DE MAASBODE Kunstkaarten. „O K I D O Even luisteren naar den zender uit het Vijfde. Bijtelsche Geschiedenis. emaille naamplaten De straatversiering te Sas^van Gent Uit de provincie Uit het binnenland Hoofdpijn - Kiespijn - Gevatte koude Nieuwe Uitgaven Uit hetbuitenland Bestelt Uw Abonneert U op terstond verzekerd zeer fraai verchroomd klokje Hier volgen de voornaamste gebeurtenissen uit de afgeloopen week: Het faillissement van C M van Taten- hove, bloemist te Axel is opgeheven wegens gebrek aan baten Curator mr H C M van Son, advocaat te Hulst Te Breda slaagden aan de Modevak school „Ensaid" voor leerares-coupeuse de dames J. Bareman en S. de Ridder te Terneuzen Voor coupeuse slaagde mej. P. van Meerendonck te Terneuzen HM. de Koningin zal op Vrijdag 2 September a.s, des avonds, een bezoek brengen aan de gemeente Rotterdam, teneinde de versiering en verlichting- van de Maas in oogenschouw te nemen. Op Zaterdag 27 Augustus zal de Bij zóndere Vrijwillige Landstorm zijn hulde brengen aan HM de Koningin, met een défilé des middags drie uur voor het Paleis Huis ten Bosch te 's Gravenhage Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige ca 2hets) helpen snel en goed. Doos 50 ct. Pr oef doos 10 ct. (8) Met ingang van 1 September a.s is be noemd als hoofdcommies van Directe belasting, Invoerrechten en Accijnzen te Tilburg, de heer J. P. Mijnsbergen, uit Hulst Bij Kon. besluit is wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R H B S te Oostburg, de heer Dr C A Campagne te Terneuzen Te Rotterdam slaagde voor examen hoofdacte de heer A. C Brakman te Sluiskil Geslaagd voor costumière Ensaid de dames P. Pladdet te Zaamslag en Brien Schieman te Terneuzen Voor het examen Fransche taal is ge slaagd mej M. Polman te Terneuzen Alle Boeken en Tijdschriften zijn krijgbaar bij den Boekhandel van „DE ZEEUWSCHE KOERIER" DE HELD VAN MOLOKAI „Damiaan de Melaatsche", de ro man van een heldenleven, door John Villiers Farrow; vertaling van H. de Greeve, Pr. N.V. Drukkerij „De Spaarnestad", Haarlem. „Nu ik dit boek gelezen heb, voel ik, dat Damiaan een gezel is voor de rest van mijn leven. Het is een aanvulling van iemand's geestelijke ervaring en daarvoor dank ik Mr. Farrow" Deze getuigenis, die de niet-katholieke :Engelsche romanschrijver Hugh Walpole .in zijn voorwoord voor .John Villers FaroW's meesterlijke biographie van pater Damiaan schreef, typeert vol komen de universeele beteekenis van deze roman, die niet een boek is uitslui tend voor katholieken doch een werk, dat de belangstelling verdient van allen, die ware zielegrootheid en heldenmoed nog kunnen waardeeren. Zij zullen er evenals de inleider geestelijk voedsel uit kunnen putten voor eigen zieleleven en er een stevig houvast in vinden in dezen aan steunpunten voor velen zoo armen tijd. Evenals Damiaan bij de lichamelijke verzorging zijner afzichte lijke medemenschen op het melaatschen eiland Molokai geen onderscheid maak te tusschen geloofsgenooten en anders denkenden, zal zijn heldhaftig offer leven aan alle menschen te allen tijde blijven bieden den geestelijken steun van het sublieme voorbeeld van waren heldenmoed. Naar De Maasbode verneemt, kan de thans stellig op gerekend worden, dat de nieuwe wegenverkeerswet op 1 Jan. van het volgende jaar in werking zal treden De voorbereiding van het wegenver keersreglement en van de wegenver- keerbeschikking verkeert in zoodanigen staat, dat zoowel dit reglement als de beschikking tijdig zullen gereedkomen In verband met de groote manoeuvres in Duitschland, is aan de Tsjecho-Slo- waaksche grens een spf.ciale bewakings dienst ingesteld bank omgewisseld. Het felle zonlicht belichtte zijn trek ken scherp. Nu was het ook te verkla ren, waarom Mary Hallstein en Kohier hem nimmer herkend hadden. De pok ken hadden zijn gelaat danig geschon den en alle haarwortels als 't ware weg gevreten. Zijn gezicht was daardoor zoo «danig veranderd, dat hij niet meer te "herkennen was. Geruischloos schoof Harvey de ka mer binnen en-stond dan met één sprong vlak naast