De Zeeuwsche Koerier Crisis-maatregelen No. 4219 Vrijdag 28 October !938 53ste Jaargang Nieuws-Bijvoegsel van De kikkers en de luchtbescherming Verkeerslessen van den A.N.W.B. Koopt bij ons een „Zonnewijzer" a 95 ct. Het Financieel Nieuws- en Ditlotingsblad \w fj Voor do Vrouwen ANWB, TOERISTENBOND VOOR NEDERLAND! Landbouw en Veeteelt S o 11 e r n ij. (Ingezonden) Er waren eenstwee kikkers. Neen lezer, niet in een boerensloot, maar in een kom met melk. Hoe ze er in ge komen waren, doet er niet toe, maar ze waren er, en dat is de hoofdzaak. Ze konden er niet uitkomen, want de zij kanten van de kom waren te glad. Toen ze een paar minuten hadden rondge zwommen, werd de eerste kikker moe deloos; hij gaf den strijd om het be staan op. Hij liet zich zinken en gaf spoedig daarop den kikkergeest. De tweede kikker echter had een heele an dere natuur. Hij ging niet bij de pak ken neerzitten, maar zwom en zwom en trapte met zijn pooten of zijn leven er van afhing, wat het dan ook deed. En ziet, toen hij tenslotte uitgeput was, had hij er zich door het getrappel een klont boter gevormd, waarop hij ging uitrusten. Vervolgens nam hij een flin- ken sprong over den rand van de kom heen en was zoo weer in vrijheid Dit, lezer, is maar een verhaaltje, doch 't geeft toch aardig weer hoe men vaak over luchtbescherming denkt. De één zegt: „Och, als er oorlog komt zijn we tóch allemaal verloren, wat zal ik me dus druk maken!" Een ander merkt op: „Ik zal doen wat in mijn vermogen ligt om mijn gezin en mijzelf zooveel mogelijk tegen luchtgevaar te bescher men". En nu laten we aan U over om te beslissen tot welk soort kikker U be hoort. Rangschikt ge U tot de laatste soort, wordt dan actief en begint met U op te geven als lid van de plaatselijke afdeeling van de Nederlandsche Vereeni ging voor Luchtbscherming, of wel bij de Ned. Vereeniging zelve (Nassau Ouwerkerkstraat 3, Den Haag). Een goed begin is het halve werk! (Ned. Ver. v. Luchtbescherming) 10e Les VERKEER VAN RECHTS GAAT VOOR! PP W 'h: DECMTS GAAT VÓÓD In de achtste les hebben we al ge leerd, dat het verkeer van rechts den voorrang heeft. (Bij een wegkruising met een voorrangsweg is dat een beetje anders, maar daar hebben we het nu niet over). Die regel is gemaakt, omdat op een kruispunt voertuigen of fietsen, die van verschillende kanten komen, niet tege lijk kunnen passeeren De wielrijder op het linker plaatje doet het dus goed; hij laat de groente- kar, die van rechts komt, passeeren en hij is daarvoor van zijn fiets gestapt. Dat kan niemand anders zijn dan slim me Jantje en het meisje, dat op het trottoir staat te wachten tot ze veilig kan oversteken, is natuurlijk weer zijn verstandige zusje Eulalia. Op het rechter plaatje doet Piet op zijn fiets het verkeerd en hij komt lee- lijk in gevaar. Zijn voorwiel heeft al een trap van het paard beet en het is zijn eigen schuld als hij een ongeluk krijgt, want hij had den ander moeten laten voorgaan. Soms zijn de straten of wegen bij een kruispunt of hoek zoo smal, dat het moeilijk is bijtijds te zien, of er van den anderen kant ook iets aan komt. Daar om zal een voorzichtige en verstandige fietser, chauffeur of voerman in zoo'n geval zijn vaart minderen en het kruis punt langzaam naderen, zoodat hij dadelijk stoppen kan als dat noodig is. Sommige menschen laten het