Katholieke Onderwijzersdag voor ZeeuwsGh-Viaanderen. Van onze adverteerders. Varia HET HOOGST KWALITEIT HET LAAGST IN PRIJS Crisis-maatregelen FEUILLETON De Vondelinge Nieuwe Uitgaven Burgerlijke Standen Woensdag jl. is te Hulst de twaalfde Katholieke Onderwijzersdag gehouden, georganiseerd door de afdeelingen Hulst en Oostburg van den Katholieken Onder wijzersbond in het bisdom Breda. Nadat de talrijk opgekomen leden in de Kapel van het R.K. Liefdehuis de Basiliek was wegens een uitvaart bezet een H. Mis hadden bijgewoond, voor de levende en overleden leden der beide afdeelingen opgedragen door den Zeer- eerw. Heer Rector A. Brouwers, geeste lijk adviseur van de afd. Hulst, waar onder de Zeereerw. Heer J. Preyers, pastoor van St. Jansteen, een toespraak hield over de taak van den onderwijzer in de Katholieke actie, ving ten circa kwart voor elf in het St. Joseph- Patronaat de morgenvergadering aan onder leiding van den heer J. Ch. Cornelis uit IJzendijke, voorzitter van de onderwijzersdagen. In deze bijeen komst, welke ook door verschillende heeren geestelijken werd bijgewoond, sprak Prof. Dr F. Féron, hoogleeraar aan de RK Universiteit te Nijmegen, over „De Katholieke Missie op de lagere school. Spr. hield een boeiende be schouwing over de beteekenis van de Missieactie van en voor het kind, waar in hij uiteenzette, wat het kind kon zijn voor de Missie en wat het daarvoor terugkrijgt. Hij wees er o.a. op, dat de Missie nog te wejnig bekend is en spoorde de aanwezigen in een gloed volle peroratie aan, door woord en voorbeeld de jeugd met den geest der Missieactie vertrouwd te maken Hierna werd gepauzeerd tot 2 uur 30 Vóór den aanvang der middagbijeen komst vond een intieme huldiging plaats van Drs. L. Lockefeer, ex-voor zitter van de Katholieke Ondei wij zers dagen en voormalig secretaris der af- deeling Hulst, die wegens zijn benoe ming aan de RK. Handelsdagschool en de RK Landbouwwinterschool te Hulst evengenoemde functies had moeten neerleggen. De heer Schelfhout uit Hontenisse sprak den scheidenden func tionaris toe namens de afd. Hulst, her innerend o.a. aan diens cultureelen arbeid en speciaal ook aan zijn praesta- ties bij zoo menige gelegenheid als ré gisseur en acteur. Daarna sprak de heer J. Ch. Cornelis een afscheidswoord in zijn kwaliteit van voorzitter van de onderwij zersdagen Als stoffelijk blijk van waardeering werd een zetel aangeboden De Zeereerw. pater N. A. van Rijn O.P., algemeen directeur van de St Dominicuspenning te Zwolle, heeft daar na als première van Zeeuwsch-Vlaan- deren, de fraaie geluids-Missiefilm „De Zwarte Zuster" vertoond, en vervolgens nog enkele „toetjes" gegeven (De Beiersche Alpen en een teekenfilm) Een en ander oogstte veel bijval Ten slotte heeft de voorzitter allen die tot het welslagen van dezen interes santen en leerzamen dag hadden mee gewerkt, in hartelijke bewoording be dankt. Cursus in Textielonderwijs te Hulst Zoals reeds uit het Raadsverslag der Gemeente Hulst is gebleken, is door den Minister van Onderwijs gunstig beschikt op het verzoek van het Bestuur der Ambachtsschool voor het inrichten van een cursus in textielonderwijs. Waar onze streek de laatste jaren Naar het Engelsch van MAY CROMMELIN 2) Zij was langzamerhand zeer slaperig geworden, inzonderheid nadat zij met de kleine Angela in tegenwoordigheid der goede juffrouw Love het middag maal gebruikt had. Mogelijk was het uit traagheid, mogelijk droeg ook de warmte er de schuld van, kortom, ter wijl de kleine Angela speelde, sloot hare jonge oppaster de oogen, haar hoofd zonk tegen de stijlen van het prieel en het naaiwerk gleed van haren schoot. Met half gesloten oogleden zag zij nog de statige figuur der huishoudster voor het woonhuis af