De Zeeuwsche Koerier Ho. 4198 Vrijdag 3 Juni 193^ 53ste Jaargang Nieuws-Bijvoegsel van De Jamboree gerehabiliteerd Luchtvaart in 0. Z. Vlaanderen. Voor do VrOOWon Een afscheid 20 jaar lang hevige rheumatische pijnen in haar voeten. den geheelen dag zonder pijn Burgerlijke Standen Landbouw en Veeteelt Poster ij en Rechtszaken. Nieuwe Uitgaven Op 30 Mei jl heeft de vrijwillige brand weer van Sas van Gent afscheid geno men van haren commandant, den heer T. Huisman, wegens vertrek van dezen functionaris naar Arnhem Namens het corps werd hem ter her innering aan den tijd, dat hij met het commando was belast, een foto aange boden van de nieuwe brandspuit met de manschappen Door den Burgemeester werd namens het gemeentebestuur aan den heer Huisman dank gebracht voor de vele werkzaamheden, welke hij zoowel in zijn officieele functies als uit liefheb berij voor de gemeente heeft verricht. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat de jaren, gedurende welke de heer Huis man in Sas van Gent heeft gewoond, voor hem en zijn echtgenoote genoeg lijke jaren zijn /ewefst en dat hij deze genoeglijkheid en gezelligheid zoo mo gelijk nog in meerdere maten zal mogen genieten in zijn nieuwe standplaats. De heer Huisman, die zichtbaar on der den indruk was van de hem ge brachte hulde, drukte hierna ten af scheid allen aanwezigen de hand, waar na deze korte plechtigheid ten einde was Namens het brandweercorps werd aan het gemeentebestuur eveneens een foto aangeboden, dit als blijk van waar deering voor de ondervonden steun en medewerking bij de reorganisatie Met ingang van 1 Juni 1938 is ter ver vanging van den Heer Huismanbe noemd als commandant van de brand weer dhr A. Snelleman, tot dusver brandmeester, alhier Een deel der Nederlandsche pers heeft verontwaardigde artikelen ge schreven, naar aanleiding van het „feit", dat op de jongste Jamboree een 150-tal Nederlandsche meisjes de dupe zouden zijn geworden van misdragingen van (vooral buitenlandsche) padvinders, blijkend uit gevolgen, die thans aan het licht zouden getreden zijn. Vanzelf sprekend zijn de leiders der RK Ver kenners en der padvinderbeweging naar aanleiding van deze zware beschuldi gingen, die óók de leiding en organi satie der Jamboree ernstig blameerden, onmiddellijk in actie gekomen en heb ben zij een allernauwkeurigst onderzoek naar de waarheid der feiten ingesteld Hierbij kwam vast te staan, dat de geheele zaak op mystificatie berust Het bleek, dat geen der bladen zelf een onderzoek had ingesteld, dat de eene courant eenvoudig de andere had nageschreven en men op elkander's gezag deze lasterlijke beschuldiging die zoowel in het binnen- als in het buitenland begrijpelijkerwijze geweldige sensatie heeft gewekt als feit had aangenomen Er hapert toch blijkbaar nog wel iets aan het verantwoordelijkheidsbesef op sommige redacties! Dezer dagen vergaderde te Terneuzen de afd O Z Vlaanderen van de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart Gewezen werd op het feit, dat, nu een geschikt vliegveld was gevonden en goedgekeurd, een financieel basisplan wordt uitgewerkt voor de oprichting eener NV., die zich verder met de exploitatie van het vliegveld zal bezig houden. Reeds hebben Ged. Staten van Zeeland zich bereid verklaard, bij Pro vinciale Staten een voorstel in te die nen tot het verleenen van een renteloos voorschot van f 100.000. Aanvankelijk bedoeld voor twee vliegvelden, één in West- en één in Oost-Z.