Parafix Enveloppen Verkeerslessen ?an den A.N.W.B. Crisis-maatregelen Ifoor de Vrouwen In deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor abonné's ter inzage. Van onze adverteerders. 't 'n>.. V a r a A.N.WB. TOERISTENBOND VOOR NEDERLAND Maandag Burgerlijke Standen I Wegvagen. ïn afwijking van het ge bruikelijke: „honneur aux dames", aldus spr. zou ik U thans willen uitnoodigen te drinken op den redder en op de ge redde. (Applaus) Ten slotte is nog het woord gevoerd door den heer M. Remery. Als vertegenwoordiger van den Ko ninklijken Nederlandschen Zwembond, aldus spr., wensch ik U, Hubert, geluk met Uw onderscheiding, de K.N.Z.B. is trots op leden als gij. Spr. zegt dan, dat inj ae vorige week Zaterdag tegenwoor dig was bij de viering van het gouden jubileum van den Bond. Daar werden verschillende redevoeringen gehouden. Een daarvan trok zeer bijzondere aan dacht. Daarin werd namelijk medege deeld, dat op initiatief van de oudste 5 afdeelingen van den Bond een fonds was gesticht voor propaganda voor ver plicht schoolzwemmen. In Nederland vinden nog dagelijks gemiddeld menschen den dood door verdrinking. Dat cijfer moet omlaag. Dat Mevr. Puylaert niet verdronken is, is mede te danken aan ons bondslid Hubert en aan diens uitstekende zwemkust. Spr. be veelt danook het streven van den Bond in aller belangstelling aan en zegt van de aanwezigheid van het gemeentebe stuur van Sas van Gent en van de be sturen der Bad- en Zweminrichting en van de Zwem- en Poloclub gebruik te willen maken om medewerking te ver zoeken opdat Sas van Gent de eerste moge zijn in de rei der gemeenten in Nederland, waar het schoolzwemmen wordt verplichtend gesteld. In den korten tijd van haar bestaan is ijet de Sassche Zwemclub gelukt, zich op het gebied der zwemsport in Zeeland aan de spits te plaatsen. Zij is daar trots op. Laat onze gemeente, óók wat verplicht schoolzwemmen betreft, den toon aan geven, aldus spr. Ik hoop, zegt spr., dat in de komende maanden een Commissie zal worden gevormd om deze kwestie te bestudeeren en dat door invoeren van den schoolzwemplicht de goede klank, die onze gemeente op zwemsportgebied heeft, nog verbeterd moge worden. Moge het voorval, dat ons heden te zamen bracht, een steentje ertoe bij dragen, dat het volgend seizoen het verplicht schoolzwemmen in Sas van Gent 'worde ingevoerd en dat onze ge meente in Nederland ten dezen een voorbeeld moge geven, hetwelk door meerderen gevolgd zal worden. (Applaus) Het gezelschap is daarna nog gerui- men tijd gezellig bijeen gebleven. De zelfplakkende enveloppe Wordt gesloten zonder bevochtiging Zeer hygiënisch en practisch Verkrijgbaar in den Boekhandel DE ZEEUWSCHE KOERIER SAS VAN GENT UIT HET LAND DER LAMA'S De Oriëntalist professor Giuseppe Tucci heeft vijf jaar lang Tibet en Nepal bereisd ervzich speciaal bezig gehouden met de Boeddhistische kloosters, die overal verspreid liggen op de bergen (welke vaak een hoogte van 3 a 4000 meter bereiken). Aan deze reis nam ook de jonge echtgenoote van den 37jarigen geleerde deel, die evenals deze zelf groo- te afstanden te voet moest afleggen, wanneer de bergpaden te steil en te eng waren voor de kleine Tibetaansche paar den of voor de draagstoelen, die daar door 4 mannen gedragen worden Het kloosterleven, zoo deelde prof. Tucci in een interview aan de Giornale della Domenica" (Zondagsblad van het Giornale d'Italia) mede, is