4 Üeumfeesten te das van Gent. SLECHTS 5ct. PER PAK tüsschen Óóst- en Westkade, waar langs' de Kanaalmuren en aan de karakte ristieke boomgroepen benevens aan de zg. „Oude brug" met Oranjedoek be spannen lichtbakken waren aange bracht, die des avonds een schouwspel opleverden, waarop men niet kwam uil gekeken. Voorts de fantastische ver lichting van ons fraai park en van de Stationsstraat en de Markt Wij meenen niet te mogen nalaten, hier ook even de zeer smaakvolle ver siering in het RK Kerkgebouw te me- moreeren, waar evenals in het kerk gebouw der Ned. Hervormde Gemeente des ochtends om 8 uur een plechtige herdenkingsdienst werd gehouden, die bijzonder druk bezocht was. Ook de straatversiering, resultaat van particulier initiatief der bewoners, is de vermeiing overwaard. Men staat ver baasd over de toewijding, waarmede overal gewerkt en geofferd is om zoo feestelijk en aantrekkelijk mogelijk voor den dag te komen. Het effect is inder daad verrassend geweest Een groote attractie vormden voorts de verschillende fraaie gevelversierin gen en -verlichtingen; waarvan er vele van uitstekende smaak getuigden en die er grootelijks toe bijdroegen om aan Sas van Gent een ongekend feestelijk, zelfs sprookjesachtig aanzien te geven. De meeste Sassche winkeliers hadden bij deze gelegenheid vanzelfsprekend extra werk gemaakt van hun étalages, waarvan er verschillende zeer geslaagd mochten heeten Alles bijeengenomen bood Sas van Gent tijdens de feestdagen een schouw spel, dat bij de weinig aantrekkelijke weersgesteldheid, reeds honderden vreemdelingen naar deze gemeente deed komen en dat bij fraai herfstweer stellig een overweldigend bezoek zou hebben uitgelokt De feestcommissie en allen, die hun medewerking verleenden, nogmaals warme hulde. Wij laten hier thans nog de bijzon derheden resp. uitslagen volgen van de verschillende wedstrijden, die ter ge legenheid van de feesten werden ge houden ZWEMWEDSTRIJDEN 100 M. Schoolslag, Dames 1 J. de Zeeuw (De Bruinvisch) 1,35,8; 2 P. Nieuwelink (De Schelde) 1,36,7; 3 D. v d Steen (De Bruinvisch) 1,37,4 100 M. Rugslag, Heeren 1 R. Claeijssens (De Bruinvisch) 1,25,8; 2 C. Wagenaar (De Zeehond) 1,35,9; 3 P. Goedhart ('t Sas) 1,46,6 50 M. Schoolslag, Meisjes 13/15 jaar 1 M. Marcusse (De Bruinvisch) 48,2; 2 C. van Liere (De Bruinvisch) 48,3; 3 C. Kras (De Bruinvisch) 48,8 100 M- Borstcrawl, Dames 1 M. Geensen (De Schelde) 1,25; 2 K. Zeylemaker (ï)e Schelde) 1,26,4; 3 N. Manneke (Scheldestroom)1,27,6 100 M. Schoolslag, Heeren 1 P. v d Wege ('t Sas) 1,33,9; 2 A. Reyerse (De Schelde) 1,36; 3 P. Goedhart ('t Sas) 1,42,2 50 M. Borstcrawl, Jongens 13/15 jaar 1 L. de Jong (De Zeehond) 35,9; 2 W. van Liere (De Bruinvisch) 37,5; 3 R. Klein.(De Bruinvisch) 38 100 M Rugslag, Dames 1 Cl. v d Graaf ('t Sas) 1,43,7; 2 D. v d Steen (De Bruinvisch) 1,44,2; 3 J. de Zeeuw (De Bruinvisch) 1,48,4 100 M Borstcrawl, Heeren 1 P. v Steveninck (De Zeehond) 1,8,6; 2 P. A Neeteson Jr (De Bruinvisch) 1,9,2; 3 C. Wagenaar (De Zeehond) 1,9,7 Schoonspringen 1 P. v Steveninck (De Zeehond) 38,45 p; 2 Mej Sinke ('t Sas). 33,93 p; 3 W. Lammens (De Bruinvisch) 33,42; 4 A. J Bal (De Zeehond) 21,25 p 3 X 50 M Wisselslag-estafette, Dames 1 M. Sinke ('t Sas) 2,18,8; 2 A. Moer man (De Schelde) gediskwalificeerd - y 3 X 50 M Wisselslag-estafette, Heeren 1 A. Renique (De Bruinvisch) 1,49,8; 2 H. Pots (De Zeehond) 1,54,1; 3 P. v d Wege ('t Sas) 2,3,7 Ronde van Sas (2100 M) 1 C. Wagenaar (Zeehond) 35,22,6 (nieuw record); 2 R. Claeyssens (Bruin visch) 38,51; 3 H. Kodde (Zeehond) 39,20,8; 4 R. Visser (T Z P C) 39,39,8; 5 R. Klein (Bruinvisch) 39,55,5; 6 P Neeteson Jr (Bruinvisch) 40,20,7; 7 H. Pots (Zeehond) 40,49,3; 8 L Van Oppen (Schelde) 43,3,5; 9 Mej C. v d Graaf Ct Sas) 43,10,6 (le dame); 10 A. J Bal (Zeehond) 44,4,5; 11 Mej P. Nieuwelink (Schelde) 44,31,3 (2e dame); 12 Mej J. de Zeeuw (Bruinvisch) 44,46,7 (3e dame); 13 Mej M. Sincke ('t