De Zeeuwsche Koerier Feest in de Zandstraat No. 4214 Vrijdag 23 September 1938 53ste jaargang Nieuws-Bijvoegsel van Welverdiende onderscheiding De 39ste Nederlandscbe Jaarbeurs. Er is een tijd van komen Voor do Vrouwen 4 Voedt Uw huid 's nachts met Purol Ingezonden. Een geslaagde Jubileumviering. 0b HA Naar wij vernemen, zal aan den heer H. Uytterhoeven te Sas van Gent, die op 3 Juni jl. op zoo kranige wijze Mevr. M. Puylaert-Temmerman uit het Kanaal GentTerneuzen redde, Vrijdagavond 23 dezer in de Raadszaal van het stad huis te Sas van Gent een eervolle onder scheiding worden uitgereikt. Ondanks de hoogspanning op het ge bied der internationale politiek, waarop uiteraard ook het zakenleven scherp pleegt te reageeren, heeft de van 7 tot en met 16 dezer te Utrecht gehouden Najaarsbeurs een vrij bevredigend ver loop gehad en zijn er flinke zaken ge daan. Met 1211 deelnemers werd weer (als men de eerste Najaarsbeurs, die 1508 deelnemers telde, buiten beschou wing laat) een record gevestigd. Plaatsgebrek belet ons, de als altijd interessante, uitvoerige beschouwing door den Secretaris-Generaal op den eersten Jaarbeursdag ter persconferentie gehouden (die overigens per radio if uitgezonden), in haar geheel te publi- ceeren. Dat gedeelte echter, hetwelk or de Agrarische beurs betrekking heeft hopen wij in ons volgend nummer op te nemen, zulks met het oog op de groote beteekenis van deze nieuwe afdeeling ter Jaarbeurze, speciaal voor ons gewest. Niet onvermeld mogen we laten, dat zich in de map met inlichtingen be treffende nieuwe vindingen en nou- veauté's, die ons ter persconferentie werd verstrekt, ditmaal ook een circu laire bevond van een gewestelijke firma nl. de Zeeuwsch-Vlaamsche Carosserie- fabriek R. J. de Kraker uit Axel, die de aandacht der journalisten vroeg voor de landbouwwagen met BANDEN, waar op octrooi is aangevraagd, welke banden de nadeelen en het risico van de lucht band NIET hebben doch wèl de voor- deelen ervan. Ze vertoonen, aldus de circulaire, de eigenschappen, dat ze „soepel zijn als een ballonband, nimmer lek, sterk als een hoogdrukband, nim mer pompen, bedrijfszeker als een mas sieve band, altijd gereed, licht loopend. enniet duur". Dit alles werd door genoemde firma in stand 120 gede monstreerd. We vermelden dit feit met bijzondere voldoening, wijl wij het zulk een buiten gewoon verblijdend verschijnsel vinden, Zeeuwsch-Vlaanderen ter jaarbeurze fertegenwoordigd te zien. Gaarne hopen wij, dat de heer de jvraker met zijn demonstraties een groot succes mag hebben geboekt, en dat hij hierin aanleiding mag vinden, ook een volgend jaar present te zijn. Tevens, dat zijn voorbeeld door vele andere firma's in dit gewest gevolgd moge worden, op dat eerlang Zeeuwsch-Vlaanderen, door talrijke inzendingen vertegenwoordigd, in dit centrum van industrieele en commercieele activiteit de belangstelling moge trekken, die het ongetwijfeld ten volle verdient. DE ZEEUWSCHE KOERIER brengt Uw aanbiedingen tegen den goedkoopsten prijs onder aller oogen. HET RESULTAAT VAN DE LEIPZIGER NAJAARS-MESSE. Volgens de uit Leipzig ontvangen officieele gegevens is de aldaar van 28 Augustus tot 1 September gehouden herfstbeurs door rond 97000 personen bezocht. Met enkele geringe uitzonde ringen waren dit zakenlieden, dus over het geheel serieuze koopers. Het ge noemde aantal is met inbegrip van 4781 buitenlandsche bezoekers, waarvan 436 uit Nederland, of ruim 9 pCt. Ons land nam hiermede onder de Europeesche staten de tweede plaats in; eerste was Tsjecho-Slowakije met 857 bezoekers. Uit alle werelddeelen waren vreemde lingen in Leipzig aanwezig, hetgeen Op 83-jarigen