fv \Sfi Verkeerslessen van den A.N.W.B. Crisis-maatregelen Landbouw en Veeteelt A.N.WB, TOERISTENBOND VOOR NEDERLAND, t I 'mtiBSSsSSSSÈÊÈÊÊÈ Burgerlijke Standen Nieuwe Uitgaven Ivorol is tandpasta en mondwater tegelijk, want laat ze in de heete boter rondom licht bruin worden, onder toevoeging van het uitje en het worteltje. Neem daarna de stukken uit de pan, zeef het vet. Ver warm hiermede roerende de bloem, roei er de tomaten-purée door en tenslotte onder voortdurend roeren de Maggi's Bouillon. Stoof in de nu verkregen saus de kip op een zacht vuurtje, ongeveer een uur, en doe ze daarna over op een verwarm den schotel. Witte boonensoep 2 L. kooknat van witte boonen, 1 ta blet Maggi's Koninginnesoep, 20 G. (1 afgestreken eetlepel) boter Wrijf het soeptablet fijn, maak het met wat koud water aan tot een glad papje. Breng het boonennat aan de kook, roer er de aangeroerde soep door, en laat alles tezamen een half uurtje zeer langzaam koken. Neem daarna de soep van het vuur en roer er de boter door. Presenteer er desgewenscht brok jes in wat boter lichtbruin gebakken brood bij. TULPEN PLANTEN. Tegen den tijd, dat de eenjarige zo mer Dioemen zijn uitgebloeid en de pot- gewassen weer naar binnen moeten worden gebracht, komen verschillende perken leeg. Wij kunnen die perken wel ledig laten tot wij het volgende voorjaar Mei op nieuw zomerbloemen gaan zaaien of de binnensnuis overwinterde potgewassen weer buiten kunnen doen bloeien, doen dan blijft de tuin veel te lang zonder bloemen. Wie binnenkort ledige perken krijgt, kan deze veel beter met bolgewassen, vooral met tulpen, beplanten. Dan heb ben wij vroeg in het voorjaar een zee yan bloemen in den tuin, terwijl de perken later evengoed nog voor zomer bloemen en potgewassen benut kunnen worden. De perken worden eerst flink diep plm. 40 cM) omgespit, waarbij liefst oude, goed verteerde koemest mee on derwerken. Heeft men geen koemest dan kan ook zeer goed kunstmest wor den gebruikt, vooral kali en fosforzuur zijn onontbeerlijk en mogen in den vorm van patentkali en slakkenmeel tot in betrekkelijk vrij groote hoeveelheden worden gegeven, zoodat men in dit op zicht niet al te angstvallig aan een be paald kwantum behoeft vast te houden. Dit geldt voor slakkenmeel wel in het bizonder. Stikstof mag niet veel worden gegeven, dit dient men bij voorkeur in het voorjaar toe, wanneer het blad al min of meer ontwikkeld is. Als de perken aldus bemest en gespit zijn, laat men ze eenige dagen liggen alvorens tot het poten der bollen over te gaan. Inmiddels worden de bollen bij een solied adres besteld, want bloembollen koopen is altijd een kwestie van yer- trouwen! De keuze in tulpensoorten is enorm groot. Men onderscheidt: enkele en dubbele vroege tulpen, Mendeltulpen (kruising van vroege Due van Tholl met langstelige vroege tulpen, Triumph- tulpen (kruising van vroege en Darwin- tulpen), Breedertulpen, Darwintulpen, late- of Cottagetulpen en leliebloemige tulpen Heeft men van al deze groepen een paar soorten, dan kan langer dan twee maanden van den tulpenbloei genoten worden. Al naar de beschikbare ruimte kan men van elke soort een grooter of kleiner hoeveelheid nemen, doch bi. voorkeur bestelle men van elke soort toch minstens tien bollen. Mooie soorten enkele vroege tulpen zijn: Artis (diep scharlaken), Ibis (diep rose), Generaal de Wet (zuiver oranje), Prinses Juliana (donkerrose met wit), Prins van Oostenrijk (oranjerood) en Witte Valk (zuiver wit). Van de dubbele vroege moeten ge noemd worden: Murillo (wit met rose tint), Oranje Nassau (scharlaken oranje met gelen