PRESTO Crisis-maatregelen Practische Handleiding voor Belastingplichtigen Onze nieuwe Motorspuit Het raadsel van den Hazepoot F E UIL L ETON VOOR WAS EN VAAT S&cfiis 5 cis. /ieA fixzJi HET LAAGST IN PRIJS EN BOVENAAN IN KWALITEIT! Poster ij en Burgerlijke Standen I n g e z o n d e n die., op kosten van 'den èigeftaar gè- rooid. Dit laatste moet zooveel mogelijk worden voorkomen en dit kan, wan neer iedereen tijdig zijn gemerkte hoo rnen rooit en voor onder water brengen van de stammen of ontschorsing en ver branding van de schors zorg draagt Laat een ieder in zijn eigen belang zoowel als in dat van anderen, mede werking verleenen bij de bestrijding van de iepenziekte door de voorgeschreven maatregelen stipt op te volgen. Alleen dan bestaat er kans, dat wij althans nog een gedeelte van onze fraaie en voor het Hollandsche landschap zoo karakteristieke iepenbeplantingen be houden In deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor abonné's ter inzage. Verschenen zijn ae volgende crisis- Dublicatiën: 6 ifóei Bewerkingspremie vlas oogst 1937 6 Mei Biggenmerken 6 Mei Denaturatievergoeding erw. en veldboonen oogst 1937 9 Mei Teeltpremie vlas 9 Mei Verhooging heffing zetmeel *10 Mei Invoermonopolieheffing aard appelen 10 Mei Steun aan Zoetwatervisschers Binnen enkele weken moet het Aangifte biljet voor Inkomsten- en Vermogens belasting worden ingevuldVoor velen be teekent dat: tientallen vragen velerlei moeilijkheden. Maar dat niet alleen: doordat men niet op de hoogte is, betaalt men soms belasting over zaken die geheel vrijgesteld zijn Bespaar die moeilijk heden en dat nadeel Verzeker U van deskundige hulp! Deze vindt U in: door J. D. HAMSTRA PIK Inspecteur der Directe Belastingen Dit is de Vraagbak bij uitnemendheid Ze is volledig betrouwbaar en geeft de voorlichting die U noodig hebt om na- deelen te voorkomen De nieuwe, vierde druk (uitgave voor het belastingjaar 19381939) is geheel „bij" en bevat alle wijzigingen, volledige tarieven, enz. PKIJS TWEE GULDEN Deze Practische Belasting-gids biedt gemak, maar ook: zekerheid. Zij voor komt onnoodige uitgaven Bestel nog heden een exemplaar aan: BOEKHANDEL „DE ZEEUWSCHE KOERIER" SAS VAN GENT Nog geen animo Ooievaar: Nu, is het jouw beurt, vriendje! Baby: Kan ik geen uitstel krijgen, tot de crisis voorbij is! Duidelijke toelichting Agent: Hoe zag Uw huis er na de Inbraak uit? Dame: Precies zoo, als wanneer mijn man bezig geweest is, iets te zoeken! door THEO v. BLANKENSEE Nadruk verboden 6) Ja Is het niet mogelijk, dat Rudolf Hall- stein zoo nu en dan in stilte het slot verliet? Ik heb er nooit iets van gemerkt Kwamen er wel eens gasten? Neen. Als er in de stad iets bijzonders te regelen was, dan werd Langhalm ont boden Hoewel Werner geen enkel feit had kunnen achterhalen, dat in eenig ver band met den moord kon staan, was hij toch niet geheel en al onbevredigd. Hij nam nu het moordwapen en toonde het den bediende: Hebt u dezen dolk al Sens eerder gezien? EEN UITSTEKEND GESLAAGDE BEPROEVING INDRUKWEKKENDE DEMONSTRATIES IN DE GEMEENTE 't Leek wel of Zaterdag, 30 April jl., den dag, waarop de bestelde nieuwe motorspuit, alvorens door ons gemeente bestuur officieel te worden aanvaard, het bewijs zou moeten leveren, dat zij aan de gestelde eischen voldeed, de ele menten een grootsche protest-de monstratie tegen dezen kunstmatigen waterproducent hadden op touw gezet, met de