Het Cs omhedeÜJk "Zonnewijzer**, Even Iui sieren naar den zonder uii het Vijfde Uit de provincie Uit het binnenland Uit het buitenland Nieuwe Uitgaven Ivorol geeft een zeer effectief zacht en geurig schuim Hier volgen de voornaamste gebeurtenissen uit de afgeloopen week: Men deelt ons mede, dat de prijs voor de meest geslaagde groep •deelnemers uit Zeeland aan het Nationale Hulde betoon op 6 September jl. is toegekend aan de muziekvereeniging „Volharding" te Zaamslag, die 78 van de 302 uitge brachte stemmen verwierf. Behalve een bedrag in geld voor de kas der vereeniging, zal haar als blij vende herinnering aan hare deelneming aan het huldebetoon een médaille wor den geschonken Een groot aantal stemmen werd ver der uitgebracht op de Stoomvaart- Maatschappij „Zeeland" (52), op de groep leden van de Eerste Neder- landsche Coöperatieve Beetwortelsuiker fabriek te Sas van Gent (38), de firma van Melle te Breskens (36), de Land- bouw-maatschappij „De Bathpolders' (23) en de groep Pachters van het Kroondomein in Zeeuwsch-Vlaanderen (20) In zaal Olympia te Sas van Gent gaat Maandag 7 November de spannende film Tarzan's vlucht. Men zie de aan plakbiljetten en de annonce in dit num mer Naar gemeld wordt, is de algemeen geachte wijkzuster van „Het Groene Kruis" te Axel, Mej C. Kruijthof, die gedurende 10 jaar aldaar haar taak op voorbeeldige wijze heeft vervuld, met ingang van 15 November a.s. benoema te IJsselmonde Bij het te Goes gehouden examen voor het kruideniersvakdiploma zijn o.m geslaafd de dames J. J. de Bacg en A. A M Maas en de heeren J Jonker, A M van de Velde, J R Weststraete en A de Zeeuw, allen te Terneuzen Bij de Gewestelijke Arbeidsbeurs te Sas van Gent stonden op 2 dezer inge schreven: 2 dagmeisjes (jonger dan 18 jaar); 2 dienstboden (boven de 18 jaar) Toen zekere E. Haers zich Maandag morgen naar het postkantoor wilde be geven om zijn ouderdomspensioen in ontvangst te gaan nemen, viel hij ter hoogte van het douanekantoor plotse ling neer. Een bijgeroepen geneesheer kon slechts den dood vaststellen zongen. Na de H Mis was er receptie in de zaal van het St Josephpatronaat, waar door Pater Gardiaan als voor zitter van het koor aan den jubilaris een prachtig Mariabeeld werd aange boden, waarbij hij den jubilaris prees om zijn grooten ijver en de vele ver diensten door hem in zijn 40-jarige zangersloopbaan aan God en de Kerk bewezen. Namens de leden bood de heer E. Kalle als directeur hem een mooie ligzetel aan. Voor deze bewijzen van er kentelijkheid dankte de jubilaris den voorzitter en directeur Vervolgens sprak zijn Heerbroer hem nog een hartelijk woordje tqe. Na het Lof omstreeks half vier bracht de RK Fanfare hem een serenade, waarbij Pater Ambrosius een toespraak tot den jubilaris hield (Dagbl v. N.Br en Zeel.) In het gehucht het Zoute Spui is Dinsdagavond het royaal ingerichte nieuwe jeugd- en vereenigingsgebouw officieel ingewijd in tegenwoordigheid /an tal van autoriteiten en genoodig- ien, de architect, de heer C. Deij uit Terneuzen, de aannemers en al degenen die bij den bouw op eenigerlei wijze van bun offervaardigheid en medewerking hadden blijk gegeven Te Voorschoten overleed Maandag ji ector M. A Thompson, oud-hoofd redacteur van „De Maasbode", inder tijd een der meest strijdende en be gaafde figuren op het gebied der ka- iiolieke journalistiek waufc.-®».*? -Jfccr- ijflfliVifflii' Gemeld wordt, dat men erin is ge slaagd, een kunstzij de vezel te vervaar digen uit steenkool, water en lucht, die /oor tal van doeleinden geschikt zou zijn. Bij het op 29 Oct te Rotterdam ge houden examen door de Vereenigde Leeraren in Handelscorr. enz., slaagde mej Nellie Dekker te Terneuzen met lof voor stenografie in de Fransche taal De heer Cam. Schelstraete herdacht dezer dagen het heuglijke feit, dat hij vóór 40 jaar als lid van het RK Zang koor St Cecilia te Sluiskil werd aange nomen. 