rand), Electra (karmijn rood), La Candeur (wit), Vuurbaak (scharlaken oranje). Goede Mendeltulpen zijn: April Queen (rose), Eagle (oranje), Weber (wit met rosen rand), Dodonaeus (bruin met geel achtigen rand), Mengelberg (wit met lila rand). Deze bloeien veertien dagen eerder dan de Darwintulpen. Een paar geschikte Triump-tulpen zijn: Canada (donkerrose), Nova (zalm rose) Mr Dix, (karmozijnrood) en We ber) lilarose met wit) Van de ouderwetsche, maar mooie Hollandsche Breedertulpen noemen wij: Panorama (dof oranjerood), Bacchus (donkerviolet) en Indian Chief (rood bruin). Beste Darwintulpen zijn: Bartigon (helderrood), City of Haarlem (vermil- joenrood), Frans Hals (violetblauw), La Tulipe Noire (bijna zwart), Peking (goudgeel), Pride of Haarlem (rose), Venus (zilverkleurig rose), William Cop land) en Zwanenburg (zuiver wit). Als een paar mooie late- of Cottage tulpen noemen 'Wij: Argo (geel met roode spikkels), Grenadier (oranje), L? Merveille (oranjerood), Mrs Moon (diep geel) en Siren (kersrood). Tenslotte nog een paar leliebloemige tulpen: Alaska (prachtig geel), Elegans (diep scharlaken), Trude (goudgeel) en White Duchess (zuiver wit met gegolfde bloembladen) Op lichte zandgronden moeten de tulpenbollen ongeveer 10 cM diep ge plant worden, op zwaren grond onge veer 8 cM., terwijl men in het laatste geval goed doet een laagje zand onder de bollen te strooien. De onderlinge afstand tusschen de bollen moet ongeveer 10 cM zijn. Liefst beplante men elk perk met bollen van één soort; dit staat op den duur mooier, terwijl men de bollen tijdens het later bewaren ook beter uit elkaar kan hou den. Heeft men niet zooveel ruimte, dar} plante men van elke soort 10 stuks op een groepje bij elkaar. Het gemakkelijkst plant men de bol len door een 10 cM dikke aardlaag van de perken te verwijderen; men behoeft de bollen dan slechts op den bodem van den aldus gemaakten kuil te plaat sen, zoodat ze alle mooi in verband en op den juisten afstand kunnen worden gezet, met de punten naar boven. Daar na wordt de afgenomen aarde weer voorzichtig tusschen en over de bollen gestrooid, zoodat deze niet omvallen of beschadigen 5e Les. SPEEL OP EEN VEILIGE PLAATS! Heel vroeger, toen de vaders van te genwoordig zelf nog kleine jongens waren, was het spelen op den rijweg niet zoo gevaarlijk als nu. Toen was er nog geen snelverkeer op den weg, waren er geen auto's en motorfietsen, die zóó snel naderen, dat ze bij je zijn vóór je het weet. Daarom is het spelen op straat zoo gevaarlijk geworden Speel dus, als dat eenigszins moge lijk is, op een speelterrein, of in een park of plantsoen, maar nooit op den rijweg, ook niet in stille straten op den rijweg, want ook in een stille straat kemt soms onverwacht een auto en die zal daar allicht snel rijden, juist omdat hot een stille straat is. Weet je wel waarom spelen op straat nog gevaarlijker is dan loopen? Omdat onder het spelen de kinderen alleen maar denken aan hun spel en nergens anders op letten. Kijk maar eens naar het linker plaatje, waar de jongens het zóó druk hebben met hun voetbal, dat ze niet letten op de auto, die aankomt en zelfs niet eens merken, dat de chauffeur, die zoo ineens voor hen moest uitwijken, tegen een paal langs den weg botst, met zoo'n geweld, dat de paal in tweeën breekt en de auto waarschijnlijk erg beschadigd wordt Kies dus om te spelen een veilige plaats zooals de jongens op het andere plaatje, die van den rijweg afblijven. Gevaarlijke „spelletjes" zijn: op auto's, wagens of trams springen om een eindje mee te rijden, want hoe licht kom je dan te vallen en hoe