leeftijd vrij van rheumatische pijn. Na jaren vreeselijke pijnen te hebben geleden. Deze oude dame kreeg in 1931 rheu- matiek en langzamerhand breidde dit zich over haar geheele lichaam uit. Toen begon zij Kruschen Salts te nemen en nu zendt zij ons dezen eigenhandig ge schreven brief: „Sinds 1931 lijd ik aan rheumatische pijnen. Eerst kwam het in mijn beide armen en het werd steeds erger, tot het in de toppen van mijn vingers gekomen was. Toen kwam het in mijn enkels en knieën en dat maakte mij langen tijd hulpeloos. Een vriendin raadde mij aan, Kruschen te gaan ge bruiken en ik vind, dat het mij meer goed doet dan eenig ander middel. Ik schrijf dit zelf, hoewel ik bijna 84 jaar ben". Mevr. H. De pijnen en stijfheid door rheuma- tiek worden bijna altijd veroorzaakt door een overmaat van urinezuur in het lichaam. Kruschen Salts spoort Uw or ganen aan tot regelmatige, krachtige werking en helpt ze, het urinezuur en andere afvalstoffen' volkomen te ver wijderen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende drogisten (36) blijkt uit onderstaande specificatie, Europa 4207 Vereenigde Staten en Canada 164 Midden- en Zuid-Amerika 247 Afrika 46 Azië 98 Australië 19 4781 Er waren 5837 exposanten, waaronder 270 uit 25 buitenlandsche staten. De met medewerking van officieele in stanties gehouden tentoonstellingen van Nederland, Nederlandsch-Indië, Egypte, België, Ceylon, Madeira en Hongarije hadden veel belangstelling, evenzoo de inzendingen van agrarische voortbreng selen en grondstoffen uit Bulgarije, Roemenië, Joego-Slavië, Argentinië en Italië. Hoewel, alles bijeen genomen, de deel nemers in hun verwachtingen niet zijn teleurgesteld, was het verloop van den binnenlandschen handel toch min of meer onregelmatig. In bepaalde groe pen, de afdeeling voor textielgoederen en confectie-kleeding voorop, moeten flinke zaken tot stand zijn gekomen. Het buitenland heeft eveneens goede bestellingen gedaan, bij een overigens kalmen grondtoon van de markt. Ver schillende deelnemers uit het buiten land hebben reeds hun voornemen te kennen gegeven, de eerstvolgende maal met grootere collecties terug te keeren. Dit zal dan zijn op de Leipziger Voor- jaars-Messe, welke zal aanvangen op 5 Maart 1939. Met ingang van 1 October a.s. zal een bekende figuur uit den kring van het ambtelijke leven in Sas van Gent, een oude, vertrouwde verschijning in het dagelijksch leven van die gemeente, zijn werkkring vaarwel zeggen. De brieven besteller F. Vercauteren zal op dien datum, wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, zijn functie, waar mee hij na een ruim 33-jarige ambts periode als 't ware vergroeid is wie kan zich dezen mensch anders voor stellen dan als postbeambte? moeten neerleggen, 't Zal hem spijten, bekwaam als hij zich nog voelt om zijn dienst, die hij tot het laatst in vollen omvang heeft waargenomen, nog tal van jaren op te knappen als de jeugdigste collega En ook het publiek, dat hij al dien tijd zoo nauwgezet, vriendelijk en voor komend heeft bediend, zal er spijt van hebben, dat hij heengaat. Doch: Er is nu eenmaal een tijd*van komen en van gaan. En 't moge den ijverigen beambte tot vreugde strekken, dat hij kan terugzien op een sïaat van dienst, waar voor hem eere toekomt en die hem, zoo j wel van de zijde van zijn supérieuren J als van zijn collega's en van het publiek algemeen sympathie en achting be zorgde. Een klein interview achtten we bij deze gelegenheid wèl op z'n plaats en zoo vernamen wij, dat deze senior van onze bestellers op 31 Augustus 1903 als los hulpbesteller zijn eerste postbestel ling verrichtte. Op 1 Juli 1905 kwam hij als