««Zonnewijzer», Crisis-maatregelen Wij leveren: Lees- en Leerboeken Schoolbehoeften Kantoorboeken en -artikelen Drukwerken Bindwerk Lijsten Muziekboeken en instrumenten De Zeeuwsche Koerier Katholieks Middenstands- handelsavondschool te Sas van Gent. Bijbelsche Geschiedenis. Burgerlijke Standen Nieuwe Uitgaven Dampo bij Hoofd- Neus- Keel- en Borstverkoudheid FEUILLETON De Vondelinge Sas van Gent. Tel. 15. èn bij de aardappelen uitstekend past en dat door zijn betrekkelijk groot vetge halte het verzadigingsgevoel behoorlijk lang laat voortduren Zooals in ons nummer van 11 dezer werd aangekondigd, is op 12 November jl des avonds om 7,30 uur in het R.K. Vereenigingsgebouw te Sas van Gent een pij eenkomst gehouden voor belang stellenden in het onderwijs, dat te Sas van Gent wordt gegeven voor hen, die zich willen bekwamen voor het examen, waaraan allen, die volgens de bepalin gen der Vestigingseischenwet hiervoor wij ons voor, de rede van den voorzitter in een of meerdere van onze volgende edities zoo volledig mogelijk te publi- ceeren, opdat zij alsnog onder de oogen moge komen van allen, voor wie zij be stemd was, en zoodoende velen, die thans nog „Gods water over Gods akker laten loopen" het besef moge bijbren gen, dat zij willen zij eerlang hun bedrijf niet voor voor hun kinderen of aangewezen opvolgers verloren zien gaan tijdig met den nieuw geschapen toestand rekening zullen moeten hou den en de middelen (in casu het onder wijs) zullen moeten gebruiken, die de middenstandsorganisaties met zoo prij zenswaardige voortvarendheid, geheel belangloos, te hunner beschikking stellen Middenstanders (en toekomstige mid denstanders) begrijpt Uw belang en houdt U niet langer afzijdig! Gebruikt de zoo uiterst gemakkelijke en voor- deelige gelegenheid, die U thans wordt Ü99W SAS VAN GENT ',.114! TT Week van .iar!.tDtaea'me,t ,19.:Ifr?v, 1938 Gehuwd. 17 Nov. Robertus Cortvriendt, 28: jaar en Bertha Joanna Klein, 24 jaar Geboren. 13 Nov. Odette, dochter van Huig de Jong en Alice Rosalie van Boxelaere Loop der bevolking, Week van 13 tot en met 19 Nov. 1938 Aangekomen. M. J L Duerinck, dienstbode van Biervliet Vertrokken: E. M. Scheffer, dienstbode naar Zaam slag F. J. Rademakers, slagersknecht naar Terneuzen Wonderlijk zooals dat helpt zoowel bij kinderen als volwassenen. Pot 50 ct. Drogisten. Tube 40 ct. Doos 30 ct. Bij Apothekers en (12) in aanmerking komen, zich zullen moe ten onderwerpen. De bijeenkomst was door het school bestuur belegd om zooveel mogelijk be langhebbenden uit de gemeenten Sas van Gent, Westdorpe, Sluiskil en Phi lippine, nog eens in hun eigen belang, van de noodzakelijkheid van dit onder wijs voor de toekomstige bedrijfsleiders te doordringen en hen eens nader met dit onderwijs te doen kennismaken Te dien einde heeft de voorzitter van het schoolbestuur, de heer M. van Goethem, in een zeer duidelijke en ste vig gedocumenteerde lezing de positie van de middenstand speciaal in ver band met de Vestigingseischenwet uiteengezet en zijn de aanwezigen in de gelegenheid gesteld, proeflessen bij te wonen aan de deelneemsters en deel nemers aan de thans loopende cursus, welke gegeven werden resp. door den heer C. Aarsen (directeur) en W. van Unen (leeraar) der avondschool Behalve door het Schoolbestuur, werd de bijeenkomst bijgewoond door den Edeiachtb. Heer Mr G. de Kerf, burge meester en A. Marquinie, wethouder van Sas (van Gent, den heer Harte, secre taris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen en Rijksgecommitteerde voor de Midden standsexamens en den heer van Es, secretaris der Middenstandsexamen commissie, beiden uit Terneuzen, ver schillende ouders van leerlingen en een aantal andere belangstellenden Zoowel de rede van den heer van Goethem als de proeflessen waren bij zonder interessant. De helaas