De Zeeuwsche Koerier No. 4209 Vrijdag 19 Augustas 193S 53ste Jaargang Nieuws-Bijvoegsel van De Najaarsbeurs 1938 öe Leipziger Najaars-Messe Verkeerslessen van den A.N.W.B. Voedt Uw huid 's nachts niet Purol OOK DE LANDBOUW IS ER VER TEGENWOORDIGD De propagandabrochure voor de van 7 t./m. 16 September a.s te houden Jaarbeurs, is verschenen. Ze is als steeds smakelijk uitgevoerd en aantrekkelijk ge illustreerd. We ontleenen er het volgen de aan: De nog steeds verwarde tijdsomstan digheden stellen hooge eischen aan de volharding, waarmede het Nederland- sche bedrijfsleven zich weet te hand haven. De korte opleving behoort al weer tot het verleden en het komt er nu wederom op aan stap voor stap ter rein te bevechten. Inspanning van alle krachten blijft een eerste noodzakelijk heid. Zoowel voor de binnenlandsche markt als voor den export moet iedere kans worden aangegrepen, elke moge lijkheid worden benut. Het Nederland- sche bedrijfsleven .heeft nog steeds tot voornaamste taak zijn belangen te ver dedigen tegen de grillige gevaren, welke de onzekere toestanden op het gebied van den internationalen handel blijven opleveren. Maar daarnaast staat de eisch paraat te blijven voor betere tij den. Een veelzijdig proces voltrekt zick in de wereld op economisch gebied. Aar passing aan de wisselende tijdsomstan digheden eischt voortdurende waak zaamheid. Nederland heeft in de lange reeks van achter ons liggende depressie jaren getoond, dat het naast een groot economisch weerstandsvermogen ook een groot aanpassingsvermogen bezit. De Nederlandsche Koopmanschap is in dien tijd op een zware proef gesteld. Tot nog toe heeft zij die proef behoorlijk weten te doorstaan. De opleving in de eerste helft van 1937 was welkom; zij heeft, blijkens de jaarcijfers van menige onderneming, een gunstigen in vloed uitgeoefend. Het Nederlandsche bedrijfsleven heeft haar echter voor zichtig aanvaard. Tot grooten terugslag gaf het spoedig einde der opleving over het algemeen geen aanleiding. Neder land staat tot krachtige voortzetting van den strijd om het Herstel gerééd In den strijd der afgeloopen jaren is het Nederlandsche Jaarbeursinstituut voor het Nederlandsche bedrijfsleven een voortdurende steun geweest. Twee maal per jaar vonden handel en in dustrie en in de laatste jaren, op de najaarsbeurzen, óók de landbouw en veeteelt de Nederlandsche Jaarbeurs aan hunne zijde ter verdediging van hunne zakelijke belangen, ter bevorde ring van hunne economische mogelijk heden. Die steun was veelzijdig en lag op verschillend terrein. Het samen komen van producenten en wederver- koopers op altijd dezelfde plaats, op on geveer altijd denzelfden tijd, in een daar voor passende omgeving, gedurende een kort aantal dagen en in de zakelijke sfeer eener jaarbeurs, waar een groote verscheidenheid van producenten in monstercollecties gelijktijdig aanwezig is van een dergelijke samenkomst gaat een groote stimuleerende kracht op den handel in het algemeen uit. Het economisch willen en kunnen van een volk komt er op volkomen zakelijke wij-! ze tot uiting en spreekt klare, duidelijke taal tot landgenoot en vreemdeling. Binnen dit algemeene kader biedt de Jaarbeurs kooper en verkooper de beste kans op de voordeeligste handelstrans actie: de Jaarbeurs geeft een vrij vol ledig overzicht van de marktposities der diverse takken van bedrijf: het persoonlijk contact en de tegenwoordig heid van het te verhandelen product zijn krachtige waarborgen om den koop en verkoop onder de beste voorwaarden tot stand te brengen. Nouveauté's vin den ter Jaarbeurs de uitgebreidste afzet kansen. De Agrarische Jaarbeurs, aan de najaarsbeurs verbonden, brengt' bovendien contact tusschen den platte- j landsbewoner en den stadsmensch, tusschen den industrieel en den agra-1 riër en bevordert de gemeenschappelijke belangen