hulpbesteller in vasten dienst, om op 12 Juli 1912 tot besteller te worden benoemd. Als welverdiende erkenning voor zijn arbeid werd hem op 31 December 1934 de bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, toegekend, een feit, dat hem bijna noodlottig werd, daar hij, nog niet volledig van een ernstige ongesteldheid opgeknapt, het telegram, dat hem zijn eervolle onderscheiding meldde, voor een ongunstige mededeeling omtrent den gezondheidstoestand van een zijner kinderen, hield en daardoor zóó van streek geraakte, dat men zich ernstig ongerust over hem maakte. Het misver- niet zal ontBretcêtt. Maar tevens zal noodig iijn de steun van allen,, die het wel meenen met de jonge vereéniging. Over eenigen tijd zal een beroep op hen worden gedaan om als donateur toe te treden. Gaarne wil ik allen, die hier voor in aanmerking komen, opwekken om aan dezen oproep gehoor te geven. Zij steunen daarmede een sportvereeni- ging, welke in onze gemeente niet mag ontbreken en die reeds vóór haar op richting heeft bewezen, recht te hebben op de publieke belangstelling. Sas van Gent, 22 Sept. '38. Dr. J. A. DE BAS, Dierenarts. \DVERTEERT IN DE ZEEUWSCHE KOERIER want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 X per week. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. Tube 45, Doos 60-30 ct. (10) stand was gelukkig spoedig opgehelderd en daarmee het gevaar bezworen. En de vele blijken van meeleven, die hij daar na uit alle kringen der bevolking mocht ontvangen, zullen er niet weinig toe hebben bijgedragen, dat hij spoedig weer volkomen „de oude"'was. Een tweede heuglijke episode uit zijn loopbaan is voorzeker de hartelijke hul diging geweest, speciaal van de zijde van zijn collega's, ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjubileum in 1930, waarbij ten duidelijkste bleek, hoezeer de jubi laris ook in dien kring gewaardeerd werd. In zijn lange dienstperiode heeft Ver cauteren niet minder dan 7 directeuren (resp. de heeren van Jole, Peeters, Rackhorst, Ranke, Brommet, Strassheim en Harmsen) medegemaakt. Hij was een der oprichters van de plaatselijke afdeeling van den R.K. Bond van P.T.T.-personeel en heeft deze organisatie' steeds als trouw lid gesteund Moge dezen plichtsgetrouwen ambte naar nog vele jaren van welverdienden rust beschoren zijn en moge hij nog lang voor zijn gezin gespaard blijven. Dat zullen allen, die hem kennen, hem on getwijfeld van harte toewenschen. Landelijke Rijvereeniging te Sas van Gent In een Woensdagavond gehouden ver gadering in café Th. Warrens, Zand straat, is opgericht een landelijke rij vereeniging voor Sas van Gent en om streken. De leiding der vergadering be rustte bij de heeren, Alb. Goethals, Pr. Verhelst, J. C. Audenaert en J. Ramondt, die ook het initiatief in deze namen. Tevens was aanwezig de heer G. van Waes uit Westdorpe, die zich bereid had verklaard, doel en werkwijze eener lan delijke rijvereeniging uiteen te zetten. Besloten werd, dat de nieuwe vereeni- ging een aanvrage zal doen tot aanslui ting bij dén Bond van Landelijke Rij- vereenigingen v. d. N.C.B., welke in dit gewest reeds af deelingen telt te: St. Jansteen, Westdorpe en Lamswaarde, terwijl in enkele andere plaatsen een oprichting aanstaande is. De naam der vereeniging zal op een volgende bijeenkomst worden vastge steld Het bestuur is als volgt samengesteld: Alb. Goethals, voorzitter; Pr. Verhelst, secretaris-penningmeester; J. Ramondt, algemeen commissaris, J. C. Audenaert, commandant Het oprichten dezer rijvereeniging is een verheugend feit voor de paarden sport in ons gewest, maar zeer zeker ook voor onze gemeente. Het is wel gebleken