SLECHTS SCT PERPAK Grisis-maatregeien det Financieel Nieuws- en UitiotingsiHad Zonnewijzer-almanak 1939 Voor do Vrouwen Nieuwe Uitgaven Ën thans de inhoud: Bij den opbouw van het boek hebben de samenstellers er naar gestreefd, een zoo goed moge lijke samenhang te bereiken tusschen de bijdragen onderling en in het boek de seizoenen van het jaar zooveel mo gelijk te doen weerspiegelen voor zulk een luttel bedrag Teg9n Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtobletten 9 FEUILLETON De Vondelinge I 3) Burgerlijke Standen Suzanna Simpelaar naar Terneuzèri Alle Boeken en Tijdschriften zijn krijgbaar bij den Boekhandel van „DE ZEEUWSCHE KOERIER" EEN BOEK VOOR KATHOLIEKEN Het is thans verschenen, het boek, dat reeds meermalen in dit blad is aan gekondigd als een gebeurtenis, die voor de katholieke bevolking van geheel Nederland van belang geacht mag worden Vanzelfsprekend willen wij er hier wat over mededeelen, opdat men een indruk moge krijgen van deze inderdaad De inhoud, welke men; achter'in het werk op vier bladzijden vindt gedrukt, doet zien, dat, naast de mooie afbeel dingen, de zangerige en inhoudrijke ge dichten, de boeiende verhalen, de hei ligenlevens, de leerzame artikelen op allerlei gebied, ook de gedenk- en vier dagen van het jaar 1939 worden her dacht. Zoo worden o.m. de twaalf- honderdjarige sterfdag van den Heiligen Willibrord, de driehonderd-jarige her denking van de slag bij Duins, en het 100-jarig bestaan der spoorwegen in Nederland tot onderwerp van diverse bijdragen gekozen. Wat de doelstelling betreft, voorzoover Zooiets was alleen mogelijk, wanneer deze almanak een zepr ruime versprei ding zou krijgen. Ma$f deze ruime ver spreiding is evenzeer noodig, wil de re dactie haar doel bereikt zien. Zonnewijzer ls immers geen boek voor weinigen, voor een bepaalde groep, een beperkte klasse.. Zonnewijzer, is. een boek voor allen. Een boek, dat zorgvuldig bewaard en graag gehanteerd zal wor den in alle katholieke gezinnen, waar de geest niet volkomen verwaarloosd wordt. Een boek, dat om inhoud en vorm een sieraad zal zijn van ieder huis, en dat bij het vorderen der jaren steeds dierbaarder worden zal Wij wenschen dit prachtige boek gaarne in de betrokken kringen de enthousiaste ontvangst die het ten volle verdient en die de beste belooning zal vormen voor allen, die aan de samen stelling en afwerking ervan hun onvol- - ■'mm- heel bijzondere uitgaaf, waaraan moeite noch kosten zijn gespaard terwille van het hooge doel, dat ermee wordt be oogd De redactie is als volgt samengesteld: Mi- A. Diepenbrock, Ernest van dei Hanen, Henjs Kuitenbrouwer, Irma Meyer, Jac. Scheurs M.S.C., Kees Spierings, Bernard Verhoeven Meaewerkers waren: L. Arts SJ., Hen- driK Anüriessen, Henri Asselbergs, Mau- rits Craeijnest W.P., Mr A. Diepenbrock pr.; Emile Erens, Kees Galesloot, Dr Caec. Huigens O.F.M., Ernest van der Hallen, Paula de Keverberghe, Albert de Klerk, Marie Koenen, Henk Kuiten brouwer, Albert Kuyle, Prof. Dr Willi- brora Lampen O.F.M., Irma Meijer, Dr Jozef Muis, Joep Nicolas, Ir Edm. Ni colas, A. de Rechter S.V.D., Jac Schreurs M.