De Zeeuwsche Koerier |L geneest en !eulvett de fuiid Ho. 4199 Vrijdag 10 Juni 1938 53ste Jaargang Nieuws-Bijvoegsel van Katholieke Inzameling Jengdwerkloozenzorg 1938 Een ernstig ongeval en een kranig redder. Voor do Vrouwen Wenden voor de zoinigr huisvrouw Rheumatische rugpijn Landbouw en Veeteelt 12 Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: Met goedkeuring van hét Hoogwaar dig Episcopaat zal in de maand Juni door de Nationale RK Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg opnieuw een be roep worden gedaan op het katholieke volk ter ondersteuning van onze katho lieke werkkampen Welk een groote uitbreiding het ka tholieke kampwerk voor jeugdige werk- loozen én dienstboden-opleiding voor werklooze meisjes in de laatste jaren heeft ondergaan moge blijken uit de navolgende cijfers: Jaax 1933 1934 1935 1936 1937 Mankampdagen 14830 23912 43360 128272 200127 Tot nu toe was de regeling, dat de Rijksoverheid op een bepaald bedrag 75 pet subsidieerde, terwijl door de particuliere organisaties de resteerende 25 pCt en de verdere onkosten der ziel zorg moesten bijgedragen worden. Zoo heeft de Nationale RK Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg in 1937 bijgepast het bedrag van f 40.364,- En vanwege den omvang der jeugd werkloosheid èn vanwege het perma nente karakter, dat de jeugdwerkloos heid aanneemt, blijft een bijzondere zorg voor onze jeugdige werkloozen noodig Voor de jeugdigen brengt de werkloos heid daarenboven dit groote gevaar mede, dat ze dreigen godsdienstig, ze delijk en maatschappelijk verloren menschen te worden. Beroepsvaardig heid gaat achteruit, vakontwikkeling staat stil, energie verschrompelt, over hun geheele leven ligt een loodzware druk, ook over hun geestelijk en gods dienstig leven, en somber en donker lijkt hen de toekomst. Geholpen kun nen deze jongeren worden in Centrale Werkplaatsen, door practischen arbeid, in werkkampen enz Er kan nog veel meer gebeuren indien alle handen ineen worden ge slagen, indien allen, die de jeugd, onze werklooze jeugd, een goed hart toedra gen, finantieel wil helpen! De Nationale RK Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg, moet daarom, wil zij hare kampen en internaten kunnen doorzetten, opnieuw} een Inzameling houden voor 1938 Het doel dezer Nationale Inzameling is: onze Katholieke werkkampen in stand houden en nieuwe, waar noodig is, op richten; het tekort in de exploitatie van 25 pCt bijpassen, naast het Regeerings-- subsidie; als Nationale RK Commissie te doen wat mogelijk s voor de jonge werk loozen, zoowel hand- en hoofdarbeiders als voor de academisch gevormden Besloten werd deze inzameling over het geheele land te houden, zoo moge lijk in de week van 19-26 Juni a.s en anders, wegens bijzondere plaatselijke omstandigheden, op een ander vast te stellen tijdvak De inzameling zal geschieden ofwel met steunbonnen van 5 cents, 10 cents, 25 cents en van f 1,- ofwel met de be kende zakjes, ofwel door collecte in de Kerk. Vooraf zal een circulaire worden bezorgd in ieder gezin Moge Katholiek Nederland deze In zameling van harte steunen! Nationale R.K. Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg, Lange Put straat 44, 's Hertbgenbosch, Giro 185442 Hoe zij zich er van bevrijdde, „Ongeveer twee jaar geleden leed ik zoo hevig aan rheumatische pijnen in mijn rug, dat ik slechts een paar mi nuten achter elkaar kon staan. Het werd steeds erger, zelfs als ik zat of lag ging het niet over. Men raadde mij aan iederen morgen in mijn eerste kop thee wat Kruschen Salts te nemen en na dit een week of twee te hebben gedaan, was ik van mijn pijnen verlost". Mevr. W. B. te S. Rheumatische pijnen beteekenen meestal, dat Uw organisme niet vol doende gereinigd wordt van de scha delijke afvalstoffen, zoodat deze achter blijven en de oorzaak kunnen worden van velerlei klachten. Kruschen helpl Uw afvoerorganen hun taak naar be- hooren te vervullen en in korten tijd zullen Uw oude klachten dan ook totaal verdwenen zijn. