Parafix Enveloppen «Zonnewijzer», Éven luisteren naar uit hat Ilijfde* zender Uit de provincie Uit het buitenland Dampo bij Hoofd- Neus- Keel- en Ëorstverkoudheid Uit het binnenland Kerknieuws Hier volgen de voornaamste gebeurtenissen uit de afgeloopen week: Gouden Bruiloft Maandag jl. heeft het echtpaar P. de Wagenaere-Roegïers te Sas van Gent, zijn gouden huwelijksfeest gevierd. Het heeft den krassen jubilarissen dien dag aan belangstelling waarlijk niet ont broken. Behalve een groot aantal tele grafische en schriftelijke gelukwenschen, gaven tal van bloemstukken van het meeleven in wijden kring blijk, terwijl ook zeer velen persoonlijk hun geluk wenschen kwamen aanbieden. Een fraaie eerepoort, voor het woon huis van het gouden paar in de Noord straat opgericht, getuigde van de sympathie der buurtbewoners, die hier van bovendien nog blijk gaven door aan bieding van een prachtige bloemenmand mand en een keurig servies, toen de feestelingen des ochtends van de kerke lijke herdenking van het jubileum terug kwamen Een serenade door het muziekgezel schap „De Vereenigde Vrienden" met een hartelijke toespraak van den voor zitter van dit gezelschap, vormde het feestelijk besluit van dezen voor het echtpaar stellig onvergetelijken dag Te Sas van Gent hadden de luchtbe schermingsoefeningen, in eenvoudige stijl georganiseerd, gisteren een vlot verloop. De luister- en uitkijkposten werden door verkenners bezet, terwijl de brandweer aan de Westsluis met een viertal imitatiebrandbommen de monstreerde en liet zien hoe ze wèi (met zand) en hoe ze niet (met water) gebluscht kunnen worden. Ten ongeveer half 3 bracht een aan tal autoriteiten, waaronder Z. Exc. H van Boeijen, Minister van Binnenland- sche Zaken en de Commissaris der Ko ningin, Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford, een bezoek aan het stadhuis alwaar de „centrale" was gevestigd en vroeg en ontving hier van den burge meester inlichtingen omtrent de orga nisatie van den plaatselijken luchtbe schermingsdienst, waarna het gezel schap weer vertrok De verduisteringsproef des avonds tusschen 8 en 10 uur was een volledig succes x De gemeenteraad van Sas van Gent komt hedennamiddag om 6% uur in openbare vergadering bijeen. Naar de Midd Crt verneemt, heeft het Werkfonds zich thans bereid verklaard De zelfplakkende enveloppe Wordt gesloten zonder bevochtiging Zeer hygiënisch en practisch Verkrijgbaar in den Boekhandel DE ZEEUWSCHE KOERIER SAS VAN GENT een 2% pCt leening ten bedrage van f 1.600.000 te verstrekken ten behoeve van den bouw van den zoo veel-om- streden brug over de Zandkreek, waar door Noord-Beveland met Zuid-Beve land, en daardoor met den vasten wal van overig Nederland, verbonden zal worden. Aangezien de principieele moeilijk heden thans uit den weg geruimd zijn, aldus de Tern. Crt., mag op goede gronden worden aangenomen, dat vol-, gend jaar met den bouw zal kunnen worden aangevangen. De bouw van dit enorme werk zal zeker wel twee jaren duren, zoodat niet voor 1941 op de feestelijke ingebruikstelling van de orug mag worden gehoopt. Te Zaamslag is een actie georgani seerd tegen aansluiting bij de waterlei ding Met ingang van 1 November a.s. is de rijksveldwachter-brigadier J. de Man te 3as van Gent, aangesteld tot brigadier- majoor ter standplaats Loenen Bij K. B. van 18 October 1938 zijn opnieuw benoemd: tot burgemeester der gemeente Re- ranchement, A. I Leenhouts; tot burgemeester der gemeente Phi lippine, F. J L M d'Hooge Door den gemeenteraad te IJzendijke .s ter voorziening in de sinds Mei va cante betrekking