ü.C., Gabriël Smit, Kees Spierings, Herman Strategier, Anton van de Velde, Bernard Verhoeven, Dr A. C J de Vrankrijker, Dirk Vansina, Jan Vriends, Dr A. J. M. Wanders, J. M H F J Baron de Weichs de Wenne, en anderen Illustrators: Fred. Bogaerts, Charles Eyck, Gerard Huysser, Henri Jonas, Frans Mertens, Ries Mulder, Joep Ni colas, Otto van Rees, Lambert Simon, Cuno van den Steene, Karel Thole Wat de uitvoering betreft: Het boek is gedrukt op houtvrij wit papier, in een omvang van 416 bladzijden druks, waar van 64 bladzijden bedrukt in zwart en rood. Het werk bevat 225 illustraties van de hand van de hierboven onder het hoofd illustratoren genoemde kunste naars, in zwart, en 8 reproducties naar schilderijen van den bekenden meester Otto van Rees, in drie-kleuren-diepdruk De schutbladen werden speciaal voor dit werk ontworpen door Cuno van den Steene. De band werd uitgevoerd naar een ontwerp van Karei Thole in vijf kleuren. Alle aan dit boek verwerkte materialen, behoudens die, welke hier niet verkrijg baar zijn, zijn van Nederlandschen oor sprong. deze niet overduidelijk uit het boek zelf blijkt, moge hier nog gewezen worden op enkele regels uit het voorwoord Aan de lezers: Wat wil immers het jaarboek Zonne wijzer zijn, wat wil het steeds meer worden? Niet maar zoo een boek tusschen de stroom van boeken, die dag-in dag-uit gedrukt worden en te koop worden aan geboden. Niet alleen een kloek en royaal werk, dat nu eens voor zeer weinig geld be reikbaar wordt gesteld Niet een boek, dat men koopt, meer of minder vluchtig leest, en dan aan zijn lot overlaat Zonnewijzer wil zijn en steeds meer worden: een rijke, jaarlijksche gave aan het katholieke volk der lage landen, een schat voor de geest, het verstand en het hart, een bron van innige gods dienstzin, van bloeiende schoonheid en vormende kennis. De erfenis onzer voorvaderen, aan vroomheid en schoon heid; aan karakter en eigen aard; de pogingen van het heden om deze waar devolle dingen des levens te behouden, te zuiveren en te verrijken, wil Zonne wijzer in een zoodanige vorm verzame len, dat de toekomst er een steeds aan groeiende rijkdom in zal bezitten. Zonnewijzer wil worden tot een blij vend en gewaardeerd bezit in de ka tholieke gezinnen, ook in die, waar tot nu toe een boek maar moeilijk ver mocht door te dringen. Het is om deze reden, dat de uit gevers de almanak wenschten als een degelijk en stevig boekwerk, waaraan geen zorgen en geen kosten werden ge spaard om het zoo schoon en zoo „on vergankelijk" mogelijk te maken. En het is om dezelfde reden, dat dit boek een prijs kreeg, die het voor iedereen bereikbaar stelde. De redactie werd begrijpelijk, ten zeerste gestimuleerd bij haar werkzaam heden door „het wonder", dat de uit gevers bewerkten met zülk een boek prezen medewerking verleenden. Naar het Engelsch van MAY CROMMELIN Maar geen man waagde te spreken Zij allen namen ontsteld waar hoe des vaders trekken plotseling doodsbleek werden en zijne verwilderde bikken op hun gelaat trachtten te lezen; de krach tige gebieder scheen bedwelmd te zijn. Een ieder ontwaarde een stikkend ge voel in zijn keel en keek naar den grond of ter zijde De vrouw was nog de dapperste van allen. Hope greep haar woest bij den arm zonder te weten, dat hij haar pijn deed en zijn gloeiende blik scheen haar letterlijk te doorboren. Verder! Dat was alles, wat zijn tong kon stamelen; maar ge