-Vlaanderen, bestaat er goede hoop nu West defi nitief van zijn vliegveldplannen heeft afgezien dat die f 100,000 geheel aan de plannen van Oost ten goede zullen kunnen komen Gestreefd wordt thans, bij breeder lager der bevolking voor de luchtvaart en speciaal voor een eigen vliegdienst belangstelling te wekken, haar „vlieg- Mevr. E. A. schrijft: „Ik gebruik Kruschen Salts nu gedurende vier jaar Daarvoor had ik gedurende 20 jaar ver schrikkelijk geleden aan mijn voeten; soms verwisselde ik wel vijf keer per aag van schoenen. Nu kan ik hetzelfde paar schoenen gemakkelijk den heelen dag aanhouden. Ik kan Kruschen Salts niet hoog genoeg roemen". De oorzaak van die kwellende rheumatische pijnen is meestal een ophooping van giftige afvalstoffen in Uw lichaam. Kruschen Salts spoort Uw afvoerorganen aan tot krachtiger werking, waardoor alle af valstoffen spoedig verwijderd worden en geen kans meer krijgen zich op te hoopen. Uw bloed wordt gezuiverd en tegelijkertijd zullen Uw rheumatische pijnen verminderen om tenslotte geheel te verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende drogisten (29) rijp" te maken en haar te doordringen niet alleen van het genoegen, het ge mak, het nut van het vliegen en het vliegverkeer, maar vooral van de nood zaak voor dit zoo moeilijk te bereiken deel van Nederland om door de lucht nauwer verbonden te worden met het centrum en de overige deelen van ons vaderland dan tot nu toe mogelijk was. La het kader dezer plannen overweegt men de oprichting van een zweefvlieg- club te Terneuzen. Ter bevordering hier van heeft de bekende zweefvlieger Zweipfenning, na afloop der vergade ring, een interessante causerie gehou den over zweefvliegen SAS VAN GEN1 Week van 22 tot en met 28 Mei 1938 Gehuwd. 24 Mei RobertusBern Remerij, 27 jaar, wonende te Westdorpe en Su- zanna Paulina Hamerlinck, 21 jaar Geboren. 22 Mei Johannes Jacobus Julius, zoon van Eugenius Alexander Johannes van Dijke en Angèle Marie de Pauw Loop der Bevolking, Week var. 22 tot en met 28 Mei 1938 Aangekomen. J J Aertgeers, stoelenmatter van Doornick B Vertrokken: C M Obrie, stopster naar Zelzate B L J Remiens en gezin, handelaar naar Brussel B M P M de Vliegher, fabrieksarbeider naar Westdorpe WESTDORPE Gedurende de week van 25 Mei-2 Juni Marchel Aloisius Eduardus Laurijs, 26 jaar en Julienne Albertina Maria Kindt, 23 jaar Geboren. Rudy Remi Marie, zoon van Remi Aloysius Laurijs en Germaine Maria van Troost Loop der bevolking. Gedurende de week van 25 Mei-2 Juni Ingekomen: Petrus Verstraten met gezin van Axel Medard Petrus Maria de Vliegher van Sas van Gent Elisabeth Alice Wauters van Assenede Vertrokken: Lucien Desire Louis Vandevijver naar Zelzate Christina Maria Verhoeven naar Gent Werkloosheid Aantal werkloozen 39 Ontnuchterend Heer, die 'n tijgervel in z'n kamer heeft liggen: Dat beest zou me bijna mijn leven gekost hebben! Kennis, geinteresseerdHeeft hij je in de wildernis aangevallen? Nee, maar ik struikelde er over en sloeg met mijn hoofd tegen de kachel aan! Wat eten we eiken dag? ZONDAG Ossehaas, gebraden tomaten, aard appelen, rijstrand met rabarber MAANDAG Aardappelsoep, koud vleesch, maca roni met pikante saus, sla, fruit DINSDAG. Gehakt, peulen, aardappelen, hangop WOENSDAG Koud vleesch, worteltjes, aardappel- purée, flensjes DONDERDAG Gebakken worstjes, bloemkool, pi kante rijst, fruit VRIJDAG Windsorsoep, gekookte visch, kom kommersla, aardappelen met gesmolten ooter ZATERDAG Osselappen, stamppot van postelein, rij stenbrij Gebraden tomaten iy2 KG (3 pond) tomaten, 1 uitje, 1 eetlepel gehakte peterselie, 2 theelepels