««Zonnewijzers Het Financieel Nieuws- en Uitiotingsliiaü Evan luisteren naar dan zander uit hat Vijfde Nieuwe Uitgaven Dr Emil Hacha is tot president van de Tsjecho-Slowaaksche republiek ge- -kozen. Hier volgen de voornaamste gebeurtenissen uit de afgeloopen week: Uit de provincie De regeeringspersdienst meldt: De Moniteur Beige van Zaterdag be vatte een koninklijk besluit, waarbij de Belgische grensstations Stroobrugge en Maaseyk met ingang van Maandag 28 Nov. wederom voor den invoer van Ne- derlandsche land- en tuinbouwproduc ten zijn opengesteld. Door de RK Tooneelclub te Axel is Zondag jl. een zeer geslaagde opvoering gegeven van „De zonen van Stendhal'1 en „Een spook op manoeuvre". Dank zij de uitstekende regie en de talent volle vertolking van de verschillende rollen is de uitvoering een groot succes geworden. Publiek en spelers mogen met voldoening op dezen avond terug zien. Tot leer aar aan de Rijks H B S te Terneuzen, is tijdelijk benoemd de heer C. W. Verplanke, te 's-Gravenhage Uit het binnenland Op initiatief van het R.K. Werklieden verbond is te Amsterdam een massale vergadering gehouden teneinde te ko men tot een vernieuwing der maat- scnappij op den grondslag van de en cycliek Quadragesimo Anno De Bilt voorspelt geen koude winter De Tweede Kamer heeft met 47 tegen tegen 46 stemmen besloten, aan de Kath. Economische Hoogeschool te Til burg een subsidie toe te kennen De zaak der Ossche maréchaussées j komt in hooger beroep voor den Cen- tralen Raad van Beroep te Utrecht. Mr H. van Haastert is benoemd tot vaste afgevaardigde van ons land bij het Internationaal Landbouwkundig Instituut te Rome. De Tweede Kamer heeft de begrooting van Buitenlandsche Zaken z.h.st. aan genomen en eveneens de Defensie-be grooting. Uit het buitenland Een door communistische elementen in Frankrijk tegen Woensdag jl. ge proclameerde algemeene staking is door het krachtig optreden der regeering mislukt. De Engelsche en Fransche ministers hebben te Parijs belangrijke politieke besprekingen gevoerd. Z. H de Paus, die dezer dagen een aanval had van hartzwakte, en wiens toestand dientengevolge ernstige onge rustheid wekte, is wederom aan de beterhand De Engelsche mirftster Chamberlain en Halifax zullen in de eerste helft van Januari a.s. een bezoek brengen aan Rome Roosevelt eischt stopzetting der ver volgingen in Duitschland alvorens de normale diplomatieke betrekkingen te hervatten - Z. H de Paus heeft in een toespraak jewaagd van „zekere dingen, die ons bedreigen". Deze woorden hebben brnstige bezorgdheid gewekt Verwacht wordt, dat Chamberlain bij rijn bezoek aan Rome, ook Z. H den Paus zal bezoeken. Alle Boeken en Tijdschriften zijn krtygba&r bij den Boekhandel an „DE ZEEUWSCHE KOERIER" DE MAASTUNNEL Maandblad, gewijd aan de belangen van de Stad Rotterdam in het al gemeen en den bouw van de Maas tunnel in het bijzonder. Uitgegeven onder toezicht van den gemeentelijken technischen dienst. November 1938 - 2e jaargang - nr 1 Inhoud: De nieuwe Diergaarde Hoe de directeur van Gemeentewerken, G. J de Jongh, van Rotterdam een haven stad heeft gemaakt De Tunnelcom missie van 1932 Stand van het werk De Tunneltraverse Overzetveer Rotterdam-Catendrecht over de medische opvattingèh in deT omdat deze feestgavè dé Voorgaande in Natuur en Techniek. Het November-nummer van „Natuur en Techniek" opent met een overvloedig geïllustreerd artikel, dat „Van dokters en patiënten" heet en een causerie is het lievelingsboek voor het Katholieke huisgezin. Rijke inhoud 225 illustraties