De Zeeuwsche Koerier ZONNEWIJZER o ♦♦Zonnewijzer»», Het Financieel Nieuws- en UitlotingsDlad .Dokter Ha rlje" KOST SLECHTS 95 CENT Hg. 4223 Vrijdag 25 November 1938 53ste Jaargang Nieuws-Bijvoegsel van De stsunverleenïng voor kleine boeren in 1939. Zomuwsch- A vortantioblad" DE SPIE' Verkeerslessen van den A.N.W.B. Voor do Vrouwen BOEKHANDEL „DE ZEEUWSCHE KOERIER Firma Gebrs. SIEPMAN -Tel. 199. - GOES De pijnverJrijver bij uilnemencJbeiJ o De Almanak voor alle Katholieke Huisgezinnen Een volksboek, zooals nooit eerder verscheen jfendt spoedig Uw bestelling aan ■o c Ce lef. 15 Sas van Qent (Slot) In het kort wordt nu de regeling zoo: personen, 15 ct voor ieder gezinslid boven de twee Bij een gezin, bestaande uit meer dan 6 personen, 15 ct. voor 4 gezinsleden boven de 2 en 40 ct. voor ieder gezins lid boven de 6. Deze nieuwe toeslag regeling beteekent dus een tegemoet koming voor de grootere gezinnen. Het Steun ten laste van: Groep A B C Nette Bedrijf s- inkomen tot f 4 f 4.f f 5.f f 6.—f boven f Dept. Soc. Zaken en/of Gemeenten 100 80 50 20 Dept. Economische Zaken 20 50 80 100 Groep A is de groep der werklooze landarbeiders, die geholpen dienen te worden via de bestaande regelingen van werkverschaffing en steunverlee- ning. Deze groep valt geheel buiten de kleine boeren-regeling B en C vormen de groepen van de kleine boeren, die onder de regeling vallen In verband met de ervaringen, op gedaan met den steun in natura aan groep C, is thans ook besloten dit voor groep B door te voeren, vandaar dat de groep B thans in 3 categorieën is ge splitst. Alle bedragen, welke ten laste van het Departement van Econ. Zaken zul len komen, zullen in natura meststof fen, zaaizaad, enz.) worden uitgekeerd De C-groep krijgt derhalve alles in na tura, terwijl bij de B-groep, naarmate het bedrijfje kleiner wordt en er dus meer behoefte is aan steun in geld, een steeds lager percentage in natura wordt uitgekeerd. De boven in het tabelletje^ gegeven percentages geven dus deze verhouding weer. Het netto-bedrijf sinkomen wordt wederom vastgesteld met behulp van normen, welke ten opzichte van het vorige jaar slechts geringe wijzigingen hebben ondergaan. De norm voor uien is iets verlaagd (van f 5,- op f 4,-) en die van peulvruchten iets verhoogd (van f 1,50 op f 2,-) Voor 1939 wordt het zaaiplan van 1938 als maatstaf genomen. De bepalingen voor den aftrek van nevenverdiensten zijn dezelfde ge bleven, zoodat voor nevenverdiensten een bepaald percentage van den steun wordt afgetrokken, welk percentage wisselt al naar gelang er sprake is van nevenverdiensten uit arbeid, ouderdoms rente of anderszins. In beginsel garandeert de nieuwe re-* geling voor hen, die er voor in aan merking komen, een totaal inkomen van f 9,- per week, vermeerderd met een; toeslag voor gezinsleden boven een aan tal van 2. Deze toeslag is bij de nieuwe regeling als volgt: Bij een gezin van niet meer dan 6 totaal-bedrag kan echter nooit hooger worden dan f 10,80 per week Alles wat dus de kleine boer te kort komt op het hem gegarandeerde be drag van f 9,- per week toeslag, na aftrek van bedrijfsinkomsten en neven verdiensten, wordt dus bijgepast door de instanties als in de tabel is aange geven. Daarnevens kunnen deze groepen dan nog in aanmerking komen voor extra steun-maatregelen in den vorm van de verstrekking van goedkoope levensmid delen, B-steun, enz. Uiteraard is het niet de bedoeling hier alle finesses van de regeling te behandelen, echter wel is nog van be lang, dat door de Regeering is bepaald, dat met veranderingen in de bedrijfjes rekening zal moeten worden gehouden. In het kort komt dit hierop neer, dat splitsing van bestaande bedrijfjes, met het doel om in de kleine boeren-rege ling te vallen, niet geaccepteerd z^l worden. De Regeering stelt zich op het standpunt, dat harerzijds geen kunst matige stimulans in het leven mag