absoluut niet met dat der katholieke kloosters te ver gelijken. Het vertoont nog eerder over eenkomst, tenminste in de verte, met de sociale beteekenis van de kloosters in de Middeleeuwen De vlakte is oneindig uitgestrekt, de bevolking schaarsch, de akkerbouw pri mitief. Slechts hier en daar treft men, als oaseji, hopbeplantingen aan. In deze armoede vormen de kloosters de centra voor de nauwelijks ontwikkelde staats organisatie, evenals zij in vroegere tijden ook de rol van toevluchtsoord voor de bevolking speelden. Naast de kloosters bevinden zich meestal herbergen voor de bezoekers en op sommige plaatsen non nenkloosters. Bij zijn bezoeken gaf prof 6e Les. LOOP OF SPEEL NIET OP HET RIJWIELPAD! QUWIELDAD VOOD DC HET5EPS Spelen op den rijweg is gevaarlijk. Dat heeft de vorige les geleerd. Maar ook op een rijwielpad behoor je niet te loopen of te spelen. Verscheidene wegen hebben naast den rijweg een afzonderlijk fietspad, dat uitsluitend voor de fietsers bestemd is. Auto's motorrijwielen, wagens en kar ren hooren op den rijweg thuis en de wandelaars op het trottoir of voetpad. Op het rechter plaatje spelen twee kinderen met hun autoped zooals het niet mag en dat zijn natuurlijk Piet en Annemie weer! Zij hebben zich ge waagd op het fietspad en dat is ver keerd, want nu kunnen de fietsers daar niet rijden. Zie maar hoe de voorste fietser wijst, dat ze naar rechts op het voetpad moeten gaan, waar de jongen met zijn hoepel al is. Piet en zijn zusje veroorzaken dus gevaar, ten eerste voor zich zelf, want ze geraken onder de fiets, als die moet uitwijken voor een auto op den weg en ten tweede zijn ze een gevaar voor de fietsers, die kans loopen op den rijweg door een auto te worden aangereden. Speel met je autoped, of met.je hoepel niet op den rijweg en niet op het fiets pad; kies bij voorkeur voor deze en an dere spelen een speelterrein, of een ge deelte waar geen verkeer is en kom met de autoped nooit in het drukke verkeer, ook niet op de trottoirs, want dan hebben de voetgangers er last van en dan kon de politie de autopeds wel eens heelemaal verbieden. Als er langs een weg wel een fietspad maar geen voetpad is, dan loopt de wan delaar het veiligst op den rijweg, of op het fietspad, maar dan moet hij de noodige ruimte laten aan het rij verkeer en moet hij van het fietspad afgaan op de tijdige waarschuwing van een wiel rijder. Wat eten we eiken dag? ZONDAG Londonderrysoep, kalfsborst, worteltjes, aardappelen, citroenvla Tucci er echter gewoonlijk de voorkeur aan in zijn tent buiten te vertoeven, want men kon geen al te groot ver trouwen in de properheid van deze kloos ters en herbergen stellen. In den zomer leven deze godsdienst-fanatieken, die een grcot procent der bevolking uitmaken en meestal gehuwd zijn, bij hun bloedver wanten, bebouwen met dezen den akker of leeren hun het werk, dat zij zelf ge durende den winter in het klooster ge leerd hebben. De „monniken" zijn in twee klassen verdeeld, de secte der gelen en die der rooden, die zich door overeen komstig gekleurde mutsen onderschei den, terwijl de tuniek bij beiden donker rood is. De gelen volgen den regel in al zijn gestrengheid, zij dragen het lange haar, meest in vlechten, drinken niet den „Cian", een drank die daar door iedereen gedronken wordt en gefabri ceerd wordt uit mout. Zij werken niet op het veld en zijn ongetrouwd. Zij verlaten het klooster