De Zeeuwsche Koerier Crisis-maatregelen Nieuws-Bijvoegsel van No. 4205 Vrijdag 22 Juli 1938 63ste Jaargang Voor do Vrouwem F E U I L L ETON" Het raadsel van den Hazepoot Burgerlijke Standen Evon luister on naar don xondor uit hot Vijfdo. H. Kindsheid Altijd rheumatische rugpijn Uit de provincie Als U „Mijnhardtjes" vraagt, dan Uit het binnenland Uit het buitenland v„ In verband met noodzakelijke tech nische herstelwerkzaamheden in onze werkplaatsen, verschijnt dit nummer in beperkten omvang. DE UITGEVER Zondag jl vond te Sas van Gent de j aarlijksche rondgang door de gemeent* plaats vanwege de H Kindsheid. D; altijd aantrekkelijke stoet was ditmaal nog met eenige fleurige groepen uitge breid, die den luister niet weinig ver hoogden. De aankleeding was door de Eerw Zusters en hare helpsters wee..* uitstekend verzorgd. Jammer, dat dooi uitstedigheid van tal van gemeente naren de belangstelling niet wat grootei* was ZONDAG Bruine soep, Duitsche biefstuk, ge stoofde tomaten, aardappelen, aard beien MAANDAG Rollade, gestoofde slakroppen, aard appelen, havermoutkoekjes DINSDAG. Jachtschotel, gestoofde andijvie, ci troenvla WOENSDAG Gehakt, slaboonen met bruine saus aardappelen, fruit DONDERDAG Koud vleesch, tuinboontjes, aardap pelen, hangop VRIJDAG Tomatensoep, eierpannekoeken, wott teltj es, fruit ZATERDAG Varkenslappen, snijboonen, aardap pelen, watergruwel Bruine soep 1 Maggi's justablet, 20 G (1 afge streken eetlepel boter), 1 klein uitje, 50 G (|j§ ons) fijne vermicelli, 1 L water, 2 lepels melk, 1 ei Snipper het uitje, fruit het in de bo ter lichtbruin, breng een L water aan de kook, maak het Maggi's justablet fijn, meng het aan tot een dunne brij, voeg het bij het kokende water met de gebroken vermicelli en het gefruite uitje Laat de soep doorkoken tot de vermi celli gaar is. Kluts het ei met de melk in de soepterrine, en giet er de kokende soep langzaam onder voortdurend roe ren bij Slaboonen met bruine saus 1 KG slaboonen, 50 G D/2 ons) boter, 1 Maggi's soeptablet, wat zout, y2 L water Kook de afgehaalde en gewasschen boonen met het aanhangende water en wat zout onder voortdurend schudden door THEO v. BLANKENSEE Nadruk verboden 16) Zij keek me zoo doordringend en vol minachting aan, dat ik voelde hoe ik bloosde als een verlegen schooljongen Ik wil naar huis, zeide zij kortaf En ikik gehoorzaamde. Zoo had zij mij nog in haar macht. Nog steeds was ik blind en een zwakkeling Vóór haar woning wilde ik met een kus afscheid nemen; ze was toch mijn verloofde. Doch zij stiet mij woest te rug. Ik meende, dat het slechts scherts was en trad weer op haar toe. Maar hooghartig wees zij mij terug met haar gloeiende oogen Ga, siste zij tusschen de tanden. Je hebt me beleedigd voor een volle balzaaJ Ben je dan gek geworden? Marietta, ik kon niet langer aan Nu is zij beter en ziet er jaren jonger uit. Deze dame werd he> ig gekweld door rheumatische rugpijn. In onderstaanden brief vertelt zij, hoe zij van haar lijden werd verlost door Kruschen Salts. ,,Ik begon eenige maanden geleden met Kruschen Salts regen mijn rheu matiek. Mijn rechteiarm kon ik niet gebruiken en de pijn in mijn rug hield geen oogenblik op. Ik las een adver tentie van Kruschen Salts en besloot het ook te probeeren. Tot mijn blijd schap voel ik mij nu niet alleen vee beter, maar zie er ook jaren jonger uit". Mevr. N. N. De oorzaak van rheumatische rug pijn ligt meestal in de opgehoopte afvalstoffen, welke in het organisme achterblijven. Hieruit ontstaat o a. hei urinezuur. Kruschen Salts spoort Uw afvoerorganen zacht maar zeker aa tot regelmatige werking, waardoor alle schadelijke stoffen worden verwijderd en de oorzaak van Uw pijnen is ver dwenen. 