vooropgezette bedoeling, diens praestaties „in het water te doen vallen" In den letterlijken zin zijn zij daarin ongetwijfeld door het zondvloedachtig regenen gedurende den ganschen duur der spuitproeven ten volle geslaagd, doch zij vermochten toch niet te ver hinderen, dat de nieuwe spuit zijn proef schitterend aflegde en cum laude pro moveerde tot het eerstaangewezen hulp middel om onze goede gemeente bij brand te beveiligen Om 8 uur in den mórgen reeds nam de beproeving een aanvang en tot het middaguur is men bezig geweest het gemejentebestuur het afdoeifde bewijs te leveren, dat de leveringscondities in alle opzichten waren nagekomen, ja zelfs overtroffen. Want inplaats van bij een toerental van 2700 en een opvoerhoogte van 70 Meter 2200 liter water per minuut te geven, zooals de voorwaarde luidde, bleek de nieuwe spuit instaat te zijn, 2600 liter te praesteeren, zoodat danook de ge meente met volle gerustheid tot het officieel overnemen van dit voortreffe lijk product der Bikkers' Brandspuiten- fabriek kon overgaan onder betuiging van haar bijzondere tevredenheid aan deze Rotterdamsche fabriek en aan hare vertegenwoordigster voor Zeeuwsch Vlaanderen, de firma Th Weemaes- Brassel te Hontenisse en Sas van Gent, door wier bemiddeling de leverantie was tot stand gekomen In den namiddag heeft men daarna op verschillende plaatsen in de ge meente een demonstratie gegeven voor het publiek,, waardoor dit den veiligen indruk zal hebben gekregen, dat te Sas van Gent thans voor brandblussching het bereikbare is gedaan en de veilig heid van menschen en eigendommen in dit opzicht thans zoo afdoend moge lijk is verzekerd. Het past ongetwijfeld, ons gemeentebestuur voor dezen uit stekenden maatregel warme hulde te brengen. Vermelden wij nog, dat tot bijwoning der verschillende demonstraties ook de gemeentebesturen en brandweren der omliggende plaatsen waren uitgenoodigd en dat meerderen van deze invitatie hebben gebruik gemaakt Over hetgeen de nieuwe motorspuit kan praesteeren, zal men zich een klein denkbeeld kunnen vormen als pien weet, dat de capaciteit van 2600 liter water per minuut vermeldden we hierboven reeds met 8 stralen water kan wor den gegeven, waarbij zoowel van kanaal water als van leidingwater gebruik kan worden gemaakt. Voor het laatste zijn in de gemeente 93 brandkranen aan gebracht. In totaal heeft men de be schikking over 700 M slang, zoodat even tueel ook op een respectabelen afstand van de waterwinplaats het vuur kan worden bestreden De motorspuit is een 85 PK Ford V 8, die zich met een snelheid van ±100 KM kan verplaatsen De wielen zijn met zeer speciale ban- deil 'hifgëriist, zoodar~6otf O^ëf óhVer hard terrein zonder bezwaar kan wor den gereden Ten besluite zullen wij hier thans nog enkele bijzonderheden over de organi satie, uitrusting etc mededeelen, die, naar wij meenen, veien onzer lezers zullen interesseeren en wel ker kennis in voorkomende gevallen misschien ook zijn nut zal kunnen hebben. Het personeel der brandweer bestaat uit: a een commandant; b drie brand meesters; c een secretaris; d twee monteurs-chauffeurs; e twaalf brand gasten Aan de woningen van het personeel der brandweer is een bordje bevestigd, waarop met duidelijke letters hunne kwaliteit staat vermeld De^commandant, de brandmeesters en de secretaris dragen bij brandt of oefening als onderscheidingsteekenen een lederen jekker met pet