Parafix Enveloppen Crisis-maatregelen De Oranjefeesten te Sas van Sent Het raadsel van den Hazepoot Ifoor do Vrouwen F E UIL L ETON Landbouw en Veeteelt Koop eerst een andere tandpasta Burgerlijke Standen S o 11 c r n ij. lang van het bedrijf, dat er bij betrok ken is. Terneuzen. N. J. HARTE, Secretaris der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Z. Vlaanderen Het feestcomité stelde ons in de ge legenheid kennis te nemen van het program der feestelijkheden in verband met het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M de Koningin, welke op 3, 4, 5 en 6 September a.s te Sas van Gent zullen plaatsvinden In den uitermate kort toegemeten tijd van voorbereiding, is men erin geslaagd een plan te ontwerpen, dat respect af dwingt. Tot in finesses is alles georga niseerd als nooit tevoren en op een wijze, die niet alleen nu eens alle in woners der gemeente zal bevredigen (wat op zichzelf al een bijna onvervul bare taak is) doch die bovendien in wijde omgeving belangstelling zal wek ken. Alleen al de feëerieke verlichting van het Kanaal en van verschillende andere stadsdeelen (Park, Stationsstraat enz) en de Gondel vaart zullen tal van kijkers trekken en het laat zich aanzien, dat ditmaal Sas van Gent in de rei der feestvierende gemeenten in dit gewest een zeer vooraanstaande plaats zal in nemen Zaterdag 3 September worden de feesten geopend met zwemwedstrijden in de eerste Kanaalarm Zondag staat een „verkleede wieler wedstrijd" van 10 KM door en rond de gemeente op het program, waarbij de deelnemers verschillende hindernissen te overwinnen zullen hebben. Maandag 5 September zal een gondel vaart (wedstrijd voor versierde en ver lichte vaartuigen) de algemeene aan dacht vragen, terwijl voor den Dinsdag, het hoogtepunt der feestviering, een uit gebreid program is ontworpen (waarin o.a een bloemencorso is opgenomen) dat den geheelen dag vult en besloten wordt met een grandioos vuurwerk op het terrein tusschen de tweede en derde Kanaalarm. Na afloop is er natuurlijk bal in alle café's en hotels Deze korte opsomming moge volstaan om een indruk te geven, van de groot- scheepsche wijze, waarop Sas van Gent aan de komende jubileumfeesten zal deelnemen Moge het traditioneele Oranjezonnetje lustig schijnen. Dan zal 't een feest zijn in 't Sas, als men wellicht nooit tevoren hier heeft aanschouwd, een feest ook dat een waardige herdenking zal vormen van het heuglijk regeerings jubileum van Haar, voor wie ook de Sassche harten zoo warm kloppen .en met zqn èndere been staat de man, die de verkeersre gels niet kent, in de gevangenis. door THEO v. BLANKENSEE Nadruk verboden 20) Doch nu herinnerde Harvey zich plots, wat Kohier zoo terloops opge merkt had. Fritz Langhalm kende mijn adres en zou het zeker gezegd hebben, als er bij hem geinformeerd was ge worden. Langhalm was de eenige, die Kohlers nieuwe verblijfplaats kende. En de onbekende had Harvey in de rich ting van Kohler's villa „Mon repos" ge lokt, om welk feit Kohier ook gear resteerd was geworden. Lag het niet voor de hand, dat de onbekende juist zoo gehandeld had, om alle schuld op Kohier te werpen? Maar welke redenen kon Langhalm daartoe hebben? En van den anderen kant weer was het ook Langhalm ge feest, die zoo uitdrukkelijk verklaard Wat eten we eiken dag? ZONDAG Aardappelsoep, kalfslapjes, macaroni met tomaten, custardvla met vruchten MAANDAG Bloemkool met saucijsjes, gebakken aardappelen, watergruwel DINSDAG. Varkensfricandeau, gemengde sla, aardappelen, fruit WOENSDAG Kerrieschotel, maizenavla met rha- KURKZIEKE APPELS Er zijn verschillende appelsoorten, welke het verschijnsel vertoonen, dat zich onder de schil droge, bruine, kurk- achtige vlakjes bevinden. Algemeen nam men aan, dat dit euvel veroorzaakt werd door te weinig vochttoevoer tegen den tijd van het volwassen en rijp worden der vruchten. Vooral in boomgaarden, waar de boomen in het gras staan, meende men dit verschijnsel het meest waar te nemen. Aanbevolen werd dan het gras te maaien en dit op den grond rondom den boom te laten liggen. De bodem bleef dan langer vochtig, door