verkeer (Ingezonden mededeling) Door rheumatische pijnen verstijfd en niet in staat te bewegen. Loopt thans trappen als de beste. Als al Uw gewrichten stijf waren, zoudt U ook alles doen om daarvan ver lost te worden. Deze vrouw probeerde van alles, maar de pijn bleef tot zij Kruschen nam. „Toen ik met Kruschen Salts begon, had ik rheumatische pij nen in mijn beide knieën. Zij waren vreeselijk opgezwollen en ik kon niet zonder hulp uit mijn stoel opstaan; een trap oploopen was een marteling voor mij. Ik probeerde van alles en toen niets had geholpen, begon ik met Kruschen. Nu loop ik hard trappen op en af en kan zelfs op mijn knieën gaan liggen zooveel ik wil." Mevr. H. S. Rheumatische pijnen zijn bijna steeds het gevolg van een overmaat van urine zuur in het lichaam. Twee van de zes zouten in Kruschen lossen het urine zuur op; andere helpen de natuur dit langs de natuurlijke kanalen te ver wijderen en blijven bovendien Uw or ganen aansporen tot geregelde, krach tige werking. Na korten tijd zullen Uw pijnen afnemen, waarna ze tenslotte voorgoed achterwege zullen blijven. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende drogisten van rechts wel voorgaan, maar blijven op hun fiets zitten, hoewel ze bijna stil staan. Dat kan gevaar opleveren, want met het voorwiel moeten dan allerlei bewegingen worden gemaakt om het evenwicht te bewaren en daardoor worden dan weer anderen gehinderd. Acrobatiek op de fiets is altijd gevaar lijk. Menschen met lange beenen kun nen met één voet op den grond stil staan en toch op het zadel blijven zit ten en kunnen dan dadelijk weer door rijden als de verkeersagent het teeken geeft, maar wie niet zulke lange beenen heeft, doet beter af te stappen. Je zit er gauw genoeg weer op! franko thuis bezorgd in geheel Oost-Z.-Vlaanderen Boekhandel „DE ZEEUWSCHE KOERIER" Zie annonce elders in dit blad. SAS VAN GENT DE DRAAIBRUG OVER HET KANAAL TE MIDDELBURG TIJDELIJK BUITEN GEBRUIK De Afdeeling Wegen en Verkeer van den BBN deelt mede, dat met ingang- van 31 October 1938 tot nadere aan kondiging de draaibrug over het kanaal door Walcheren en Middelburg, in ver band met te verrichten werkzaamheden aan die brug, buiten gebruik zal worden gesteld. De brug zal worden vervangen door een schipbrug, waartoe gebruik zal worden gemaakt van de schipbrug over het Marinedok te Vlissingen In het belang van vrachtautohouders vestigt de B B N er de aandacht op, dat het verboden zal zijn, de schipbrug te berijden met motorrijtuigen of an dere rij- of voertuigen met een totaal gedaten gewicht van meer dan 4000 kg. HET NEDERLANDSCH-BELGISCII VERDRAG Vrijstelling van Wegenbelasting Van bevriende zijde uit België ver neemt de A.N.W.B., dat de uitvoerings bepalingen van het Verdrag van 30 April 1938 tusschen Nederland en België, hetwelk op 2 Juli jl. van kracht is ge worden, thans uit Brussel aan de Bel gische douane-ambtenaren zijn doorge zonden Het Verdrag houdt o.a. in, dat Neder landsche vervoerders uit de grensstrook, die goederen vervoeren voor eigen re kening in België, in een grensstrook van 10 kilometer op Belgisch grondgebied vrijgesteld zijn van het betalen van de wegenbelasting van 40 francs per dag (voor motorrijtuigen door zware olie voortbewogen 80 francs per dag), mits zij in het bezit zijn van een grenskaart, welke zij kunnen