op handelsgebied. JJen enkel woord over de Agrarische Jaarbeurs: de jongste spruit van het Nederlandsche jaarbeurswezen. In 1938 zal zij voor de derde maal aan een Na jaarsbeurs te Utrecht verbonden zijn. De Agrarische Jaarbeurs schakelt den Land bouw in de moderne jaarbeursactie in. Zij brengt in de eerste plaats de machine rieën, werktuigen en hulpmiddelen voor landbouw en veeteelt: aan de .reeds be langrijke groep zuivel werktuigen sluit zich op de komende najaarsbeurs een zéér representatieve groep landbouw werktuigen aan. Ook op het gebied der kunstmeststoffen, der chemische pre paraten voor plantenziektenbestrij ding, 3nz., der veevoederstoffen, der boerderij Inrichtingen en alles wat daartoe be- hoort, zullen verschillende inzendingen met de nieuwste toepassingen voor den lag komen. Maar ook het product zelf /an den land-, tuin- en boschbouw, van ie vee- en pluimveeteelt ontbreekt op ie Agrarische Jaarbeurs niet: levend yee, paarden, pluimvee zullen ter komen de najaarsbeurs aanwezig zijn; de zuivelproducten, het Nederlandsche fruit, vleeschproducten, een zeer uitge- oreide inzending van het Inlandschc hout (met zijn toepassingen), eieren, boomgewassen, zaaizaden, kortom heel bet agrarisch productieapparaat in zijn groote veelzijdigheid. Het zuiver zake lijke gedeelte wordt bovendien opge- .uisterd door een aantal officieele en semi-officieele voorlichtingsdiensten, die aan den jaarbeursbezoeker niet alleen ie kennis omtrent verschillende produc ten zullen bijbrengen, maar tevens zul- en demonstreeren de zorg, welke in Nederland aan de qualiteitsverbetering, aan het transport, aan de hygiënische eischen van het agrarische product wordt besteed. De Nederlandsche land bouwer en veeteler kunnen vöor de be langen van hun bedrijf een bezoek aan de Agrarische Jaarbeurs niet missen. Zij zullen dan tevens in contact komen met het algemeene jaarbeursgedeelte en ook daar, voor hun bedrijf, nog menigen nuttigen koop kunnen afsluiten De deelnemers aan de Najaarsbeurs 1938 houden er derhalve rekening mede, dat deze najaarsbeurs welke van 7 tot en met 16 September gehouden wordt een industrieel gedeelte en een agrarisch gedeelte bevat. Industrie en Landbouw zijn in ons land op elkander aangewezen. Beider belangen hangen nauw samen. De Nederlandsche Jaarbeurs bevordert de samenwerking op handelsgebied. Ter Jaarbeurs vormen Industrie en Landbouw één front ter verdediging van dezelfde nationale be langen. Het industrieele, commercieele en agrarische bedrijfsleven in Neder land dienen als één man achter de Ne derlandsche Jaarbeurs te staan. Door hun medewerking en steun is de Ne derlandsche Jaarbeurs uitgegroeid tot een nationaal instituut van groote in ternationale beteekenis. Ook voor de komende najaarsbeurs zijn de vooruit zichten, wat de deelneming betreft, gunstig. Aan de spits staat wederom de Meubelbeurs, met haar besloten en open af deelingen, sedert jaren het centrum van den meubelhandel in Nederland. De Textiel-af deeling neemt gestadig in be langrijkheid toe. De groep Voedings- en Genotmiddelen blijft de onmisbare schakel tusschen den fabrikant en den wederverkooper op dit veelzijdig gebied De afdeeling Huishoudelijke Artikelen is in omvang alle andere groepen over het hoofd gegroeid. De Verwarmings- en Verlichtingsindustrie komt zeer repre sentatief voor den dag. De groep Uit vindingen zal als altijd weer groote be langstelling trekken. Nederlandsch - Indië is wederom present. Voor een aantal buitenlandsche collectieve inzen dingen is bereids expositieruimte aan gevraagd. De nieuwe Beatrixhal zal aan de komende najaarsbeurs een groote uitbreiding geven door de deelneming met de machines voor de grafische vakken, welke nieuwe groep voor de eerste maal aan de voorjaarsbeurs deel nam en nu ook ter najaarsbeurs aan wezig zal zijn. Zoo zullen