ontzettende angst waarmede hij dit PRO 25-0419* (24) woord uitbracht, trof het hart der aan wezigen diep Het kind, sprak nu de huishoudster, is verdwenen! Daarop slaakte zij een rauwen gil, bedekte het gelaat met haar zijden voorschoot en zonk krampachtig weenende op een nabijzijnde bank. Dat was in het geheel niet meer de anders zoo kalme juffrouw Love, wier gevatheid en helder verstand allen kenden; zoo had zich ook de onnoozelste dienstbode in hare droefheid kunnen gedragen. De overige vrouwen omringden haar om haar te troosten en vermengden hare nuttelooze tranen en jammerklachten met de hare; zij voelden zich door de gelijke zwakheid tot haar aangetrokken Hope keek vorschend in het rond. Ik vertrouwde mijn kind aan u allen toe! Dit was het eenige verwijt, dat over ijne lippen kwam Toen Arthur Hope vernomen had, dat nen niet wist of zijn kind dood was vas zijn eerste opwelling geweest wild iet huis binnen te stormen en zelf te oeken. Bij kalmer nadenken stelde hij -dch de vragen: Hoe? wanneer en waar? Niemand buiten hem scheen helder ge S. Wat eten we eiken dag? ZONDAG Witte soep, varkenslappen, gestoofde tomaten, aardappelen, chocoladevla MAANDAG Gestoofd konijn, appelmoes, aard- appelpurée DINSDAG. Rollade, spruitjes, aardappelen, fruit WOENSDAG Koud vleesch, andijvie, aardappelen, rijst met bessensap DONDERDAG Osselappen, gestoofde prei, aardap pelen, fruit VRIJDAG Tomatensoep, gebakken visch, wor teltjes, peterselie-aardappelen. ZATERDAG Versche worst, stamppot van groene kool met aardappelen, fruit. Witte soep 1 L water met 5 Maggi's Bouillon blokjes, L. melk, stukje foelie, laurier blaadje, takje peterselie en selderij plukje tijm, 60 G. (6 afgestreken eet lepels) bloem, 60 G. (3 afgestreken eet lepels) boter, 50 G. (y2 ons) kalfsge hakt, 1 eierdooier, wat citroensap Laat in het water de kruiden een half uurtje trekken, zeef de vloeistof en los er de Maggi's Bouillonblokjes in op Verwarm roerende de boter met de bloem tot een gelijk papje, giet daarbij langzamerhand al roerende de bouillon en daarna ook de melk en laat de soep nog kwartiertje doorkoken met de bal letjes gehakt. Klop de eierdooier met 1 lepel melk, giet voorzichtig de soep erbij, en druppel er tenslotte het citroen sap in. Gestoofd konijn 1 konijn, sap van citroen, peper en zout, 75 G. ons) boter, 1 ui, 1 d.L. tomatenpurée, 2 y2 dL. water met 1 Mag gi's Bouillonblokje. Verdeel het gevilde konijn in onge- noeg van hoofd te zijn om de \erschil- lende mogelijkheden te veronderstellen of een bepaald plan te ontwerpen Thans gaf hij snel en duidelijk zijne bevelen. Alle beijverden zich hem te ge hoorzamen: het was voor hen eene ver lichting, naar een geregeld plan te han delen en van de verantwoordelijkheid ontheven te zijn. Tot dusverre hadden zij troepsgewijze eenige plaatsen door zocht, op andere minder acht gegeven. Nu werden de velden en het bosch zorg vuldig verdeeld en van het huis voet voor voet doorzocht; maar nog werd de verlorene niet gevonden. Nieuwe helpers kwamen met tweeën en drieën uit de omliggende boerenwoningen en de pacht hoeven, zoodra de droeve mare zich ver breidde. Zij allen ontvingen van den grondbezitter zelve hunne aanwijzingen, zijn hoofd bonsde en klopte als werd er met een hamer op