en aan gaan, de bloei ende rozen afsnijden om er de blaadjes tot drogen uit te plukken en deze dan zorgvuldig in het zonnige raam der zulk een uitbreiding op deze tak van industrie heeft ondergaan, werd het van belang geacht, dat opleiding in dat vak werd onder het oog gezien Immers, elke industrie heeft, 'wil zij. met succes werken, op de eerste plaats bekwame vakmensen nodig. Werden dezen tot heden voor een deel door de fabrikanten zelf opgeleid, voor een groot deel werden dezen betrokken uit het na burige België Met de bestaande werkloosheid in de streek, is dat zeker niet gewenst, zodat het van zeer groot belang is, dat in de toekomst onze eigen mensen in deze in dustrie hun brood kunnen verdienen. Was voor een jaar St Jansteen reeds enigszins in deze richting werkzaam, om dit onderwijs geheel tot zijn recht -te doen komen werd het wenselijk geacht dit meer in de zin der N.O.-wet te doen geven, waardoor dan een meer alge- meene opleiding verzekerd wordt Het ligt nu in de bedoeling zowel het breien als het weven te onderwijzen en zowel op de dag- als avondschool Wat de afdeling weven betreft, zal de cursus tijdelijk te St Jansteen worden voortgezet, tot de inrichting te Hulst klaar is; met de breicursus zal zo spoe dig mogelijk op de Avondschool te Hulst worden aangevangen, terwijl met April 1939 met de dagcursus zal worden be gonnen Het is te hopen, dat belanghebbenden weten te begrijpen wat dit onderwijs voor hen betekent. Immers, hierdoor zal de mogelijkheid, hun toekomst zeker te stellen, zéér worden verhoogd. Propagandavergadering Wit-Gele Kruis te Sas van Gent Gaarne wekken wij leden en niet- leden van het Wit-Gele Kruis te Sas van Gent bij dezen op, de propaganda- vergadering bij te wonen, die blijkens de in dit nummer verschijnende an nonce op Woensdag 19 dezer wordt gehouden. Het program vermeldt o.a. de vertooning van de vermaarde Wit- Gele Kruis-film „Lief en leed in Bra bant's Centrum", die voor velen een openbaring zal zijn Na afloop kunnen vrouwen en meisjes boven 18 jaar zich opgeven voor een Moedercursus, die op 27 dezer aanvangt Toont Uw waardeering voor den on- baatzuchtigen, heilzamen arbeid van het Wit-Gele Kruis, die aan allen ten goede komt, door Uw avond voor deze bijeen komst vrij te houden! NI POVAS LABORI TRANKVILE Ni povas labori trankvile, ni ne devas malgöji, se nia laborado estas iafoje tre malfacila kaj sendanka, sur nia flanko estas ne sole la fajro de niaj sentoj, sur nia flanko estas ankaü la nerefutebla legoj de la logiko kaj prudento. Paden ce ni semu kaj semu, por ke niaj nepo; iam havu benitan rikolton. Legu kaj Parolu Alle Boeken en Tijdschriften zijn krijgbaar bij den Boekhandel 7an „DE ZEEUWSCHE KOERIER" Dr. Gottfried Niemann „Einführung in die bildende Kunst" Herder, Freiburg i. B. 10.80 M. Wie deze Inleiding ernstig doorneemt zal haar, verrijkt, uit handen leggen Hij vindt hier een deskundige gids, die hem meeneemt naar de musea, hem op boeiende wijze onderhoudt over aller slaapkamer op een schotel uitspreiden de. Niemand zou de huishoudster met haar veerkrachtigen tred en haar jeug dig voorkomen vier en veertig jaar ge geven hebben. Haar zwaar haar, dat voor den tijd door kommer vergrijsd was, droeg zij onder de groote weduwe- kap; hare oogen glinsterden nog. helder achter den donkeren bril, maar zij wil de dien niet meer afleggen sinds het zware verlies, dat haar trof. Daar zi. zooveel treurigs in haar leven onder vonden had, zeide zij zij en hare ondergeschikten hadden geen reden om het te bestrijden had zij het kind meer lief dan de overige dienstboden, hoewel zij nog geen vol jaar op Konings horst was. Zoo zullen de laatsten de eersten en de eersten de laatsten zijn, gelijk wij allen weten, had