van gemeente-secre- :aris uit de 70 sollitanten met 6 van de l stemmen benoemd de heer J. L C V l A Dierikx, ambtenaar ter secretarie, aldaar Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur flS leerde de heer Kerckhaert uit Hulst, ;ijn auto op de Markt te Axel Toen hij later in den middag wilde /ertrekken bleek de auto gestolen te ;ijn. De auto is een Chevrolet-sedan model 1937 no. K 769. Zij had verschil lende kenmerken, zooals twee verschil lende wielen voor en achter. Het motor nummer is 1666-9, chassisnummer 937258 De politie in België en Nederland heeft onmiddellijk een onderzoek inge steld (Dagbl v N.Br en Z.) In het Rusthuis Scheldeoord te Ter- neuzen vierde dezer dagen het echtpaar Buijze-Bolleman onder groote belang stelling zijn gouden huwelijksfeest Tijdens de verduisteringsproef voor de luchtbescherming is gisterenavond de bejaarde J. Cl. te Sas van Gent nabij het hotel „Rotterdam" aldaar, in het Kanaal geraakt. Op zijn hulpgeroep snelde de zich in de nabijheid bevin dende Ed. de Roo, die, als Verkenner, bij den luchtbeschermingsdienst as sisteerde, toe en sprong zonder beden ken te water. Hij mocht het genoegen smaken den man, die inmiddels een 3- tal meters van de wal was afgedreven, te grijpen en veilig op het droge te brengen. Na zich van droge kleeren te 5113 Ieder staat verbaasd over den inhoud en den ongelooflijk lagen prijs van de almanak voor 1939 voor alle katholieke gezinnen. De boekhandel levert het U franko in heel Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen a 95 ct Bestel nog heden! Boekhandel „DE ZEEUWSCHE KOERIER" SAS VAN GENT Ofl hebben voorzien, was de kranige red der binnen een minimum van tijd weer op z'n post Bij Kon. besluit is benoemd, met in gang van 2 December a.s., tot plaats vervanger van den dijkgraaf van den Stad Philippinepolder, de heer G. S. J Taelman te Philippine Aan den Minister van Financiën werd, volgens „Schuttevaer", verzonden den volgenden brief: Reeds eerder had het Hoofdbestuur der Koninklijke Schippersvereniging „Schuttevaer" de eer zich in opdracht der Vereeniging tot Uwe Excellentie te richten met het verzoek de klarings- dienst te Sas van Gent open te stellen op de uren, waarop in het naburige Zelzate des Zondags kan worden uit geklaard. De op dit verzoek ontvangen afwijzende beschikking werd ter kennis Ingediend is een wetsvoorstel, volgens hetwelk de motor belasting voor motor rijtuigen, die voorzien zijn van andere dan benzinemotoren, verdubbeld wordt De Amsterdamsche zwemster Jet van Feggelen heeft te Dusseldorf het wereld record op de 200 meter rugslag ver beterd en de Deensche Ragnhild Hveger dat op 220 yards borstcrawl De Amerikaansche automobielproduc tie bedroeg in September jl. 85.530 wa gens tegen 171.200 in September 1937 De Zondag te Kopenhagen gespeelde voetbalwedstrijd Denemarken-Neder- land is met gelijk spel 2-2 geëindigd Een ernstige vliegramp in Australië heeft aan 18 personen het leven gekost 1 eglnt eeft drietal HH Missen, waaf- cnder de H Communie wordt uitgereikt. De laatste plechtig gezongen Requem- I- lis begint ongeveer om 7,30 Onder het Octaaf van Allerzielen i deren avond om 7 uur Kruiswegoefe ning voor de Geloovige Zielen Vrijdag a.s. Ie Vrijdag der maand, toegewijd aan de vereering van Jezus' goddelijk Hart. Na de H Mis van 7,30 litanie en Akte van Eerherstel Zondag a.s. Ie Zondag v d maand, ge nerale H Communie voor de RK Werk- liedenbond De HH Missen zijn deze week als volgt: Vandaag om 6,30 voor een overleden vrder; om 8 uur voor de familie van Aerde-de Tollenaar; om 10 uur tot ze kere intentie Maandag om 6,30 voor een overleden moeder; om 7,30 voor Henri De Wolf Dinsdag om 6,30 voor Geertruida Wonderlijk zooals dat helpt zoowel bij kinderen als volwassenen. Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. Bij Apothekers en Drogisten. (12) gebracht van de belanghebbende leden der Vereeniging Deze vonden hierin aanleiding tijdens de voor kort gehouden Algemeene Ver gadering der Vereeniging te wijzen op den langen wachttijd, die daarvan het gevolg was voor de schepen, welke des Maandags zich in den morgen voor in klaring te Sas van Gent melden en daar vinden de schepen, die den vorigen dag te Zelzate passeerden, daar werden uit geklaard en te Sas van Gent zich ver zamelden. Op de Zondagsrust volgde dientengevolge voor eerstbedoelde sche pen een ongewenschte langere wacht tijd bij'het inklaren Aangedrongen werd daarom op ge lijkstelling op den Zondag in den dienst te Sas van Gent aan de bestaande te Zelzate of op maatregelen, die het op onthoud, boven gememoreerd, tot een minimaal zouden kunnen beperken Gisterenavond ongeveer zeven uur vond op den weg Kioosterzande-Hulst, ongeveer ter hoogte van Kuitaart, een ernstig verkeersongeluk plaats. Een per sonenauto van den heer Mahu, auto verhuurder te Kloosterzande, bestuurd door diens chauffeur, komende uit de richting Hulst, is aldaar in botsing ge komen met een door een paard getrok ken wagen, geladen met bieten, die uit tegenovergestelde richting kwam. De aanrijding was zoo hevig, dat de auto zwaar beschadigd werd; de dissel van de wagen drong in de auto, waardoor de chauffeur een hoofdwonde opliep. De wagen met bieten werd plm. 10 meter achteruitgezet. Het paard werd op'slag gedood. De voerman bekwam een been breuk en verscheidene verwondingen Na ter plaatse eerste hulp te hebben ontvangen, werden de beide gewonden naar het R. K. Liefdehuis te Groenen dijk vervoerd, waar Dr van Bockstaele uit Terneuzen operatief schijnt inge grepen te hebben De Kon. Maréchaussée uit Groenen dijk stelde een onderzoek in en deed de auto, na inbeslagname, door de fa. Weemaes-Brassel naar Groenendijk ver voeren. De oorzaak van het ongeval schijnt te wijten te zijn aan onvoldoende verlich ting van den bietenwagen Voor kappers en bloemisten is een tijdelijk vestigingsverbod afgekondigd. Met ingang van Zaterdag jl. zijn de avondretours bij de spoorwegen vanaf half zes geldig Aan Schuschnigg, den voormaligen Oostenrijkschen bondskanselier, werd toestemming geweigerd om de begrafe nis van zijn vader bij te wonen Aan boord van het ss „Deutschland" van de Hamburg-Amerika-Lijn, met ruim 500 passagiers op weg naar New- York, brak een ernstige brand uit, die alom groote sensatie teweegbracht. Het is de bemanning echter gelukt, het schip te behouden 1 Amerika gaat op onze zuivelproducten compenseerende invoerrechten heffen. j De Japanners hebben in Zuid-China groote successen geboekt. Kanton en Hankou zijn door hen bezet Z. H de Paus heeft in een toespraak op een Congres krachtig geprotesteerd tegen de kerkvervolging in Duitschland In Japan zijn meer dan 200 menschen door een typhoon om het leven gekomen De kwestie betreffende afstand van Tsjecho-Slowaaksch grondgebied aan Hongarije is nog steeds niet geregeld KERKBERICHT VOOR SLUISKIL 21e Zondag na Pinksteren. Feest van Christus-Koning Om 2 uur Plechtig Lof, waaronder Litanie van het H. Hart en Toewijding aan Christus-Koning. Wij vertrouwen, dat de geloovigen in groote getale in het Lof aanwezig zullen zijn. Vandaag geen Patronaat voor de jon gens. Voor de meisjes op den gewonen tijd m Morgen Vigilie van Allerheiligen," ge boden vasten- en onthoudingsdag Dinsdag, het feest van Allerheiligen, te vieren als Zondag; Generale Abso lutie voor de leden van de 3e Orde. 