KNEUZINGEN KLQ05TERBALSEM ,D£ SPIE" Crisis-maatregelen Bloemen op de graven. tÊBEBBÊBlÊBÊa Zo&uwsch A ei verton ii&hiatl" ff id. Mobelus Nieuwe Uitgaven Burgerlijke Standen »Zora§i@wÊjz.e-r«, Zoekt mondeling contact met Iverobtandpasta De Bie Zoon Ko( poorlkaai 23, Gent. Belast zich ook met het nazien van Machines bij abonr:e?nent. 30 Firma Gebrs, SIEPNAN -t«i. 199.GOES FEUILLETON De Vondelinge AKKER' S GRIFTSTRAAT 46 AMSTERDAM(Zuid; Luclitiidschermingsofifeniiigen in Zeeland. Schulpenpad, Sas v«n Gent Beveelt zich beleefd aan voor het leveren en plaatsen van Pracht'ge CHRYSAN i EN uit eerste-klas kweekerij. 15 Onbekenden contante betaling. Alle Boeken en tijdschriften zijn krijgbaar bij den Boekhandel van „DE ZEEUWSCHE KOERIER" SAb VAN GENT Week van 16 tot en met 22 Oct. 1938 Huwelijks-aangiften. 20 Oct Jan Le- vinus Donze, 19 jaar en Rosalia Johan- DE MAASTUNNEL Maandblad, gewijd aan de belangen van de Stad Rotterdam in het al gemeen en den bouw van de Maas tunnel in het bijzonder. Uitgegeven onder toezicht van den gemeentelijken technischen dienst. Inhoud van Nr 12: De oplossing van het Hofpleinvraag- stuk De fundeering der ventilatie gebouwen Stand van het werk (20 October) De havenontwikkeling on der Pernis De veer Verschenen is het verslag over het dienstjaar 1937 van den Keuringsdienst den derden druk van „Het Blonde Riet" en den tweeden druk van „Het lachende Water", eveneens door den auteur ver zameld en bewerkt ter bevordering van den volkszang in Nederland. Het 50-tal in dit boekje bijeengegaarde liedjes is gesplitst in „Godsdienstige liederen", „Ernstige liederen", „Liedekens van Minne" en „Leutige liedekens" Jop. Pollmann's streven is het herstel van ons goede volkslied. Zijn doel tracht hij te bereiken door het goede lied te brengen in een vorm, die voor den prac- tischen, actieven zang geschikt is en die aan de eischen der tekst-critiek en der melodiecritiek voldoet. „Tot de groote massa heb ik me in mijn selectieve zangbundels nooit gericht. De opzet was, de kernvorming te bevorderen, waaruit de zang van ons volk wellicht weer eens de gezondheid kan terug ontvangen", aldus de auteur in zijn voor woord tot dezen nieuwen bundel. j de huisvriend voor het Katholieke huisgezin. Bestel vóór de oplaag is uitgeput bij Boekhandel „DE ZEEUWSCHE KOERIER" Zie annonce elders in* dit biad. SAS VAN GENT Deze geeft een ware mondwassching en maakt Uw tanden werkelijk wit. Heerlijk schuimend. Frisch van smaak en., zeer zuinig. Tube 60-40 en 25 ct. (12) na Stofferis, 20 jaar Overleden. 17 Oct Charles Louis Obrie, 58 jaar, echtg van Selina Sophia Grootaert Loop der bevolking, Week van 16 tot en met 22 Oct. 1938 Aangekomen. M. A L Losie en gezin, zonder beroep van Westdorpe^ L E Wauters, dienstbode van Asse nede B R F E J Dierickx, onderwijzeres van Haute Croix B Vertrokken: N. L Gort, zonder beroep naar Rotter dam WESTDORPE Van 20-27 October 1938. Geboren. Henk Emilius Julma, zoon van Eduardus van Laere en M. P. M. Janssens Loop der Bevolking, Van 20-27 October 1938. Ingekomen: C. E P Eggermont en gezin van Sas van Gent L. Koole en gezin van Terneuzen Werkloosheid. Aantal werkloozen 7 (gedeeltelijk) van Waren in het gebied Goes „De Dietsche Gedachte" Inhoud van het October-nummero Nederland „zelfstandig" en „neutraal?" „Zelfbeschikkingsrecht" en „inmen ging'; Nederlanders worden geweerd; Taaltoestanden en taalstrijd in Zuid- Afrika; Het Belgisch onderwijs; Diet sche Kroniek; Uit Boek en BJad Na 15 jaar Als uitgave van het Centraal Bureau Kath. Universiteitscomité's, Nijmegen, verscheen van de hand van Dr J Hooge- veld een brochure, waarin de groei der Kath Universiteit op sprekende wijze wordt geschetst. Zij is bedoeld, ter voor lichting te dienen van de Universiteits comité's en om den ijver en de belang stelling der ongeveer 10,000 inzamelaars te bestendigen en te bevorderen