zij eens, waarschijnlijk zonder de oneerbiedig heid van haar taal te beseffen, gezegd, toen haar heer haar prees en zij dan een traan uit haar oog had gewischt. terwijl zij er met bij zonderen nadruk bijvoegde: als mijn kind nog leefde Arm moederhart! dit geluk was haar niet beschoren geweest; maar hare gansche genegenheid scheen zich op de hande détails Van schoonheid in één enkel kunstwerk en daarbij instructieve1 vergelijkingen weet te trèffen met an dere kunstwerken. Een 124-tal platen maken de tekst aanschouwelijk en geven zakelijk houvast aan de interessante beschouwingen van den schrijver. Een warme aanbeveling verdient dit mooi- uitgegeven werk, dat de kunstminnende leek in de gelegenheid stelt zijn zin voor het schone te ontwikkelen en te vormen, en hem vatbaar wil maken voor een der hogere en edele genietingen in 's men sen leven. B. SAS VAN GEN1 Week van 2 tot en met 8 October 1938 Huwelijks-aangiften. 3 Oct. René Johannes Asselman, 24 jaar en Rosalia Johanna Schimmel, 26 jaar Gehuwd. 4 Oct. Gustaaf Johannes van Ham, 35 jaar en Maria Antoinetta Leo-^ cadia Losie, 33 jaar. 6 Oct. Raymond Marie de Caluwé, 23 jaar en Germaine) Neyt, 22 jaar Geboren. 5 Oct. Johannes Jacobus, z4 van Henri Joseph de Leux en Madeleine) Janna Seegers. Overleden. 4 Oct. Petrus De Maet, 62 jaar, echtgenoot van Marie Louise Hollebosch Loop der bevolking, Week van 2 tot en met 8 October 1938] Aangekomen. Marinus Johannes Heinsdijk, kantoor bediende van Cadzand A. Th. Porreij en gezin, los arbeider van Zaamslag J. D E Schoonen, dienstbode van Vlis singen L. Gijselinck, arbeider van Zelzate B. J C de Bruijn en gezin, vertegenwoor diger fa de Gruyter van Axel Vertrokken: A J Begijn en gezin, landarb. naar Assenede B. WESTDORPE Gedurende de week van 6-13 Oct. 1938 Gehuwd. Cornelis Johannis Anthonius Aertssens, 33 jaar en Frederike Dekker, 25 jaar van Papendrecht. Richard Adolph de Smet, 34 jaar en Anna de Kever, 25 jaar Loop der Bevolking. Gedurende de week van 6-13 Oct. 1938 Vertrokken: Laura Maria de Maertelaere naar St Amandsberg Emile Alphons Dumez naar Zelzate EENDENEIEREN KUNNEN GEVAARLIJK ZIJN Zij mogen nimmer rauw worden gegeten De dircteur van den Keuringsdienst van Waren maakt, schrijft het Handels blad, opmerkzaam op het in werking oreaen van eenige Koninklijke besluiten, die de strekking hebben, te voorkomen, dat de bevolking eendeneieren of dee- len van eendeneieren in rauwen toe stand eet. Aanleiding tot de uitvaar diging van deze besluiten zijn ziektege vallen geweest, die het gevolg waren van net gebruik van rauwe eendeneieren, zelfs van het verwerken van eenden eieren in gebak, dat niet door en dooi gaar gebakken was. Het bleek, dat som mige leggende eenden besmet waren met een bacil (paratyphus), die in de eieren kon overgaan, en dan, bij rauw gebruik van die eieren, ook menschen Kon besmetten. De besmette eieren zijn niet van de zuivere te onderkennen en practisch is het ook niet doenlijk, alle besmette een den op te sporen en van den leg uit te sluiten, zoodat men slechts de mogelij k- neid overhoudt van maatregelen, die alle eendeneieren treffen. Zoo is bij koninklijk besluit van 13 Juni jl. voor geschreven, dat Eendeneieren bij ver- xoop aan het publiek voorzien moeten zijn van een stempel: „eendenei, 10 mi-! nuten koken"; zoo is bij Kon. besluit van 11 Juni het gebruik van eenden eieren voor de bereiding van consumptie ijs en roomijs verboden; zoo is thans ook bij Kon. besluit van 13 Juni het ge bruik van eendeneieren als grondstof voor alle andere voedingsmiddelen, in het bijzonder bakkerswaren, maar ook mayonnaise, slasaus, advocaat, vermicel li, verboden. Sommige van deze waren ondergaan bij de bereiding in het ge heel geen