alleen om zich in afgelegen grotten terug te trekken, waarin zij zich vaak laten inmetselen en zoo jaren achtereen uitsluitend leven van de giften' der geloovigen De rooden daarentegen kunnen vol gens hun eigen smaak leven, zij sche ren zich en hebben kort geknipt haar en laten niet zelden personeel en vrouw met den stok hun heerschappij gevoelen Polyandrië en Matriarchaat zijn overal in Tibet verspreid Iedere monnik heeft in het klooster zijn eigen huis: dat van den Groot lama, de abt, die over de monniken en de omwonende bevolking heerscht, heet „Het huis der Goden" Koud vleesch, gestoofde aardappel blokjes, gestoofde bleekselderij, fruit DINSDAG. Iersche hutspot, rijst met krenten WOENSDAG Osselappen, spinazie, aardappelen, fruit DONDERDAG Varkenscarbonades, gestoofde peertjes, aardappelen, fruit VRIJDAG Tomatensoep, vischschoteltje, sla, ge braden appelen ZATERDAG Haché, aardappelen, rijst met bessen sap. Iersche hutspot 400 G in blokjes gesneden schapen- vleesch zonder vet, 1 kleine Savoye kool, 1 flinke ui, iy2 KG aardappelen, 60 G (3 afgestreken eetlepels) boter, y2 L. water, 1 afgestreken eetlepel zout, wat peper, 2 theelepels Maggi's Aroma. Maak de kool schoon en snijd ze in achtste parten, schil de aardappelen en hak de ui. Leg in een niet te diepe pan als eerste laag het vleesch, strooi er de gehakte ui over, leg daarop de kool en daarop tenslotte de aardappelen, be strooi elke laag met wat peper en zout. Giet over dit alles het kokende water, sluit de pan goed dicht en laat het ge recht op een zeer zacht vuurtje lang zaam gaar stoven (ongeveer 2 a 2y2 uur)kijk na een uur b.v. of er op den bodem nog genoeg water is, vul dit an ders aan. Roer als alles gaar is, de bestand- deelen losjes door elkaar met de boter en de Maggi's Aroma, en doe het ge- reCllt 0P' L-. .-S.il» Vischschoteltje 1 KG ontgrate schelvisch of wijting, 1 KG aardappelen, 100 G (1 ons) boter, 1 flinke ui, 4 eetlepels tomatenpurée, peper, zout, 2 theelepels Maggi's Aroma Hak de ui fijn, laat ze in de boter zachtjes gaar smoren, maar niet bakken Schil de aardappelen, snijd ze in dobbel steentjes en voeg ze bij de ui, giet er zooveel kokend water op, dat ze juist bijna onder staan en strooi er wat zout, eventueel ook wat peper op. Wasch de visch, wrijf ze in met wat zout, en strijk er de tomatenpurée over. Leg de visch op de aardappelen, zet de goed gesloten pan op een zacht vuur en laat alles gaar worden (ongeveer in een half uur) Schik de visch in het midden van den schotel, de aardappelen er om heen, roer door de saus, die zich ge vormd heeft, de Maggi's Aroma, en giet deze over alles heen. Verschenen zijn de volgende crisis- oublicatiën: 23 Sept. Steunvergoeding veldboonen. 24 Sept Aflevering varkens 28 Sept Monopolieheffing sucade 28 Sept Verlaging monopolieheffing op peren 29 Sept. Biggenmerken 29 De Boterheffing 29 Sept Geen denaturatie Rogge, Aardappelen en Veldboonen Hoofdpijn, Kiespijn. SjLThtob» altijd een poeder of cachet van Mijnhard!. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 et Cachets,genaamd,,Mijnhardtjes"2st. 10ct. Doos50cL (5) SAS VAN GENT -- Week van 18 tot en met 24 Sept. 1938 Huwelijks-aangiften. 22 Sept. Gustaaf Johannes, van Ham, 35 jaar en Maria Antoinetta Leocadia Losie, 33 jaar, wo nende te Westdorpe. Antonius Christi- anus Johannes Cornells van Zantbeek, 28 jaar en Marie José De Vis, 23 jaar jd Geboren. 