R.K. Huishoudschool voor Hulst en omstreken van un/t adverteerders. Burgerlijke Standen Onderwijs Katholieke jeugdluchtvaartciubs. op den grond ligt. In de prijscourant worden verschillende sneeuwroemsoorten aangeboden, nl. de grootbloemige, lich- blauwe Chionodoxa gigantea, de donker blauwe Ch. sardensis benevens Ch. Lu- ciliae en Ch. Tmolusi, beide blauw met wit hartje Allerliefste roode bloempjes leveren ons Corydalis cava en Corydalis solida. Beziet men een gesteeld bloempje af zonderlijk, dan gelijkt het precies een vogeltje, vandaar, dat men deze sier planten ook wel „vogeltje op de kruk noemt Zag u wel eens bloempjes, welke tegen het opengaan veel overeenkomst met een kievitsei vertoonen? In de bollenprijs courant worden ze als Fritillaria mele- agris beschreven. Op sommige plaatsen, o.a langs de uiterwaarden der groote ri vieren, komen ze in het wild voor, doch gemakshalve bestellen wij ze bij den kweeker Een mooi ouderwetsch bolgewasje is de druifjeshyacint, ook blauw kraaltje genoemd, in de wetenschap bekend als Muscari botryoides. Het past echter even goed nog in den modernen tuinaanleg en daarom vestigen wij er gaarne de aandacht op. Al de bovengenoemde bolgewassen zijn volkomen winterhard. Eens geplant, be hoeft men er verder niet meer naar om te zien en elk*jaar bloeien ze rijker. Men moet echter met bestellen niet lang wachten en de bolletjes na aankomst direct uitpakken en in den grond zetten. Men maakt daartoe een wijd plantgat van 10 cM diepte en legt daarin de bol letjes, soort bij soort op een afstand van 7 a 8 cM. Hoeveel bollen men van elke soort moet koopen is afhankelijk van de beschikbare ruimte, doch bij voorkeur toch niet minder dan tien stuks. Waar moet men deze bolgewasjes plan ten om er het volgende voorjaar zooveel mogelijk genoegen van te hebben? Zi; groeien overal, op de zon en in de scha duw, b.v tusschen heesters, onder hoo rnen, aan den voorkant langs een vaste plantengroep of op het rotstuintje. Maar wanneer men het eenigszins schikken kan, liefst dicht bij huis, zoodat men ze vanuit de woonkamer te allen tijd kan bewonderen. Hebben wij voldoende tuinruimte dan bestellen wij ook eenige Narcisbollen, welke het mooist bloeien wanneer ze een nie.t te droge standplaats hebben, b.v langs een gracht of een vijver SAS VAM GENT Week van 4 tot en met 10 Sept. 1938 Huwelijks-aangiften. 7 Sept Josephus Johannes Claessens, 29 jaar én Johanna Hendrica Nelen, 25 jaar Loop der bevolking, Week van 4 tot en met 10 Sept. 1938 Aangekomen. G. Derks, circus-directeur van Heerlen Vertrokken: I. I Wauters, zonder beroep naar St Nicolaas (B) o— WESTDOKPE Gedurende de week van 8-15 Sept. 1938 Huwelijks-aangiften. Mattheus de Blaey, 33 jaar, van Hoek en Adriana Maria Schoof, 26 jaar. Hermanus Petrus Marie van den Bos, 27 jaar en Nathalia Amelia Jacobs, 24 jaar. Geboren. Joseph Camilus Jacobus, z van Petrus Verstraeten en Maria Anna van Rijsbergen Overleden. Anna Francisca Dhert, 22 jaar, echtg. van Richard van Vooren, overleden te Terneuzen Loop der Bevolking. Gedurende de week van 8-15 Sept. 1938 Vertrokken: Johanna Mechelina Bakker, naar Zeist Werkloosheid, Aantal werkloozen 27 De K.S.A. Cursussen Naar wij vernemen, zullen ook dit jaar de bekende schriftelijke cursussen van het Centraal Bureau voor de Ka tholieke Sociale Actie in Nederland wederom in October een aanvang ne men. Deze cursussen zijn drie in getal, nl. in Sociologie, Volkshuishoudkunde en Staatsinrichting HEEFT O IETS OP TE RUIMEN? MET EEN KOERIERTJE RAAKT GE T ZEKER KWIJT. KOER IERTJES BIE DEN UW ARTIKEL OVERAL AAN. PRLIS SLECHTS 5« CT. (VOORUIT- BETAALBAAR). o De Eerw. Zusters Recollectinen Poe- nitenten de „Zusters van Roosen daal", zooals de meer populaire be naming luidt in verband met de zetel van het moederhuis, die in laatstge noemde plaats gevestigd is genieten op het gebied van onderwijs een voor name reputatie. Haar scholen, over ge heel Nederland verspreid, staan bekend om de degelijke vorming, zoowel op wetenschappelijk als op zedelijk en maatschappelijk gebied, die de leer lingen er genieten. De