S. „De Blijde Bongerd" Liederenbundel, verzameld en be werkt door Jop. Pollmann. Prijs f 0,75 Als uitgaaf van Walter Hattink te 's-Gravenhage verscheen in een boekje van handig formaat bovenvermelde nieuwe bundel liederen gelijktijdig met Telef. No, 4875 Leveranciers van Schriifinachines en Rekenmachines en andere {«snteor- benootlifcheden, nieuw en occasie Reparatie-Inrichting Plaatst Uw advertenties voor Zuid- en Noord-Beveland in het oplage: 15-300 ex. en voor Walcheren in oplage: 18.250 ex. Twee bladen, waarmede de GEHEELE BEVOLKING VAN ZUID- NOORD-BEVELAND en WALCHEREN wordt bereikt. Vraagt proefnummers en tarieven bij de Drukkers-Uitgevers: 3° Naar het Engelsch van MAY CROMMELIN 4) Zulke vragen veroorzaakten hem slechts smart, zij zochten kwellend een waar om, en toch kon niemand een bevredi gende verklaring vinden. Het kind was verdwenen, dat was alles. Eindelijk lieten hem zijne bekenden alleen; niemand kon het raadsel oplos sen. Men bekommerde zich niet om hem. Hij zelf wilde zijn kind zoeken; hij wilde tenminste zijn leven, zijn rijkdon en al zijne krachten aan deze taak wij den. Hij nam zijn ontslag als lid va: het parlement, zeide den handel vaar wel, wilde in het buitenland gaan rei zen en Koningshorst sluiten. De oude dienaren werden gepen sioneerd en enkel Symes, de koetsier, en de goede vrouw Symes, de voedster van het kind, behouden; de overige bedien den werden ontslagen juffrouw Love met een rijk geschenk aan geld voor haar groote trouw en hulp ten tijde der droefenis. De huishoudster en het overige dienstpersoneel zeiden eenstem mig, dat zij gaarne weggingen, daar het .mis niet meer hetzelfde was; zijn licht was uitgedoofd Ook de bezitter van Koningshorst was blijkbaar veranderd. Geen vreugde- traal blonk 'meer in zijne grijze oogen; .is zijn blik zich toevallig van den grond phief of het staren in de verte even ialiet, dan lag er een vaste, maar ge- uldige uitdrukking in, als hadde hij esloten jarenlang te zoeken en te /achten. Zijn haar werd dun en met ilveren strepen getint, zijne trekken /erdeh harder, de mond bleef steeds st gesloten. Doch hij klaagde nooit, on oppervlakkig opmerker zou veeleer ,d hebben, dat hij slechts wat terug •.ouder, der en stiller was dan vroeger, j'oen hij Koningshorst voor de laatste naai weder bezocht om voor jaren van Ut de belangstelling, waarmee de eerste twee bundels ontvangen zijn, mag veilig worden afgeleid, dat de auteur den goeden weg bewandelt en dat dan ook dit nieuwe bundeltje zijn doel niet| zal missen. S. Handboek voor den katholieken I jongen Man. Overwegingen en Ge beden door P. fr. Deodatus Vergeer O.F.M. Uitgave Butzon en Bercker, Kevelaar, Rijnland. 440 bladz. Lin-[ nenband rood op snee f 2,- De schrijver van dit werk heeft reeds voor enkele jaren een „Handboekje voor het katholieke Meisje" uitgegeven, waarvan de zesde druk zoo juist ver scheen, met een totale oplage van ruim| 28.000 exemplaren. Alleen dit feit reeds is een waarborg,! dat het nu verschijnend „Handboek voor den katholieken jongen Man" een zeer goed verzorgd gebeden- en meditatie- boek is, dat volkomen aan zijn doel be-[ antwoordt De geestelijke nooden en de speciale I plichten van den jongen man (van 17 a 18 jaar tot en met het huwelijk), worden op heldere en zelfs boeiende wijze ter overweging voorgehouden. Dit boek is dan ook zeer geschikt om den katholieke jongemannen gezond voedsel voor hun gebedsleven te verschaffen en hun een ideale levensopvatting bij te] brengen Ieder jonge man moet het in zijn be-| zit hebben Drs EULOGIUS SEELEN J. A. Meijers Tien proefexamens. Uitg. W. Versluys NV. Amsterdam. Ingen. f 1,50 Dit boekje, gebaseerd op het Kon.