al te talrijke afwezigen hebben dan ook wèl een zeer gunstige gelegenheid laten voorbijgaan om zich eens op de hoogte te stellen van een kwestie, die hun ma- terieele belangen ten nauwste raakt en wij vreezen, dat velen hunner hun laks heid en onverschilligheid later duur zul len moeten bekoopen. Uit de proeflessen bleek overduidelijk, dat het onderwijs door de leerlingen met groote ambitie en vrucht wordt ge volgd en dat de leiding in uitstekende handen is Gezien het belang der zaak, stellen geboden! Wacht niet tot het te laat is en de wet U onverbiddelijk voor feiten stelt, die aan het voortbestaan van Uw bedrijf een eind maken. De beschermsters van Uw belangen, de middenstands organisaties, vragen Uw medewerking uitsluitend inUw eigen belang. Wie daaraan geen gehoor geeft, mist later het recht om zich te beklagen. ABONNEERT U OP „DE ZEEUWSCHE KOERIER", het blad, dat zoowel voor den zakenman als voor het publiek be lang heeft. De Bijbelsche Geschiedenis voor het Katholieke Kuisgezin verschijnt in 20 afleveringen a 32 pa gina's Prijs van dezen tweeden druk slechts f 15 totaal, desgewenscht betaalbaar a 20 maandelijksche termijnen a 75 ct (de eerste druk kostte f 35) Prospecti met proefpagina's, waaruit men zien kan, hoe dit prachtwerk is uitgevoerd, zijn op aanvraag gratis ver krijgbaar te SAS VAN GENT bij: Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier" het lievelingsboek voor het Katholieke huisgezin. Rijke inhoud 225 illustraties Verkrijgbaar bij: Boekhandel „DE ZEEUWSCHE KOERIER" Zie annonce elders in dit blad. Slechts 95 ct SAS VAN GEN1 f. Naar het Engelsch van MAY CROMMELIN 8) Intusschen greep er eene gewichtige gebeurtenis in het groene huis der vis- scherskoning plaats, er werd een zoon geboren, een kleine Geert. Het had een groote verandering voor het pleegkind kunnen teweegbrengen; maar Geert en zijn vrouw waren goede, rechtschapen menschen, met liefdevolle harten. Dat was hun lang gewenschte zoon, maar Angela bleef toch hunne dochter. Niet temin neemt een eigen kind, een pas geboren zoon, de eerste plaats in het hart der moeder in. De jeugdige, fijnge voelige meisjesziel voelde zich verlaten en zocht de eenzaamheid, zij wist zelve niet waarom. Doch kort nadien had er op het eiland eene andere gebeurtenis plaats, die aan Angela's levenswijze eene nieuwe richting gaf. VI. Een slachtoffer der wraak. De vier-en-veertigjarige vrijgezel, de dokter, was getrouwd, en had dit zeer heimelijk gedaan. Hij was in den herfst naar Amsterdam gevaren, gelijk een man dit eenmaal om de twee jaar doen kan; doch tot verbazing der Markers ging hij er in de lente wederom heen en bracht eene vrouw en een dertien jarige stiefdochter mee terug. Mevrouw de Wit's eerste man was een Engelsch- man en boekhouder in een aanzienlijk Amsterdamsch handelshuis in suiker' geweest en haar kind heette Lisa Mofös'. Des dokters echtgenoote, een stille, fceruggetrokkene, kleine vrouw g'éwend- de zich spoedig aan de Marker levens wijze, als was zij op het eiland geboren. Lisa Moos was een welkome gezellin voor Angela Gelukkigerwijze keurde niet alleen de goede dokter de vriendschap tusschen WESTDORPE Gedurende de week van 17-24 Nov. 1938 Geboren. Walter Elemar, zoon van Camilus de Vrieze en Maria Paulina de Coninck Overleden. Emile van den Bunder, 31 jaar, zoon van Victor van den Bunder en Emma de Backer Loop der Bevolking, Gedurende de week van 17-24 Nov. 1938 Ingekomen: Gustaaf de Clercq van Axel Oscar Franciscus van Troost, met ge zin van Sas van Gent Vertrokken: Alice Annaert naar Koewacht Eduardus Prudent Ceulenaere naar Zelzate Werkloosheid, Aantal werkloozen 8 In deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor abonné's ter inzage. Verschenen zijn de volgende crisis- oublicatiën: 17 Nov De Boterheffing 17 Nov Biggenmerken 18 