstand zal in deze actie worden ingeschakeld en waarover bin nenkort nader hooren Spr. verheugde zich erover, dat de wenschen van den middenstand op politiek terrein hoe langer hoe sterker weerklank vinden. De regeeringszorg voor den middentand, is vergeleken bij vroeger, met groote .^stappen Vooruit gegaan. Bevredigend kan de middenstand echter redelijkerwijze nog niet zijn Hoe belangrijk de Vestigingswet ook is hiermede is niet alles gedaan, wat voor den middenstand gedaan moet worden Wij mogen niet rusten voordat dej politiek, welke thans reeds geldt ten behoeve van arbeiders, boeren en tuin-j ders, ook tegenover den middenstand wordt gevoerd. Spr. benadrukte de taak, welke de middenstand heeft in verband met de Vestigingswet en spoorde aan tot het nauwgezet volgen van de lijn, door het congres 1937 gegeven t.a.v. de handels- en vakopleiding Naar aanleiding van het standpunt van den Minister van Economische Za ken t.a.v. het cadeaustelsel verklaarde spr., dat het volstrekt onaanvaardbaar is, dat de cadeau-industrie b.v. die van aardewerk, den normalen handel onder mijnt door het leveren van cadeau artikelen aan fabrikanten in andere branches. Dat strijdt met ieder begrip van ordening De strijd voor het wettelijk cadeau verbod zal dus moeten worden voort gezet 'Wordt vervolgd) DE ZEEUWSCHE KOERIER brengt Uw aanbiedingen tegen den goedkoopsten prijs onder aller oogen. is Aan de lus, doornat geregend, koud en rillerig van 't wachten op overvolle trams. Wie Uw medepassagier? RHEUMATIEK! On zichtbaar, nü nog voor U, doch binnen kort zult U hem voelen. En hoe! Hij bezorgt U de vreeselijkste pijnen, onder mijnt Uw gezondheid en berooft U van Uw levensvreugde. Geef hem geen kans Verban hem met het eenig juiste middel Kruschen Salts. Eiken morgen „de kleine, dagelij ksche dosis" en hij heeft op U geen vat. Kruschen Salts, uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak) (26) o BEZICHTIGING VAN PHILIPS REIZEN DE DEMONSTR VTIEZAAL INTERESSANT EN LEERRIJK (Vervolg) Ons bezoek aan de demonstratie- wagen. De bezoeker van deze interessante de monstratiewagen wordt reeds uit de /erte door een vroolijken marsch uit de midsprekers verwelkomd. Als we ons .n het interieur bevinden, worden we .eeds dadelijk getroffen door het pret tige licht, dat hier diffuus en zonder aat eenige lichtbron waarneembaar is, /an de lichtgeschilderde kap naar be leden straalt. Maar ondertusschen vra gen we ons toch af, hoe men in deze gegrensde ruimte de geheele moderne verlchtingstechniek heeft weten onder te brengen De oplossing is eenvoudig, maar daar om ook juist zoo interessant. Ter weers zij van het interieur staan allerlei ma quettes, kleine nabootsingen van de kamers van een woonhuis, opgesteld. Het lijkt op het eerste gezicht subtiel en zeer fijn uitgevoerd kinderspeelgoed. Die huiskamer is echt! Het moderne landhuisstof voor de ramen, een thee tafeltje met kopjes en schoteltjes, schil derijtjes aan den wand, een vaasje bloemen op de tafel en in de zitkamer een miniatuur vleugeltje, een radio toestel, een aquarium, een open haard vuur en zoowaar een bibliotheek van net echte boeken, elk niet grooter dan een postzegel. De fauteuils staan smaak vol gerangschikt en men betreurt het haast, dat men in deze gezellige ver trekken niet eens rond kan wandelen of eens „een zitje probeeren". Dit grap pige miniatuurhuis wordt echter geheel iets anders dan speelgoed, zoodra de deskundige als het ware piano gaat spelen met de lange reeksen van scha kelaars, die onder elke mapuette zijn aangebracht en werkelijke lichtbronnen in de kamers ontsteken Op deze wijze in men er uitstekend in geslaagd om allerlei verlichtingsmoge lijkheden in de begrensde wagenruimte voor te