De Zeeuwsche Koerier Crisis-maatregelen No. 4207 Vnj(lay 5 Augustus 1938 53ste Jaargang Nieuws-Bijvoegsel van Een dreigend gevaar voor Zeeland. Met de ouden van dagen op stap Ifoor do Vrouwen maak van zeeland geen marken of volendam! Hebt ge U doorgezeten op de fiets slaboonen -variaties Een tip voor een Zeeuwsche Trip. o Onder bovenstaand opschrift publi ceerde kortgeleden de heer P. J. Meer- tens, secretaris der Volkskunde-Com- missie van de Kon. Nederl. Academie van Wetenschappen te Amsterdam, Zeeuw van geboorte, in „De Maasbode" een artikel, een ernstige waarschuwing tegen de actie voor het behoud van de gewestelijke hoerendracht, waaraan wij het volgende ontleenen: Een actie, als die van dit Zeeuwsche comité, brengt de folklore weer eens in kwaad gerucht. Zij versterkt den waan, dat volkskunde betèekent: de weten schap van het verleden, van het mu seum. Niets is minder waar. De volks kunde weet maar al te goed, dat al het oude vergaat, de tijden veranderen, en nieuw leven uit de bouwvallen opbloeit. De volkskunde wil geen openlucht museum maken noch van Zeeland noch van welk ander deel van welk ander land ook, dat een plaats inneemt in het organisme van een volk. En ik ben er diep van overtuigd, dat het Zeeuwsche volk innerlijk kracht genoeg bezit om zijn eigen aard te handhaven in de Nederlandsche volksgemeenschap, mét zijn kleederdracht, maar zoo noodig ook zonder zijn kleederdracht, wanneer deze haar zin en bestaansrecht verloren heeft. Men versta mij goed: ik beweer aller minst, dat deze dracht geen reden van bestaan meer heeft. Mijn verzet gaat niet tegen de pogingen tot behoud van deze dracht, maar uitsluitend tegen de wijze, waarop deze actie wordt gevoerd. Een actie als deze heeft uitsluitend dan recht en reden van bestaan, wanneer ze gevoerd wordt door personen, die zelf de hoerendracht dragen. De Zeeuwsche boeren zijn mans genoeg, om hun eigen zaken te redderen, en zeker wanneer het om een zoo specifieke boeren-aange- legenheid gaat als de hoerendracht. Daarvoor hebben ze heusch de inmen ging van heeren in burger niet noodig Menig Zeeuw zal als schrijver dezes eenig wantrouwen hebben getoond ten opzichte van het bovenaangehaalde ma nifest, en onder de onderteekenaren met eenige verbazing de namen gemist hebben van diegenen, die meer dan wie ook belangstelling hebben getoond voor de Zeeuwsche boerendracht, terwijl als eenige, die noch van geboorte noch van afkomst noch door inwoning Zeeuw is, de heer Van der Ven onder de manifes tanten wordt opgemerkt, wiens kort te voren verschenen boekje „Zeeuwsch volk in Zeeuwsche dracht" een ter zake kundigen Zeeuw als den heer C. van Liere aanleiding gaf tot een niet malsche, maar alleszins gerechtvaar digde critiek („Eigen Volk", Mei 1938) Wat wil het comité nu eigenlijk? Het laat ons omtrent zijn bedoelingen niet in het onzekere. Het wil de Zeeuwsche speciaal de Walchersche en Zuid- Bevelandsche kleederdracht in stand houden als „het mooiste en interes santste, dat Zee/and bezit". „Het is ons te doen om de artistieke zijde van deze aangelegenheid", schrijft het comité, maar het laat daarop onmiddellijk vol gen, dat er ook andere belangen zijn. „Wij denken b.v. aan het vreemdelingen verkeer. Wat zal er overblijven van de attractie van de Middelburgsche en Goessche marktdagen, wanneer de schitterende kanten mutsen, de kleurige doeken en „beukjes" van het tooneel zullen zijn verdwenen?" Deze openhartige uitspraak de monstreert beter dan elke andere de ondeskundigheid van het Zeeuwsche comité. Het wil de kool en de geit sparen en dit geval zal dat toch