Nov Steunvergoeding erwten en veldboonen 19 Nov. Beëindiging aanvoer Pekel- en Steurharing 21 Nov Restituties bij uitvoer van eieren en pluimvee Misplaatste vergelijking Zeer zwaarlijvige vrouw tegen miniatuur echtgenoot: Ja, ik weet het en altijd is het zoo: wij, vrouwen, zijn maar een stukje speelgoed voor de mannen. De gelukkige vader Nellie heeft een tweeling gekregen. Een vriendin vraagt: En wanneer kan ik ze eens zien? Echtgenoot (brommend): Kom maar 's nachts om vier uur, dan zijn ze op hun levendigst! zijne lieveling en zijne stiefdochter goed, maar ook zijne vrouw verheugde zich daarover. Ofschoon een eenvoudig mensch, meer met huiselijke dan met wetenschappelijke kundigheden toege rust, stond zij toch in beschaving en wereldkennis zoo hoog boven de vis- scherslieden, dat zij ook voor haar kind op een fijnere opvoeding bedacht moest wezen dan dezen dorpskinderen ten deel viel. Men moest Liza een gezellin geven, anders ware het meisje ver kwijnd, nadat het aan het vroolijke verkeer op de stadsschool gewoon ge weest was, en daartoe eigende zich nie mand beter dan Angela, de dochter van den rijksten visscher met hare aange- ^drehe lieftalligheid en, gelijk mevröüw (je-Wit spoedig opmerkte, haar ihriï&, qinfoewust verlangen naar alles wat goéd, verhëtyéfr-' eh schoof was. Toen de bfeide^ifteisjes élkantfer eenige malen gespróken'hadden, vertelde Lisa, dat zij wat Engelsch kon spreken, of schoon niet veel, hoewel het de taal van haar overleden vader was. Wat! een vreemde taal spreken! Deze gedachte verrukte Angela, en weldra Alle Boeken en Tijdschriften zijn jgbaar bij den Boekhandel ZEEUWSCHE KOERIER" kf/jgbi van ,)foE .•s<; Als^qj^gaaf van het Departement van Economische Zaken, Directie van den Landbouw, verscheen dezer dagen bij de Algemeene Landsdrukkerij te 's Graven- hage het verslag van het Rijkslandbouw proefstation te Maastricht over het tijd vak 1 Juni 1937-1 Juni 1938. De prijs bedraagt 30 ct. DE MAASTUNNEL Maandblad, gewijd aan de belangen van de Stad Rotterdam in het al gemeen en den bouw van de Maas tunnel in het bijzonder. Uitgegeven onder toezicht van den gemeentelijken technischen dienst. Inhoud van nr 11 Mr. P. J. Droogleever Fortuijn t Hoe de directeur van gemeentewerken G. J. de Jongh van Rotterdam een havenstad heeft gemaakt. Rotterdamsche visch markten Stand van het werk Een centraal belastinggebouw te Rotterdam Concurrentie - Questie met Schie- land De ontwikkeling van de tunnel plannen in de periode 1930-1931 Het October-nummer Van „Historia", maandschrift voor Geschiedenis (uit gave Arti et Historiae N.V. - Drukkerij Kemink N.V. te Utrecht, abonnements prijs f 6.- per jaar) bevat de volgende bijdragen: Een zeldzame Nederlandsche Gre nadiersmuts, door Dr F. G de Wilde; Hollandsche Toéristen in Rome, door Dr. Enrico Morpurgo; Salaris van een Onderwijzer in de Zeventiende eeuw, door K. D. Koning; Het een en ander over Czecho-Slowakije, door H. von Enck; Nicolaes Rüychaver (verVolg) door Fr de Witt Huberts; In Memoriam F. A. Hoefer; Het Dorpskerkje te Res- sen, door G. J. Veenstra; Oua-Holland- sche modellen van de Tempel van Sa lomo, door Dr. Jac Zwarts; Boekbespre king; Nieuwe Uitgaven; Inhoud van Tijdschriften; Mededeelingen. Tal van fraaie illustraties verluchten den tekst. „AVRO-tiental 1938" Zoo juist verscheen het „AVRO-tiental 1938" In de serie zangbundeltjes is dat de 6de die door de AVRO wordt uitgegeven De daarin voorkomende 10 liedjes wer den gezongen door het' AVRO-kinder- koor onder leiding vari den heer Jacob Hamel De uitgave is schittéi*ehd verzorgd en fraai geïllustreerd. Een juweeltje in haar soort! KALENDERS A.V.R.O.