bij de Oranjefeesten, dat de belangstel ling van het publiek voor dezen tak van sport groot is. Het slagen der feesten te Sas van Gent en vooral in de Zandstraat met een uiteraard kleiner feestprogramma is dan ook voor een deel mede te dan ken aan het optreden der ruiters. Het ontstaan der rijvereeniging is een direct gevolg dezer feesten; men heeft be merkt, dat een vereeniging voor paarden sport ook hier op haar plaats is. Evenals elders, waar rijvereenigingen gevestigd zijn, zullen ook hier de monstraties gehouden kunnen worden, waar de zusterverenigingen elkander op de verschillende nummers zullen be kampen. Verder zal bij voorkomende feestelijkheden in de gemeente, de rij vereeniging een groote aanwinst voor het feestprogramma kunnen zijn. Om tot dit alles te geraken, zal er vlijtig geoefend moeten worden. De ijver der leiders en het enthousiasme der ruiters is een waarborg, dat het hieraan Zondag jl. heeft ook de wijk Zand straat te Sas van Gent het regeerings- jubileum van H. M de Koningin her dacht. En in navolging van de zoo uit nemend geslaagde feestviering in de kom der gemeente, heeft men ook hier zijn best je beentje voorgezet met het gevolg, dat zoowel de bewoners als de overtalrijke bezoekers ten zeerste vol daan waren. Er was voor een keurige feestversiering gezorgd en het aantrek kelijke festprogram is dank zij de goede regeling vlot en succesvol af gewerkt. Nadat om ongeveer 11 uur 's ochtends het feest was ingezet met een tractatie van de schooljeugd, heeft om 3 uur 's middags de burgemeester van Sas van Gent, Mr G. de Kerf officieel de ope ningsplechtigheid verricht. Vooraf wer den Z.Edelachtb. en het hem verge zellende feestcomité uit Sas van Gent, waarbij zich ook de vertegenwoordiger van het Comité uit de Zandstraat, de heer W. de Bruijn, had gevoegd, in het café van den heer Warrens verwelkomd waarna men zich naar de in de nabij heid der school opgestelde kiosk begaf. Hier sprak de heer Th. Warrens enkele officieele woorden van welkom, waarna de burgemeester een redevoering hield, waarin hij zijn vreugde betuigde over de samenwerking, die het mogelijk had gemaakt ook in de Zandstraat een zoo prachtig feest te organiseeren. Spr. uitte zijn bijzondere waardeering voor allen, die hieraan hebben meegewerkt en eindigde met den wensch, dat het feest in elk opzicht zou mogen slagen. Hierna sprak nog de heer P. Kaas uit de wijk Zandstraat, raadslid te Sas van Gent, die zijn erkentelijkheid betuigde voor de medewerking, van het Sassche feest-comité ondervonden, dank bracht voor de groote belangstelling en allen een prettig feest wenschte. Wethouder L. de Meijer, voorzitter van het feestcomité te Sas van Gent, heeft daarop de woorden van den bur gemeester nog eens onderstreept en den wensch geuit, dat de thans getoonde saamhoorigheid tusschen Sas van Gent (kom) en de Zandstraat, ook in de toe komst behouden zou mogen blijven. Burgemeester en feestcomité zijn daarna op keurige wijze onthaald in het café van den heer L. van Bracke. Het feestprogram, dat we in ons vorig nummer in z'n geheel publiceerden, werd daarna onder groote belangstelling in prettige feeststemming afgewerkt. Een feestconcert van het harmonie gezelschap „De Vereenigde Vrienden" uit Sas van Gent heeft den mooien feest dag waardig besloten Wij laten hier nog enkele uitslagen van wedstrijden volgen, die ons werden verstrekt: Ringrijden te paard (17 tot 30 jaar) ie prijs C. Ramondt, 2e Willem de Groote, 3e R. de Caluwé, 4e José v d Troost, 5e J. Racondt, 6e R. Warrens, 7e v d Velde Ringrijden te paard (14 tot 17 jaar) le prijs Roger Verhelst, 2e René Nieuwlande, 3e