Zeeuwsche Koerier De No. 4213 Vijdag 16 September 1938 53ste Jaargang Neuws-Bijvoegsel van Reinaertmonament te Hulst Vcrkeerslessen m den A.N.W.B. Voor do Vrouw on i Landbouw en Veeteelt Hulst, cfrt zelf een historische merkwaardigheid bij menige gelegen heid ree«s blijk gaf, voor de historische waarder van stad en gewest een open oog te nebben (getuigt o.m de inrichting van ren oudheidkundig museum, de sticb-ing van een studiekring op oud heidkundig gebied, het organiseeren van oudheidkundige tentoonstellingen, het uitgeven van geschriften en last not least den terugkoop en de restauratie van èijn monumentale kathedraal) is weder om een waardevolle herinnering aan zijn belangwekkend verleden rijker ge worden in den vorm van een monument, voorstellend een episode uit het beroem de dierenepos „Van den Vos Reinaerde", dat de onbekende schrijver of schrijvers in 't Oostende van Vlaanderen" (ver moedelijk het gebied van Hulst) laten spelen. Het initiatief tot de oprichting van het monument ontstond naar aanlei ding van de opvoering van dit uit on geveer 1180 dateerend middeleeuwsch kunstwerk, in de tooneelbewerking van de heeren J. A Everaard en drs L. Lockef eer, als openluchtspel tijdens dt in 1937 gehouden tienj aarlij ksche land bouwtentoonstelling te Hulst. Een comité, onder voorzitterschap var. dr. Jos. J. Gielen uit Hulst, waarin behalve de bovengenoemde schrijver, van het dierenspel nog zitting had den de heeren A. E. Langenhorst uii Hulst en P. Eggermont uit Westdorpe allen bekende figuren uit het culturee, leven in Zeeuwsch-Vlaanderen, heefi toen de taak op zich genomen voor de totstandkoming van een dergelijk monu ment te ijveren en dank zij de bemoei ingen van dit comité en de medewer king, die het bij zijn streven moch on dervinden van de zijde van het gemeente bestuur zoowel als „van vele burgers binnen en buiten de veste" (zooals op den voet van het monument te lezen staat) kon men thans aan de gemeente een zinrijk en waardig gedenkteeken aanbieden. Het stelt Reinaert den Vos voor, als pelgrim gekleed, op het oogen- blik, dat hij van koning Nobel en diens hof afscheid neemt. De Reinaert-figuur, in brons uitgevoerd, staat op de treden van het podium, waarop koning Nobel, diens gemalin Gente en de dieren, die den Hofdag bijwonen, in een plaat van witte zandsteen zijn uitgehouwen. Dé Nederlandsche beeldhouwer, Ant. Da- men, die, te Antwerpen gevestigd, be kendheid verwierf o.a door zijn beeld houwwerk in de crypte van het IJser- monument, heeft met dit Reinaert-mo- nument een werkstuk geleverd, dat een sieraad vormt voor de gemeente Hulst De onthulling van het monument, die Maandagochtend plaats vond, werd voorafgegaan door een plechtige zitting ten stadhuize, alwaar ten half elf in de historische trouwzaal een groot aantal genoodigden was saamgekomen Behalve Burgemeester en wethouders en verschillende geestelijken en notabe len uit Hulst en omgeving, bevonden zich onder de aanwezigen o.a JhrMr J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in Zeeland, J. A. van Rompu, lid van Ged. Staten van Zeeland, Prof. Dr C. de Vooys als vertegenwoordiger van de Koninklijke Akademie van weten schappen te Amsterdam, Mr Dr Leonard Willems uit Gent, die de Vlaamsche Koninklijke Akademie vertegenwoordig de, Mr Muller als vertegenwoordiger van zijn vader Prof. Dr J. W Muller uit Leiden, die het woord zou voeren, doch door ongesteldheid verhinderd was en Stijn Streuvels Nadat de burgemeester van Hulst, de heer B. Truffino, een kort welkomst woord had gesproken, heeft Mr Dr Wil lems enkele vraagstukken van alge- meenen aard met betrekking tot het ontstaan van het