De Zeeuwsche Koerier No. 421? Vrijdag 14 October 1&3S 53ste Jaargang Nieuws-Bijvoegsel van Verkeerslessen van den A.N.W.B. Ifoor do Vrouwen ANWB TOél INBOND VOOR.NEDERLAND van de soort stof af én wij geven tf hieronder een aantal wenken Koopt eerst een andere tandpasta DE SLAK, DE HAAS EN DE LUCHT BESCHERMING. Heeft U wel eens het verhaaltje van de slak en de haas gehoord? Die twee zouden een wedstrijd houden in hard- loopen. De baan was uitgezet en het startschot klonk. De slek zette lang zaam maar zeker koers naar het gezette doel. De haas dacht echter bij zichzelf: „Ik loop zóó hard, dat ik het gemakke lijk win, wat zal ik mij dus druk maken" 't Was warm, de haas ging rustig zitten en viel in slaap. Toen hij wakker werd, kwam hem opeens de wedstrijd in ge dachten. Hij sprong op en in de verte zag hij de slak vlak bij het eindpunt. Hij liep wat hij kon, maar het lukte hem niet de slak nog tijdig in te halen Doen eigenlijk niet veel menschen, als het om luchtbescherming gaat, gelijk deze haas? Zij sussen zichzelf in slaap met de gedachte, als de nood aan den man komt, zullen we wel eens verdei kijken. Maar dan is het te 'aat! Lucht bescherming moet geleerd worden en dat kost tijd. Geeft U daarom nu al op als lid van de Ned. Ver. voor Luchtbe scherming, Nassau Ouwerkerkstraat 3, Den Haag. Het is Uw eigen belang! (Persdienst v. d. Ned. Ver. v. Luchtbesch.) KAMER VAN KOOPHANDEL EN FA BRIEKEN VOOR Z.-VLAANDEREN TE TERNEUZEN. O— Kort verslag van de vergadering der Kamer, gehouden Zaterdag 8 Oct. 193i Voorzitter de heer J. A. van Rompu Tegenwoordig alle leden, met uitzon dering van den heer R. V. H. Verschaf- fel, lid der afd, Grootbedrijf De voorzitter wendt zich tot de ver gadering als volgt: Mijne Heer en: Wij hebben in de laatstverloopen maand wel zeer emotievolle dagen be leefd, waaraan het mij gepast voor komt, van deze plaats een kort woord te wijden. Ik wil in de eerste plaats herinneren aan de geestdriftvolle wijze waarop het Nederlandsche Volk het 40-jarig re- geeringL\ubileum van zijn geliefde Vorstin, Koningin Wilhelmina, heeft ge vierd. Daarbij is algemeen tot uiting ge komen de trouw van het Nederlandsche Volk aan het Oranjehuis en de dank baarheid die ons vervult, dat het Ne derlandsche Volk al blijven ook ons de zorgen niet bespaard in verge lijking met den toestand van vele vol keren om ons heen onder het be wind van Koningin Wilhelmina een rustig bestaan mag leiden. Ik ben overtuigd, dat het uw aller in stemming zal wegdragen, dat door mij op den dag van het jubileum namens de Kamer aan H.M. de Koningin een telegrafischen gelukwensch is gezonden Een scherp contrast met deze feeste lijke stemming van het Nederlandsche Volk vormden de donkere wolken, die zich ondertusschen aan den politieken hemel van Europa samenpakten, waar uit oorlog en vernietiging dreigde. Steeds donkerder werd de dreiging, want al scheen het een paar maal, dat een zonnestraal de duisternis zou door boren, die verwachting bleek te vergeefs Toch bleek het ook hier: zoolang er leven is, is er hoop, of, zooals de Presi dent der Vereenigde Staten, Roosevelt, het uitdrukte: zoolang er nog onder handeld wordt, kan oorlogsgevaar wor den vermeden. Op het meest critieke moment, toen vrijwel alle hoop ver dwenen was, rijpte de poging die was ondernomen door den Britschen Mi nister-President, den heer Chamber lain, die allen tradities en verhoudin gen ten spijt, naar den Duitschen Staatspresident was gereisd om door middel van directe besprekingen een oorlog te voorkomen. Die eerste poging had geen direct succes, ook niet de tweede te Godesberg. Het waren echter de voorloopers van de 4-mogendheden- conferentie te München, waar ten slotte de rede het geweld heeft overwonnen. Ik bepaal mij uiteraard van deze plaats alleen tot het constateeren van dat feit en meen, dat een woord van hartgrondigen dank voor het initiatief Yap. den Britschen Minister-resident, (Ingezonden mededeling) Ontwaakte met stijve, pijnlijke knieën. Nu alle pijnen verdwenen. Deze man schrijft: „Drie jaar leed ik aan rheumatische pijn onderin mijn rug. 