werkelijk niet gaan. Het comité schijnt niet te begrij pen, dat juist die Middelburgsche en Goessche marktdagen, terwille waarvan het de kleederdrachten bewaard zou willen zien, van deze kleederdrachten den ondergang beteekenen. Daar toch komen de boeren en boerinnen tot het inzicht, dat ze in hun gewestelijke klee ding een bezienswaardigheid vormer voor Amerikanen en andere vreemde lingen, die alleen maar oog hebben voor het bizarre, het afwijkende van hur eigen doorgaans smakelooze kleeding. Daar toch worden de boerinnen lastig gevallen door brutale vlegels, die om dat ze toch in een vreemd land zijn,mee- nen zich alle vrijheden te mogen per- mitteeren tegenover de inheemsche be volking. Daar toch ervaart de boer, dat hij met zijn voorvaderlijke kleeding uit den toon valt, dat men hem grappig vindt, dat men zich met zijn kleeding amuseert, kortom, dat hij een museum stuk is geworden. Ik ben er diep van overtuigd, dat het vreemdelingenbezoek juist een der be langrijkste factoren is, die de mooie Zeeuwsche kleederdrachten doen ver dwijnen. Een der belangrijkste, maar lang niet de eenige. Er is nu eenmaal in het volksleven 'n algemeene tendenz waarneembaar, om zich aan te passen aan den nieuwen tijd. Zonder deze tendenz zou alle leven verstaren. De ge schiedenis van de kleederdrachten, ook van de Zeeuwsche, wijst trouwens uit, dat er in den loop der tijden groote veranderingen in dit opzicht hebben plaats gevonden. Het zou dwaasheid zijn, de Zeeuwsche dracht te willen be houden in den vorm, waarin ze thans gedragen wordt Maar eerst en vooral: laat de Zeeuwsche boer en de Zeeuwsche boerin zélf beschikken over hun dracht. En dat kunnen ze, zoolang Zeeland geen twee de Marken of Volendam is geworden, zoolang de Zeeuwsche boer zijn brood niet behoeft te verdienen met zich te laten bekijken door nieuwsgierige vreem delingen. De tegenstelling tusschen de stad en het platteland kan alleen maar grooter worden, als de stedeling zich gaat bemoeien met wat tot het domeir van den boer behoort. Het is zijn taak den boer vrij te laten in zijn leven, zijn gewoonten en gebruiken, hem te eer biedigen in de uitingen van zijn cultuur De boer moet boer blijven en geen ob ject voor vreemdelingenverkeer. In aansluiting op een reeds gepubli ceerd verslag, verzoekt men ons van bestuurszijde nog van den jongsten tocht der ouden van dagen van Sas van Gent onderstaande ontboezeming var. een der deelnemers te plaatsen, aan welk verzoek wij natuurlijk gaarne voldoen Er zijn in het leven van den mensch twee perioden, die niet aan formali teiten gebonden zijn; de kinderleeftijd en de ouderdom. Wat daar tusschen in ligt, is den leeftijd van den vorm, de etiquette, de fijne manieren als de mensch het in eenvoudig Hollandsch wil uitdrukken. Bij kinderen en oude menschen geeft men van alle schoon doenerij als daar zijn voorstellen, ken nismaken, hoofd- en kniebuigen, en wat dies meer zij, lekker den brui. Familiari teit is daar de leus. Dat is gemakke lijk in den omgang enhet gemak dient den mensch. Wij zouden de ver gelijking tusschen kinderen en oude menschen nog verder kunnen uitspin nen, doch achten zulks niet noodig daar iedere lezer voor zich zelf de punten van overeenkomst en verschil wel zal weten op te sporen. Zij kunnen samengevat worden in dezen slagzin „Kinderen zijn kleine menschen, oude menschen zijn kleine kinderen". Een van de voornaamste verschillen tus schen beider leven is, dat de beginnen de mensch, even als de jonge vogel op een gegeven oogenblik, als zijn vleugel, de kracht tot vliegen gekregen hebben uit het nest