De Zeeuwsche Koerier ivorol - Oranje - Blanje - Bleu No. 4211 Vrijdag 2 September 1938 53ste Jaargang Nieuws-Bijvoegsel van De feesten te Sluiskil Landbouw en Veeteelt Burgerlijke Standen Nieuwe Uitgaven UITVOER VAN AARDAPPELEN EN GROENTEN NAAR BELGIE Onder dagteekening van 22 Juni 11. vaardigde de Belgische regeering een Kon. besluit uit, 'waarbij onder het mo tief van een betere controle het aantal douanekantoren, waarlangs uitvoer uit Nederland naar België plaats, vond, zeer werd beperkt. Voor Zeeuwsch-Vlaan- deren bleef o.m alleen het kantoor aan de Paal, aan de uiterste Oostgrens daar voor opengesteld. Dit beteekende een groot ongerief voor de in West- Zeeuwsch-Vlaanderen gevestigde ex porteurs, nog te meer toen dezer dagen bleek, dat die maatregel ook toepasse lijk werd verklaard op voor doorvoer naar Frankrijk bestemde producten. Dit beteekende voor velen het maken van een omweg van pl.m 125 KM., aange zien veel producten met motorvracht wagens worden vervoerd en alzoo ook een stijging der vervoerkosten met een niet onbelangrijk bedrag. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen, die terstond na het bekena worden van den maatregel de tusschen- komst der Regeering inriep, om te ver krijgen, dat ook het grenskantoor te Stroobrugge, nabij Aardenburg, ten be hoeve der exporteurs uit het Westelijk deel van Z.-Vlaanderen voor den uit voer zou worden aangewezen, ontving thans bericht van den Minister van Economische Zaken, dat- de daarovei met België gevoerde onderhandelingen tot resultaat hebben gehad, dat de Belgische regeering zich heeft verbon den het grenskantoor te Stroobruggt ook voor den meergemelden uit- (en door-) voer aan te wijzen. Aangenomen kan worden, dat binnen enkele dagen het kantoor Stroobrugge voor den in voer van Nederlandsche aardappelen en groenten geopend zal worden. De onderhandelingen over het open stellen van meerdere douanestations zullen worden voortgezet. N. J. HARTE, Secr. der Kamer. Terneuzen, 28 Aug. 1938 DE LEIPZIGER NAJAARS-MESSE Uit Leipzig wordt ons dd. 28 Augustus medegedeeld: Het kenmerk van de heden alhier ge opende herfstbeurs is een ruime toe treding van exposanten, vooral in de textiel- en confectie-afdeeling, welke ongeveer de helft grooter is dan een jaar geleden. Alles bijeen, nemen 5837 firma's aan deze Najaars-Messe deel, tegen 5531 in Augustus 1937. Er zijn 270 buitenlandsche inzenders (172 uit het vroegere Oostenrijk niet medegerekend), hetgeen 34 meer is dan toen. Hoewel op den eersten dag in de gebouwen nog geen bepaalde levendigheid viel waar te nemen, zijn er aanwijzingen die een talrijke opkomst van Duitsche bezoekers doen verwachten. De vorige Najaars- Messe werd door 92.453 Duitschers en 6,174 buitenlanders bezocht, welk laatste cijfer nu vermoedelijk lager zal zijn Van de inzendingen uit den vreemde maakt de Nederlandsche, georganiseerd door den Economische Voorlichtings dienst van het Ministerie van Econo mische Zaken, een bij uitstek fraaien indruk en er is werkelijk gegronde reden om van een jubileum-tentoonstelling te spreken. De onder leiding van den Heer Pieck geheel opniew en zeer modern in gerichte stand, waarin een groot borst beeld van H M de Koningin prijkt, geeft in beknopt bestek een overzicht van hetgeen ons land in verschillend op zicht beteekent, terwijl ook een flinke plaats is ingeruimd aan de Overzeesche gebiedsdeelen. In vergelijking met de andere buiten landsche exposities maakt de Neder landsche collectieve tentoonstelling een voortreffelijk figuur. Zij staat, het is niet te sterk uitgedrukt, aan de spits