33 Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij apothekers en erkende drogisten gaar. Wrijf intusschen het Maggi's jus tablet fijn, meng het met water aan tot een dunne brei. Braad in een pannetje de boter bruin. Neem de pan van het vuur en roer er het aangemengde jus tablet bij. Voeg zooveel water bij, dat er zich langzamerhand een mooi ge bonden saus vormt, laat deze door koken. Voeg er tenslotte de gaar ge kookte boonen bij SAS VAN GEN! Loop der bevolking, Week van 10 tot en met 16 Juli 1938 Aangekomen. E Henrion, dienstbode van Etterbeek B. Vertrokken: C van den Enden, zonder beroep naar Hotterdam; L Gaelens, dienstbode naar Lokeren B; J Verheezen, land bouwersknecht naar Princenhage; J A M d'Hooge, fabrieksarbeider naar West- dorpe WESTDORPl Week van 14-21 Juli 1938 Gehuwd: Jozias de Zeeuw, 25 jaar, van Terneuzen en Suzanna Maria de Cooker. Marcellus Franciscus de Maesschalck, 25 jaar, St Amandsberg, (België) en Yvonna Celanie Louise Schelstraete, 23 jaar Loop der Bevolking, Ingekomen: Julien Augustin Marie d'Hooghe van Sas van Gent; Maria Louisa de Clerq van Axel; Anna Maria de Cleck van Wachtebeke (B) Vertrokken: Yvonna Celanie Louise Schelstraete naar St Amandsberg (B); Marinus de Jonge naar Ter Neuzen Werkloosheid, Aantal werkloozen 49 zien, dat je zoo lief waart tegen ande ren, was m n antwoord Dwaas! riep ze mij toe en verdween in haar woning Voor haar raam smeekte ik om vergif fenis, doch zij hoorde mij niet. De dagen, die nu volgden, waren voor mij een marteling. Steeds opnieuw moest ik hooren, dat ik mij door mijn gedrag onmogelijk gemaakt had en dat zij geen enkele balzaal meer dorst binnen te gaan. Wie zou trouwens nog met haar willen dansen, als daardoor zijn leven in gevaar kwam? Ik was als razend Zij liet zich haast niet meer zien. Als ik overdag op mijn plantage het werk regelde of door zaken in beslag geno men werd, reed Marietta uit, dag aan dag. En ik dwaas die ik was, ik be merkte niet, hoe opgewekt zij was, als 3ij van haar wandelritten huiswaarts keerde. Nog was ik blind, nog zag ik niets. Ik wist niet, vermoedde niet eens, dat zij mij bedroog. Zij had een ander lief In mijn verlatenheid en mijn wanhoop zocht ik naar vrienden. Ik ontmoette een Duitscher, een zekeren Fernau. Hij Hier volgen de voornaamste gebeurtenissen uit de afgeloopen week: Li de vorige week gehouden raads zitting te Terneuzen is de heer P van Cadsand tot wethouder gekozen in de vacature van wijlen den heer D Scheele De heer G Dees werd als raadslid be- eedigd In verband met den minder gunsti- gen financieele toestand der gemeente werd het aanleggen van een nieuwe rioleering in het oude stadsgedeelte voorloopig aangehouden Naar aanleiding van een schrijven van den Minister van Waterstaat zal de nieuwe Axelsche brug- waarschijnlijk recht tegenover de Noordstraat komen te liggen Besloten werd, onafhankelijk van de subsidie aan het feestcomité in de kom, voor het comité ter viering van het re- geeringsjubilé van H M de Koningin te Sluiskil f 150 beschikbaar te stellen De 16-jarge slagerszoon D Biesbroeck te Hulst is ter hoogte van Tivoli met zijn fiets gevallen, waardoor hij een zoodanige verwonding aan het hoofd opliep, dat hij op slag gedood werd Naar gemeld wordt, bestaat er goede kans, dat eerlang aan de reeds eenigen tijd voorbereide plannen tot restauratie van het stadhuis te Hulst uitvoering zal kunnen gegeven worden Naar gemeld wordt zal door de leer lingen der RHBS te Terneuzen onder leiding van Dr Bruch, leeraar Neder- landsch, op 14 September a.s het mid- deleeuwsch tooneelspel „Esmoreit" op het sportterrein der HBS worden opge voerd Mej* Hendrika Stouthamer te Sas van Gent slaagde vorige week voor het di ploma der Beroepsschool te Zelzate. Zij Dehaalde tevens het diploma voor Steno Dactylographie (grootste onderscheiding Viaamsche taal, methode Meysman, Brussel Ronde van Philippine Dinsdag jl. werd te Philippine onder enorme belangstelling de wegwedstrijd gehouden voor Amateurs en Onafhan- kelijken. Ruim 60 renners kwamen hun rugnummer afhalen, doch aan slechts 49 werd toelating tot het vertrek ge geven, omdat een dertiental niet in het bezit waren van de vereischte licentie Om half drie werd het startsein gege ven en onmiddellijk werd er een ge weldig tempo ingezet. Bij elke door tocht van het dorp, werden meerdere premies beschikbaar gesteld, waarvoor door de renners hardnekkig werd ge streden, terwijl zij luide door het pu bliek werden toegejuicht. Het Bestuu.