Maggi's Aroma, boter, 1 ei Wasch de tomaten, snijd ze door midden, schep er de pitten uit. Hak het uitje heel fijn, vermeng het met de ge- nakte peterselie en de Maggi's Aroma. Klop het ei en vermeng hiermede het mengsel, doe in elke tomatenhelft wat niervan. Smelt een stukje boter in de pan. Schik wat tomatenhelften er in, dek de koekenpan dicht en laat de to- matenhelften zachtjes gaar worden. Houdt ze warm boven de wasem en dien ze met het vleesch op. Bewaar het oomatennat, dat even gezeefd werd voor den volgenden dag Pikante saus 100 G boter, 1 Maggi's Justablet, ge zeefd tomatennat Maak het Maggi's Justablet fijn, meng het met wat water tot een dunne brij, verwarm in een pannetje de boter Voeg er, wanneer deze bruin is, van het vuur het aangemengde justablet bij, laat daarna het sausje dichtgedekt een minuut of 10 doorkoken, voeg er daarna het gezeefde tomatennat bij, en mocht ie saus nog te dik blijken te zijn, wat water. Dien ze op in de juskom kerria japonica met gele boterbloempjes aan fijne groene twijgjes; vooral de dubbelbloemige verscheidenheid is zeer mooi, ook voor snijbloem. Potentilla fruticosa variëteit Veitchili bloeit van Mei tot September met groote, goud gele bloemen Om ook 's winters wat afwisseling te hebben, planten wij nog een paar gitoen blijvende struikjes. Vóór alles een Rho dodendron, welke bovendien mooi bloeit. En ook een Cotoneaster horizon- talis, welke 's winters overdekt is met koraalroode bessen Tegen een muur op het Oosten of Zuiden komt nog een winterjasmijn (Jasminum nudif lorum) welke van November tot Maart bloeit met goud gele klokjes. Ligt het tuintje op de zon dan kan men langs den muur ook nog een klimroos opleiden, terwijl op een gunstige plaats allicht ook nog ruimte is voor een stamroos Met dit kleine sortiment heeft men reeds het geheele jaar door iets in bloei TWEEJARIGE PLANTEN ZAAIEN In de tweede helft van Mei zaaien wij verschillende tweejarige zomerbloemen Wij doen dit zoo vroeg mogelijk, opdat de plantjes dan vóór den herfst nog flink groot kunnen worden. Mooie soor ten zijn de van ouds bekende stokrozen, in verschillende kleuren, zoowel enkel als gevuldbloemig. Zij worden nog al hoog en passen mooi langs een muur of voor hooge heesters. Prachtige snij bloemen levert ons de Hesperis, met witte of rose bloemen, welke ook tus- schen licht struikgewas een lang bloei ende tuinplant is. Verder de bekende Judaspenning, met mooie violetroode bloemen, terwijl de zilverkleurige tus- schenschotten der zaaddoozen voor winter-bouquetten dienst kunnen doen Men zaait in een bakje of op een be schut perkje. Om uitdrogen te voorko men beschaduwen wij wat tegen de zon door er eerst een vochtige zak over te leggen. Veel gieten maakt de grond stijf en zuur, wat nadeelig werkt op het gezaaide. Wanneer de plantjes groot genoeg zijn, verspenen wij ze om ze tegen den herfst op de plaatsen te zetten, waar ze het volgend voorjaar moeten bloeien LAAGBLIJVENDE SIERHEESTERS VOOR KLEINE TUINEN Een lezeres stelde de vraag, welke mooi bloeiende boompjes zij in haar kleine tuintje kan planten teneinde wat meer afwisseling met de vaste planten te krijgen Hiervoor zijn verschillende geschikte soorten. Vooreerst het Peperboompje (Daphne Mezereum), dat reeds in Febr haar heerlijk geurende bloempjes ver toont. Dan het sierbessenboompje (Ribes sanguineum), welke in April bloeit metj trosjes bloedroode bloemen. Verder Deutzia gracilis, in Mei met witte bloempjes overdekt. Even later bloeit Postkantoor Sas van Gent Dienstregeling op le