's Morgens werd ik wakker met knieën zóó stijf, dat ik ze slechts met vreeselijke pijnen kon bewegen. Toen raadde een vriend mij aan, Kruschen Salts te probeeren. Ik begon het eiken morgen en tot mijn verwondering be merkte ik, dat de rheumatische pijnen verdwenen. Ik ging door met Kruschen en hoewel ik den middelbaren leeftijd reeds gepasseerd ben, ben ik al twee jaren vrij van pijn". A. W. Rheumatische pijnen zijn vrijwel al tijd een gevolg van een overmaat van urinezuur in het lichaam, dat ontstaat doordat door onvoldoende werking Uwer inwendige organen afvalstoffen gelegen- neid kregen zich op te hoopen. De zes zouten in Kruschen verwijderen deze afvalstoffen, doordat zij lever, nieren en ingewanden steeds blijven aansporen tot krachtige, geregelde werking. Hier door wordt voorkomen, dat afvalstoffen zich ooit weer kunnen ophoopen; Uw pijnen zullen afnemen en tenslotte ge heel verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende drogisten (38) den heer Chamberlain, volkomen op zijn plaats is. Niet alléén heeft dat vooi de internationale politiek van Europa nieuwe vooruitzichten geopend, doch daaraan is het toch te danken, dat, waar een dreiging met dood en verderf boven ons werelddeel hing, wij aan den dag van heden rustig onzen arbeid tot behoud, en zoo mogelijk opbouw, van het bovenstaande kunnen voortzetten. En hiermede verklaar ik, mijne heeren, de vergadering voor geopend Ingekomen is het bericht van goed keuring der rekening over 1937 door den Minister van Economische Zaken. De ontvangsten hebben bedragen f 16.550,53 en de uitgaven f 13.142,18y2, goed slot f 3408,34i/2 Dank zij de pogingen der Kamer, is, toen het voornemen bleek aan het hulp kantoor der P T T te Sas van Gent alle gegradueerd personeel te onttrekken, hetgeen in strijd was met het vooruit zicht, dat daaromtrent door den Direc teur-Generaal was geopend, is de ver plaatsing van den daar nog in dienst zijnde kantoorbediende adj .-commies voorloopig voor een jaar uitgesteld. Met voldoening vernam de Kamer, in antwoord op een daaromtrent door haar geopperd bezwaar, dat door de Vereeni- ging van Nederlandsche gemeenten, in samenwerking met de Federatie van de Nederlandsche vereeniging voor den Kantoorboekhandel en aanverwante vakken, een regeling is tot stand ge komen, waardoor het aan die vereeni ging mogelijk is geworden bij centralen inkoop den plaatselijken middenstand bij de distributie van benoodigdheden in te schakelen Medegedeeld werd, dat, naar aan leiding van een daartoe ingekomen ver zoek, inlichtingen zijn verstrekt aan Gedep. Staten van Zeeland, betreffende de op initiatief van den Directeur-Ge neraal van den Landbouw gevormde Vlasstudiecommissie, zijnde een instel ling gevormd uit organisaties op het gebied van de vlasteelt en vlasbewerking Daaruit is gevormd een cultuurcommis sie, een vlasbewerkingscommissie en een commissie voor algemeene zaken Zeeuwsch-Vlaanderen is daarin verte genwoordigd door vertegenwoordigers van telers- en vlasbewerkersorganisa ties, nl. de heeren P. C. van Helsland te St. Jansteen, M. A. de Waele te Koe wacht, A. E. Langenhorst te Hulst en C. de Putter te Axel Nu een organisatie is gevormd waar in alle in aanmerking komende belap