en ons land komt er op waardige wijze door naar voren. Ifoor do Vrowwon Denkt U erom De Zeenwscbe Koeriei op Uw advertentiebudget bovenaan t< nnteeren als zijnde bet blad, dat bef voordeeligst is en U het meeste racce* pra&rborgt? Wat eten we eiken dag? ZONDAG Ossestaartsoep, varkenslappen, ge stoofde tomaten, aardappelen, vanille- vla MAANDAG Gestoofde rundernier, aardappelpurée, rijst met appelmoes DINSDAG. Kalfsfricandeau, snijboonen, aardap pelen, fruit WOENSDAG Vleeschvogels, pikante rijst, worteltjes, fruit DONDERDAG Gestoofd poulet, spersieboonen, aard appelen, hangop VRIJDAG Koninginnesoep, schotel van eieren en tomaten, aardappelpurée ZATERDAG Gebakken spek, gestoofde zomer- jietjes, aardappelen, fruit /leeschvogels 8 dikke plakken koud kalfsvleesch, ^5U G. vet varkensgehakt, 1 afgestreken eetlepel peterselie, peper en nootmus kaat, wat zout, 1 klein uitje, ongeveer j afgestreken eetlepels boter, 1 ei, l/2 TL. water met 1 Maggi's Bouillonblokje, een paar lepels bloem Maak het gehakt aan met wat peper zout, nootmuskaat, en vermeng het met net zeer fijn gehakt uitje. Bestrijk de plakjes koud kalfsvleesch met wat ge klopt ei, (aan den binnenkant) en leg nier op wat aangemaakt gehakt. Ver deel het. gehakt zoo, dat er voor elk plakje kalfsvleesch genoeg is. Rol daar na het plakje op, en bind het met een stevige draad vast. Rol de rolletjes nu door bloem en bak ze in de koekenpan aan alle zijden mooi licht bruin Schik ze in een stoofpan of vuurvast schoteltje, giet er de boullon bij en het overige braadvet, dek ze dicht en laat ze een half uurtje zachtjes stoven. Schotel van eieren en tomaten 6 hardgekookte eieren, mooie stevige tomaten, 1 eetlepel fijngehakte peter selie, 1 klein gehakt uitje, 4 lepels sla olie, iy2 eetlepel azijn, peper, zout, 2 theelepels Maggi's Aroma Laat de tomaten een paar minuten met kokend water overgoten staan, neem er dan het velletje af en snijd ze in plakjes. Maak een sausje van 2 le pels slaolie en 1 eetlepel azijn, wat zout en peper en giet dit over de tomaten- plakjes Snijd de gepelde eieren doormidden, haal de dooiers er uit, vermeng deze met het zeer fijn gesnipperde uitje, de peterselie, de rest van de olie en de azijn, de Maggi's Aroma, en vul de uit geholde eierbakjes met dit mengsel. Leg ze daarna in een krans om de tomaten kelde chemische verbindingen op De mensch heeft niet het vermogen de zon naar eigen willekeur te laten schijnen, maar het ligt wel binnen zijn bereik om met de waarde der zonne stralen zooveel mogelijk te woekeren De methode van het rijpen der tarwe en overige granen bij de meer primitie ve volken kan ons in dezen ten voor beeld strekken. In Egypte en andere Oostersche streken is het nog de ge woonte de tarwe 11a het maaien enkele weken op den harden bodem te laten liggen, blootgesteld aan de felle zonne stralen. Daarna begint het dorschen, dwz. door kameelen, ossen en ezels worden de korrels uit, de aren getrapt, op dezelfde wijze als dit sinds eeuwen gebeurde. Dan worden de groote stuk ken losse halmen en haren weggeharkt, maar het graan met het fijne kaf blijft liggen' tot er een krachtige, gunstige wind waait. Bij gunstige winndrichting KINDERFEEST op het terrein achter het het Patronaat, voor de kinderen dei- verschillende scholen. 