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende drogisten (28) DE ZEEUWSCHE KOERIER brengt Uw aanbiedingen tegen den goedkoopsten prijs onder aller oogen. Toen Vrijdagnamiddag jl omstreeks xiaii' vier Mevr M Puyiaert-Temmermai. oic Sas van Gent, met de doktersauto, me zijzelf bestuurde en waarin zich geen- andere personen bevonden, uxi Zelzate komend, langs het kanaal Gent- ï'erneuzen huiswaarts reed, liep een 20t tai meter vóór het portiershuisje van de Glasfabiek de rechter-voorband van de auto leeg, waardoor de bestuurstei de macht over het stuur verloor en dt wagen, na nog een dertigtal meter ovei den graskant langs het kanaal te zijn voortgeschoten, met den kop vooruit in net diepe water reed De heer Hubert Uytterhoeven uil Sas van Gent, die, eveneens uit Zei- zate komend, per rijwiel een honderd tal meter vóór de auto uit reed, hau van het ongeval niets bemerkt, doch dt portier van de Glasfabriek, die alle:, had zien gebeuren, vestigde door roepen en gebaren de aandacht van den wiel rijder op hetgeen achter hem was ge schied Toen de heer Uyterhoeven omkeek, stak nog slechts een klein stukje van de kap boven het water uit en toen hij even daarna de plaats des onheils .bereikt had, was de wagen reeds ge heel in het water verdween en lag zij 3 meter uit den kant Zonder zich een oogenblik te beden ken ontdeed de heer U. zich van en kele overtollige kleedingstukken, begal zich te water en dook om het por tie van de auto te zoeken. Toen hij dat gevonden had, kwam hij even boven om lucht te scheppen en dook dan on middellijk ten tweede male om te trach ten, het portier te openen. Dit gèlukte de eerste maal niet, zoodat hij nogmaals naar de oppervlakte moest komen om lucht te krijgen. Bij de tweede poging slaagde hij door zich met zijn voeten tégen de auto af te zetten en uit alle macht aan het portier te trekken er- jn, dit laatste te openen, waarna hij, in de duisternis rondtastend, een paar voeten te pakken kreeg, die over de leuning van de chauffeurszitplaats hin gen. Met inspanning van alle krachten gelukte het hem, de persoon, die later bleek Mevr Puylaert te zijn, uit de auto te trekken en naar de wal te brengen, alwaar zij - door inmiddels van alle zij den toegesnelde belangstellenden - werd overgenomen. De moedige redder dook toen voor de vierde maal naar de auto om zich te vergewissen of zich wellicht nog meer personen wellicht kinde ren in den wagen bevonden Dit bleek echter gelukkig niet het geval te zijn De drenkelinge, die aanvankelijk bui ten bewustzijn was, kwam spoedig weer bij kennis en werd met een passeerende auto naar huis vervoerd. Haar toestand is bevredigend Naar wij vernamen, heeft Mevr P. toen de auto met de kop in het kanaal reed zich nog over de leuning van haar zitplaats naar achteren ge werkt, waardoor zij tot het laatst van 1e overblijvende lucht in de het hoogst gelegen achterruimte had kunnen profiteeren, hetgeen ongetwij feld mede tot den gelukkigen afloop heeft bijgedragen Den heer Hubert Uytterhoeven, door wiens moedig gedrag en bewonderens waardige tegenwoordigheid van geest, deze zeer moeilijke redding geschiedde, zij in aansluiting aan de spontane, welverdiende hulde, hem reeds langs particulieren