De Zeeuwsche Koerier No. 4202 Vrijdag 1 Juli 1938 33ste Jaargang Nieuws-Bijvoegsel van Vacantie... reizen en trekken Een machtige Inkoopcombinatie. De Colorado-' ever Gemeenteraad Sas van Gent Ifoor do Vrouwen Kon geen 5 minuten achtereen loopen. Voed Uw huid 's nachts met Purol landbouw en Veeteelt ONZE JONGENS EN MEISJES VEILIG IN DE R.K. VACANTIEHÜIZEN Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: Eindexamens en ovjergang)>exameiic zuilen het uiterste heboen gevergd van Uw Kinderen, Ouders! Uw jongens en meisjes, werxzaam op kantoren en an dere werkplaatsen zien verlangend uil naar hun vrije dagen Zomervacantie, zon en vrije natuur, de romantiek van het onbekende, alies lokt hen onweerstaanbaar naar buiten, tot een trip door de mooiste streken van ons land, wellicht ook tot een ver blijf in vreemde Janden Gij, Ouders, wilt hen dat alles gaarne gunnen, maar de onzekerheid, waar Uw kinderen zullen verblijven, misschien ook de huidige, minder gunstige finan- cieele toestand, houden U terug Onze RK Vacantiehuizencentrale heeft dit vraagstuk van het reizen en trekken onzer katholieke jongens en meisjes be studeerd en zich tot doel gesteld, de steeds groeiende reislust der jeugdigen in veilge banen te leiden De resultaten? Over Nederland is een net gespreid van RK Vacantiehuizen, waardoor wij willen bereiken: veiligheia voor de jongeren, gerustheid voor de Ouders, bestrijding van het ongecon troleerde trekken en kampeeren met al le daaraan verbonden gevaren in moreei en lichamelijk opzicht. Waarom wij de oplossing hebben gezocht in Vacantie huizen en niet in Jeugdherbergen? De meeste argumenten, die aange haald worden om het oprichten van jeugdherbergen te bevorderen, berusten op de opvoedkundige, hygiënische en sociale waarde van het buitenleven, van het contact met de natuur. Welnu, ai deze voordeelen zijn ook te bereiken door een verblijf in een vacantiehuis. Wat is echter het essentieele verschil? Het wezenskarakter van de jeugd herberg is het ongebonden zwerven en trekken in de natuur, waarbij de jeugd herberg enkel tot nacht- of dagverblijf dient. Het karakter van dit trekken, dus onafhankelijk er op uit, alleen of in groepjes, overnachten in een herberg voor jeugdigen zonder onderscheid van richting en gemengd, (waardoor ook het gemengde trekken wordt bevorderd), zonder eenige waarborg voor geestelijke verzorging, lijkt ons absoluut onaan vaardbaar. Geheel anders echter staat het met onze Vacantiehuizen. Op het trekken van de eene plaats naar de an dere is het niet berekend, wel op het doorbrengen van enkele dagen met geestelijke en lichamelijke verzorging in een katholieke gemeenschap en onder degelijke leiding, terwijl het verblijl van dag tot dag uitzondering is. Daaren boven is het Vacantiehuis een instel ling van het georganiseerde jeugdwerk, zoodat er controle kan uitgaan, niet slechts gedurende de tijd van het ver blijf zelf, maar ook op de ontspanning, die tijdens het verblijf in de vrije natuur wordt genoten Blijkt uit het bovenstaande voldoende, dat voor het geestelijk welzijn van Uw kinderen zorg wordt gedragen, ook de geldelijke kant van het vraagstuk is zoo danig geregeld, dat onze jeugdigen, die geleerd hebben te sparen om te kunnen genieten, voor een in vergelijking met hotelprijzen zeer geringe vergoeding, een gedeelte van hun vacantie kunnen doorbrengen in onze RK Vacantiehuizen Ons streven is geweest, een uniforme prijsregeling te verkrijgen, hetgeen ons ook, op enkele uitzenderingen na, is gelukt Voor de jongens-verblijven wordt be rekend: voor een dag en een nacht: f 1,50; logies alleen f 0,30; broodmaal tijd f 0,35; warme maaltijd f 0,60 Voor de meisjes zijn de