De Zeeuwsche Koerier No. 419? Vrijdag 27 Mei 1938 53ste Jaargang Nieuws-Bijvoegsel van Voorlichting inzake be lastingen, boekhouden en Grisiswetten voor den middenstand. De Rijksinkomstenbelasting Vragenbu» Examen Middenstandsdiploma „Algemeene Handelskennis". Ifoor do Vrouwen Ëen malie of gebruinde teint staat altijd charmant Landbouw en Veeteelt 28 Inkomen uit onderneming en arbeid (Vervolg) Wat verstaat men bij de wet op de Rijksinkomstenbelasting onder Bedrijfs- en Beroepskosten? Onderhoudskosten en Afschrijvingen (vervolg) Met het vorenstaandS^villen wij niet zeggen, dat elk jaar f 200,- moet worden afgeschreven Men mag ook in zeker jaar of in meer dere jaren een hoogere of lagere af schrijving op de machine toepassen, mits deze afwijking nader kan worden gemotiveerd Zoo kan het gebeuren, dat de machine door het vele gebruik in zeker jaar bv wegens nachtarbeid een abnor male waardevermindering heeft onder gaan. Ook kan bv na 5 jaar blijken, dat de machine-een grooter uithoudings vermogen heeft dan aanvankelijk werd geschat Dit kunnen uiteraard redenen zijn voor een wijziging in het jaarlijksche af schrijvingspercentage Het is niet wel mogelijk om aan te geven hoeveel telkenj are op de in het bedrijf aanwezig zijnde machinerieën, gereedschappen, gebouwen etc dient te worden afgeschreven De afschrijvingspercentages zullen naar omstandigheden moeten worden vastgesteld. Ieder geval staat hier uiter aard op zichzelf Als gemiddelden kunnen wel de vol gende percentages worden genoemd: a. Op winkelpanden, waarin tevens de woning van den eigenaar is ge vestigd: 1 op het te schatten gedrijfs gedeelte incl. den grond waarop het bedrijfsgedeeltte staat. (Op het woon huis met grond mag dus niet worden afgeschreven) b. Op machines en gereedschappen: 10 c. Op winkel- en kantoorinventaris: 5 d. Op vrachtauto: 25 e. Op wagens, karren etc: 10 Wij vermelden nog de volgende van belang zijnde beslissingen, waarbij af schrijving t/1 van de bedrijfswinst werd toegestaan: ij le. Afschrijving op een woonhuis, dat door een fabrikant ten behoeve van zijn bedrijf is gekocht tot huisvesting van een in zijn dienst zijnden reiziger (R. v. b. Zwolle 28 Januari 1930; B no 4877"1 2e Afschrijving op een pand, dat door een fabrikant is aangekocht teneinde dit te gebruiken voor zijn bedrijf, maar hetwelk in afwachting van het te ver wachten gebruik voor het bedrijf, voor- loopig aan derden is verhuurd. (Arrest H. R. 18 Nov. 1931 B no 5087) Iedere abonné heeft het recht, .kosteloos vragen te stellen over Belastingkwesties (In komsten- en Vermogensbelasting, Om zetbelasting, Personeele Belasting, Grondbelasting, enz.) en over de Crisiswetten voor den Middenstand (Hypotheekaflossingswet, Crisiscrediet Uitverkoopwet, de Wet op Koop en Ver koop op afbetaling en Huurkoop, de Vestigingswet enz) en over aangelegen heden van boekhoudkundigen aard Men wende zich per brief tot de N.V. ACCOUNTANTSKANTOOR „NEDERLANDSCH BUREAU VOOR Vroegere athleet bijna hulpeloos door rheumatische pijnen. Nu weer zoo lenig als een kat. Hij schrijft ons o.a.: „Mijn knieën waren door een rheumatische aandoe ning zoo stijf, dat ik slechts met veel pijn en moeite uit een stoel kon op staan. In mijn jonge jaren had ik nog wel in twee elftallen gevoetbald en hield ik het schoolrecord op de 100 en 200 meter. Nadat ik zonder resultaat verschillende wrijf middelen had gepro beerd, nam ik een proef met Kruschen Salts en om kort te gaan, ik ben nu weer zoo lenig als een kat". W. S. F Kruschen Salts spoort Uw afvoer- organen aan tot actieve geregelde wer king, waardoor Uw lichaam gezuiverd wordt van alle schadelijke stoffen, o.a het gevaarlijk urinezuur, wat in de meeste gevallen de oorzaak is van uw rheumatische pijnen. Geleidelijk maar zeker zullen de pijnen ophouden en U zult zich zoo goed voelen als in de beste dagen Uwer jeugd. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende drogisten 31 ADVIEZEN" Directeur: R. DE VRIES, Parklaan 27 te HAARLEM of Henegouwerlaan 59 te ROTTERDAM Porti voor antwoord gelieve men ir ce sluiten. Uiterlijk binnen 8 dagen ontvangt men een schriftelijk advies. Van de grootst mogelijke geheim houding kunnen de lezers verzekerd zijn. (Auteursrecht voorbehouden) De Con tact-Commissie voor het Mid- denstandsonderwijs, gevormd uit dc drie Nederi. Middenstandsbonden, meldt ons: Het examen voor bovenbedoeld diplo ma, af te nemen door de onderwijs- instanties van den Kon Ned., R.K. en Chr. Middenstandsbond, is in een vergevorderd stadium van voorbereiding In totaal nemen aan het exam circa 7300 candidaten deel, uit alle oorden des lands. Aan het volledige examen, dat zoowel schriftelijk als mondeling wordt afgenomen, zullen zich 2800 per sonen onderwerpen. Voor het speciale examen, dat bestemd is voor personen van 25 jaar en ouder en met tenminste 5 jaar practijk, hebben zich 4500 can didaten opgegeven. Dit examen wordt alleen mondeling afgenomen De examens worden in een vrij groot aantal plaatsen gehouden, te weten: Amsterdam, Rotterdam, Apeldoorn, Leeuwarden, Groningen, Emmen en Terneuzen (door den KNMB)Alkmaar, 's-Gravenhage, Utrecht, Zwolle, En schedé, Nijmegen, Roermond en Tilburg (door den NRKM)Amersfoort, Arn hem en Dordrecht (door den Chr M B) Vanzelfsprekend zijn alle examens vrij voor iedereen; dus niet speciaal voor hen, die cursussen hebben gevolgd, uitgaande van een dezer drie onderwijs- instanties der landelijke middenstands bonden. Het Departement van Econo- sche Zaken heeft bepaald, dat de exa mens niet openbaar zullen zijn Het schriftelijk examen, dat een onder deel vormt van het volledige examen, wordt in alle examenplaatsen gehouden op den eersten Juni, aanvangende te 13 uur 30. De mondelinge examens be ginnen op zijn vroegst 20 Juni, in an dere plaatsen 21 of 22 Juni De opgaven voor het schriftelijk examen zijn bereids door de Centrale Departementale Commissie vastgesteld. Ook de examencommissies zijn samen gesteld. Elke commissie bestaat uit ten minste 12 personen. Eenige commissies zijn echter uitgebreider wegens het groote aantal candidaten voor bepaal de plaatsenDit groote aantal is mede oorzaak, dat sommige examencommis sies haar zetel moeten verplaatsen, dan wel in sommige plaatsen subcommissies moeten instellen. Dit is o.a het geval met Tilburg, waaraan men Eindhoven Amilda-crême, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat en Bruin. Doos 50 en 25 ct. (121 heeft toegevoegd; met Emmen, dat met Assen en waarschijnlijk Meppel zal worden aangevuld, met Groningen, dat zich wellicht hetzij Winschoten, hetzij Veendam zal assumeeren Door de Centrale Commissie werd be sloten, dat de candidaten voor het schriftelijk examen, voor zoover dit Handelscorrespondentie betreft, gebruik zullen mogen maken van een woorden boek Bij het speciale examen zal, in tegen stelling met de meening van velen, wel degelijk het een en ander gevraagd worden met betrekking tot handels- rekenen en handelscorrespondentie Ten behoeve van de candidaten zal door de Dir. der Nederlandsche Spoor wegen een reductie worden toegestaan aan hen, die voor heen- en terugreis ge bruik maken van de onder de N.S. res- sorteerende vervoergelegenhedenVoor persosen boven 20 Jaar zal het 20- persoonsgezelschaptarief gelden, ook al reist men alleen Voor personen beneden 20 jaar zal het uitstapjestarief heen en terug op één dag gelden Deze reductie wordt verleend bij in levering van een aan de oproepings- kaart gehechte strook, die echter slechts door den bevoegden spoorwegambte naar mag worden afgescheurd. Dat deze maatregel van de Directie der NS. ten zeerste door candidaten en organi saties wordt gewaardeerd, behoeft geen betoog De onderwijsorganisaties der landelijke bonden worden bijgestaan door een, door het Departement van Economische Zaken ingesteld Centraal Secretariaat Nader meldt men ons van bevoegde zijde: „Het eerste examen voor het Midden standsdiploma Algemeene Handelsken nis, dat in de maand Juni zal worden afgenomen, belooft een groot succes te worden. Bij het Algemeen Secretariaat meldden zich 2800 candidaten voor het volledige examen aan; verder 4200 voor het zgn speciale examen voor hen, die op 1 Juli 1938 25 jaar of ouder zijn Voor verschillende examenplaatsen is de deelname zoo groot, dat de plaatse lijke zal