resultaten vor men daarvoor jaarlijks het beste en on loochenbare bewijs. De Eerw. Zusters vatten haar taak breed en ernstig op. Alle takken van onderwijs hebben haar belangstelling en voor zoover de beschikbare krachten en middelen het toelaten, geven zij zich daaraan met een toewijding en voort varendheid, die bewondering afdwingen. Haar steeds voor uitbreiding vatbaar blijvend werkterrein omvat de vorming der vrouwelijke jeugd van alle standen, vanaf de bewaarschool tot en met het middelbaar onderwijs. De ontwikkeling van het meisje in den ruimsten zin des woords is haar streven en daarom geven zij, behalve in de gewone school vakken, ook onderwijs in muziek, nut tige en fraaie handwerken, koken en welhaast alle vakken, die onze toe komstige vrouwen en huismoeders in haar verder leven van nut kunnen zijn Ook Zeeuwsch-Vlaanderen plukt reeds sedert jaren de vruchten van dezen zegenrijken arbeid en talrijk zijn de meisjes in ons gewest bij wie in de scholen te Hulst, Terneuzen en Sas van Gent door deze bekwame opvoedsters de grondslag gelegd werd voor haar ver dere ontwikkeling tot nuttige leden van Kerk en Maatschappij De prachtige huishoudschool de eerste in Zeeuwsch-Vlaanderen, naar wij meenen die Maandag jl. te Hulst is geopend, legt weer een nieuwe en sprekende getuigenis af van het streven dezer Congregatie om in bestaande be hoeften aan onderwijs voor de vrouwe lijke jeugd te voorzien en van het door zicht en doorzettingsvermogen, waar over het bestuur beschikt. Het was stellig een heele onderne ming om deze school tot stand te bren gen en in gang te zetten. Een deel van het bestaande gebouwencomplex moest I volkomen worden omgebouwd om te vol doen aan de speciale eischen van in richting, welke het huishoudonderwijs nu eenmaal stelt. Dat vroeg behalve vakkennis en practisch inzicht ook groote, financieele offers. En daarbij kwamen dan nog de zorgen voor be kwaam personeel, uitrusting en alle verdere beslommeringen, die de nieuwe stichting noodzakelijk met zich bracht. De Eerw. Mère Angelina, Algemeen Overste en haar bekwame medewerk sters zijn deze moeilijkheden echter niet uit den weg gegaan. De school MOEST er komen en zij IS er gekomen en 't is een model-inrichting geworden, die alle waarborgen biedt, dat het on derwijs, dat hier gegeven gaat worden, in alle opzichten aan hooge eischen zal voldoen. De verschillende lokalen voor koken, naaien enz., modern ingericht en uit stekend geoutilleerd, maken evenals het verdere interieur een prettigen, vriendelijken en tevens voornamen in druk. Ze zijn in alle opzichten „af" en eer en ook den architect, den heer F. B. Sturm uit Roosendaal, evenals den op zichter, G. van Nassau (Roosendaal) en den aannemer, Louis van de Walle- Biesbroeck uit Hulst, die zich van hun taak voortreffelijk hebben gekweten. Het moet in dit milieu, onder de be kwame en opgewekte leiding van Sr. Leonide, die in deze inrichting als direc trice den scepter zwaait, wel zeer prettig werken zijn. De cursussen, die gegeven worden in Lingerie-, Costuumnaaien en Knippen, fraaie handwerken, koken, waschbe- handeling, huishoudkunde, enz. enz. alsmede de eischen tot toelating, staan in het prospectus, dat op aanvraag ver krijgbaar is, uitvoerig omschreven. Aan gestipt zij hier, dat ook meisjes uit den werkenden stand met dag- en avond cursus in koken en naaien worden op geleid en dat aan de school zoowel een internaat als een externaat is ver bonden De opening der school, die om circa 2 uur plaatsvond, ontleende een speciaal cachet aan 't feit, dat Z.Exc. Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in Zeeland, die wegens de onthulling van het Reinaert-monument toevallig te Hulst vertoefde, gevolg had willen geven aan het verzoek van het schoolbestuur om persoonlijk de openingsplechtigheid te verrichten, een zeer sympathieke geste, die bijzonder is gewaardeerd. De Hoogeerw. heer P. Rops, pastoor deken van Hulst, heeft allereerst met het gebruikelijke ceremonieel de school ingezegend en daarna vond de openings zitting plaats, die behalve door de even- genoemde autoriteiten, werd bijgewoond door de Algemeene Overste der Congre gatie, Mère Angelina, het lid van Ge deputeerde Staten van Zeeland J. A. van Rompu, B. Truffino, burgemeester van Hulst, Mejuffr. M. M. A. Michels, In- spectrice van het Nijverheidsonderwijs uit den Haag, den Zeereerw. heer P, Brouwers, rector van het huis. der Eerw, Zusters te Hulst, de Zeereerw. heeren Rector van Jole uit Hulst en pastoor Doens uit Heikant, Mère Vincentiana, de Overste en Zusters uit Hulst, Sr. Leonide, directrice der school, de burgemeesters van St, Jansteen en Graauw resp. de heeren Gelrnaerdt en Schlüter, een aantal no tabelen uit Hulst, de heeren architect, opzichter en aannemer van het werk en verdere bij den bouw en de installatie betrokkenen, benevens de leerlingen der nieuwe schpol Rector Brouwers sprak een welkomst woord, waarin hij met groote waar deering gewaagde van de willenheid van den Commissaris der Koningin om de school te openen. Hij vond hierin tevens aanleiding om aanhankelijkheid te be tuigen aan het Koninklijk Huis Deken Rops, voorzitter van het school bestuur, memoreerde het jarenlange streven om iets op het gebied van huis-f noudonderwijs te bereiken, welk stre ven, dank zij de krachtige medewerking van de Algemeene Overste, thans met een zoo groot succes be kroond is. Ook deze spreker bracht dank aan den Commissaris der Ko ningin voor diens zeer gewaardeerde tegenwoordigheid en huldigde H. M. de Koningin in het bijzonder voor hetgeen onder Haar zegenrijke regeering op onderwijsgebied is tot stand gebracht. Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford, hield daarna een toespraak, waarin hij dank Dracht voor de hartelijke woorden, tot hem gericht en voor de hulde, door de vorige sprekers aan H. M. de Koningin gebracht. Spr. verklaarde, door zijn aan wezigheid blijk te hebben willen geven van zijn warme belangstelling en sym pathie voor deze instelling. Met enkele woorden herinnerde hij aan het huis houdonderwijs der St. Martha-vereeni- ging, dat ten slotte tot stich ting van deze school heeft geleid, die geheel aan de eischen des tijds voldoet en in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen in een groote behoefte voorziet. Uit den aard van mijn ambt ben ik eenigszins be trokken bij het bestuur van de huis houding onzer provincie, aldus spr. Als zoodanig heb ik het echter nooit als een leemte gevoeld, persoonlijk geen kook cursussen e.d te hebben gevolgd (hila riteit). Ik besef echter ten volle het groote nut van dit onderwijs voor de vrouwelijke jeugd en heb de grootste waardeering voor het prachtige sociale werk, dat met de stichting dezer school is tot stand gebracht, aldus spr. Spr. bracht dan warme hulde aan den arbeid der Eerw. Zusters op onderwijsgebied in 't algemeen. Het huishoudonderwijs, dat hier gegeven zal worden, zal veel kunnen bijdragen tot bevordering van het geluk in het gezinsleven, aldus spr. Ook aan de hygiëne zal het ten goede komen. Spr. wenschte dan het school bestuur geluk met het totstandkomen der school. Ik hoop, aldus spr., dat deze school door een juiste, degelijke maat schappelijke opleiding haar taak als onderwijsinstituut zoo goed mogelijk zal vervullen en de vrouwelijke jeugd zal op leiden tot goede Staatsburgeressen, die, getrouw aan Vorstin en Vaderland, een maal een eervolle positie zullen mogen innemen Met den wensch, dat Gods zegen in rijke mate op allen zou mogen rusten, verklaarde Z.Exc. de school alsdan ge opend. (Krachtig applaus). Na een kort dankwoord van den Hoogeerw. heer Deken, heeft daarop de Inspectrice van het Nijverheidsonder wijs te 's Gravenhage, mejuffr.' M. M. A. Michels, nog eens het groote nut van het huishoudonderwijs en zijn be- teekenis voor het huisgezin uiteengezet, er op wijzend, dat tegenwoordig ook de regeering dit nut ten volle erkent. Spreekster betuigde haar groote inge nomenheid met de totstandkoming der school en bracht hulde aan de Eerw. Zusters, die door oprichting van deze onderwijsinstelling eens te meer ge toond hebben, de teekenen des tijds te verstaan. Burgemeester Truffino heeft ver volgens nog