Kunstkaarten. Het raadsel van den Hazepoot Gemeenteraad te Sas van Gent. MIJN HARDT) ES' Nieuwe Uitgaven F E UIL L ETON S o 11 e r n ij. In de gisterenavond gehouden ge meenteraadszitting werd o.a. het vol gende besloten: Gedurende de zomertijdperiode zullen ten vervolge de café's tot 12 uur (mid dernacht) geopend mogen blijven Aan het Oranje-Comité zal voor de vieripg der jubileumfeesten f 1000 sub sidie worden verleend Aan de TBC Commissie van het Wit- Gele Kruis te Sas van Gent zal een extra subsidie van f 1000 worden toe gestaan De Raad sprak zich in principe uit voor het verleenen van steun aan de RK Verpleging te Sluiskil-doch wenschte? alvorens een besluit te nemen, met het bestuur der inrichting te onderhandelen over het eventueel beschikbaar stellen van een localiteit bij besmettelijke en 1$ vierkleurendrukken kan in deze"* uitvoering niet worden herdrukt <!n is vrij zeldzaam. De nieuwe uitgave metj foto's, doch zonder de 15 vierkleuren drukken is bestemd èn voor de school èn voor de huiskamer Deze uitgaaf, die bij haar eerste ver schijning reeds uitvoerig in ons blad is besproken, heeft de groote verdienste, leesbaar te zijn. To Hölscher heeft het gegevene verwerkt in een doorloopend verhaal, dat aanvangt met de bood schap van den Engel aan Zacharias en eindigt met het Patmos-vizioen van Johannes. Historisch en geografisch legt het boek getuigenis af van zorg vuldige studie. Tal van interessante ge gevens, die doorgaans slechts in voet noten vermeld worden, zijn hier in den tekst verwerkt. Ook ouderen zullen dit boek stellig met genoegen lezen Een reeks foto's naar oorspronkelijke IC ziekten j Het nieuwe brandspuithuis zal nog vóór de a.s bietencampagne worden ge bouwd De openbare begraafplaats zal vóór de volgende raadszitting in orde worden gebracht (Voor nadere bijzonderheden zie men het officieel verslag, waarop men zich voor f 1,25 per jaar kan abonneeren. Abonné's op „De Zeeuwsche Koerier" (a f 1,50 per jaar) betalen hiervoor slechts 50 ct., zoodat de prijs van een abonnement op „De Zeeuwsche Koerier" met Nieuwsbijvoegsel en raadsverslag slechts f 2 per jaar kost) Alle Boeken en Tijdschriften zijn krijgbaar bij den Boekhandel van „DE ZEEUWSCHE KOERIER" DE KATHOLIEKE JEUGDBIJBEL Het nieuwe Testament Uitg. N.V. Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg Prijs ingen. f 2,50, geb f 3,25 Het nieuwe testament van den katho lieken jeugdbij bel van de bekende jeugd schrijfster To Hölscher (in samen werking met pater Romualdus O.M. Cap.) was vrijwel terstond na verschij nen uitverkocht in beide edities. De uitgave voor de huiskamer met foto's Neen, een echte bruut is meneer Janssen met twee „essen") niet Maar hij ,jtaat" op z'n recht. Verleden week moest meneer Janssen op de fiets den drukken Rijksweg kruisen. Hij kwam van rechts, stak z'n hand voor zich uit, en reed door. Natuurlijk (vond-ie) want hij had immers recht van voorrang! Zijn toestand is nu weer redelijk wel... door THEO V. BLANKENSEE Nadruk verboden 18) Ons besluit was nu, dat Edith zich onder een of ander voorwendsel toe gang zou zien te verschaffen tot Hall- stein. Rudolf Semper had een broeder, welke inmiddels reeds lang overleden is Zij gaf zich uit voor een zuster van diens weduwe en werd zelfs uitgenoo- digd eenigen tijd op Hallstein te blijven logeeren Natuurlijk bleven wij door loopend schriftelijk met elkaar in contact Zij ontdekte, dat Rudolf Semper een misdadiger was, die met een landge noot diefstallen pleegde in Parijs en Londen. En Marietta, die zich thans Alary noemt, wist het documenten en plaatselijke landschap