Langhalm. Z'n hand plofte zwaar op diens schouder. Fernau, je bent m'n gevangene! J_,anghalm sprong verschrikt op en bij den eersten oogopslag herkende hij reeds zijn tegenstander. Een plotselinge angst scheen hem een oogenblik als waanzinnig te maken en gillend schreeuwde hij: Maar alle donders! Ben je dan weer levend geworden? Als een getergde leeuw maakte hij Zich gereed voor den sprong, doch Har vey wachtte zijn aanval koelbloedig af, jnet de onverstoorbare kalmte den Daarvan legt dit boek een onweerspre kelijke getuigenis af. Met ontstellende nuchterheid schildert de ter plaatse uitstekend georiënteerd^ schrijver de afgrijselijke toestanden in het oord der verschrikking, de aardsche hel, het troostelooze eiland der melaat schen, vóór de komst van Damiaan. Wie daar binnentrad, had de zekerheid, dat hij alle hoop op aardsch geluk moest laten varen. Dat wist ook Damiaan. En toch aarzelde hij geen oogenblik, toen zijn bisschop vrijwilligers vroeg, om dit bovenmenschelijk offer te bren gen. Damiaan bracht dat offer voor zijn allerbeklagenswaardigste medemenschen met de zekerheid, dat hun lot het zijne zou worden, dat hij zou sterven aan de afschuwelijke kwaal, die het lichaam van den aangetaste nog tijdens diens leven tot ontbinding doet overgaan. „Niemand heeft grooter liefde dan hij, die zijn leven geeft voor zijn vrien den", zoo staat er te lezen op de wit marmeren plaat op het voetstuk van het granieten kruis, dat op initiatief van menschen van de meest uiteen- loopende overtuigingen (o.a de Aarts bisschop van Cantenburry, de Joodsche bankier Rothschild en den journalist Frank Harris) als hulde van het En- gelsche volk op Molokai werd opgericht en in tegenwoordigheid van de hoogste gezagdragers ter gedachtenis aan Da miaan werd onthuld. Moge deze zinrijke woorden, die de levensles vormen van de heldenfiguur van Damiaan, in dezen tijd, waarin de volkeren slechts als doel schijnen na te streven, elkaar te vernietigen, de vele duizenden, die dit boek in handen zul len krijgen, tot nadenken stemmen. „De Spaarnestad" heeft met deze kloeke, waardig verzorgde uitgaaf der Engelschman eigen. Hij zag in Langhalm's hand een mes flitsen. Harvey deed een stap terug en op het moment, dat het mes toegesto- ten werd, suisde zijn vuist dor de lucht en beukte op Langhalm's ongedekten bovenarm. De arm zakte slap langs het lichaam neer, verlamd van pijn, terwijl het mes op den grond kletterde. Maar nog gaf Langhalm zich niet gewonnen Harvey wierp zich op den woesteling en opeens, midden in een hevige wor teling, klonk een schot. Harveys revol ver was uit het foudraal gevallen en af gegaan. Op zijja voorhoofd sijpelde een straaltje bloed Langhalm maakte van dit oogenblik gebruik om opnieuw z'n mes te grijpen. Maar tegelijk, dat hij zich voorover boog, gaf Harvey hem zulk een gewel digen slag tegen een der slapen, dat hij bewusteloos neerstortte. Nu kon de de tective zijn gevangene boeien en nu pas bemerkte hij, dat hij bloedde. Doch hi, lette er verder niet op en stak de bank biljetten, welke op tafel lagen bij zich en begon daarna den koffer te onder- uitnemende NederlandscKë vertaling van den alombekenden Weleerw. Heer Henri de Greeve, het Nederlandsche volk een grooten dienst bewezen. Het boek kost slechts f 1,50. J. Het Juli-nummer van „HISTORIA" maandschrift voor Geschiedenis, (uitg. Arti et Historiae, NV. I.O. Drukkerij Kemink NV., Utrecht) bevat de volgende bijdragen: Het Albaneesche Koningshuis, door J. J Vürtheim Gzn; Drie eeuwen strijd tusschen Hollanders en Friezen in het Noorder kwartier, door Dr H C Prinsen Geerlings; Kunstgeschiedenis; De Ten toonstelling van Oude Kunst uit Parti culier bezit in Stad en Provincie Utrecht- f Loterijen in de 16e eeuw tot herbouw van de St Janskerk te Gouda, door A Rijksen-Koning; De Tentoonstelling van Hollandsche en Vlaamsche Schilderijen, door Jhr Dr J L A A M van Rijcke- vorsel; Boekbespreking; Nieuwe Uit gaven; Inhoud van Tijdschriften; Er rata; Anecdotes, door P de Zeeuw JGzn' Tal van fraaie illustraties verluchten; den