prijzen: een dag en een nacht f 2,—, f 1,75, f 1,50; logies alleen f 0,30; broodmaaltijd f 0,35; warme maaltijd f 0,60 Daar het reis-seizoen weldra aanbreekt, en wij verschillende vacantiehuizen bij gekregen hebben, zal ongeveer 30 Juni a.s. onze nieuwe, zeer uitgebreide „Gids voor RK Vacantiehuizen" ver schijnen, waarin U alle gewenschte ge gevens, betreffende ligging, prijzen, be schrijving der omgeving, formaliteiten enz zult aantreffen Pe prijs van deze „Gids" is gesteld op Thans van haar rheumatische pijnen verlost. „Bijna twee jaar lang leed ik aan hevige rheumatische pijnen in mijn schouder. Als ik 4 minuten achtereen xiad geioopen, kon ik niet verder door ae pijn. Nu, na slechts een paar weken Kruschen Salts te hebben gebruikt, kan ik weer geregeld doorloopen en voel mij veei en veel beter. Ik blijf er dan ook mee doorgaan en zal het iedereen aan bevelen". Mej. J. Th. W. te A. Rheumatische pijnen ontstaan meest al, indien Uw lichaam verontreinigd wordt door schadelijke afvalstoffen, als j.a. het gevreesde urinezuur. Wanneer U hiertegen geen maatregelen neemt, gaat het met Uw rheumatiek van kwaad tot erger. Maak daarom gebruik van de ondervinding van duizenden anderen. Neem iederen morgen de kleine dage- lijksche dosis Kruschen Salts en Uw rheumatische pijnen zullen na korten tijd totaal zijn verdwenen Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij apothekers en erkende drogisten 33 f 0,10 per exemplaar Om van onze RK Vacantiehuizen ge bruik te kunneh maken, is een vacantie kaart noodig. Hiervoor worden twee „ypen uitgegeven: le' Leiderskaarten ad f 1,50, voor lei ders of leidsters met een groep van maximaal vijftien leden, minimum 5 leden 2e Individueele kaarten ad f 1,voor jeugdigen boven achttien jaar Deze kaarten moeten worden aange vraagd aan: Centraal Secretariaat voor RK Vacantiehuizenwerk in Nederland, Lange Putstraat 44, 's Hertogenbosch. Giro: 240922 ten namen van: Penning meester der Interdiocesane Jeugd commissie De vacantiekaarten, door ons uitge geven, bieden nog het volgende voor deel. Op 17 en 18 Maart 1938 had te Brussel en te Leuven een conferentie plaats van de leiders der RK Vacantie huizen in Nederland, België en Frank rijk. In elk van deze drie landen is opgericht een net van vacantiehuizen (Wandelhemen, Gites d'Etape), voorbe houden aan de jongeren van eenzelfde geslacht, mits deze zijn voorzien van een deugdelijk bewijs van goed gedrag Daar het noodzakelijk en nuttig is ge bleken, de moreele en materieele hulp, die door de vacantiehuizen aan de jonge „rekkers wordt verschaft, uit te breiden „ofc reizen in het buitenland, is met in-r gang van dit seizoen een overeenkomst gesloten tusschen Nederland, België en frankrijk, waarin is vastgelegd, dat de Lrekkerkaarten, vacantiekaarten, afge geven door d© RK Vacantiehuizen centrale van een der drie landen, ook geldig zullen zijn als toegangsbewijs tot de Vacantiehuizen van de beide an dere landen. In elk der drie landen zal aen „Gids voor RK Vacantiehuizen" worden uitgegeven, bevattende de lijst van de ter beschikking gestelde huizen. De kaarten van het net van alle drie de landen zullen tevens daarin worden opgenomenEte tcfcgpngskaarten zijn uniform van kleur en inhoud Wanneer wij nog vermelden, dat in 3elgië ongeveer 60, en in Frankrijk neer dan 200 RK Vacantiehuizen voor TJw kinderen toegankelijk zijn, mogen wij op redelijke grond verklaren, dat -en verblijf in neutrale jeugdherbergen niet alleen ongemotiveerd, maar ten op zichte van Uw kinderen voortaan inder daad onverantwoord moet worden genoemd Wij verwachten dan ook, dat alle katholieke Ouders hun plicht in dezen ten volle zullen beseffen en hun kin deren