pen geven een duidelijk denkbeeld van de sfeer, waarin zich de heilige ge beurtenissen afspeelden. De tekst vo-£t de Evangeliën, Brieven en Handelingen der Apostelen van zeer dichtbij terwijl de gesprekken zooveel mogelijk woordelijk werden weerge geven Wie aan kinderen een boek wil geven van ernstige strekking zal met deze uitgaaf een uitstekende keus doen. J. Reclasseeringswerk van het Leger des Heils Het Leger des Heils heeft het jaar verslag 1937 van zijn reclasseeringswerk gepubliceerd. Ditmaal is aan de uit voering bijzondere zorg besteed. Vóór- en achterzijde van den omslag beelden door suggestieve foto-illustraties het wezen en den zegen van dezen tak van arbeid af, die met zooveel liefde door het Leger behartigd wordt Wat de omslag op zulk een suggestie ve wijze aanduidt, wordt door den in houd van het rijk verluchte geschrift op veelzijdige wijze nader belicht. Men leest er o.a. in, dat in het verslagjaar ruim 1700 rapporten werden uitge bracht; dat 3140 personen onder toe zicht van het Leger stonden (waarvan 2515 voorwaardelijk veroordeelden), en dat over 203 personen regelmatig ge rapporteerd werd. Een indruk wordt ge geven van de beteekenis, die het cel- bezoek bij dezen arbeid heeft. Ontroe rend zijn de aanhalingen uit brieven van gedetineerden, die aan hun groote erkentelijkheid uitdrukking pogen te geven. Tenslotte worden de inrichtingen -aip SI9^UipS SfB 9ip 'U9A9iqOS9q nen, om den gestrafte in de moeilijke dagen na zijn bevrijding, de nieuwe in trede in het leven te vergemakkelijken Eén pagina van dit geschrift is ge vuld met waardeërende woorden van bekende autoriteiten en leiders op so ciaal en maatschappelijk gebied J. „La Belle en haar aanbidders" door Jan Feith Uitg. Zuid-Hollandsche Uitgevers- Maatschappij, 's Gravenhage Prijs f 1,50 ingen., f 2,25 geb. Onder bovenstaanden titel heeft Jan Feith een handboek, dat hun, die „Marianne, la Belle" onder de huidige voor den Nederlandschen toerist zoo bij uitstek gunstige valuta-omstandigheden willen bezoeken, een aangenamer lees bare gids wil zijn dan de dorre opsom - Nu leefde zij als de vrouw van een misdadiger in de eenzaamheid van een verlaten slot. Dit op zich zelf was al een gerechte straf voor haar verleden. Doch Edith voegde daar nog andere kwellin gen aan toe. Om haar te pijnigen, op dezelfde manier als zij het mij gedaan had, was zij zoo uitermate vriendelijk tegen Rudolf Semper Na enkele weken zou ik zelf op Hall stein verschijnen. Als in haar hart nog plaats was voor zulk een gevoel, wilde ik op die wijze de wroeging in haar wakker roepen enhaar tevens de angst voor een ontdekking op het lijf jagen. Dat zou mijn wraak zijn! Voor ik mij echter liet aandienen, wilde ik mij eerst door Edith nauw keurig op de hoogte laten brengen van alles wat slot Hallstein betrof Ik kwam hier in de stad en op mijn wandeling naar Hallstein kreeg ik ge zelschap van Fritz Langhalm, die mij den weg wees. Edith wachtte mij reeds en bracht mij onopgemerkt in de logeer kamer: Daar heb ik ook den knoop ver lor en, die aan mijn colbert daar ont ming van merkwaardigheden, die 'n Baedeker pleegt te bieden. De schrijver laat „Marianna", die hem tot gids dient, zelf de bekoorlijkheden van het land, dat hij in alle denkbare vervoergelegen heden doorkruist, verhalen en stelt zoo doende den lezer in de gelegenheid mét hem Frankrijk te bereizen, te zien, te proeven ente genieten, zooals de schrijver zelf het bereisd, gezien, ge proefd en genoten heeft. Waarbij de lezer dan nog dit voordeel heeft, dat hij al de heerlijkheden, die de Fransche bodem biedt, krijgt