18 Sept. André Petrus, zoon van Octaaf August Obrie en Anna Ca- tharina Pieters. 22 Sept Pieternella Lucia, dochter van Julien Dezutter en Janna Pieternella de Jonge Loop der Bevolking, Week van 18 tot en met 24 Sept. 1938 Aangekomen. I. M Vernaeve, zonder beroep van St Nicolaas (B) P G J Verbiest, zonder beroep van Gent (B) Vertrokken: S. Th. Verhoosel, zonder beroep naar Lokeren (B) A J M L van Pottelberghe, dienstbode naar Koewacht Wanneer de abt bericht van overlij den ontvangt van een zijner onderdanen daalt de Groot-lama van zijn berg en laat zich de versierselen der overleden vrouwen overhandigen, omdat deze an ders blijkbaar geen vrede in de wereld vinden. Hij is de voorzitter bij gerechts verhandelingen en dicteert de straffen, bastonade, gevangenis of dood door vergif. Hij is dus heer en vorst, maar ook de belichaming der godheid. Ieder klooster wordt bestuurd door den Groot lama, die meestal ontwikkeld is en in geur van „heiligheid" staat. Deze groot lama's kunnen ook tot Boeddha gepro clameerd worden, zij weigeren dit echter meestal, omdat zij volgens hun geloof als Boeddha direct het Nirvana betreden en geen uitzicht hebben op een nieuwe incarnatie, waardoor zij altijd nog ver der onder de menschheid kunnen wer ken. Wanneer een Groot-lama sterft, stroomen de monniken de vlakte in om onder de kinderen een wezen te vinden, dat door onbedriegelijke geheime tee- kens als de levende re-incarnatie van den overleden Groot-lama te kennen is. Het uitverkoren kind wordt door een voogd opgevoed, die het zoo lang ook in zijn toekomstige waardigheid als Groot-lama vervangt Bijzonder interessant bij de kloosters is niet de bouwtrant, maar dat zijn de muurschilderingen, die uit den tijd van de 10e tot de 16e eeuw stammen, even als de in hout en zilver of verguld bronzen bewerkte afgodsbeelden en an dere heiligdommen, die met kleine va nen versierd zijn. De wind, die de vanen in beweging brengt, zou het gebed der PRO 28*0419* (24) bevolking zijn, die de godheid om be scherming en zegen smeekt. De tempel speelt in deze kloosters slechts een kleine rol, hij dient uitsluitend voor de gemeenschappelijke gebeden der mon niken, voor vergaderingen en gerechts zittingen, zoodat hij zich meestal in ver waarloosden toestand bevindt. De god heden en kostbaarheden zijn meestal met een dikke laag stof bedekt. Prof. Tucci bracht een groot aantal boeken en voorwerpen van kunst, die bijna uit sluitend van de kloosters afkomstig wa ren, van zijn reis meer inliet vaderland Niet zelden ontmoette de geleerde bij zijn zomerreizen kloosters, waarin nog slechts een Groot-lama achtergebleven was, die hem dan tegen geringe vergoe ding, na lang praten gewijde voorwerpen uit tempel en klooster overhandigde o— ZWARTE DIAMANTEN UIT BRAZILIË Eerst waardeloos terzijde geworden, daarna voor een prijs van twee kwartjes per karaat verkocht, wordt nu voor de zoogenaamde zwarte diapianten of Car bonado's, die vooral in den Braziliaan- schen Staat Bahia gevonden worden, een prijs van ongeveer f 40 per karaat betaald. Terwijl Afrika bekend staat als het land, dat veruit de grootste witte diamanten levert, is Brazilië tot nu toe bekend als het eenige land, waar de carbonado's gevonden worden, steenen, die donkergrijs tot diepzwart schitteren Deze Carbonado's, de hardste van de A. S Triest, dienstbode naar Vogel waarde J. A J M van Goethem, zonder be