tooveren. Men vindt er toepas singen van gordijnverlichting, die de indruk geeft van zonlicht, dat door de ramen in de kamer valt en de „dag sfeer" in het woonvertrek dus uitste kend suggereert. Er zijn tientallen voor beelden van directe en indirecte ver lichting en hun combinaties. Een ty pisch voorbeeld van indirecte verlich ting is bv te vinden op de etage van het trappenhuis, waar de lichtbron in een niet geheel tot het plafond reikende pilaar is aangebracht. Er zijn ook zeer practische vondsten. We denken hier bijv. aan de kasten op de slaapkamer, waarin het miniatuur linnengoed netjes ligt opgestapeld. Normaal tast men in zoo'n kast steeds in het halfduister. Een druk op de schakelaar echter en de kast is van binnenuit goed verlicht. In moderne bouwwerken wordt een der gelijke kastverlichting door de deur beweging automatisch bediend. Overal is zooiets gemakkelijk aan te brengen. PractlscK ïs OöE 3ë SpïëgëlvërïïcMing op de badkamer en de corridor, waar aan weerszijden van den spiegel minia tuur Philineabuizen zijn aangebracht Hierdoor wordt het gezicht overal goed verlicht. Doch behalve deze en vele andere toe passingen worden met deze maquettes ook tal van decoratieve mogelijkheden gedemonstreerd. Het licht wordt hierbij gebruikt om het interieur te verfraaien en een vroolijk aanzien te geven. Spre kend is het bijv. bij de aquariumver- lichting en het doorschijnen van por- celeinen of glazen beeldjes. Overigens blijkt nergens zoo duidelijk als bij deze verlichtingsmaquettes, hoe licht, op de juiste wijze toegepast, bijna steeds een decoratief effect aan nuttigheid paart Van de grappige kinderkamer, (waar we boven de bank een reproductie van de versiering van Prinses Beatrix' kamer ontdekten) is o.a. de nachtverlichting, waarbij alleen de vloer verlicht wordt, zeer interessant. Hierdoor is vermeden, dat de slapende kinderen door het ont steken van de hoofdverlichting gewekt worden. Ook voor toepassing in andere slaapkamers komt een dergelijke nacht- verlichting zeker in aanmerking- Door de waarlijk riante uitvoering dezer interieurs zou bij sommige mis schien de meening kunnen postvatten, dat de moderne verlichtingstechniek slechts uitkomst brengt voor diegenen, welke over soortgelijke milieu's de be schikking hebben. Niets is minder waar. Wier hier met oordeel de zaak van het bijkomstige weet te scheiden, zal spoe dig tot de conclusie komen, dat de kennismaking met de moderne verlich tingsmogelijkheden voor elkeen van groot belang is. Een maquette van geheel anderen aard stelt een winkelpui voor. Het is wat men noemt een ouderwetsche zaak, waarbij m$it in het traditioneele systeem is ingedommeld en de etalage- /eriichting is in denzelfden geest. Het is wel geen petroleum of gasverlichting xneer, maar een paar naakte of door een ballonnetje omgeven gloeilampen, oengelen in de uitstalkast volgens oud recept. Het geëtaleerde is slecht zicht- oaar, omdat de menschen op straat uoor de lampen verblind worden. Boven dien valt een groote hoeveelheid iicht op straat, in plaats van op de uitge stalde goederen. Nu wordt er echter uoor deskundige hand ingegrepen en in minder dan geen tijd is de zelfde ma quette in een moderne zaak veranderd. De lampen zijn geheel weggewerkt en de etalage baadt in een attractief licht. De uitgestalde goederen laten zich van nun beste zijde zien, noodigen als het ware tot koopen uit. We gaan nu een trapje op naar een nooger gedeelte in den wagen, doch niet voor aleer we de speciale trapverlich- cing, die hier is aangebracht, hebben oewonderd. Wat we nu te zien krijgen is met het oog op onze kinderen zeer oeiangrijk, nl. een schoolmaquette. Deze demonstreert op duidelijke wijze onder welke omstandigheden de kinde