en de overige brandgasten laarzen, oliejas en helm of Zuidwester De oproeping van het personeel der brandweer geschiedt bij het ontstaan van brand door den alarmmaker Niemand mag zonder toestemming van den burgemeester of die hem ver vangt, binnen het afgezet terrein tot den brand naderen, dan: a het perso neel der brandweer; b de leden van den gemeenteraad; c de beambten van politie Niemand van het brandweerpersoneel mag in beschonken toestand bij de oefeningen of bij den brand dienst ver richten en het is verboden tijdens de oefeningen of den brand aan het brand weerpersoneel sterken drank toe te dienen Aan den burgemeester, de politiebe ambten, den commandant en het overig personeel der brandweer wordt de be voegdheid verleend, in het geval van brand de woningen der ingezetenen, huns ondanks, binnen te treden en tót het nemen van alle voor de blussching noodige maatregelen. Zij gedragen zich daarbij overeenkomstig de bepalingen der wet van 31 Aug. 1853 (Stbl nr 83) Voor de brandweer is een seinsysteem ontworpen. De seinen worden gegeven met een draagbare sirene door den commandant of door den als zoodanig dienstdoenden brandmeester. De com- mandana, of die hem vervangt, draagt de sirene op zijn borst en is daardoor als zoodanig te herkennen Het aanschaffen?'van een prima alarm systeem wordt nog overwogen. Wij ver nemen, dat hiermede nogal vrij groote kosten gepaard zouden gaan Het branweerpersoneel is momenteel als volgt samengesteld: T. Huisman. Herbit had bij den eersten oogopslag reeds zijn antwoord gereed: Ja. Hij heeft altijd in de logeerkamer gehangen. Ik heb hem daar dikwijls gezien U weet zeker, dat u zich niet vergist? Ik weet het zeker En de logeerkamer werd nooit ge bruikt? Neen. Enkel de laatste veertien dagen Er is dus een gast? vroeg Werner ten hoogste verbaasd Ja. Mevrouw Edith Beuth! En die heeft de logeerkamer be trokken? Juist Wie is die dame? Een nicht van meneer Gehuwd? Haar man zou reeds gestorven zijn En in haar kamer heeft altijd deze dolk gehangen? Ja Dank u. 't Is voor ditmaal voldoende Herbit verliet het salon, gevolgd door Werner. Deze vroeg mevrouw Hallstein even de logeerkamer te mogen zien De logeerkamer? herhaalde zij vragend WO W-0705 A (24) Ja. Ik wil mevrouw Edith Beuth even spreken V. Edith Beuth bevond zich inderdaad op haar kamer. Zij lag half geleund op een divan, het gelaat verborg^ iji beide handen. Voor haar oogen zweefde nog altijd het beeld van den doode Zij hoorde niet, dat er meerdere ma len op haar deur geklopt werd; haar eigen gedachten hielden haar zóó ge vangen, dat zij als het ware voor ie- deren indruk van buiten ontoeganke lijk was Pas toen de deur geopend werd, keek zij met groote, dwalende, oogen den binnentredende aan. Deze sloot de deur achter zich zorgvuldig dicht en noemde zich: Edmund Werner, commissaris van politie Edith Beuth bood hem met een trage handbeweging een stoel aan. Werner nam plaats, volkomen rustig, terwijl zijn oogen de muren afzochten. Hij had gevonden wat hij zocht Onder den spiegel hing een verzame ling van Perzische en Indische wapens Westkade 111, Commandant; R Slock, Noordstraat 11, secretaris; A L Ran- schaert, Ooststraat 11, J W F Schrijden Westdam 10, A Snelleman, St Anthony- kaae 6, brandmeesters; E Weemaet Stationsstraat 16, monièur-ehauffeui P M Harte, Kastanjestraat 5, reserve monteur-chauffeur; It Claeyssens, Wil helminalaan 2, J