verkrijgen bij den Ontvanger der Directe Belastingen van hun woonplaats, of bij den Ontvanger van Invoerrechten en Accijnzen te Bu- del (station), Eindhoven, Eysden (sta tion), Kerkrade (station), Maastricht en Simpelveld Tot nu toe was aan deze bepaling van Belgische zijde nog geen uitvoering ge geven, zoodat de ANWB meermalen op uitvoering van het Verdrag had aange drongen, opdat de betrokken vervoer ders niet langer ten onrechte wegen belasting zouden behoeven te betalen. Nu de Belgische douane-ambtenaren ten aanzien van de toepassing van deze bepalingen de noodige instructies heb ben ontvangen, kan verwacht worden dat binnen enkele dagen van deze vrij stelling kan worden gebruik gemaakt Van deze gunstige regeling kunnen gebruik maken houders van motor rijtuigen uit geheel Zeeuwsch-Vlaan deren, de eilanden Walcheren en Zuid Beveland, het zuiden van Limburg, incl Roermond, het zuiden van Noord Brabant, met bovendien plaatsen als Eindhoven, Tilburg, Breda, Roosendaal en Bergen op Zoom Wat eten we eiken dag? ZONDAG Ossestaartsoep, kalfsfricandeau, snij- boonen, aardappelen, bitterkoekjesvla. MAANDAG Vleeschpannekoek, schorseneren, aard appelen, fruit. DINSDAG. Gebakken leverworst, stamppot van prei met aardappelen, fruit WOENSDAG Runderrolletjes, roode kool, aardappe len, gestoofde peertjes DONDERDAG Rolpens, aardappelpuree, appelmoes VRIJDAG Magere erwtensoep, gekookte eieren, sla, aardappelen, met botersaus ZATERDAG Gebakken spek, bruine boonen met tomatensaus, aardappelen Runderrolletjes 6 mooie osselapjes (elk niet zwaar der dan 100 G.), 150 G. varkensgehakt, 1 eetlepel gehakte peterselie, 6 dunne plakjes spek, 1 uitje, 1 worteltje, 1 lau rierblad, paar takjes peterselie, peper en zout, 1 Maggi's Bouillonblokje, 100 G (1 ons) boter Maak het gehakt aan met de gehakte peterselie, wat peper en wat zout; spreid het dun uit over de lapjes, die na het wasschen met wat peper en zout zijn ingesmeerd, rol de lapjes op, wikkel elk in een plakje spek en bind ze met een touwtje dicht. Doe in een ijzer potje de gesnipperde ui, het gesnipperde worteltje, de peter selie en het laurierblad met de boter; doe er de rolletjes bij en het in een paar lepels kokend water opgelost bouillon blokje. Dek de pan goed dicht en laat het vleesch gaar smoren, nu en dan om keerend en bedruipend. Laat de rolletjes een paar uur smoren en vul zoo noodig de saus met wat water aan. Zeef de saus en giet ze over de rol letjes. Magere erwtensoep 250 G (i/2 pond) groene erwten, 2 L water, 2 flinke worteltjes, 1 raapje, 1 ui, een paar takjes selderij, 3 aardappelen, 40 G. boter, wat maizena, 2 theelepels Maggi's Aroma, zout Laat de gewasschen en geweekte erwten in 1 L. water met zout gaar worden. Zet intusschen de fijn gesnip perde groenten op met het overige water met wat zout en laat ze daarin zachtjes gaar koken. Wrijf de erwten door een zeef, verdun deze purée met het groentemengsel, laat alles samen nog even doorkoken en bind de soep tenslotte met wat aange mengde maizena. Druppel de Maggi's Aroma in de soepterrine, doe de in kleine klontjes verdeelde boter erbij en doe de soep op. HERFST IN DEN TUIN Door de zomersche dagen gedurende de laatste helft van September, stond de tuin nog in ongerepte schoonheid te pronken. Zelfs waren verschillende zo merbloemen haast nog mooier dan