AKKERTJE" Even luisteren naar tien zonder uit het Vijfde. Een leger van meer dan 100.000 actieve Ivorol -schuim- Neem dadelijk 'n Stop die razende kiespijn! ftia&r Werden met tferwaarloozirig van al te vakkundige kwesties de Bijbelsche verhalen eenvoudig en vlot verhaald. Zoo veroverde de Bijbelsche Geschiede nis van Prof. Keulers stormenderhand haar plaats in het Katholieke gezin van Nederland Doch nog veel grooter zou de triomph tocht van Keulers' Bijbelsche Geschie denis bij de huisgezinnen geweest zijn, wanneer niet de prijs van f 35,- in dezen crisistijd voor minder kapitaalkrachtige gezinnen een overwegend bezwaar was geweest Waar echter eenmaal de enorme be langstelling van^de katholieke families voor Keulers' bijbelsche Geschiedenis zóó geweldig was gebleken, zal deze minder kostbare uitgave zeker het ideaal der uitgevers verwezenlijken: „Keulers' Bijbelsche Geschiedenis in elk katho liek gezin". Dezelfde kunstplaten van den schilder Hier volgen de voornaamste gebeurtenissen uit dë afgdoopen week: Uit de provincie Zooals in ons nummer van 18 dezer per advertentie bekend gemaakt, wordt te Sas van Gent, Zondagnamiddag voor kinderen en Zondag- en Maandagavond voor volwassenen, de operette voor meisjes „De Klokken van Bretagne" op gevoerd. Deze operette, waarvoor zoowel de tekst als de muziek werden geschre ven door den heer Hubert Vercauteren, koster-organist van de R.K. Kerk te Sas van Gent, beleeft met deze op voering haar première. Leden der R.K. Meisjes-Jeugdbeweging zullen ze ver tolken onder bekwame regie en muzikale leiding. Gezien de bekende, benijdens- dam, den Haag en Amsterdam en terug Gevonden en gedeponeerd, een zich in zeer goeden staat bevindende heeren- hoed. Inlichtingen daaromtrent zijn te bekomen bij de gemeentepolitie te Westdorpe Uit het binnenland Koning Leopold III van België is bij zijn bezoek aan Nederland op 21, 22, 23 en 24 dezer op enthousiaste wijze ge huldigd. Van dit bezoek wordt een krach tige versterking der vriendschapsbanden blaasjes dringt bij elke poetsing met Ivorol reinigend door tot in de gevaarlijke schuilhoekjes tusschen de tanden en kiezen en in de onzichtbare barstjes en gaatjes waar de borstel en gewone tandpasta niet komt. Zóó voorkomt U tand bederf. Tube 60-40-25 ct. Doos 20 ct. (15) Jos Speybrouck sieren ook deze uitgave, terwijl de tekst eveneens onveranderd blijft Om het ideaal „Keulers' Bijbelsche Geschiedenis in elk katholiek gezin" te druk op niet hooger dan f 15,- gesteld, met betaling ineens of betaling in twin tig maandelijksche termijnen a 75 cent Deze uitgave verschijnt in 20 afleve ringen van 32 pagina's, waarvan de eerste verscheen op 15 November 1937, de tweede op 15 December 1937 en zoo vervolgens den 15den van iedere maand Het geheele werk zal 672 pagina's en 6 uitslaande groote landkaarten omvat ten en binnen 20 maanden compleet verschenen zijn. De kunstschilder Jos Speybrouck teekende honderd groote platen en de initialen on sluitstukken De koopers ontvangen tegelijk met de eerste aflevering gratis een portefeuille voor het bewaren der losse afleveringen Bij de laatste aflevering gratis een rooden linnen band van Engelsch Art Canvas met goudstempel in echt blad goud, waarop de afbeeldingen van Christus en David. Bovendien wordt bij/ de laatste aflevering een bon bijge-* voegd voor het gratis inbinden der af leveringen De prijs bedraagt f 0,75 per afleve ring of f 15,- voor het complete werk. Inteekenaren verbinden zich voor het geheele werk Nogal duidelijk Gevangenbewaarder: In ieder geval is het zucht naar drank geweest, die je hier