de wereld in vliegt, de oude mensch daarentegen hoe langer hoe meer zich binnen een zekeren kring van familieleden of bekenden terugtrekt Hij wordt hokvast, zooals het wel eens uitgedrukt wordt. Het is de verdienste van de vereeni ging „Ouden van dagen", een heele vrije vereeniging, zooals de Voorzitter, Dokter Puylaert, het uitdrukte, zonder statuten of reglement, dat zij de oude inwoners van Sas van Gent en de Zandstraat, een keer in 't jaar, en wel in den Zomer uit hun afzondering weghaalt om hen dien dag tenminste weer in aanraking met de wereld buiten hun enge krin get je te brengen. Zoo'n dag was voor de ouden van dagen uit deze omgeving Donderdag 11. ïn 27 autö*s had het werkzame bestuur 90 oude lui eerst naar Gent gevoerd, om vandaar uit een boottocht door de stad en vervolgens langs de boorden van de grillig kronke lende schilderachtige Leie te maken. De Leie boven Gent kan vergeleken worden met de Vecht boven Utrecht. Bij en lang;s deze laatste treedt het oud- Hollandsche karakter van de stijve patriciërsperiode uit de 17de Eeuw meer op den voorgrond, terwijl bij de Leie de moderne bouw- en tuinarchitectuur harmonieus aan elkander gekoppeld, het rivierbeeld scheppen Wat een tocht langs deze schilder achtige boorden! Wie heeft het voor elkaar gebokst om met de „Water Polo", met zijn goedgunstige kapitein Walvis, deze reis op touw te zetten? Toen de bootreis was afgeloopen, hebben wij het hooren verklappen. We vernamen, dat de heer Vernaeve het gelukkige denk- Wat eten we eiken dag? ZONDAG Juliennesoep, biefstuk, doperwtjes aardappelen, custardvla met bessen MAANDAG Koude ham, aardappelkoekjes, kom kommersambal, fruit DINSDAG. Rollade, spersieboonen, aardappelen, citroenrijst WOENSDAG Koud vleesch, bloemkool, aardappelen Uw huid of voeten stukgeloopen Purol verzacht en geneest. Tube 45 ct. )oos 60 en 30 ct. (10) beeld voor deze boottocht opgevat, en met den kapitein geregeld had. Doch het is met regelen en schikken en ór denen onder dergelijke omstandigheden niet afgeloopen. De penningen, nietwaar, die moeten er zijn om het zaakje te kunnen be kostigen. Dat moet de penningmeester doen, zult ge zeggen. Zoo is 't, doch om de penningen voor een dergelijke reis meester te worden, is ook geen kleine kunst. De heer Kousemaker schijnt evenwel die kunst te verstaan, heeft er zelfs nog een picnic bij kunnen organiseeren. Vat e dat nu? Want toen het gezelschap te Sint Maartens Laethem aankwam, werden de deelnemers en deelneemsters ont haald op een lunch, waarvan het menu aan iedere gast door gedienstige ser veuses telkens werd opgediend: een pistolet met hesp, een met kaas, een boterham met cramik, een kop koffie met melk en suiker De voorraad was schoon uitgeput, toen de maaltijd afgeloopen was, waar uit bleek, dat ouden van dagen toch nog flinke magen bezitten. Toen er weder ingescheept was, ging de tocht nog verder Leie opwaarts langs de reeks buitenverblijven, die daar in hun pittoreske ligging het landschap beeld tot een lustoord maken. Daarna de terugtocht weer langs de fraaie bloementuinen met daarin de mooi ge bouwde woningen. En eindelijk de ont scheping in „het Anker" Daar werd door een der deelnemers namens allen een hartelijk woord van dank tot het bestuur gericht Dokter Puylaert dankte en gaf een kort résumé van den gang van zaken, herdacht den oprichter van de vereeni ging, wijlen den heer A. Vervaet, en den heer Huisman, in wiens plaats de heer IJsselstein, opzichter van de Waterstaat, getreden is. Het eene woord bracht het andere. De heer Vernaeve bracht hulde aan den kapitein en de kapitein