niet voldoende blijken om deze massa's te bevatten, zoodat in verschil lende plaatsen in de omgeving gelegen heid zal worden het examen af te leg gen. Voorshands is vooral de belang stelling uit de Zuidelijke provincies uitermate groot, hetgeen geen verwon dering behoeft te baren. Indien men nagaat, dat van de RK zijde reeds 25 jaar handelsonderwijs wordt gegeven, dat speciaal opleiding voor den midden stand beoogt te zijn In hoeverre de deelneming aan dit eerste examen een maatstaf zal zijn voor een blijvende belangstelling, is nog niet te zeggen. Men krijgt wel den in druk, dat velen zich overhaast voor het verlichte examen hebben opgegeven in de meening, dat dit examen slechts éénmaal in dezen vorm zou worden afgenomen. Dit is evenwel onjuist. Ook in 1939 en 1940 zal een dergelijk spoed- examen worden georganiseerd. Zeer vele onnoodige moeilijkheden onder vindt het secretariaat, doordat de aan meldingsformulieren niet volledig zijn ingevuld, alsmede door andere onjuist heden van de candidaten. Veelvuldig verzuimde men bij het aanvragen van inschrijvingsformulieren te vermelden, of men het volledige of het speciale examen wenscht af te leggen, terwijl vooral bij het storten van de examen gelden op de girorekening van de Mid- denstandsbank onjuiste adressen van afzenders voorkwamen, terwijl ook ge- wenschte examenplaatsen dikwijls niet vermeld werden. Het is wel gewenscht bij volgende examens den candidaten duidelijk te maken, dat de werkzaam heden hierdoor noodeloos bemoeilijkt worden en dat voor candidaten, die on ontwarbare gegevens verstrekken, na- deelige gevolgen kunnen ontstaan". Het ergste Zij: Lieveling, wil je eens iets ver schrikkelijks hooren? Hij: Neenee, niet zingen alsje blieft! Kleine verschil Zoo, jij hebt het verschil tusschen goed en kwaad zeker op moeders knie geleerd? Nee, dominé, over vaders knie! Aangeveling Kun je me ook een maatschappij aanbevelen, waar ik me tegen onge lukken verzekeren kan? Neem de mijne, ik ben al 10 jaar j verzekerd en er is me nog nooit iets overkomen! Wat eten we eiken dag? ZONDAG Oxfordsoep, varkensschijf, spersie- boonen, aardappelen, rhabarbarcom- pöte MAANDAG Koud vleesch met zuringsaus, ma caroni, sla, drie in de pan DINSDAG. Gestoofd poulet, worteltjes, aardap pelen, citroenrijst WOENSDAG Gehakt, gestoofde Meiknolletjes, aard appelen, fruit DONDERDAG Koud vleesch, pikante rijst, spinazie, broodschoteltje VRIJDAG Koninginnesoep, linzenkcekjes, ge stoofde tomaten, aardappelen ZATERDAG Gebakken worst, stamppot van poste lein met aardappelen, rij stenbrij Zuringsaus 500 Gr zuring, 3 dL water met 1 Mag- gi's Bouillonblokje, 30 G (3 afgestreken eetlepels bloem), 40 G (2 afgestreken eetlepels) boter, 1 eierdooier Wasch de zuring, stroop ze en zet ze op met den bouillon, kook ze gaar en roer ze door een zeefVerwarm roe rende de boter met de bloem, voeg er langzaam, en steeds roerende het ge zeefde vocht bij ep. laat. de saus even doorkoken. Voeg er voor het opdoen van het vuur de los geklopte eierdooier flink roerende aan toe Linzenkoekjes 500 G (1 .pond) linzen, 2 eieren, 1 ge snipperde' üi,\ 2 theelepels Maggi's Aroma, beteliüitkruim, ongeveer 60 G boter Zet de geweekte'linzen op met water en zout èn laat zë gaar koken. Giet ze af en maak ze fijn df roer ze door een zeef. Bak de besnfppérde ui 'mét wat boter lichtbruin, roer deze het linzen- purée, evenals de geklopte eierenen zooveel beschuitkruim tot zich een goed samenhangend deeg heeft ge vormd, voeg er daarna de Maggis Aroma, bij. Maak wat boter in de koekenpan bruin, vorm van het mengsel platte koekjes en bak deze aan beide zijden bruin DE ZEEUWSCHE KOERIER brengt Uw aanbiedingen tegen den goedkoopsten prijs onder aller oogen. De Bijbelsche Geschiedenis voor het Katholieke huisgezin verschijnt in 20 afleveringen a 32 pa gina's Prijs van dezen tweeden druk slechts f 15 totaal, desgewenscht betaalbaar a 20 maandelijksche termijnen 75 ct (de eerste druk kostte f 35) Prospecti met proefpagina's, waaruit men zien kan, hoe dit prachtwerk is uitgevoerd, zijn op aanvraag gratis ver krijgbaar te SAS VAN GENT