weg betoond ook te dezer plaatse warme hulde gebracht. Sas van Gent mag trotsch zijn op dezen pretentieloozen, kranigen stadgenoot De auto is met behulp van een lier van een beurtschip van den heer P. Voerman, Sas v n Gent, gelicht en op het droge gébracht Onnoodig te zeggen, dat dit ernstig ongeval van een zoo algemeen bekend ingezetene in de gemeente groote sen satie verwekte EEN PAAR SLAATJES, DIE ZEKER IN DEN SMAAK VALLEN Frisch en fleurig zóó wenschen we ons in den warmen tijd van het jaar onze maaltijden En dan is er wel geen gerecht, dat ii dat opzicht door iedereen zóó gewaar deerd wordt, als de sla de sla in den .neest uitgebreiden zin wèl te verstaan' .liet enkel de kropsla, maar even goed ie velerlei andere rauw gebruikte groentesoorten, die deze tijd van het jaar ons brengt De komkommer en de tomaat bv in allerlei combinaties, die niet alleen de vong maar ook het oog streelen en waar .nee de huisvrouw zoowel in het mid dagmaal als bij de lunch haar huisge- nooten kan boeien Verder nog de bloemkool, de dop- jrwtjes en over niet te langen tijd ook ie slaboontjes, die in onderscheiding van de daareven genoemde soorten ge woonlijk in gekookten vorm als sla- .nateriaal diehst doen wat niet weg neemt, dat'ze ook dan door het frisch smakende sausje en door hun onver warmd op tafel komen hun zomersche attractie behouden Hoofdzaak bij al die slaatjes is feitelijk ie saus: het effect van het gerecht ïangt geheel af v n de juiste keuze en Ie goede menging der slausaus-ingre- liënten Bij voorkeur zullen we iets meer olie dan azijn in de saus gebruiken; maar iaarmee hebben we ons doel nog niet geheel bereikt: het geurige van onze sla hangt grootendeels af van de keus der verdere bijvoegels. In de eerste ulaats moet het druppelfleschje met Maggi's Aroma bij de hand zijn, ver bolgens kan naar willekeur nog het een of andere „toekruid" aan de sla worden oegevoegd: gesnipperde prei, fijnge sneden dragon of bieslook, enz Dat ten slotte een hard gekookt ei in de slasaus goede diensten kan bewijzen, is vol doende bekend Als bewijs, dat op sla-gebied meer mogelijkheden bestaan dan de huis vrouw gewoonlijk vermoedt, gelden de hier volgende recepten Driekleurensla (4 personen) 1 bloemkooltje, 4 tomaten, 1 a 2 kropjes sla, 4 eetlepels slaolie, 3 eet- azijn (of citroensap), 1 afgestreken theelepel zout, 1 a 2 theelepeltjes Maggi's Aroma Maak de bloemkool schoon, wasch ze, zet ze 1 uur in koud water met een paar lepels zout en rasp ze dan op een grove rasp. Snijd de gewasschen tomaten in olakjes. Maak de sla op de gewone wij ze schoon, zet ze ook een uurtje in water met zout en sla ze daarna flink droog uit Klop voor het sausje de olie, den azijn, het zout en de Maggi's Aroma door el kaar tot een gelijk mengsel, maak elk van de groentesoorten aan met een ge deelte van de saus en schik de verschil lende kleuren dan in vakjes op den schotel Strooi desverkiezende wat peteTselie over de bloemkool en garneer de krop sla met een in schijfjes of partjes ge sneden hardgekookt ei Sla van spinazie en worteltjes (4 personen) 250 G (V2 pond) jonge spinazie, 12 worteltjes (niet te klein). 3 eet- (liever nog hangop), 1 klein thee lepeltje Maggi's Aroma, V2 eetlepel gehakte peterselie Wasch de spinazie zorgvuldig, sla ze goed droog uit; schrap de worteltjes en rasp ze (op een grove rasp) of snijd ze is zeer fijne schijfjes of staafjes Klop van de slaolie met de karnemelk (of de hangop), het zout, de Maggi's Aroma en de peterselie een gelijk sausje en maak daarmee in de slabak de met elkaar gemengde groenten aan Gevulde tomaten (4 personen) 5 middelmatig groote tomaten, 1 flinke komkommer, 2 eetlepels sla olie, 2 eetlepels azijn, 1 theelepel mosterd. 