bracht! Gevangene: Dan vergist U zich! Als ik drank wil, ga ik naar een café en niet hierheen! Galgenhumor Kom, vooruit! zei de agent tegen den gevangene, dien hij de handboeien aan deed en aan het andere einde zelf vast hield! Natuurlijk, ik ga mee, want ik ben zeer aan je gehecht! De Schot Heer: U rookt geen pijp? Schot: Neen, toen mijn vader stierf, heeft hij zijn pijp aan mijn broer na gelaten! Douche Wat heeft je zuster een mooie tanden! sprak de aanbidder tot haar broer Dat is nog niks, dan moet U haar Zondagsche eens zien! is, met bescheidenheid de oogen af, daar zij vernomen hadden hoe pijnlijk het haar aandeed als men haar aanzag Daar Angela dagelijks in het huis van den dokter kwam, hield de zonderlinge vrouw weldra op haar uit den weg te gaan; van lieverlede vatte zij genegen heid voor het kind op en bood hare zwagerin hare hulp in het onderricht der beide meisjes aan. Haar onderricht was als de openbaring eerier nieuwe wereld voor Angela; zij wist zooveel, zij onderwees zoo wondervol, dat Angela steeds zooveel mogelijk haar gezelschap zocht, terwijl ook de leermeesteres steeds meer genegenheid voor het leergrage, liefdevolle kind opvatte Op zekeren achtermiddag, dat beiden op eene wandeling om wat uit te rusten tegen de glooiing van den dijk gingen zitten, maakte de oude juffrouw van de gelegenheid gebruik om het gespannen luisterende kind hare levensgeschiedenis te verhalen. Ik ben in Schotland geboren, dus ving zij aan, in de prachtige bergen. Ach Angela, gij kunt u niet verbeelden hoe- geer ik naar de bergen terugverlang! waardige muzikale gaven van den com ponist mag voor deze uitvoeringen groote belangstelling worden verwacht. Gaarne sporen wij bij dezen nog eens dringend tot bijwoning aan, opdat het waarlijk succesvolle avonden mogen worden. Dinsdag jl. is de winterzitting der Prov. Staten gehouden. Een voorstel van den heer de Milliano, om Ged. Staten uit te noodigen, bij de regeering stappen te doen om de grenskantoren Eede, Sluis en IJzendijke (Veldzicht) wederom voor den uitvoer van land- bouwartikelen opengesteld te krijgen, werd aangenomen. De vergadering is tot 21 December verdaagd. Het echtpaar J. de Vos-Geensen te Terneuzen vierde Dinsdag jl. zijn gou den huwelijksfeest Mej. R. J C Verheijke, telefoniste le klasse bij het rijkstelefoonkantoor te Terneuzen is benoemd tot toezicht- houdster bij dezen dienst Toen de huisvrouw van schipper M. te Sluiskil, Zaterdagnamiddag aan tafel zat, werd zij plotseling onwel en over leed enkele oogenblikken later. De praktijk van K. J. Nanninga, arts i,e Sluiskil, is overgenomen door Th. Wechgelaar, arts, uit Zwolle. De heer Nanninga gaat zich te Rilland-Bath vestigen. Bij beschikking van den minister van Financiën is de ontvanger der directe belastingen, enz. R. W. P. de Vries te Huljst, verplaatst naar het kantoor Woerden Zooals bekend is, loopen van uit Zee land naar Rotterdam, den Haag en Amsterdam 14-daagsche goedkoope trei nen, die wel den geheelen winter zullen blijven loopen. Door het ontbreken van aansluiting der Prov. booten kunnen de reizigers uit Zeeuwsch-Vlaanderen ech ter van deze treinen geen gebruik ma ken. Thans zal hierin echter worden voorzien. De N.S. zullen hen nl. in de gelegenheid stellen, ingaande 30 dezer, op de dagen, dat bovengenoemde treinen rijden, van Vlissingen, Hoedekenskerke of Kruiningen af, tegen den prijs van de goedkoope treinen, te reizen met de gew|ne treinen, heen met tr. 215 en terug met de treinen 1089-415 of 1121- 417-224. Natuurlijk alleen naar Rotter Maar ik ben zeer arm, kind, en wij heb ben daar thans nog