Bom ontploft te Rotterdam. Even luisteren naar den sender uit het Vijfde. Witte tanden, gezond tandvleesch, schoone tong en Irissche mond, Uit de provincie. Uit het binnenland. Uit het buitenland. indien U poetst met Ivorol (volgens nieuw recept). Deze geeft een ware mondwassching. Heerlijk schuimend. Frisch van smaak enzeer zuinig. Tube 60, 40 ct. Doos 20 ct. (16) Hier volgen de voornaamste gebeurtenissen uit de afgeloopen week: Bij KB is benoemd tot kantonrechter te Rotterdam: mr A J M Oonincx, thans kantonrechter te Terneuzen In een te Hulst gehouden vergade ring bleek groote belangstelling voor en instemming te bestaan met de oprich ting van een Streekschool voor Buiten gewoon Lager Onderwijs r Zaterdag 28 dezer zal het 12 y2-jarig Ambtsjubileum van Burgemeester B. Truffino worden herdacht Zondag jl is te Terneuzen de Centrale Raadsvergadering gehouden van de RK Werkliedenvereeniging in het Bisdom Breda. Besloten werd oa tot wijziging der Statuten. Aan den ministerraad werd een telegram gezonden inzake de werkloosheid in Zeeuwsch-Vlaanderen en Noord-Brabant Naar gemeld wordt ligt het in de be doeling van de Chr Oranjevereeniging te Axel tegen 29 Juni a.s., den verjaar dag van Prins Bernhard, een Zeeuwsch- Vlaamsche Oranje Landdag te organi- seeren en daarbij redevoeringen te doen houden door Pater Borromeüs de Greeve, Z Exc oud-Minister H Bijleveld, Mr P Dieleman en Ds R Dijkstra, Ned Herv predikant te Amsterdam Blijkens het in de aandeelhoudersver gadering van 3 dezer uitgebracht jaar verslag, boekte de Compagnie Néerlan- daise de l'Azote in 1937 een bruto-winst* van frs 123.110.802,71, zijnde ongeveer 50 pCt van het aandeelenkapitaal, dat frs 250 millioen bedraagt Ondanks de gebeurtenissen in Spanje en China, die den export der producten van de maatschappij bemoeilijken, voor ziet men voor de loopende campagne een recordafzet Het Nederlandsche voetbalefltal leed een eervolle 3-1 nederlaag tegen Schot land Celebes is door een aardbeving ge teisterd. Er zijn groote verwoestingen aangericht en tal van menschenlevens vallen te betreuren Z K H Prins Bernhard heeft het be schermheerschap aanvaard van het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer Ingediend is een wetsontwerp tot na dere regeling van het recht van ver- eeniging en vergadering Op de Coolosingel te Rotterdam is Maandag een bom ontploft. Men zie het uitvoerige bericht elders in dit nummer De regeering heeft thans definitief be zijn? U zoudt enkele vragen kunnen be antwoorden Daartoe ben ik gaarne bereid Wie is toch eigenlijk dien Emilio? Mary Hallstein verbleekte: Hoe komt u aan dien naam? Wel, toen Wilhelm Kohier gisteren avond binnentrad, hebt u hem toch bij vergissing zoo genoemd? Is dat dan van zoo groot belang? Dat niet, gaf Robbl ontwijkend ten antwoord. U zaagt Wilehlm Kohier op het eerste gezicht voor een ander aan, is het niet zoo? Inderdaad zoo is het. Ik zag trouwens zelf in, dat het een vergissing was. Maar wie is dan de echte Emilio? Zoo heette mijn eerste verloofde, Emilio Alvarez; hij is echter in Brazilië gestorven Daar valt niet- aan te twijfelen? Wat stelt u toch zonderlinge vragen! Natuurlijk valt daar niet aan te twij felen; hij is al jaren dood Mary Hallstein ontweek bij deze woor den de doordringende onbewogen oogen van den detective Een treffende gelijkenis tusschen twee personen komt zeker wel meer voor, merkte Robbl op. Dan zou ik graag van u willen weten, of u met ze kerheid kunt zeggen, dat de brief, welke de commissaris u gisteren liet zien, in sloten den 6en September a.s tot na- tionalen