8 uur nm, Con cert op het Stationsplein door de Chr. Harmonie „Hosanna" te Axel 10 September 5 uur nm Kinder- en Volksspelen Oostkade. De kinder- en volksspelen, worden zo mogelijk met muziek opgeluisterd. Beschrijving Historische Optocht (Medewerking verlenen de RK Fanfare en de Mondharmonicaclub Inter Nos)' De stoet wordt geopend door een herauttrompetter te paard, gevolgd door een banierdrager, en twee vaandel dragers met de nationale en Nassausche kleuren (te paard). De vlaggen symbo- liseeren de eenheid van het Oranjehuis en Nederland Groep 1. Willem met den Hoorn en zijn gemalin, met gevolg. Deze Willem m.d. Hoorn ontving in 793 van Karei zijn de kleuren van de verpakking. Haal dit echt Nederlandsche kind Uw huis binnen en het zal 's morgens en 's avonds op koninklijke wijze Uw mond en tanden verzorgen. (12) VIEER ZON HOOG ER BAK WAARDE Het krachtige zonneweer doet de gra- ïen snel rijpen en in versneld tempo ^aat het koren naar de bewaarplaats, of, zooals de laatste jaren meer gebruike- .ijk is, direct naar de meelfabrieken en de molens Echter mag de vraag gesteld worden, jf in het algemeen niet te weinig aan lacht aan het natuurlijke rijpings proces door de zonnewarmte wordt ge teld. Vooral wat de tarwe, ons voor- ïaamste broodkoren, betreft De zon toch, de motor, de drijfkracht /an alle aardsche leven, is ook de jrootste factor voor de vorming en de waliteit van de tarwekleefstof, of jluten, te beschouwen. Van de eerste roeiperiode der plant af tot aan het olkomen rijp worden toe, is de werking Ier zonnestralen van de hoogste be- eekenis. De zon wekt in den zaad- orrel de sluimerende kiemkracht op, pewerkt de noodzakelijke vochtigheid In den vorm van regen, bevordert zoo vel de assimilatie als de bladgroen- orming en bouwt tenslotte uit de en- Telvoudigste stoffen de meest ingewik wordt daarna het graan met stof en kaf omhoog geworpen, zoodat het graan windschoon overblijft. Al deze werk zaamheden worden in de volle zon uit gevoerd. En nu is het wel opmerkelijk, dat het meel van deze Oostersche tarwe aanmerkelijk beter bakwaarde bezit dan het inlandsche tarwemeel Nu is de zonnewarmte hier te lande lang zoo sterk niet als in het Oosten maar toch heeft men opgemerkt, dat de bakwaarde der tarwe in jaren, wanneer het inbrengen van een oogst door enkele regendagen onderbroken wordt, en het graan dus langer op het veld moet blij ven, beter is dan wanneer het graan bij sterke droogte en volle zon in den kortst mogelijken tijd binnenkomt Hierin ligt een aanwijzing, dat het, met het oog op de hoogere bakwaarde, aanbeveling verdient het graan zoo lang mogelijk aan de zon te laten bloot stellen. Hoe meer zon de graankorrel ontvangt, des te gunstiger wordt de verhouding tusschen gliadine en glu- tinine, de verzameling van eiwitstoffen, waarvan het glutinine de voedingrijke gluten of kleefstof bevat. In geen ge val is het gewenscht' het graan eerder te snijden dan wanneer het goed rijp is. Natuurlijk moet de boer niet zoo lang wachten, dat de overrijpe aren de korrels reeds voor het snijden laten vallen, maar in vele gevallen zal het toch wel mogelijk blijken het graan, al thans bij zonnig weer, nog een paar dagen op den halm te laten, waardoor de bakwaarde reeds aanmerkelijk ver betert. Men ziet dit niet alleen bij gra nen, doch ook het fruit bereikt eerst bij volle rijpheid zijn maximum aan kwali teit en aroma. In wijnstreken weet men eveneens, dat laat gelezen druiven, wel ke dus de meeste zon ontvangen, ook het beste zijn. Het hoogste stadium van rijpheid beteekent in alle gevallen, eerste kwaliteit Ook schaadt het niet, het afgesneden graan enkele dagen langer aan hokken op den akker te laten, waardoor het rijpingsproces eveneens nog gunstig be- invloedt wordt, wat de bakwaarde ten goede komt Het zou zeker van belang zijn, in deze richting eens vergelijkende proeven te nemen, opdat door het juiste rijpings proces de hoogste bakwaarde der tarwe kan worden verkregen. Het programma van de feestelijk heden te Sluiskil, ter herdenking van het 40-jarig Regeeringsjubileum van H M de Koningin ziet er als volgt uit: 30 Augustus, 8 uur nm.: Muzikale wandeling door de RK Fanfare en Inter Nos. Opening Etalage-wedstrijd. Ont steken der erepoorten en lichtzuilen 31 Augustus 7 uur nm.: Uitslag Eta lage-wedstrijd bij dhr de Krijger. 