opgediend met den artistieken smaak van den litterator Jan Feith J. Pieck teekende een fleurige om slag en illustreerde elk hoofdstuk met een karakteristieke toelichting De typografische verzorging valt in elk opzicht te roemen J. Andor Juhasz en Sa ri Juhasz DIT IS GESCHIED IN OOSTEN RIJK van serajewo tot berchtesgaden uit het hongaarsch door frans Schneiders Uitg. „Het Nederlandsche Boek- huis", Tilburg 167 bladzijden met illustraties ingenaaid f 1,90, gebonden f 2,50 Finis Austriae! Dat is het motief, waarop de Hongaarsche journalist An dor Juhasz zijn boek „Dit is geschied in Oostenrijk" schreef. Hij had met zijn vrouw en compagnon vele jaren van zeer nabij te maken gehad met het Oostenrijksche politieke leven. Hij had de gevaren, welke deze politiek bedreig den, zien naderen op de wegen der roode vakvereenigingen en der Heim- wehren en deze gevaren zeer dikwijls besproken met mannen als Seipel, Schober, Frauenfeld, Dollfuss en Schuschnigg. En toen het einde van Oostenrijk op dien historischen datum van 11 Maart jl. gekomen was, zag hij duidelijk en helder de lijnen, waarlangs de gebeurtenissen waren gegaan tot dit punt: het einde van Oostenrijk's zelf standig bestaan. Streng en objectief deze lijnen vol gend, schreef hij toen de politieke ge schiedenis van Oostenrijk. Hij beschreef niet alleen de feiten, zooals hij deze had waargenomen de opstanden der socialisten en nationaal-socialisten, den moord op Dollfuss maai' hij beschreef oorzaak en gevolg van deze feiten, hij legde daartusschen het logisch verband en toonde op deze wijze allerduidelijkst de politieke fouten, welke sinds de vestiging der Oostenrijksche republiek op elkaar waren gestapeld. Zoo is er een boek ontstaan, dat klaar en aanschouwelijk den langzamen on dergang van een volk schildert, welks lot in Berchtesgaden bezegeld werd. Een lot, dat volkeren en regeeringen nu nog in spanning en onrust houdt en welks politieke beteekenis voor de toekomst van Europa haast niet te schatten is. Maar Juhasz bewijst in zijn prachtig geschreven, brandend actueele boek aan de hand van feiten, en zonder personen te sparen, dat Oostenrijk's jiolitiek in twintig jaren onafwendbaar tot den Anschluss heeft geleid Hij beschrijft den invloed der roode vakvereenigingen, hij zet in klare taal de oorzaken der opeenvolgende revo luties uiteen, hij beschrijft deze, niet om den lezer sensatie te verschaffen, maar om te bewijzen hoe politieke fou ten zich tenslotte hebben gewroken. Hij spreekt met Seipel, met Schober, met Seitz, met Frauenfeld, met Fey, met Dollfuss, met Schuschnigg en met al de mannen, die eens een rol speelden in Oostenrijk's politiek De vriendschapsbanden met velen van breekt. Nadat wij afgesproken hadden, dat ik me zou voordoen als een ad- spirant, kooper voor het slot, bracht zij mij door het park naar den landweg terug, waarna zij haar kamer weer op zocht. Toen ik binnentrad, had Marietta mij bij den eersten oogopslag reeds herkend Haar oogen, haar houding verrieden het; haar lippen beefden: Emilio! Eerst dacht ik, dat ik bij dien aanblik me zelf niet meer meester zou zijn, maar die vrouw was mij totaal onverschillig geworden. Daar vernam ik tot mijn groote ontsteltenis, dat in de korte spanne tijds tusschen het verlaten en binnentreden van het slot, Rudolf Sem per vermoord was geworden Edith vertelde mij later hoe zij hem gevonden hadden Om vijf uur ging zij naar Marietta's kamer en vond haar in een zeer geprik kelde stemming. Toen gaf Edith te ken nen, dat zij er dan de voorkeur aan gaf, met Rudolf wat te praten. Marietta verbood haar zulks heftig