Sas) 44,47,8 (4e dame); 14 Mej D. v d Steen (Bruinvisch) 47,18 (5e dame) De door de Vereeniging tot Exploi tatie van een Bad- en Zweminrichting uitgeloofden wisselbeker werd gewon nen door De Zeehond uit Vlissingen met een tijd van 1 uur 55 min. 32,7 sec voor de Bruinvisch met een tijd van 1 uur 59 min. 7,2 sec De heer Wagenaar won den persoon lijken wisselbeker voor den eerstaan- komenden Heer, welke beker was uitge loofd door de organiseerende vereeni ging, terwijl de door Mevr de Wed L. Collier-Nuyten uitgeloofden wisselbeker voor de eerstaankomende dame, werd gewonnen door Mej v d Graaf uit Goes De door het Oranje-Comité uitgeloof de bekers voor de eerstaankomende Sassche Dame en Heer werden gewon nen door Mej J. d Zeeuw en den Heer R Claeyssens Gevelversiering en verlichting. 1 KI. P Uyt den Bogaard, 101 y2 pun- (24) Op waarlijk grootsche, stijlvolle wijze heeft Sas van Gent van 3 tot en met 6 September het 40-jarig re- geeringsjubileum van zijn Vorstin her dacht. Had het aanvankelijk den schijn alsof er van feestvieren niet veel zou komen, zoodat zelfs de plaatselijke middenstandsvereeniging „De Hanze" zich geroepen gevoelde, zich met een request tot den Raad te wenden om in het belang van den plaatselijken middenstand van Sas van Gent ook hier de feestklok te doen luiden, zoo is, ten slotte op ongelooflijk korten ter mijn een feest georganiseerd, dat wel licht in de annalen onzer gemeente zijn weerga niet vindt Een feestcommissie, inderhaast uit den grond gestampt, heeft kans ge zien in een drietal weken een 4-daagsch feest in elkaar te zetten, dat de be volking van Sas van Gent en uit verre omgeving geboeid heeft van het begin tot het eind en dat een vergelijking met andere gemeenten, die op het ge bied van feesten tot dusverre den toon plachten aan te geven, met glans kon doorstaan. Sas van Gent, tot nog toe de stad, waar bijna nooit iets te be leven viel en waar elke poging, om eens iets in elkaar te zetten, door de bewoners zelf met sceptisme werd ont vangen en bij voorbaat meestal reeds aoor een vloed van bezwaren en critiek in aen kiem werd gesmoord, heeft met ait ieest bewezen niet alleen, dat het tot iets instaat is doch, dat het over de menscnen en de middelen beschikt om op net gebied van festiviteiten een ab soluut leidende rol te spelen. Mits men elkaar slechts weet te vinden en een dracht en samenwerking de plaats in nemen van de kleingeestige tegen werking, waarop tot dusverre zoovele goed bedoelde pogingen afstuitten. Oranje is ook hier het tooverwoord ge weest, waarvoor alle onderlinge ver deeldheid moest wijken en zoo is dit feest dan geworden niet alleen een grootsche hulde aan onze jubileerende Koningin doch stellig volkomen in Haar geest tevens een belofte voor de toekomst, die voor Sas van Gent nieuwe, grootsche perspectieven opent De commissie, uit en door de be volking gekozen, die zich enkele weken geieaen voor de zware en naar het scheen ondankbare taak geplaatst zag, dit jubelfeest aan onze gemeente te bezorgen, heeft getoond, te beschik ken over werkelijk talentvolle krachten en dank zij de mildheid van ons ge meentebestuur en van onze Oranje- lievende bevolking, kreeg zij ook de be schikking over de middelen, zonder welke nu eenmaal geen feest te organiseeren valt. Met f 1000 gemeente-subsidie en een bijna gelijk bedrag aan vrijwillige bijdragen, is zij met koortsachtige haast aan den arbeid getogen en heeft het vaak van den nacht een dag makend weten te bestaan, alle moeilijkheden te overwinnen en tot in details een f eestplan uit te werken en uit te voeren, dat de algemeene bewondering heeft weggedragen. Bij wijze van eervolle vermelding meenen wij niet te mogen nalaten hier de namen af te drukken van deze kranige organisatoren, aan wie Sas van Gent deze genotvolle dagen te danken heeft gehad. Het zijn de dames M. Ver- naeve en G. de Vis en de heeren Mr G. de Kerf, L. de Meijer, J. de