tekst door Dr Jos. Keulers, professor aan het Groot Seminarie te Roer mond, met teekeningen van Jos. Speybrouck Uitg. J. J. Romen Zonen, Roer mond Dezer dagen verscheen aflevering 9 van bovengenoemde pracht-uitgave, welke, zooals onze lezers zullen weten, bereids haar tweeden druk beleeft De uitgave van de Bijbelsche Ge schiedenis door Prof. Dr Jos. Keulers met teekeningen van Jos Speybrouck, die in 1932 verscheen, werd een over weldigend succes. De reusachtige oplage van 5500 exemplaren was in korten tijd uitverkocht Het werk was vooral bestemd voor het Katholieke Huisgezin. Daarom was het niet samengesteld als studieboek, maar werden met verwaarloozing van al te vakkundige kwesties de Bijbelsche verhalen eenvoudig en vlot verhaalde Zoo veroverde de Bijbelsche Geschiede nis van Prof. Keulers stormenderhand haar plaats in het Katholieke gezin van Nederland Doch nog veel grooter zou de triomph tocht van Keulers' Bijbelsche Geschie denis bij de huisgezinnen geweest zijn, wanneer niet de prijs van f 35,- in dezen crisistijd voor minder kapitaalkrachtige gezinnen een overwegend bezwaar was geweest Waar echter eenmaal de enorme be langstelling van de katholieke families voor Keulers' Bijbelsche Geschiedenis zóó geweldig was gebleken, zal deze minder kostbare uitgave zeker het ideaal der uitgevers verwezenlijken: „Keulers' Bijbelsche Geschiedenis in elk katho liek gezin". Dezelfde kunstplaten van den schilder Jos Speybrouck sieren ook deze uitgave, terwijl de tekst eveneens onveranderd blijft Om het ideaal „Keulers' Bijbelsche Geschiedenis in elk katholiek gezin" te druk op niet hoogër dan f 15,- gesteld, met betaling ineens of betaling in twin tig maandelijksche termijnen a 75 cent Deze uitgave verschijnt in 20 afleve ringen van 32 pagina's, waarvan de eerste verscheen op 15 November 1937, de tweede op 15 December 1937 en zoo vervolgens den 15den van iedere maand Het geheele werk zal 672 pagina's en 6 uitslaande groote landkaarten omvat ten en binnen 20 maanden compleet verschenen zijn. De kunstschilder Jos Speybrouck teekende honderd groote platen en de initialen en sluitstukken De koopers ontvangen tegelijk met de eerste aflevering gratis een portefeuille voor het bewaren der losse afleveringen Bij de laatste aflevering gratis een rooden linnen band van Engelsch Art Canvas met goudstempel in echt blad goud, waarop de afbeeldingen van Christus en David. Bovendien wordt bij de laatste aflevering een bon bijge voegd voor het gratis inbinden der af leveringen De prijs bedraagt f 0,75 per afleve ring of f 15,- voor het complete werk. Inteekenaren verbinden zich voor het geheele werk (in elke uitvoering) bij BOEKHANDEL ,DE ZEEUWSCHE KOERIER" Tel. 15 SAS VAN GENT Dagblad met ochtend- en avondeditie DE BESTE COURANT VAN NEDERLAND OP ELK GEBIED DE SNELSTE EN MEEST COMPLETE BERICHTGEVING DE VRIEND VAN HEEL HET HUISGEZIN In de agentschappen te: Sas van Gent, Ter Neuzen, Sluiskil, Westdorpe, Axel, Philippine, Hulst, Kloosterzande, IJzen- dijke en Sluis ontvangen de abonné's des ochtends vóór 9 uur het ochtendblad en des avonds vóór 9 uur het avondblad. Dat is vooral voor den zakenman doch óók voor den particulier een factor van groote beteekenis, vooral in dit ge ïsoleerd gewest. Abonneer U nog heden! Gü zult er geen spijt van hebben. Abonnementsprijs f 0.35 per week schappen). (alleen in agent- f 1.50 per maand. f4.50 per kwartaaL Het feestcomité verzoekt ons, het vol gende te melden: Er schijnt eenig misverstand te be staan onder onze ingezetenen, aangaan de de versieringen Sommigen schijnen de meening toege daan, dat het Feest-comité deze ver sieringen aanbrengt. Zuks is echter in 't algemeen niet juist. Het Comité brengt alleen versiering en verlichting aan op bepaalde punten en plaatsen in de gemeente, die nauwkeurig zijn aan gewezen en daarvoor speciaal in aan merking komen: o.a Westkade, Park enz Overigens vertrouwt het Comité, dat alle straten een eigen versiering en verlich ting zuil enaanbrengen, om daardoor zooveel mogelijk Sas van Gent\in volle