en wilde dat zelfs verhinderen. Edith stoorde er zich hen doen hem de objectiviteit niet uit' het oog verliezen; hij beschrijft open hartig hun karakter en legt even on bevangen den vinger op hun politieke fouten Zoo begint hij het hoofdstuk over Schuschnigg daar waar deze optreedt in de politieke geschiedenis van Oosten rijk aldus: „Schuschnigg, eerlijk van top tot teen, van een stralende intelligentie, bran dend van vaderlandsliefde en een pracht-katholiek, die groote Europeaan vol idealen, deze edele humanist, zou voor alles geschikt zijn geweest, alleen niet voor de politiek. Nog minder voor dictator" Zijn vrouw, Sari Juhasz, schreef twee hoofdstukken van dit boek, over gebeur tenissen, die zij van nabij meemaakte, nl den moord op Dollfuss en de Frauen- feldaffaire Hier bespeurt men, dat er een vrouw aan het woord is, hier paart zich het gevoei aan het verstand, dat haar man leidde bij het schrijven van dit werk hetwelk tal van onbekende en verbijste rende feiten geeft Als men dit boek gelezen heeft, be grijpt men volledig, hoe dit lot zich over Oostenrijk heeft voltrokken B. „TABOE" door J. van Laer s.J. Uitg. Retraitehuis, Alken (Belg. Limb.) 272 bladz. Prijs f 0,90 Dit boekje, dat den lezer een blik doet slaan in het Verkennersleven en hem daarvan niet alleen den uiterlijken kant doet zien, doch ook en vooral de ver heven idee, die eraan ten grondslag ligt karaktervorming in den besten zin des woords prachtig belicht, zal zoo wel in als buiten verkennerskringen om z'n sympathieken, opvoedenden en toch prettig leesbaren inhoud, stellig grooten bijval vinden. Een Verkennersroman is het in den besten zin des woords, waarin men zoowel met de frissche, ge zonde praktijk van het „Scouts"-leven kennis maakt als met den geestelijken ontwikkelingsgang, die daarmee beoogd wordt. De hoofdpersonen in dit verhaal zijn geen „Uebermenschen" doch jon gens, zooals men die dagelijks ontmoet en meemaakt, met hun heerlijke idealen en nobele gevoelens maar ook met hun fouten en gebreken, welker verbetering den Verkennersleiders dikwijls zooveel hoofdbreken bezorgt. En juist daarin zien wij de paedagogische kracht van dit boekje. De jongens, die in dit boek vallen, doch Goddank ook nog tijdig opstaan, evenals de flinke kerels, die hun ideaal trouw blijven, zijn door en door natuurlijk. Hun daden en belevenis sen zijn niet gechargeerd; ze zijn aan vaardbaar en pakkend en doen weldadig en verheffend aan Pater van Laer heeft met dit boekje de Verkennersbeweging stellig een waardevolle dienst bewezen. Op de grootere Scouts zal het zijn verhef f en den invloed niet missen en hun, die buiten de beweging staan, zal het een beter begrip en grooter waardeering bij brengen voor dezen nieuwen vorm van opvoeding van onze ontluikende jeugd J. „NAAR ZONNIGE HOOGTEN" Moeder Clara Fey en haar Stich ting: de Congregatie der Zusters van het Arme Kind Jezus door M. Smits van Waesberghe sJ. Uitg. Mij Gebr van Aelst, Maastricht. Prijs f 0,75 Naar zonnige hoogten voert inderdaad dit fijne, kunstzinnig uitgevoerde boek je, waarin pater Smits van Waesberghe het onopgesmukt doch daarom juist te niet aan en toen zij de kamer van Rudolf Semper binnen wilde gaan, lag deze vermoord op den grond Maar wie was nu de moordenaar? XV Wilhelm Kohier, of liever Emilio Al varez zweeg en keek de overigen vra gend aan Allen hadden met klimmende span ning naar hem geluisterd Werner was de eerste, die zich her steld had en zeide: Wilt u dan mevrouw Mary Hallstein aanklagen als de moordenares van haar echtgenoot? Kohier, die wij voortaan bij den door hem zelf