Crisis-maatregelen Het Financieel Nieuws- en Uitiotingsblad FEUILLETON Het raadsel van den Hazepoot Burgerlijke Standen „Zeeuwsch-Advertentieblad" „DE SPIE" Gebruik eerst een andere tandpasta en liefst de duurste die er liefst de duurste die Nieuwe Uitgaven Firma Gebrs, SIEPMAN - t«i. 199. - GOES „Daar moest de politie op letten!" ea daarna Ivorol (volgens nieuw recept, oranje verpakking met blauwe band) U kunt dan zelf waarnemen, hoe Ivorol in kwaliteit, in ftnaak, in frischheid, in blank- en witmakend en ook in schuimend vermogen, thans alle overtreft. Zeer zuinig in gebruik. Geeft 50% besparing Tube 25 ct. Groote tube 40 ct Extra groote tube 60 ct. (20) IS uéiecut komen uuMivui utUbii ui uiic aardappelvelden, u.c i»acuic iouAfci ais ai ae groote, van 11 ui ai Kan weer nauwKeuiig op ae aan- wezxgneiu van. net insect geiet woraen en ais sporen ervan gevonaen worden, moet daarvan ommdaeinjk mededeenng woruen geaaan, opaat aiie maatregelen voor een volledige uitvoering genomen kunnen worden Het vorige jaar is de Coloradokever op drie plaatsen in ons land gevonden Door den Plantenziektenkundigen Dienst zijn toen alle maatregelen ge nomen, die in verband met het tijd stip van ontdekking genomen konden worden, om deze haarden volledig uit te roeien. De kever is dus niet meer een bedreiging op een afstand, maar is een werkelijk gevaar voor onze aardappel cultuur en voor onzen" uitvoerhandel geworden Mij zullen echter met alle beschik bare middelen daartegen vechten en wij kunnen zonder twijfel daarin veel be reiken, als wij de medewerking van alle verbouwers van aardappelen in de pro vinciën Limburg, Noord-Brabant en Zeeland verkrijgen Van rijkswege zal zeer veel gedaan woraen, om de gevaren voor versprei ding van aen kever, aie aan het optre den in het vorige jaar verbonden zijn, tegen te gaan, zoowei door bespuiting van de velden in de omgeving van de drie haarden met loodarsenaat, als door het organiseeren van een zoekdienst in het meest bedreigde deel van ons land Maar het zijn ook de aardappelverbou wers zelf, die daarbij moeten mede werken en die voortdurend met aan dacht hun gewas, plant voor plant, moeten gadeslaan en van elke vondst of van een verdenking van de aanwezig heid van het insect melding moeten maken- Wij moeten met de mogelijk heid, dat het insect op meerdere plaat sen optreedt, rekening houden en er is zooveel aan gelegen, dat de uitroei ingsmaatregelen met de grootste nauw keurigheid worden genomen, dat zij alleen onder toezicht van den Planten ziektenkundigen Dienst mogen worden uitgevoerd Laat dus elke aardappelverbouwer in de provinciën Limburg, Noord Brabant en Zeeland, of hij vele hectaen dan wel een klein hoekje in zijn tuin verbouwt, van nu af aan regelmatig zijn gewas onderzoeken op de aanwezigheid van kevers of larven en van de door dezen veroorzaakte vreterij aan de bladeren In de andere provinciën is waakzaam heid wel gewenscht, maar de kans op optreden nog zeer gering De kever is 1 cM lang, in den vorm van een groot lievenheersbeestje, met gele dekschilden waarop 10 zwarte stre pen in de lengterichting. De larven zijn rood van kleur, zacht van huid en met sterk gezwollen achterlijf. Zoowel de kever als de larven vreten gaten in de bladeren der aardappelplanten. Het is vooral op deze aanduidingen van vrete rij, dat moet worden gelet Volgens de bepalingen van de Colo radokever wet is ieder, die een kever of larven vindt, verplicht, daarvan onmid dellijk aangifte te doen bij den Burge meester zijner gemeente, terwijl het ook wenschelijk is, dat ten spoedigste mede- deeling gedaan wordt aan een ambte naar van den Plantenziektenkundigen Dienst Het is^ zoowel voor onze aardappelcul tuur als voor onzen uitvoerhandel in aardappelen en andere land- en tuin bouwproducten, v ja het grootste be lang, dat alles gedaan wordt om een door THEO v. BLANKENSEE Nadruk verboden verspreiding van den Coloradokever over ons land tegen te gaan, maar daar voor is