Bas, G. „Varia ORCHIDEEËNJAGERS IN DE OER WOUDEN VAN ZUID-AMERIKA Een eigenaardig beroep Zuidzee- cactussen voor Japan Gevange nen vangen vlinders Een Fransch onderzoeker, die diep in het Braziliaansche oerwoud doorge drongen was, ontdekte op een open plaats in het bosch onverwachts een kleine hut, die bewoond scheen te zijn. Daar hij er maar niet met zijn verstand bij kon, welke zonderling deze eenzame plek wel als zijn woonplaats uitgekozen kon hebben, besloot hij tot den avond te wachten om te zien, wie de hut be treden zou. Zijn geduld werd beloond. Even voor zonsondergang werd de ge stalte van een breedgeschouderd man zichtbaar, die zijn gasten met onver holen vreugde begroette en zeer bereid willig over zijn verblijf in het vijandig oerwoud eenige mededeelingen gaf. Hij was, zoo vertelde hij lachend aan zijn verbaasde en ongeloovige gasten, een jager. Maar geen jager op levend wild pf jaguars bv. of apen, neen, hij jaag Goossens, M. Remery, H. Gras, W. de Bruyn, P. Neeteson Sr, Ir A. de Bel, F. Stubbé, M. van Goethem, G. Harmsen, A. le Cocq en A. Acke Met groote waardeering moet ook van de spontane medewerking gewaagd worden van tal van jonge, werklooz,e arbeidskrachten, die zich, geheel be langloos, ter beschikking stelden voor de practische uitvoering der plannen en die tot laat in den nacht, vaak met onverflauwd enthousiasme arbeidend, het aan de feestcommissie mogelijk heb ben gemaakt op tijd gereed te komen. Zij hebben daarmede getoond, dat het hun aan arbeidslust allerminst ont breekt en dat zij waard zijn bij de eerste de beste gelegenheid aan een passende functie te worden geholpen Tijdgebrek vooral belet ons, van het uitgebreide program der feestelijkheden hier een gedetailleerd verslag te geven. Een uitzondering zij gemaakt voor de officieele plechtigheid op Dinsdag morgen in het park waar, nabij de muziekkiosk, de overhandiging plaats vond van de gemeentevlag aan een jongeren-deputatie, om daarmee te Amsterdam te defileeren voor HM de Koningin Toen hier ten circa 11 uur de school kinderen waren opgesteld en de muziek was aangetreden, werd door den burge meester, Mr G de Kerf, in tegenwoordig heid van een talrijke menigte, een feest rede uitgesproken. Het is heden voor de derde maal, al dus spr., in amper twee jaar tijd, dat ik de eer heb het woord tot U te richten naar aanleiding van een feéstelijk ge beuren in het Koninklijk Huis. De eerste twee maal, resp. bij het huwelijk van onze Prinses en bij de geboorte van Prinses Beatrix, betrof het feiten, die strict genomen meer bijzonder betrekking hadden op het familieleven van het Koninklijk Huis en die slechts door de zeer speciale verhouding tüs schen Nederland en Oranje, het cachet droegen van een nationaal gebeuren. Bij 't feest, dat we heden vieren echter, zijn Land en Volk rechtstreeks betrok ken. Op dezen zesden September vóór 40 jaar legde Hare Majesteit als 18- jarige Vorstin den eed af op de Grond wet en aan het eind van hare 40-jarige regeeringsperiode mogen we thans met dankbaarheid erkennen, dat Zij den eed, toen afgelegd, in alle opzichten, naar de letter en naar den geest, heeft gehouden. Veertig jaar is een lange periode in een menschenleven. In dien tijd is er zeer veel veranderd in Nederland. Het maatschappelijk leven is totaal omge vormd. Wij hebben in die periode jaren gekend van grooten voorspoed maar ook van depressie en achteruitgang. De sociale, economische an technische ont wikkeling is sedert het eind der vorige eeuw toegenomen op een wijze, als men het zelfs in zijn stoutste droomen niet kon verwachten. Gedurende vier jaar spookte het oorlogsgevaar aan onze grenzen en het is voor een niet gering deel aan onze Koningin te danken, dat Nederland toen voor de ramp van een oorlog is bewaard. Veel is er in die 40 jaar veranderd, doch niet veranderd is de persoon van ons Staatshoofd en de liefde en het plichtsbesef, waarmede zij in die 40 jaar