's Morgens naderden de koor leden ter H Tafel, terwijl de Hoogmis ter zijner intentie werd opgedragen door Pater A Schelstraete, Heerbroer van den jubilaris. Door het koor was voor deze gelegenheid een nieuwe meer stemmige mis van Moortgat ingestu deerd, die heel verdienstelijk werd ge- Naar verluidt bouwen de Sovjets machtige Maginot-linies aan hun West grenzen De Slowaak-Hongaarsche grenzen zijn thans langs den weg van arbitrage door Duitschland en Italië vastgesteld Te Marseille is het groote warenhuis „Nouvelles Galeries" door brand ver woest. Er zijn tal van slachtoffers Volgens een verklaring van deskun dige zijde is geen verdere devaluatie van den Franschen franc te verwachten Chamberlain heeft verklaard, dat het keizerschap van Italië over Ethiopië door Engeland wordt erkend De Arabieren in Palestina zijn staking overgegaan tot ABONNEERT OP „DE ZEEUWSCHE KOERIER", het blad, dat zoowel voor den zakenman als voor het publiek be lang heeft. de huisvriend voor het Katholieke huisgezin. Bestel vóór de oplaag is uitgeput bij Boekhandel „DE ZEEUWSCHE KOERIER" - Zie annonce elders in dit blad. SAS VAN GENT natuurlijk tot pronk dienden. Geert, de koene, onverdroten zeeman, strekte zijne voeten in de lange donkere wollen kousen behaaglijk uit: natuurlijk had hij zijne klompen buiten de deur uit trokken gelijk de Mohammedaan bij de intrede zijner moskee; want welke huis vrouw op Marken zou het dulden, dat haar heldere vloer door het morsige schoeisel van een man bevlekt werd? Hij stak de linkerhand diep in een zaV van de zeer wijde broek, die evenals die der zouaven, even onder de knie eindigt en vastgemaakt is en begon langzaan te verhalen: Zoo is het gekomen. Ver leden Woensdagavond ja! kort voo- den avond hadden wij een geweldig on weer op de Zuiderzee Wisten wij het niet? riep Catharina de handen ineenslaande. Zeiden wij nie' allen tot elkander: Onze mannen heb ben verschrikkelijk weer! Ja, het was werkelijk noodweer, gin<- Smit voort; ik zeide het reeds voorui' tegen den kleinen Pieter Kleist, die m; verzocht had in mijn schuit te moge^ komen, daar zijn oude vader zooals ge woonlijk weder in een slecht humeui was. Pieter, zei ik, vannacht zullen er ongelukken op zee gebeuren. Maar wij waren op onze hoede en vielen in de haven van Edam binnen waar wij tot den ochtend bleven. Toen wij ons 's mor ?ens weder buiten waagden, konden wij spoedig waarnemen, dat de storm in de luisternis veel onheil aangericht had, ,erwijl wij veilig geborgen waren. Wij ïaderden onzen visschersgrond en kwa nen voorbij drijvende wrakstukken. °lotseling zagen wij in de verte de nasten van een klein schip boven de ;olven uitsteken, dat op een zandbank gestrand was. Terwijl wij er op aan- ïielden, riep de kleine Pieter het eerste, lat een man zich aan het takelwerk vastklemde. Weldra zagen wij zeer dui- lelijk, dat de ongelukkige een wit voor- verp, gewis niet zonder moeite, in zijn ïood heen en weer zwaaide. Intusschen varen al onze blazers naderbij gekomen, venals een troep zeevogels, die een \unner verdronken makkers beschou- ven. Maar „juffrouw Catharina van larken" was vooraan, gelijk zij het im ner zijn zal waar hulp noodig is Hier keek Geert zijne vrouw ter Proef op de sóïrt Vrouwtje, heb jij ook over dat nieuwe schoonheidsmiddel gelezen? En of, ik heb 't zelfs al toegepast ook Zie je wel, ik heb direct al gedacht, dat 't niets waard was Zelf verdiend Hoe kan jij je telkens een nieuwe ja pon veroorloven? Met m'n man 't rooken af de leeren Kinderlogica Tante, vroeg het kleine neefje, waar om heeft oom zoo weinig haar Omdat oom zoo veel denkt, kereltje En waarom hebt U er dan zooveel, tante, informeerde het ventje verder Nooit tevreden Een Schot trouwde een zeer rijke Alle Boeken en Tijdschriften zijn krijgbaar bij den Boekhandel van „DE ZEEUWSCHE KOERIER" Alte und Neue Welt, Illustriertes Familienblatt. Nummer 1 Uit gave: NV. Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg De nieuwe jaargang van dit aantrek kelijke, altijd even goed verzorgde Duitsch-Zwitsersche blad voor de huis kamer zet in met een bijzonder mooi en rijk nummer, dat, behalve met tallooze foto's en teekeningen, verlucht is met twee prachtige gekleurde platen Er zijn weer verscheidene interessan te artikelen over wetenswaardigheden ZWëëfvliëgêr, aïs voo? deri motorvliëgef, die de zweefvliegsport wenscht te be oefenen Het wil trachten door eenheid in in structie den weg „via zweefvliegen tot motorvliegen" te effenen, zoodat deze overal en te allen tijde snel, veilig en doelmatig wordt afgelegd in het belang van de Nederlandsche Luchtvaart Wij meen het geen betere aanbeve ling te kunnen meegeven dan door hier het schrijven af te drukken van den heer Pierre Cuypers, voorzitter van den Bond van Nederlandsche Zweefvlieg- clubs, hetwelk als inleiding in het leer boek is opgenomen. De heer C. schrijft: „Toen ik korten tijd geleden van den heer de Lange vernam, dat hij met zijn collega Hoekstra een serie boekjes voor den zweefvlieger aan het schrijven was, heb ik ondubbelzinnig mijn vreugde waardoor elke poetsing met Ivorol tevens een ware mondwassching wordt. Ivorol (volgens nieuw recept). Tube 60-40-25 cent. 12 vrouw. Toen men hem geluk wenschte met de goede partij, knorde de man: 't Is niet zoo erg als de menschen zeg gen, die overdrijven altijd Maar ze brengt toch 20.000 pond mee? En die kosten van het trouwen dan, tellen die niet mee? ESPERANTO Mi jam skribis in tiu cï jurnaio „NI POVAS LABORI FRANKVILE NI NE DEVAS MALGOJI, SE NIA LABORADO ESTAS IAFOJE TRE MALFACILA KAJ SENDANKA" sed, car ni konstante pro- pagandos nion aferon, gis la momento ke ni starigos en nia urbo grandan klu- bon de Esperantistj. La homoj ne volas kompreni la utilon de la Esperanto. Ankoraü tiu ci vintron, Esperanto kurso okazos, en la Hotelo Rotterdamo, komencante la 7an de Novembro al la 8a vespere, SENPAGE Ni ne demandas nenian almozon, ni zolas labori trankvile kaj ni petas gen tile, sed urge ke vi venu al la leciono Ni esperas, ke pli au malpli frue, eble post multaj jaroj: sur neütrala lingva fundamento komprenante unu la alian la popoloj faros en konsento unu grandan rondon familion ver en nabij. Zoo over Teufelstanzer am Himalaya. Twee populaire bijdragen over sterren kunde zijn getiteld Sterne erzahlen en lm Planetarium. De boeiende schilde ring Vom Römerweg zur modernsten Hochalpenstrasse voert den lezer naar de gletschers van den Grossglockner en den grooten nieuwen autoweg. Dan is er nog een rijk-verluchte bijdrage over Meissener Porzellan en een natuur- artikel Schnelligkeit unter den Tieren. Een biografische schets is gewijd aan Chorherr Franz Joseph Weger Twee nieuwe romans beginnen, waar van de eerste, Propheten, een historisch verhaal is uit den reformatietijd. Een van de drie kortere vertellingen schetst het bezoek van den geheimzinnigen bode, die Laetitia Bonaparte, de moeder van Napoleon, de doodstijding van haar zoon is komen brengen en wiens identi teit men nooit heeft kunnen vaststellen Een medische bijdrage, Die Apfelkur, pleit voor ruimer gebruik van deze ge zonde vrucht. Behalve verscheidene aardige gedichten bevat het nummer dan verder nog de gewone slotrubrieken Weltrundschau, Neue Bücher, Zum Kopf zerbrechen (een puzzle-hoekje) en een handwerkrubriek voor de lezeressen De opleiding tot zweegvlieger door J. K Hoekstra en L. A de Lange 98 afbeeldingen Prijs f2,90 Deel I van de bibliotheek voor den zweefvlieger 7 Een nuttig en prettig leerboek, zoowel voor den jeugdluchtvaartenthousiast, voor den aankomenden en gevorderden daarover geuit en wel om twee redenen Vooreerst bestaat er een nijpende be hoefte aan eenige Nederlandsche boek jes, welke op de hoogte van den tijd zijn en waaraan aspirant-zweefvliegers en beginnelingen een houvast hebben om zich te oriënteeren en zich voor te be reiden voor de praktijk Vervolgens is het een gelukkige om standigheid, dat Hoekstra en de Lange samen in die behoefte zullen voorzien, daar zij elkaar ook in de praktijk zoo prachtig aanvullen en ieder op zijn ge bied reeds zooveel voortreffelijks heeft gedaan. Ik was er daarbij nog van overtuigd, dat zij hun ervaringen zouden toetsen aan de ondervindingen van verschei dene collega's Nu de drukproef voor mij ligt, blijken mijn verwachtingen nog ver overtroffen te zijn. Het is een nuttig en prettig leerboek, zoowel voor den aankomenden als voor den gevorderden zweefvlieger, die bei den hieruit zeer veel wetenswaardigs zullen weten te