gen zijn vertegenwoordigd, is de Kamer van oordeel, dat ten deze voor haar geen aanleiding tot inmenging bestaat Toen de Kamer zich zeven jaar geleden 4e bevordering van vlasteelt en -be werking aantrok en dank zij dat ini tiatief steun voor het vlas werd verkre gen bestond ter zake geen centrale organisatie, doch is dank zij haar ini tiatief de eerste centrale (tijdelijke) organisatie tot standgekomen, die, na dat het doel was Sérèilcl, Werd ontbon den en de verdere behartiging der be langen van telers en vlassers aan de direct belanghebbenden werd overge laten. Dank zij het verzoek der Kamer heeft in de maand Juni een commissie voor het afnemen van het examen voor het Middenstandsdiploma Handelskennis te Terneuzen zitting gehouden.. Van het Bureau voor Middenstandsontwikkeling dat dit examen organiseerde, werd een dankbetuiging ontvangen voor de door de Kamer verleende medewerking Meegedeeld werd, dat in den loop der maand November voor het tweede examen weer een examencommissie te Terneuzen zitting zal houden. In verband met de beperking der Belgische grenskantoren waarlangs aardappelen en groenten naar België mogen worden in- en doorgevoerd, waar onder geen enkel kantoor, dat uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen naar België leidt, is door de Kamer de tus- schenkomst der Regeering ingeroepen, om aan te dringen op openstelling voor dien uit- en doorvoer van het Belgische grenskantoor te Stroobrugge. Van den Minister van Economische Zaken is be richt ontvangen, dat de Belgische re geering na onderhandeling zich bereid heeft verklaard, bedoeld grenskantoor toe te voegen aan de douanekantoren welke met uitsluiting van andere voor dien uitvoer zijn aangewezen. Tot te leurstelling der Kamer is echter aan die toezegging nog geen gevolg gegeven. Blijkens ontvangen bericht, is die nog steeds in voorbereiding. Over openstelling van nog meerdere kantoren, worden de onderhandelingen voortgezet (Wordt vervolgd) 8e Les. KLIM NIET OP EEN AUTO, WAGEN, OF TRAM! Op allebei de teekeningen van dit plaatje begaan de jongens een groote onvoorzichtigheid. (Hier kon niet afge beeld worden hoe het goed en hoe het verkeerd is, want het meerijden achter op een auto of op een kar is altijd ver keerd). Op het plaatje links wordt een jongen (het zal Piet wel weer wezen) door een motorfiets overreden en het is zijn eigen schuld, wSfct hij beging de on voorzichtigheid om achter op de snel rijdende vrachtauto te willen klimmen en is daarbij op zijn neus gevallen, vlak vóór den motorrijder, die onmogelijk zóó snel kan stoppen, dat hij een ongeluk voorkomen kan. Op het rechter plaatje zijn twee jon gens achter op een langzaam rijdende kar geklommen en dat is ook gevaarlijk Zie maar wat er gebeurt. De voerman moet ineens zijn paard inhouden voor een auto, die uit een zijstraat komt, en door dat plotselinge inhouden raakt die eene jongen achter op de kar leelijk in de klem. Zijn handen steekt hij van schrik en pijn in de hoogte en zijn bee- nen zie je niet, want die zitten bekneld tusschen de kar en de auto die er ach ter tegenop rijdt. De chauffeur kon die botsing niet voorkomen, want die wist niet, dat de voerman zoo plotseling zou moeten stoppen (omdat er van rechts een auto kwam) en verplicht was zijn paard in te houden, want het verkeer van rechts gaat voor In de tiende les wordt dat nader be handeld Kon uitkomen Ik moet U bepaald kennen. Ik heb Uw gezicht toch al eens; ergens gezien! Dat kan! Ik loop er al eenige jaren mee Geen compliment Hoteldirecteur: Die meneer daar is een bekend hongerartist! Gast: Ah! Dan traint hij zich zeker hier bij U! Wat eten we eiken dag? ZONDAG