den Staat door haar regeeringsbeleid heeft gedragen. Wij mogen ons ver heugen in het bezit van een Vorstin, die berekend is voor de zware taak, welke op haar schouders rust, een taak, bij welker vervulling zij zich wederkeerig gedragen weet door de liefde en aan de op bloemenop orchideeën Maar, zoo wierp men hem ongeloovig tegen, waar hebt u dan uwe orchi deeën? Wij zien er absoluut geen. Steekt u ze dan in het knoopsgat? Lachend wees de zonderlinge man op een kleine houten trommel en deed ze open. Toen kwamen er kleine knolletjes te voorschijn, zorgvuldig verpakt in mos en vergane bladeren. Dat zijn hier mijn orchideeën. De bloemen zelf zou ik nooit meer frisch thuis brengen, als ik ze geplukt had. Deze knollen daarentegen blijven bij een goede behandeling jaren lang hun kiemkracht behouden Uw afnemers en lastgevers? Er bestaat eigenlijk op de heele we reld maar één onderneming, die orchi deeënjagers in zijn dienst heeft. Het is een Londensche firma. De eigenaar hiervan is een der beroemdste orchi- deeënkweekers der wereld en voert over de heele wereld een uitgebreiden handel hierin. U kunt u waarschijnlijk niet voorstellen, hoe rijk men kan worden door het kweeken van orchideeën. Maar het is toch een feit, dat sommige, zeld zame exémplaren 12000 gulden en nog meer kosten! Gedeeltelijk zijn dit zeer zeldzame orchideeën, die men door zeer ingewikkelde en langdurige methoden hankelijkheid van haar Volk. Dankbaar herdenken wij heden het vele goede, wat onder de regeering van Koningin Wilhelmina in Nederland is tot stand gekomen. Dankbaar zijn wij in het bijzondér, dat wij levéri in een land, dat elke vergelijking met het buiten land met glans kan dóórstaan Het is een bekende uitdrukking van wijlen H. M, Koningin Emma, dat Ne-, derland ernaar moest streven groot te zijn in alles, waarin een klein land groot kan zijn. Van dien wensch is veel in vervulling gegaan, aldus spr., want wij bezitten een groote Vorstin Zich dan richtend tot de vertegen woordigers der Sassche jeugd, die met het vaandel der gemeente in Amster dam voor Hare Majesteit zouden defi leeren, gaf spr. hun de opdracht mede, te getuigen van den trouw, de liefde en de dankbaarheid van de geheele Sas sche bevolking voor het Huis van Oranje Moge Gods rijksten Zegen, aldus be sloot spreker, steeds over Hare Ma jesteit nederdalen opdat het Haar ge geven moge zijn, haar Zegenrijk bestuur nog tal van jaren voort te zetten tot heil van Land en Volk. Een driewerf „hoera" en „leve Sas van Gent" daverde na deze warmge- stemde woorden, die meermalen door enthousiast applaus werd onderbroken, door de lucht. Daarna overhandigde de burgemeester de gemeentevlag aan de jongeren- deputatie terwijl de aanwezigen uit vol le borst het „Wilhelmus" en het „Wien Neêrlands bloed" zongen De heer A. Hamelijnck, vaandrig van de RK Verkenners, dankte den burgemeester voor de eervolle opdracht, verzekerend, dat de deputatie haar taak op waardige wijze zou vervullen. Onmiddellijk daarna vertrok de de putatie per auto naar Amsterdam, ter wijl de muziek populaire liederen deed hooren en de aanwezigen de vertrek- kenden enthousiast toejuichten Speciaal mogen wij ook vermelden de aubade, hierna door een gelegenheids koor van Sassche zangeressen en zan gers, onder leiding van den heer G. J Harmsen, die duidelijk bewees, dat men in Sas van Gent over uitstekend stem- menmateriaal beschikt. Bij een volgen de gelegenheid mogen er nog een 100- tal zangers, die hier zeker te vinden zijn, aan deze verdienstelijke schare worden toegevoegd Het bloemencorso, dat in den laten namiddag door de straten trok, was een waarlijk schitterend kijkspel, dat aller bewondering wegdroeg en ten volle ver diende. Een prachtig vuurwerk, dat door een menschenmenigte werd gadegeslagen, als Sas van Gent nog zelden binnen zijn stadsgrenzen zal hebben bij een- gezien, vormde een pakkend en waardig slot van de zoo uitstekend