het geheele Jaarbeursge bouwen-complex, op alle verdiepingen, de Beatrixhal, verschillende speciale ge bouwen, de veestallen en het terrein Vredenburg geheel gevuld zijn. De na jaarsbeurs 1938 zal wederom getuigen van de ongebroken kracht van het Ne derlandsche industrieele en agrarische bedrijfsleven. Voor den zakenman is een bezoek aan de Jaarbeurs van overwegend belang: hij vindt er de firma's, bij welke hij zakelijk belang heeft, bijeen en kan dus gemakkelijk de verschillende offertes met elkander vergelijken, over den te sluiten koop met de fabrikanten per soonlijk onderhandelen en aldus uit vele offertes de beste keuze doen. Voor een der gewichtigste factoren van het koop manschap: den inkoop, biedt het Jaar beursinstituut de meest gunstige kan sen. Voor het bezoek van zakenmenschen is een groote propaganda-campagne in voorbereiding. De Nederlandsche Spoor wegen verleenen aan Jaarbeursbezoekers wederom 80 op den enkelen reisprijs op afstanden van 80 km en meer van Utrecht bovendien zullen er tijdens de Jaarbeurs 5 extra-treinen met goed- koope tarieven loopen. men. Het DuitscHe genootschap voor economische wetenschappen belegt een driedaagsche bijeenkomst van 1-3 Sep tember. Een groote modeshow heeft plaats van 29 tot 31 Augustus. Verder zijn nog eenige speciale* groe pen aangekondigd, zooals een afdeeling ter bevordering van het internationale toeristenverkeer, een internationale ten toonstelling van vaktijdschriften, een expositie onder den titel „Formschöne Erzeugnisse aus neuen Werkstoffen für Haus und Küche, für Reise und Festtag' en een serie model-etalages voor speel goedwinkels, waarbij de nieuwste ideëen in de practijk zijn toegepast Nederlandsche bezoekers kunnen op Zaterdag 27 Augustus gebruik maken van extra-reisgelegenheden, s morgens en 's avonds. De Spoorwegen verleenen een aanzienlijke reductie, ook bij ver trek met de gewone treinen, mits men| een retourbiljet neemt en voorzien is aandacht van hen, die kinderen hebbent ANW B; TOFSTENsond VOOHI^EPER^AHP - "'Mé want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 x per week. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. Tube 45, Doos 60-30 ct. (10) NEDERLANDSCH FABRIKAAT DE MONSTRATIE IN DE JUBILEUMWEEK Voor de in den tijd van het Regee- ringsjubileum door de Vereeniging „Ne- derlandsch Fabrikaat" georganiseerde Nederlandsch fabrikaat demonstratie annex étalage wedstrijd bestaat een 'zeer groote belangstelling. Uit reeds ruim 125, door het geheele land verspreide, gemeenten, waaronder ook de grootste, werden van de plaatse lijke organisaties opgaven ontvangen tot deelneming, terwijl de aanvragen blijven binnenstroomen De Vereeniging „Nederlandsch Fkbri- kaat" verzoekt Vereenigingen, welke nog willen meedoen aan deze breed op gezette demonstratie, om zich zoo spoe dig mogelijk op te geven Behalve de ondr leiding van den Economischen Voorlichtingsdienst tot stand gekomen cpllectieve inzending van Nederland en Koloniën, welke op voortreffelijke wijze wordt ingericht, zal er nog zeer veel uit het buitenland op de Leipziger Najaars-Messe aanwezig zijn. De herfstbeurs duurt van 28 Aug. tot 1 September. Argentinië exposeert de nieuwe Inca-Rosa-steensoort, welke om haar fraaie kleuren bijzonder ge schikt is voor de vervaardiging van sieraden. België brengt de haven van Antwerpen naar voren, hetgeen van be teekenis is. wegens het aldaar onlangs gehouden Hanze-congres, waarbij de stichting van een nieuwen Hanze-bond in overweging is genomen. Bulgarije exposeert o.a gedroogde vruchten, olie zaden, aetherische oliën en essences, tapijten en bondtwerk. Ceylon geeft voor de eerste maal een overzicht van zijn industrieele en agrarische ontwik keling. Denemarken komt met Kopen- haagsch porselein en andere artikelen. Danzig zal de aandacht vragen voor zijn specialiteit, het