een krachtige en eensgezinde samenwerking tusschen de aardappel verbouwers en den Plantenziektenkun digen Dienst noodig. Wij rekenen dan ook op alles medewerking LET OP DEN COLORADOKEVER 10) SAb VAN GENT Loop der bevolking, Week van 29 Mei tot en met 4 Juni 1938 Aangekomen. D IJsselstijn en gezin, technisch ambtenaar rijks waterstaat van Vrees- wijk Vertrokken: T Huisman en gezin, technisch ambte naar Rijks waterstaat naar Arnhem WESTDORPE Dat zou mogelijk kunnen zijn. Maar als hij zich weer liet zien, werd er nim mer iets per post verzonden, maar wel tegen den tijd, dat hij weer verdween. Brieven met steeds een ander adres en altijd poste restante Denk je, dat Rudolf Hallsteln van tijd tot tijd zijn huis verliet? Ja Maar vermoedens alleen zijn niet vol doende Ik vond in zijn bureau Fransch en Engelsch geld Dat zegt nog niets De laatste maal, dat hij zich weer on Gedurende de week van 1-8 Juni 1938 Geboren. Amelia Josephina, dochter Desiré Teirlynck en Margriet Stephanie Francisca de Bruycker Overleden. Louisa Marie de Groff, 51 jaar, echtgenoote van Hipoliet van Vooren Loop der Bevolking, Ingekomen: Maria Mathilda Dobbelaar van Axel Theodorus Constant Fassaert van Hontenisse Werkloosheid. Aantal werkloozen 38 La deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor abonné's ter inzage. Verschenen zijn de volgende oublicatiën: crisis- 3 Juni Steun Zalmvisscherij 3 Juni De Boterheffing 3 Denaturatievergoeding erwten en veldboonen oogst 1937 3 Juni Biggenmerken 4 Juni Aankoop van Rogge 1 9 Juni De Boterheffing 9 Juni Steun Drijf want- en Zoetwater visscherij Sport. Wegwedstijden te Axel Dinsdag jl werden te Axel de aange kondigde wedstrijden voor wielrijders gehouden, die door duizenden belang stellenden werden bijgewoond. Door verschillende factoren werd het in de hand gewerkt, dat het aantal toe schouwers langs het gehéele traject zoo enorm was. Allereerst het prachtige weer, vervolgens de wijziging van het parcours, omdat de renners nu door Axel moesten passeeren en last not least, het groot aantal renners waar onder de allerbeste Nederlandsche en Belgische. Reeds om 1 uur werd het vertrek gegeven aan de beginnelingen. Dertien renners betwistten deze korte, maar hardnekkige koers, die op meester lijke wijze door Blankert uit Axel werd gewonnen. Precies om half drie wer den de 39 Amateurs en Onafhankelijken de baan opgestuurd, die er onmiddellijk een geweldig tempo inzetten. Reeds na de tweede ronde was de groep, deels 4oor ontsnappingen, deels door1 lekke banden, geheel verbrokkeld. De kam pioen van Nederland der Onafhanke- lijken 1937, J Theuns uit Princenhage, kwam echter op schitterende wijze de overwinning op zijn naam brengen, met niet minder dan 5 minuten voorsprong op al zijn tegenstrevers Het VW-Bestuur heeft met haar tweede ronde een reuzensucces behaald, want als men in Z-Vlaanderen een 40- tal goede renners aan de start mag hebben, dan mag er inderdaad van een SUCCES worden gesproken Jammer is het, dat zoovelen der deel nemers door bandenpech werden uitge schakeld, en nu niet in de gelegenheid waren hun kansen tot het uiterste te verdedigen Ten slotte een woord van dank en lof aan de politie, die op een perfecte ma nier de afzetting en het verkeer heeft geregeld, alsmede aan de Axelsche radio centrale, die met haar microfoontoestel de toeschouwers op prachtige wijze in lichtte, over het verloop en den uitslag van de wedstrijd P. Zondag 12 Juni wordt in café Verdun bij Cornelis Pieters, gemeente St Jan steen-Dijk een schieting gehouden op de liggende wip Begin 3,30 uur zichtbaar maakte Was einde Mei of be gin Juni Goed, maar.... Maar, ik heb ook dit gevonden, een klein papiertje, achteloos weggesmeten Robbie gaf den commissaris het groene papiertje. Deze las het met gepo te, verbaasde oogen Lag dat in zijn bureau? Ja Maar dan is ineens het tegendeel be wezen Dat hoop ik tenminste. Het is een kaartje van een Londensche omnibus; de datum is nog duidelijk