Verkrijgbaar bij: Boekhandel „DE ZEEUWSCHE KOERIER" Zie annonce elders in dit blad. Slechts 95 ct SAS VAN GENT uc vraagbaak voor eiken koopman en t iiectenbeallter. Het verschaft betrouwbare adviezen /oor solide belegging en voor een goec en winstgevend beneer voor Uw fondsent asit. De redactie u bereid aan abonnees up aanvraag Inlichtingen te geven ln Sake rijks- en gemeentebelastingen. Veiscmjnt eiken Vrijdag. Aoonneme it per halljaar I 1,71. Vraagt proefnummer ter kvnnismtking. ADtt. kil jruaAHCIAJMu SLiliWS- m 11LOÜTDI6BBLAD, Deersaatx. 1 DlSaa, r.'Hü-:;-" ne arme heks, gelijk gij haar noemt, weder weg is. Gij moet mij niet zoo boos daarom aanzien, Pieter; anders spreek ik in het geheel niet meer met u Gij spreekt buitendien weinig genoeg met mij, bromde hij, en de Zondag is mijn eenige vrije dag. Het verheugt mij van harte, dat zij weggaat Bij haar vertrek liet Janet voor haar geliefde leerling een aantal boeken te rug; Angela bestudeerde ze in het ge heim met zulk een gloeienden ijver, dat indien zij van een zwak gestel ge weest ware, hare gezondheid er bepaald onder geleden zou hebben. De prinses hield zich meer dan vroeger van de overige dorpsmeisjes verwijderd^ zelfs van Lisa, dewijl het eenvoudige meisje niet van al die boekengeleerdheid hield; zij was thans niet meer alleen, zij vond hare geestvolle -vriendin in de boeken. Zoo verliepen eenige jaren. Bijwijlen kwam de zonderlinge oude juffrouw voor een langeren tijd terug; soms bleef zij echter, tot wederkeerig verdriet var haar en hare leerling slechts weinige weken. Intusschen was Angela tot een frissche, bloeiende maagd opgegroeid, die echter ondanks hare geestesontwik keling nog een echte visschersdochter jleef en bij het roeien en het hooien, /olgens het eenparige oordeel, handi ger was dan eenig ander meisje op Marken VII Een vreemde bezoeker De Engelsche schilder Harry Vane ,tond in den morgen van een zachten zomerdag op een uitstekend punt van len Marker dijk en keek verrukt om ich heen. Wat deed hij daar? Hij was ong en doolde gaarne in de wereld ond; al was hij ook niet zeer bemidT leid, hij was toch niet genoodzaakt te .r beiden om zijn brood te verdienen eV eisde dus hoofdzakelijk voor zijn ge- oegen. Hij had in Holland rondge- worven, had wonderlijke oude huizen n Amsterdam geschetst, hoe zij opeen- edrongen stonden en bijna voorover in le grachten vielen, schooné oude ha- ens, vervallen stadspoorten, heerlijke niddeleeuwsche stadwagen, en alles Middeleeuwen en meer in het bijzonder over het medisch onderwijs aan de Middeleeuwsche Universiteiten. Bij prachtige foto's schrijft D. van der Sijde over den heremietkreeft. M. A. Boer wijdt een artikel aan de beteekenis van de nieuwe sleeptank van het Scheepsbouwkundig Laboratorium te Delft voor den bouw van de groote Oceaan-schepen. Nederland blijkt thans twee van deze Scheepsbouwlaboratoria te bezitten, een in Wageningen en een in Delft. Als pendant van een vroeger verschenen artikel over het lot der uit vinders, heeft Willy Ley in dit nummer een artikel bijgedragen over Hermann Ganswindt, een uitvinder, die vele nieuwe denkbeelden heeft gelanceerd, maar desondanks zonder succes is ge bleven en arm is gestorven. Het artikel „De ceders van den Libanon" beschrijft deze oude reuzen, die slechts tot zeer bepaalde gebieden op aarde beperkt blijken te zijn. Het artikel „Uitvinder diplomaat" is een korte karakteristiek van den Maagdenburgschen burge meester en physicus Otto von Guericke. Professor Y. Frolow schrijft over „Den kende