en 2e Pinkster dag a.s.: le Pinksterdag: Dienst als op Zondag 2e Pinksterdag: Uitvoering van één brief- en pakketpostbestelling Faillissementen Het faillissement van P J de Hulster, smid en koopman, wonende te Axel, Kijkuit, is geëindigd wegens het ver bindend worden der eenige uitdeelings- lijst met een uitkeering van nihil aan concurrente schuldeischers Curator Mr R J J Lambooy Aiie Boeken en Tijdschruien zijn ürijguaar bij den Boekhandel /an „DE ZEEUWSCHE KOERIER" Anny von Panhuys HET WITTE PAARD Ingenaaid f 2,25. Gebonden f 2j9t Uitg Het Nederlandsche Boekhuis NV., Tilburg Zijn de eigenaardige verschijnselen, die soms op oude kasteelen worden waargenomen, zonder uitzondering te rug te brengen tot volkspraatjes, oi worden de leden van sommige roem ruchte geslachten inderdaad door vage spookgedaanten gewaarschuwd voor na derend onheil, voor groote veranderin gen? Josera Burger behoorde tot de ge zonde, vroolijke naturen, die slechts met een klaterenden lach antwoorden op ge- heimzinnig-gefluisterde griezelverhalen. En toen haar, de doodarme wees, een betrekking als gezelschapsdame werd aangeboden op het prachtige slot Ditt- born, liet ze zich dan ook geen oogen- blik afschrikken door de geruchten, dat ook hier, telkens als er voor het oude geslacht der Dittborn's belangrijke ge beurtenissen op til waren, vreemde din gen werden gezien Maar zelfs zij kon niet ontkomen aan den indruk, dat er een schaduw lag over het kleine gezin van moeder en zóónWas er misschien een oude tragedie verborgen achter het feit, dat er een koude, verbeten vijandschap heerschte tusschen Dittborn en het buurkasteel, waar de beeldmooie jonge weduwe Wanda von Grettenau woonde? En waarom verbleef de oudste zoon niet op het vaderlijk erfgoed? Wat waren dat voor voetstappen en verstikte angst kreten midden in den nacht, in de een zame gang naar de slotkapel? Frissche jeugd en blijde levensmoed kunnen menig spookbeeld, menige scha duw van het verleden op de vlucht drij venHoe het kleine „Zigeunerinne tje" Josefa met haar viool het sombere kasteel omtooverde in een dorado van hervonden geluk en nieuwe hoop op de toekomst, vertelt deze aantrekkelijke roman ons op de meest onderhoudende wijze Anny von Panhuys TWEE UIT ÉÉN NEST Ingenaaid f 2,25. Gebonden f 2,90 Uitg Het Nederlandsche Boekhuis NV., Tilburg De aangrijpende geschiedenis van een paar tweelingzusters, waarvan de ééne als baby door haar welgestelde, kinder - looze tante als eigen kind is aangeno men, vormt het thema van dezen op elke bladzij boeienden roman. De schrijfster weet medeleven en sympa thie te wekken, zoowel voor de vrouw, die na het verlies van haar kind nooit meer een ander het hare zal kunnen noemen en zich nu met haar geheele ziel hecht aan het pleegdochtertje, als voor de echte moeder, die haar offer, ónder morëelen dwang gebracht, bitter betreurt en vergeefsche pogingen doet om haar kind te onttrekken aan een in haar oogen ongewenschte opvoeding. De vijandschap, die hiervan het gevolg is, maakt dat de beide tweelingzusjes plkander gedurende hun heele jeugd ïooit meer terugzien, totdat eindelijk. Jaar dan is de liefde reeds in het spel, n de jonge, adellijke aanbidder van le mooie Maria ziet geen uitweg meer lit de raadselen, die hem omgeven. Is iat zijn verloofde, die hij 's avonds 'oms in armelijke buurten ontmoet, Teen half uur nadat hij haar in haar schitterende villa heeft verlaten? Wan trouwen, onrust en verbijstering ver- Tallen voortaan ieder samenzijn Maar het geheim wordt opgelost, en niet alleen