Reinaert-epos be sproken. Hij besloot zijn rede met de verklaring, dat het monument, .op Hol landsehen bodem opgericht en door Hollanders en Vlamingen ingehuldigd het symbool zou blijven van den band van broederschap tusschen hen, die in den grond één en hetzelfde volk zijn. Burgemeester Truffino stelde daarop voor, dat de rede van Prof. Dr Muller die door dezen wegens ongesteldheid niet kon worden uitgesproken, met goed vinden van dezen bef aamden Reinaert- fcenner in het eerst verschijnend Jaar- ^0 weken thuis met rheumatiek Vrouw dacht, dat haar man nooit meer zou kunnen werken. Toen haar man 20 weken thuis was geweest met rheumatische pijn in zijn rug, begon deze vrouw te vreezen, dat hij nooit meer zou kunnen werken. Ten einde raad probeerde hij Kruschen en de verandering was „als een wonder". Lees haar brief: „Mijn man heeft rheu matiek en leed vreeselijke pijnen in zijn rug. Eenigen tijd geleden was hij 20 weken thuis. Ik dacht werkelijk, dat hij nooit meer zou kunnen werken. We pro beerden alles, wat we maar bedenken konden en niets hielp. Toen nam hij Kruschen en sindsdien weten we, dat Kruschen zijn gewicht in goud waard is. De verandering, die het teweeg bracht, is als een wonder". Mevr. B. Twee bestanddeelen in Kruschen zijn de meest werkzame oplossingsmiddelen van urinezuur, die de wetenschap kent. Het urinezuur en andere schadelijke af valstoffen worden door Kruschen Salts langs de natuurlijke kanalen uit het lichaam verwijderd, waardoor de pijnen spoedig zullen afnemen om tenslotte ge heel te verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende drogisten (35) boek van den Oudheidkundigen kring zpu worden opgenomen. Spreker stelde dan een dronk in op H. M. de Koningin. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar» het Wilhelminaplein, alwaar het monument, door rood-wit-blauw vlagge- doek omhuld, zich bevond Hier werd allereerst het woord gevoerd door Dr. Jos. J. Gielen, voorzitter van het Reinaert-Comité, die de aanwezigen in „de Stad van Reinaert" welkom heette Vervolgens heeft de Commissaris der Koningin, na in zeer waardeerende woorden de beteekenis van het monu ment te hebben geschetst en hulde te hebben gebracht aan den beeldhouwer, Ant. Damen, dien hij een kunstenaar met groot talent noemde, het monument onthuld Namens de Nederlandsche en Vlaam- sphe Akademies werd hierop aan den vpet van het monument een fraaie krans neergelegd, versierd met de Neder landsche en Belgische kleuren Dr Gielen droeg alsdan het monument aan de stad Hulst over, waarvoor de burgemeester dank bracht. Met een slot- en dankwoord van Dr Gielen werd daarna de plechtigheid, die dpor het zingen van het Wilhelmus, het ^eeuwsch-Vlaamsch Volkslied en een gelegenheidslied, compositie van den heer Aug. Eeckhout uit Hulst, onder directie van den componist door een kinderkoor is opgeluisterd, besloten DE HEERSCHENDE KINDER VERLAMMING. Voor een paniekstemming is geen reden In verschillende plaatsen van ons land hebben zich gevallen van kinder verlamming voorgedaan. Tot 6 Septem ber zijn 245 gevallen, voorkomende in 1Q9 gemeenten, gemeld. In 949 gemeen ten des lands kwam geen kinderver lamming voor. Vergeleken met 1930, toen tot 1 September van dat jaar 423 gevallen gemeld werden, is het verloop van dit jaar nog gunstig Bovenstaande cijfers deelde dr R. N. M. Eijkel, hoofdinspecteur van de volks gezondheid, ons mede, toen wij met hem over de kinderverlamming spraken. Voor een paniekstemming is geen re den, meende dr Eijkel Ik begrijp, zoo zeide hij, dat ouders en de gemeentelijke overheid hun ver antwoordelijkheid nu extra zwaar voe len, maar hoezeer ik ook de ellende, welke