groot is de kans om overreden te worden als je er af springt, en er net op dat oogenblik een ander voertuig passeert. Hou je ook nooit aan een wagen of auto vast, als je op een fiets of vliegenden hollander zit. Dat is óók een gevaarlijk spelletje, evenals krijgertje spelen om een reclame zuil of een kiosk op een trottoir dicht bij den rijweg. Hol ook nooit ineens een bal of tol na, als die op den rijweg rolt; jé komt daardoor zelf in gevaar, of je brengt een ander in gevaar. SAS* VAN GENT Week van 11 tot en met 17 Sept. 1938 Huwelijks-aangiften. 13 Sept. Ray mond Marie de Caluwé, 23 jaar en Germaine Neyt, 22 jaar. 15 Sept. Jean Marie Joseph Frusch, 24 jaar en Mar guerite Louisa Colpaert. Geboren. 11 Sept. Hedwig Jeanne Marie, dochter van Johan Petrus Cle ment Bosman en Emma Celina de Caluwé. 12 Sept. Rudi, zoon van Theo- door de Caluwé en Jacoba Elisabeth Fokke de Goede. 16 Sept. Lia Ida, d. van Maurice Petrus de Groff en Irona Hemelsoet Loop der bevolking, Week van 11 tot en met 17 Sept. 1938 Aangekomen. F. J Oosterhöut, bankwerker van Breda Vertrokken: M. J A J Rondonck, zonder beroep naar Hulst G. L F Rondonck, zonder beroep naar Hulst I. C. van den Steen, zonder beroep naar Kruiningen M. A. M. Schuurs, zonder beroep naar 's-Hertogenbosch H. S van Acker, zonder beroep naar Koewacht L. S.Claeyssens, zonder beroep naar Wachtebeke (B) o— WESTDORPE Loop der Bevolking, Van 15-22 September 1938 Ingekomen: Roger Polydor Alice Spuesens, van Vught; Pieter de Back, van Cadzand; Magdalena Mussche van Assenede Vertrokken: Paula Philomena Heyman naar Wachtebeke; Anny Juliana Emile Pladet naar Wachtbeke; Germaine Emelie Marie van Waes naar Kapellen Werkloosheid, Aantal werkloozen 29 den inhoud niet betêr te kunnen in lichten dan door den schrijver aan het woord te laten, die in zijn voorbericht zegt: Leidraad bij de samenstelling van dit leerboekje zijn geweest de examen eisen Middenstandsdiploma en de toe lichting daarop. Verschillende onder werpen, in het boekje behandeld, worden niet genoemd in de examen eisen, maar munten en bankbiljetten kunnen moejlijk onbesproken blijven bij het betalingsverkeer, terwijl effecten herhaaldelijk ter sprake komen bij an dere onderwerpen b.v. bij bankwezen en crediet. De indeling van de leerstof is zodanig, dat het eerste deel tot aan Midden standsbankwezen de stof van de Ulo school behandelt, terwijl het tweede ge deelte die onderwerpen geeft, waarvan kennis meer speciaal op het Midden standsexamen wordt geëist. Daardoor krijgt men een betere aansluiting tussen Uloschool en Middenstandscursussen. Dit is ook de reden, waarom octrooien, patenten, merken, telefoon en telegraaf niet onder goederenhandel zijn opge nomen Bij de verwerking van de stof hebben de volgende beginselen gegolden: lo. De personen en instellingen zoveel mogelijk in de „werkelijkheid" te plaatsen. 2o. Uniformiteit te betrachten, zoals blijkt uit de omschrijvingen van de ver schillende tussenpersonen, de leverings condities, de verschillende verzekerin gen enz. Het vergemakkelijkt het memoriseren. 3o. Het begrijpen door de leerlingen te hulp komen met enkele tekeningen en schema's Dit bespaart bovendien tijd bij her haling. 