de in weelde grootgebrachte Maria, maar ook de kleine, blonde, hard werkende Barbara vindt ten slotte het groote geluk. Beiden vinden het op een wijze, die niemand ooit had kunnen vermoeden, zijzelve wel het allerminst. Victor Bridges Mr. LYNDON ONTSNAPT Ingenaaid f 2,25, gebonden f 2,90 Uitg Het Nederl. Boekhuis NV., Tilburg Victor Bridges, een van de groot meesters van het spannende verhaal, is voor de Nederlandsche lezers geen on- oekende. In dezen uitnemend geschre ven avonturenroman, waarvan een ont snapte gevangene de hoofdfiguur is, wordt men reeds op de eerste bladzij meegesleept in de volle vaart der han deling. De dwangarbeiders in hun ge streepte pakjes keeren terug uit de steengroeven. Een plotselinge duizeling van één der bewakers, een oogenblik aarzeling van den ander en reeds lebben twee der gestraften ingezien, uat nü of nooit de kans op ontsnapping iun geboden wordt. De een is een in breker, een der beruchtste „zware jon gens" van Londen, de ander, Neil Lyn don, is een moordenaardat dach- óen de rechters tenminsteMaar de ionge uitvinder zelf heeft niet vergeten, dat het de valsche getuigenverklaring van zijn compagnon was, die zijn leven verwoestte. Is het misschien de ge dachte aan vergelding, die hem staande ïoudt in de verschrikkelijke dagen, dat .lij zich zonder voedsel of dekking moet verbergen in een van regen druipend posch, tot hij eindelijk op verrassende wijze hulp en onderdak vindt? Maar jij deze helpers, om wier woning een waas van geheimzinnigheidl hangt, be ginnen voor Neil Lyndon de verwikke- ingen pas goed. Zal hij zijn vaderland /erkoopen in ruil voor rijkdom en vrij- .ïeid? Zal hij het meisje, dat al die aren slechts geleefd heeft om zijn on schuld te bewijzen, vergeten voor de nooie spionne, die hem liefheeft en hem tot een vermogend man wil ma- :en? Naarmate de lezer vordert, ziet hij Ie situaties zich steeds meer toespitsen de spanning bereikt haar hoogte punt. De identiteit van den werkelijken noordenaar, voor wiens daad Mr Lyn- lon onschuldig heeft geboet, is een rroote verrassing. En alles komt ten ;lotte goed voor den begaafden uitvin- Ier en zijn trouw jeugdvriendinnetje Meijer de Haas Begrippen, Elementen en Vormen in de Muziek Populaire beschouwingen ten be hoeve van Dilettant-Musici en leken Met een inleiding van Dr Henri Polak 112 bladzijden. Gebonden f 1,50 Uitgave Wereldbibliotheek N.V. Amsterdam-Sloterdijk Voor tallooze bezoekers van concer ten of luisteraars naar radio- of gra- nofoon-concert die te vergeefs zoeken laar eenig begrip van wat zij toch zoo -eer genieten, zal dit handige werkje jen niet genoeg te waardeeren vraag baak worden. Wat is eigenlijk een sonate, een ron- io, een fuga, een canon? Wat is het kenmerkende van opera of oratorium, /an mis of requiem? Hoe groeide de symphonie uit suite en concertogrosso. Wat zijn de verschillen tusschen klas sieke, moderne en hypermoderne mu- nek? Op al dergelijke vragen geeft de schrijver antwoord in helderen, popu- airen trant, die niettemin wetenschap pelijk volkomen gefundeerd is In zijn Inleiding schrijft Dr Henri tolak „De kundige auteur leert den lezer porsprong en ontwikkelingsgang van leze schoonste en ontroerendste aller kunsten kennen. Hij voert hem in tot ïare verschillende vormen en tech- ïieken. Hij toont hem hare elementen, lij ontrolt voor zijn oogen het wonder baarlijke, kleurrijke weefsel van de mu- ikale uitingen van alle. eeuwen, van hare primitiefste gedaanten tot hare

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 7