roep naar Roosendaal c.a. WESTDORPE Week van 22-29 September 1938 Huwelijks-aangiften: C J A Aertsens en Fr Dekker, van Papendrecht. Rich. A de Smet, en Anna de Kever. Gehuwd. Mattheus de Blaey, van Hoek en Adriana Maria Schoof. Edgard Camiel Thielemans, van St Amands- berg (B) en Laura Maria de Maertelaere van Westdorpe Geboren. Anna Cornelia Maria, d van W. J van Unen en D. A. C M van Hooij- dönk Loep der bevolking, Vertrokken: GEM van Waes naar Kapellen (B)_; A M Schoof naar Hoek; Th de Maer telaere naar St Amandsberg (B)L De zutter en gezin naar Terneuzen Werkloosheid. Aantal werkloozen 34 HET ZUID-NEDERLANDSCH TOONEEL Op de Kermis te Hulst Na een zeer succesvol optreden op de Kermis te Terneuzen, is het Zuid- Nederlandsch Tooneel thans naar de Kermis te Hulst getrokken, om ook daar de Kermisgangers van zijn prach tig répertoire te laten profiteeren. Ook te Hulst staat dit gezelschap goed aangeschreven. Men weet ook hier, dat een avond van het Zuid-Neder- lansch Tooneel beteekent: Een avond van ontspanning en verstrooiing in den besten zin des woords, hetzij men die dan zoeken wil in het humoristische dan wel in het dramatische genre. Het programma voor de Kermisvoorstellin- gen biedt keus voor iedere smaak. Het is met zorg gekozen en de kwaliteiten der spelers waarborgen een gave uit voering. Men leze de programma's in de an nonce in dit blad en zorge ervoor, tijdig een plaats te bespreken. Want ook te Hulst zal de belangstelling zonder twij fel groot zijn. Misverstand Dronken sleepbootkapitein, die den regenboog voor zich op het water ziet: Haal de pijp neer, Jan, anders kunnen we er niet onderdoor! De sarcast Ik heb mijn vrouw bij een spoorweg ongeluk leeren kennen! En heb je nooit geprobeerd schade vergoeding te krijgen? 't Kan verkeeren Parvenu (voorheen houthandelaar, thans in den adelstand verheven): Vroeger droomde ik van boomstammen en nu van stamboomen! minerale stoffen, die men tot heden kent, worden hoofdzakelijk voor de fa bricage van diamanten en ook voor het slijpen van andere edelsteenen gebruikt Dit laatste werd toevallig in een diamantslijperij te Amsterdam ontdekt. De grootste edelsteen, die tot nu toe gevonden is, was een carbonado. Hij werd in 1895 in Bahia opgegraven en woog 3078 karaat, wat tegenwoordig overeenkomt met een waarde van ruim 1 millioen gulden. Naast dezen kolos verdwijnen de grootste bekende edel steenen, zooals de Groot Mogoel en de Kohinor geheel in het niet. Een andere steen van ongeveer 2000 karaat was naar Amsterdam gestuurd en daar hij als waardeloos werd beschouwd, in een brillantslijperij als tegengewicht aan de deur gehangen. Toen nu op zekeren dag een der diamantslijpers bij het polijsten der brillantfacetten moeilijkheden kreeg, kwam hij op het idee een stuk van den zwarten diamant af te breken en eens te probeeren of hij dat voor het slijpen van den brillant kon gebruiken, als hij het tot poeder gemaakt had. De proef slaagde uitstekend. Dit poeder van den Carbonado was veel geschikter dan het tot nu toe gebruikte middel en op deze ontdekking berust de tegenwoordige exploitatie der Carbonado-velden in Brazilië, die haast uitsluitend in han den van Noord-Amerikanen berust. New York is de speciale markt voor de Car bonado's. In de Vereenigde mogen zij vrij worden ingevoerd, mits zij in ruwen toestand zijn •J

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 6