feestdag te verklaren Aan den afslag te Vlaardingen is Maandag de eerste nieuwe haring aan gevoerd f i De minister van Sociale Zaken heeft in een schrijven, gericht aan de ge meentebesturen inzake de distributie van goedkoope en onvermengde mar garine en bak- en braadvet meegedeeld, dat de marge voor den ingeschakelden handel is verhoogd Volgens de lijst van verantwoording van de ontvangen vrijwillige bijdragen voor de versterking van de defensie is thans in totaal f 126,981 ontvangen WV j Gemeld wordt, dat binnenkort de be schikbaarstelling van Nederlandsche volksgasmaskers kan worden tegemoet gezien De prijs zou vermoedelijk f 5 bedragen •-«- I Naar gemeld wordt zal het officieel bezoek van Koning Leopold van België aan H M de Koningin op 14 November plaatsvinden De troepen van generaal Franco heb ben in Catalonië groote overwinningen oehaald Tsjecho-Slowakije heeft zijn grens bewaking versterkt en reservisten on der de wapenen geroepen In Mexico is eeh opstand uitgebroken tegen de regeering Cardenas Uit het Verre Oosten worden groote successen der Japanners gemeld. De strijd is zeer bloedig en verbitterd De bekende Christus-vertolker van de Passiespelen te Oberammergau, Anton Lang, is te Münclïen overleden Woensdag jl is te Boedapest het In ternationaal Eucharistisch Congres ge opend, nadat den vorigen dag aan den Legaat van den Paus, ZEm Kardinaal Pacelli, een grootsche ontvangst was bereid Het Congres, dat door duizenden en duizenden Katholieken van de geheele wereld wordt bijgewoond, biedt, blijkens de berichtgeving, een overweldigend schouwspel MAN UIT ELKAAR GERETEN. DIVERSE VOORBIJGANGERS GEWOND. Maandagmiddag omstreeks kwart over twaalf heeft op den Coolsingel te Rot dsrdaad door uw overleden echtgenoot geschreven is Ja. Het was zijn hand Uw echtgenoot verliet dit slot nooit? Nooit U alleen mocht zijn kamer betreden, als hij zich voor enkele weken terug trok? Ja Wat deed hij dan? Ik weet het niet Als u hem zijn maaltijden bracht, waar was hij dan mee bezig? Hij zat steeds aan zijn schrijfbureau Hebt u er ooit op aangedrongen, dat hij zijn kamer voor een paar uurtjes zou verlaten, om wat frissche lucht te hebben en de kamer te reinigen? Ja, maar daar lette hij nog niet eens op. Hij at wat ik hem bracht, en dan kon ik weer vertrekken Gelooft u, dat hij al dien tijd schreef? Ik moet zulks wel veronderstellen Liet hij nimmer iets van zijn werk zien? Vroeg u daar ook nooit naar? Verscheidene malen heb ik daar op aangedrongen, maar ik kreeg zelfs ;een antwoord Hij moet in dien tijd heel wat ge- chreven hebben. Waar liet hij dat allemaal? Misschien trachtte hij wel naam te naken als romanschrijver en heeft hij terdam een geweldige explosie plaats gevonden, waarschijnlijk veroorzaakt door het tot ontploffing komen van een helsche machine, welke een man bij zich droeg. Deze man werd tengevolge van de explosie uit elkaar gereten, ter wijl eenige voorbijgangers werden ge wond, waarbij een meisje, dat een wervelfractuur bekwam. De explosie veroorzaakte ook een verwoesting aan de panden, waarvoor de geheimzinnige ontploffing plaats vond. Omtrent de beweegreden van dezen aanslag tast men nog in het duister. 