A. Geethals, 4e Robert Warrens, 5e George van Opdorp COÖPERATIEVE VLASROTERIJ TE KOEWACHT Onder groote belangstelling is Maan dag 12 dezer de Coöperatieve Vlasrotcrij te Koewacht van de Vereeniging tot Verbetering van de Vlasteelt en de Vlas bewerking in Zeeuwsch-Vlaanderen ge opend in tegenwoordigheid van den Commissaris der Koningin in Zeeland, het lid van Ged. Staten J. A van Rompu, burgemeester en wethouders van Koewacht, oud-burgemeester Die- rick, B. en W. van Clinge, een deputatie van den W Z VI. Vlassersbond uit IJzendijke, een deputatie van den West- Brabantschen Vlassersbond uit Stand- daarbuiten, den voorzitter van den NCB., de heer C. Moors uit Nieuw-Vos- meer, vertegenwoordigers van den Vlas sersbond uit Kortrijk, de heer Harte, se cretaris der K. v K. te Terneuzen, bur gemeester Blok uit Axel, pastoors uit de omgeving, bestuur en leden van de ro- terij, alsmede tal van vlassers uit de streek Burgemeester G. Dierick, aldus meldt het Dagbl. v. N. Br. en Z., waaraan wij deze bijzonderheden ontleenen, heette het talrijke gezelschap welkom en sprak zijn groote vreugde uit over de totstand koming der roterij. Wat het vlas op sociaal gebied voor Koewacht beteekent, blijkt uit het feit, dat er in deze ge meente een tekort aan arbeidskrachten bestaat, waardoor Koewacht geen werk loosheid kent. Aan de verdwijning van de werkloosheid werkt de roterij krach tig mee. Daarna sprak de voorzitter der roterij C. L Martinet. Deze vertelde een en an der over de totstandkoming der loterij, waarbij hij erop wees, dat zonder de hulp van den N.C.3. de oprichting niet mogelijk zou zijn geweest. Vervolgens sprak de heer A. E Langenhorsï over de beteekenis van de vlasteelt in de streek, waarover hij tal van interessante bij zonderheden mededeelde. Het plan be staat, aldus spr., om te komen tot een coöperatieve zwingelarij voor de kleinere vlassers en tot oprichting van een vlasserschooltje De Commissaris der Koningin, die hierna het woord voerde, gaf een uit voerig overzicht van de ontwikkeling der vlasindustrie in Z.-Vlaanderen én drong er ten slotte op aan, dat men er naar zou streven steeds het beste pro duct te leveren, hetgeen met de warm- waterroterij te bereiken is. Ten slotte werden nog toespraken ge houden door de heeren Moors, voorzitter N.C.B. en Sweere, voorzitter v d Bra- bantschen Vlassersbond, waarna de roterij werd bezichtigd onder leiding van den heer R. Martinet. Het gebouw, uit beton opgetrokken, bestaat uit 6 rootkamers, waarboven zich een warmwaterreservoir bevindt. Boven dit reservoir is een koudwater- reservoir aangebracht Een en ander is gebouwd onder archi tectuur van den heer J. v. d. Avoirdt door den aannemer Jan Bleijenbergh, beiden uit Hulst Wat eten we eiken dag? ZONDAG Juliennesoep, Normandische kip, ge kruide rijst, appelmoes, chocolade vla MAANDAG Gebakken leverworst, aardappelpurée, bietensla, broodschoteltje DINSDAG. Kasseier rib, snijboonen, aardappelen, fruit WOENSDAG Koud vleesch, andijvie, aardappelen, drie in de pan DONDERDAG Gekookt spek, witte boonen, gestoof de tomaten, fruit. VRIJDAG Witte boonensoep, gebakken visch, sla, aardappelen met botersaus ZATERDAG Osselappen, Chineesche kool, aard appelen, fruit. 1 flinke kip, 60 G. boter (3 afgestreken eetlepels), wat peper en nootmuskaat, 1 uitje, 1 worteltje, 2 volle eetlepels to- matenpurée, 20 G. (2 afgestreken eet lepels) tarwebloem, 2*/2 dL kokend water met 2 Maggi's Bouillonblokjes, wat gehakte peterselie I Wasch de kip, wrijf ze in met peper en zout, snijd de pooten en de vleugels eraf, deel de borst in twee helften eii

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 5