Ossenstaartsoep, gebraden eendvogel, aardappelpurée, spruitjes, fruit MAANDAG Gekookt spek, stamppot van Savoye- kool, appelmoes. DINSDAG. Roastbeef, gestoofde knolselderij, aard appelen, fruit WOENSDAG Koud vleesch, spruitjes, aardappelen, appelkoekjes Noteer, voordat U een kleedingstuk wascht, de maten, zoodat het op maat kunt bijstrijken. Witte en kleurechte katoenen en lin nen kleedingstukken geeft n en een Radion-sop, spoelt ze goed na en hangt ze met de verkeerde kant boven te dro gen. Men strijkt ze op de verkeerde kant, wanneer ze nog vochtig zijn. Wenscht men een fraaie glans, strijk dan nog even op de goede kant over. Minder kleurechte en teere weefsels, zooals wol, zijde, kunstzijde, georgette, tule, kunnen het beste in een lauw, bij na koud Lux-sop gewasschen worden. Voorzichtig het sop door het weefsel persen, goed spoelen, daarna flink in een badhanddoek uitrollen om zooveel mogelijk water te verwijderen en ver der te drogen hangen, niet bij vuur of in de zon -■ut-'"-- en liefst de duurste die er is en probeer daarna Ivorol (volgens Nieuw recept). Pan neemt U waar hoe Ivorol in reinigend-, witmakend- en schuimend ver mogen alle andere verre overtreft. (12) DONDERDAG Gestoofd bouilli, gekruide rijst, wor teltjes, fruit VRIJDAG Herfstgerecht, hardgekookte eieren, fruit ZATERDAG Heete bliksem, gestoofde peertjes Herfstgerecht 2 flinke struiken mooie gele andijvie, 2 preitjes, 1 gekookte biet, 4 lepels sla olie, 4 lepels azijn, l/2 lepel mosterd, 1 theelepel zout, 4 theelepels Maggi's Aroma 1 L. kokend water, 80 G (8 afgestreken eetlepels) bloem, 80 G (4 afgestreken eetlepels) boter, 4 eetlepels azijn, 2 eieren 2 KG aardappelen, ruim 1 L. water met y2 eetlepel zout Maak de bieten schoon en snijd ze in plakjes of in kleine blokjes. Maak de andijvie schoon, snipper ze zoo fijn mo gelijk en wasch ze tot ze volkomen zand vrij is; zet ze dan op een vergiet en knijp ze vervolgens goed droog uit. Hak de 4 preitjes zeer fijn, roer er den mosterd en het zout door, daarna de 4 lepels olie en de 4 lepels azijn met de Maggi's Aroma; meng met dit sausje de andijvie en de bieten aan. Zet de geschilde aardappelen op met het water en het zout! Kook ze op de gewone wijze gaar, giet ze af en laat ze opdrogen. Maak intusschen de saus op de volgende wijze: Verwarm roerende de boter met de bloem, voeg er het ko kende water aan toe, en laat de saus even doorkoken. Roer er daarna den azijn door en roer tenslotte de saus voorzichtig door de geklopte eieren De de aardappelen op, presenteer de saus er in de sauskom bij, evenals de sla Heete bliksem 1 K.G. zure appelen, y2 KG zoete ap pelen, 1 KG aardappelen, 300 Gr witte bonnen, 300 G. (3 ons) spek, 15 G. (1 y2 afgestreken eetlepel) zout, 30 G (iy2 af gestreken eetlepel boter, 4 theelepels Maggi's Aroma Laat het in lauw water gewasschen spek met y2 L water y2 uur zachtjes koken; leg er de geschilde aardappelen op, strooi daarover het zout en breng alles samen weer aan de kook. Leg er dan de geschilde, in vierde partjes ge sneden appelen op, zie of het water op den bodem nog moet worden aangevuld en laat alles verder doorkoken, tot aard appelen en appelen zacht zijn (nog on geveer uur) Neem het spek uit de pan, stamp de aardappelen en de appelen met het vet door elkaar en voeg er zoo noodig nog wat water bij. Roer er tenslotte de afzonderlijk gaar gekookte boonen met de Maggi's Arooma door, maar zorg, dat de boonen niet stuk gaan. DE WINTER KOMT, DUS WEG MET HET ZOMERGOED! Nu de mooie zomerdagen weer voor bij zijn en we onze wintergarderobe voor den dag halen, is het wel van be lang om even na te gaan, hoe ons zomergoed moet worden