De Zeeuwsche Koerier ÈRDAft Crisis-maatregelen De Zeeuwsche Roerier No. 4203 Vrijdag 8 Juli 193& 33ste Jaargang Nieuws-Bijvoegsel van Een luGhtbeschermingsfonds in oprichting Voor do Vrouwen ÈüZAUte XXyyflrf Hoofdpijn, indigestie en rheumatische rugpijnen. Vlagvertoon. Burgerlijke Standen Noodzakelijkheid ervan den laatsten tijd duidelijk aan den dag getreden Men moeit de werkelijkheid onder de oogen durven zien Groote actie van de Nederlandsche Pers en de Radio Hoe kan men steun verleenen? Luchtaanvallen op Canton, op Soets- jau, op Barcelona, opja, vult U zelf maar in. Op tientallen plaatsen, die in oorlogsgebieden liggen, waarvan men leest: zestienhonderd dooden, dui zend dooden, achthonderd. Alsof een menschenleven geen waarde meer heeft! Protesten van de beschaafde wereld, besprekingen in den boezem der Engelsche Regeering, van het En- gelsch Lagerhuis, van de menschheid, die er haar afschuw over uitspreekt, doch er meerendeels de verschrikkingen nimmer van meemaakte Maar ondanks die protesten tegen aanvallen op een weerlooze bevolking, ondanks pogingen om deze aanvallen slechts op militaire doeleinden te doen geschieden, ondanks de beste bedoelin gen en plannen, blijft het dreigende zwaard boven ons hoofd hangen. Ook boven het hoofd van ons Nederlanders, die betrokken kunnen worden in een strijd in ons werelddeel, in een cata strophe, welke wij zelf niet uitlokten, doch die weinig meer dan de onder - geng vzn Europa zou beteekenen, van cultuur, beschaming enz. Dóe slacht offers zal eischen van weergalooze luchtbombardementen met brand- en gifgasbommen, die overal dood en ver derf zullen strooien Men moet er niet aan denken, en toch ook weermen moet er wèl aan denken. Om de eenvoudige reden, dat men ook hier te lande rekening heeft te houden met dergelijke toestan den, die niemand wenscht, waarvan leder beschaafd mensch met ontzetting en afgrijzen vervuld is. ,,'t Zal zoo'n vaart niet loopen' zoo hoort men hier en daar zeggen. Of: „Als 't ooit zoover mocht komen, dan is tóch alles ver loren! Waarom zou ik mij dus voor de- luchtbescherming interesseeren?" Bijna zou men op dergelijke uitspra ken het woord „Defaitistisch" van toe passing kunnen doen zijn. Beter is het echter te spreken van onwetendheid of wel, tegen beter weten in praten Over luchtbescherming en hetgeen daarvoor gedaan kan worden, is in ons blad reeds herhaaldelijk geschreven. Daarbij is tevens naar voren gebracht, dat het degelijk*mogelijk is, maatrege len te treffen, e.ven goed als men zich wapenen kan tegen epidemieën. Doch voor een zoodanige teweerstelling is in ons land een ongekende mobilisatie noodig, een ^reeidzame, algeheele, nauwe samenwerking van alle lagen der bevolking, die zich gezamenlijk wapenen tegen noodlottige gebeurtenis sen, van een geheel volk, dat voorbe reid en klaar wil wezen, als ooit de hel der verschrikking in den meest onge- breidelden, ondenkbaren en gruwe- lijksten vorm zou losbarsten Luchtbeschermingsrijp, luchtbescher- mings-mindedoveral om ons heen zien we de naties er, met haast koortsach- tigen ijver, aan werken. Begrijpelijk, want niemand kan precies zeggen, wan neer Europa in vuur en vlam zal staan, iets wat iedereen hoopt, dat nooit en nimmer gebeuren zalMaar dan doemt daar de werkelijkheid van dit jaar op: Oostenrijk's bezetting en de schietpartij in Eger. Wat dit beteekend heeft, het is maar beter er niet nogmaals aan te her inneren. Men denkt aan een zijden draad, waaraan Europa's lot toen ge hangen heeft Van de noodzakelijkheid van lucht bescherming is thans vrijwel iedere Necjdrlandér doordrongen: Luchtbe scherming is zelfbescherming, is