bij Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier" Zomerbehandeling der kamerplanten De kachel is aan de kant, met de kamerverwarming is het gedaan. Dan oreekt voor de kamerplanten weer de zomerperiode, de meest gunstige tijd van het jaar aan. Gedurende dezen tijd moeten de kamerplanten nieuwje klachten ont wikkelen voor den komenden bloei. Bij gevolg mag het haar nu aan niets ont breken. Zonlicht en zonnewarmte, met veel frissche lucht, behoorlijk water en voedsel zijn de meest noodzakelijke eischen, welke in den zomer aan de be handeling der kamerplanten gesteld moeten worden Wat het zonlicht betreft, men stoppe de kamerplanten nooit achter dikke overgordijnen of gesloten jalouziën weg Bij weinig zon kunnen de meeste bloem gewassen maar gebrekkig assimileeren, dwz uit het koolzuur der lucht en uit het water eerst zetmeel en daaruit weer suiker vormen, dat de planten noodig hebben voor het bereiden van verschil lende andere stoffen zooals bv celstof, dat voor de vorming van nieuwe cellen, dus voor den groei der plant noodzake lijk is Nu moet men echter ook weer niet overdrijven en de planten gedurende den geheelen dag m de brandende zon zetten. Want hiertegen is haast geen enkele plant bestand, zelfs vele cac tussen en andere vetplanten niet, welke daardoor leelijke brandplekken krijgen en ziek wordenVooral de planten wel ke achter de ramen op de vensterbank staan, hebben het hard te verantwoor den en lijden veel meer dan die, welke n de vrije buitenlucht of onder het hellende glas van de kas staan Op de vensterbank toch worden de potten, zoo wel als de planten, bij felle zon een zijdig verhit. Met het gevolg, dat de aarde en de plantendeelen aan de zon kant totaal verdrogen. Wij gaan daar om de planten op zonnige dagen ge durende de uren der felste zonbestraling iets schermen, bv door een stuk dun vloeipapier over de planten te leggen, of door de vitragegordijnen dicht te trekken. Dit bevordert ook den lange- ren bloeitijd, want bij felle zon zijn de bloemen gauw verwelkt, terwijl ze bij oordeelkundige beschaduwing een paar dagen langer goed blijven Sommige kamerplanten, vooral va rens, palmen, Asparagus, bladbegonia's Tradescantia en dergelijke kunnen in 't geheel niet tegen felle zon en moeten dus beslist tijdig en goed beschermd worden Op volgende donkere dagen moet het licht echter voor alle planten onge hinderd kunnen toetreden Het gieten moet gedurende de zomer maanden met groote zorg geschieden. Daarbij moet worden toegezien, dat de op de vensterbank eenzijdig verhitte potaarde naar behooren behandeld wordt. Wij kunnen hieraan al iets te gemoet komen, door een reep dik kar ton, dat evenhoog moet zijn ais de potten, tusschen het glas en de potten te zetten; dii keert veel warmte af en houdt de wortels koeler. Mocht onver hoopt de aarde aan de zonkant te veel zijn uitgedroogd, dan zette men de potten tot aan den rand in een schaal met water, zoodat de aarde weer geheel kan voltrekken Bij voorkeur begiete men de potaarde des morgens in de vroegte. Op zeer warme dagen kan het noodig zijn, dit tegen den namiddag nog eens te her halen. De aarde behoeft niet kletsnat te zijn, maar mag gedurende de zomer maanden toch gerust steeds matig voch tig aanvoelen Men veigete ook niet de potaarde in de zomermaanden geregeld van planten voedsel te voorzien, want behalve assi mileeren moeten de planten ook proto- plasma, kleurstoffen enz vormen, waar voor ze moeten beschikken over in het booemvocht opgeloste zouten. Door bemesting moeten wij zorgen, dat de planten daaraan geen gebrek hebben. Er zijn verschillende soorten goede bloemenmest in den handel, doch men oveirdrijve hiermede niet. Wanneer men twee gram van deze samengestelde meststoffen in een liter water oplost en daarmee eens per week tegen de avond of bij donker wéér de aarde in den pot flink begiet, is dit wel voldoende. Nim mer sproeie men met zulk mestwater op de planten Planten, welke op de vensterbank staan, hebpen de gewoonte altijd sterk naar het licht toe te trekken en daar door scheef e groeien. Om dit zooveel mogelijk te verhinderen, kan men de

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 11