op zijn beurt weer aan de ouden. Zoo zou het nog voortgegaan zijn, als de tijd van op breken al niet lang aangebroken ware geweest Toen eindelijk allen weer hun wagens gevonden hadden en hun plaats inge nomen, zette de karavaan, 27 wagens, haar tocht door Gent voort tot dat on geveer 10 uur door de uitgevlogen vogels het oude nest weer bereikt werd. We mogen dit verslag niet eindigen, zonder een woord van lof te wijden aan de commandant der maréchaussée, den heer de Laet, voor de voorbeeldige orde, die dezen tocht kenmerkte en aan den heer Warrens uit de Zandstraat, die de zaken daar ter plaatse geregeld heeft. Ten slotte onzen dank aan de heeren autobestuurders, voor de bereidwillig heid en de belangloosheid, waarmede zij hun wagens ter beschikking van het Comité gesteld hebben Kinderlogica Vader tot zoontje in dierentuin, voor het kameelenhok: en daarom wordt dit dier „schip der woestijn" genoemd, jongen En pappie, dan heet dat kleintje zeker reddingboot? DE ZEEUWSCHE KOERIER brengt Uw aanbiedingen tegen den goedkoopsten prijs onder aller oogen. flensjes met aardbeien jam DONDERDAG Varkenslappen, worteltjes, aardappe len, fruit VRIJDAG Prinsessesoep, pannekoekjes, sla met gevulde tomaten, gestoofde aardappelen ZATERDAG Haché, pikante rijst, snijboonen, fruit Aardappelkoekjes 500 G. (1 pond) warme, gekookte aardappelen, 50 G. (x/2 ons) geraspte kaas, 40 G. (2 afgestreken- eetlepels) boter, 1 theelepel Maggi's Aroma, peper, zout en nootmuskaat naar smaak, 1 eet lepel zelfrijzend bakmeel, 1 ei, y2 dL. melk Maak de aardappelen fijn, voeg er de geraspte kaas, de Maggi's Aroma, peper, zout, nootmuskaat en meel aan toe. Klop het ei met de melk, roer dit door de massa, tot zich een samenhangende massa heeft gevormd. Maak het vet in de koekenpan warm, leg er kleine hoopjes van het aardappelmengsel in, sla deze plat, en bak de zoo gevormde koekjes aan beide zijden mooi bruin Sla met gevulde tomaten 500 Gr (1 pond) flinke tomaten, 1 kropje sla, zooveel gekookte aardappe len als er tomaten zijn, 1 klein uitje, 1 eetlepel gehakte peterselie, en selderij, 1 eetlepel geraspte kaas, 2 theelepels Maggi's Aroma, zout en peper naar smaak, 2 eetlepels slaolie, 1 eetlepel^ ci troensap Wasch de sla goed, pluk ze in mooie stukjes en leg zé in een vergiet. Wasch de tomaten, snijd er het bovenste kapje af en haal er de pitten uit. Maak de aardappelen fijn, voeg er de Maggi's Aroma, de kaas, de peper en zout aan toe, klop de slaolie met het citroen sap, voeg dit mengsel, evenals het zeer fijn gehakt uitje en de groene kruiden bij de aardappel massa, roer alles goed door elkaar. Vul met dit mengsel de uit geholde tomaten. Spreid de sla uit op een schotel, besprenkel deze met wat Maggi's Aroma, citroen en olie, en schik de tomaten hierop Er zijn weinig groenten, die zoo al gemeen in den smaak vallen als de sla- boonen, ook wel prinsesseboontjes of spercieboontjes genoemd. Van dat ze als jonge groente de plaats van hun voorgangers, de doperwtjes, in nemen, totdat ze als dikke herfstboonen opgevuld met gezellige meelige witte boontjes, aan hun afscheid toe zijn verschijnen ze in elk gezin wel minstens éénmaal per week op tafel en ze worden tot het laatste toe met plezier gegeten. Toch kan ook bij zoo'n geliefkoosd ge recht een beetje variatie geen kwaad vooral niet, als die afwisseling met heel weinig kosten en moeite bereikt kan worden Gewoonlijk schudden we de gaarge kookte boontjes eenvoudig even door el kaar met een klontje boter. Maar ook verschillende sausjes passen goed bij de slaboonen: een tomatensaus b.v., een zure