8 •-JJLiOuaW Nader wordt gemeld: bn. ote') Op d'efi drukken hoofdboulevard, van Rotterdam, den Coolsingel, is Maandag middag te kwart over twaalf een ge heimzinnige explosie geschied. In het zonnige straatbeeld flitste plots een witte vuurstraal, gevolgd door een zwarten rook en een donderknal, welke alles deed trillen. Menschen stoven uit een, en het was even akelig stil, terwijl boven het trottoir voor het Lumière- theater een lichtgrijze rook hing. Men zag eenige menschen rondzwaaien en neervallen, anderen met de hand naar hun hoofd grijpen De politie trad aanstonds doortastend op en zette in breeden kring rond de plaats van de explosie den Coolsingel af Op een breede trottoir voor het Lu- mière-theater vond men het been van een man, terwijl op de zelfde hoogte op de rij straat naast de stoep een deel van het lichaam werd gevonden Verder lagen er in liet rond eenige ge wonden, welke door den Gem Genees kundigen dienst, welke aanstonds met «jjn auto's ter plaatse was, naar het ^exennuis werden vervoerd. Vele menseden waren door den schrik zoo je vangen, dat zij geheel over stuur waren Wat was er gebeurd? Men wist alleen te vertellen, dat er een man met een Koffertje had geloopen en dat zich in dit koffertje een helsche machine moet nebben bevonden, welke tot ontploffmg xs gekomen. Wa-arschijnlijk heeft de man dit koffertje gedragen aan de zijde uer huizen, waardoor te verklaren is, dat het been ter plaatse van de explosie *s blijven liggen, terwijl .het uiteenge scheurde lichaam" naar den kant van de rijstraat is geslingerd. Mén kan zeggen, dat de man geheel uit. elkaar is ge scheurd, want overal tegen de gevels en de muren vond men menschelijke over blijfselen, terwijl als bewijs voor de ex plosie-kracht van de helsche machine zij vermeld, dat men de ingewanden van den man heeft teruggevonden bij de schutting van. den Beursbouw Uit het feit, dat men na de ontplof fing niemand zich uit de voeten heeft zien maken zou geconcludeerd mogen worden, dat geen aanslag is gepleegd, doch degene, die zulks wellicht in het schild voerde, zelf door de bom is ver nietigd geworden Op het betegeld trottoir voor het Theater Lumière, het tapijthuis van Con en Verdönck en de meubelzaak van de fa Klütgen, waarvan alle ruiten wa ren versplinterd, lag de grond bezaaid met scherven en stukken kleeding, wel ke aanstonds door de politie ijverig werden verzameld om hieruit iets te weten te komen omtrent de identiteit van den man en den aard van de ex plosie. Men vond er behalve allerlei de manuscripten allemaal verzonden Dat is heel goed mogelijk. Wie bracht zijn correspondentie naar de post? Tjaik meen, dat Franz daarmee belast was U weet, met welk wapen uw echtge noot vermoord is geworden en ook-waar dat wapen vandaan gehaald is? Ja Hoé laat kwam Edith Beuth bij u in het salon? Evéh^'èVer vijf. Zij zei,.3óAthae gë- Slkpért hfefc ®aUi>w Bemerkte u niets opvaRë'nds aan haar, of was zij volkomen rustig? vroeg de detective verder Ik kon niets aan haar merken U verdenkt niemand? Neen Hoeveel toegangen heeft dit slot? Eén, langs welke u binnengekomen bent Dus door de.deur komt men in den corridor, vlakbij is de trappenhall en daarnaast de logeerkamer. Is dat juist? Ja Dan weet ik genoeg. Ik dank u voor uwe inlichtingen. Mag ik nu misschien de kamer van den overledene nog even zien? Daar aangekomen onderzocht Robbl eerst het door Werner aangebrachte zegel en constateerde, dat dit nog on beschadigd was lapjes, welke van de kleeding waren overgebleven en voor een gedeelte ver- shroeid waren, ook nog de restanten van een hotelrekening Hoewel de man, die gedood werd vreeselijk is verminkt, zoo is toch het hoofd intact gebleven, wat het onder zoek iets vergemakkelijken zal. De po- liieke recherche en de vreemdelingen diens staan hier voor een moeilijke zaak Hoe krachtig de exploisie was De helsche machine, welke geëxplo deerd is, moet van een bijzonder zware lading zijn geweest. De slag was zoo héVig, dat