-Kalender 1939. Wij ontvingen de nieuwe A.V.R.O- Kalender 1939 De samenstelling van dit voortreffe lijk verzorgde wandsieraad berustte we derom bij den schilder Albert Hemel man, die elf Nederlandse schilders (essen) uitnodigde een hunner werken, dat zich daartoe het best eigende, af te staan. Het 12de schilderij vervaardigde de ont werper zelf, alsmede het ontwerp van het schild. Ook thans dient de AVRO met deze kalender de vaderlandse kunst en getuigen de reproducties van het kennen en kunnen der kunstenaars van eigen bodem. Maar bovendien zijn deze 12 reproducties evenzoveel' facetten van ons mooie, kleurrijke land, dat zich in zovele vormen en tinten en beelden aan ons oog voordoet. kende zij alles wat Lisa er van kende. Dat was verrukkelijk, arm in arm te gaan wandelen en zich in een taal te onderhouden, die de andere kinderen niet verstonden. Toen mevrouw de Wit zulks bemerkte, verzocht zij Geert Smit, Angela te laten deelnemen aan het on derricht, hetwelk zij zelve aan hare dochter gaf. Geert stemde hierin vol gaarne toe. Dit was eene vreugde en een verrassing voor het visschersmeisje Beiden leerden gemeenschappelijk, maar Angela het snelste. Na verloop van een jaar wist zij alles, wat hare meesteres haar kon leeren. Omtrent dezen tijd kwam er op eiland eene bejaarde juffrouw, die het visschers meisje zoo ver overtrof, dat dit, moge lijk wel wat al te fier op hare groote n^Miftïdijke begaafdheid, zich be- schaaöid en gedeemoedigd gevoelde Het was mevrouw de Wit's zwagerin met, van eene zijde gezien, het afzichte lijkste gelaat, dat men zich voorstellen kan Men verhaalde van haar voor hare aankomst, dat zij eene buiten- landsche was; maar toen de postboot haar uit de kleine stad Monnikendam Het kaïendarium geeft een beeld vah de AVRO Omroep organisatie, terwijl tussen het kaïendarium in de winter maanden blaadjes zijn aangebracht waarop verschillende spelletjes en puzz les voor de kinderen worden gegeven. Piet Marée zocht ze bijeen. De portret foto's zijn van Gotfried de Groot, de technische foto's van d'Oliveira, beiden te Amsterdam. De overige foto's alsmede de opmaak werden toevertrouwd aan Studio Mara- boe, den Haag. door Dr Jos. Keulers, professor aan het Groot Seminarie te Roer mond, met teekeningen van Jos. Speybrouck Uitg. J. J. Romen Zonen, Roer mond Dezer dagen verscheen aflevering 12 van bovengenoemde pracht-uitgave, welke, zooals onze lezers zullen weten, bereids haar tweeden druk beleeft De uitgave van de Bijbelsche Ge schiedenis door Prof. Dr Jos. Keulers met teekeningen van Jos Speybrouck, die in 1932 verscheen, werd een over weldigend succes. De reusachtige oplage van 5500 exemplaren was in korten tijd uitverkocht Het werk was vooral bestemd voor het Katholieke Huisgezin. Daarom was het niet samengesteld als studieboek, Deskundige service. Degelijke bediening. Uiterste prijzen. overbracht, zou niemand dit vermoed hebben. Zij sprak vloeiend Hollandsch, hoewel zij weinig zeide en liefst alleen bleef; zij was hoogst eenvoudig gekleed; een zwarte breedgerande zomerhoed verborg bijna geheel en al haar gelaat, dat zij opzettelijk altijd naar eenen kant afgewend hield, als haar iemand aankeek. Wat van haar gelaat zichtbaar werd, was aangenaam: een levendig grijs oog, frissche kleqftuën regelmatige hoewel scherpe trekken-? 9des te akeliger werkte de tegenstelling op de andere, zooveel mogelijk verborgen gehouden zijde. Deze was verbrand de wang en het halve voorhoofd een groote ver schrompelde, donkerroode plek. Zelfs het onbeschadigd gebleven grijze oog scheen treuriger dan het andere uit deze verwoesting te blikken. Geen wonder, dat zij eene oude jonge- iuffrouw was en de vrouw des dokters zoo weinig van de zuster haars overleden man spreken wilde. Als de Marker lie den de menschenschuwe dame op hare eenzame wandelingen door de velden ontmoetten, wendden zij, hoe groote zeldzaamheid een vreemde ook voor hen

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 14