bloedverwanten, noch vrienden meer. Mijn naam is eigen iijk Janet Moss, hoewel de menschen hier Moos zeggen. Wij waren onbemid deld, daarom werd ik tot voltooiing mijner opvoeding als onderwijzeres in een bekend pensionaat naar Engeland gezonden. O, Angela, rijke jonge meisjes kunnen ons bitter grieven door den xjon alleen harer stem, door een blik op ons afgedragen kleedje of min- \chtend afwenden van het hoofd bij onze nadering! Ondanks alle onaange- ïaamheden droeg ik in mijne jeugd ge- luldig de armoede; ik wist, dat ik mijn onderhoud verdiende en zelfs eenige shillings kon oversparen voor mijn ongeren broeder; hij wilde koopman vorden en had op de wereld niemand, iie hem helpen kon dan mij. Wij, Schot en, houden zooveel van leeren en zich mihoog werken, mijn kind. Ik hoopte ils jonge onderwijzeres vriendelijk en ge iuldig te zijn. Nochtans heeft mij het oewaren van mijn geduld, de Hemel veet het, dikwijls zeer veel moeite ge- K cost, want ik bezat destijds een levendig tusschen België en Nederland verwacht. H M de Koningin is veornemens, in het volgend voorjaar of den vroegen zomer een officieel bezoek aan Koning Leopold te Brussel te brengen Ter gelegenheid van de opening der Maastunnel te Rotterdam in 1941 zal een groote Nationale Tentoonstelling worden gehouden De Tweede Kamer heeft de onteige ningswet betreffende de Abdij te Middel burg aangenomen. Op 3 December a.s. zal over het ge heele land een collecte worden gehou den ten bate van vluchtelingen wegens geloof en ras De Tweede Kamer heeft de begroo tingen van Financiën, Justitie en De fensie goedgekeurd Naar De Maasbode verneemt, zullen de Ned. spoorwegen dit jaar met Kerst mis en Nieuwjaar het publiek in de ge legenheid stellen te reizen op vacantie- kaarten, en wel van Vrijdag 23 tot en ipet Woensdag 28 December en van Zaterdag 31 December tot en met Maandag 2 Januari. Dit is de eerste maal, dat deze kaarten met Kerstmis en Nieuwjaar geldig zijn. O Uit het buitenland Zoowel Frankrijk als Engeland heb ben verklaard geen koloniaal bezit te zullen afstaan. Het Britsch-Italiaansche accoord van 16 April jl. is te Rome onderteekend In Amerika blijft de verontwaardiging over de anti-Joodsche maatregelen in Duitschland aanhouden In den Dom van Milaan heeft Kardi naal Schuster de rassenleer als de „Ketterij van het Noorden" veroordeeld Nadat de Amerikaansche Ambassa deur te Berlijn is teruggeroepen, heeft ook Duitschland zijn Ambassadeur te Washington naar Berlijn ontboden In Amerika is een actie begonnen, die een scherper boycot van Duitsche arti kelen beoogt l» In een munitiefabriek te Barcelona eischte een ontploffing 400 slachtoffers karakter. Niet alle pensionairen waren onvriendelijk; een evenwel Janet Moos hield hier even stil; An gela keek op en zag, dat de gezonde helft van haar gelaat bij die herinne ring rood vlamde, terwijl de andere ge heel onveranderd bleef gelijk een mas ker. Bij het zien dezer aandoening vattë het bruinoogige meisje hare hand met de warme sympathie, waarvan het kinderhart zoo licht vervuld wordt Ik dank u, kleine! Zoo, dat is voorbij sprak Janet met een zucht. Dit meisje haatte mij, dewijl ik haar onderrichten moest. God vergeve haar en ook mij als ik haar in mijne woorden onrecht doe Maar zij scheen tot de men schen te behooren, die van nature boos aardig zijn. Men leest van zulke vrouwen die gift mengden en misdaden pleegden terwijl zij in schoonheid bloeiden, en er voortdurend een lach om hare lippen speelt. Ik heb slechts die eene gekend en hoop, dat ik nooit weder een van haar gelijken moge ontmoeten. Zij was een mooi meisje met