H A Gommers, Brand spuitstraat 9, P A L de Maesschalck Ghellinckpolder 2, J Ranschaert, Zuid straat 1, A J P Renique, Westsluis 3, J P Renique, Noordstraat 7, M W van Rijssel, Poelstraat 8, L A Slock, Zand straat 60, C M Snijders, St Albertpolder 17, M C F Steppe, Schulpenpad 22, A F Stofferis, Walstraat 4 en R C Vermoet, Markt 11, brandgasten Voor ieder lid van het brandweerper soneel is eèn instructie vastgesteld, waai in zijn taak nauwkeurig is omschréver. De geheele organisatie maakt eer: flinken, degelijken indruk, zoodat met reden gezegd mag worden, dat Sas van Gent thans beschikt over een brand weercorps en over materiaal, dat de veiligheid der beVólkiftg bij brandge vaar in hOoge mate waarborgt Het wakkere personeel, dat Zaterdag 30 April jl den „Waterproef" zoo kranig doorstaan heeft (men beseffe goed, wat het zeggen wil pm in zulk weer een ge- heelen dag spuitoefeningen te houden!) zal ongetwijfeld ook voor den „vuur doop" niet terugschrikken We mogen ons met deze groote ver betering in onze. gemeente geluk- wenschen en burgemeester en gemeente bestuif hiervoor een oprecht gemeend 3eresaluut brengen, evenals den com mandant £pr brandweer, den heer Huis man, die in de; voorbereiding van een en ander ©en zeer verdienstelijk aandeel had en n>et groote voortvarendheid en beleid thans; werkzaam is om het corps voor zijn taak zooveel mogelijk te be kwamen Postkantoor Sas van Gent In verband met den Zomerdienst en de, nieuwe postverbindingen op Zondag zal met ingang van. Zondag 15 Mei a.s afhalen van poststukken des Zondags plaatsvinden van 9 u 15 tot 9 u 30 vm De Kantoorhouder SAS VAN GEN'l Week van 1 tot en met 7 Mei 1938 Huwelijks-aangiften. 5 Mei Robertus Bernardus Remerij, 27 jaar, wonende te Westdorpe en Suzanna Paulina Hamer- nnck, 21 jaar Geboren. 2 Mei Micheline Helène Fe- licie, dochter van Georges Boussios en Elisabeth Marie Alfons Emelie van Ael- oroeck, wonende te Athene in Grieken land. 5 Mei Armand Roger, zoon van Albert Constant De Vliegher en Martra Regina, de Caluwé Loop der Bevolking, Week van 1 tot en met 7 Mei 1938 Aangekomen. G J Harmsen en gezin, kantoor houder PTT van, Hazerwoude; P F Voerman en gezin, zonder beroep van Assenèdë B Vertrokken: S Louwerse en, gezin, wachtmeester kon. mar naar Roosendaal ca; E Hooge veen, zonder beroep, naar Veghel; A van Cleemputte en gezin, landarbeider naar Assenede B; J L de Waele en gezin, metselaar naar Axel; M D J de Bel, montessorirleidster naar Parijs Fr; L F S de Meijer, zonder beroep naar Huy- bergen; G Hellinckx, zonder beroep naar Daartusschen zag hij de scheede van een dolkmes, doch..^,. leeg Komt u in verband met den armen Rudolf? Ja. Ik wilde u enkele vragen stellen Gaat uw gang Bestaat er verwantschap tusschen u en Rudolf Hallstein? Slechts in zeer verren graad. Mijn overleden echtgenoot en Rudolf warén twee stiefbroers, van dezelfde moeder. Hoe bent u hier op Hallstein gekomen? Ik heb de laatste jaren steeds gereisd In Frankfurt vernam ik, dat Rudolf hét slot Halstein gekocht had. Veertien dagen geleden bracht ik hem een be zoek en hij noodigde mij uit, eenigen tijd zijn gast te zijn, wat ik aannam U zaagt den vermoorde het eerst, nietwaar? Ja Hoe kwam dat? Ik wilde Rudolf opzoeken, om met hem wat te praten, wijl ik me verveelde Mevrouw Mary volgde mij op den voet, zoodat we tegelijk in zijn kamer kwa men en hem zagen liggen Hebt u geen vermoeden, wie de moor Zelzate B; R M C Rëmerij, zondér be roep naar Hulst WESTDORPE Gedurende de week van 5-12 Mei 1938 Gehuwd. 