verhitting, andere worden niet met zekerheid zoo hoog verhit, dat even cueel aanwezige ziektekiemen onscha delijk gemaakt worden. Voor de meeste der genoemde waren de practijk toch reeds om andere reden de voorkeur aan kippeneieren, zoodat er ten deze door het nieuwe voorschrift niet veel verandert. Uit de bakkerij en banketbakkerij dienen echter de eenden eieren te verdwijnen en niet alleen de als zoodanig gekochte eieren, maar ook het vloeibare en vaste eendeneigeel, dat in het groot wordt ingevoerd en waar van evenmin vaststaat, dat het steeds vrij van paratyphusbacillen is. Het Ko ninklijke besluit laat ten slotte de mo gelijkheid voor het geven van onthef fing open, geval voor geval te beoordee- len door den directeur van den Keurings dienst, en het is de bedoeling, die ont heffing op zekere voorwaarden te ver- leenen voor het bakken van beschuiten omdat de algemeen gebruikelijke berei ding daarvan zonder twijfel een vol doend lange en hooge verhitting mee brengt. Dieren zijn goede zwemmers. .Er zijn.slechts weinig dieren, die wan neer ze op het water terecht komen, direct daarin wegzinken en verdrinken. Van de zoogdieren b.v. kunnen alleen de bavianen niet zwemmen. De andere apen zwemmen weliswaar niet gaarne maar zij kunnen zich tenminste-een tijd lang boven water houden. De andere zoogdieren echter hebben haast alle de eigenschap het Water te kunnen beWó- nen, er in te zwemmen of in zijn diepten te kunnen duiken. Natuurlijk zijn de meeste vogels geen uitgesproken zwem kunstenaars en de kippen b.v. kun nen zich slechts enkele minuten boven water houden waarna zij zinken en verdrinken. Ook onder de roofvogels zijn er slechts enkele die graag op het water neerdalen. De meerkatten duiken uitstekend en zelfs de vleermuizen kunnen zich enkele minuten boven water houden. De roofdieren, alle hoef en knaagdieren zwemmen bijna zonder uitzondering en onder de buideldieren en tandelooze beesten zijn er zelfs eenige ,die voort durend in of op het water leven. Eigen lijke waterdieren zijn echter onder de zoogdieren alleen de robben en de visch zoogdieren, dus in de eerste plaats de wal visch. Bij de onvrijwillige zwemmers, dus bij de honden, katten, enz geldt de hoef als het onvolkomen werktuig om in het water vooruit te komen. Deze dieren, evenals de paarden, kunnen zich slechts met groote moeite in het water voortbewegen. De hond staat al een trap hooger en onder de veelhoevige dieren is het Nijlpaard een echt water dier. De poot vergemakkelijkt het zwem men en hoe meer de pooten door zwem vliezen verbonden zijn, en langzaam in vinnen overgaan, des te gemakkelijker kan het dier zwemmen Terwijl de hoefdieren het water in ze keren zin stempelen ook bij de hond kan men dat waarnemen gebruiken de dieren, welke in het bezit zijn van vinnen, deze als roeispanen, doordat zij den smallen kant door de golven naar voren schuiven en den breeden kant naar achter drukken, en dat met alle kracht. De lust om te baden of te zwemmen is bij de algemeo bekende niet-zwemmers zeer verschillend. Ter wijl ieder eend op het water voor den vos veilig is, omdat deze slechts in tijd van nood of geweldigen honger zwemt, zwemmen de honden en paarden heel graag Katten vermijden het water zooveel zij maar kunnen. Uitstekende zwemmers zijn de ratten en de waterspitsmuizen, de grijze veldmuis daarentegen gaat na enkele minuten naar beneden. Van de waterzoogdieren kunnen de walrus en de rob, wat snelheid bètreft, zich met iederen visch meten, alleen met dit ver schil, dat zij alle minuten bijna naar boven moeten komen om lucht te hap pen. Kazemakers en dergelijke diertjes raken het water, dat hun gewicht ge makkelijk draagt, ternauwernood en ver toeven er uren achtereen op evenals en kele