1 theelepel Maggi's Aroma, snuifje peper en zout Wasch de tomaten, snijd ze door midden en hol de helften gedeeltelijk uit (bewaar het uitgenomen vrucht- vleesch voor een soep of een saus); be stuif het inwendige van de tomaten- helften met wat peper en zout Schil de komkommer en rasp ze op een grove rasp of vorm er met een sam baltrekker lange draden van; maak ze aan met de door elkaar geklopte olie en azijn, waardoor de mosterd, de Maggi's Aroma, wat peper en wat zout zijn ge mengd Vul de tomatenbakjes met de kom kommersla en schik ze op een schotel; garneer dien verder met frissche blaad jes kropsla Nu de mooie tijd van net jaar begint aan te breken, komt de huisvrouw weer voor allerlei zorgen te staan; zij moet de strijd aanbinden tegen vliegen en motten, bedorven eten, er moet van alles ingemaakt worden en ook de tuin vraagt haar zorg De motten bezorgen ons niet alleen veel extra werk, maar als wij er niet voor zorgen, ook veel schade. Bij het opbergen van het wintergoed kunnen wij er echter rekening mee houden en de kleren van te voren goed uitborste len en luchten en als het kan, liefst ge wassen inpakken. Als voorzorg kunt U er tabak tussen trooien, iets wat ge woonlijk wel in huis zal zijn, of anders kunt U bij de drogist kamfer of naph- taline kopen. Daarna het goed in een paar nieuwe kranten wikkelen, want motten houden niet van de lucht van verse drukinkt. Heeft U nog een paar mooie grote dozen, dan legt U het daar in, plakt de randen dicht met papier en zet er buiten op, wat erin is en van wie het is, zodat U dit najaar niet eerst alle dozen hoeft open te maken om te vin den wat U zoekt De vliegen kunnen tot een ware plaag worden voor de huisvrouw. Voor al als er vee in de buurt is heeft de huisvrouw er veel last van. In het voor jaar komen de vliegen te voorschijn en leggen zij hun eieren bij voorkeur in de mest. Als wij er nu zorg voor dragen, dat de mestvaalt 's zomers afgedekt wordt met zand of graszoden dan stik ken de larven, welke zich uit de eieren ontwikkeld hebben voordat zij tot vlieg zijn uitgekroeid Verder kunnen wij de vliegen verdrij ven door 's zomers de kamer donker te houden en de ramen en deuren tegen elkaar open te zetten, zodat het flink doortocht. In de stal kunt U de ramen bestrijken met kalk waar blauwsel aan toegevoegd is Over de kinderwagen kunt U een oud stukje vitrage leggen, zodat de kinde ren rustig slapen De levensmiddelen moeten wij deze maanden zorgvuldig afdekken of in de kelder zetten, zodat zij geen lokaas zijn voor de vliegen, want het is geen fris idee. dat de vliegen dan hier en dan daar op zitten, waardoor zij van aller lei ziekten kunnen overbrengen Ook de muggen kunnen heel wat on rust veroorzaken. Wanneer U de muggenbeten bet met wat azijn dan zal het jeuken heel wat vlugger over zijn Een oud middeltje is om ze te ver drijven door 's avonds een t^k noten bladen boven het bed te hangen of wat citroenolie, wat men heel goedkoop bij de drogist kunt krijgen en dit op het hoofdkussen sprenkelen Nu de rabarber zo volop uit eigen tuin lepels slaolie; 4 eetlepels karsemelk krijgen is, kunt U het op allerlei manieren verwerken, bijv als groente geven, jam van maken of limonade, bij het brood geven, of bij bloempap, enz Doordat rabarber zoveel suiker vraagt zijn de meeste huisvrouwen er wat nuiverig voor, doch dit kunt U op ver schillende manieren ondervangen o.a door zoodra de rabarber kookt, het kooknat afgieten en vers water toe voegen. Ook helpt het al als men