geslaagde j ubileumf eesten. Volstaan wij voorts met de ver melding, dat, dank zij de uitstekende organisatie, alle onderdeelen vlot wer den afgewikkeld en volkomen tot haar recht kwamen. Zelfs de regenbuien, die na den eersten feestdag als spelbrekers dreigden op te treden, hebben den goe den gang van zaken niet kunnen ver storen Wat wij verder nog heel in het bij zonder willen vermelden is de schitte rende feestverlichting, door de Com missie op verschillende punten in de gemeente aangebracht. En dan moet wel allereerst genoemd wórden de feeërieke verlichting van de Kanaalarm heeft kunnen kweeken, maar voor de rest zijn het bloemen, die de orchideeën jagers in de oerwouden ontdekten De geschiedenis is waar. Er bestaat werkelijk een aantal orchideeënjagers en men mag gerust aannemen, dat het beroep van zoo'n jager wel zeer in teressant en ongewoon is, maar ook, dat het niet van alle gevaar oïftbloot is. Tal loos zijn de gevaren van het Zuid- Amerikaansche oerwoud en het komt vaak voor, dat de jager op orchideeën plotseling heel ander wild ontmoet, waarop hij eigenlijk niet van plan was jacht te maken Niet minder interessant is het beroep van een Cactusjager al is dit wat minder rijk aan gevaren Cactus jagers vindt men echter abso luut niet alleen in Mexico, zooals men gemakkelijk geneigd zou zijn om aan te nemen. Talrijke dorre eilanden in de Zuidzee, waar de zon haar lood rechte stralen laat neerkomen, vormen eveneens een geliefkoosd doel van deze jagers Ook een cactusjager denkt er natuur lijk absoluut niet aan, om een cactus van ongeveer een manshoogte, met wortel en al uit te graven en ze dan naar zijn opdrachtgever te verzenden. Hij zal volgens de regelen der kunst meestal een loot van de plant nemen en deze voorzichtig met wat aarde in een botaniseertrommel bewaren. De voornaamste afnemer van dure en zeld zame cactussen is, eigenaardig genoeg, niet Europa, maar Japan. Ook met cac tussen kan men, wanneer het uitge zochte mooie en zeldzame exemplaren betreft, schitterende zaken maken. Men kan, in zooverre men er lust toe gevoeld en ook het benoodigde geld voor bezit, een klein vermogen in cactussen be leggen Een jager van geheel andere soort, is de Vlinderjager, die men bij honderdtallen op het Zuidelijk halfrond aantreft. Het moet beslist een uiterst komisch gezicht zijn, wanneer men hier of daar in het oer woud een man met een vlindernet ont moet, die door zijn zonderlinge sport geheel en al in beslag genomen wordt. Maar deze jacht is niet alleen komisch, zij is ook gevaarlijk; gevaarlijk vooral voor de gezondheid. De mooiste vlinders komen voor in moerassige streken. Maar waar in de tropen moerassen zijn, daar is ook de koorts. De mooiste vlin ders met de schitterendste kleuren vindt men waarschijnlijk in Guyana en wel in het Fransch gedeelte, waar, zooals men weet, de bagno voor de grootste misdadigers gevestigd is. Ook de gevangenen, die in het open veld werken, gaan met voorliefde op de vlin der jacht, waarmede zij zich een wel kome bijverdienste verschaffen. Ge- wetenlooze handelaars betalen hen meestal slechts een klein gedeelte van de werkelijke waarde uit Behalve de vlinderjagers treft men in het Zuid-Amerikaansche oerwoud, dat zoo rijk is aan curiositeiten, nog een bijzondere soort jagers aan en wel: de kolibri-jagers De kleine vogeltjes worden in een net gevangen en direct ter plaatse gedood en voorloopig geprepareerd, als men het niet alleen op de zijdeachtige veertjes voorzien heeft Men treft zonderlinge'Nimrods aan op aarde. En wanneer men ze tegenover elkaar stelt, de groote jagers, de leeuwen- en olifantenjagers en aan de andere zijde de pseudo Nimrods, die zich tevreden stellen met bloemen en vlinders, dan is het nog heelemaal niet uitgemaakt, aan welke zijde de grootste moed, de grootste overgave en de grootste resultaten te behalen zijn. H. F.

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 6