menigeen op den Coolsingel dacht, dat een der hooge panden in stortte. Ook in verren omtrek werd de knal gehoord. Door den luchtdruk in de hal van het Lumière-theater werden niet alleen alle ruiten vernield doch zelfs het pla fond op verschillende plaatsen openge scheurd. De directeur van het theater, de heer W J van Kessel, die zich op zijn kantoor bevond, werd door den lucht druk van zijn stoel geworpen,, terwijl in den foyer alle-meubelen door elkaar werden gegooid. Ook. op de tweede ver dieping braken de ruit en tot zelfs in de achterkamer van de woning van den heer van Kessel werden de bloempotten door de ruiten op straat gedrukt Het vlak naast het theater gelegen café Sandeman is er betrekkelijk goed afgekomen. Waarschijnlijk heeft de neergelaten markies boven het terras den luchtdruk verminderd Erger is de ravage aangericht in den winkel van het tapijthuis van Con en VerdönckTot aan den rand toe zijn de zware winkelruiten versplinterd Ook bij Klütgen werden de ruiten ingedrukt Tot in de portiek van het pand „Nijver heid en Handel" werden tegen de posten en stijlen overblijfselen van den uiteengereten man aangetroffen. Ook van de boven deze zaken gelegen kan toren werden de vensters vernield De geheelestraat was overdekt met zwaren roetaanslag. De trottoirtegels, waarboven de exploisie moet hebben plaats gehad zijn door de politie uitge broken om nader onderzocht te worden op het laboratorium van het hoofd bureau Het Theater Lumière is op last van de Bouwpolitie gesloten Het is alleen te danken aan het feit, dat er toevallig weinig voorbijgangers liepen, dat deze verschrikkelijke ex plosie niet meer slachtoffers heeft ge- eischt (Maasbode) Nader wordt gemeld, dat het slacht offer is een zekere J Nonack, Duitscher van geboorte en volgens zijn paspoort afkomstig uit Praag Gevat) Wat hoort een welopgevoede jongen te zeggen, als éen dame hem vijf centen geeft voor het dragen van haar koffers? Ik ben te bëléefd, om dat te zeggen, dame! .Uit den riddertijd Wat hoorde ik daar voor een lawaai? ,Wat is er gebeurd? O niets, de graaf heeft zijn broek laten vallen! U kunt intusschen gerust uw gang gaan, en als de politie komt om het lijk gerechtelijk te vervoeren, wilt u hen wel hierheen sturen Mary Hallstein ging Robbl opende nu de deur en daarna direct ook de beide vensters. De frissche lucht en geur van planten en bloemen stroomden naar binnen Ook Robbl constateerde op het eerste gezicht, dat de verslegene onverhoeds en van achter aangevallen was ge worden. Volgde Robbl het spoor terug op, dan moest de moordenaar even voor zijn gruwelijke daad in Edith Beuth's kamer geweest zijn, had daar den dolk genomen en was toen hierheen geslo pen, met de kennelijke bedoeling om te dooden. De moordenaar moest der halve met de inrichting van dit huis vertrouwd zijn, anders had hij bezwaar lijk den dolk kunnen vinden Nu besteede Robbl zijn aandacht aan het schrijfbureau. Alles lag hier zoo pre cies afgemeten op zijn plaats, als slechts voorkomt, wanneer het bureau zelden of nooit gebruikt wordt. Dé inkt was bijna totaal opgedroogd Dit klopte dus niet met de bewering van mevrouw Hallstein, volgens welke Rudolf Hallstein zich veertien dagen of drie weken op zijn kamer opsloot, om ongestoord te kunnen schrijven De schuifladen bleken afgesloten te Moeilijk geval Mijn moeder wil haar geld wel op de bank deponeeren, maar ze heeft het in de matras genaaid en wil hebben, dat het daar in blijft zitten! Het uitgebreide stembiljet Juffrouw staat met de verkiezingen in het stemhokje, om haar biljet in te vullen. Als