door net moes een scheutje volle melk toe voegt, waardoor het zuur gebonden wordt. Anderen binden de rabarber met s&go of doen er een handje aard beien of andere vruchten door, waar door de smaak wat verzacht wordt Indien U jam wilt maken rekent men op 3 pond rabarber ongeveer 2 pond suiker. De rabarber wassen, in kleine stukjes snijden en gaar koken in wei nig water. De massa tot twee derde ïaten inkoken, de suiker toevoegen en Dot de juiste dikte (een druppel van de massa mag op een koud bord niet meer uitlopen) laten inkoken. De jam zo heet mogelijk in de potjes doen en ze afsluiten met een schroefdeksel De rabarberlimonade valt gewoonlijk erg in de smaak bij iedereen. Op een kg rabarber rekent men 4 kopjes water, suiker en 20 gr citroenzuur (dit precies laten afmeten door de drogist) Was de rabarber, snijd ze ongeschild in kleine stukjes. Zet ze op met kokend water. Zijn de stukjes gaar, de pan van het vuur nemen en ze uit laten lekken op een vergiet, waarop een doek is ge legd, of laat het uitlekken in een kom of pan, waarop een schone, van te voren natgemaakte doek is gelegd. Meet het sap en reken per L sap (4 kommetjes) 1 Kg suiker. Kook het even op met de suiker en het citroenzuur en doe het zo heet mogelijk in de schone flessen. Voor langere bewaring is het aan te raden de fles even te lakken. Bij ge bruik moet men de glaasjes er voor een derde deel mee vullen en aanvullen met water Wist U, dat rabarber zich ook heel goed leent om in gekurkte flessen in te maken? Men maakt op de gewone manier rabarbermoes, doch zonder suiker en bindmiddel. Zo heet mogelijk xn schoongemaakte flessen (liefst met wijde opening) doen en afsluiten met van te voren afgekookte kurken. Na afkoeling de kurken helemaal in de flessen drukken en de mond van de flessen even door gesmolten parafine of lak wentelen. Ook postelein kan op deze manier goed ingemaakt worden Melksoep. Op de warme zomerdagen is het wel eens moeilijk iets fris te be denken wat tévens toch voedzaam is. Probeert U eéns het volgende recept van deze eenvoudige melksoep, vast en zeker zal deze in de smaak vallen van alle huisgenoten. We hebben nodig 1 L melk of ondermelk, 3 lepels maizena of bloem, 2 lepels suiker, iets kaneel en 1 ei Het grootste gedeelte van de melk wordt opgezet en aan de kook gebracht; met het achtergehouden gedeelte wordt de bloem of maizena aangemaakt, waar bij bovendien de suiker en de eidooier worden meegeroerd. Nu klopt men het eiwit zeer stijf en als de melk bijna kookt, legt men de vlokken stijf geslagen eiwit op de hete melk. Het eiwit wordt door de warme melk stijf, daarna neemt men de stijf geworden eitwitvlokken van de melk en voegt nu bij de koken de melk het aangemaakte papje van dooier, suiker, maizena en melk. Onder flink roeren laten wij de melk binden. Voor het opdoen leggen we de eiwit- bollen weer op de soep en strooien er wat kaneel overheen Wij dragen er zorg voor, dat de pap geheel koud op tafel komt Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande DE COLORADOKEVER De Plantenziektenkundige Dienst te Wagenningen schrijft ons: Het tijdstip, waarop het optreden van 1en Coloradokever in de aardappelvel- ien verwacht kan worden, is wederom aangebroken. Als het warmer wordt, verlaat de kever den grond, waarin hij den winter heeft doorgebr cht en be geeft hij zich naar aardappelplanten om zich daarmede te voeden en daarop eieren te leggen. Bij flink warm en zon nig weer en bij wind uit Zuidelijke -ichting, kunnen ook kevers uit België anvliegen en in onze aardappelvelden

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 5