getimmerd, doch schijnbaar bleef hij kalm, vol stalen zelfbeheersching Sir Hope vergenoegde er zich niet mede, Koningshorst te doorzoeken. In den zomeravond vlogen telegrammen naar Londen, naar alle politie-bureau's Vêér 12 stukken (de 4 poten, de k'op ên ongeveer 6 stukken romp), wrijf ze in met citroensap, zout en peper. Laat in een ijzeren potje de boter lichtbruin worden, leg er de stukken in en keer ze van tijd tot tijd tot ze rondom mooi bruin zijn. Voeg er dan de gesnipperde ui bij,- de tomatenpurée en de bouillon, dek de pan dicht en laat samen verder zachtjes stoven, ongeveer 1 uur tot het vleesch gaar is. Schik de stukken konijn op een scho tel, maak de jus met een scheutje water af en giet ze over het konijn. In deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor abonné's ter inzage. Verschenen zijn de volgende crisis- oublicatiën: 13 Oct De boterheffing 13 Oct Adres verhouding centrale 13 Oct. Biggenmerken 14 Oct Steunvergoeding veldboonen 14 Oct Steunvergoeding veldboonen 17 Oct. Overneming gerst 18 Oct Wijziging Crisis-Haringbe schikking 18 Oct. Aankoop gezouten haring 19 Oct Uitreiking van margarine, vet en reuzel als Kerstgave 20 Oct Biggenmerken 20 Oct De Boterheffing ÖAÖ VAN UtlNl Week van 9 tot en met 15 Oct. 1938 Gehuwd 13 Oct. Antonius Christianus Johannes Cornelis van Zantbeek, 28 jaar en Marie José De Vis, 23 jaar Loop der bevolking, Week van 9 tot en met 15 Oct. 1938 Aangekomen. B. Pauwels, fabrieksarbeider van St Jansteen A. M de Jonghe en gezin, fabrieks arbeidster van Jansteen GHellinckx, zonder beroep van Zei- zate B Vertrokken: J L van Mossevelde, bakkersknecht naar Axel P. R. van Assche, zonder beroep naar St Denijs Westrem (B) P. J. Gröothaert, zonder beroep naar Wachtebeke (B) WESTDOKPE Gedurende de week van 13-20 Oct. 1938 Gehuwd. Pieter de Back, 30 jaar en Suzanna Simpelaar, 24 jaar Overleden. Carolus Vincentius De Hulsters, 74 jaar, echtg van Maria Gij zeiman Loop der Bevolking, Gedurende de week van 13-20 Oct. 1938 Vertrokken: Pieter de Back naar Terneuzen Maria Antoinetta Leocadia Losie met gezin, naar Sas van Gent Werkloosheid, Aantal werkloozen 7 (gedeeltelijk werkloos) MIRINDAJOJ Okaze kunvenis kvar sinjoroj, gran- daj majstroj kaj amantoj de mensogado. Longan tempon ili sidis silente, fine unu diras: Cu vi aüdis, kian sukceson havis Aramburo? Mi mem vidis, ke en la teatro eêtis tiel malvaste, ke oni ne povis aplaüdi en horizontala direkto, sed aplaüdis en vertikala. - Tre povas esti, diris la dua; kaj mi unu fojon estis en teatro, kaj presenti al vi, tie estis tiel plenege, ke oni ne povis ridi en horinzotala direkto, sed ridis en verti kala.... Cio ci ëstas mal vera diris la tria; sed jen mi, kiam mi estis en Afri- ko, vidis negron tiel negran, ke oni be- zonis, por lin rigardi, ekbruligi kande- lon. Nu, tio cï ankaü estas malvera, di ris la kvara, sed jen mi, kiam mi estis en Anglujo, mi vidis tiel maldikan fraü- linon, ke si bezonis du fojojn eniri la cambron, por ke oni povu sïn rimarki. (Krestomatio) J. ENGELEN Denkt U erom De Zeenwsche Koerier op Uw advertentiebudget bovenaan te noteeren als zijnde het blad, dat het voordeeligst is en U het meeste succes waarborgt? Elke Lepel helpt Zoodra U een lepel Abdijsiroop hebt ingenomen