dat verdamping niet zoo snel kan plaats vinden. Ook zocht men het verschijnsel wel in de omstandigheid, dat het bodem vocht door harde grondlagen niet vlug genoeg omhoog kan stijgen. Nu is het wel waar, dat een te lage en liefst de duurste die er is en probeer daarna Ivorol (volgens Nieuw recept). Dan neemt U waar, hoe Ivorol in reinheid-, witmakend- en schuimend ver mogen alle andere verre overtreft. (10) barbercompöte DONDERDAG Osselappen, spersieboonen, aardappe len, fruit. VRIJDAG Eierbroodjes, doperwten en worteltjes, aardappelpurée, fruit ZATERDAG Gestoofd poulet, andijvie, aardappe len, fruit Kerrieschotel 400 G. (4 gewone theekopjes) rijst, 500 a 600 G. vleeschresten, 2 uien, 1 af streken eetlepel kerrie, 80 G. (4 afge streken eetlepels) boter, L. water met 4 Maggi's Bouillonblokjes i Kook de rijst met 8 kopjes water gaar, laat de korrels vooral niet te week wor den. Fruit de gesnipperde uien met de kerrie in Driekwart van de boter licht bruin; hak het vleesch fijn en laat het even meefruiten. Roer tenslotte ook de gaargekookte rijst door het mengsel, te gelijk met de bouillon. Breng alles over in een vuurvasten schotel, strooi er wat paneermeel over en leg er het restje boter in kleine klontjes verdeeld op. Zet de schotel in den oven tot zich een korstje heeft gevormd. Eierbroodjes 8 kleine geraspte broodjes, 80 G (4 af gestreken eetlepels) boter, 2 d.L. melk, wat peper, zout en nootmuskaat, 2 thee lepeltjes Maggi's Aroma, wat fijngehakte peterselie, 20 G. (2 afgestreken eet lepels) bloem, 4 hardgekookte eieren Snijd van de broodjes de kapjes af, hol het onderste uit en bestrijk het in wendige met wat boter. Verwarm roe rende de bloem met 1 eetlepel boter, voeg daarbij langzamerhand de melk, laat het sausje even doorkoken, neem het dan van het vuur en roer er de fijn gesneden hardgekookte eieren door. Maak het mengsel op smaak met zout, peper en nootmuskaat, Maggi's Aroma en peterselie, vul er de uitgeholde brood jes mee, dek ze dicht met de kapjes, die ook van binnen met boter besmeerd zijn en zet ze op een met boter ingesmeerd bakblik Besmeer de broodjes rondom met de rest van de boter, zet ze in een vrij heeten oven en laat ze daarin warm en knappend worden. ADVERTEERT IN DE ZEEUWSCHE KOERIER had, dat Kohier onmogelijk twee uren in het bosch verdwaald had kunnen loopen. Deze punten dienden op de eerste plaats opgehelderd te worden. Al wandelende was Harvey op den viersprong gekomen, waar de eene weg naar Hallstein en de andere naar de villa „Ambach" voerde Hier bleef hij staan. Hij dacht eraan, dat ook Kohier en Lanhalm hier gestaan hadden. Als deze Langhalm inderdaad nie mand anders dan Fernau was, dan moest zijn uiterlijk Harvey overwoog dit nog eens totaal onherkenbaar veranderd zijn. Kohier zelf was niet zoozeer veranderd, want Mary Hallstein had hem direct herkend. Dus ook Langhalm-Fernau zou hem direct herkend hebben. En in dat geval zou Langhalm Fernau ook geweten heb ben, met welk doel Kohier naar Hall stein ging. En dan liep niet alleen Ru- dolf Semper gevaar zijn leven te ver liezen, doch ook Langhalm Fernau zou zich dan weldra ontdekt zien. Waar schijnlijk heeft Langhalm eerst het plan stand van het grondwater, vooral tij dens de laatste ontwikkelingsperiode der vruchten van nadeeligen invloed is op de saprijkheid van de appels. Ter wijl slechte drainage, met als gevolg daarvan onvoldoende bevochtiging der bovenste aardlagen, evenzeer nadeelig werkt op de vorming van mooi sappig ooft. i Echter hebben onderzoekingen van de laatste jaren aangetoond, dat het water gebrek niet de hoofdoorzaak der kurk- ziekte is, maar dat gemis aan voldoende borium in den bodem het verschijnsel zeer ongunstig beïnvloedt Of door een boriumbemesting de kurk ziekte afdoende bestreden kan worden zal door nauwkeurig voortgezette proe ven nog moeten blijken. Waarbij dan tevens aandacht aan een bepaalden vochtigheidstoestand van den bodem ge schonken moet worden, wa^it deze oefent ongetwijfeld wel eenigen na deeligen invloed uit. Bij erg met kurkziekte aangetaste appels verdient het echter aanbeveling, een