's Midaags om 2 uur Plechtig Lof. Na de zegen met het Allerheiligste Aller- zielenpreek, waarna, gezongen zal wor den Jesu Salvator Mundi. Na het Lof gelegenheid om te biechten tot 6 uur Op Allerheiligen schaalcollecte voor het Seminarie van het Bisdom Vanaf Dinsdagmiddag tot Woensdag avond 12 uur kunnen alle geloovigen, na gebiecht en gecommuniceerd te heb ben, telkens als zij de kerk bezoeken, een volle Aflaat verdienen, alléén toe passelijk op de geloovige Zielen. Men bidt telkenmale *6 X het Onze Vader en Weesgegroet met Glorie zij den Vader tot intentie van Z H den Paus Woensdag Allerzielendag. Om 6 uur Meert-Ruys; om 8 uur voor Eduard de Smet; om 10 uur voor de weldoeners Woensdag om 6 aiur voor Pètrus Ha- nielinck; om 7,30 voor Gilbert de Caluwé Donderdag om 6,30 voor overleden ouders en fam., om 7,30 jrg voor mej. Elisa Justina Joh. Haak. Vrijdag om 6,30 voor een overleden vader; om 7,30 ter eere van het godd. Hart Zaterdag om 6,30 voor Louisa Verhelst- Begheijn; om 7,30 voor Alfons van den Branden Zondag om 6,30 voor een overleden vader; om 8 uur voor Alfons v d Bulck; om 10 uur voor de weldoeners Uit de Rectoraat-Registers: Voorzien v d Laatste HH Sacramen ten: Amelie Spitael en Oscar de Witte Mededeelingen Het 40-jarig zangersjubilé van den heer Cam. Schelstraete zal Zondag 30 £>ct gevierd worden R.K. E.H.B.O. De nieuwe cursus zal deze week een aanvang nemen. De les sen worden gegeven in de Zusterschool, Dinsdagavonds na het Lof. Bij uitzon dering deze week op Woensdagavond. RK Universiteit. In de eerste week van November zal door de leden van het St Radboudcomité de j aarlijksche collecte gehouden worden voor de RK Univer siteit (Ongecorrigeerd). ZAAMSLAG Ned. Tïerv. Kerk Zondag. 9 en 2 uur Ds Korevaar Geref. Kerk Zondag. 9 en 2 uur Ds Kok Chr. Geref. Kerk Zondag 9 en 2 Ds J. Tolsma R.-K. KERKDIENSTEN GROENENDIJK. H.H. Missen op Zondag om 7 uur, half 9 en half 11. Op werkdagen om 7, 7,30 en 8 uur. HULST Zondag 30 Oct 6y2 Fidelis van der Kelen en familie; 7% voor de paro- vreemdeling sluimert in hun midden. Onder de ongeveer duizend zielen sterke bevolking, van de kleine blonde meisjes en jongens af, die in hun zon derlinge kleederdracht onder het' toe zicht hunner rimpelige, meestentijds een hoogen ouderdom bereikende groot ouders spelen, is er geen een, die niet vast gelooft, gelijk zij het ook van de ouders geleerd hebben, dat Marken van alle eilanden en gewesten onder de zon het gelukkigste, schoonste en ge- zegendste is. Derhalve weigeren zij ook huwelijken met de bewoners van het vasteland te sluiten; daarom dragen zij hun eigene schilderachtige dracht en verzekeren met ijverzuchtige fierheid, dat hunne nakomelingen die nooit afleggen zullen zoolang er nog een Marker in leven is Het was een loome, warme Juni-na- middag; reeds neigde de zon ten onde' gang. De zee had geen golfslag, slecht' een trage, bijna onmerkbare deining Op de van hout opgetimmerde kadf stond een groep bontgekleede vrouwen de vrouwen en moeders der visschers' zij hielden beschuttend de handen bo ven de oogen en staarden wel is waar zonder bezorgdheid, maar onafgewend naar zee. De Zaterdagnamiddag was een vreugdedag voor de eilandbewoners. Dan keerden namelijk de schuiten, die in den nacht van Zondag op Maandag afvoeren, na den zwaren arbeid van de geheele week weder naar huis. Zoodra de lentedagen lang en licht