8 uur nm. Concert Stationsplein door Inter Nos 1 September 5 uur nm. Kinder- en Volksspelen in de Pierssenspolderstraat 2 September 8 uur nm. Concert op het Stationsplein door de RK Fanfare 3 September 2 uur nm HISTORISCHE OPTOCHT, onder het motief: „Oranje door de eeuwen heen", „Bracht zonne schijn waar 't duister scheen", (zie be schrijving) Medewerking verlenen de RK Fanfare en de" Mondharmonicaclub Inter Nos. 6 uur nm. Kinder- en Volks spelen in het gedeelte Westdorpe (Ka naal Wz) 5 September 5 uur nm. Kinder- en Volksspelen Boven en Benedenweg 6 September 1 uur nm. GROOT den Groten het prinsdom Oranje voor de diensten, aan rijk en keizer bewezen bij het verslaan der Saracenen. Bij die gelegenheid verkreeg hij het recht een hoorn op een gouden schild te voeren, de hoorn, die we nu nog terugvinden o.a in het wapen van HKH Prinses Juliana Achter deze groep worden door 4 pa ges gedragen de wapens van het. prins dom Oranje in de opvolgende eeuwen: 1. Het stam wapen van het huis Oranje 793-1185, tevens het wapen van Oranje-Baux 1185-1393 2. Wapen van Oranje-Chalons 1393- 1530 3. Hetzelfde vermeerdert met de aan spraak op Genève 4. Het volledig wapenschild van de Prinsen van Oranje Nassau, zoals dat gegolden heeft tot den tijd van Koning Willem 1 Groep 2. Willem de Rijke en Juliana van Stolberg, beiden te paard, gevolgd door een vendel boogschutters Groep 3. Willem van Oranje, den Vader des Vaderlands, en Louise de Co- ligny, beiden te paard, gevolgd door een vendel hellebaardiers onder een hopman Groep 4. Prins Maurits en Willem Lode wijk, in harnas te paard, gevolgd door een vendel piekeniers onder een hopman Groep 5. Frederik Hendrik met Amalia van Solms, beiden te paard. Groep 6. Prins Willem III, de Koning- Stadhouder, met Maria Stuart in Statiekoets, getrokken door vier paar den, geleiders bij de paarden, lakeien bij het rijtuig Groep 7. De Koningen Willem I-II-III Koning Willem I in het rijtuig met de hh. Fageel en Perponcher, die in 1813 den geliefden Oranjevorst uit En geland terughaalden. (Na de Franse overheersching) Koning Willem II te paard in gene raalsuniform. „De held van Waterloo' Koning Willem Hl in landauer in admiraalsuniform, geëscorteerd en ge volgd door 12 matrozen, als symbool van het feit, dat de zeevaart de «grondslag van Nederland's bloei is geweest Als slotgroep: Een praalwagen, voor stellende ORANJEZON, schijnend over NEDERLAND ROUTE: De stoet zal worden opge steld (c.q ontbonden) in het Villapark Oostkade, Brug Kanaal N Piers senspolderstraat Kerkstraat Ka naal Z Louisa-, Midden- en Spoor straat Het Comité verzoekt vriendelijk. NIET met de stoet mede te lppen, maar deze rustig tenten passeren SAS VAN GENJ Week van 21 tot en met 27 Aug. 1938 Gehuwd. 25 Aug Julien Dezutter, 19 jaar, wonende te Westdorpe en Janna Pieternella de Jonge, 16 jaar Geboren. 21 Aug Willy Octave, zoon van Irène Theodoor de Wit en Louisa Florentina Troch Overleden. 