opzettelijke boriumbemesting te geven, b.v door het toedienen van één kg borax per boom. Men kan dit ge woon over den grond onder de boomen strooien of in water opgelost over den grond sproeien. De laatste methode heeft het voordeel, dat het borium vlug ger bij de wortels komt en dus sneller kan worden opgenomen. Ook is gebleken, dat een bespuiting met een *4 oplossing van borax in water, met tusschenpoozen van 3 a 4 weken tweemaal na de vruchtzetting toege diend, als tamelijk afdoende was te be schouwen. Ruime toevoer van borium geeft mooi donkergekleurd blad en be vordert een gezonden groei Wie z'n vruchtboomen felk jaar vol- doeende bemest, zal in het algemeen niet veel last van kurkzieke appels heb ben, al zullen de erg vatbare soorten dit verschijnsel desondanks toch in meer of minder mate blijven vertoonen. Vooral een oordeelkundige volledige bemesting heeft een eenigermate genezende wer king, althans bij boomen, welke in ge ringe mate kurkzieke appels voortbren gen. Dit komt hierdoor, dat een gezonde groei én vorming van gezond blad be vorderd wordt, wat een eerste eisch is voor het verkrijgen van gezonde vruch ten. Echter moet men de bemesting niet al te zeer in een sterk alkalische rich ting drijven, want het schijnt, dat bo rium gebrek door een sterk alkalische toestand van den bodem in de hand kan worden gewerkt. In twijfelachtige ge vallen is het o.i het beste, den zekersten opgevat Kohier uit den weg te ruimen en kwam daarna tot de overtuiging, dat voor hem zelf het gevaar nog niet zoo nijpend was, wijl Kohier hem niet her kend had. 't Gevaar dreigde dus op de eerste plaats Rudolf Semper, de man, die zijn bondgenoot zeker al lang zou verraden hebben, als hij zelf niet zooveel te ver bergen had. Maar Wie weet, zou Kohier hem niet dwingen alles aan het licht te brengen Nu smeedde Langhalm een duivelsch plan. Als hij Rudolf Semper vermoord de, op den tijd, dat Kohier alias Al varez op Hallstein zou verschijnen dan zouden zeker alle vermoedens op dezen laatste vallen die reden te over had om zich te wrekenen nimmer op den goedmoedigen rentenier van Ambach. Harvey's conclusies waren logisch en ongezocht. En daarom had de onbekende met den valschen baard als zijn adres „Mon repos" opgegeven. Harvey stond nog steeds op den vier weg te kiezen eh te trachten door toe diening van borium kurkziekte te ge nezen en zoo mogelijk te voorkomen. OLIE WINNEN UIT TABAKSZAAD De Grieksche tabaksplanters moeten op last der regeering sinds een paar jaar het tabakszaad verzamelen, opdat dit voor oliewinning gebruikt zal kun nen worden. Deze olie is volgens berichten mooi blank en zonder geur en ook voor voe dingsdoeleinden geschikt. Naar uit Athene wordt gemeld, gelooft men, jaarlijks 6-8 mill. Okko tabakszaad te kunnen oogsten. Uit het zaad zal 30 tot 35 pCt olie gewonnen kunnen wor den, terwijl ook het vetrijke afval, dat na het persen overblijft, nog bruikbaar is, o.a voor veevoeder SAS VAN GENT Week van 7 tot en met 13 Aug. 1938 Huwelijks-aangiften. 13 AUg Julien Dezutter, 19 jaar, wonende te Westdorpe en Janna Pieternella de Jonge, 16 jaar Gehuwd. 10 Aug. Désiré Petrus van Cleemputte, 24 jaar, wonende te Ter- neuzen en Maria Amelia Petronella Asselman, 22 jaar Geboren. 8 Aug. Robert René Cyrille, zoon van Cyrille Wauters en Isabella Sophia Apolonia Geerinck. 10 Aug. Lidy Maria, dochter van Désiré Johannes Ber nardus de Cooker en Alice Louise Ver- mandel Overleden. 7 Aug. Johanna Rosalia Petronella de Groff, 73 jaar, echtg. van Augustus van Walle Loop der bevolking. Week van 7 tot en met 13 Aug. 1938 Aangekomen. W Goetheer, zonder beroep van Wol- phaartsdijk J Been, maréchaussée, van Apeldoorn P. G J Claessens, zonder beroep van Axel M J Deckx, religieuse van Delft Vertrokken; R F Freijser, dienstbode naar Breda R S van Paemel, dienstbode naar Zelzate B M A van Dijk en gezin, zonder beroep naar 's-Gravenhage WESTDORPF In deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor abonné's ter inzage. Verschenen zijn de volgende crisis- oublicatiën: 18 Aug De Boterheffing Denkt C erom De Zeeuwsche Koerier *p Uw advertentiebudget bovenaan te aoteeren als zijnde het blad, dat het roordeeligst Is en U het meeste succes vaarborgt? Week 8-14 Augustus 1938 Huwelijks-aangiften. 