ren over het algemeen overdag op school werken. Het normale school lokaal heeft nl. slechts aan een kant ramen. Het gevolg hiervan is, dat de Kinderen, welke niet aan den raamkant zitten, bij te weinig licht moeten wer ken en zich veel meer moeten inspan nen. De maquette geeft aan, op welke wijze dit euvel is te ondervangen en wel door toepassing van electrisch licht aan een zijde van het lokaal. Ten slotte onderwerpen we ons nog aan de proef met de optoscoop, een in strument, waarbij men zelf bepalen Kan, hoeveel licht onze oogen voor een be paalde werkzaamheid noodig hebben. De gegevens van de optoscoop kan men zelf controleeren met de kleine Weston lichtmeter. Hiermede kan men de ver lichtingssterkte als de warmte met een thermometer meten. Ook de meeste installateurs beschikken tegen woordig over een dergelijke „licht- thermometer" en verrichten lichtme tingen gratis voor iedereen, die er be lang in stelt, te weten hoe de verlichting thuis is. In het achtergedeelte van den wa gen, bevindt zich nog een etalage, dit maal geen maquette, waarin verschil lende lampsoorten en verlichtings- sterkten worden gedemonstreerd. Voor al in etalages, waarin het waarnemen van kleuren van belang is, moet men met overleg te werk gaan. Ten slotte vertelde men ons nog, dat het wageninterieur des avonds, na het beëindigen der demonstraties in een filmcabine veranderd wordt. Aan de achterzijde bevindt zich dan een pro jectiedoek, waarop interessante en leer rijke films van buiten-af voor het pu bliek te zien zijn. o De heer B. J. Lammens, die 2 Januari 1939 zijn zilveren jubileum als ambte naar ter secretarie hoopt te herdenken Op 2 Januari a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer B. J. Lammens in dienst trad van de gemeente Sas van Gent. 2 Januari 1914 namelijk werd hij als tijdelijk ambtenaar aan de secretarie verbonden. Op 1 October d.a.v. volgde zijn vaste aanstelling en op 1 Januari 1920 zijn bevordering tot len ambtenaar ter secretarie. Sedert 1924 fungeert hij tevens als waarnemend secretaris. Dit is de sober-zakelijke opsomming van den staat van dienst van dezen zilveren jubilaris, die den buitenstaan der niet veel meer zal zeggen dan dat een ambtenaar zijn taak gedurende een kwart eeuw gezien zijn promotie naar behooren en tot tevredenheid van zijn superieuren heeft vervuld. Voor wie echter eenigszins bekend is met het geen zich in die 25 jaar ter secretarie te Sas van Gent heeft afgespeeld, krijgt deze ambtsperiode diepere beteekenis. Hij zal zich de oorlogsjaren herinneren (waarin „het debuut viel van dezen ambtenaar), die aan het secretarie- personeel in deze grensgemeente zulke uitzonderlijk hooge eischen stelden van dienstbetoon en werkkracht, eischen waaraan de heer Lammens getuige zijn vaste aanstelling in 1915 blijk gaf, naar behooren te kunnen voldoen. Ook het feit, dat hij, ondanks de her haalde mutaties in het bestuur der gemeente, waar successievelijk burge meester P. Wauters (tot 17 Aug. 1915), burgemeester L. W. G. Hoefnagels (van 18 Aug. 1915 tot 21 Januari 1935) en burgemeester Mr G. P. J. M. de Kerf (sedert 15 April 1935) nieuwe heeren, nieuwe wetten den scepter zwaaiden, geleidelijk op den ambtelijken ladder wist te stijgen, getuigt, dat de heer Lammens „the right man on the right place" bleek te zijn, en over een merk waardig aanpassingsvermogen beschikte De heer Lammens heeft „zijn brood" stellig „niet in ledigheid gegeten",, want ook de na-oorlogsjaren met hun tal- looze sociale en andere wetten, maat regelen en beslommeringen hebben van het secretariepersoneel meer gevergd dan menig buitenstaander ooit zal kun- nea/bevroeden. En de a.s. jubilaris heeft in dien veelomvattenden arbeid als primïs inter paris