20 Aug te Westdorpe: Her man Eugene Engelen, 4 jaar Loop der bevolking, Week van 21 tot en met 27 Aug. 1938 Aangekomen. M Triest, dienstbode van Vogel waarde C A Verstraeten, fabrieksarbeider van Axel H Hamelynck, kantoorbediende van Mortsel B Vertrokken! G J M Zwaard, zonder beroep naar Delft WESTDORPE Gedurende de week van 25 Aug-1 Sept Overleden. Maria Vermeulen, 70 jaar, echtg van Ludovicus Rudolphus Kalle Loop der Bevolking, Vertrokken: Leonie Marie Poppe naar Wachtebeke Julien Dezutter naar Sas van Gent Frits Camiel Verhelst naar St Michiels Gestel Willy Alouisius Maria Verhaegen naar St Michiels Gestel Edgard Louis Camile Kalle naar Til burg Werkloosheid, Aantal werkloozen 27 Alle Boeken en Tijdschriften zijn krijgbaar bij den Boekhandel 'an „DE ZEEUWSCHE KOERIER" Beyer's Mode für Alle De meeste vacanties zijn alweer ach- - oer de rug en op een verloren middag stappen we dan eens naar onze kleer kast en houden inspectie! Waarbij we meestal tot de ontdekking komen, dat er toch wel het een en ander aan onze garderobe ontbreekt. B.v een leuk wol len jurkje, een aardige blouse bij onze tailor-made, enz En vanzelfsprekend dwalen onze ge dachten dan naar „Beyer's Mode für Alle", immers, het zoojuist verschenen Septembernummer brengt weer een keur van de meest uiteenloopende mo dellen. We zien sportieve en gekleede mantels en mantelpakjes, die dit sei zoen dikwijls met bont of wildleder ge garneerd worden. Vooral dit laatste geeft een apart tintje aan zoo'n een voudig pakje Maar ook de diverse jurkjes mogen er zijn! Is b.v het sobere geruite jurkje op pag 11 niet van een buitengewone charme? De middagjurken worden van fluweel, zijde, crêpe of fijne wollen stof ge maakt; U ziet, keuze genoeg! Bijzonder mooi zijn de avondtoiletten; zooals we constateeren, is hierbij de lange, zeer wijde rok altijd nog zeer en vogue. Een jeugdig effect wordt verkregen, wan neer de rok, zooals we op pag. 22 afge beeld zien, in plooien neervalt; dat dit echter alleen geschikt is voor de slanksten onder ons, behoeft zeker geen betoog. De kinderpagina bevat vlotte kleeding voor onze jongens en meisjes; ze zullen daarin zeker na de vacantie vol trots naar school stappen! Besluitend met eenige tips op gebied van huishouding en babyverzorgingen, oehoort dit nummer van „Beyer's Mode für Alle" weer tot een der meest ge slaagde! Op de bijgevoegde 3 raderbladen worden alle patronen van de meer dan 100 modellen in de meest gangbare maten gegeven „Beyer's Mode für Alle" is overal in de boekhandel, of bij de Hoofdvertegen woordiging NV Wereldmode, Prins Hendrikkade 48, Amsterdam, verkrijg baar tegen de prijs van 55 cent, of in abonnement a f 5,60 per jaar (12 num mers). DE ORANJE-DYNASTIE Regeerende vorsten uit het Oranje huis door D. Hans Uïtg. A. W Sijthoff's Uitgevers- Maatschappij N.V. Leiden Prijs ingen. f 3,-, in prachtband f 3,90 Dit prachtige boek, naar aanleiding van het regeeringsjubileum onzer Ko ningin door den bekenden biograaf van ons vorstenhuis, D. Hans, geschreven, mag zonder voorbehoud een der beste jubileumuitgaven worden genoemd, een oegeerenswaardig en waardevol bezit voor allen, die aan dit nationaal feest een blijvende herinnering willen be waren Het boek is met piëteit in populairen vorm geschreven, zoodat het terecht „het Oranjeboek voor iedereen" wordt genoemd. Daarbij is er echter door den schrijver voor gezorgd, dat de geschied kundige juistheid niet in het gedrang kwam. Aan elk der 11 Oranje-telgen, die over de Nederlanden hebben geregeerd is een afzonderlijk hoofdstuk gewijd, terwijl onder den titel „Een nieuwe lente op Holland's erf" ook de geboorte van Prinses Beatrix wordt herdacht Het 288 bladzijden tellende werk is uitnemend uitgevoerd en fraai geil-

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 9