deze ziekte kan veroorzaken, be treur, zou ik hun toch ernstig willen raden kalm te blijven en geen over haaste maatregelen te treffen. Voor namelijk denk ik hierbij aan het school bezoek en de schoolsluiting. Indien zulks noodig is, zal de geneeskundig in specteur van de volksgezondheid onge twijfeld op grond van de besmettelijke ziektenwet den burgemeester hiertoé adviseeren. (Maasbode) In Zeeland is thans in totaal bij 5 kinderen kinderverlamming geconsta teerd, waarvan 1 te Goes, 1 te Ter- neuzen, 2 te Middelburg en 1 te Koude- kerke. Dit laatste geval werd geconsta teerd bij een 7-jarigen jongen, die zich na het uitgaan van de school niet wel gevoelde. In verband daarmede zijn de scholen aldaar voorloopig gesloten LUCHTBESCHERMING, KINDERBE SCHERMING EN INSTELLINGEN VAN WELDADIGHEID In het „Tijdschrift voor Armwezen, Maatschappelijke Hulp en Kinderbe scherming" en in „Hulp voor Onbe- huisden", het orgaan van de Vereeni- ging van dien naam, kwamen in de maanden Juni en Juli jl. artikelen voor over luchtbescherming. In het „Tijd schrift" schreven hierover in de num mers van 13 en 27 Juni respectievelijk de Heer Honing, Hoofd-directeur van „Hulp voor Onbehuisden" en Mr H de Bie, voorzitter van den Nederlandschen Bond tot Kinderbescherming, terwijl het artikel in „Hulp voor Onbehuisden" ver scheen in het Julinummer van dat orgaan, van de hand van eerstgenoemde In de artikelen van den heer Honing vestigde deze er de aandacht op, dat volgens het bestaande oorlogsrecht bij bombardementen o.a in het bijzonder gespaard dienen te worden gebouwen van instellingen van weldadigheid, mits die voorzien zijn van een tevoren over eengekomen herkenningsteeken, waar door zij in dit opzicht dezelfde be scherming genieten als inrichtingen van het officieele Roode Kruis. Schrijver geeft toe, dat de moderne oorlog een geheel ander karakter vertoont dan die vóór 1914, maar dat is zeker geen reden om beschermende maatregelen af te schaffen, doch moet veeleer reden zijn die te herzien en te verbeteren evenals zulks geschiedde in 1874 ter Brusselsche Conferentie, na de ervaringen met bom bardementen in de Fransch-Duitsche oorlog van 1870 Naar aanleiding van het eerstgenoem de artikel van den Heer Honing schreef Mr de Bie in het „Tijdschrift", dat het onderwerp „Kinderen in Oorlogstijd" reeds ter sprake was gekomen in de Al- gemeene vergadering te Genève van de Union internationale de secours aux en- fants (April 1938) en in de vergadering van de Raadgevende Commissie voor Sociale zaken van den Volkenbond (April-Mei 1938) eveneens te Genève gehouden Voorts deelt schrijver mede, dat het Bestuur der Nederl. Bond tot Kinder bescherming zich reeds wendde tot de Nederlandsche delegatie ter Londensche Confereijie v.\n het Roode Kruis, met het verzoek, aandacht te wijden aan de bescherming van instellingen (andere dan ziekeninrichtingen), waarin kin deren worden verpleegd, die dan even tueel doqr ^epn internationaal afge sproken kenteeken zooveel doenlijk zou den kunnen worden beschermd tegen bombardementen. De heer Honing stel de als zoodanig voor: een rood schild op een wit veld De Vereeniging van Directeuren en Directrices van Opvoedingsinstellingen nam met groote belangstelling van een en ander kennis en heeft zich nog ge wend tot de Nederl. Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid met het verzoek ook harerzijds, zooveel in haar vermogen is, deze denkbeelden te hel pen verwezenlijken, omdat die ook van belang zijn voor alle gestichten van wel dadigheid en gezien de enorme belan gen die hier op het spel staan KONINKLIJKE VEREENIGING TOT HET HOUDEN VAN JAARBEURZEN IN NEDERLAND In de onder voorzitterschap van Dr. F. H. Fentener van Vlissingen gehouden ledenvergadering van de Koninklijke Vereeniging tot het houden van Jaar beurzen in Nederland werden het jaar verslag en de jaarstukken goedgekeurd. De Balans sluit in debet en crediet met een bedrag van f 235.034,98. De vaste bezittingen komen daarop voor met een boekwaarde van f 1,-. Op de leening van den Staat der Nederlanden, oor spronkelijk groot f 300,000,- werd in dit boekjaar de laatste termijn afgelost. De exploitatierekening toont een totaal aan lasten van f 242.859.44 en baten van f 208.928,17, dus een nadeelig saldo van f 33,931,27 (vorig jaar f 34.824,89). De winst- en verliesrekening vermeldt, be halve dit saldo en een bedrag aan sub sidies van f 60,257,-, nog een ongedekt verliessaïdo van f 60.924,77 (vorig Jaai4 f 87.250,50). Bij de daarop plaats heb bende verkiezing van leden van het Al gemeen Bestuur en den Raad van Be heer werden de periodiek aftredende leden, de heeren J. P Nord Thomson, N. J Meihuizen, Ir M H Damme, Prof. Dr L. P Le Cosquino de Bussy, Mr H Wal ler, Ed G Schürmann, F. Loeb, W. O A Koster, Dr F. H Fentener van Vlissin gen Sj. Wouda, A. A. Frijlink, Mr A I M J Baron van Wijnbergen herkozen Als datum der voorjaarsbeurs 1939 werd vastgesteld 14 tot en met 23 Maart en als datum der najaarsbeurs, waar aan wederom een agrarische afdeeling verbonden zal worden, 5 tot en met 14 September 4e Les HOL NIET ROEKELOOS UIT SCHOOL OF HUIS! De school gaat uit en dan willen de kinderen, die den heelen ochtend op de schoolbanken hebben gezeten, wel eens de straat op hollen. Dat kan heel ge vaarlijk zijn, wanneer dat wild en on ordelijk gebeurt Op het linker plaatje gaan de kinde ren naar huis, langs het veilige trottoir en de onderwijzer voor de schooldeur waarschuwt ze nog eens om voorzichtig te zijn. De anderen, op het rechter plaatje, hollen niet alleen onordelijk zoo maar pardoes de straat op, zonder uit te kij ken, maar zelfs zeer gevaarlijk, want ze loopen alle kans, om onder een wagen of onder een motorfiets te komen Waarom hollen die kinderen zoo weg? Omdat hun niet geleerd is, hoe gevaar lijk dat is En waarom wandelen de anderen, op de linker teekening, zoo rustig naar huis? Omdat ze op school geleerd hebben, wat de regels van het verkeer zijn en de onderwijzer hun pas nog gezegd heeft: „Blijf op het voetpad, want daar mag het rij verkeer niet komen en het kan je dus geen kwaad doen". Wie niet op het trottoir kan blijven, omdat hij naar den overkant van de straat moet om naar huis te gaan, moet dat voorzichtig doen en goed uitkijken of de weg vrij is. Doe dat niet alleen op weg van school naar huis, maar doe het altijd, want op den rijweg dreigt steeds gevaar. Wie zich gewent, om daarop bedacht te zijn en steeds goed op te letten, zal niet licht een ongeluk op straat krijgen. Leer de verkeersregels en bedenk wel: „Wie die regels niet betracht, Wordt in stukjes thuis gebracht!" ORANJEFEEST IN DE WIJK ZAND- TRAAT (SAS VAN GENT) Zondag a.s zal de wijk Zandstraat zelfstandig haar jubileumfeest vieren. De feestcommissie heeft haar beste beentje voorgezet en het volgend pro gram ontworpen 3 uur WT. officieele opening door den Burgemeester van Sas van Gent 3 uur 30: Volksspelen, bestaande uit: 1. Ringrijden kinderen en verdere vermakelij kheden 2. Ringrijden te paard voor personen van 15 tot 18 jaar 3. Idem voor personen van 18 jaar en ouder 4. Parcours 5 KM., uitsluitend op gewone fietsen (verkleed) 5. Bolsocieteifc 6. Schieting omhoog 7. Bollen door een hoepel voor vrouwen, enz enz De Sassche muziek „De Vereenigde Vrienden", zal, na afloop der volks spelen een