werden, trokken de mannen van het eiland week op week ter vischvangst uit. Al- een des Zondags waren de gezinnen ïereenigd. Geen wonder dus, dat de rouwen zich thans verzamelden om aar de huiswaarts keerende schepen ut te zien. „Daar zijn zij!" riep Jaap Kooper's 'rouw plotseling, terwijl zij opmerkzaam aar den neveligen horizon staarde. Zij tond als voorbarig en driest bekend en ad een booze tong een zeldzaam ebrek onder deze eenvoudige, gelukkige ëvolking De overige vrouwen zagen elkander eelbeteekend glimlachende aan; maar ij schudden slechts het hoofd en zeiden -.iets, uitgenomen Catharina Smit, die met vriendelijke stem zacht verwijtend antwoordde: „Gij ziet verder dan eenig ander van ons, dat weten allen, Kaatje, maar ik geloof niet, dat gij ze ditmaal werkelijk reeds ziet". Het gold namelijk als eene eer voor degene, die de huis waarts keerende roode zeilen het eerst in het oog kreeg, de vrouwen streefden met ijverzucht naar den roem hierin el kander de loef af te steken. Catharina had recht tot spreken, want zij was na de echtgenoote des apothekers en des schoolmeesters de arts was ongehuwd de aanzienlijkste en rijkste vrouw op het eiland. Anti quiteiten-liefhebbers en joodsche han delaars uit Amsterdam hadden haar herhaaldelijk vergeefs pogen te over reden, om hun hare schoone voorwer pen te verkoopen: de gebeeldhouwde eikenhouten kast, de blinkende gedre ven koperwerken, de oude zilveren le pels, het Delftsch aardewerk en het blauwe porcelein uit het verre Japan. Maar geen der kostbare erfstukken harer familie zou ooit verkocht worden al zou men het tegen goud opwegen, zeide Geerd Smit, de visscherskoning. en zijne vrouw herhaalde het trotsch, hoewel zij geen kind hadden, aan het welk zij hunne schatten konden nalaten Dat echter dit geschenk Gods hun ont zegd bleef, was een voortdurende kom mer voor beiden. Zoo stonden de vrouwen op den uit kijk, toen de zon langzaam de Wester- kim naderde en den hemel met een gouden vuurstroom overgoot. Hare hooge mutsen, een afgeronden mijter niet ongelijk, glansden sneeuwwit in het avondlicht. Hare werkdaagsche kleeding van rood gebloemd katoen met groenen grond, kwam fraai uit en de korte, donkerblauwe, geplooide rokken pasten daarbij wonderwel Zij hadden allen met Jaap's vrouw ge lachen, maar wellicht had zij toch gelijk gehad; want kort daarna, eer de zon geheel wegdook, riepen meerdere gelijk tijdig: Daar komen zij! Zij naderden nu werkelijk langzaam, eerst kleine vlekken, vervolgens al grooter honderd groote visschers- booten, met alle zeilen bijgezet, opdat de lichte bries ze zoo snel mogelijk huis waarts droeg. Van lieverlede was de zwakke wind geheel gaan liggen. De vrouwen zeiden tot elkander, dat het wel donker zotf wezen eer de mannen landden, volslagen donker. Allen ver lieten den lagen houten havendam en gingen over den dijk, die haar eiland omgeeft, naar hare woningen. Hier ont stond nu eene groote drukte; de bijna uitgedoofde turven werden opgerakeld en de lichten aangestoken, die dan vroolijk door de kleine ruiten wenkten en gewis den zeelieden in het oog vielen Er heerschte een vroolijke bedrijvigheid bij het bereiden en gereed zetten van het avondmaal in deze vlekkeloos zin delijke, uitlokkende woningen, waar wanorde en slordigheid nagenoeg on bekend zijn. En daarna ijlden alle weder naar beneden aan de haven. Zij droegen of geleidden de kinderen en onder steunden de oude bestj es, niemand mocht achterblijven. 'Wordt vervolgd) DVERTEERT IN DE ZEEUWSCHE KOERIER

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 7