opgeborgen Allereerst is het aanbevelenswaardig, alle zomersche kleedingstukken schoon op te bergen, omdat het vuil en de vlekken het volgende jaar moeilijker te verwijderen zijn, daar zij zich in de vezels vastzetten en omdat bovendien de weefsels niet bestand zijn tegen het langdurige inwerken van het vuil. Hoe de kleedingstukken gewasschen en opgeborgen moeten worden, hangt Wollen goed moet liggend gedroogd en op de verkeerde kant luchtig ge streken worden Zijde en kunstzijde strijkt men bijna of geheel droog (even probeeren, wat het beste is) op de verkeerde kant, eerst in de breedte en daarna in de lengte. Nooit aan het goed trekken, daar kunst zijden weefsel in vochtige toestand zeer zwak is. Georgette strijkt men, wanneer het droog is. Het kleedingstuk zal na het wasschen gekrompen zijn, doch, wan neer men het eerst in de breedte en daarna in de lengte goed uitstrijkt, komt het weer op de juiste maten terug Tule moet men zeer voorzichtig in vochtige toestand strijken. Tule en ge orgette kleedingstukken beware men liggend, daar zij door langdurig hangen vlugger slijten. Witte wollen kleedingstukken worden op den duur geel; pak ze daarom in donkerblauw pakpapier. (69) SCHERPER DOUANE-TOEZICHT AAN DE GRENS. Grensbewoners mogen geen kleine artikelen meer invoeren. Er is een ministerieele circulaire ver schenen, waarin scherper toezicht wordt gelast op den invoer van allerlei kleine noeveelheden levensmiddelen en andere artikelen. Deze aanschrijving waarmee de douane sedert kort al nauwkeurig re- Kening houot is een gevolg van de omstandigheid, dat van belanghebben de zijde uit kringen van handel en nij verheid klachten op het departement zijn binnengekomen, die gewag maken van een vrij aanzienlijken invoer van producten (zooals bv. chocolade, siga retten, reukwerken e.d.) juist door per sonen, die dergelijke artikelen niet van uit Belgie medebrengen ten gebruike op een langere reis, maar telkens na een korte trip over de grens. In soms enkele weken verzamelen deze personen vrij aanzienlijke voorraden, zonder invoer rechten te behoeven te betalen. Het was nl. gewoonte, dat reizigers, die bij terugkeer uit het buitenland de grens overschrijden, zekere artikelen in bescheiden mate vrij mogen invoeren. Maar ook grensbewoners maakten van die tegemoetkomendheid der tolbeamb ten gebruik en zoo ontstond van liever lede het misbruik. Na de ministerieele circulaire is de toestand dus nu aldus geworden, dat Nederlanders, die van een langere reis uit het buitenland terugkeeren, geen be lasting behoeven te betalen voor levens middelen en snuisterijen, wanneer de gezamenlijke waarde de f 5 niet over schrijdt Van dezen vrijdom zullen echter geen gebruik kunnen maken grensbewoners, die slechts over een kort traject reizen. Het zal voor dezen in de toekomst zoo zijn, dat degenen, die b.v. per fiets een middag naar België gaan, bij terugkeer invoerrechten moeten betalen van na genoeg alles wat ze meebrengen. Maar ook zij, die b.v. 'n dagje per auto op en neer naar Antwerpen of elders reizen, moeten zelfs voor een tabletje chocolade voortaan invoerrecht betalen In dit verband kan het zijn nut heb ben, er ook nog eens op te wijzen, dat reizigers, die naar het buitenland gaan en een foto-toestel, verrekijker of iets dergelijks meedragen, goed zullen doen bij de Nederlandsche douane in hun woonplaats of aan de grens zich te voor zien van een identiteitsbewijs voor deze voorwerpen, aangezien zij anders bij terugkeer gevaar loopen „aangeslagen" te worden. Hetzelfde geldt voor duur dere bontsoorten, straks als het gaat winteren (Tern. Crt.)

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 5