putten Het is een uitstekend propaganda- boek! Ouders leiders van de jeugd, die nog maar al te dikwijls door onbekend heid met deze mooie sport en door overschatting van de gevaren, daaraan verbonden, de jongeren van de be oefening ervan af houden, zullen na lezing ongetwijfeld vele van hun be zwaren prijs geven Moge de in dit boek aangegeven me thode, om „via zweefvliegen tot motor- vliegen" te komen, ook den motor vliegers het groote belang van de zweef te verlangen, dat een Courant met een gegarandeerde en controleerbare oplaag van 6700 exemplaren, zooals »DE ZEEUWSCHE KOERIER», eenzelfden of zelfs een lageren advertentieprijs zal berekenen, als bladen met een oplaag van 400 tot 4000 exemplaren, waarop men bovendien geen contróle heeft. De verstandige koopman weet te onderscheiden en adverteert daarom in de eerste plaats in >DE ZEEUWSCHE KOERIER», die in verhouding tot z'n oplaag en publiciteitswaarde den laagsten prijs berekent. sluiks aan, om te zien hoe zij die vleie- opnam, en deed daarbij een langen haal uit zijn pijp. Toen hij haar fieren, tevreden lach bemerkte, ging hij met blijkbaar welgevallen voort: Ja, de Ca tharina" was de voorste, daarom ver losten mijne lieden den man uit zijne jevaarlijke positie en brachten hem bij mij aan boord, beiden, meen ik eigen lijk, wantGeert was aan zulk een lang verhalen niet gewoon en hield ver legen in zijn bericht op. Begrijpt gij, hij had het kind in zijne armen? In zijne armen? Barmhartige Hemel. Het arme schaap was toch niet ge durende dien ganschen akeligen nacht op het wrak geweest? Ja, zij was er op geweest! bevestigde Geert. De matroos had het kind met zijn wollen bouffante dicht tegen zijne borst gebonden, zoodat hij de handen nog vrij had om zich aan het takel werk vast te houden. Hij gelooft, dat het kind de levenswarmte in hem be waard heeft, want een paar zijner ka meraden zijn achtereenvolgens in de zee weggezonken. Het kind was zeer wel, maar hem moesten wij met jenever ster ken, want zijne onderste ledematen waren in het zeewater verstijfd en hadden alle beweging verloren. Hij ver haalde ons, de brik, „Maria" geheeten, en aan een Amsterdamsch handelshuis toebehoord had. Zij had een lading sui ker naar Londen vervoerd en van daar een lading balen katoen medegebracht. De bemanning bestond ten deele uit Hollanders en Engelschen; zij hadden de reis naar Engeland reeds meermalen onder denzelfden kapitein gemaakt. Hij was eveneens Hollander, met name Dirksen, een hardvochtig, boosaardig, bij de equipage gehaat man. Toen zij op het punt stonden van onder zeil te gaan, bracht eene bejaarde vrouw van een stug uiterlijk het kind aan boord en gaf het in de hoede van Dirksen over. Deze zeide, dat het een kind zijner zuster was, die een Engelsch scheeps kapitein gehuwd had; daar de ouders dood waren, wilde hij de kleine ter op voeding naar Amsterdam brengen. Hij bekommerde er zich zeer weinig om en liet het aan de matrozen over om het door hunne liefkoozingen te sussen. Toen Donderdagnacht het onweer de brik in gevaar bracht, was hij des avonds had hij nog veel gedronken buiten zich zeiven van angst en toorn en schreeuwde, dat men het kind, ge lijk Jonas, overboord moest werpen daar het van alles de schuld droeg! Eenige jninuten later liepen zij tijdens het grootste geweld van den storm op de zandbank, De meeste matrozen red den zich in de booten, maar toen de be schonken kapitein zich bij hen voegen wilde, stieten zij hem terug en staken met de booten af. De arme matroos was naar de kajuit gesneld om het kind te halen, dat allen vergeten hadden. Hij en het kind, de kapitein en twee an dere matrozen waren alleen achterge bleven en poogden zich in het want te redden, maar de beide matrozen wer den weldra weggeslagen. Daarop zei Dirksen tot den matroos: Gods gericht is over mij gekomen omdat ik het kind aan boord genomen heb! Laster niet, want de eerste golf de beste kan u voor het aangezicht Gods voeren! vermaande de andere. Ik laster niet, maar ik heb berouw! antwoordde de kapitein, die ge heel ontnuchterd was.

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 7