zij na geruimen tijd nog niet gereed is en tal van menschen staan te wachten, vraagt de voorzitter van het stemgureau: Juffrouw, is U nog niet klaar? Zoo aanstonds, zegt ze, nog een paar hokjes! KERKBERICHT VOOR HULST Zondag 29 Mei 6V2 jaarg Apollonia Kooyman; 7% voor de parochianen9 H Mis uit dankbaarheid; 10 voor een overleden familie Maandag 30 Mei 6V2 dhr Petrus Ver> schuren; 7 ter eere O L Vrouw vaa Altijddurenden Bijstand; 8 ter eere L Vrouw tót zekere intentie .y Dinsdag 31 Mei 6% dhr Fidelis v 4 Kelen; 7 mejJosephina Michielsens; 3 ter eere van O L Vrouw bij het sluiten der Meimaand :X Woensdag 1 Juni 6^ dhr Petrus Ver schuren en fam; 7 tot zekere intentie,; 8 Huwelijksmis Al. van Helsland- Schauwaert A Donderdag 2 Juni 6*4 mej Leonie Ver durmen; 7 Weled Heer Norb Franc Verj durmen; 8 Jaarg mej Clara van Gjjsel Vrijdag 3. Juni 6y2 ter eere H Hart van Jezus; 7 mej Eulalie Coene en .fam; 8 jaarg mevr Verdurmen-Broekaert Zaterdag 4 Juni 6!/2 voor eene over ledene; 7 mej Maria en Elisabeth Haak en fam; 8 Hoogeerw Deken Theodoras Paulus Hessels Heden na de HH Missen vereering der relikwie van O L Vrouw; om 2 uur Lof met rozenhoedje; daarna oefening van den H Kruisweg Voor de novene van Pinksteren wordt na elke vastgestelde H Mis gebeden zevenmaal Wees gegroet met het gebed; Kom H Geest Woensdag begint de Junimaand, toe gewijd aan de vereering van het H Hart van Jezus Donderdagavondoefening van het Heilig Uur gelegenheid óm te biech ten van 6-8 uur Vrijdag eerste Vrijdag der maand; des avonds Lof met lied en eereboete aan het H Hart Zaterdag, Vigilie voor Pinksteren, vasten- en onthoudingsdag; des mor gens wordt het water gewijd evenals op Paaschzaterdag Deze week 5e lesweek v d Katech. vr 55-69; Donderdag biechten voor de jongens van 9-11 jaar ziijn voornemens een christelijk hu welijk aan te gaan: Joannes de Witte en Clementina Augusta Schuerman; Aloysius Maria van Helsland en Maria Schouwaert; beiden 3e afk. Petrus Joannes Maria Bpronk en atharina Joanna Maria Gransjéan van Dienen, Ie afk Aloysius Petrus Jonkheijm van Hon- tenisse en Maria Philomena Schelfhout le afk Zij, aan wie eenig huwelijksbeletsel tegen deze huwelijken bekend is, zijn verplicht daarvan zonder uitstel kennis te geven aan den Pastoor-Deken zijn, zoodat de detective eerst de sleu tels diende op te zoeken. Hij knielde aaast het lijk neer en achtereenvolgens kwamen te voorschijn, een portemon- naie met geld, een zakmes, een leege oortefeuille, een étui met naamkaartjes an paspoorten en uit een der vestzak ken een ring met keine sleuteltjes. Deze laatste bleken van het schrijf bureau te zijn. In de laden lag niets, dat van eenige beteekenis was. De meeste waren leeg, in één ervan be vonden zich een potje lijm, een staafje zegellak en wat schrijfbenoodigdheden, in een andere een paar boeken, meest reislectuur De onderste lade verdiende echter meer aandacht. Robbl vond daarin een stapeltje bankpapied, meest Fransche en Engelsche biljetten. Ook een klein, groen strookje papier, achteloos samen gefrommeld. De detective vouwde het voorzichtig open, las het met niet ge ringe verbazing en legde het voorzichtig n zijn portefeuille, terwijl hij het geld liet liggen. Hij opende nu ook nog even het geheime vak. Robbl stond even te peinzen. Het was den moordenaar blijk baar te doen geweest om den inhoud van dit vakje, want het geld had hij onaangeroerd laten liggen. 'n Roof moord was dus uitgesloten. Maar wat kon dan wel de drijfveer tot deze gru welijke daad geweest zijn? 3

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 13