aangenomen naam zullen noemen, schudde heftig het hoofd Neen, waarachtig niet! Ik wensch nie mand aan te klagen. Ik heb enkel fei ten genoemd, en laat het aan u over, daaruit de mogelijke conclusies te trekken Maar de overval in het bosch dan? Daar weet ik niets van treffender verhaal doet van ievêïï en werken van Moeder Clara Fey, wier zegenrijke stichting, de Congregatie der Zusters van het Arme Kind Jezus, ont staan in een tijd en in een milieu, waar in de opvoeding van het meisje uit de lagere volksklassen totaal werd ver waarloosd, heden ten dage is uitgegroeid tot een organisatie van internationale beteekenis voor de opvoeding der vrou welijke jeugd in het algemeen en van het arme kind in het bijzonder Blijheid, warmte, toewijding en daar bij veel goede smaak, zijn, aldus Dr J. de Vreese s.J. in zijn voorwoord, de bij zondere kenmerken van deze Congre gatie, die een opvallend eigen karakter en een heel eigen geest bezit. Dat waren ook de bijzondere karaktertrekken der eerbiedwaardige Stichteres, die in dit boekje in al haar aantrekkelijkhfid worden beschreven „Moge", aldus de Eerw. inleider, „dit zonnige boekje het middel zijn om naar de Congregatie der Zusters van het Arme Kind Jezus veel frissche meisjes zielen te voeren naar het hart van Moeder Clara, veel flinke meisjes, die het wondere werk, dat God door deze stichting beoogt, met heel de inzet van haar hart en al haar krachten zullen helpen tot stand brengen" Vast staat, dat de lezing van dit boekje een geestelijk genot beteekent, waarvoor velen den Eerw. schrijver dankbaar mogen zijn J. Als uitgaaf van den Nederlandschen Bond van Graan- en Meelhandelaren verscheen een Referaat van de hand Dr P. G Knibbe, getiteld: „Plaats en taak van den tusschenhandel in het tegenwoordige economische bestel" De brochure is bij het Secretariaat van den Bond (Leiden, Turfmarkt 3) voor 25 ct per exemplaar verkrijgbaar. Bij afname van minstens 5 exemplaren is de prijs 15 ct per stuk 'luiimiuiiiiiiiiiuniiiL iiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiBiiiiiminiiiiHiiiiuiimi Wij ontvingen de nieuwste kaarten met Hollandschen tekst van Roswitha Öitterlich, de jonge' kunstenaresse, die binnenkort in Den Haag een tentoonstelling komt houden. Verkrijgbaar in den Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier" SAS VAN GENT Geen compliment Rechter: Ik zal je nu nog laten gaan, maar mijd in de toekomst slecht gezel schap Beklaagde: Dank U, edelachtbare, ik zal zorgen, hier niet meer te komen! Eerste gast: Wat kijkt de bruidegom bedruikt, terwijl de vader van de bruid zoo verheugd kijkt! Andere gast, laconiek: Het is zaliger te geven, dan te ontvangen! Niet de bedoeling Leeraar: Noem me eens een voorbeeld van een-cellige wezens! Leerling: Straf gevangenen, meneer! Nu wendde zich Werner tot Harvey en vroeg hem: Herkent u in dezen heer den persoon die u aangevallen heeft? Harvey ontkende Neen, die was korter en breeder ge bouw U weet het zeker? Harvey glimlachte Ik zal me daarin werkelijk niet ver gissen Tjamaar hij werd toch gear resteerd in de villa „Mon repos!" Meneer was het niet En hij is in de logeerkamer van Hall stein geweest Nu antwoordde Harvey op de hem eigen rustige, maar daarom niet min der besliste manier: U alleen hebt een verkeerde verdacht De moord werd noch door dezen heer, noch door Mary Hallstein bedreven. Iemand, die zooveel heeft moeten ver duren als een Emilio Alvarez, wreekt zich niet door een laffen sluipmoord. Hij kende al de geheimen van zijn slachtoffer en zou er mede volstaan

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 6