uitsluitend gebruik zullen doen maken van onze Roomsch Katholieke Vacantiehuizen Men schrijft ons: In verband met de eerste steenlegging voor een nieuw massaal gebouw voor de Coöperatieve Inkoopvereeniging van katholieke manufacturieïè „St Homo bonus" aan den Statenweg te Rotterdam) troffen wij in „De Maasbode" een historisch overzicht aan van den groei dezer grootste Europeesihe inkoopcom binatie, die in dit najaar haar 25-jarig bestaan hoopt te herdenken. Den 17den October 1913 door wijlen den heer Fer dinand Meijer opgericht met deelne ming van 9 Rotterdamsche manufac turers telt deze organisatie thans niet minder dan 359 over geheel Nederland verspreide zaken. Alleen op de maan- delijksche beursdagen, welke te Amster dam en Rotterdam worden gehouden en waar de fabrikant en de handel hun tevoren door deskundigen-commissies goedgekeurde offertes voor de leden mogen maken, wordt telkens voor ge middeld een millioen gulden omgezet. In het afgeloopen jaar werd bijna een half millioen posten geboekt. Iederen dag worden op het kantoor van Homo bonus 2000 facturen behandeld. De tijd in uitzicht Besproken werd voorts l\og de kwestie der watervoorziening in de Zandstraat, het plaatsen van banken nabij de muziekkiosk, de bestrating langs de huizen aan de St Anthonykade en in de Tramstraat, de verplaatsing van de vuilnisbelt, de aanleg van een nieuwe straat, welke uitkomt in de Stations straat, het aanleggen van een pad aan de algemeene begraafplaats en het bouwen van bomvrije kelders met het oog op eventueele luchtaanvallen De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen, verzoekt ons plaatsing var het volgende: In enkele bladen heeft er bericht ge staan, vermeldende, dat de bespuitin- want zij wordt er zoo zacht en mooi-, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 x per week. Ook vetworpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. Tube 45, Doos 60-30 ct. (10) uitgaande post varieert van 1200 tot 1500 stukken per dag. De administratie s geheel gemechaniseerd. Zelfs leiders van wereldconcerns komen ten dezen bij detze inkoopvea^eenigjng him licht opsteken. Het 100 man sterke personeel staat onder geregelde wetenschappelijke leiding Een en ander moge den belangstellen den lezer een indruk geven van deze machtige organisatie, welke noch bin nen, noch buiten de landsgrenzen haar weerga heeft en die haar leden een ongeëvenaarden „Service" biedt In de Dinsdagavond jl gehouden raadszitting werd een verzoekschrift van de plaatselijke winkeliersvejreena ging „De Hanze", tot het organiseeren van feestelijkheden van gemeentewege ter gelegenneid van het regeerings- jubileum van H M de Koningin, zulks mede in het belang van den plaatse - lijken middenstand, voor kennisgeving aangenomen in verband met reeds be staande plannen tot het beleggen van een vergadering ter bespreking van deze aangelegenheid Tot leden der Commissie voor het na zien der rekeningen en begrootingen in 1938, werden gekozen de heeren de Groff, Kaas en Neeteson Besloten werd, een overeenkomst aan te gaan met het destruotiebedrijf de NV „Gekro" te Overschie tot het op ruimen van alle cadavers en afvaldeelen van slachtdieren Op een verzoekschrift van het bestuur der Woningbouwvereniging „Sas van Gent" om verhooging van de uit de gemeentekas toegekende voorschotten /oor verbetering van de electrische in stallatie, werd gunstig beschikt. Even zoo op een aanvraag van het bestuur Ier bijzondere lagere meisjesschool om beschikbaarstelling van gelden voor ver nieuwing en aanvulling van school banken Een voorstel van B en W naar aan leiding van een van betrokken zijden ingekomen verzoek om de school- artsendienst tot de