voelt U al direct de ver zachtende. slümoplossende werking. Na elke lepel bemerkt U dat de slijm loskomt, dat Uwhoest minder scherp en minder veelvuldig wordt. Ge zult U prettiger voelen, minder afgemat. Binnen enkele dagen zal Abdijsiroop dien haren hoest verdreven hebben. Deze werking dankt AKKER's Ab dijsiroop aan haar samenstelling uit oude beproefde geneeskruiden, waaraan nu nog is toegevoegd de krachtig hoeststillende stof codeïne. Terecht zegt. men thans dan ook ,,'s-Werelds beste Hoestsiroop" is AKKER 'S veSistèxJcte Eenige der 20 geneeskr. kruiden tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct., f 1.50. f 2.40, f 4.20. Alom verkrijgbaar 1 (33) -c vraagbaak voor eiken koopman en effectenbesitter. Het verschaft betrouwbare adviezen voor solide belegging en voor een goed u winstgevend beheer voor Uw fondsenbcait. De redactie ls bereid aan abonnees op aanvraag Inlichtingen te geven In- *ke rijks- en gemeentebelastingen. Verschijnt eiken Vrijdag. Abonnement per halfjaar f B,7B. Vraagt proefnummer ter kennismaking. DM. MXX ?IBii01l£L IMÜ*1- mm TTVTLOTTOGSBLAB, Dteustr. 1 LcMa op het land en aan de kust. Konstabels kwamen en gingen met de mededeeling, dat zij in de nabijheid een verdacht zi geunerkamp zoowel als een kermis wagen op de jaarmarkt vruchteloos had den doorzocht. Geheime politieagenten kwamen met den vroegtrein uit Londen en bleven in de hoop, dat hun hulp niet even onvruchtbaar zou blijven. De va der met zijne helpers zetten intusschen den ganschen nacht hunne nasporingen met lantaarns voort, tot de nieuwe morgen aanbrak. Eindelijk stond Arthur Hope bij een hagedoornstruik stil. Hij zag de opkomst der zon, voelde den frisschen adem en den geur van den ochtend en vernam de geluiden van het bedrijvige leven en vroolijk kindergejubel in de omliggen de woningen. Terwijl hij nedergebogen was onder den last van een kommer, die hem te zwaar scheen om te dragen, ver heugden zich alle overigen in het nieuv ontwaakte leven en hadden geen begrir van zijn ongeluk. Wacht maar, ook hef rad van het noodlot wentelt! Zoo vor dert het de onvermijdelijke wet der na tuur. Hope was een rechtvaardig, goed hartig mensch, maar in dat oogenblik had hij de geheele wereld dezelfde smart toegewenscht Een gevoel van diepe neerslachtigheid en moedeloosheid dreigde zich van hem meester te maken. Maar neen! Hij wil de er niet aan toegeven! Hij moest, hij zou haar wedervinden, waar zij ook op aarde zijn mocht, zijne lieveling, zijne kleine bruinoogige Angela. Zij kon toch niet verre zijn. Men had haar uit geld zucht geroofd in de hoop op een groote belooning, iets dergelijks was zoo menig maal gezien. Hij wilde elke geldsom seven, elke geldsom, herhaalde hij aan den inspecteur van politie, die voor dichter wenschte te zijn. Wat was hem dijn vermogen zonder zijn kind waard? \ls men hem treurig te verstaan gaf, dat het kind een onverklaarbaar onge val kon overkomen zijn en wellicht geen belooning meer baten kon, schudde hij üechts het hoofd en wilde er niet van Tooren. Hij wilde de hoop niet opgeven, bij voelde in zijn hart de zekerheid, dat dijn kind niet dood was Eindelijk was er iets gevonden een spoor in het kreupelhout, dat van den

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 8