prachtige zwarte lokken, frissche, hoewel eenigszins don-J kere tint en amandelvormige zwarte Naar gemeld wordt, zal eerstdaags een* Fransch-Duitsche vriendschapsverkla ring worden onderteekend. Varia OP DE VLINDERFARM Vlinders als handelsartikel. De lok- vlinder aan den zijden draad. Een nieuwe industrie door E. G. De gedachte om sommige dieren te kweeken, om er handel mee te drijven, vindt hoe langer hoe meer ingang. Naast zilvervossen en klein pelsdier-farmen, die men tegenwoordig ook al in ons land aantreft, vindt men in Zuid- Amerika slangen-, in Indië schildpad- farmen en in Californië zelfs leeuwen kweekers. Het nieuwste is echter wel de vlinderfarm van een ondernemenden Duitsch-Amerikaan, Irvin Schlessel- mann, die met de vangst, het kweeken en den verkoop van vlinders en kapellen goede zaken maakt Vlinders kweeken is heusch niet zoo eenvoudig als menig vriend der bont- gevleugelde insecten zich wel voorstelt Het is niet voldoende een pop in een kast te zetten om na enkele weken daar den uitgekomen vlinder aan te treffen De levensvoorwaarden van iedetfe soort afzonderlijk zijn immers zeer ver schillend en ieder eischt een eigen be handeling. Irvin kweekt op zijn farm 30 soorten, die ieder hun speciale aparte afdeeling hebben Bijzondere aandacht moet besteed worden aan het voederen, want ook bij de vlinders zijn „de smaken zeer ver schillend". Zoo leeft de Lunavlinder uitsluitend vanwalnotenbladeren, de Cecropia prefereert het loof van ceders en seringen de Promethea eindelijk eet alleen het groen der wilde kers. Verder is de temperatuur van groot belang, vooral mag het niet te warm in de kasten zijn, nadat de poppen zich inge sponnen hebben, omdat anders de vlin ders te vroeg uit zouden komen. Ook de methoden van vangen zijn verschillend. Het net, waarvan wij hier meestal gebruik maken, komt nooit in aanmerking, daar het de diertjes veel te gemakkelijk beschadigt. Het dient hoogstens om een of ander wijfje te vangen, dat dan als lokvogel talrijke mannetjes aantrekt Tot dit doel zet men hfet in een ge vlochten kooitje met heel fijne mazen in de eigenlijke val, waarheen vijf ope ningen voeren. Iedere opening is voor zien van een spiegelglad, naar beneden gebogen tinnen plaatje, waarop het mannetje, dat vaak van heel ver aan getrokken wordt door de lucht van het vrouwtje, zich plaatst en, daar zij geen houvast vinden, binnen in de val glijden Irvin bindt ook wel het lokwijfje met een dunnen, maar sterken zijden draad in de nabijheid der val vast; het resul taat is dan meestal nog grooter dan in het eerste geval. Ook het bestrijken van takken met een mengsel van azijn en siroop bewijst goede diensten Het bedrijf op de vlinderfarm kent zoo goed als geen onderbreking, want verschillende vlinders maken, zooals men weet, den nacht tot dag. Zoo vangt men den prachtigen, groenachtig- schitterenden Luna-vlinder 't gemak kelijkst omstreeks middernacht, even als den prachtigen polychem terwijl de Cecropia het meest aangetroffen wordt tusschen drie en vier uur 's morgens en dan ook het gemakkelijkst te vangen is In het ruwere jaargetijde heeft men vaak gelegenheid in plaats van den vlinder zelf, de verpopte rupsen te ver zamelen, waartoe echter heel wat er oogen. Uit hare oogen meende ik haar karakter te kunnen kennen. Gewoonlijk blikte zij droomerig uit de halfgesloten oogleden, maar als zij driftig werd en hare uitbarstingen van toorn waren vreeselijk dan gloeiden die groote oogen, naar men zeide vloeide het ne- gerbloed harer grootmoeder in hare aderen. Als dit meisje eenmaa 1 een afkeer tegen iemand had opgevat, hield