* had er ook voor gezorgd, dat, door mid del van de prachtige radio-installatie van den heer Rammeloo, het publiek op de hoogte werd gehouden omtrent het verloop van de koers. De inrichters van dezen koers halen alle eer van hun werk, want een organisatie, zooals Philippine te zien gaf, treft men zelden aan; deze was gewoonweg af! Na af loop van de koers was het in de café's danook een drukte, zooals Philippine nog nimmer heeft gekend Behoudens goedkeuring door den minister zijn benoemd resp tot directeu: en leeraar Nederlandsch aan de RK Middelb. Handelsschool te Hulst de heeren Drs J. Boezeman en Drs Lockefeer Bij K. B. van 9 Juni is benoemd tot ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw J. M van Bommel van Vloten, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland te Goes Door den Ringen voor Jong. Ver. en Meisjesver. op Geref. Grondslag in Zeeuwsch-Vlaanderen is op 16 dezer te Hoek een landdag gehouden, die door circa 350 personen werd bijgewoond Naar gemeld wordt, zal de VW te Axel van 27 Augustus tot 10 September een winkelweek organiseeren, terwijl op Zaterdag 3 September een grootsch programma in de open lucht zal wor- Het Britsche ministerie van lucht vaart heeft bij een nieuwe fabriek van Lord Nuffield een order voor den bouw van 1000 gevechtsvliegtuigen geplaatst ZH Em Kardinaal Serafini, prefect van de H Congregatie van het Concilie, is in den ouderdom van 71 jaar te Rome overleden In Griekenland zijn tengevolge van een aardbeving tal van personen ge dood en gewond. Een groot aantal hui zen is ingestort of zwaar beschadigd De kans op oorlog tusschen Japan en Rusland schijnt momenteel vrij groot te zijn Gisteren is door het bestuur van het desbetreffend Comité besloten, op Don derdag 28 dezer met de ouden van da gen van Sas van Gent en de Zandstraat ontvangt U hartvormige cachets met den naam Mijahardt, die allerlei pijnen snel doen verdwijnen. io was nog jong, een goede dertig, maar had reeds een veelbewogen leven achter zich. Hij was hartelijk en vriendelijk voor me, zoodat ik mij dichter bij hem aansloot dan verstandig was. Zijn ge zelschap was mij daarom zoo welkom, omdat ik mijn avonden thuis en een zaam moest doorbrengen Spoedig had Fernau het zoover ge bracht, dat hij mij buiten mijn woning lokte; hij wist een verborgen lokaal, waar spelers elkaar regelmatig ont moetten; hij troonde mij er heen. Wat was natuurlijker, dan dat ik mij met een ware hartstocht op het spel wierp, een hartstocht, die mij al het andere deed vergeten. Ik speelde met hoogs inzetten en won. Den eersten ochtend kwam ik thuis, met ongeveer vijftien duizend peseta's winst. Lachend had Fern au opgemerkt Gelukkig in het spel, ongelukkig in de liefde En ook ik lachte! Ik wist nog steeds niets Na het ontbijt bezocht ik Marietta Zij stond voor het venster en zong een vroolijk wijsje den afgewerkt Aan de Winkelweek-campagne zal een groote wedstrijd verbonden worden De vorige week heeft Dr Gieleri af scheid genomen als directeur van de RK Middelbare Handelsdagschool te Hulst, wegens zijn benoeming tot in specteur van het lager onderwijs te Roosendaal. Bij die gelegenheid werd hem vanwege de leerlingen een ets aangeboden van de Basiliek te Hulst van de hand van den heer K. J. Huine- man uit Terneuzen Bij den Zaterdag jl te Sas van Gent door de Sassche Zwem- en Poloclub „De Bruin visch" georganiseerde polowed- strijd won „De Bruinvisch" de uitge loofde zilveren beker en 7 medailles. De