worden geroepen waardoor de versnip pering van bestaande bedrijven nog zou toenemen. Alle bedrijf sveranderingen, welke „normaal" genoemd moeten worden, zul len vanzelfsprekend worden aanvaard, echter alle opzettelijk aangebrachte wijzigingen zullen zonder twijfel leiden tot uitsluiting van den kleine-boeren- steun. In tegenstelling met het vorige jaar, toen geen einddatum voor aanmelding was gesteld, is thans bepaald, dat alle aanvragen voor steun vóór 1 Januari 1939 zullen moeten zijn afgewerkt. Aanvragen, welke na dien datum worden ingediend, zullen dus niet meer in behandeling worden genomen. Voor de Gemeentebesturen is het daarom ook gewenscht zoo spoedig mo gelijk de beslissingen te nemen, opdat de gelegenheid tot aanmelding kan worden opengesteld. ADVERTEERT IN DE ZEEUWSCHE KOERIER Ieder staat verbaasd over den Inhoud en den ongelooflijk lagen prijs van de almanak voor 1939 voor alle katholieke gezinnen. Onze boekhandel levert het U franko in heel Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen a 95 ct Bestel nog heden! Boekhandel „DE ZEEUWSCHE KOERIER" SAS VAN GENT de vraagbaak voor eiken koopman an effectenbezitter. Het verschaft betrouwbare advieaen voor solide belegging en voor een goed •n winstgevend beheer voor Uw fondsen bedt. De redactie ls bereid aan abonnees op aanvraag Inlichtingen te geven In- sake rijks- en gemeentebelastingen. verochijnt eiken Vrijdag. Abonnement per halfjaar f 1,71. Vraagt proefnummer ter kennlsms S3ng. ADV. WW1 mAHCIKBL H1IUWI- m (HTLOTDI65ILAD, Deesaetr. 1 Leid» Plaatst Uw advertenties voor Zuid- en Neord-Beveland in het 99 en voor Walcheren in oplage: 15.300 ex. m99 991 oplage: 18.250 ex. Twee bladen, waarmede de GEHEELE BEVOLKING VAN ZUID- NOORD-BEVELAND en WALCHEREN wordt bereikt. Vraagt proefnummers en tarieven bij de Drukkers-Uitgevers: 30 Een warme, dikke jas en een dikke shawl is goed voor rheumatische pijnen. Dan denkt U, dat U het gevonden hebt. Maar als het zoo eenvoudig was, zou men U in de apotheek immers geen fleschje meegeven, maar een warme jas! Want U kunt niet zooveel aantrek ken of U hebt het toch weer zoo te pakken, omdat een rheumatieklijder door de bij rheumatische aandoeningen optredende storing in de huidfunctie overgevoelig is voor koude, vocht etc. Wees verstandig en neem serieus de be strijding van de oorzaak ter hand, die ligt in het onvoldoende werken van de afvoerorganen, als lever, nieren en in gewanden, waardoor afvalstoffen ge legenheid krijgen zich op te hoopen. Wat ge noodig hebt is een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts, dat Uw orga nisme reinigt van het overtollige urine zuur, dat Uw pijnen veroorzaakt. En als U Kruschen trouw blijft, zullen Uw pijnen geleidelijk verdwijnen, om nooit terug te keeren. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak) (41) 13e Les HOUD RECHTS IN DE BOCHT! NWB TOERISTENBOND VOOP NEDERLAND Vooral in een bocht, die soms moeilijk te overzien is, moet het voorgeschreven rechts houden terdege in acht genomen worden. Daarom is inhalen uitdrukkelijk verboden in bochten binnen bebouwde kommen en in onoverzichtelijke bochten buiten bebouwde kommen, b.v. zooals op de teekeningen zijn afgebeeld en waar een dikke boom en struikgewas het uit zicht benemen. De motorrijder rechts kan den jongen, die heel onvoorzchtig aan de linkerzijde van den weg rijdt, niet tijdig achter het boschje zien aankomen en een botsing is onvermijdelijk. Zoo'n onoverzichtelijke bocht wordt ook wel een „blinde" boch genoemd en daar moet je dus dubbel opletten en voorzichtig zijn. De fietser op het linker plaatje rijdt goed rechts, kijk maar naar zijn spoor in de bocht en de auto, die hem tegemoet komt, doet het ook, zoodat ze elkaar in de bocht veilig passeeren. houd rechts in de docht Wat is de grondregel van het verkeer? „Hou rechts". Aan welken kant van den weg mag men niet