een maand te voren. Maar de harde wind en de felle regen vlagen in begin October hebben van al dat mooie niet veel over gelaten. De Dahlia's liggen geknakt ter aarde, de stengels der knolbegonia's zijn bij den grond afgebroken en van de meeste zomerbloemen is vrijwel alles vernield. Alleen de Afrikaantjes zijn nog tamelijk goed gebleven en haar oranjegele bloem hoofdjes steken heerlijk af bij het donkergroene loof. Misschien, dat straks de bloei der herfstchrysanten ook nog iets meevalt; wij hopen dit althans, want de bloemlooze winterperiode duurt al lang genoeg. Zoodra de weersomstandigheden maar eenigermate gunstig zijn om buiten te werken, houden wij groote opruiming. Maar toch gaan wij hierbij met oordeel te werk. Stengels van Dahlia's en van vaste planten, welke niet geheel ge knakt zijn en nog met enkele bloemen of knoopen prijken, trachten wij voor zichtig bij te binden. Pelargoniums, Fuchsia's, en Struikbegonia's, die nog op de perken staan, worden nagezien, gebroken scheuten weggeknipt, scheef gewaaide planten met een stokje in den juisten stand gebracht. Al bloeien zul ke planten maar weinig meer, op eeni- gen afstand maken ze toch nog iets effect, wat beter is dan wanneer wij alles voor de hand weg verwijderen, waardoor wij genoodzaakt zijn reeds nu al tegen de ledige perken aan te kijken Wanneer de beplanting van sommige perken grootendeels vernield is, kunnen wij zulke geheel opruimen. Misschien is het mogelijk enkele nog tamelijk goede planten uit te graven en deze ergens anders voor bijvulling te gebruiken. De ledige perken worden bemest en gespit, waarna ze nog met tulpen en hyacinthen beplant kunnen worden. Ook kan men reeds enkele voorj aars- perken gereed maken, welke beplant worden met Primula's, viooltjes, ver- geetmijnietjes, madeliefjes, enz. Bij gunstig weer kunnen vooral Primula's en viooltjes een groot deel van den winter door bloeien, zoodat men hier van al direct partij kan trekken. Voor het overige wachten wij af tot dat de eerste nachtvorst aan alle kleur en fleur een einde maakt. Dan worden de Dahlia's uitgegraven, van losse aarde gereinigd en op een luchtige plaats te drogen gehangen, waarna wij ze koel, droog en vorstvrij overwinteren. Ook de knolbegoni's worden uit den grond gehaald, goed gedroogd en daar na in bakjes met droog zand of turf- strooisel vorstbrij bewaard In deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor abonné's ter inzage. Verschenen zijn de volgende crisis- oublicatiën: 21 October. Steun vergoeding veld- boonen HEEFT U IETS OP TE RUIMEN? MET EEN KOERIERTJE RAAKT GE 'T ZEKER KWIJT. KOERIERTJES BIE DEN UW ARTIKEL OVERAL AAN. PRIJS SLECHTS 50 CT. (VOORUIT- BETAALBAAR). de vraagbaak voor eiken koopman an effectenbezitter. Het verschaft betrouwbare adviezen voor solide belegging en voor een goed •n winstgevend beheer voor Uw fondsenbedt. De redactie is bereid aan abonnees op aanvraag Inlichtingen te geven in take rijks- en gemeentebelastingen. Verschijnt eiken Vrijdag. Abonnement per halfjaar f B,7I. Vraagt proefnummer ter kennismaking. APIA, UI nXAXCUW* mvum- m UITLOOT*GBRJLAD, PiUMtg. 