4o. Het Middenstandsbankwezen zo te behandelen, dat de leerlingen kunnen voldoen aan de exameneis: „Kennis in het bijzonder van het Middenstands bankwezen", al behoort een gedeelte van de behandelde stof tot bedrijfsleer. Moge dit practische boekje velen een middel zijn om met succes hun examen af te leggen Quo Vadis? of De weg naar „onge kende welvaart" door W. C. Sickesz, opzichter en bestuurder van de N.V. Hollandsch-Zwitsersche Cchocolade- fabriek „De Tjoklatfabriek" Amster dam. vloot klein zijn en dringend versterking behoeven, haar gelijksoortig materieel in geen geval behoeft onder te doen voor dat der vloten van andere naties, ter wijl anderzijds mag worden aangeno men, dat door deze wetenschap de nood zakelijke liefde van ons volk voor zijn vloot zal herboren worden Zij, die dit boek lezen en behooren tot het Nederlandsche volk, d.w.z. tot een vrij, frank en fier volk, zullen ge voelen, dat onze vloot ons alles sym pathie verdient, dat zij daarop het volste recht heeft. Kenmerkend voor onze Marine is het geen de bekende Engelsche schrijver over Marinezaken, Mr H. C. Bywater, eenigen tijd geleden in het tijdschrift „Shipping-Wonders of the World" schreef naast een waardeerende uiteen zetting over de vele van onze boven- en onderwaterschepen: „Nederlandsche zee lieden behooren tot de beste van de wereld en om deze reden moet de de fensie waarde der Nederlandsche Marine niet uitsluitend worden berekend naar het getal en de bewapening harer schepen". Dit is volkomen juist. Nog steeds speelt in elk gevecht de mensch de grootste rol. En zoo lang wij Nederlanders, weten, dat wij Neder landers zijn, zoo lang kan ons volk niet een onder gaan. Men leze daarom dit boek en zij paraat. Voor onze Vorstin en voor ons Vader land! Voor Nederland!! Ter oriënteering van onze lezers laten wij hier nog de inhoudsopgaaf volgen: Inleiding door Vice-Admiraal J. Th Furstner, Chef van den Marinestaf. I Algemeene Marine-politiek. II Kruisers. III. Flottieljeleiders en torpedoboot- jagers. IV Torpedobooten en -motor- oooten. V. Onderzeebooten. VI Kustver dedigingsschepen. VII Kanonneerbooten en rivierkanonneerbooten. VIII Mijnen- xeggers en mijnenvegers. IX De wapenen der oorlogsschepen (artillerie, torpedo's, mijnen, diepte-bommen). X Vliegtuigen. XI De voornaamste gegevens der Neder landsche oorlogsschepen. Foto's der Ne derlandsche oorlogsschepen Handelsonderwijs voor den Midden stand I. Rechts- en wetskennis f 1,- II Grondbeginselen van Bedrijfs leer, Reclame en Verkoopkunde f 0,95; beiden 6de druk. Herzien en opnieuw bewerkt door Drs H. L Jansen, Adj. Dir. van de Ned. R.K. Middenstandsbond Uitgave: Van Putten Oortmeijer, Alkmaar Deze twee handige boekjes voor het onderwijs op cursussen ter verkrijging van het diploma Handelskennis hebben in de afgelopen winter hun goede diensten ruimschoots bewezen. Niet minder dan 10.000 exemplaren wer den geplaatst en alle cursisten, welke aan de examens deelnamen, putten hun kennis uit deze boekjes Doordat de omvang van het examen lang onbekend bleef, waren na het examen enkele herzieningen nodig, wel ke geschiedde door niemand minder dan door Drs H. L Jansen, een der lei dende figuren in de Onderwijscentrale, zodat deze 2 werkjes de enigste uitgaven zijn, welke na de praktijk der examens opnieuw herdrukt werden. Enkele on juistheden, welke begrijpelijkerwijze in de eerste drukken voorkwamen, zijn natuurlijk ook gerectificeerd Bij „Grondbeginselen van Bedrijfs leer" zijn ook de beginselen voor re clame en verkoopkunde opgenomen, zo dat hiervoor geen aparte werkjes be hoeven te worden aangeschaft Deze boekjes zullen zeker door Lei ders van Middenstandscursussen om verschillende redenen aan hun leer lingen worden voorgeschreven „Verniewing van Opvoeding en Onderwijs". Onder deze naam zal de „Werkge meenschap voor Vernieuwing van Op voeding en Onderwijs" (W.V.O.), Ned. Afd. van de „New Education Fellowship" (N E F), een tijdschrift uitgeven, in samenwerking met de Uitgever