bijzondere lagere scholen uit te breiden met dien ver stande, dat een dezer drie scholen zal worden bediend door den gemeente geneesheer en de beide anderen door den anderen ter plaatse gevestigden arts, werd goedgevonden Ingewilligd werd het verzoek van A J van Walle om verlaging zijner hypo theekrente Besloten werd voorts tot het bouwen van een brandspuithuis aan de Kerkhof laan en in verband hiermede tot terugname van een deel van het erf- pachtsrecht van een perceel grond, thans in erfpacht bij de handboog maatschappij „St Sebastiaan" In afwijking van het voorstel, om f 1000 beschikbaar te stellen voor den aankoop van meubelen voor het ge meentehuis, stond de Raad hiervoor een bedrag toe van f 250 Bij de rondvraag kwam nog het alarm systeem voor de brandspuit ter sprake. Medegedeelde werd, dat binnenkort dienaangaande een voorstel kan wor den tegemoetgezien Ook werd de wenschelijkheid onder oogen gezien om den toestand op woninggebied in de Gentschestraat te verbeteren en om een regeling te tref fen voor het parkeeren van auto's en motorrijtuigen op de Westkade. Wat het laatste betreft, stelde de voorzitter een oplossing binnen zeer afzienbaren gen met loodarsenaat van aardappel planten, die thans in Zuid-WestelijV Nederland wegens het optreden van den Colorado-kever is voorgeschreven, niet zou gelden voor de kleine perceel tjes, zooals die bij woningen en in par ticuliere tuinen voorkomen Dit bericht is niet juist. Door den Plantenziektenkundigen Dienst is de bespuiting van alle aardappelplanten,, ook die op kleine perceeltjes, voorge schreven, omdat daardoor alleen de vol ledige uitroeiing van den Colorado kever bereikt kan worden Indien de bespuiting met voorzichtig heid wordt uitgevoerd, zal zij ook in tuintjes, waar naast de aardappels an dere, voor spoedig verbruik bestemde gewassen staan, toegepast kunnen wor den, zonder dat er gevaar voor vergif tiging dezer gewassen gevreesd behoeft te wordenDat de bespuiting met groote voorzichtigheid moet worden uitge voerd, spreekt vanzelf, omdat er met een vergiftige vloeistof gespoten wordt, en deze dus niet mag terecht komen op gewassen (aardbeien, sla, ed), die spoedig verbruikt worden. Door het bedekken van deze gewassen met cou rantenpapier of zakken tijdens de be spuiting kan geheel voorkomen worden, dat de vergiftige vloeistof er op terecht komt Alleen in zeer bijzondere gevallen, bv indien een rij aardappels tusschen aardbeien in staat, moet van bespuiting worden afgezien. De aardappels moeten dan zoo spoedig mogelijk gerooid wor den en tot den dag, waarop dit ge schiedt, moet zeer nauwkeurig erop ge let worden, of daarin de kever of vre ter ij van de röode larven van den Colo- rado-kever voorkomt Van den regel, dat ook de kleine per- ceelen met loodarsenaat bespoten moe ten worden, zal dus slechts in zeei weinige gevallen afgeweken behotever te worden Ieder aardappelteler bedenke, dat het voorschrift inzake de bespuiting vooi allen geldt en dat niet-uitvoering ervan een strafbaar feit is, waartegen in het belang van alle verbouwers met ge strengheid zal worden opgetreden Ter voorkoming van misverstane wordt er op gewezen, dat ook alle tc velde staande VROEGE aardappeler bespoten moeten worden „GRONINGEN" ALGEMEENE ONDER LINGE MAATSCHAPPIJ TOT VER ZEKERING VAN PAARDEN EN RUNDVEE. Dinsdag, 28 Juni 1938 werd in het Hotel des Pays Bas te Utrecht, de jaarlijksche algemeene vergadering ge houden van „Groningen", Alg. Onderl. Maatschappij tot verzekering van Paar den en Rundvee, in 1903 opgericht te Groningen, van 1 Mei 1921 af gevestigd te Utrecht De Directeur, de Heer B L Leopold brengt verslag uit over het afgeloopen jaar 1937 Aan schaden