te onder scheiden, 8 Juni. Hoe is Rudolf Hall- stein aan dat kaartje gekomen? Op 8 Juni had hij zich weer opgesloten op zijn kamer Dat is inderdaad een waardevolle ont dekking! riep Werner verheugd uit. Maar ik zie nog steeds niet in, wat dit met den eigenlijken moord uitstaande heeft Dat ligt toch nogal voor de hand. Vlak voor zijn verdwijnen verzond Ru- dolf Hallstein steeds brieven, ongetwij feld om een tweeden persoon te Waar- Alle Boeken en Tijdschriften zijn krijgbaar bij den Boekhandel /an „DE ZEEUWSCHE KOERIER" DE KATHOLIEKE KERK Stichting en Inrichting door Prof Mag. J. D. M. Maes OP., Uitgave „Het Spectrum" Utrecht Als nr 4 van de complete Godsdienst leer en Apologie „De Katholieke Kerk", welke in opdracht van het Katholiek Comité van Actie „Voor God" wordt uit gegeven, verscheen deel 32, waarin Prof Mag. J D M Maes OP., van de Stichting en Inrichting van de Katholieke Kerk een geschiedkundige uiteenzetting geeft aan de hand van feiten en teksten, die hij voor zichzelf laat spreken Het werkje is in vier deelen verdeeld: Het eerste deel houdt zich bezig met het historische feit van het primitieve, hiër- archisch-eene vjereenigingsleven van het christendom, zooals het ons bekend is uit de oudste christelijke schriften, terwijl het tweede deel Christus als Stichter van dit hiërarchisch-eene ver- eenigingsleven schetst Inteekenaars op de uitgaaf zullen het met groote belangstelling doorwerken Zooals wij reeds- vroeger uitvoerig vermeldden, bestaat het ge- heele werk uit 40 deelen van ieder on geveer 130 bladzijden, waarvan de eerste 25 deelen aan Godsdienstleer en de an dere 15 deelen aan de geloofsverdediging zijn gewijd. De prijs bedraagt slechts 60 ct per deeltje, ingenaaid in stevig cartonnen omslag en 90 ct in prachtig v.o.iKcii>iauw linnen, soepel geoonuen xuet, gouaen stempels De deeien verschijnen met korte tusschenpoozen, zoodat het geheele werk o.nnen drie jaar compleet zal zijn Uitvoerig prospectus wordt desge- wenscht gaarne toegezonden J. ONZE KINDEREN, tijdschrift voor rk ouders en opvoeders. No 5 Uitgave NV Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg Met :di©pe verontwaardiging wat be- tretffcade meegedeelde feiten, en met warme instemming wat betreft 's schrij vers commentaar daarop, zal men ken nis nemen van het belangrijke artikel, waarmee Leo Fens deze Mei-aflevering opent. Hij bespreekt daarin nl uitvoerig het infame kinderprentenboek Der Gift pilz, een uitgave van Der Stürmer, af schuwelijker dan alles wat op het ge bied vap anti-semietisch gestook en ge treiter bekend is, omdat hier de kinder zielen worden vergiftigd en bevuild door de kleinzielige laagheid hunner „op voeders". Haat en verachting van de venijnigste soort wordt den jongen con sumenten van dit gifmengsel stelsel matig ingegpten om nog maar te zwijgen van paedagogische enormiteiten als herhaalde duidelijke toespelingen op oneerbaarheden, door de snoode „rassen schenders"* bij èlké voorkomende ge legenheid gepleegd Omvangrijk en voi v£tfaÏÏe ïs 3e rü- briek Uit de Pers; uit Engelsche, Ame- rikaansche, Duitsche, Zwitersche en Nederlandsche opvoedkundige bladen werd het meest lezenswaardige bijeen verzameld. Boekbespreking geeft weer voorlichting betreffende een heele reeks nieuwe publicaties voor of over kinderen /an aile leeftijden. De Gouden korrels voor opvoeders zijn ditmaal ontleend aan Moeder en kind van dr P. H. Ritter jr Bo. Lieve Vrouwkes van Brabant of Een Krans van Maria Legenden door Jehan Kuypers met pentee- keningen van Jan Huil Uitgevers-Mij Gebrs van Aelst, Maastricht (Ned) en Vroenhoven (België) Prijs f 1,- Luxe uitg f 3,75 Dit keurig boekje, waarvan de uit gever in zijn voorwoord getuigt, dat het helaas niet volledig kon zijn, daar tal van bekende en vereerde Mariabeelden tijdens den beeldenstorm verdwenen, is na een arbeid van 6 jaar gereed ge komen Het sluit zich waardig aan bij de an dere uitgaven van dezen aard (Lieve Vrouwkes van Limburg), die