in waardeerende bewoor ding den arbeid der Zusters in zijn ge meente gememoreerd en op de dringen de behoefte van huishoudonderwijs in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen gewezen. Tot slot sprak mejuffr. Jeanne de Bruyn namens de leerlingen nog een hartelijk dankwoord. Deken Rops heeft daarop de bijeen komst gesloten, waarna den aanwezigen gelegenheid werd geboden de nieuwe inrichting te bezichtigen De belangstelling, die de rijpere jeugd heden ten dage in steeds toene mende mate aan de dag legt voor de luchtvaart, is volkomen begrijpelijk. Deze jongste tak van verkeer is als het ware tegelijk met haar opgegroeid, groeit nog steeds en biedt vele onder nemende jongens-en ook enkele meisjes een mooie kans voor de toe komst Doch ondanks zijn jeugd is het lucht vaartbedrijf, zoals trouwens bijna de hele moderne techniek, zeer gecompli ceerd. Dit heeft tot gevolg, dat alleen zij, die door een voorbereiding van meerdere jaren reeds enigermate ver trouwd zijn geraakt met de voor naamste vraagstukken van de tech niek van het vliegen, ernstig in aan merking komen om die kans verwezen lijkt te zien. De belangstelling van de jeugd voor de luchtvaart enerzijds, het verlangen van de luchtvaart-autoriteiten, om in de toekomst te beschikken over perso neel, dat reeds een zekere vooropleiding heeft genoten, anderzijds, hebben ge leid tot de organisatie van de Neder landse Jeugd in Jeugdluchtvaartciubs onder leiding van de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart. Door de goede zorgen van de Inter diocesane Jeugdcommissie, de Centrale van het RK Jeugdwerk in ons land, werd bereikt, dat de katholieke jeugd zich kon verenigen in Katholiek ver band, in aansluiting aan en nauwe sa menwerking met de jeugdbeweging van de KNVvL Zodoende kon ook voor onze katho lieke jongens een toekomst in de lucht vaart in het vooruitzicht worden .ge steld, waartoe zij de vooropleiding in eigen kring kunnen genieten Die vooropleiding komt tevens tege moet aan het verlangen van tal van jongelui tussen de 14 en 24 jaar naar handenarbeid met een technische in slag. Het voornaamste werk van de clubs er bestaan er thans een tien tal, met in totaal ongeveer 150 leden, welk aantal snel toeneemt immers bestaat in 8e bouw van vliegtuigmodel len, zowel schaalmodellen naar be staande vliegtuigtypen, als vliegende modellen met of zonder motor. Vooral dit laatste is een even nuttig als aan genaam werk. De modelbouwers doen zodoende een aardige dosis kennis van de wetten der aërodynamica op en krijgen de gelegen heid, zich in wedstrijden met andere bouwers te meten. Daar thans reeds een begin is ge maakt met de internationale organisatie van de model-vliegtuigbouw, bestaat de mogelijkheid, niet alleen aan club-, streek-, of landelijke wedstrijden deel te nemen, maar zelfs aan internationale wedstrijden. Zo konden deze zomer zeven Nederlandse jongelui meedoen aan de wedstrijd om de Wakefield- Cup in Frankrijk Ook de jaarlijkse Nationale Jeugd- luchtvaartdag, die dit jaar op 12 Aug. jl. te Soesterberg werd gehouden, is voor de luchtvaartgezinde jeugd zeer interessant. In de regel heeft deze landelijke bijeenkomst plaats in het een of andere luchtvaartcentrum; er valt steeds iets bijzonders te zien: een luchtvaart-autoriteit houdt een leer zame causerie, diverse wedstrijden en demonstraties staan op het programma, de Nationale Luchtvaartschool geeft goedkope vlieglessen en vooral de ge legenheid, om met elkaar van gedach ten te wisselen over de opgedane er varingen, op het gebied van modellen bouw en clubleven, werkt soms zeer vruchtdragend. Aan de Jeugdluchtvaartdag 1938 werd deelgenomen door ruim 280 leden van jeugdclubs, waarvan ongeveer 10 pCt behoorde tot de Katholieke Jeugdlucht- vaartorganisatie. Daar deze organisatie nog geen jaar oud is, is dit cijfer alles zins bevredigend te noemen In de toekomst echter zal en moet het véél hoger worden; dat zijn de Ne derlandse Katholieke Ouders aan de toekomst van hun jongens verschul digd. Ook in de luchtvaart is er voor ons katholieke volksdeel nog een ruime plaats