7 Mei Achiel Da Muynck, 25 jaar van Gent en Margriet Clemence Marie van Hoecke, 24 jaar. 10 Mei Gil- oert van Waes, 24 jaar en Irena Hemel soet, 24 jaar Loep der bevolking. Gedurende de week van 5-12 Mei 1938 Ingekomen: Philemon Obrie met gezin van Phi lippine Joseph van Paemel met gezin van Assenede; Bernardus de Ridder met jezin van Axel; Juliet Marie Dobbelaar /an Axel; Martha Maria Rosalia Jans- :ens van Terneuzen Vertrokken: Maria van Waterschoot naar Vogel vaarde Gerarda Maria Leonie Suy naar Koewacht; Margriet Clemence Marie van Hoecke naar Gent Werkloosheid Aantal werklooZen 82 (Buiten verantwoordelijkheid dei Redactie) Geachte Redactie, Verzoeke beleefd het volgende in Uw olad te willen pla&tsen: Op Woensdag 4 Mei ji is door het plaatselijk Harmoniegezelschap „De Vereenigde Vrienden" op de kiosk een concert gegeven. Het programma bestónd uit 8 stuk- Ken, waarvan de uitvoering zeer goed mag genoemd worden Van verschillende luisteraars mocht ik dan ook vernemen, dat het gezel schap steeds vooruitgaat, terwijl de uit voering der stukken steeds beter vol-; voerd wordt Deze verbetering is voórnameiijk te danken aan de uitstekende leiding van den directeur, den heer Vervust, die aan de vereeniging zijn beste krachten wijdt, terwijl ook de muzikanten, door meerdere oefening!,, daaraan mede werken Wanneer allen aldus hun mede werking blijven betoonen zal hét gezel schap Excelsior moeten Het is evenwel een treurig verschijn-' sel, dat, wannéér de muzikanten de ver schillende nummers op de tyosk uit voeren, het rond de kiosk wemelt van jongelui, die door hun ontzettend lawaai, dat zij maken, voor vele luiste raars de stukken bijna onhoorbaar maken Nu doen de beide gemeen te-veld wachters alle mogelijke moèite óm dat lawaai te voorkomen, doch wanneer er een naar de eene plaats gaat om de jongens daar te verwijderen, beginnen ze op een andere plaats opnieuw Daarom moge ik hier aan het luiste rende publiek verzoeken, bij een vol gend concert, ook zelf een wakend oog te houden op de jeugd en zoo zij lawaai maken, een der belhamels eens bij de kraag te pakken, dan zal door dit op treden, de luidruchtigheid der jeugd kunnen voorkomen worden, en geen hinder voor de muzikanten ontstaan Ook onderwijzers en ouders moge ik verzoeken de kinderen er op te willen wijzen, dat zij de stilte gedurende het concert niet verstoren EEN LUISTERAAR Sas van Gent, 12 Mei 1938 DE ZEEUWSCHE KOERIER brengt Uw aanbiedingen tegen den goedkoopsten prijs onder aller oogen. denaar zijn kan? Neen Hoe hebt u uw middag doorgebracht? Ik heb geslapen tót vijf uur; toen ging ik naar het salon, waar ik Mary aantrof Sliep u in deze kamer? Ja Hoe ligt dit vertrek ten opzichte van Rudolf Hallstein's kamer? Tegenover deze kamer ligt de trap; deze of en dan de eerste deur Hebt u niets van den moord gemerkt? Totaal niets D>e moordenaar heeft toch uw deur moeten passeeren? Ja, maar ik heb niets gehoord. Ik sliep vast. Na vijf uur ging ik pas naar het salon en ook toen merkte ik niets verdachts Maar is er nu niemand, dien u van deze misdaad verdenkt, of kent u geen enkel motief, dat tot dezen moord aan leiding had kunnen geven? Edith Beuth schudde nadenkend het hoofd Neen Is het u misschien bekend, of Rudolf

Zeeuwsche Koerier | 1938 | | pagina 6