J. Muus- ses te Purmerend De bedoeling is, een tijdschrift in de geest van het bekende Amerikaanse „Progressive Education", uitkomende de 15de van elke maand, behalve in Juni t/m Augustus, dus 9 nummers per jaar „De Dietsche Gedachte" Inhoud vdii het Augustus-September- nummer: Het Regeeringsjubileum van Konin gin Wilhelmina; Groot-Nederland in de partij-politiek, door G. Becker; Ver raad of wanhoopsdaad?, door Mr W. J L. van Es; De Nederlandsche Regeering en Grammens, door S. D G; Kanttee- In deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor abonné's ter inzage. Verschenen zijn de volgende crisis- oublicatiën: 15 Sept. Biggenmerken 15 Sept. De Boterheffing 16 Sept Steunvergoeding veldboonen 16 Sept Gedroogde suikerbieten als veevoeder 17 Sept. Prijsverschil bij uitvoer van groene erwten, split- en Parelerwten 20 Sept Openstelling gelegenheid tot Roggedenaturatie 22 Sept. De Boterheffing 22 Sept Steun aardappelmeel hoogst 1938 22 Sept Biggenmerken Alle Boeken en Tijdschriften zijn krijgbaar bij den Boekhandel van „DE ZEEUWSCHE KOERIER" Handelskennis voor het Midden standsdiploma, door C. A. Aarsen, Leeraar Boekhouden M.O. Uitg. W. Versluys N.V., Amsterdam. Prijs f 1,50. De verschijning van dit boekje, ge schreven door den heer C. A. Aarsen, leeraar M. O. Boekhouden en leider van de officieele cursus voor het Midden standsdiploma voor Sas van Gent en omgeving, iemand derhalve die geacht mag worden ter zake bij uitstek des kundig te zijn, zal stellig in midden standskringen met vreugde worden be groet. Wij meenen onzen lezers omtrent Uitg. Holdert Co, Amsterdam. Ingen. 25 ct In bovengenoemd werkje, dat dooi zijn lagen prijs binnen ieders bereik valt, geeft de schrijver de conclusies weer, waartoe zijn studie van het werelo gebeuren hem heeft gebracht en geefi nij de middelen aan, welke aan de wereld de weivaart moeten verzekeren, waarnaar eenieder ongetwijfeld vurig verlangt. Het 60-pagina's tellende geschriftje eindigt aldus: Laten dus alle volken, indien of vooi zoover zij NIET economisch bestuurd worden, zich nieuwe, andere leiders kiezers en laat bovendien, voor alle volkeren tezamen, op de poorten van de gebouwen van den Volkenbond te Ge- nève een groot bord spijkeren, waarop geschreven staat: „Streng verboden toe gang voor Ministers van Buitenlandsche Zaken en andere Politici". En daar naast op een ander bord: Gevraagd een uiterst bekwame „BEDRIJFSLEIDER" Men ziet, dat de schrijver het niet bi. halve maatregelen wenscht te laten. „Onze Strijdmacht ter zee" samengesteld door P. de Jong en M. A. Cageling met medewerking van het Departement van Defensie en de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" Uitg. NV. Drukkerij M. Wyt Zonen Rotterdam West. Prijs f 1,75 geb. Dit ongetwijfeld thans bijzonder ac- tueele boekje, waarvoor Z. E. Vice- Admiraal J. H. Furstner, chef van den Marinestaf, een inleiding schreef, poogt niet de kracht en waarde onzer vloot te vergelijken of af te wegln met de oor logsvloten der andere natiën. Wel wil het een inzicht geven in de algemeene marine-politiek en een antwoord op vragen, die thans elk denkend mensch zich stelt: „Wat is, waartoe dient, wat kan een kruiser, een flottieljeleider, een duikboot, enz." Want door zulk een beschouwing te geven en daarnaast ons materieel in woord en beeld te stellen, bemerkt de lezer eenerzijds zelf, dat, al moge onze het overvloedige, desinfecteerende schuim reinigt niet alleen Uw tanden, maar óók Uw geheele mond. Ivorol (Nieuw recept). Tube 60-40 en 25 ct. c (15)

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 6