| Besluit van 19 Maart 1938, regelende de toelating tot de H.B.S. met 5 j. c. be oogt een leemte aan te vullen in de be staande verzamelingen van examen opgaven. Laatstgenoemde bevatten slechts opgaven van gehouden examens; in dit boekje wordt getracht, de voor-| taan te houden examens nabij te ko men. Men weet, aldus de schrijver, dat bij bovenaangehaald Kon. Besluit de eischen van toelating zijn gewijzigd: de candidaten zullen niet alleen van ken nis maar ook van inzicht blijk moeten geven. Op dit tweeledig beginsel: Ken nis en inzicht berusten maar zeer wei nig de vroegere examen opgaven; wie derhalve de candidaten van dienst wil zijn, zal hun naast ontleende stof ook zelf ontworpen opdrachten moeten aan-[ de geliefde omgeving afscheid te ne men, ging hij alleen door het park. Daarl stond tusschen hagedoornstruiken en] hooge varenplanten een zonnige zoden bank, waarop zijne jonge vrouw zoo, gaarne met hem gezeten had; daar heen had hij later het moederlooze kindj gebracht en het naast zich laten spelen. Thans was hij geheel alleen op de we reld: tevergeefs zag hij rond op de wel bekende dreven en paden, zijn blik ont moette geen geliefde gestalte. Daarl scheen zijn geschokt hart te smelten, zijne tranen stroomden in het dichte loof, waarin hij zijn gelaat verborgen1 had, en een luid snikken steeg op uit] het sidderende lichaam. Dan stond hij op en ging zijn weegs' gelijk een gewoon mensch tusschen het] groene loof en de bonte bloemen en de kweelende vogels. Hij wist, dat hij zich niet meer daarin verheugen kon; en als alk volgend jaar de onheilvolle maand Juni bracht, waarin het licht zijns le vens uitgedoofd was, kreeg hij een af-, keer van de blijde lente en keerde nog, alleen in den winter voor korte be zoeken naar Koningshorst terug. Hoe bieden, waarin ernaar gestreefd is, aan de nieuwe eischen vorm te geven Ziedaar de overweging, welke tot deze uitgaaf heeft geleid Gaarne zij het werkje in de aandacht van de betrokken instanties aanbevolen 't Lijkt ons, inderdaad in een behoefte te voorzien. s Het September - nummer van „HISTORIA", maandschrift voor Geschiedenis, (uitgave Arti et Historiae NV. Drukkerij Kemink NV., te Utrecht, abonnementsprijs f6.- per jaar) bevat de volgende bijdragen: Nicolaes Ruychaver (vervolg) door Fr. de Witt Huberts; Twee Koningen (ver volg) door Dr M W Scheltema; Over een Oude Plattegrond en Merkwaardige Historische Opschriften in den St Pie tersberg, door Ir D. C van Schaïk; De Verovering van Malta door ae Fran- schen in 1798, door J. A H Nijhoff; De Watergraafsmeer en de Verbinding met Amsterdam in vroeger dagen, door J. L de Lange, Jr; Kunstgeschiedenis; Een Merkwaardige Paneel van Emanuel de Witte, door Jhr Dr J L A A M van Itijckevorsel; Honderd Jaar Fransche Kunst, door Dr A Heppner; Pietro An tonio Locatelli en het Amsterdamsche Concertleven, door W. L; Boekbespre king; Inhoud van Tijdschriften Tal van fraaie illustraties verluchten den tekst Verblijdend vooruitzicht Ik verdien maandelijks tweehonderd gulden. Hoeveel huishoudgeld zou je noodig hebben, als we trouwen? vroeg de man aan zijn aanstaande vrouw Ik heb geen huishoudgeld noodig, ant woordde de vrouw, ik zal je zakgeld geven Eerste klas afwerking en zeer lage prijzen. veroorzaken veel pijn en veel last. De huid is gewond of gebarstenhet vleesch gekneld en beleedigd, vaak tot op het been. Alles doet zeer, is stijf en opge- loopen, waardoor elke beweging U hindert. Tegen kneuzingen is Kloosterbalsem hèt middel bij uitnemendheid, want die heeft gelijktijdig een dubbele werking. Kloosterbalsem bevat aromatische ge neeskrachtige stoffen, die diep in de beschadigde weefsels dringen en daar hun weefsel-herstellende werking ver richten. Kloosterbalsem bevat echter óók stoffen, die de gewonde huid genezen. Daardoor werkt Kloosterbalsem zoo snel en grondig bij kneuzingen van eiken aard. Bovendien ongeëvenaard als wrijfmidde.' bij spit, rheumatiek, spierverrekkingen, stramheid, ischias en pijnlijke spieren. Onovertroffen bij oude en nieuwe wonden, beenwonden, brandwonden, blaren, zweren, builen, ontvellingen, schrammen, open huid. Per pot van 25 Gram f 0.62i/2, pot van £0 Gram 1 .