tweede prijs behaalde „De Schelde", de derde prijs „De Zeehond", vierde werd .Scheldestroom" Het ambtenarengerecht te 's-Graven- hage heeft de geroepen van de leden der voormalige Ossche maréchaussee- brigade ongegrond verklaard Verschenen is het Kon besluit inzake weerkorpsen. Tevens is gepubliceerd een algemeene maatregel van bestuur betreffende de weerkorpsen Tijdens militaire oefeningen op het vliegveld „de Molenhei" te Gilze zijn twee vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen. De vier inzittenden kwamen om het leven De minister van financiën heeft be paald, dat gedurende het tijdvak van 1 tot en met 8 Augustus geen boete zal zijn verbeurd wegens het op den open- barén weg berijden van een rijwiel, zonder voorzien te zijn van het ver eischte belastingplaatje Het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag heeft in hooger beroep den wacht meester der maréchaussée A. v d W., uit Terneuzen, vroeger in Oss ge- stationneerd, die wegens overtreding van art. 248bis Wetboek van Straf recht terecht heeft gestaan, vrijge sproken Koningin Maria van Roemenië is dezer dagen overleden een autotocht te organiseeren naar Gent, alwaar dan £en tocht met een pleizierjacht zal worden gemaakt, een origineele opzet, die stellig in den smaak zal vallen Het Engelsche Koningspaar is bij zijn bezoek aan Frankrijk op Dinsdag en Woensdag jl., aldaar met overweldigend enthousiasme ontvangen De Amerikaansche vlieger Corrigan is Zondag in een absoluut onvoldoende uitgerust toestel in 28 uur 13 minuten van New York naar Ierland gevlogen Melding wordt gemaakt van een nieuwe schoolwet in Duitschland, waardoor bij zonder onderwijs in de eerste vier leer jaren is uitgesloten In deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor abonné's ter inzage. Verschenen zijn de volgende crisis- oublicatiën: 15 Juli Biggenmerken 18 Juli Beperking aflevering spijsolie 19 Juli Toelating kippenfokkers 20 Juli Geen vernietiging van aard beien 21 Juli De Boterheffing Je schijnt je nogal te kuAnen troosten hé? was haar eerste groet. Je kunt tenminste nogal afleiding vinden Nu eerst drong tot mij door, dat ik den weg naar het verderf was opgegaan Ik wierp mij aan haar voeten, smeekte en bad om vergiffenis. Het gewonnen geld schonk ik haar, om naar eigen in zicht te besteden Glimlachend nam zij het geld aan, doch zei: Maar daarmee laat ik me niet om- koopen. Je weet trouwens, dat je geld me nooit geïnteresseerd heeft En alles bleef als vroeger Ik bezocht het speelhol voor een tweede maal. Het spel was mijn tweede liefde geworden en Fernau was nog steeds mijn vriénd. Mijn nachten bracht ik door aan de roulette, terwijl ik mijn plantages meer en meer ver onachtzaamde Zoo verliep mijn levenik won, ik verloor, ik won en verloor En Marietta vroeg nergens naar Fernau wakkerde mijn hartstocht in het spel nog aan. Vaak was hij mijn partner en juist als ik met hem speel de, verloor ik het meest En niets doet iemands speelwoede zoo oplaaien dan voortdurend verlies Ik weet niet meer, hoe lang dit dwaze leven geduurd heeft. Maar opeens werd ik klaar wakker geschud. Ik weet ook niet meer wie mij de oogen opende en ook niet, wanneer dat gebeurde, maar plots stond het onbezonnen en dwaze van mijn leven mij helder en duidelijk enwreed voor oogenOp een ochtend ging ik weer naar huis. Een mij onbe kend persoon wandelde met mij op. Hij' vertelde mij alles! Welk een ontnuch tering! Toen wist ik, waarom Marietta er zich niet meer om bekommerde, dat ik een speler was Ik was het slachtoffer geworden van een geraffineerd complot. Fernau was de vriend van den man, die voort durend met Marietta gedanst had! Vol gens een van te voren vastgesteld plan hadden zij de hartstocht voor het spel in mij aangekweekt en aangemoedigd, om mijHet was wreed, dit nu zelf te moeten erkennen 'Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 7