roofvogels die uitsluitend van visch leven, het klaarspelen op het water te loopen, te gaan, te huppelen, te vliegen en op bij sterk deinende water te zwem men (24) kleine Angela te vereenigen en terwijl zij nu af en aan ging, geschiedde dit niet zonder een vriendelijk woord tot de kleine; dit vingen Betty's slaperige ooren nog op of eene liefkoozing, of een stukje suikergoed. Dat alles, behalve het suikergoed, nam het kleine meisje met onverschilligheid aan. Met de zelf zucht van haar kinderlijken leeftijd nam zij aller liefde aan zonder aan be antwoording te denken; alleen het ge zicht haars vaders bedekte zij met kus sen, hare voedster bekwam dagelijks, en menigmaal als zij een gemeenzame bui had, ook Betty een kus Plotseling sprong het kindermeisje verschrikt op; juffrouw Love schudde haar bij den schouder en stond met ver stoord gelaat voor haar. Wat! zit gij hier vast te slapen? vroeg zij en wees op de groote stalklok over den tuinmuur, die bijna op vijf uur stond en pas half drie geslagen had, toen Bitty moede in het prieel ging zitten. Hoe kondet gij zoo lui zijn en waar is het kind? Het meisje rekte zich uit en wreef zich de slaperige oogen; daarna keek zij het prieel rond gelijk ook juffrouw Love deed; vervolgens buiten over de bloembedden. Maar nergens fladderde een wit kinderkleedje. Ik meen, dat ik Angela het laatst nog bij u gezien heb bij de rozenbedden, merkte Betty een- voudg aan. Juffrouw Love staarde Betty aan als was deze niet wel bij het hoofd. Bij mij riep zij verstoord. Ik heb de nieuwe keukenhanddoeken geteekend wel twee uur lang. Ik liet Angela bij u en gelastte u op haar te passen! Dat was volkomen waar. Beiden snel den nu het prieel uit en zochten in de bloeiende boschjes, de dreven en broei kassen, maar tevergeefs. De dikke zestigjarige huisknecht, die bij zijn glas bier en het dagblad had zitten droomen kwam ijlings in hemdsmouwen op het gillende roepen der huishoudster toe schieten. Ook een werkmeid, de keuken meid en een stalknecht, die te huis ge bleven waren, hielpen zoeken doch alle zoeken bleef vruchteloos! De tuin was door een hoogen muur omgeven; zijne beide hekken, die voor het huis en die naar de weide, waren gesloten. Een half uur zochten de menschen nu reeds onafgebroken; zij werden steeds angsti ger, stüz wij gender; slechts nu en dan In deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor ibonné's ter inzage. Verschenen zijn de volgende crisis- oublicatiën: 7 October Steunvergoeding veldboonen 8 October Overneming gerst 8 October Aankoop éénjarig geschild teenhout 11 October Inlevering varkens kwam een uitroep over hunne lippen. Het kind was verdwenen! Van ontzet ting bevende, wendde juffrouw Love zich tot de overigen. De vijver in den achtertuin, sprak zij met doffe stem, is wel is waar met gevlochten ijzerdraad omgeven, om er de eenden binnen te houden, maar mogelijk heeft het kind met hare zwakke vingertjes het hekje geopend, God weet het! Laat ons ook daar zoeken! De vijver was met waterleliën bedekt, zij dreven zoo onschuldig wit op hare glimmende vochtige bladeren en ver rieden niet wat onder haar lag. Weldra had de watervlakte een geheel ander aanzien. De doodsbleeke dienstboden vischten, peilden en plonsten in alle richtingen met staken en harken. Eerst was-juffrouw Love tot aan hare knieën in het bruine, slijkerige water gespron gen, haar ijver beschaamde de mannen. Maar behalve een gebroken gieter loon de niets het vertwijfelend doorzoeken van het donkere water. Eindelijk was de geheele flora van het kleine bekken er uit gevischt en lagen de druipende leliebladeren op den kant. Alle aanwe zigen gevoelden eene zekere verlichting

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 6