te bezetten! Bij een flinke groei van het aantal Jeugdluchtvaartciubs in Katholiek ver band kan een volgend jaar ook worden gedacht aan deelname aan het jaar lijks gehouden Jeugdluchtvaartkamp, of, beter nog, aan de organisatie van een eigen kamp in de loop van de zomer. Katholieke Ouders! Laat Uw jongens, die voor de luchtvaart voelen, toetre den tot de plaatselijke club van de Katholieke Jeugdluchtvaart-Organisatie of vraagt inlichtingen aan het alge meen sekretariaat van die organisatie: Lange Putstraat 44, 's-HERTOGEN- BOSCH ALLE LEES- EN LEERBOEKEN Verkrijgbaar in Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier" SAS VAN,GENT „EEN NIEUWE STER AAN DE ZAKEN - HEMEL. Deze veelbelovende woorden, die men uezer dagen vermeld kon vinden, in een advertentie m onze kolommen, deden ons eens op onderzoek uitgaan, welke wei die nieuwe ster zou zijn, die zien aan het firmament gaat verheffen en wij kwamen tot de ontdekking, dat hier mede bedoeld wordt de „ATEP", een or ganisatie, die zich over het geheele land vertakt en die zich ten doel stelt, „Artikelen Tegen Eenheids-Prijzen" in den handel te brengen. Op zichzelf is het brengen van arti kelen tegen eenheidsprijzen niet geheel nieuw, doch wel nieuw is de vorm waar in de ATEP dit ter hand neemt. Naar de organisatoren ons verklaarden, is hier van een inderdaad Amerikaansche winkelmethode sprake Te Terneuzen en Axel zijn resp. de firma's IJsebaert-Temmerman en C. Willemsen, U allen ongetwijfeld welbe kend, de deelneemsters aan het ATEP- systeem, en vanaf 17 September zullen onze lezers en vooral de lezeressend zich kunnen overtuigen, of wij iets te veel hebben gezegd Tentoongespreid op een aparte toon- tafel, die uitlokt tot rondzien en be kijken, vindt U honderden der mooiste en aantrekkelijkste artikelen van dage lij ksch gebruik voor opvallend lage prijzen Voor het koopend publiek belooft de ATEP een ware ommekeer te brengen in de koopgewoonten en U zult zich, evenals wij, verbazen over de enorme keuze in degelijke en fraaie gebruiks artikelen, die men in de ATEP-winkels kan krijgen voor 10, 25 en 50 cent Wij wenschen genoemde Firma's van harte geluk met dezen vooruitgang in de ontwikkeling van haar zakenpro- gramma en raden onzen lezers en lezeressen aan, na de opening eens deze ATEP te gaan bekijken Tusschen twee haakjes: Wij heb ben ook nog zoo iets hooren verluiden van een aardige openingsreclame in de vorm van een zeer bruikbaar en nuttig souvenir KERMIS TE TERNEUZEN Het Zuid-Nederlandsche Tooneel is zoo langzamerhand op de Kermis te Terneuzen een vaste verschijning' ge worden, die men niet gaarne meer zou missen. Anton Mertens en zijn gezel schap zijn tooneelspelers van professie, die hun kunst liefhebben en daardoor aan hun spel een charme weten te ge ven, die den bezoeker pakt en vasthoudt en voldoening schenkt Als steeds wordt gedurende de Kermis dagen weer een zeer gevarieerd pro gramma geboden, dat keus laat aan ieder. Bijzonderheden omtrent de voor stellingen vindt men in de advertentie in dit nummer vermeld. Stukken als „Pietje de Landlooper" van Fabricius, waarmee geopend wordt en het pakken de slotstuk „De Koekoek", voorts „De Hof slachter" en „Schaduw van het Ver leden" bieden den artisten volop ge legenheid, zich te geven, zoodat men bij voorbaat verzekerd kan zijn van een boeienden avond Geen Kermis zonder tooneel. Dat hoort er nu eenmaal bij Alle Kermisgangers profiteeren der halve van de gelegenheid om voor zeer matigen prijs iets goeds te zien. Voor het Zuid-Nederlandsche Tooneel houde men in alle geval minstens één avond open. Zooals te verwachten was, brengen het Luxor Theater en het Concert- en Bioscoop-gebouw in de komende kermis dagen super-programma's. Wij verwij zen voor nadere bijzonderheden naar de in dit nummer, op pagina 4 van het eerste blad, geplaatste uitvoerige aan kondigingen. De daarin vermelde film werken zullen ook niet-kermisgangers uit wijden omtrek naar Terneuzen lokken. Een dergelijke kans wordt film liefhebbers niet eiken dag geboden!

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 6