11 Aug. Johan nes de Frankrijker en Adelina Maria D'Haene Geboren. 10 Aug Hilda Camilla, d van Philemon Eduardus Obrie en Leonie de Lessine. 11 Aug Willy, zoon van Maurice van Hecke en Irena Maria Buysse De zelfplakkende enveloppe Wordt gesloten zonder bevochtiging Zeer hygiënisch en practisch Verkrijgbaar in den Boekhandel DE ZEEUWSCHE KOERIER SAS VAN GENT sprong, in gedachten verzonken Hier op dit punt namen Kohier en Langhalm afscheid van elkaar; hij kon hem ongemerkt gevolgd zijn, om zijn gruwelijken moord te volvoeren, terwijl Edith en Kohier samen in het park waren. Zou Langhalm daartoe den tijd ge had hebben? Om vier uur scheidden de twee mannen van elkaar. Naar Hall stein was ongeveer tien minuten. Ru- dolf Semper werd gedood ongeveer half vijf. Van Hallstein naar Ambach was niet verder dan twintig minuten. En tegen vijf uur kwam Langhalm thuis. En niemand had er nog aan gedacht, hem te vragen, waar hij geweest was tusschen vier en vijf uur. Harvey besloot in de richting van Am bach verder te wandelen. Ditmaal droeg hij zijn revolver bij zich en was op al les voorbereid. Spoedig zag hij de villa vóór zich liggen. In den voortuin zag hij een tuinknecht, wien hij vroeg of Fritz Langhalm thuis zou zijn. Ja, u zult hem wel thuis vinden, luid De middelen ontbreken Kun je niet iets anders dan bedelen? Jawel, dame, ik zou een bank willen openen, maar ik heb de gereedschappen niet! Troef Ik zal jou eens een paar dagen het boek „Goede manieren" meegeven, on beschofte lomperd, zegt de patroon tegen zijn bediende, waarop deze ant woordt: Als U het een paar dagen kunt missen, heel graag! Onder „vaklui" Arme kerel, moet jij je lamme vrouw den heelen dag voortduwen? Nee, 's middags rijdt zij mij! Theorie en praktijk Onderwijzer: Wanneer is het de beste tijd, om het fruit van de boomen te plukken? Leerling: Als de-hond aan de ketting ligt, meester! Ook een oplossing Zoo, zoo, dus jij gaat mét je huurder trouwen! Ja, hij is mij nu zooveel huur schul dig, dat we er beiden bescheiden van kunnen leven Geen basis voor bedrijf Wat is er van uw Spaar- en Voor schotbank terecht gekomen? Niets, men wilde alleen maar voor schotten hebben! 't Veiligste Mijn zoon wil beslist motorrenner worden, wat zal ik doen? Hem niet in den weg gaan staan! Volkomen juist Piet, noem een ster, die geen staart heeft! Greta Garbo, meester! Geen bezwaar Leverancier: Wanneer mag ik op be taling hopen, meneer? Klant: Altijd meneer! Die arme schoonmoeders Weet jij het verschil tusschen een ongeval en een ongeluk? Dat is toch hetzelfde, zou ik denken! Nee, als mijn schoonmoeder bv. in net water valt, dan is dat een ongeval; als ze gered wordt, is het een ongeluk! Van twee kwaden het minste Tante (oude vrijster): Wat, heeft je verloofde je een half uur laten wachten? Ik deed het niet, als ik jou was! Nichtje: Och, ik wacht liever een half uurtje dan een heel leven op een man! de het antwoord Harvey opende het hek en liep hefc grindpad over, dat naar de voordeur leidde. Hij wist, dat nu de beslissende slag zou vallen en wist ook, dat Lang halm hem niet zou sparen. Toch bewaar de hij zijn kalmte. Rustig wandelde hij om het huis heen. De achterdeur stond open. Zach en onhoorbaar sloop hij den gang door, tot bij een openstaande kamerdeur. Door het open venster stroomde het zonlicht binnen. Fritz Langhalm zat aan tafel, naast zich op den grond een kleine hand koffer en vóór zich papieren en een portefeuille. Nog steeds bemerkte hij niet, dat iemand de kamer binnentrad Langhalm telde den inhoud van de portefeuille na; hij scheen zich geréed te maken voor een reis. Aan de scherpgebogen neus, de oogen en ook aan de gestalte herkende Harvey in hem den man, die hem overvallen had. Nu had H^rvey zekerheid, wie de schuldige was, nimand anders dan Langhalm Fernau. Het geld, dat vóór hem lag, had hij daags te voren op d§ J,

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 6