zijn aandeel ruim schoots gepraesteerd. Daarbij was hij voor het publiek steeds de behulpzame ambtenaar, bij wien nooit tevergeefs werd aangeklopt om inlichting of advies, die allen steeds met welwillendheid en vriendelijkheid be jegende Dat alles zullen velen zich zijn ju bileumdag met erkentelijkheid herin neren en dat zal hem zelf tot groote voldoening kunnen strekken Moge de verdere loopbaan van dezen ijverigen ambtenaar, die 8 Maart 1939 zijn 42ste levensjaar hoopt te voleinden, even verdienstelijk als eervol zijn Wat eten we ellten dag? ZONDAG Ossestaartsoep, gebraden eendvogel, appelmoes, aardappelpurée, schuimvla met confituren. MAANDAG Eendenragout, droge rijst, worteltjes citroenpudding DINSDAG. Runderrolletjes, gestoofde bieten aardappelen, fruit WoensMg Rollade, groene kool, aardappelen, rij stenbrij DONDERDAG Vleeschschotel, macaroni gestoofde prei, appelmoes VRIJDAG Tomatensoep, gekookte visch, aard appelen met botersaus, andijvie-sla ZATERDAG Rookworst, stamppot van snijboonen, fruit Eendenragout 1 eendvogel, (ongeveer de resten van dm vorigen dag), 50 G (V2 ons) boter, 1 Maggi's justablet, V2 L. water, een scheutje sherry of madeira Verdeel de overgebleven ^end in nettë stukjes. Maak de boter goed warm, neem het pannetje van het vuur en voeg er het eerst fijngemaakte, daarna zonder klontjes met water aange mengde justablet aan toe, breng de saus aan de kook en voeg er het overige water bij. Doe de stukjes eendvogel er 1 zoo'n klein wit Mijnhardtjei helpt U eraf. Binnen enkele sJTiinuten! Ook verdrijven zei vondersnel kiespijn,zenuw-i ^/-jj/pijnen,griep,gevatte kou.J 1 „Mijnhardtje" 5 ct. - 12 „Mijnhardtjes" 50 ct. M bij en laat alles samen nog een half uuAtje zachtjes stoven. Voeg er voor het opdoen de sherry of madeira aan toe Vleeschschotel met macaroni Ongeveer 250 G. vleeschresten van den vorigen dag, 250 G (y2 pond) ma caroni, 1 uitje, ons boter, 1 thee lepeltje kerry, 1 Maggi's justablet, 2y2 dL. water. Breng een flinke hoeveelheid water met zout aan de kook en laat daarin de gebroken macaroni glijden, zóó, dat het water niet van de kook gaat. Sluit de pan en laat op een zacht vuurtje de macaroni gaar koken. Fruit intusschen het gesnipperde uitje met de kerry in de boter. Maak de helft van het justablet fijn, roer het aan tot een massa zonder klontjes en voeg- deze van het vuur bij de gefruite ui. Laat daarna het sausje weer even door koken. Meng er het in kleine dobbel steentjes gesneden vleesch door, laat dit even mee warm worden. Giet de macaroni goed droog af, breng ze over op een verwarmden schotel, vorm in 't midden een kuiltje en giet daarin het vleeschmengsel - DRINKWATERLEIDING IN WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN In de Algemeene Vergadering /an Aandeelhouders van de NV Waterleiding Maatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen", gehouden op 15 December jl. te Ter- neuzen, is besloten het verzorgingsge bied van de Maatschappij uit te breiden met de in West Zeeuwsch-Vlaanderen gelegen gemeenten Breskens, Oostburg en Aardenburg, welke gemeenten reeds vanaf de oprichting der NV in 1933, aan deelhoudster zijn Als gevolg van de groote kosten voor den aanleg van de aanvoerleiding naar het Westen zooals bekend, moet het water geleverd worden door het pomp station te St Jansteen kon tot op heden nog niet tot aansluiting van dit gewest worden overgegaan Door het Werkfonds wordt «thans in de kosten van deze werken een subsidie van f 600.000,- verstrekt, waardoor di recte uitvoering mogelijk is geworden Indien de nog te verrichten voorbe reidende werkzaamheden een vlot ver loop kunnen hebben, zal in Maart 1939 met het werk word

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 5