feestdos te steken. Reeds zijn verschillende buurtcom- missie's gevormd, die de versiering van hun straat beoogen en reeds ijverig doende zijn om tal van voorbereidingen te treffen. Dien kant moet het natuur lijk uit. Laten die buurten, die de hoof den nog niet bijeen hebben gestoken, zulks vlug doen, opdat géén straat on versierd overblijve. Tijdens de feest dagen moet Sas één feestkleed hebben aangetrokken; overal moet het frissche groen en Oranje tooien en wapperen! tmwMniuuiuiinm iiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiminiiiuniiiiiiiiiiiiinD Wij ontvingen de nieuwste kaarten met Hollandschen tekst van Roswitha Bitterlich, de jonge kunstenaresse, die binnenkort in Den Haag een tentoonstelling komt houden. Verkrijgbaar in den Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier" SAS VAN GENT het meest interessante en grootste Nederlandsche Ontspannings blad voor heel het gezin, met de beste gratis ongevallen verzekering. Abonnementsprijzen: io Cents per week; Fl. 1.30 per 3 maanden (fr. per post Fl. t.45) Den eersten 2000 nieuwe abonné's wacht een groote verrassing. Wie zich nu voor een jaar abonneert, en het abonnementsgeld over een halfjaar ad Fl. 2.60 (fianco p. post Fl. 2 90) ioeens of in wekelijksche termijnen heeft voldaan, is niet alleen doch ontvangt bovendien een ware grootte 10 X 8 c.M. (Winkelwaarde fi.50) Abonnementsopgaven worden aangenomen door: Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier" - Sas van Gent. zoeken. Daarin vond hij zelfs meer, dan hij had durven verwachten. Hij haalde' achtereenvolgens te voorschijn een pak ja valsche baarden, ook den langen,1 grijzen baard van gisteren. Verder valsche paspoorten, waaronder een ten name van Fernau en een ten name van Langhalm. Maar de meest verbazingwekkende vondst was wel een .vel beschreven pa pier, de eigenhandig geschreven be kentenis van Rudolf Semper, waarop deze in zijn waarschuwing aan de po litie gezinspeeld had en die verborgen had gelegen in de geheime lade van z'n schrijfbureau Inderdaad bewijsmateriaal voldoende. Harvey borg deze papieren in zijn por tefeuille. Inmiddels waren enkele veld- arbeiders en de tuinknecht op het hoo- ren van het schot komen toesnellen. Ontzet en verslagen bleven zij in de deuropening staan. Harvey trad hen lachend tegemoet. Na hen gerustgesteld te hebben, dat de achtbare rentenier Langhalm slechts bewusteloos was, legitimeerde hij zich als politieman en verzocht de mannen tegen een flinke vergoeding den ge boeide en den koffer naar slot Hallstein te dragen. Hij zelf ging voorop. XVIII. Langhalm, die zich vroeger Fernau genoemd had en waarschijnlijk nog on der verschillende andere namen had geleefd, lag, nog steeds bewusteloos, op den vloer van Rudolf Semper's studeer kamer, op dezelfde plaats waar hij zijn slachtoffer vermoord had. Werner en Robbl waren juist gearri veerd en Harvey legde hen op fuister- toon uit, hoe hij er toe gekomen was. Langhalm te verdenken, hoe hij hem aangetroffen had en ook, hoe de felle worsteling geëindigd was. Daarna reikte hij Werner het bewijsmateriaal toe, ge vonden in Langhalm's koffer en over handigde hem ook het geld. Met steeds toenemende verbazing had den beiden geluisterd en Werner er kende volmondig: Het zou nooit in me opgekomen zijn, om thans in die richting te zoeken. Wat u hier gepresteerd hebt, was ons niet mogelijk geweest. Wel ben ik er van overtuigd, dat tenslotte ook wij in Langhalm den dader zouden gezien heb ben, maar dat zou zeker meer tijd in beslag genomen hebben. 't Is mij niet om een pluimpje te doen, was Harvey's antwoord. Ik wilde u enkel maar laten zien, dat iedere de tective wel eens een fout kan begaan, maar daarom nog niet geheel en al on geschikt voor z'n werk is. Waarachtig, waarde collega, ik heb u groot onrecht aangedaan. Eerlijk ge zegd, verwachtte ik niet veel van u en was m'n bewondering voor de Londen- sche politie maar matig. U meende, dat de Duitsche politie de beste is? Juist (Slot volgt)

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 7