gezins- bescherming. Voor de passieve lucht bescherming wordt de laatste maanden veel, zelfs zeer veel gedaan. De eenige door de Regeering op dit gebied erken de instantie, de Nederlandsche Vereeni- ging voor Luchtbescherming (Nassau Ouwerkerkstraat 3, Den Haag), kon dezer dagen zijn 50,000ste lid inschrij ven; in September 1936 waren het er nog maar driehonderd. Deze geweldige Al haar klachten in korten tijd verdwenen. „Vele jaren leed ik aan hoofdpijn, in digestie en rheumatische rugpijn, tot ik 1 y2 jaar geleden er toe overging Kruschen Salts te gaan vebruiken. Reeds na eenige maanden bemerkte ik een belangrijke verbetering, terwijl nu al mijn klachten zoo goed als geheel zijn verdwenen. Ik ben in die lVz jaar een heel ander mensch geworden". Mej. W. D. te R. Deze dame koos het juiste middel om haar klachten te bestrijden. Kruschen Salts reinigt nl. Uw lichaam van alle schadelijke stoffen, terwijl Uw afvoer- organen worden aangespoord tot betere en geregelde werking, waardoor U er van verzekerd zijt, dat zich geen afval stoffen meer kunnen ophoopen en Uw klachten voorgoed verdwenen zijn. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij apothekers en erkende drogisten 30 komt Zondagavond werd hög een de monstratie met zoeklichten gegeven, die velen met groote belangstelling hebben gadegeslagen toeneming spreekt boekdeelen; zij laat zien, dat ons volk het nut en de nood zakelijkheid begrijpt, dat men op den goeden weg is, dat dé Vereeniging goede en ook gewenschte voorlichting geeft. Wil zij dit evenwel kunnen blijven doen, dan is de vorming van een Luchtbe schermingsfonds, waaruit de gelden voor de enorme propaganda, die op dit gebied noodig is, geput kunnen worden, eerste eisch. Van vele zijden werd daar toe reeds medewerking ondervonden, doch deze medewerking is nog ontoe reikend en moet algemeen zijn Eén van de middelen, om dit Fonds te verstevigen, werd gevonden in twee groote loterijen (de grootste, welke in ons land ooit gehouden zijn, dwz wat de prijzen betreft)Voor deze loterijen heeft de geniale teekenaar Dr Louis Raemaekers welwillend een plaat ge- j teekend, die op schrille, maar daarom niet minder juiste wijze aantoont, wat de gevolgen zijn, als men niet tijdig maatregelen neemt, om met luchtbe scherming op de hoogte te komen. Een waarschuwing voor hen, die nog afzijdig bleven! Het wil ons niet noodig toeschijnen, deze actie in de aandacht van onze lezers aan te bevelen, want ieder, die de noodzakelijkheid van een Luchtbe schermingsfonds erkent (en wie zou dit niet doen?), zal gaarne aan de tot standkoming en het slagen daarvan medewerken, door een of meer loten in een dezer loterijen te nemen, die men kan betrekken: van Diepenburchstraat 154, den Haag (Organisatie Loterijen van de Ned Ver voor Luchtbescherming) De prijs-bedraagt f 1,- per lot Bovendien is aan de plaat van Dr Raemaekers een prijsvraag met groote prijzen verbonden, waarvan de voor waarden eveneens aan dit adres te ver nemen zijn Ons volk kan thans toonen, dat het de luchtbescherming krachtdadig wenscht te steunenEen oproep, die niet onbeantwoord blijve, integendeel, welke verstaan moge worden! Van Zaterdagnamiddag tot Maandag morgen jl heeft Sas van Gent twee mijnenvegers van de Nederlandsche Marine op bezoek gehad, een niet da gelijks voorkomende gebeurtenis, die deswege danook bij de bevolking (niet het minst ook bij het jonkvrouwelijk deel!) de noodige belangstelling trok De commandant bracht een officieel bezoek bij den burgemeester, hetwelk door dezen met een contrabezoek aan de Abraham van der Hulst werd be antwoord De velen, die van de gelegenheid ge bruik hebben