paarden en goedgeloovige m2n- schen" en brengt het vraagstuk van de zg. rekenen kunnende paarden tot zijn ware proporties terug. Boeiend is het fragment van „Ik zoek het gevaar", dat in dit nummer, met enkele afbeeldin gen, is ontleend aan het zoojuist in de Natuur en Techniek Bibliotheek" ver schenen boek van dien naam van den Amerikaanschen diepzee-duiker en film operateur John D. Craig. R. P. van der Pant Jr., heeft een bezoek gebracht aan het Grimselstuwmeer en brengt daar bij suggestieve foto's verslag van uit. Naar aanleiding van de politieke spanning en de publieke angsten in het eind van September, herinnert het artikel „Het vergaan der wereld" aan vroegere alge meene angstperioden in de historie. H. J Robinson zet zijn overzicht van „De ontwikkeling van het denken" voort en het nummer sluit met het gebruikelijke nieuws van de maand. Een schat van af beeldingen verlucht dit interessante nummer Ons eigen Bankwezen. Onder dezen titel verscheen, als uit gave van de Nederlandsche Midden- standsbank N.V. (overdruk uit ,,De RK Middenstand", orgaan van den RK. Limburgschen Middenstand) een voor onze Middenstanders zéér lezenswaar dige brochure, waarin met argumenten, waartegen over het algemeen weinig valt in te brengen, de middenstanders worden aangespoord, meer belangstel ling te schenken aan het bankwezen (in casu de Nederlandsche Middenstands- bank), dat speciaal in het belang van den middenstand met medewerking van de regeering en van de drie groote mid denstandsorganisaties in het leven werd geroepen en dat er speciaal op inge steld is om het belang van den midden stand te dienen. Wij meenen, dat dit geschriftje een ongemeen propagandistische waarde heeft en dat de rustige lezing ervan den middenstander tot de overtuiging moet brengen, dat de Middenstandsbank in derdaad de bank is, waarop hij is aan gewezen, en aan welker versterking hij in zijn eigen belang behoort mede te werken. Iedere Middenstander leze en herleze deze brochure en doe er zijn voordeel mee. S. Kerstboek Katholieke Illustratie 1938 Hier ligt een prachtig boek voor ons. Iedër jaar om dezen tijd komt de Kath. Illustratie met een Kerstboek voor den dag, ieder jaar is dat een verheugenis, maar nu is 't dat wel heel bijzonder, tintelde in een halfdonkere kleuren pracht, die hem verrukte. Maar waar om was hij naar Marken gekomen, op die onvruchtbare grasvlakte met hare visschershutten? Omdat hij in reisbe schrijvingen gelezen had, dat hier „een zoo eigenaardige trap van beschaving te vinden was als aan het uiterste einde van den aardbol", omdat de deftigste Hollanders in de steden hem gezegd hadden: Ga naar Marken. Het eiland is wel is waar lastig van het vasteland uit te bereiken, maar het is een zeer eigenaardig oord, hoogst eenvoudig en landelijk, er bestaat geen weergade van. De kleederdracht, de bewoners en het eiland zelfs, zijn eenig in hun soort. Daarom was hij gegaan. Dien ochtend was hij met de stoom boot uit Monnikendam gekomen. De mannen waren ter vischvangst op de Zuiderzee. De kleine scharen der vroo- lijke kinderen speelden op den dijk en in de dorpstraat en ijlden bij zijne na dering op hunne klotsende klompen weg De moeders en de meisjes keken schuw naar hem door de dichtgesloten kleine ramen der bontgeverfde zware, groene rijKa.om van mnoud en schoonneid van uitvoering nog overtreit. Het oog valt ai gauw op ae mooie platen, reproduc ties in kleuren van beroemde scnilde- ryen, religieuze en profane, die een rustige bescnouwing overwaard zijn. in riet