eiersaus of een kaassaus. Stoven we daarin de boontjes, dan mag de hoeveel heid saus eigenlijk niet méér zijn dan ongeveer y2 dL. per persoon of bv. y4 L saus voor een portie voor 4 personen 4de bedoeling is dan nl dat de groente deeltjes er juist even door worden ge bonden tot een samenhangend geheel Als vloeistof kunnen we het afgegoten water van de boontjes gebruiken, waar- In een Maggi's bouillonblokje wordt Op gelost. Voor 14 L. van dien bouillon re kenen we dan 20 G (1 afgestreken eet lepel) boter en 20 G (2 afgestreken eet lepels) bloem; we roeren die op een zacht vuur door elkaar, gieten er dan geleidelijk den bouillon bij, laten het sausje even doorkoken en maken het af met óf 2 volle lepels tomatenpurée, óf 2 volle lepels geraspte kaas óf 2 lepels azijn en een geklopt ei. Even de warme boontjes er door geroerd, en het gerecht is klaar om te worden opgedaan. Door de toevoeging van een grootere hoeveelheid kaassaus kan nog een an dere variatie worden aangebracht. We rekenen dan b.v op de dubbele portie saus en leggen de gare boontjes laags gewijs, met telkens wat saus ertusschen, in een vuurvast schoteltje. De bovenste laag, die uit saus bestaat, wordt be strooid met nog wat geraspte kaas en eenige kleine klontjes boter; het scho teltje wordt dan in den oven gezet, tot het bovenste kaaslaagje goudbruin is ge roosterd. Ten slotte laten we nog een bereiding volgen, die uit Z.-Frankrijk stamt en die ook hier zeker in deir smaak zal vallen, nl. de Slaboonen a la lyonnaise (4 personen) 1 KG slaboontjes (liefst een dunne soort), 1 uitje, 50 G. (y2 ons) boter, 1 eetlepel gehakte peterselie, 2 a 3 theelepeltjes Maggi's Aroma, wat peper en zout Haal de boonen op de gebruikelijke wijze af, wasch ze en kook ze gaar in wat water met zout. Laat ze op een ver giet uitlekken (het overtollige water kan worden opgevangen, om nog dienst te doen in de een of andere soep of saus). Hak het uitje fijn en laat het in de dichtgedekte pan zachtjes in de boter gaar smoren en lichtbruin worden; voeg er de uitgelekte boontjes bij en laat al les samen nog een oogenblik zachtjes doorstoven. Schud er bij het opdoen de gehakte peterselie door en maak het ge recht op smaak af met de Maggi's Aroma en de peper Door de Provinciale Zeeuwsche Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer is een tocht door Zeeland samengesteld vol afwisseling en attractie. Aan de hand van een foldertje wordt men in de gelegenheid gesteld Gemeentestempels te verkrijgen in verschillende Zeeuwsche plaatsen, waarbij men aan geen bepaal de route is gebonden. Voor de deel nemers zijn vele en fraaie prijzen be schikbaar gesteld. De deelname is ce- heel kosteloos Bedoeld foldertje met de noodige ge gevens is op aanvrage gratis te verkrij gen in de Informatiebureaux te Middel burg, Markt 17, Tel. 166 en te Goes, Gr. Markt 11-13, Tel. 435. Bovendien bij het Secretariaat der Pr. Z.V.V.V. te Kloetinge (bij Goes), Kerkplein 126, Tel. ^25, zoomede bij de Secretariaten der 18 aangesloten V.V.V.'s in Zeeland en de Informatiebureaux van diverse V.V.V.'s in het geheele land In deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor abonné's ter inzage. Verschenen zijn de volgende crisis- oublicatiën: 1 Aug. Aanvoer Pekel- en Steurharing 2 Aug Restituties bij uitvoer van eieren, eierproducten en pluimvee ADVERTEERT IN DE ZEEUWSCHE KOERIER Eerst naar LINKS, dan naar RECHTS uitkijken vóór u oversteekt, en.... even uw beurt af wachten. (Neem lie ver een latere tram dan.de auto van den „Eerste Hulp dienst".)

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 5