gemaakt, persoonlijk aan boord eens een kijkje te gaan nemen hebben zich ervan kunnen overtuigen dat onze marine met deze up-to-date oorlogsschepen, die met de nieuwste vindingen (o.a dieptemeters en mo derne luchtafweermitrailleurs op voor en achterdek) zijn toegerust en die in '.hun genre op de meest moderne wijze zijn ingericht, waardig voor den dag VOOR WARME JULI-DAGEN Een van de meest bekende verschijn selen in de warmte is het verminderen van den eetlust En dat is, als we even over nadenken, een heel natuurlijk verschijnsel: ons lichaam staat 's zomers minder warmte af aan de omgeving en heeft dus min der voedsel noodig dan 's winters om toch op peil te blijven. Daarbij komt, dat „werken' nu een maal een gevoel van warmte geeft: zou dus in ons lichaam ten bate van spijs vertering en verdere stofwisselings processen door de inwendige organen veel werk worden verricht, dan zouden we daardoor ook meer van de warmte te lijden hebben, een ervaring, die ons instinctief terughoudt van het gebruik van veel en zwaar voedsel We kiezen dus lichte kostjes en we betrachten matigheid: tien tegen één, dat; we dan minder last zullen hebben van de hitte! Vleesch bv trekt ons op een warmen dag niet bepaald aan; een eier- of een kaasgerecht dat ons~"óók aan het be- noodigde eiwit helpt, maar dit doet in een minder geconcentreerden vorm zal door de huisgénooten allicht meer worden gewaardeerd Zeer smakelijk bij bladgroente (spi nazie, postelein, andijvie, gestoofde sla) zijn kleine balletjes eiergehakt; bij bloemkool, slaboontjes, worteltjes en ■Chineesche kool zouden wij kaasgehakt willen aanbevelen, terwijl bij diezelfde groenten ook kaasbroodjes op hun plaats zouden zijn beter misschien dan de vette, zware saucijsjes, die ge woonlijk bij kool worden gekozen Dat bovengenoemde gerechten niet duur zijn en dat hun bereiding ge makkelijk is, zal u uit de volgende re cepten blijken Eiergehakt (4 personen) 200 G (2 ons) oud brood, bij voor keur bruin brood, 2 hardgekookte eiren, 2 rauwe eieren, 1 middelmatig groote ui, 4 eetlepels (1 klein blikje) dikke tomatenpurée, 1 eetlepel ge hakte peterselie, Vz dL kokende melk, wat zout, 4 theelepels Maggi's Aroma, ongeveer 100 G boter Overgiet het brood met de kokende melk en laat die er geheel intrekken Bak intusschen het gesnipperde uitje in l eetlepel van de boter lichtbruin, voeg :r de tomatenpurée, de peterselie en de fijngewreven harde "eieren bij en werk dit alles met het brood tot een gelijke massa; maak het mengsel op smaak af met de Maggi's Aroma en wat zout Vorm het „gehakt' met de hand tot bal letjes, ongeveer ter grootte van een eV wentel ze door bloem of paneermeel en braad ze met de lichtbruingebakken boter in de koekenpan rondom mooi bruin. Maak de jus af met een scheutje water en giet ze over de balletjes op den schotel Kaasgehakt (4 personen) 200 G gekookte aardappelen (2 groote), 100 G (1 ons of ongeveer 3 sneetjes oud brood (liefst bruin), 150 G (iy2 ons) geraspte kaas, 2 eieren, wat peper en nootmuscaat, 4 theelepels Maggi's Aroma, wat zout, desverkiezende 1 fijngehak uitje Maak de aardappelen fijn en werk ze met het gekruimelde brood, de geklopte eieren, de geraspte kaas, de Maggi's Aroma, de kruiden en wat zout tot een gelijk mengsel. Vorm daarvan balletjes en bak die hetzij in de koekenpan met wat boter, hetzij in een diep pan netje met heet frituurvet rondom bruin Kaasbroodjes (4 personen) 8 dunne sneetjes oud brood, 150 G (iy2 ons) Goudsche of Edammer kaas, iy2 dL melk, 1 ei, 2 theelepels Maggi's Aroma, ongeveer 50 G (V2 ons) boter keh en doop die éven In dé melk, waar door de Maggi's Aroma is geroerd. Be leg 8 van de 