zij niet op hem te vervolgen. Zij haatte mij en hare boosheid werd steeds groo ter. Zij was zeer rijk en de andere onderwijzeressen vleiden haar; ook de meeste pensionairen deden zulks; de overigen echter vreesden haar. Ik liet mij nochtans niet verbluffen en ontzag haar in geen enkel opzicht. Op zekeren avond, dat ik de jonge Frost, dit was haar naam, strafwerk gegeven had, de wijl zij onbeleefd tegen mij geweest was, giegelden eenige onzer kleinere leerlin gen over haar nablijven. Zij zeide niets maar schreef haar Fransch opstel, als ware het slechts uit liefhebberij. Er werd niet meer van de zaak gerept. Ik vleide mij zelfs, eindelijk de zege be haald te hebben en vermoedde niet, dat varing noodig is. Heeft men deze echte!» eenmaal verworven, dan brengen juist de in de broeikassen doelmatig behan delde poppen na eenigen tijd de mooiste en meest waardevolle vlinders te voor schijn. Daar de bedrijfskosten van deze eigen aardige farm buitengewoon gering zijn werpt zij haar eigenaar groote winsten af. Afnemers voor de vlinders zijn par ticuliere verzamelaars, die hun collectie op eenvoudige wijze vermeerderen wil len, daarnaast echter ook wetenschap pelijke instituten, vooral scholen, die met behulp van Irvin leegten in hun verzamelingen aanvullen. Verder ge bruikt men de ragfijné, wazig dunne gekleurde vleugels der sierlijke diertjes tegenwoordig ook bij de fabricatie van allerlei glazen voorwerpen zooals scha len, blaadjes e,d, Men kleeft ze dan aan de onderzijde vast en bereikt daarmee zeer aardige effecten. In zekeren zin als „nevenproduct" der vlinderfarm is een zeer uitgebreide vlindercollectie ontstaan, die alle door Irvin gevangen of gekweekte soorten bevat. Het zijn er meer dan 2000 waar onder alleen reeds 250 uit den Staat Zowa, waar hij geboren is. De collectie wordt nog voortdurend uitgebreid door •nieuwe aanwinsten uit het buitenland, vooral uit de tropen. Denkt U erom De Zeenwsche Koerier op Uw advertentiebudget bovenaan te noteeren als zijnde het blad, dat het voordeeligst is en U het meeste succes «aar borgt? Blijde Boodschap Huisbaas: De vereeniging van huis eigenaren heeft besloten in staking te gaan! Huurder: Dus volgende week worden de huren niet opgehaald? Het compromis Verzekeringsagent: Kan ik de premie ontvangen, meneer? Verzekerde: Ik zit er op 't oogenblik slecht voor, maar mochten we van het jaar soms brand krijgen, dan kunt U het van de uitkeering afhouden! "AKKERTJES" zijn onfeilbare pijn stillers en bevrijden U direct van zenuwpijnen, spierpijnen, hoofdpijn. Onschadelijk. Let op t AKKER-merk. Per koker van 13 stuks -12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. (l) mijne vijandin onder het mom van uit wendige kalmte een duivelachtig plan ontwierp. Den volgenden avond, toen ik op het punt was van in te slapen, sloop er iemand in mijn kamertje, dat vlak naast de slaapzaal der pensonairen lag. De maneschijn viel door het raam en ik kon slechts een witte gedaante onder scheiden; dan voelde ik als een loopend vuur op mijn wang, flikkerde er als een bliksemstraal voor mijne oogen en ik begon uit alle macht te gillen. Al de bewoners van het huis kwamen op mijn gegil toesnellen en vonden mij in een deerniswaardigen toestand: mijn half aangezicht was door vitriool verbrand gelijk gij ziet. Men meende zelfs, dat het licht mijner oogen uitgedoofd was, maar Goddank! het werd behouden. Nu kent gij mijne geschiedenis 'Wordt vervolgd). DE ZEEUWSCHE KOERIER brengt Uw aanbiedingen tegen den goedkoopsten prijs onder aller oogen.

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 15