bij den zelfden uitgever het licht zagen. Op aantrekkelijk-naieve wijze geeft de schrijver de verschillende Marialegen den weer, die onder het „volk van de zompige Peel tot aan de Zeeuwsche grens" bewaard zijn gebleven, een waardevolle verzameling, die bij het katholieke volk zonder twijfel groote be langstelling zal ontmoeten De typografische verzorging is boven lof J. Plaatst Uw advertenties voor Zuid- en Noord-Beveland ln het oplage: 15.300 ex. en voor Walcheren in oplage: 18.250 ex. Twee bladen, waarmede de GEHEELE BEVOLKING VAN ZUID- NOORD-BEVELAND en WALCHEREN wordt bereikt. Vraagt proefnummers en tarieven bij de Drukkers-Uitgevers: 30 ae vraagbaak voor eiken koopman en effectenbezitter. Het verschaft betrouwbare advlesen voor solide belegging en voor een goed cn winstgevend beheer voor Uw fondsen bedt. De redactie ls bereid aan abonnees op aanvraag Inlichtingen te geven ln- sake rijks- en gemeentebelastingen. Verschijnt eiken Vrijdag. Abonnement per halfjaar f 1,71. Vraagt proefnummer ter kennismaking, tnss. mutt risAsnnsL murws- hitlottirrsud. Deens*. 1 schuwen. Het is voor óns van het grootste géwicht om te achterhalen wie dat geweest kan zijri. En in ver- eeniging met dien onbekende leidde hij een leventje, dat in geen geval het dag licht mocht zien. Dit 2al wel het geheim zijn,waarvan hij in zijn bripf sprak. Daarmede rë tevens verklaard) waarorri hij zijn waarschuwing anoniem inzond Anders had hij meteen zijn eigen doen en laten verraden, hetgeen hij zoo zorg zaam zocht te verbergen. Hallstein vrees de zijn bondgenoot Dus eindelijk het juiste spoor Het schijnt van wel. Maar wie weet, hoever we nog van de oplossing verwij derd zijn. En wie is die bondgenoot? De brieven droegen steeds een ander adres Maar daar moet mevrouw Hallstein toch meer van weten In ieder geval wist zij heel goed, dat haar man zoo nu en dan zijn woning verliet. Zij zelf was hem behulpzaam om zulks verborgen te houden Dan ligt het toch voor de hand, dat zij ons inlichtingen omtrent den moor denaar kan verschaffen Dat geloof ik zeker, bevestigde de de- Waarop? Nu, natuurlijk op de ver keersfouten, die de ge achte lezer van deze regelen maakt als hij weet. dat er geen agent in de buurt is tective, hoewel zij misschien niet diens waren naam kent Welk doel zou Hallstein toch met die reizen gehad hebben? Misdaden! Waarschijnlijk diefstal Zou Mary Hallstein dat ook weten? Ik vermoed het niet. Hij zal haar wel hQÓit vójledig ingelicht hebben He$' nog bepaalde plannen? Ik zal eerst informeeren, of om streeks einde Mei of begin Juni in Lon den een misdaad gepleegd werd, die vermoedelijk op rekening van enkele buitenlanders geschreven moet worden Hoe staat het met nummer drie? Wilhelm Kohier? Juist Langhalm deelde mij mede, dat hij hem op den viersprong verlaten had Van daaruit is het nog ongeveer tien minuten naar Hallstein. Langhalm heeft hem den weg duidelijk uitgeduid. Van alle kanten zijn de daken van het slot reeds op f linken afstand te zien We dienen hem dus in het oog te houden! 't Lijkt me wel wenschelijk Er zijn dus drie verdachte personen Maar één van hen kan toch slechts de moordenaar zijn. Welk spoor zou nu het juiste zijn? We dienen aan alle drie evenveel aan 'dacht te besteden. Het is niet uitge sloten, dat Ze allemaal of ihinstens twee, zich later vereenigen Dat is zeer mogelijk. Heb je al maat regelen getroffen? Stohr staat op post voor hotel Union en nadat ik een telegram naar Londen verzonden heb, zal ik „Continental voor mijn rekening nemen Uitstekend. Als er wat bijzonders is, dan hoor ik het wel Natuurlijk Robbl verliet het bureau en spoedde zich naar het telegraafkantoor De pers wijdde aan het geval Hall stein uitvoerige beschouwingen en nu de politie nog geen nadere bijzonder heden kon geven, begonnen sommige bladen reeds in bedekte termen toe- spelingz te maken op de geringe acti viteit en bekwaamheid van politic cn

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 6