(h (1) (33) TEEKENAAR RECLAME ONTWERPEN 15 in deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor ibonné's ter inzage. Verschenen zün de volgende oublicatiën: 27 Oct De Boterheffing 27 Oct Biggenmerken crisis hij zijn leven in dien tusschentijd door bracht, en waarheen hij zich begaf, dat wist niemand buiten hem zelf III. Een Zaterdagnamiddag. Een groen eiland in een zilvergrijze zee. Een eiland gelijk een smaragd, diep gevat in den wijden ring van wieme- lende tot aan den verren gezichteinder zich uitstrekkende golven. Een groote door de zon gekuste vlakte; het licht groene struikgewas en de donkere hou ten huizen, met de spitse, roode pannen daken, steken in frissche, warme kleu ren af op den lichtblauwen achter grond des hemels. In de verte ligt he' lage vasteland met zijn talrijke spits' kerktorens en zijne menigvuldige rood' windmolens. Verhieven niet de vel' slanke kerktorens zich zoo fier ter hemel, zoo zou het grijsblauwe wate bij na onmerkbaar met den blauwachti gén oever van het moederland ineen smelten. Want dat is Holland, het va derland van een kernachtig menschen-. DE ZEEUWSCHE KOERIER brengt Uw aanbiedingen tegen den goedkoopsten prijs onder aller oogen. De provinciale luchtbeschermings oefeningen, welke gisterennamiddag en -avond in geheel Zeeland zijn gehouden, mogen, naar wij vernemen, in groote trekken geslaagd worden genoemd, al thans wat betreft de praestaties der plaatselijke diensten. De organisatie van hoogerhand leek ons minder verdienstelijk. Eerstens vonden we de radiouitzending tijdens de amiddagoefening heel wat minder in- ïormatief en duidelijk dan bij vorige gelegenheden. Me», had er weinig hou vast aan en we vernamen ook niet of de een of andere plaats was gebombardeerd uanwel eenvoudig gepasseerd. Ten slotte was plotseling het luchtgevaar geweken, zonder dat van een aftrekken der 15 vliegtuigen, die uit Soesterberg waren opgestegen, iets was vernomen. Van uien kant was dan ook de jongste oefe ning al bijster weinig interessant In Zeeuwsch-Vlaanderen althans in 't Oostelijk deel zijn we van lucht aanvallen volkomen bevrijd gebleven. Bedoelde men daarmee een aanwijzing te geven, hoe 't gaan zal als 't spel eens werkelijkheid zou worden? Met de avondoefening was 't nog treuriger gesteld. Er werd eenvoudig zonder eenige voorafgaande informatie dienaangaande niets per radio door gegeven, zoodat de luisterposten 2 uur lang voor niets in 't donker aan hun toestel konden zitten. Zelfs het feit, dat de inspectievlucht wegens laaghangen de wolken niet kon doorgaan, konden belangstellenden heden eerst in hun ochtendblad lezen Een volgend maal beter, hopen we 1 geslacht, dat sinds eeuwen een langen strijd tegen de onmeedoogenheid en dwingelandij der zee gekampt heeft. In oude tijden bestond hier een groote binnenzee, door de Romeinen Flevo ge- heeten. Voor zeshonderd jaren breidden zich deze zwellende wateren over het land uit; de kille, gruwzame Noordzee baande zich begeerig een doortocht en onder een onafgebroken opvolging van overstroomingen verzonk het tusschen- land in een grooten vloed; de laatste staat echter menigmaal slechts een voet loog boven de tallooze, de scheepvaart selemmerende zandbanken Het eiland heet Marken. Het heeft jeen grooten omvang; men kan het in ets meer dan twee uren tijds rond*- vandelen. Het bezit geen vefrassende schoonheid, het is een weide-eiland, dat weemaal 's jaars van het hooi geurt, fen treft er slechts zeer weinig boo- nen aan; de zindelijke kleine woningen ijn ter beschutting tegen de menig- 'uldige overstroomingen op zeven hoog sn of werven gebouwd, op een achtste ioogte rusten de dooden in vrede naast hunne vaderen en voorvaderen; geen

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 6