barnsteen. Egypte brengt door een expositie van verschil lende katoensoorten onder de aandacht, dat dit materiaal niettegenstaande de toenemende beteekenis van de kunst vezelstoffen niet te ontberen is. Uit Engeland zijn exposanten van porselein en aardewerk, zeemleder, uurwerken, beweegbare étalage-figuren en elec- trische scheerapparaten aangemeld. Fin land zal sportartikelen aanbieden. Frankrijk neemt aan de kunstnijver- heids-afdeeling en de textielgroep deel. De monstercollecties uit Hongarije zul len in hoofdzaak textielgoederen, huis houdelijke en luxe-artikelen omvatten. Die uit Italië fayence en dergelijke pro ducten, houtsnijwerk, bijouterieën en lederwaren; ook voedings- en genotmid delen, textiel- en aanverwante artikelen Japan exposeert porselein. Joego-Slavië zal monsters van zijn verschillende tabaksoorten tentoonstellen en een in druk geven van de sigaretten-fabricage. De aanbiedingen uit Roemenië zijn voornamelijk bestemd voor de Duitsche markt. Tsjecho-Slowakije, van oudsher exposant in Leipzig, komt met een rui me sorteering van zijn bekende voort brengselen. Zweden zal zilver-, alpaca- en luxe-tinwaren, glas, aardewerk, etc. aanbieden. Verder zullen er enkele deel nemers zijn uit Estland en Zwitserland. Naar aanleiding van de Bouwvak- Messe heeft in Leipzig op 29 en 30 Aug een congres plaats, waar gesproken zal worden over het verrichten van bouw werkzaamheden in den winter, alsmede over verwarmings- en ventilatieproble- van een bewijs van toegang tot de Messe Inlichtingen hierover geeft het Leipziger Messamt te Amsterdam, Singel 98 Het aantal verkeersongevallen, als ge volg van de snelle uitbreiding van het verkeer, neemt ieder jaar nog steeds schrikbarend toe. De statistieken wijzen uit, dat percentsgewijs de jeugd het ergst aan de gevaren van het verkeer is blootgesteld en ook, dat veel meer dan de helft van het aantal verkeersonge vallen veroorzaakt wordt door het niet kennen en het niet opvolgen van de verkeersregels. Het is daarom dringend noodig, de jeugd te beschermen tegen de gevaren van het verkeer. Door verkeersonderwijs op school en door voorlichting in het gezin kan het kind de verkeersgevaren en de regels van den weg leeren. Maak het kind niet bang voor het gevaar, maar leer de kinderen het gevaar ken nen en leer ze hoe ze het gevaar kun nen ontwijken. Gewen ze aan het ge vaar, dan wordt het ontwijken ervan een tweede natuur en onbewust zullen zij dan op een critiek moment de noo- dige bewegingen maken om het gevaar te ontgaan, sneller en doelmatiger, dan wanneer ze er eerst over moesten gaan denken. Wanneer iemand in zulke ge vallen zou moeten gaan denken, dan was hij al overreden, vóórdat hij uitge dacht was. Ten einde de verkeersregels meer al gemeen bekend te maken, heeft de A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland, die zich al sinds jaren met het verkeers vraagstuk in zijn vollen omvang bezig houdt en nuttig werk gedaan heeft op het gebied der verkeersveiligheid, kosteloos een nieuw leermiddel beschik baar gesteld, ten dienste van het ver keersonderwijs in de hoogste klasse van alle lagere scholen. Dit leermiddel is een stel van 18 gekleurde zegels, die in den trant van de bekende schoolplaten van den A.N.W.B., naast elkander afbeelden een verkeersfout en hoe het wél moet. Alle afbeeldingen hebben betrekking op verkeersfouten van kinderen. Van deze zegels heeft de A. N. W. B. een serie cliché's met bijschriften ter beschikking gesteld van de redactie van dit blad. In een aantal opeenvolgende nummers zal zoo'n plaatje worden af gedrukt, met een korte, eenvoudige toe lichting, die voor kinderen bestemd is; als korte, gemakkelijk te onthouden ver keersles. Met behulp van deze „verkeerslessen" kunnen ook in het gezin de kinderen vertrouwd worden gemaakt met de re gels van het verkeer. Als