16 stukjes ieder met een erop passend dik plakje kaas, druk er de onbelegde stukjes op en wentel dan elk dubbel boterhammetje door het ge klopte ei, waarbij het restje van de melk met Aroma en een snuifje zout is gevoegd Bak de boterhammetjes in de koeken pan met de heete boter aan weerskan ten goudbruin, schik ze op een ver warmden schotel en presenteer ze (bij wijze van vleesch) bij de goente en de aardappelen SAb VAN GENT Week van 26 Juni t/m 2 Juli 1938 Geboren 28 Juni Cecile Rosette, d van Theophiel Joseph Aerssens en Martha Maria Elisa van Dam Loop der bevolking. Week van 26 Juni t/m 2 Juli 1938 Aangekomen. M Dumez, dienstbode van Graauw E C Buysse, landbouwersknecht van Bouchaute B Vertrokken: A P F de Graeve, dienstbode naar Terneuzen M R Verlinden, dienstbode naar Graauw c.a WESTDORPE Gedurende de week van 30 Juni-7 Juli Huwelijks-aangiften Marcellus Fran- ciscus De Maesschalck, 25 jaar van St Amandsberg en Yvonna Celanie Louise Schelstraete, 23 jaar Geboren Ivona Maria Camilla, d van Camillus Nuyts en Camilla Slock Adolf Dingenus Pietr, zoon van Pieter Marinus Heyboer en Corneia Janna Arenthals Werkloosheid. Aantal werkloozen 49 Een knaap alt Cavalla zei: „SERDAB" bevalt ja!" En toen hij ze had Ging le op pad En bracht z'in Hollanda! (30) In deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor abonné's ter inzage. DE ZEEUWSCHE KOERIER brengt Uw aanbiedingen tegen den goedkoopsten prijs onder aller oogen. DE P T T. LEENT ZIJN NAAM! De tijd, dat men smalend over „Tante Pos" sprak, is wel voorbij, en ons staats bedrijf van Posterijen, Telefoon en Tele grafie is zich langzamerhand een méér dan stevige populariteit aan het ver werven. Is het te verwonderen, dat één onzer bekendste sigarenfabrieken verlof vroeg om den naam PTT te gebruiken als aanduiding van een nieuw sigaartje, dat alle eigenschappen heeft om tot groote populariteit te komen. Het is teekenend voor onzen modernen tijd, -dat het bedrijf der posterijen gaarne zijn naam leende wanneer dat een sti mulans kon beteekenen voor het be drijfsleven. Misschien heeft dat de fa brikanten geïnspireerd om deze sigaar even goed te verzorgen als Ir Damme, dat de post- en telefoondienst doet! Binnen een aantrekkelijke verpakking vindt men 10 sigaartjes, uitsluitend uit iihporttabakken vervaardigd, waarin rijkelijk Havana en Brazil is verwerkt. Vier honderd man personeel, in ruime en hygiënische hallen, verwerken in tempo, de vele aanvragen, en bereiken een productie-omvang, die een méér dan matigen prijs mogelijk maakt (35) Verschenen zijn de volgende crisis- oublicatiën: 30 Juni Vlas oogst 1938 30 Juni Biggenmerken 30 Juni De Boterheffing 1 Juli Restitutie invoerheffing paling 1 Juli Levering varkens boven het zoutersgewicht 1 Juli Prijzen van varkens, bestemd voor Baconbereiding 1 Juli Steun koolzaad oogst 1939 4 Juli Invoerheffing aal en paling 6 Juli Korting en minimumprijzen bloembollen 6 Juli Invoerheffing aal en paling De Bijbelsche Geschiedenis voor het Katholieke huisgezin verschijnt in 20 afleveringen a 32 pa gina's Prijs van dezen tweeden druk slechts f 15 totaal, desgewenscht betaalbaar a 20 maandelijksche termijnen a 75 ct (de eerste druk kostte f 35) Prospecti met proefpagina's, waaruit men zien kan, hoe dit prachtwerk is uitgevoerd, zijn op aanvraag gratis ver krijgbaar te SAS VAN GENT bij: Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier" Snijd van het brood de korstjes weg, verdeel de sneetjes in twee gelijke stuk- wordt gelezen om de reclame aanbiedingen, die er in voorkomen. Dat is voor adverteerders toch de hoofd zaak

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 5