1 Hancfelseregister Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen Nieuwe inschrijvingen: Coöperatieve Kolenvereeniging „Helpt Elkander" G. A., Oostburg, Markt, aan koop van brandstoffen Gezusters Gevaert, IJzendijke, Molen straat D 145, modisten en damesmode artikelen. Venn. Marie, Magdalena en Mariette Gevaert, IJzendijke Paardenhandel en export Gustaaf Lannoije, Aardenburg, Markt 21, handel in paarden en exporteur in fokpaarden. Eig. G L. Lannoije, Aardenburg Wijzigingen: M. A Aalbregtse, Oostburg, Breedestr. 57. Bedrijf: Handel in schrijf- en kantoormachines, agentschap in assu rantiën. Het agentschap in assurantiën is opgeheven „E.V.S." Exploitatie tot verkoop van sigaren P. Kaan, Terneuzen, Juliana- straat 22. Bedrijf: verkoop van sigaren. Het filiaal, gevestigd te 's-Gravenhage, is opgeheven. Gebroeders Hamelink, Terneuzen, rosegracht 13. De zaak is omgezet in een Naamlooze Vennootschap: „Hame- nnk's Handelmaatschappij NV." Bedrijf: Handel in scheepsbenoodigd- heden, oliën, vetten, verfwaren, ijzer waren, touwwerk en aanverwante arti kelen in den ruimsten zin. Directeur: L. C. Hamelink, Terneuzen Firma „Gebroeders Harte", Terneuzen, Donze-Visserstraat 36, exploitatie van grof-, scheeps- en kachelsmederij bedrijf met autogeen lasch- en snij-inrichting, alles in den ruimsten zin. Venn. N. Harte Jzn. uitgetreden Hotel „De roode Leeuw", Zuidzande, Dorpsstraat M 70, hotel en café. Eig. A. de Witte, Zuidzande, uitgetreden Kleedingmagazijn J. J van Leeuwe-de Vriend, Terneuzen, Korte Kerkstraat 15 Winkel in heerenmodes, werkmans- kleeding en vakkleeding, heerencon- fectie en kinderkleeding. Gevolmachtig de W. J Musson, uitgetreden Radio en Electro-Technisch Bureau, G J A de Jonge. Eerste Zeeuwsch- Vlaamsche Radiodistributie, Axel, Oranjestraat 2, radiodistribujtiebedrijf. De handelsnaam is gewijzigd in: G. J A de Jonge, Axelsche Radio-Centrale. Als bedrijf wordt uitgeoefend: radiodistri butiebedrijf en handel in radio's M. Simpelaar, Aardenburg, Markt 7, handel in consumptie- en pootaardap- pelen. Eig. M. Simpelaar, Aardenburg, uitgetreden Raymond de Smet, Axel, Walstraat 36, winkel in kruidenierswaren. Aan het bestaande bedrijf is toegevoegd een handel in vlas ESPERANTO La granda malfacilajo por la kandi- datoj en la ekzameno estas ciam la pa- rolado. Muite da kandidatoj logas efek- tive en malgrandaj, izolitaj vilagoj, car tie ili preskaü ne havas okazon por pa- roli Esperanton, la mombro de la Espe- rantistoj estante tre malgranda. Tarnen oni ne povas malatenti la paroladon. Oni ne nur devas povi skribi Esperan ton sed oni devas povi paroli gin, pre cipe kun alilanduloj En nia internacia tempo ofte okazas, ke oni renkontas fremdulojn kies ling- von oni ne komprenas Kion do la homoj farigos pli sagaj kaj heipos nin por cïe konigi kaj akceptigi Esperanton J. ENGELEN, Esperantisto. 't Is maar hoe je 't neemt Is dat hier een goede plaats voor visch? vroeg een hengelaar aan iemand uit de buurt Ik zou 't wel denken, antwoordde de aangesprokene, want ik heb er hier nog nooit een zien vangen Om zelfkennis te verkrijgen Ik heb gisteren bij een informatie kantoor eens een informatie aange vraagd over mijzelf En wat kreeg je te hooren? Het waarschuwde mij tegen mezelf Bedenkelijk Een Engelsche geneesheer stuurde aan zijn patiënten kaarten met de mede- deeling, dat hij benoemd was tot lijf arts des Konings. Een van die kaarten kwam terug. De ontvanger had er onder geschreven „God Save the King!"

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 5