die verkeersregels er goed inzitten, zal menig ongeluk kunnen worden voor komen, zullen vele kinderlevens worden gespaard en zullen rouw en leed, de schaduwzijde van het moderne verkeer, minder huisgezinnen bezoeken. Wij bevelen dus deze „Verkeerslessen van den A.N.W.B.", welke, zoo mogelijk, 18 achtereenvolgende keeren in ons blad zullen verschijnen, ten zeerste aan in de DE ZEEUWSCHE KOERIER brengt Uw aanbiedingen tegen den goedkoopsten prijs onder aller oogen. Ie Les Steek den rijweg loodrecht over! De eerste les behandelt het overste ken van een drukke str|.at „Steek den rijweg loodrecht over" is het onderschrift van dit zegel en öe af beelding vertoont, hoe onbezonnen Pietje het verkeerd en hoe slimme Jan tje het goed doet. Bij deze eerste les kan het kind eraan worden herinnerd, dat de rijweg be stemd is voor auto's en fietsen (tenzij er voor de fietsers een afzonderlijk rij wielpad is, want dan hooren ze daar thuis). Het trottaiir is voor de voet gangers. Daar loopen ze veilig en dreigt geen gevaar. Toch moet de wandelaar ook wel eens op den rijweg komen, als hij de straat moet oversteken en nu is het de kunst om dat goed en veilig te doen. Moeilijk is dat niet, maar je moet goed opletten. Op het rechter plaatje doet Jan het goed. Hij steekt recht over, dat is de kortste weg. Het is ook de veiligste weg, want Jan kan nu naar links en recht:; uitkijken, of er ook een auto, een kar, of een fiets aankomt. Hij heeft al uitge keken vóórdat hij overstak. Eerst heeft hij links gekeken, omdat van dien kant het eerst gevaar dreigt. Weet ge waar om? Het is gemakkelijk te ontthouden: omdat alle verkeer de rechterzijde van den weg houdt. Dat is de grondwet van het verkeer. Die grondwet moeten allen goed kennen en dat is gemakkelijk ge noeg, want ze bestaat maar uit 2 woor den: „Houd rechts','. Daarom moet ge eerst naar links kijken en tijdens het oversteken naar rechts, want dan ziet ge het verkeer, dat van den anderen kant komt. Piet op het linkerplaatje doet dat niet, die blijft maar naar links kijken en ziet den auto niet, die op hem af komt. Piet maakt dus twee fouten. Zijn eerste fout is, dat hij schuin oversteekt en dus den weg naar den overkant noodeloos ver lengt en zijn tweede fout is, dat hij niet tijdig naar rechts kijkt en daardoor groote kans loopt overreden te worden. Steek dus den rijweg loodrecht over en kijk, vóórdat je oversteekt, éérst naar links, of de weg vrij is en dan naar rechts of er tijdens het oversteken geen gevaar nadert. En als dat onverwacht nadert, vlieg dan niet terug, maar blijf liever kalm staan tot het gevaar voorbij is en ga dan rustig verder. (Ingezonden) VESTIGINGSWET EN OVERNEMEN VAN ZAKEN. EEN WAARSCHUWING. Het blijkt mij in de laatste weken, dat verschillende personen uit Zeeuwsch Vlaanderen, meer bepaald in het z.g Land van Hulst wonende, naar aanlei ding van advertenties, relaties aan- knoopen voor het overnemen van zaken in Rotterdam. Meestal betreft dit water- en vuur- neringen, waarbij annex kruideniers waren. Aan hen, die daarvoor onder handelingen aanknoopen, wordt, volgens mij verstrekte inlichtingen, wijs ge maakt, dat de Vestigingswet of een Sperverbod de overname dier zaken niet in den weg staat, en wordt op grond daarvan ook reeds handgeld ge stort. Zij beloopen de kans, die als ver loren te moeten beschouwen. Ik meen daarom dringend te moeten waarschuwen, dat men voor een of an dere zaak, die onder Vestigingswet of Sperverbod valt (b.v broodverkoopers- zaak of een zaak, waarin kruideniers waren worden verkocht) geen vaste verbintenis aangaat of een betaling doet, zoolang men niet in het bezit is van een vergunning van de desbetref fende Kamer van Koophandel en Fa brieken of van den Minister van Eco nomische Zaken (dit laatste naar ge-

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 5