algemeen is er van de illustra tie buitengewoon veel werk gemaakt. Riet aneen levert Heiman Moerkerk met zyn „Diiekoninge, Driekoninge een paar neurige pagina's, maar ook de vermen ting der veriialen maakt het wueK kostbaar. Prof. J. H. Jurres, Adr. van aer Plas, Elsa Rubbens, Anton meek, F. Lammers net is wel een uitgezochte groep beeldende kunst- naars, die aan deze uitgave haar mede werking heeft verleend. De tekst wordt aangevangen met een nooggestemd artikel van Benoit du Moustier pr. over „Onze bevoorrechte aarde", onmiddellijk gevolgd door een smeuiïge Kerstvertelling van Jan Ver- heijen: „Drie koningen keeren terug". Na een schoone reportage van een tref fende Kerstviering in de Provence, met foto's van Schall en beschrijving van Henri Dubois, biedt Jan Nieuwenhuis een fijne schets: „Monseigneur is in gesluimerd". Ontroerend is ook het Kerstverhaal van Gruut van Ooijen: „Het onnoozele kind, terwijl Marie Koenen op haar best is met „Toch van Onzen Lieven HeerDe reis van Sint Ursula met haar elfduizend maag den wordt door Wim Snitker bij fraaie oude prenten boeiend verteld. Ook het talent van Antoon Coolen werkt mee: Kinderoffer is weer zoo'n mooie schets van het leven op het land. Dan brengt Salam Petola een goede afwisseling met zijn Belevenissen in een Marokkaansche stad en schildert H. B van der Sande een stuk gedwongen leven in „De man op den achtergrond". De laatste ver teller in de rij is Rolf Bormani met een Kerstverhaal uit Indië: „Het telegram", en dit wordt voorafgegaan door een aardige herinnering aan vroeger dagen: „Kersttijd bij onze grootouders", een serie oude afbeeldingen, toegelicht door Hans Lijn. Een handig ingedeelde maandkalender vormt als losse bijlage een welkome toegift Dit boek, in aantrekkelijken omslag gestoken, is doortrokken van den waren Kerstgeest en zóó juist afgestemd op de feestelijke sfeer in de katholieke ge zinnen en bij de naderende hoogtij dagen, dat het overal met vreugde zal worden binnengehaald HITLER Zijn wording en wezen door Wenzel Frankenmölle Uitgeverij „De Gemeenschap", Bilt- hoven. Prijs f 1,25 ingen. De schrijver van deze 86 pagina's tel lende brochure, Wenzel Frankenmölle, voormalig Berlijnsch correspondent van het dagblad „De Tijd" heeft gedurende en na den wereldoorlog krachtens zijn functie de gebeurtenissen in Duitsch land van zeer nabij kunnen gadeslaan en bestudeeren. Aan de hand van de gegevens en ervaring, waarover hij be-1 schikt, schetst hij in dit boekje thans een beeld van de opkomst en het sueceè van het Nationaal-Socialisme en in het bijzonder van den leider dezer beweging. Hij doet dit zonder vooringenomenheid en toont, allerminst blind te zijn voor de fouten van het vorig regiem. Ziehier zijn eindconclusie: „In do geschiedenis, in de ontwikkeling van de historie der menschheid, vooral der christelijke menschheid, k'an Adolf Hitler nooit vooruitgang beteekenen, is Adolf Hitler altijd achteruitgang". De brochure, die door Anton van Duinkerken wordt ingeleid, en waarin achtereenvolgens „Hitler's politieke ont wikkeling", „Innerlijke wording", „Idro- logie van het Nationaal-Socialisme" en „De buitenlandsche politiek van den Führer" worden beschreven, is waarde volle lectuur voor allen, die iets meer willen weten over den man en de be weging, die in het werelddrama, dat zich momenteel aan het vóltrekken is, ulk een belangrijke rol spelen. S. GOUDKEVERTJE door H. Wolffenbuttel-van Rooijen. Uitg. St Gregoriushuis, Utrecht. Prijs f 1.50 Een verhaal voor grootere meisjes, dat gaarne