concert geven op een kiosk en ook verder de festiviteiten opluiste ren Natuurlijk bestaat er ook gelegenheid tot dansen Prettig feest! Wat eten we eiken dag? ZONDAG Tomatensoep, kalfsfricandeau, bloem kool, aardappelen, gevulde sinaasappe len MAANDAG Vleeschcroquetjes, gestoofde tomaten, aardappelpurée, fruit DINSDAG. Duitsche biefstuk, snijboonen, aard appelen, rijst met peertjes WOENSDAG Roastbeef, gestoofde zomerbietjes, aardappelen, fruit DONDERDAG Koud vleesch, peterselie-aardappelen, worteltjes, hangop VliDDAU Windsorsoep, eierenpannekoeken, ap pelmoes ZATERDAG Varkenslappen, spersieboonen in vuurvast schoteltje, aardappelen, fruit Vleeschcroquetten 250 G (i/2 pond) koud kalfsvleesch, 2 dL water met 2 Maggi's Bouillonblokjes, 2 eetlepels versche melk, 30 G (3 afge streken eetlepels) bloem, 40 G (2 afge streken eetlepels) boter, peper, zout, nootmuskaat, 4 blaadjes gelatine, 1 ei, paneermeel, frituurvet Snijd of hak het vleesch zeer fijn. Verwarm roerende boter en bloem tot een gelijk papje, voeg daarbij steeds roerende den bouillon en de melk, laat het sausje even doorkoken, en los er dan de gelatine in op. Meng er het fijn gesneden vleesch en de kruiderijen door. Laat het uitgespreid op een bord bekoelen, tot het stevig genoeg is om er de croquetjes van te vormen. Haal deze door het geklopte ei, daarna door pa neermeel, nog eens door ei, weer door paneermeel, en bak ze daarna in dam pend heet frituurvet, tot ze een knap pend korstje hebben, laat ze even op grauw papier uitlekken, schik ze op .een schaaltje en dien ze goed warm op Spersieboonen in een vuurvast schoteltje 1 KG spersieboonen, x/2 L kokend water (kooknat van de boonen) met 2 Maggi's Bouillonblokjes, 40 G (4 afge streken eetlepels) bloem, 60 G. (3 afge streken eetlepels) boter, 100 G (1 ons) geraspte kaas Haal de boonen af, wasch ze en kook ze gaar in weinig water met wat zout. Wanneer ze gaar zijn worden ze in een vergiet gedaan en het water opge vangen, vul dit zoo noodig aan tot een halve Liter en los er de bouillonblokjes m op. Verwarm roerende de bloem met 2 lepels boter tot een gelijk papje, voeg er langzaam de bouillon bij en laat ae saus even doorkoken, roer er aaarna de geraspte kaas door. Vermeng de boonen met de saus, doe ze over in een vuur vast schoteltje, bestrooi de bovenkant met wat paneermeel en verdeel er de rest van de boter in kleine klontjes op. Laat het schoteltje in den oven even een korstje krijgen Vroege bloembollen bestellen en planten De nazomerbloei is nog niet afge- loopen, maar toch moeten wij nu reeds onze voorzorgen nemen om ook in het vroege voorjaar een tuin met bloemen te hebben. Als eerste lentebode is het sneeuw klokje algemeen bekend en geliefd, doch daarnaast zijn er verschillende andere mooie en vroege bloeiers. Zoo zouden wij, behalve hét gewone sneeuwklokje, ook gaarne de aandacht vestigen op het gevuld- en grootbloemig sneeuwklokje. Grootbloemige sneeuwklokjes kennen wij in drie soorten, nl Galanthus byzantinus welke het vroegst van alle bloeit, Ga lanthus Elwesi en Galanthus Imperati. Crocussen kennen wij allen, maar weet u wel, dat er onder de Crocussen een paar extra mooie soorten zijn? Zoo neen, bestelt dan eens de buitengewoon vroeg bloeiende Crocus Imperati; deze bloeit soms reeds einde Januari met helder violette, van buiten geelachtige bloemen. Prachtig is ook de teer-porceleinblauwe Crocus Tomasinianus, terwijl Crocus Susianus van binnen donkergeel en van buiten bruin gekleurd is. Hoorde u wel eens van de sneeuwroem? De stervormige, blauwe bloempjes ver schijnen vaak reeds als de sneeuw nog

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 5