werd in totaal uitbetaald een bedrag van f 93.503,55. De reserve der Maatschappij bedroeg per 31 De cember 1937 f 183.633,67 Blijkens het rapport van de Commis sie tot nazien der rekening en van den Accountant, den Heer J Groenhuyse te Utrecht, werd de administratie in orde bevonden De aftredende Commissarissen wer den herkozen Wat eten we eiken dag? ZONDAG Oxfordsoep, biefstuk, doperwtjes, aard appelen, chocoladevla MAANDAO Koude ham, spinazieschoteltje, aard appelen, fruit DINSDAG. Roastbeef, peulen, aardappelen, water jruwel WOENSDAG Koud vleesch, aardappelschotel;je, snijboonen, fruit DONDERDAG Gestoofd poulet, worteltjes, aardap pelen, rij stenbrij VRIJDAG Rijst met tomatensoep, gekookte ,*scn, DiociiikoocscuoteA, aaraapptuen ZATERDAG Gebakken spek, tuinboonen, aard appelen, fruit Aardappelschoteltje 1 KG aardappelen, 3/4 L melk, 70 G boter, 3 eieren, 2 theelepeltjes Maggi's Aroma, 1 lepel gehakte peterselie Kook de schoongeborstelde aardappe len in de schil, pel ze, wanneer ze nog warm zijn, snijd ze in dunne plakjes, strijk een vuurvast schoteltje in met ooter en stapel ze hierin op, besprenkel de stukjes telkens met wat Maggi's Aroma. Breng de melk aan de kook, koel ze wat af, roer er de geklopte eieren en de peterselie door en giét ze over de aardappelen. Leg kleine stukjes ooter er op en bak het schoteltje 30 a 40 minuten in den oven i Bloemkoolschotel 1 flinke bloemkool, 2 dL mayonnaise, 2 lepels slaolie, 1 lepel citroensap, 1 klein kropje sla, 2 tomaten, ongeveer 2 theelepels Maggi's Aroma Kook de bloemkool zooveel mogelijk in haar geheel gaar en laat haar koud worden, maak de sla schoon, pluk de blaadjes in kleine stukjes, wasch, schil de tomaten en snijd ze in schijven Leg de bloemkool op een platte jchaal, besprenkel haar met de Maggi's Aroma. Klop de olie met het citroensap 3ven op en druppel hiervan ook wat over de bloemkool, die daarna met de mayonnaise bedekt wordt. Leg de sla blaadjes, afgewisseld met de schijven tomaat er kransvormig omheen, en sprenkel hierover het overige olie mengsel 4 HET HUIS IN BLOEMEN TOOI Niet alleen de achtertuin voor eige/ ^enoegen, en het voortuintje om het straatbeeld in stad en dorp te verfraai- jn, ook het huis zelf moet thans in zomertooi zijn. In het bizonder geldt uit van het huis aan de straatzijde, zoo- uat voortuin en gevel als het ware één geheel vormen Heeft men nog een echt ouderwet- jchen gevel, bestaande uit twee ramen met een flink hoog stuk muur er tus schen, dan kan tegen dat stuk muur zeer geschikt een klimroos worden op geleid. Liefst een soort, welke lang aloeit en weinig last van het wit en jmdere ziekten heeft, zooals bv' „Blaze', net halfgevulde, vurig scharlakenroode ,ioemen, „New Dawn", met zachtrose, uubbele bloemen en „Zephirine Drou- irin', met helderkarmijnroode bloemen Is onder de ramen nog wat ruimte, dan kan men daar een vlakvertakte Jotonneaster horizontalis tegen plan- oen. De kweekers brengen tegenwoordig exemplaren in den handel welke spe ciaal voor dit doel gekweekt zijn. Deze neestertjes prijken den geheelen winter met prachtige, koraalroode besjes Ook de stukjes muur onder de erkers der nieuwe woningen kunnen met zoo'n Cotonneaster beplant worden Bij de nieuwe woningen heeft men tegenwoordig naast de deur ook vaak een gemetselden bloembak, waarin 's zomers bv Pelargonium zonale, door de bloemisten kortweg „zonale' ge noemd, afwisselt met zoogenaamde hanggeraniums (Pelargonium peltatum) krijgt men reeds een eenvoudig, mooi geheel. Op de vensterbanken kunnen bloembakken geplaatst worden, welke men op gelijke wijze beplant Overigens zijn er veel meer mooie

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 5