gelezen zal worden. Frans van Noroden verzorgde de il lustratie. „DE DIETSCHE GEDACHTE" Inhoud van het December-nummer: Groot-Nederlandsche stellingen; Prof Gerretson als „Groot-Nederlander"; 1838-16 December - 1938; De rede van Mr. Borginon; Ontvangen uitgaven; Dietsche Kroniek; Uit boek en blad. MIJN RADIORECEPTEN door N. Schutte, spreekster kook- halfuurtje K.R.O Uitg. NV. Paul Brand's Uitgevers bedrijf te Hilversum. Prijs ingen. f 1.90, geb. f 2.50 Een boekje, dat geen enkele huis vrouw onverschillig kan zijn. De des kundige spreekster van cX K.R.O. heeft er haar radio-kooklessen, die zij nu reeds bijna 5 jaar lang wekelijks geeft, in gebundeld. Het bedoelt een aanvul ling te zijn op de reeds in zoo groot aantal bestaande kookboeken, waarin, blijkens de ervaring van de schrijfster, nog heel wat moeilijkheden, die zich bij de edele kookkunst voordoen, niet of niet voldoende werden opgelost. Huisvrouwen, vraag dit boekje aan St Nicolaas. Ge zult er veel genoegen van beleven. S. SCHIPHOL EN NIET LEIDERDORP door Prof. H. Burger. Uitg. W. ten Have N.V., Amsterdam. Prijs 25 cent De bekende Amsterdamsche Hoog leeraar Prof. H Burger geeft in deze brochure als niet-deskundig, maar be langstellend Nederlander een beschou wing ten beste over het Schiphol- vraagstuk. Zijn conclusie is in de titel der brochure neergelegd. Het stevig gedocumenteerd betoog zij gaarne in de aandacht van belangstellenden aanbe volen. s. en roode huizen. Bij toeval ontmoette hem de schoolmeester. Deze nam aan genaam verrast den hoed af en bood zich den vreemdeling als gids aan. Hij bracht hem eerst in Smit's huis, welks schilderachtige inrichting hem verrukte In de zindelijke huiskamer zat Catha- rina aan haar spinnewiel en de kleine Geert stond voor haar. Meester Been had Harry gedienstig verder gevoerd in de andere woningen, vriendelijk bereid hem net geheele dorp te laten zien: maar de schilder verklaarde spoedig, dat het.genoeg was geen huis kwam het eerste gelijk. Bedaard en afgemeten sloot de phlegmatieke apotheker zich bij hen aan en na een kort gesprek was hij zoodanig door de opene, ongedwongene manieren van den vreemdeling inge nomen, dat hij hem een kamer in zijn baksteenen huis ten gebruike aanbood, opdat een zoo zeldzame, uitstekende gast een passende woning zou hebben. Daarop kwam ook de dominee den vreemdeling begroeten en gaf met hof felijkheid te kennen, dat de kerk ter bezichtiging van den kunstenaar open stond. Deze hield zich evenwel niet lang (24) in het gebouw op. De zonderlinge kleine huizen, de wonderlijk gekleede kinderen en jonge meisjes, die zich thans schuch ter in zijne nabijheid waagden, schenen hem dankbaarder onderwerpen voor zijn penseel. Nadat hij een half uur schetsen genomen had, bekroop hem de lust alleen en ongedwongen door de velden te zwerven. Hij had den goeden apotheker voor zijn gastvrij aanbod be dankt, maar op zijn voornaam onver schillige manier nog geen besluit ge nomen of hij al of niet een paar dagen op het eiland zou verblijven; mogelijk zou hij dien avond met de „Telegraaf", de groote stoomboot, die in de haven lag, weder afvaren. Voorzeker, het eiland was eigenaardig, schilderachtig, maar boersch eenvoudig. En toch! Hij had het dorp achter zich gelaten en slenterde alleen langs eerve zachte helling, die door de golven bespoeld werd. De diepe stilte, die op de wijde oppervlakte des waters tot aan ?indsche grauwe strook lands heerschte, maakte een diepen indruk op hem. 'Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 11