rijden? „Aan den linker kant". Wanneer het bij het inhalen noodig is, mag men wel op den linker kant van den weg rijden, maar niet langer dan noodzakelijk is. STEVIGE, SMAKELIJKE WINTERKOST Dat de kou hongerig maakt, weten we allemaal. En dat moeder peinst over mogelijkheden, die haar in staat stellen aan aller eetlust te voldoen, zonder daarom nu juist extra-groote hoeveel heden te koken, is ook een feit. Die mogelijkheden bestaan, en.... we willen er eens een paar onder de oogen zien In de eerste plaats valt de keus op die voedingsmiddelen, waarvan bekend is, dat ze „verzadigend" werken, dat ze populair uitgedrukt „vullen".. De peulvruchten behooren daartoe: bruine en witte boonen, capucijners, groene erw ten, linzen Ten tweede dient ervoor gezorgd te worden, dat vooral het vet in den maal tijd niet te schraal gerantsoeneerd wordt: een stukje spek, een extra klontje vet of boter doen het gevoel van verzadigd-zijn wat eerder intreden en ook wat langer voortduren: Daarom zullen peulvruchten met jus in de kou een pracht-combinatie vormen, maar, omdat we op zoo'n „boonendag" met succes het anders gebruikelijke vleesch kunnen missen de boonen in hun ééntje brengen ons reeds voedsel ge noeg! daarom beschikken we in zoo'n geval ook gewoonlijk niet over het bij product van gebraden of gebakken vleesch: de vleeschjus. We maken dan gebruik van de handige Maggi's Jus- tabletten, we volgen geheel de gebruiks aanwijzing, die op de pakjes te lezen staat en we vullen onze sauskom met het smakelijke resultaat van onze een voudige handgrepen. We kunnen echter met de Maggi's Jus tabletten nog anders te werk gaan en er een bruine saus van maken, die wat dikker is dan een gewone jus: we doen dat eenvoudig door bij de bereiding 1 Ook helpen „Mijnhardtjes" wondef goed en snel bijHoofdpijn, Spit, Rheumatiek, Maandbezwaren, Zenuwpijnen, Griep, Gevatte koude* 1 „Mijnhardtje" 5 ct. 12 „Mijnhardtjes" 50 ct (32) d.L. vloeistof mindei; te gebruiken dan op het jus-recept is aangegeven. En willen we onze saus variëeren ook dat is mogelijk Ten eerste kunnen we in plaats van boter een ongeveer even groote hoeveel heid vet rookspek gebruiken (voor 4 per sonen b.v. 100 G of 1 ons). We bakken dat uit in een diep pannetje, scheppen de kaantjes voorloopig even in een kom metje, gieten het met 3 d.L. water aan gemengde justablet in de pan bij het heete vet en laten onze saus met een deksel erop een paar minuten zachtjes doorpruttelen, om ze daarna met de toe gevoegde kaantjes in de sauskom te doen Ten tweede kunnen we in het spekvet of in een daarmee ongeveer gelijk staande hoeveelheid boter een paar fijngesnipperde uien bakken (lichtbruin) en er dan het aangemengde justablet je bijvoegen: het resultaat is dan een smakelijk bruin uiensausje Ten derde smaakt de saus uitstekend (vooral bij linzen en bij witte boonen), als we er tot slot een paar lepels dikke tomatenpurée door mengen of als we ze eenvoudig op smaak afmaken met een paar theelepeltjes mosterd, naar ver kiezing nog aangevuld met eenige fijn gesneden augurken Als bij zoo'n peulvruchtenmaaltijd ook nog een schaaltje aardappelen (of rijst) op tafel staat wat minder dan bij andere groentesoorten gewend is dan is het spel volmaakt: de verschillen de voedingsstoffen (eiwit, vet, kool hydraten, zouten, vitaminen) zullen in voldoende mate in het maal vertegen woordigd zijn, terwijl voor de smakelijk heid gezorgd wordt door het lekkere bruine sausje, dat èn bij de peulvruchten UI ui O CL O UI Ui O Uitgegeven in opdracht van het Katholiek Comité van Actie -VOOR GOD» Samengesteld met medewerking van vooraanstaande Katholieke Geleerden en Kunstenaars 416 bladzijden - 225 illustraties In prachtband Een boek van blijvende waarde voor alle leden van het Katholieks huisgezin. Een echte «vriend des huizes» %A N 0 1 TJ 135

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 13